TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТАЈМИНГОТ ЗА ПОПИСОТ БИЛ ЛОШ бидејќи граѓаните се сончале по плажите и не биле дома

Lider - 03.04.2022

Во денешната епизода на Тешки муабети на порталот Инфомакс.мк главна тема беа резултатите и постапката за спроведување на пописот, а нивен гостин беше директорот на ДЗС Апостол Симовски. Водителите истакнаа дека директорот има изјава дека доколку ...

Струга е еден од трите градови кои од последниот попис изгубиле најголем број жители

Сител - 02.04.2022

Струга трет град во земјава кој изгубил најмногу население во изминативе две децении .Според податоците од пописот општината изгубила 20 % од жителите денес таа брои 50 980, што е за 12 396 помалку во однос на пописот во 2002 година.

Ковачевски: Податоците од пописот се основа за реални и насочени политики за развој

Сител - 02.04.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за емисијата „360“ за ТВ Алсат-М, истакна дека пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги ...

Левица: ДЗС врши упад во пописните резултати и ги менува нелегално

Канал5 - 02.04.2022

Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како „упад“. Упадот сепак се случи, и тоа од страна на самиот ДЗС и во официјалните резултати од пописот може да се ...

Левица: Државниот завод за статистика врши упад во пописните резултати

МКД - 02.04.2022

Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како „упад“. Упадот сепак се случи, и тоа од страна на самиот ДЗС и во официјалните резултати од пописот може да се ...

Eтничките заедници не го признаваат пописот – добар е само за Aлбанците, барем за оние од власта

Алфа - 02.04.2022

Ниту Србите, ниту Турците, ниту Власите, ниту Ромите – никој од етничките заедници во државата, освен Албанците, не се задоволни од резултатите од пописот. Српската заедница во Македонија најави дека ќе организираат вистинско пребројување на ...

Крмов тврди дека се коригирани резултатите од пописот: Од првични 355 атеисти, сега станаа 8.764?!

Фактор - 02.04.2022

Пратеникот од Левица, Борис Крмов на социјалните мрежи објави дека власта ги коригира резултатите од пописот. „Криминалците од власта ги корегираат резултатите од пописот во од и си измислуваат бројки! Од првични 355 атеисти, сега станаа 8.764?! Има ...

ИМА ЛИ УПАД ВО ГРАФАТА АТЕИСТИ? Левица обвини дека Статистика ги менува пописните резултати

+инфо - 02.04.2022

Државниот завод за статистика врши упад во пописните резултати и ги менува нелегално, обвинува партијата. Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како ...

Левица обвини дека Статистика ги менува пописните резултати

Либертас - 02.04.2022

Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како „упад“, а упадот сепак се случи, и тоа од страна на ДЗС, затоа што во официјалните резултати од Пописот може да ...

Левица: Државниот завод за статистика врши упад во пописните резултати и ги менува нелегално

Антропол - 02.04.2022

Откако е забележано дека се направени дополнителни промени на статистичките бројки од пописот кои првично беа презентирани од Државниот завод за статистика, од политичката партија Левица излегоа со реакција во која се наведува: Директорот на ...

Ковачевски: Податоците од пописот се основа за реални и насочени политики за развој

Н.Македонија - 02.04.2022

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во интервју за емисијата „360“ за ТВ Алсат-М, истакна дека пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги имплементира своите економски и ...

Пребројувањето заврши, (не)признавањето започна

Н.Македонија - 02.04.2022

Неколку дена по објавувањето на резултатите од пописот, на површина исплива нов проблем со нивното непризнавање од страна на повеќе политички фактори во земјава, кои искажуваат недовербата во собраните статистички податоци и нивната обработка.

Ковачевски: Податоците од пописот се основа за реални и насочени политики за развој

24Инфо - 02.04.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за емисијата „360″ за ТВ Алсат-М, истакна дека пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги ...

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен во согласност со стандардите на Евростат

Република - 02.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ. , нагласи Калеска Ванчева.

КОВАЧЕВСКИ: Направивме успешен попис во пандемија, кога дел од граѓаните не отвораа врата, дел беа вo полињата по ...

Денешен - 02.04.2022

Морам да изразам задоволство што по 20 години конечно државата спроведе успешен попис. Бевме една од трите земји во светот што немавме попис. Сега го спроведивме според методологија одобрена од Евростат и беше пофален од претставникот на ЕУ за ...

Левица обвини дека Статистика ги менува пописните резултати

Нетпрес - 02.04.2022

Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како „упад“, а упадот сепак се случи, и тоа од страна на ДЗС, затоа што во официјалните резултати од Пописот може да ...

ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОБВИНУВА ЗА ШМИНКА НА ПОПИСОТ: Од првично објавените 355 атеисти, сега станаа 8.764 – ова е невидена ...

Денешен - 02.04.2022

Почнаа да ги менуваат резултатите од пописот, а за тоа се оди 5 години во затвор, вели пратеникот од Левица, Борислав Крмов. -Криминалците од власта ги корегираат резултатите од пописот во од и си измислуваат бројки! Од првични 355 атеисти, сега ...

Ковачевски вели дека пописот бил успешен, а ВМРО и Левица биле виновни за намалениот процент етнички Македонци

Мак. Весник - 02.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, изјави дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на повеќе причини, меѓу кои, и бојкотот кој јавно или скриено го заговарале дел ...

Од 355 атеистите станаа 8.764: Има ли поголем доказ од ова за каков фалсификат се работи!?

Република - 02.04.2022

Криминалците од власта ги корегираат резултатите од пописот во од и си измислуваат бројки!, реагира пратеникот Борислав Крмов од Левица, споделувајќи нови резултати од пописот каде наместо првичните 355 граѓани кои се изјаснале како атеисти, сега ...

Левица обвини дека Статистика ги менува пописните резултати

Press24 - 02.04.2022

Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како „упад“, а упадот сепак се случи, и тоа од страна на ДЗС, затоа што во официјалните резултати од Пописот може да ...

Крмов: Пред очи ни го фалсификуваат пописот

Мак. Весник - 02.04.2022

Иако директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски инсистираше дека резултатите на пописот во делот на етничката и верската припадност не може да се менуваат откако процесот заврши, пред очи на целата јавност бројот на атеисти неколкукратно ...

Ковачевски: Левица спроведуваше активен бојкот на пописот но имаше и скриен бојкот

MakPress - 02.04.2022

Морам да изразам задоволство што по 20 години конечно државата спроведе успешен попис. Бевме една од трите земји во светот што немавме попис. Сега го спроведивме според методологија одобрена од Евростат и беше пофален од претставникот на ЕУ за ...

Пописот го критикуваат тие што правеа најголеми опструкции, вели Ковачевски

Скопје1 - 02.04.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за емисијата „360“ за ТВ Алсат-М, истакна дека пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги ...

Ковачевски: Пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција

Локално - 02.04.2022

Пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги имплементира своите економски и развојни политики врз основа на бројки, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Димитар Ковачевски.

Државниот завод за статистика врши упад во пописните резултати и ги менува нелегално, тврди Левица

Скопје1 - 02.04.2022

„Директорот на Државниот завод за статистика изјави дека дополнувањето на базата на податоци од пописот на населението ќе се третира како „упад“. Упадот сепак се случи, и тоа од страна на самиот ДЗС и во официјалните резултати од пописот може да се ...

Ковачевски: Податоците од пописот се основа за реални и насочени политики за развој

Кумановски м. - 02.04.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за емисијата „360“ за ТВ Алсат-М, истакна дека пописот е статистичка операција, а не етничка, ниту политичка операција, и државата го спроведе со цел да ги ...

„Од првични 355 атеисти, сега станаа 8.764, власта ги корегира резултатите од пописот“, вели Крмов

Скопје1 - 02.04.2022

Пратеникот од политичката партија Левица, Борис Крмов на социјалните мрежи објави дека власта ги корегира резултатите од пописот и си измислува бројки. „Криминалците од власта ги корегираат резултатите од пописот во од и си измислуваат бројки! Од ...

Ковачевски: Левица и ВМРО-ДПМНЕ им направија лоша услуга на Македонците со бојкотот на пописот

360 степени - 01.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на повеќе причини, меѓу кои, и бојкотот кој јавно или скриено го заговарале дел од ...

МНР: Успешно завршениот попис од големо значење за функционирањето на државата и општеството

Канал5 - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи го поздравува успешно спроведениот попис на населението. Министерството за надворешни работи го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на ...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ со скриен бојкот им направи лоша услуга на Македонците

Фокус - 01.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на повеќе причини, меѓу кои, и бојкотот кој јавно или скриено го заговарале дел од ...

ЕК смета дека пописот е согласно стандардите, МПЦ се сомнева во резултатите, реагира и бугарското МНР

Телма - 01.04.2022

Европската комисија смета дека пописот е направен според сите стандарди. Во изјава за МИА, портпаролката на Комисијата Ана Писонеро вели дека законот и Методологијата врз кои се базирани подготвувањето, организацијата и спроведувањето на пописот се ...

ЕК: Методологијата и спроведувањето на пописот согласно сите стандарди

Р.С.Европа - 01.04.2022

Европската комисија соопшти дека не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, чии резултати беа презентирани во средата. „Не ги коментираме тие наводи.

ВИДЕО | Атанасов: Пописот е втора голема пресметка меѓу Македонците после референдумот

Слободен Печат - 01.04.2022

Резултатите од пописот денеска во студиото на Утрински брифинг и анализираше професорот и аналитичар Петар Атанасов кој смета дека податоците се објавени прерано. Тој се осврна на процентот на непопишани граѓани, кој е 7 и се однесува на над 130.000 ...

Писонеро: Методологијата на пописот е според сите статистички стандарди

МКД - 01.04.2022

Во врска со бројните изјави и соопштенија во Македонија со кои се изразува незадоволство од резултатите на пописот на населението, или не се признаваат неговите резултати, од Европската комисија велат дека не ги коментираат тие наводи.

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Слободен Печат - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

ВИДЕО | Илијевски: Одговорноста паѓа на оние кои што повикаа на бојкот на пописот

Слободен Печат - 01.04.2022

Претседателот на партијата на Македонците во Србија Горан Илијевски реагираше на податоците од пописот и начинот на кој се попишуваше македонската дијаспора, како и за организацијата на Агенцијата за иселеништво чија задача е да се грижи за ...

Попис за отпис

Фокус - 01.04.2022

Очекувањата на дел од луѓето дека бројноста на определени националности ќе се намали со пописот и преку пописот, па на тој начин да се намалат правата на националностите е ирационален, исто како што е ирационален и другиот пристап дека со бројноста ...

ВИДЕО | Данило Доленц, меѓународен експерт за статистика: Македонскиот попис е во врвот на светските искуства во овој ...

Слободен Печат - 01.04.2022

Има два главни документи што се важни за спроведувањето попис, првиот се препораките на УНЕЦЕ (UNECE) за спроведување попис, а вториот е регулативите на ЕУ, кои не се обврзувачки за Северна Македонија, зашто таа сè уште не е членка на ЕУ, но пописот ...

Топ Тема – Жестока политичка дебата околу резултатите од пописот

Телма - 01.04.2022

Жестока дебата се отвори во вечерашната Топ Тема околу политичките интерпретации за резултатите од пописот на населението во Македонија. Според пратеникот од коалицијата ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Пренџов, пописот не е завршен, затоа што е недозволиво повеќе ...

Миграцијата ги празни општините, метрополата станува претесна

24 Вести - 01.04.2022

Внатрешноста се празни – Скопје се полни – за две децении метрополата стана град во кој живее речиси една третина од населението. Со последниот попис во главниот град се евидентирани 526.502 живетли со 171.171 домаќинство, што споредбено со ...

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Сител - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

24 Вести - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Канал5 - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Канал5 - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се согласуваат или ...

Доленц: Пописот е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла

Канал5 - 01.04.2022

Пописот во Македонија е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла, во однос на сите земји што спроведуваат попис со директно прибирање податоци од терен. Кога зборуваме за техничката имплементација на комбинираниот метод, ...

НСДП: Резултатите од пописот да бидат основа за просперитетот на државата, а не за будење на национализмот

Макфакс - 01.04.2022

По цели две децении од безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена волја и капацитет да ја реализира пописната операција, соопшти ...

НСДП: Пописот е битен за развојoт на државата, да не го будиме национализмот

МКД - 01.04.2022

Наместо честитки за успешно спроведениот попис на населението, политичките партии на кои национализмот им е единствената перспектива на проектирање на иднината на државата, започнаа операција на „пребројување" по етничка основа, реагира Новата ...

НСДП: Резултатите од пописот да бидат основа за просперитетот на државата, а не за будење на национализмот

А1 On - 01.04.2022

„По цели две децении од безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена волја и капацитет да ја реализира пописната операција.

МНР: Успешно завршениот попис е од големо значење за функционирањето на државата

Макфакс - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

7% и не е толку голем процент – Експертот Доленц вели дека повеќето земји не знаат колку луѓе не попишале

Либертас - 01.04.2022

Пописот во Северна Македонија е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла, во однос на сите земји што спроведуваат попис со директно прибирање податоци од терен. Кога зборуваме за техничката имплементација на комбинираниот метод, ...

СДСМ: Експертите со позитивни оценки за пописот, професионално спроведен

Бриф - 01.04.2022

По 20 години Република Северна Македонија спроведе успешен попис согласно сите светски стандарди. Меѓународни признати експерти, меѓу кои и Данило Доленц од Словенија, даваат позитивни оценки за успешниот попис кој е карактеризиран како ...

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Алсат-М - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката ...

Пренџов: Кога 132.000 граѓани ќе се распоредат согласно пописот, ќе ги добиеме сличните или истите резултати кои што ги ...

Курир - 01.04.2022

„ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вели дека ако останеме ние со 132.000 непопишани граѓани, ако не знаеме кој е православен, кој е муслиман, кој е атеист, а притоа влечеме од заедниците влечеме права и обврски во Уставот, вие ќе мора да направите попис кој ...

МНР: Успешно завршениот попис од големо значење за функционирањето на државата и општеството

Вечер Прес - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

Пренџов: Кога 132.000 граѓани ќе се распоредат согласно пописот, ќе ги добиеме сличните или истите резултати кои што ги ...

Фактор - 01.04.2022

Кога 132.000 граѓани ќе се распоредат согласно пописот, ќе ги добиеме сличните или истите резултати кои што ги имавме во 2002 година, изјави пратеникот Љупчо Пренџов, во емисија на Телма телевизија.

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат

ТВ21 - 01.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ.Факт е изјавата на портпаролката на Европската ...

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат

Вечер Прес - 01.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ.

Ковачевски: Левица и ВМРО-ДПМНЕ им направија лоша услуга на Македонците со бојкотот на пописот

Либертас - 01.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на повеќе причини, меѓу кои, и бојкотот кој јавно или скриено го заговарале дел од ...

Ковачевски: Опозицијата спроведе активен и скриен бојкот на пописот

Бриф - 01.04.2022

Има неколку причини поради кои околу 132.000 граѓани не се опфатени со пописот, но имаме одличен опфат на населението на пописот истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 Степени“ на Телевизија Алсат.

Пренџов: Барам од ДЗС да се докомплентира пописот, не можам да одбијам или признаам нешто што не е докомплентирано

Курир - 01.04.2022

„Доколку овој попис не се комплетира до следната власт ќе имаме бранувања во јавноста сопописот. Колешката Калеска Ванчева спомна да не се гледаат политичките аспекти, затоа веднаш на самиот старт сакам да кажам дека оној дел кој што за мене е ...

Ковачевски: Опозицијата спроведе активен и скриен бојкот на пописот

ТВ21 - 01.04.2022

Има неколку причини поради кои околу 132.000 граѓани не се опфатени со пописот, но имаме одличен опфат на населението на пописот истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 Степени“ на Телевизија Алсат.

ОПОЗИЦИЈАТА СПРОВЕДЕ АКТИВЕН И СКРИЕН БОЈКОТ Според Ковачевски со тоа им наштетија на Македонците

+инфо - 01.04.2022

Ковачевски истакна дека повиците за бојкот и бојкотот на попишувањето нанесоа штета најмногу на Македонците. Има неколку причини поради кои околу 132.000 граѓани не се опфатени со пописот, но имаме одличен опфат на населението на пописот истакна ...

Ковачевски: Бојкотот на пописот направи лоша услуга, пред се на Македонците

Бриф - 01.04.2022

„Пописот се спроведуваше во време на пандмија, каде што дел од граѓаните не можеа да отворат врата, дел беа на полињата за работа, а имаше и активна кампања за бојкот од Левица, но и скриен бојкот кој направи лоша услуга, пред се на Македонците во ...

Ковачевски: Задоволен сум што после 20 години спроведовме попис по европски стандарди

Бриф - 01.04.2022

Сакам да изразам задоволство што после 20 години државата спроведе попис по европски стандарди, рече премиерот Димитар Ковачевски во денешното интервју во емисијата 360 степени на Алсат М телевизија.

Ковачевски: После 20 години спроведовме статистичка операција по европски стандарди

Вечер Прес - 01.04.2022

Морам да изразам задоволство што по 20 години конечно државата спроведе успешен попис. Бевме една од трите земји во светот што немавме попис. Сега го спроведивме според методологија одобрена од Евростат и беше пофален од претставникот на ЕУ за ...

Ковачевски: Повиците за бојкот и бојкотот на попишувањето им направија лоша услуга пред се на Македонците

Вечер Прес - 01.04.2022

Има неколку причини поради кои околу 132.000 граѓани не се опфатени со пописот, но имаме одличен опфат на населението на пописот истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 Степени“ на Телевизија Алсат.

Крмов: Пописот го признаваат само ДУИ и СДСМ, од ВМРО-ДПМНЕ немаат јасен став

Антропол - 01.04.2022

По објавувањето на резултатите од пописот спроведуван во септември минатата година, се повеќе заедници, здруженија, организации и граѓани го оспоруваат истиот. Бројните пропусти на кои укажуваа критикувачите на овој закон, пред се од Левица и од ...

Албанските опозициски партии со свои сомнежи за резултатот од пописот

Алсат-М - 01.04.2022

Алијанса за Албанците бара отстранување на 132 илјади граѓани од вкупното население во Северна Македонија. Според нив, оваа бројка е изманипулирана и ставена во вкупниот број без да се задоволат законските критериуми за пријавување.

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Бриф - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Селами: Резултатите од пописот се валидни, сигурни и реални

Алсат-М - 01.04.2022

Резултатите од пописот објавени вчера се валидни, веродостојни и реални, изјави заменик директорот на Државниот завод за статистика, Илми Селами во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат.

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Алсат-М - 01.04.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Алсат-М - 01.04.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

За Бошњачки демократски сојуз резултатите од пописот се неприфатливи

Алсат-М - 01.04.2022

Партијата Бошњачки демократски сојуз реагира на податоците од пописот на населението. За нив како што наведуваат во партиското соопштение, резултатите се неприфатливи, оти како што велат, постојано работат на терен и ја знаат реалната состојба.

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

ТВ21 - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Бриф - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

Не е статистичка грешка – Македонија се празни!

Вечер Прес - 01.04.2022

Македонија го губи населението и се празни, покажуваат објавените податоци од пописот спроведен во септември 2021, а во државава веќе има 207 празни ненаселени места. Според податоците за резидентното население од пописот, во голем дел од градовите ...

Резултатите од пописот не се спорни за Европската комисија: Методологијата е во согласност со сите стандарди

Либертас - 01.04.2022

Пописот кој се спроведе во земјава за Европската комисија не е спорен и воопшто не се доведени во прашање ниту резултатите од него, ниту пак, методологијата според која е спроведен пописот, јави дописничката на МИА од Брисел.

Доленц: Пописот е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла

Бриф - 01.04.2022

Пописот во Северна Македонија е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла, во однос на сите земји што спроведуваат попис со директно прибирање податоци од терен. Кога зборуваме за техничката имплементација на комбинираниот метод, ...

Селами: Немавме илузии дека сто проценти ќе ја вклучиме дијаспората

Алсат-М - 01.04.2022

Пописот во дијаспората беше на доброволна основа не беше законска обврска, рече заменик директорот на Државниот завод за статистика, Илми Селами, коментирајќи го големиот број на наши иселеници кои не се вклучени во процесот на попис.

7% И НЕ Е ТОЛКУ ГОЛЕМ ПРОЦЕНТ Експертот Доленц вели дека повеќето земји не знаат колку луѓе не попишале

+инфо - 01.04.2022

Според меѓународниот експерт за статистика и пописи Данило Доленц, земјава има многу добри бази на податоци, кои биле користени во обработката на податоците, па дури и претходно, во т.н. „Претпописна датабаза“.

Европската комисија вели дека пописот е според сите стандарди

Нова ТВ - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Вечер Прес - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

БРОЈКИТЕ ОД ПОПИСОТ ДА НЕ СЛУЖАТ ЗА БУДЕЊЕ НА НАЦИОНАЛИЗМОТ За НСДП тие треба да бидат основа за развој на земјата

+инфо - 01.04.2022

Во НСДП сметаат дека за ниту една политичка партија, во држава која е членка на НАТО и пред портите на ЕУ, треба да бидат неприфатливи „пребројувања“ кои ќе бидат ставени во функција на зголемување на меѓуетнички тензии.

Хоџа: Предвремени избори за испраќање на ДУИ во опозиција

Алсат-М - 01.04.2022

Генералниот секретар на Движењето БЕСА, Аријанит Хоџа денеска изјави дека пописот треба да остане само статистички процес и дека правата на етничките заедници, поточно на Албанците треба да произлегуваат од вкупниот број на жители, а не од бројот на ...

Хоџа: Правата на етничките заедници да произлегуваат од бројот на државјани наместо според резидентното наеление

Алсат-М - 01.04.2022

Објавувањето на резултатите од пописот отвора дебата која бара длабинска анализа, рече на денешната прес конференција генералниот секретар на партијата БЕСА, Аријанит Хоџа. Како што кажа тој, ставот на партијата е дека правата на етничките заедници ...

Пописна ревизија или прифаќање на пописот во пакет со мерки за длабоки реформи

Н.Македонија - 01.04.2022

За повеќето од претставниците на власта „огромен успех“ е веќе и самото реализирање на статистичката операција. Другите, пак, алармираат дека нема време за губење. Обете страни, пак, низ годините не направија ефикасен инструментариум со конкретни ...

НСДП: Резултатите од пописот да бидат основа за просперитетот на државата, а не за будење на национализмот

24Инфо - 01.04.2022

По цели две децении од безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена волја и капацитет да ја реализира пописната операција.

Ковачевски: Опозицијата спроведе активен и скриен бојкот на пописот

Press24 - 01.04.2022

Има неколку причини поради кои околу 132.000 граѓани не се опфатени со пописот, но имаме одличен опфат на населението на пописот истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 Степени“ на Телевизија Алсат.

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Независен - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

Европска комисија: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Во Центар - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се согласуваат или ...

Ковачевски: Опозицијата им направи лоша услуга на Македонците со бојкотот на пописот

Република - 01.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „ “, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на повеќе причини, меѓу кои, и бојкотот кој јавно или скриено го заговарале дел од ...

Ковачевски: Опозицијата спроведе активен и скриен бојкот на пописот

Centar - 01.04.2022

Има неколку причини поради кои околу 132.000 граѓани не се опфатени со пописот, но имаме одличен опфат на населението на пописот истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 Степени“ на Телевизија Алсат.

НСДП: Резултатите од пописот да не служат за будење на национализмот

Press24 - 01.04.2022

По цели две децении од безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена волја и капацитет да ја реализира пописната операција, соопшти ...

РЕВОЛТОТ ОД ПОПИСОТ НЕ СТИВНУВА: Во тек е месецот кој Симовски, директорот на ДЗС, си го одреди да биде непријател број ...

Денешен - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Лавина реакции по објавувањето на податоците за Пописот

Press24 - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

МНР: Успешниот попис има големо значење за функционирање на државата

Press24 - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

МНР: Успешно завршениот попис е од големо значење за функционирањето на државата

Centar - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

МНР: Успешно завршениот попис е од големо значење за функционирањето на државата

24Инфо - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

Експертите со позитивни оценки за пописот, професионално спроведен

24Инфо - 01.04.2022

По 20 години Република Северна Македонија спроведе успешен попис согласно сите светски стандарди. Меѓународни признати експерти, меѓу кои и Данило Доленц од Словенија, даваат позитивни оценки за успешниот попис кој е карактеризиран како ...

Пренџов бара да се докомплетира пописот: Не можам да одбијам или признаам нешто што не е дозавршено

Нетпрес - 01.04.2022

Доколку овој попис не се комплетира до следната власт ќе имаме бранувања во јавноста сопописот. Колешката Калеска Ванчева спомна да не се гледаат политичките аспекти, затоа веднаш на самиот старт сакам да кажам дека оној дел којшто за мене е ...

ЕК вели методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Нетпрес - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

Пренџов: Кога 132.000 граѓани ќе се распоредат според пописот, ќе ги добиеме сличните или истите резултати од 2002-ра

Нетпрес - 01.04.2022

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата вели дека ако останеме ние со 132.000 непопишани граѓани, ако не знаеме кој е православен, кој е муслиман, кој е атеист, а притоа влечеме од заедниците влечеме права и обврски во Уставот, вие ќе мора да направите попис кој ...

Калеска Ванчева: Пописот е успешен и спроведен според стандардите на Евростат

Press24 - 01.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ.

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Независен - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Ковачевски: Задоволен сум што после 20 години спроведовме попис по европски стандарди

24Инфо - 01.04.2022

Сакам да изразам задоволство што после 20 години државата спроведе попис по европски стандарди, рече премиерот Димитар Ковачевски во денешното интервју во емисијата 360 степени на Алсат М телевизија.

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат

24Инфо - 01.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ.

Ковачевски: После 20 години спроведовме статистичка операција по европски стандарди

Centar - 01.04.2022

„Морам да изразам задоволство што по 20 години конечно државата спроведе успешен попис. Бевме една од трите земји во светот што немавме попис. Сега го спроведивме според методологија одобрена од Евростат и беше пофален од претставникот на ЕУ за ...

Ковачевски: Задоволен сум што после 20 години спроведовме попис по европски стандарди

Centar - 01.04.2022

Сакам да изразам задоволство што после 20 години државата спроведе попис по европски стандарди, рече премиерот Димитар Ковачевски во денешното интервју во емисијата 360 степени на Алсат М телевизија.

Калеска-Ванчева: Пописот е целосно успешен, да не биде предмет на политичарите

Република - 01.04.2022

Вербата во фактите и институциите треба да биде примарна. Многу е јасна изјава на портпаролката на Европската комисија и таа вели дека законот и методологијата е согласно ЕУРОСТАТ и тоа го поврдува тоа што го говоревме на почетокот.

Доленц: Пописот е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла

Во Центар - 01.04.2022

Пописот во Северна Македонија е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла, во однос на сите земји што спроведуваат попис со директно прибирање податоци од терен. Кога зборуваме за техничката имплементација на комбинираниот метод, ...

Ковачевски: Бојкотот на пописот направи лоша услуга, пред се на Македонците

24Инфо - 01.04.2022

„Пописот се спроведуваше во време на пандмија, каде што дел од граѓаните не можеа да отворат врата, дел беа на полињата за работа, а имаше и активна кампања за бојкот од Левица, но и скриен бојкот кој направи лоша услуга, пред се на Македонците во ...

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Во Центар - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

МНР: Го поздравуваме успешно спроведениот попис, во интерес на сите е резултатите да бидат поздравени и поддржани во ...

365 - 01.04.2022

„Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика, како овластен носител на статистички истражувања, го спроведе со употреба на најмодерни ...

Ковачевски: Бојкотот на пописот направи лоша услуга, пред се на Македонците

Frontline - 01.04.2022

„Пописот се спроведуваше во време на пандмија, каде што дел од граѓаните не можеа да отворат врата, дел беа на полињата за работа, а имаше и активна кампања за бојкот од Левица, но и скриен бојкот кој направи лоша услуга, пред се на Македонците во ...

МНР: Успешно завршениот попис од големо значење за функционирањето на државата и општеството

Zoom - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

МИА од Брисел: Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот

MakPress - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се согласуваат или ...

МНР: Спроведен е успешен попис, дадовме свој придонес

Локално - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни ...

Ковачевски: Бојкотот на пописот направи лоша услуга, пред се на Македонците

Zoom - 01.04.2022

„Пописот се спроведуваше во време на пандмија, каде што дел од граѓаните не можеа да отворат врата, дел беа на полињата за работа, а имаше и активна кампања за бојкот од Левица, но и скриен бојкот кој направи лоша услуга, пред се на Македонците во ...

Зиков: Сите мислат дека „пропаднал светот“ после резултатите од пописот

Локално - 01.04.2022

Ако ги следиме реакциите на експертите од надвор како на пример тој од Словенија, тој и дефинираше дека е направен според европски стандарди. Немаме причина да не му веруваме. Сметам дека е успешен.

Калеска-Ванчева: Пописот е целосно успешен, да не биде предмет на политичарите

Локално - 01.04.2022

Вербата во фактите и институциите треба да биде примарна. Многу е јасна изјава на портпаролката на Европската комисија и таа вели дека законот и методологијата е согласно ЕУРОСТАТ и тоа го поврдува тоа што го говоревме на почетокот.

Данило Доленц кој бил ангажиран како независен експерт од ДЗС, го пофали пописот и вели дека бил модерно спроведен

MakPress - 01.04.2022

Пописот во Македонија е спроведен најнапредно, најмодерно, во техничка и друга смисла, во однос на сите земји што спроведуваат попис со директно прибирање податоци од терен. Кога зборуваме за техничката имплементација на комбинираниот метод, ...

По СДСМ и ДУИ и партијата на Тито Петковски, НСДП, не гледа проблем со резултатите од пописот

MakPress - 01.04.2022

По цели две децении од безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена волја и капацитет да ја реализира пописната операција.

Села: Пописот не е владин интерес туку државен, во резултатите има работи кои се противзаконски

MakPress - 01.04.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

По реакцијата на Бугарија, Македонското МНР го „поздрави“ успешно спроведениот попис

MakPress - 01.04.2022

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува успешно спроведениот попис на населението, кој Државниот завод за статистика како овластен носител на статистички истражувања го спроведе со употреба на најмодерни алатки и ...

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Gostivarpress.mk - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Пописот ја разбранува јавноста, од резултатите задоволни само СДСМ и ДУИ

MakPress - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Експертите со позитивни оценки за пописот, професионално спроведен, тврди власта

Скопје1 - 01.04.2022

„Експертите со позитивни оценки за пописот, професионално спроведен“, вели СДСМ. Тие додаваат: „По 20 години Република Северна Македонија спроведе успешен попис согласно сите светски стандарди.

ЕК не ги доведува во прашање резултатите од пописот

Локално - 01.04.2022

Не ги коментираме резултатите. Како што е наведено во Извештајот за Северна Македонија за 2021 година, законот и методологијата на која се заснова подготовката, организацијата и спроведувањето на пописот се во голема мера во согласност со ...

(ВИДЕО) Доленц, меѓународен експерт за статистика за СП: Македонскиот попис е во врвот на светските искуства во овој ...

Frontline - 01.04.2022

Има два главни документи што се важни за спроведувањето попис, првиот се препораките на УНЕЦЕ (UNECE) за спроведување попис, а вториот е регулативите на ЕУ, кои не се обврзувачки за Северна Македонија, зашто таа сè уште не е членка на ЕУ, но пописот ...

ЕК: Методологијата за пописот, според стандардите на ЕУ

Zoom - 01.04.2022

Европската комисија соопшти дека не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, чии резултати беа презентирани во средата. „Не ги коментираме тие наводи.

Нам ПОПИС не ни треба, џабе фрламе пари

Окно - 01.04.2022

Во иднина предлагам секоја етничка заедница сама нека си се преброи и да достави број со кој ќе бидат задоволни. На Државниот завод за статистика само ќе им остане да ги соберат бројките, со дигитрон.

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат

Zoom - 01.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ.

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Бизнис Вести - 01.04.2022

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

Селмани: Тие што повикуваа на бојкот на пописот да излезат и да дадат објаснување за мотивите

Локално - 01.04.2022

За поздравување е фактот дека како држава успеавме конечно после 20 години да спроведеме попис, една статистичка операција која треба по правило да се спроведе на секои 10 години како во Европа така и во цел свет, вели во разговор за „Локално“, ...

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат

Скопје1 - 01.04.2022

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите на Евростат, што е потврдено и од ЕУ.

Резултатите од пописот да не служат за будење на национализмот, велат од НСДП

Локално - 01.04.2022

По цели две децении безуспешни обиди за спроведување на најзначајната и најобемната статистичка операција во една држава, конечно имаме политичка гарнитура која демонстрираше искрена волја и капацитет да ја реализира пописната операција.

Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот

Опсервер - 01.04.2022

– Не стивнуваат реакциите по објавувањето на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен во септември лани. Дел од политичките партии и вчера излегоа со забелешки на резултатите од Пописот, а дел со позитивни ...

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Frontline - 01.04.2022

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА дали Европската комисија има коментар за разните заедници и чинители кои не се ...

Пренџов: Имаме капацитет да правиме попис секоја година

Локално - 01.04.2022

Овој попис мора да се комплетира. Делот што не е кредибилен е пописот на иселениците и тоа се направи поради дневна политика. Никаде не се прави тоа. Самото тоа инфилтрирање во рамки на пописот му дава голема политика.

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ со скриениот бојкот на пописот им направи лоша услуга на Македонците

Локално - 01.04.2022

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека пописот бил успешен и покрај ковид-кризата. -Изразувам задоволство. Ние бевме меѓу трите земји во светот што немавме попис. Беа присутни експерти од ЕУ и според неговите зборови, пописот е спроведе со ...

По европски стандарди и со сите нишани, вака Пендаровски го опиша пописот

360 степени - 31.03.2022

Во однос на оние 7,2 отсто „неизјаснети“ граѓани за кои не е познат етницитетот, јазикот на говорење и веросиповедта, а кои предизвикаа конторверзии во јавноста, Пендаровски посочи оти контроверзии има секогаш, а особено тука на Балканот, каде сме ...

Попис: Внатрешноста се празни - Скопје се полни

Deutsche Welle - 31.03.2022

Над 60 општини во земјата имаат изгубено голем процент од своето население, дел со внатрешни, а дел и со надворешни миграции. Внатрешноста на Северна Македонија , додека Скопје и околните места изминативе две децении добиле нови станари.

Над 132 илјади непопишани ја измешаа пописната математика

Deutsche Welle - 31.03.2022

Пописот ја отвори Пандорината кутија, посочувајќи дека за 7,2 отсто од граѓаните, државата нема податок на која етничка група и религија припаѓаат и кој јазик го зборуваат. Вкупно 132.260 граѓани коишто доброволно не се попишале, но нивните податоци ...

Нов АСНОМ: Резултатите од пописот се неверојатни

МКД - 31.03.2022

Пописот од 2021 година е политички мотивирана измама со која се задоволуваат потребите на една етничка група на граѓани на сметка на македонскиот народ заедно со другите етнички заедници. Со тоа што пописот се изведе со помош на погрешна ...

Дали пописот ги оштети Турците, Бошњаците и Египќаните?

Фокус - 31.03.2022

Освен дел од опозициските партии, и претставниците на помалите етнички заедници во земјава реагираа во однос на пописните резултати, обвинувајќи за нерегуларности. Голем број на забелешки стигнаа од турската заедница.

Села реагира на незаконски и неуставни работи во резултатите од пописот

Р.С.Европа - 31.03.2022

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села на прес-конференција во Собранието реагираше на противзаконски и противуставни делови во објавените резултати од пописот. Според Села, за попис биле предвидени етнички заедници кои се противуставни ...

И здружението Македонците во светот не ги признава резултатите од пописот

МКД - 31.03.2022

Македонците во светот, со голема огорченост и незадоволство ги отфрлаат и негираат резултатите од пописот во 2021 година спроведен од Државниот завод за статистика,. Предвидувањата на ваквите очекувани резултати беа истакнати и анализирани во текот ...

За Бошњачки демократски сојуз резултатите од пописот се неприфатливи

Р.С.Европа - 31.03.2022

Партијата Бошњачки демократски сојуз реагира на податоците од пописот на населението. За нив како што наведуваат во партиското соопштение, резултатите се неприфатливи, оти како што велат, постојано работат на терен и ја знаат реалната состојба.

Хоџа: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно

Канал5 - 31.03.2022

Факт е дека колку подолго ДУИ ги води државните институции преку неспособни луѓе, партиски приврзаници и оние чии главни заслуги се послушноста кон партијата, толку повеќе Албанци ќе ги напуштат своите родни места.

ВИДЕО | Герасимовски: Податоците од пописот ја творат иднината – според нив се планираат сите државни политики

Слободен Печат - 31.03.2022

За тоа дали е можно да се направи крупна грешка во пребројувањето на пописните податоци во Утрински брифинг разговаравме со Дончо Герасимовски, поранешен директор на Државниот завод за статистика (ДЗС) .

Пописот доведе до големи драми

24 Вести - 31.03.2022

Партии на власт, опозиција, македонски и албански, турски, ромски и бошњачки, сите се незадоволни од резултатите од пописот. Сите мислеле дека се повеќе отколку што е соопштено. Во Студио10 на ТВ 24, лидерот на Демократскиот сојуз и пратеник од ...

И за ДПТ, коалициски партнер во власта, резултатите од пописот се спорни

МКД - 31.03.2022

И Демократска партија на Турците на Македонија, партнер на владината коалиција, вчера ги оспори резултатите од пописот. Демократскиот сојуз, партија која исто така е дел од владината коалиција, вчера соопшти дека пописот е неуспешен .

СДСМ: Успешниот попис е основа за креирање ефикасни економски политики за развој

Сител - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори. Успешниот и кредибилен попис е основа на квалитетни економски политики кои одговараат на вистинските потреби ...

Бошњаците бараат да се преиспитаат резултатите од пописот

Слободен Печат - 31.03.2022

Бошњачки демократски сојуз како политичка партија и на почетокот на процесот на попишување изрази сомнеж во исправноста на самиот процес и одредени неправилности. За жал нашите претпоставки се испоставија точни, реагираат од партијата.

Турската заедница во Македонија не ги признава резултатите од пописот

Сител - 31.03.2022

Направени се сериозни пропусти во просецот на попишување, прекршени се Уставот и бројни прописи, а многу граѓани не се попишани, истакнаа од Националното координативно тело за пописот на турскиот народ во Македонија, кое не ги признава и не ги ...

Илијевски за Студио 10: Резултатите од пописот за дијаспората се протвречи со резултатите во државните статистики на ...

24 Вести - 31.03.2022

„Во пописот, сегментот дијаспора се противречи со резултатите во државните статистики на другите држави каде не има 30 пати повеќе во нивниот попис, отколку во статистика на Македонија. Брука, нема оправдување. Бараме одговори од ДИК.

Турско МНР: Македонија да ги земе предвид забелешките на координативното тело на Турците

Канал5 - 31.03.2022

Македонија да ги земе предвид забелешките на Националното координативно тело на Турците за резултатите од пописот. Турција ги поддржува легитимните барања и ги штити правата и интересите на турската заедница, која со векови живее на територијата на ...

Беса: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата бегството на Албанците од татковината е масовно

Макфакс - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на еден процес кој ...

Хоџа: Пописот докажа дека Албанците масовно си заминаа од родното место откако ДУИ е на власт

Сител - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на ...

Хоџа: Колективните законско-уставни права на заедниците да произлегуваат од процентот на државјани на земјата

Сител - 31.03.2022

Процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички, а колективните законско-уставни права на етничките заедници, во овој случај на Албанците, треба да произлегуваат од бројот на жители кои се државјани на земјата, а не од бројот ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Телма - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пендаровски: Пописот е според сите нишани

Канал5 - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении, изјави ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани

Сител - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Слободен Печат - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе . Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пописот беше по највисоките стандарди за попишување на ЕУ, вели Пендаровски

МКД - 31.03.2022

Имавме попис кој што ги запазува највисоките стандарди за попишување што ги има ЕУ, а не зборуваме за попис најдобар во историјата на Европа, вели претседателот Стево Пендаровски. Според него, самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех ...

Села: Тоа на се личи, само на попис не личи

Сител - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Канал5 - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Пендаровски за ТВ 24: Бројката на попишани луѓе со бугарска самосвест е точна

24 Вести - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пренџов: Пописот се уште не е завршен

Канал5 - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупо Пренџов од ГРОМ.

Хоџа: Правата произлегуваат од бројот на државјани, а не резиденти

Фокус - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебата која бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на ...

Реакции за пописот на дијаспората

24 Вести - 31.03.2022

Македонската дијаспора не ги прифаќа резултатите од пописот, според кои, таа брои 260.606 луѓе. Само толку граѓани од Македонија, кои се надвор од земјава повеќе од едена година се самопопишале.

Данило Доленц: Професионално спроведен попис

Слободен Печат - 31.03.2022

Пописот во Република Северна Македонија е спроведен професионално, одговорно и перфектно, и според мене, е една од најдобро спроведените пописни операции во Европа и во светот, во која е применета нова методологија, вели за „Слободен печат“ Данило ...

СДСМ: Успешниот попис е основа за креирање ефикасни развојни економски политики

МКД - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на Евростат, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори. Успешниот и кредибилен попис е основа на квалитетни економски политики кои одговараат на вистинските потреби ...

Хоџа: Процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички

Слободен Печат - 31.03.2022

Заменик-претседателот на Движењето Беса, Аријанит Хоџа вели дека објавувањето на резултатите од Пописот во Северна Македонија отвара дебата за која се бара подлабока анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја одржат ...

Колоски: Потребно е редовно да се спроведува попис, последните податоци се конфузни

24 Вести - 31.03.2022

Конфузни и сомнителни се последните податоци од пописот потребно е да се спроведува редовно попис за да има релевантни бројки. Иако ја повикале дијаспората да се попишува – мал е одзивот, бидејќи немало пракса да се попишуваат луѓето кои живеат ...

Дополнително попишување е упад во пописот

Слободен Печат - 31.03.2022

Не може дополнително да се анкетираат тие граѓани бидејќи идентитетот е строго доверлива категорија и ќе се навлезе во интимата на тие лица. Ако отпосле се земаат тие податоци, кој може да гарантира дека врз тие лица нема да биде извршен етнички и ...

Бела се чума зададе там долу в Македонија

Р.С.Европа - 31.03.2022

Во изминатите две децении Македонија изгубила 270 илјади млади до 29 години, а има 140 илјади повеќе стари над 60 години. Граѓаните на социјалните мрежи коментираат дека „белата чума“ седи во парламентот.

Партија на Власите: Пописот им нанесува штета на националните интереси на државата

Канал5 - 31.03.2022

Партијата на Власите од Република Македонија и националното координативно тело на Власите не ги признава резултатите од пописот на населението во РМ од 2021 година, се наведува во партиското соопштение..

Пендаровски: Направивме попис „со сите нишани“

Р.С.Европа - 31.03.2022

Македонскиот претседател Стево Пендаровски смета дека фактот што имаме попис по цели 20 години е успех сам по себе. Вели дека пописот е направен „со сите нишани“ и не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние, регионот и ...

Герасимовски за „Фокус“ анализира: Пописот не открива колку луѓе се иселиле од земјава

Фокус - 31.03.2022

Бројот на населението во земјава е намалено според влијанието на наталитетот и морталитетот, а најголемо влијание има иселувањето во други земји, анализира за „Фокус“ поранешниот директор на Државниот завод за статистика, Дончо Герасимовски по ...

Лавина реакции по објавувањето на резултатите од пописот

Канал5 - 31.03.2022

Лавина реакции по објавувањето на резултатите од пописот. За Алијанса тој е неуставен, а за Беса резултатите се поразителни. Во првата прилика кога ќе се отвора Уставот, ДУИ ќе бара формулацијата “јазикот кој го зборуваат најмалку 20 проценти” да се ...

За власта законски и успешен за опозицијата неточен и неуспешен, реакции по објавените резултати од пописот

Глас на Америка - 31.03.2022

Власта и опозицијата со дијаметрално спротивни ставови околу пописот. Обвинувања за фалсификати, погрешна методологија, административна асимилација. СКОПЈЕ – Не стивнуваат реакциите по објавувањето на резултатите од пописот спроведен во септември ...

Власта тврди дека пописот е успешен, опозицијата најавува електронски попис, помалите заедници незадоволни од ...

Сител - 31.03.2022

Самиот факт дека по 20 години имаме попис е успех сам по себе. Ваква оценка даде претседателот на државата Стево Пендаровски. Вели дека пописот е направен според сите сите стандарди и не отстапува од традицијата на пописите и во Македонија, но и во ...

Турската и Бошњачката заедница со забелешки за бројките, Египќаните обвинуваат за асимилација

Телма - 31.03.2022

Реакциите по објавувањето на резултатите од пописот не стивнуваат. По партиите денеска се огласија и претставниците на помалите етнички заедници кои обвинуваат за нерегуларности, погрешен начин на попишување, па дури и асимилација.

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

ТВ21 - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

НАПРАВИВМЕ ПОПИС СО СИТЕ НИШАНИ Пендаровски вели дека статистичката операција ги запазува највисоките стандарди на ЕУ

+инфо - 31.03.2022

Не станува збор за попис најдобар во историјата на Европа, туку станува збор за попис кој ги запазува највисоките стандарди за попишување што ги има ЕУ, изјави денеска во Прилеп претседателот на државата Стево Пендаровски.

СДСМ: Успешниот попис е основа за креирање ефикасни економски политики за развој

Бриф - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори. Успешниот и кредибилен попис е основа на квалитетни економски политики кои одговараат на вистинските потреби ...

Петров: Сега сведочиме за штетата од повиците за бојкот на пописот

Бриф - 31.03.2022

„Повиците за бојкот на пописот не го срушија пописот, но нанесоа штета на процесот. Таа штета сега ја гледаме и за таа штета треба да се повикаат на одговорност тие кои тоа го правеа“ изјави Андреј Петров, член на ИО на СДСМ во „24 анализа“ на ТВ24.

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Курир - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Петров: Да не го политизираме пописот, туку да креираме популациони политики

Бриф - 31.03.2022

„Секаде во светот пописот е статистичка операција, само кај нас тоа се политизира. Сите излегуваат со претпоставки кој, како и зошто не се попишал. Да ги тргнеме шпекулациите на страна, тие служат само за одредени лични аспирации“ рече членот на ИО ...

Хоџа: Процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички

Бриф - 31.03.2022

Заменик-претседателот на Движењето Беса, Аријанит Хоџа вели дека објавувањето на резултатите од Пописот во Северна Македонија отвара дебата за која се бара подлабока анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја одржат ...

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Вечер Прес - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Вечер Прес - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Либертас - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе . Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

ВО РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ПОПИСОТ ЗАБЕЛЕЖАВМЕ РАБОТИ КОИ СЕ ПРОТИВЗАКОНСКИ Македонските муслимани ги имаше во пописот, а ги ...

+инфо - 31.03.2022

Македонските муслимани ги имаше во пописот, а ги нема во резултатите. Колкав е нивниот процент и каде е пресметан тој процент? - праша лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис ...

ТУРСКАТА ЗАЕДНИЦА НЕ ГО ПРИЗНАВА ПОПИСОТ? Нашите барања беа занемарени и игнорирани

+инфо - 31.03.2022

Доколку беа земени предвид нашите барања и забелешки согласно Уставот и законите, првично од Државниот завод за статистика, ќе беа решени повеќе од горенаведените проблеми и пропусти. За жал овој Попис ќе се памети како занемарен од надлежните ...

4 321 лице помалку во Охрид споредбено со пописот во 2002 година, најбројна возрасната група од 60-64

OhridNews - 31.03.2022

4 321 лице помалку живее во Охрид споредбено со резултатите од пописот во 2002 година кога бројот на вкупно запишани граѓани на Охрид изнесувал 55 749, додека според пописот од 2021 година нивниот број изнесува 51 428.

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Либертас - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Европската комисија го поздрави успешното спроведување на пописот

Бриф - 31.03.2022

Пописот, со сите опструкции, конечно се финализираше со објавување на резултатите од попишувањето на населението. И Покај негативните реакции кои беа очекувани, пописот се спроведе успешно по 20 години по сите стандарди на ЕВРОСТАТ.

Пренџов: Пописот се уште не е завршен

Курир - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ.

Пренџов: Пописот се уште не е завршен

ТВ21 - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ.

Пренџов: Пописот сѐ уште не е завршен

Вечер Прес - 31.03.2022

Пописот сѐ уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупо Пренџов од ГРОМ.

За Алијанса за Албанците во пописот имало работи кои се противзаконски

Нова ТВ - 31.03.2022

Првиот човек на Алијанса за Албанците, Зијадин Села денеска во Собрание изјави дека пописните резултати биле со многу проблематични работи во нив. Според него во објавените резултати имало работи кои биле противзаконски, како што за попис биле ...

Партија на Власите: Пописот им нанесува штета на националните интереси на државата

Курир - 31.03.2022

Партијата на Власите од Република Македонија и националното координативно тело на Власите не ги признава резултатите од пописот на населението во РМ од 2021 година, се наведува во партиското соопштение..

Петров: Верувам во институциите за пописот, треба да дебатираме за иселените граѓани

Бриф - 31.03.2022

„Отсекогаш сум верувал во професионалните и стручни капацитети на институциите и не верувам дека некој што работи статистика би правел нешто спроти својата професија. Тие прават тоа што им налога науката и тоа што учеле“ рече членот на Извршниот ...

Хоџа: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно

Курир - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на ...

БОШЊАЦИТЕ СЕ СОМНЕВААТ ВО БРОЈКИТЕ ОД ПОПИСОТ Правена е претпоставка за етничката припадност

+инфо - 31.03.2022

Од БДС јавно укажувале на пропустите и се заканувале со излегување од владеачката коалиција, но биле уверувани дека пописот ќе се спроведе коректно и во согласност со сите правила. Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница ...

Турската заедница во Македонија не ги признава резултатите од пописот

OhridNews - 31.03.2022

Направени се сериозни пропусти во просецот на попишување, прекршени се Уставот и бројни прописи, а многу граѓани не се попишани, истакнаа од Националното координативно тело за пописот на турскиот народ во Македонија, кое не ги признава и не ги ...

ГОСТИВАР, КИЧЕВО, СТРУГА И БИТОЛА ИЗГУБИЛЕ ПО ЦЕЛ ЕДЕН „МАЛ“ ГРАД - скопските општини генерално пораснале - ПОПИС 2021 ...

Фактор - 31.03.2022

Податоците од најголемата статистичка операција во земјава вчера беа објавени од Заводот за статистика, а п окрај податоците за тоа колку проценти има Македонци и Албанци, колку христијанско, а колку муслиманско население, и колку има резиденти и ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Курир - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Бриф - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

За едни попис – за други отпис!

Вечер Прес - 31.03.2022

Откако го добивме првиот сет на податоци од пописот спроведен во септември 2021, остана неодговорено едно големо прашање: дали сме точно и потполно преброени и евидентирани? Владејачките партии, СДСМ и ДУИ, сметаат дека работата е завршена според ...

Турско МНР: Северна Македонија да ги земе предвид забелешките на Националното координативно тело на Турците за ...

ТВ21 - 31.03.2022

Турција ги поддржува легитимните барања и ги штити правата и интересите на турската заедница, која со векови живее на територијата на Северна Македонија и која е меѓу нејзините рамноправни и конститутивни народи и се залага за благосостојбата и ...

Демократската партија на Турците: Резултатите од Пописот не ги прифаќаме

еМагазин - 31.03.2022

Многу јасно и недвосмислено ве известуваме дека резултатите што се објавени од страна на Државниот завод за статистика „не ги прифаќаме“, стои во реакцијата за резултатите од Пописот од Демократската партија на Турците.

Првите импресии се позитивни за пописот кој се реализира по 20 години одлагања

Centar - 31.03.2022

Пописот, со сите опструкции, конечно се финализираше со објавување на резултатите од попишувањето на населението. И Покај негативните реакции кои беа очекувани, пописот се спроведе успешно по 20 години по сите стандарди на ЕВРОСТАТ.

Втора партија од коалиција на власт ги оспорува резултатите од пописот, по ДС на Трајанов и Турците од ТДК

Република - 31.03.2022

Демократска партија на Турците на Македонија, коалициска партија на власта, со писмо до јавноста ги оспори резултатите од пописот објавени денеска од страна на Државниот завод за статистика.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Во Центар - 31.03.2022

Оваа оценка, Пендаровски ја базира не само од она што го слушнал на вчерашната презентација на резултатите, туку и од коментарите дадени од експертот ангажиран од страна на ЕУ . По барање на новинарите за коментар околу „ оние седум проценти, кои ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани

Press24 - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Пренџов: Пописот се уште не е завршен

Нетпрес - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ.

Пренџов: Пописот сè уште не е завршен

Република - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Н.Македонија - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Партија на Власите: Пописот им нанесува штета на националните интереси на државата Партијата на Власите од Република ...

24Инфо - 31.03.2022

Поради непрофесионалниот пристап на институциите на најважната статистичка операција, околу сензитивно прашање како пописот којшто најдиректно влијае на државните политики на Републиката .

БЕСА: Има албански егзодус надвор од Македонија поради владеењето на ДУИ

Мак. Весник - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Centar - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Петров: Сега сведочиме за штетата од повиците за бојкот на пописот

Centar - 31.03.2022

„Повиците за бојкот на пописот не го срушија пописот, но нанесоа штета на процесот. Таа штета сега ја гледаме и за таа штета треба да се повикаат на одговорност тие кои тоа го правеа“ изјави Андреј Петров, член на ИО на СДСМ во „24 анализа“ на ТВ24.

Петров: Верувам во институциите за пописот, треба да дебатираме за иселените граѓани

Centar - 31.03.2022

„Отсекогаш сум верувал во професионалните и стручни капацитети на институциите и не верувам дека некој што работи статистика би правел нешто спроти својата професија. Тие прават тоа што им налога науката и тоа што учеле“ рече членот на Извршниот ...

Петров: Да не го политизираме пописот, туку да креираме популациони политики

Centar - 31.03.2022

„Секаде во светот пописот е статистичка операција, само кај нас тоа се политизира. Сите излегуваат со претпоставки кој, како и зошто не се попишал. Да ги тргнеме шпекулациите на страна, тие служат само за одредени лични аспирации“ рече членот на ИО ...

Петров: Верувам во институциите за пописот, треба да дебатираме за иселените граѓани

Република - 31.03.2022

„Отсекогаш сум верувал во професионалните и стручни капацитети на институциите и не верувам дека некој што работи статистика би правел нешто спроти својата професија. Тие прават тоа што им налога науката и тоа што учеле“ рече членот на Извршниот ...

Хоџа: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно

Република - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на ...

Турците во Македонија не ги признаваат резултатите од пописот, за Бошњаците се неприфатливи

Н.Македонија - 31.03.2022

Националното координативно тело за пописот на турскиот народ во Македонија не ги признава објавените податоци за Турците во пописот, сметајќи ги за нереални, откако во текот на процесот во повеќе наврати изразиле незадоволство за методологијата и ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани

Република - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

И за Бошњаците пописот е неприфатлив, бараат да се преиспитаат резултатите

Lider - 31.03.2022

Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница во Македонија, Бошњачки демократски сојуз (БДС), изрази сомнеж за регуларноста на резултатите од пописот. Бошњачки демократски сојуз како политичка партија и на почетокот на процесот ...

СДСМ: Успешниот попис е основа за креирање ефикасни економски политики за развој

Press24 - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори. Успешниот и кредибилен попис е основа на квалитетни економски политики кои одговараат на вистинските потреби ...

Турската заедница во Македонија не ги признава резултатите од пописот

Нетпрес - 31.03.2022

Направени се сериозни пропусти во просецот на попишување, прекршени се Уставот и бројни прописи, а многу граѓани не се попишани, истакнаа од Националното координативно тело за пописот на турскиот народ во Македонија, кое не ги признава и не ги ...

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Press24 - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Левица распали по ВМРО-ДПМНЕ

Мак. Весник - 31.03.2022

Од партијата Левица, која повика на бојкот на пописот, почнаа да упатуваат отворени критики за нивниот коалициски партнер на локално ниво ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО собираше потписи против пописот, за на крај да се задоволи со негово одложување, но со истата ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Независен - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

СДСМ: Успешниот и кредибилен попис на нашата Влада и овозможува да носи економски политики за вистинските потреби на ...

Денешен - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори. Ова се истакнува во денешното соопштение од владејачкиот СДСМ, во врска со резултатите од пописот што вчера ...

Правена е претпоставка за етничката припадност на пописот, се сомневаат Бошњаците

Нетпрес - 31.03.2022

Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница во Македонија, Бошњачки демократски сојуз (БДС), изрази сомнеж за регуларноста на резултатите од пописот. „Бошњачки демократски сојуз како политичка партија и на почетокот на ...

Хоџа: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно

Press24 - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на ...

Беса: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата бегството на Албанците од татковината е масовно

MTM - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот отвора голема дебатa што бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили, кои сакајќи да ги задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на еден процес, ...

ОСПОРЕН ПОПИС 2021: Координативното тело на Турците во Република Македонија не ги признава резултатите и објавените ...

Денешен - 31.03.2022

Националното координативно тело за пописот на Турците во Република Македонија не ги признава и не ги прифаќа објавените бројки и проценти за Турците во пописот и истите ги означи за нерелани.

Пренџов: Пописот се уште не е завршен

Press24 - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупо Пренџов од ГРОМ.

И за Бошњаците пописот неприфатлив, се заканувале и со излегување од владината коалиција

Република - 31.03.2022

Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница во Македонија, Бошњачки демократски сојуз (БДС), изрази сомнеж за регуларноста на резултатите од пописот. се вели во соопштението од БДС.

Успешниот попис е основа за креирање ефикасни економски политики за развој

24Инфо - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори. Успешниот и кредибилен попис е основа на квалитетни економски политики кои одговараат на вистинските потреби ...

Села: Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски

Република - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски, вели Села

еМагазин - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, според највисоките стандарди на ЕУ

еМагазин - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

ПЕНДАРОВСКИ: Пописот можеби не е најдобар во историјата на Европа, но ги запазува највисоките стандарди за попишување ...

Денешен - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Бошњачки демократски сојуз: Податоците од пописот се неприфатливи-работиме на терен и ја знаеме реалната фактичка ...

еМагазин - 31.03.2022

Бошњачки демократски сојуз како политичка партија и на почетокот на процесот на попишување изрази сомнеж во исправноста на самиот процес и одредени неправилности, за жал нашите претпоставки се испоставија точни, се вели во нивната реакција.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

365 - 31.03.2022

„Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Беса: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата бегството на Албанците од татковината е масовно

Точка - 31.03.2022

Објавувањето на резултатите од пописот отвора голема дебатa што бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили, кои сакајќи да ги задржат ексклузивноста и нетранспарентноста, денес го преземаат целиот историски товар на еден процес, ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Кајгана - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Партијата на Турците, коалициониот партнер на СДСМ и ДУИ, не ги прифаќа резултатите од пописот

MakPress - 31.03.2022

Официјалните резултати од Пописот на населението, што се одржа во периодот од 5 до 30 Септември 2021 година, од денес се објавени од страна Државниот завод за статистика. Многу јасно и недвосмислено ве известуваме дека резултатите што се објавени од ...

Во објавените резултати од пописот има работи кои се противзаконски, порача Села

4NEWS - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Бошњаците не ги прифаќаат резултатите од пописот

Локално - 31.03.2022

Бошњачкиот демократски сојуз (БДС) како политичка партија која ги застапува интересите на Бошњаците во Република Северна Македонија денеска соопшти дека податоците од пописот на населението за нив се неприфатливи затоа што како што велат, „постојано ...

Петров: Да не го политизираме пописот, туку да креираме популациони политики

Локално - 31.03.2022

„Секаде во светот пописот е статистичка операција, само кај нас тоа се политизира. Сите излегуваат со претпоставки кој, како и зошто не се попишал. Да ги тргнеме шпекулациите на страна, тие служат само за одредени лични аспирации“ рече членот на ИО ...

Позитивни реакции на резултатите од пописот

Frontline - 31.03.2022

Пописот, со сите опструкции, конечно се финализираше со објавување на резултатите од попишувањето на населението. И Покај негативните реакции кои беа очекувани, пописот се спроведе успешно по 20 години по сите стандарди на ЕВРОСТАТ.

Пописот заврши, реакциите – генерално позитивни

Локално - 31.03.2022

Пописот 2021 вчера се финализираше со објавување на резултатите од попишувањето на населението. Пописот беше спроведен по 20 години и тоа по стандарди на ЕВРОСТАТ. Во рамките на Пописот 2021 беше овозможено македонските државјани кои живеат и ...

Единствена Македонија до Пендаровски: Како не ти е срам да лажеш дека пописот беше со сите нишани и стандарди на ЕУ

Опсервер - 31.03.2022

Единствена Македонија најостро ја осудува голема лага од марионетскиот претседател Стево Пендаровски дека направивме попис со сите нишани и со највисоки стандарди на ЕУ искажана на денешната конференција „Дигитализација“ во организација на ...

Петров: Верувам во институциите за пописот, треба да дебатираме за иселените граѓани

Frontline - 31.03.2022

„Отсекогаш сум верувал во професионалните и стручни капацитети на институциите и не верувам дека некој што работи статистика би правел нешто спроти својата професија. Тие прават тоа што им налога науката и тоа што учеле“ рече членот на Извршниот ...

Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно, вели Хоџа

Локално - 31.03.2022

Движењето Беса уште еднаш го потврдува својот политички став дека процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички, а колективните законско-уставни права на етничките заедници, во овој случај на Албанците, треба да произлегуваат ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Бизнис Вести - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Петров: Верувам во институциите за пописот, треба да дебатираме за иселените граѓани

Zoom - 31.03.2022

„Отсекогаш сум верувал во професионалните и стручни капацитети на институциите и не верувам дека некој што работи статистика би правел нешто спроти својата професија. Тие прават тоа што им налога науката и тоа што учеле“ рече членот на Извршниот ...

Бошњачкиот демократски сојуз со сомнежи за регуларноста на резултатите од пописот

Zoom - 31.03.2022

Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница во Македонија, Бошњачки демократски сојуз (БДС), изрази сомнеж за регуларноста на резултатите од пописот. „Бошњачки демократски сојуз како политичка партија и на почетокот на ...

Села: Ова на се личи, само на попис не, пописот е државен, а не владин интерес

Zoom - 31.03.2022

Алијанса за Албанците има многу забелешки за спроведениот Попис 2021. Пописот е државен интерес, а не владин интерес. Требаше да има комисија која ќе ги обработи податоците и да ги соопшти пред јавноста, а не тоа да остане во рацете на директорот и ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Zoom - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Резултатите од пописот не ги прифаќаме, тие се далеку од реалноста, велат од Демократската партија на Турците

ММС - 31.03.2022

-Многу јасно и недвосмислено ве известуваме дека резултатите што се објавени од страна на Државниот завод за статистика „не ги прифаќаме“, велат од Демократската партија на Турците (ТДП) .

Успешниот попис е основа за креирање ефикасни економски политики за развој, вели СДСМ

Скопје1 - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори, вели СДСМ. „Успешниот и кредибилен попис е основа на квалитетни економски политики кои одговараат на ...

Села: Ова на се личи, само на попис не

Локално - 31.03.2022

Ако целта на пописот беше да се прикријат трагите на неуспешните политики и корумпираните политичари кои овие 20 години владееле, тоа на се личи, само на попис не личи, рече претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села во Собранието.

Пренџов: Пописот се уште не е завршен

4NEWS - 31.03.2022

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ.

Попис 2021: Во земјава има 60 празни населени места повеќе во споредба со пред 20 години

Мета - 31.03.2022

Со последниот попис, преброени се 207 празни населени места во Северна Македонија, што е за 60 повеќе ако се спореди бројката во 2002 година, кога имало 147 вакви испразнети населени места.

Позитивни оценки за спроведувањето на Попис 2021

CivilMedia - 31.03.2022

Пописот, со сите опструкции, конечно се финализираше со објавување на резултатите од попишувањето на населението. И Покај негативните реакции кои беа очекувани, пописот се спроведе успешно по 20 години по сите стандарди на ЕВРОСТАТ.

Трета партија од власта не се согласува со пописот: И Бошњачкиот демократски сојуз бара преиспитување на резултатите

PressingTV - 31.03.2022

Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница во Македонија, Бошњачки демократски сојуз (БДС), е третата партија од коалицијата на власта, по Демократскиот сојуз и Демократската партија на Турците, која изрази сомнеж за ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Опсервер - 31.03.2022

– Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Кој е незадоволен од резултатите на Пописот

Frontline - 31.03.2022

Покрај пофалбите за успешно спроведен Попис 2021, набргу по објавувањето на резултатите, исплива и незадоволство за евентуален фалсификат кај одредени етникуми, политики ентитети, верски групи и поединици.

СДСМ: Успешниот попис, по највисоки стандарди, е основа за квалитетни економски политики

Zoom - 31.03.2022

После цели 20 години имаме успешен попис по сите највисоки стандарди на ЕВРОСТАТ, признаен од сите меѓународни и домашни релевантни фактори, велат од СДСМ. Како што велат од владејачката партија, според нив успешниот и кредибилен попис е основа на ...

Пендаровски смета дека пописот е успех

Скопје1 - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Турците не го признаваат пописот: Повредени се правата на турскиот народ!

Gostivarpress.mk - 31.03.2022

Националното координативно тело за Пописот на Турскиот народ во РСМ, (каде што се зачленети турски невладини организации, политички субјекти од турската заедница, истакнати турски интелектуалци, универзитетски професори и други влијателни личности ...

ЦИВИЛ ги осудува обидите за понатамошна политизација, негирање и манипулација со резултатите од пописот

CivilMedia - 31.03.2022

Пописот 2021, наспроти сите предизвици, почнувајќи од проблемите поврзани со КОВИД-19, завршувајќи со политизирањето и опструкциите од националистичките партии и радикални групи, заврши успешно.

Турција со поддршка за Турците во Македонија за забелешките за резултатите од пописот

Zoom - 31.03.2022

Портпаролот на турското Министерство за надворешни работи, Танжу Билгич, ги коментираше резултатите од пописот одржан во Северна Македонија. Портпаролот на Министерството за надворешни работи Билгич во својот говор истакна: „Резултатите од пописот ...

За Пендаровски пописот е „со сите нишани“, не ги коментира предлозите на Владата за нови амбасадори

MakPress - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

И Турското МНР со реакција за бројките од пописот во Македонија

MakPress - 31.03.2022

Македонија да ги земе предвид забелешките на Националното координативно тело на Турците за резултатите од пописот. Турција ги поддржува легитимните барања и ги штити правата и интересите на турската заедница, која со векови живее на територијата на ...

Хоџа за пописот: ДУИ е главен виновник за масовното заминување на Албанците од родното место

MakPress - 31.03.2022

Процесот на попис на населението е и треба да остане само статистички, а колективните законско-уставни права на етничките заедници, во овој случај на Албанците, треба да произлегуваат од бројот на жители кои се државјани на земјата, а не од бројот ...

И Бошњачката партија која е дел од власта не ги признава резултатите од пописот

MakPress - 31.03.2022

Бошњачки демократски сојуз како политичка партија и на почетокот на процесот на попишување изрази сомнеж во исправноста на самиот процес и одредени неправилности. За жал нашите претпоставки се испоставија точни, реагираат од партијата.

Пописот ни кажа јасно – Македонија не е националистичка, туку Европска земја, и така треба да остане!

Frontline - 31.03.2022

пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Ги видов бројките од пописот, ги слушнав хистерично-националистичките коментари од типот „Албанците ќе ја водат државата, а ние Македонците сме неважни“, па сосема спонтано ми текна на Едмонд Бурк: „Луѓето не ги поврзува ...

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани

Локално - 31.03.2022

Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении, изјави денеска во Прилеп претседателот на државата Стево Пендаровски.

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, според највисоките стандарди на ЕУ

PressingTV - 31.03.2022

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме и ние и регионот и континентална Европа, во изминатите неколку децении.

Европската комисија за пописот: Големо достигнување

360 степени - 30.03.2022

Обновени податоци за населението се суштински за планирање и имплементирање на соодветни социјални, демографски и економски политики, изјави за МИА портпаролката на ЕК Европската Комисија го поздрави спроведувањето на пописот во Северна Македонија, ...

Крмов: Левица нема да го признае овој фингиран попис

360 степени - 30.03.2022

Крмов додаде дека околу 132 000 граѓани не биле попишани, а истакна и дека според Левица еден од најголемите проблеми е попишувањето на дијаспората По објавувањето на денешните резултати од спроведениот попис, пратеникот на Левица, Борислав Крмов, ...

Хронологијата на пописот 2021: Колку сме сега на број?

360 степени - 30.03.2022

Денешната презентација на резултатите од пописот, кој беше спроведен пред точно половина година, не само што треба да покаже колку граѓани има тука, а колку се иселиле… туку ќе значи и потврда за капацитетот на институциите да спроведат до крај една ...

Денот Д: Сите ги чекаат податоците од пописот

Deutsche Welle - 30.03.2022

Податоците ќе бидат презентирани пред претставници на државни институции, на Евростат, на дипломатскиот кор, на заводите за статистика од земјите од регионот. По цели две децении од во 2002 година, денеска ќе ги бидат презентирани податоците од ...

Ковачевски: Пописот содржи релевантни информации

360 степени - 30.03.2022

Со податоците на државата и се овозможува да планира и креира политики од интерес на граѓаните и бизнисот, вели премиерот Пописот е релевантен, смета премиерот Димитар Ковачевски кој присуствуваше на презентацијата на резултатите од оваа статистичка ...

Соопштение од Демократската партија на Турците за Пописот 2021

Канал5 - 30.03.2022

Официјалните резултати од Пописот на населението, што се одржа во периодот од 5 до 30 Септември 2021 година, од денес се објавени од страна Државниот завод за статистика. Многу јасно и недвосмислено ве известуваме дека резултатите што се објавени од ...

Демократската партија на Турците не ги прифаќа резултатите од Пописот: Само 5.484 повеќе сме за 19 години

Слободен Печат - 30.03.2022

Демократската партија на Турците денеска објавените резултати од Пописот на населението, што се одржа во периодот од 5 до 30 С ептември 2021 година, од страна Државниот завод за статистика, не ги прифаќа.

Дебата за пописот: Резултатите се очекувани, овде нешто фали, затоа заминуваат луѓето

Слободен Печат - 30.03.2022

Во вечерашната дебата на Топ Тема на Телма поранешниот директор на Државниот завод за статистика Дончо Герасимовски, зборуваше за важноста на пописот и истакна дека резултатите се очекувани.

Власта се пофали, опозицијата се сомнева во резултатите на пописот

Р.С.Европа - 30.03.2022

Бројката од 132 илјади луѓе кои не се попишале, туку биле попишани административно и кај нив не е заведена етничката припадност, како и само 260 илјади луѓе попишани во дијаспората се причина за опозицијата да се сомнева во резултатите од пописот.

Крмов: Резултатите од пописот се фалсификувани и штелувани

Канал5 - 30.03.2022

Политичката партија Левица ги оспорува резултатите од Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021 кои што ги објави денеска Државниот завод за статистика. Како што истакна на денешната прес-конференција во Собранието, пратеникот на ...

Герасимовски за ТВ 24: Пописот не е партиска, политичка или етничка операција

24 Вести - 30.03.2022

Дончо Герасимовски поранешниот директор на Заводот за статистика рече дека по 20 години се спровело попис. - Податоците се потребни на државата и единствен извор на податоци се дбиваат само од пописот.

За опозицијата резултатите се сомнителни, за власта пописот бил спроведен по сите стандарди

Сител - 30.03.2022

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пописот го смета за некомплетен. Велат процесот бил спроведен со многу политика и низа пропусти, па во бројките можел секој да се сомнева. Сметаат дека голем пропуст направил Заводот за статистика што не успеал за над 100 ...