TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Абас повторно примен во болница

Канал5 - 20.05.2018

Претседателот на Палестина 83- годишниот Махмуд Абас е примен во болница, според анонимен официјален претставник, Абас имал температура. Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница.

Абас повторно во болница, третпат за една недела

А1 On - 20.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница. Ова е третпат во една недела да биде хоспитализиран. Абас (83) во вторникот имаше операција на увото и по неколку часа беше пуштен дома.

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Стандард - 20.05.2018

Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланка, протестирајќи поради одлуката на САД да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Демонстрантите носеа палестински знамиња и извикуваа „смрт за Израел“.

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

А1 On - 20.05.2018

Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланка, протестирајќи поради одлуката на САД да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Демонстрантите носеа палестински знамиња и извикуваа „смрт за Израел“.

Абас повторно во болница, третпат за една недела

+инфо - 20.05.2018

Абас има проблеми со срцето, а пред десет години му е дијагностициран рак на простата. Инаку, тој е страстен пушач. Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница. Ова е третпат во една недела да биде хоспитализиран.

Абас повторно во болница, третпат за една недела

Стандард - 20.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница. Ова е третпат во една недела да биде хоспитализиран. Абас (83) во вторникот имаше операција на увото и по неколку часа беше пуштен дома.

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Либертас - 20.05.2018

Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланка, протестирајќи поради одлуката на САД да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Демонстрантите носеа палестински знамиња и извикуваа „смрт за Израел“.

Махмуд Абас по трет пат во болница

Локално - 20.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас примен е во болница на Западниот брег, потврдија палестинските власти, пренесе Ројтерс. Никакви други детали не се соопштени во врска со неговото хоспитализирање.

Абас повторно во болница, третпат за една недела

Вечер Прес - 20.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница. Ова е третпат во една недела да биде хоспитализиран. Абас (83) во вторникот имаше операција на увото и по неколку часа беше пуштен дома.

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Локално - 20.05.2018

Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланка, протестирајќи поради одлуката на САД да ја премести амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Демонстрантите носеа палестински знамиња и извикуваа „смрт за Израел“.

Махмуд Абас по трет пат во болница

Либертас - 20.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас примен е во болница на Западниот брег, потврдија палестинските власти, пренесе Ројтерс. Никакви други детали не се соопштени во врска со неговото хоспитализирање.

Телефонски разговор на Ердоган со Гутереш за акциите на Израел во Газа

Курир - 19.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа телефонски разговараше со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Во разговорот, двајцата ја истакнаа потребата од построги мерки од страна на меѓународната заедница во врска со ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

Стандард - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

+инфо - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

А1 On - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

Курир - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Телефонски разговор на Ердоган со Гутереш за акциите на Израел во Газа

А1 On - 19.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа телефонски разговараше со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Во разговорот, двајцата ја истакнаа потребата од построги мерки од страна на меѓународната заедница во врска со ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

Локално - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Ердоган го осуди крвопролевањето во Појасот Газа: Ги напаѓаат Палестинците и се служат со методи слични на нацистичките

Точка - 19.05.2018

Ердоган одржа говор на отворањето на самитот на Организацијата за исламска соработка кој што беше свикан после најновите судири на израелската армија и палестинските демонстранти во Појасот Газа.

Ердоган и Гутереш телефонски разговараа за акциите на Израел во Газа

Вечер Прес - 19.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа телефонски разговараше со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Во разговорот, двајцата ја истакнаа потребата од построги мерки од страна на меѓународната заедница во врска со ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

CivilMedia - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

Либертас - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

Вечер Прес - 19.05.2018

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како ...

Ердоган бара помош од муслиманските држави - која му е целта?

Фактор - 19.05.2018

Турција на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците. Oва е обединување против Израел и предупредија дека американската одлука да го ...

Телефонски разговор на Ердоган со Гутереш за акциите на Израел во Газа

Н.Македонија - 19.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа телефонски разговараше со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Во разговорот, двајцата ја истакнаа потребата од построги мерки од страна на меѓународната заедница во врска со ...

Турција: Израелската власт се угледува на Хитлер и Мусолини

Алсат-М - 18.05.2018

Израелската власт се угледала на Хитлер и Мусолини како што покажа во Газа, порача турскиот премиер Бинали Јулдирим во обраќањето на големиот митинг за поддршка на Палестина во ИСтанбул, пренесе Анадолија.

Ердоган: САД и ОН се виновни за смртта на десетици палестински демонстранти

Фокус - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

Газа: 60 мртви и прашањето на одговорноста

Deutsche Welle - 18.05.2018

Протестите во Појасот Газа завршија крваво. Дали Хамас свесно ги праќа во смрт своите сограѓани? И дали Израел можеше да реагира поинаку? Во кавгата околу ова прашање влогот е голем за двете страни.

Комесарот за човекови права на ОН го критикува Израел

Алсат-М - 18.05.2018

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал Хусеин, во Женева изјави дека одговорот на Израел на палестинските протести е “сосема непропорционален” и ги поддржа повиците за независна, меѓународна и непристрасна истрага за смртта на ...

Советот за човекови права во ОН алармира за токсична состојба во Газа

Глас на Америка - 18.05.2018

Ал-Хусеин оцени дека има постојано кршење на човековите права на палестинските територии Шефот на ОН за заштита на човековите права го обвини Израел за систематско кршење на основните човекови права на Палестинците.

Чавушоглу: Неопходно е да прекине трендот на преместување на амбасади во Ерусалим

Стандард - 18.05.2018

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на почетокот на вонредната седница на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), што се одржува во Истанбул, изјави дека е неопходно да прекине тенденцијата за преместување на амбасадите од Те Авив во ...

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

Курир - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

ОН испраќа Комисија за истрага на судирите во Појасот Газа

Стандард - 18.05.2018

Советот на ОН за човекови права денеска усвои Резолуција за испраќање во Појасот Газа на меѓународен тим специјализиран за воени злосторства, со задача да испита евентуални прекршувања при неодамнешните судири на границата на оваа палестинска ...

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

+инфо - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

Нова ТВ - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

ОН испраќаат Комисија за истрага на судирите во Појасот Газа

Сител - 18.05.2018

Советот на ОН за човекови права денеска усвои Резолуција за испраќање во Појасот Газа на меѓународен тим специјализиран за воени злосторства, со задача да испита евентуални прекршувања при неодамнешните судири на границата на оваа палестинска ...

Мировништво на израелско-американски начин: десетици мртви, илјадници ранети

Окно - 18.05.2018

Со оглед на тоа дека паразитира на трагедијата од холокаустот додека истовремено Палестинците ги држи заробени во „најголемиот логор на отворено во светот“, владејачката израелска десница секако спаѓа меѓу прваците на цинизмот и хипокризијата.

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

Стандард - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

Чавушоглу: Неопходно е да прекине трендот на преместување на амбасади во Ерусалим

А1 On - 18.05.2018

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на почетокот на вонредната седница на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), што се одржува во Истанбул, изјави дека е неопходно да прекине тенденцијата за преместување на амбасадите од Те Авив во ...

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

А1 On - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

(ГАЛЕРИЈА) Протест против насилствата во Палестина

Фактор - 18.05.2018

Протест против насилствата во Палестина се одржа денеска во Скопје. „Ерусалим е Палестина“ пишуваше на транспарентите кои граѓаните ги носеа. Во понеделникот Израелците убија невооружени Палестинци во Појасот Газа, а уште двајца беа убиени следниот ...

Турција организира самит поради убиствата во Палестина: Нема да дозволиме промена на статусот на Ерусалим

Точка - 18.05.2018

Состанокот во Истанбул се одржува во моментите кога арапско-муслиманскиот свет е поделен во врска со реакциите кои што на крајот ќе овозможат носење на конкретни мерки против Израел. Муслиманските земји мора да спречат и другите нации да ги префрлат ...

Газа: 60 мртви и прашањето на одговорноста

Либертас - 18.05.2018

Протестите во Појасот Газа завршија крваво. Дали Хамас свесно ги праќа во смрт своите сограѓани? И дали Израел можеше да реагира поинаку? Во кавгата околу ова прашање влогот е голем за двете страни.

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

Либертас - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

Ердоган: Светот падна на испитот за Ерусалим

Локално - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

Кувајт бара од ОН да го осуди Израел за насилството врз Палестинците

CivilMedia - 18.05.2018

Кувајт поднесе предлог резолуција до Советот за безбедност на Обединети нации со која се бара да се осуди „на најсилен можен начин“ употребата на сили од страна на Израел врз палестинските цивили.

Чавушоглу: Неопходно е да прекине трендот на преместување на амбасади во Ерусалим

Вечер Прес - 18.05.2018

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на почетокот на вонредната седница на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), што се одржува во Истанбул, изјави дека е неопходно да прекине тенденцијата за преместување на амбасадите од Те Авив во ...

Ердоган: Целиот свет падна на испитот за Ерусалим

Н.Македонија - 18.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“ во Појасот Газа. – Исламскиот свет падна на испитот за Ерусалим.

Чавушоглу: Неопходно е да прекине трендот на преместување на амбасади во Ерусалим

Н.Македонија - 18.05.2018

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на почетокот на вонредната седница на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), што се одржува во Истанбул, изјави дека е неопходно да прекине тенденцијата за преместување на амбасадите од Те Авив во ...

Ердоган: Нема да дозволиме Израел да го украде Ерусалим

Алсат-М - 17.05.2018

Ќе ги поддржиме Палестинците и нема да дозволиме Израел да го украде Ерусалим, рече турскиот претседател, Реџеп Тајип Ергоган, за време на синоќешната ифтарска вечера, пренесува Ерусалимпост .

Чавушоглу: Израел мора да одговара за злосторство против човештвото

Алсат-М - 17.05.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, изјави дека независна комисија мора да го истражи злосторството против човештвото кое се случило во Газа и дека Израел мора да одговара пред законот.

Туција бара ОН да се изјаснат за убиството на палестински демонстранти

Р.С.Европа - 17.05.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека неговата земја бара реакција од Генералното собрание на ОН за ситуацијата во Ерусалим и за убиството на палестинските демнонстранти.

Преселбата на Амбасадата на САД во Ерусалим нема поврзаност со масакрот врз Палестинците

Репортер - 17.05.2018

САД го обвинија Советот за безбедност на Обединетите нации за двојните стандарди кон Израел, а другите држави обединето ги осудија насилствата над Палестинците за време на нередите што следуваа по одлуката на Америка да ја пресели Амбасадата во ...

Оплакување на Палестина

Антропол - 17.05.2018

Додека светските медиуми пренесуваат со наслови дека Израел уби десеттина Палестинци, дека Израел отвора оган на невооружено население и сл., локалните медиуми се навлезени во длабока егоцентричност и овие настани ги гледаат од центарот на светот – ...

Турција ќе им помогне на Палестинците да го тужат Израел во Меѓународниот кривичен суд

Макфакс - 17.05.2018

Турскиот министер за надворешни работи изјави во четвртокот дека на Израел треба да му се суди во Меѓународниот кривичен суд (МКС) за масакрирање на Палестинците во неодамнешните судири на границата во Појасот Газа, велејќи дека Анкара активно ѝ ...

Израел нападна утврдувања на Хамас во Газа

Локално - 17.05.2018

Израел изврши воздушни напади на база на Хамас во Газа, јави АФП. Операцијата е изведена откако е регистрирано пукање од Газа кон војници, соопшти Израел. Во експлозијата, наводно, оштетена е една куќа. Нема информации за жртви по воздушниот напад.

Турција ќе им помогне на Палестинците да го тужат Израел во Меѓународниот кривичен суд

Sky - 17.05.2018

Турскиот министер за надворешни работи изјави во четвртокот дека на Израел треба да му се суди во Меѓународниот кривичен суд (МКС) за масакрирање на Палестинците во неодамнешните судири на границата во Појасот Газа велејќи дека Анкара активно ѝ ...

Израелска војска: Воздушни удари врз екстремисти во Појасот Газа

CivilMedia - 17.05.2018

Израелската војска соопшти денеска дека во текот на ноќта извршила воздушни напади врз позиции на екстремистите во Газа, како одговор на оган од автоматско оружје од палестинска територија, при што беше погодена зграда во израелскиот град Сдерот.

Израел нападна утврдувања на Хамас во Газа

Либертас - 17.05.2018

Израел изврши воздушни напади на база на Хамас во Газа, јави АФП. Операцијата е изведена откако е регистрирано пукање од Газа кон војници, соопшти Израел. Во експлозијата, наводно, оштетена е една куќа. Нема информации за жртви по воздушниот напад.

Израелците за жртвите во Газа: Се надевам дека секој истрелан куршум бил оправдан

Н.Македонија - 17.05.2018

Израелецот Даниел Рахамим (63) имал четворица пријатели Палестинци меѓу гостите на неговата свадба во 1983 година. Тој се сеќава на сончањето на плажите во Газа и на пиењето чај во тамошната антикварница на неговиот пријател.

И Гватемала отвори амбасада во Ерусалим

Алсат-М - 16.05.2018

Гватемала отвори амбасада во Ерусалим, два дена по одлуката на САД да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. Ројтерс пренесува дека гватемалскиот претседател Џими Моралес и премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху присуствувале на отварањето ...

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

24 Вести - 16.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас синоќа го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Советот за безбедност на ОН не донесе одлука за масакрот во Газа

24 Вести - 16.05.2018

Советот за безбедност на ОН не успеа да усогласи заедничка одлука, на итната седница по повод ситуацијата во појасот Газа, откако израелските трупи убија повеќе од 50, а ранија речиси 3000 луѓе во масовните протести против преселувањето на ...

Папа Франциско: Војната раѓа војна

Алсат-М - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за да преовладеат правдата и мирот на Блискиот Исток. Обраќајќи се пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар во ...

Порака на Папата до светските лидери: Војната раѓа војна

МКД - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата на Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за правдата и мирот да превладеат на Блискиот Исток. Обраќајќи им се на десетици илјади луѓе собрани на плоштадот Свети Петар во ...

Папата Франциско: Војната предизвикува војна

Курир - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Појасот Газа и Израел и повика на дијалог, со цел да недвладеат правдата и мирот на Блиски Исток. Тој нагласи дека „употребата на насилство нмикогаш не води кон мир“.

Арапските министри се состануваат поради крвопролевањето во Газа

МКД - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи одржуваат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, кажа извор од тоа регионално тело. Состанокот се одржува по барање на Саудиска Арабија, а негова цел е „спротивставување на ...

Израел го избрка турскиот конзул од Ерусалим

МКД - 16.05.2018

Израел вчера му наложи на генералниот конзул на Турција во Ерусалим да ја напушти земјата во екот на дипломатската криза што настана меѓу двете земји еден ден по смртта на неколку десетици Палестинци на протестот во Појасот Газа.

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Макфакс - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...

Македонија не ја задржа неутралноста на Блискиот Исток

Независен - 16.05.2018

Македонија не ја сели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим и не го менува курсот за неутралност во палестинско-израелскиот конфликт. Ова е официјалниот став на македонската Влада по учеството на македонскиот амбасадор на прославата на израелското ...

Турција и Израел ги повлекле амбасадорите од САД

Репортер - 16.05.2018

„Израел спроведува државен терор. Израел е терористичка држава“, изјавил Ердоган пред турските студенти во Лондон во говорот што го емитувала државната телевизија. Анкара ги повикала своите амбасадори, како од Вашингтон така и од Тел Авив, на ...

Гватемала денес ја отвори амбасадата во Ерусалим, по потегот на САД

МКД - 16.05.2018

Нетанјаху ваквиот потег на Гватемала многу го пофали и истакна дека е само два дена подоцна откако САД ја отвориле својата амбасада во Ерусалим. Претседателот на Гватемала, Џими Моралес и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху присуствуваа на ...

Советот за безбедност на ОН не донесе одлука за масакрот во Газа

Нова ТВ - 16.05.2018

Советот за безбедност на ОН не успеа да усогласи заедничка одлука, на итната седница по повод ситуацијата на границата на Израел и палестинските територии. Седницата помина во меѓусебни обвинувања на израелскиот и палестинскиот амбасадор, кој го ...

Ердоган и Путин разговараа за ситуацијата во Газа

Независен - 16.05.2018

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин денеска во телефонски разговор разменија мислења за последните случувања меѓу Израелците и Палестинците во Газа, соопшти извор од Кабинетот на шефот на турската држава.

„Колапс на ОН, Турција нема да дозволи кражба на Ерусалим“

МКД - 16.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ОН „колабрирале“ пред настаните во Газа, пренесе Ројтерс . Израелските сили во понеделникот во Газа убија 60 палестински демонстранти, во моментот кога САД ја преселија својата амбасадата во Израел ...

Светот е во шок: Глобален гнев за масакрот во Газа

Независен - 16.05.2018

Меѓународната осуда за израелското насилство и убиството на 59 палестински демонстранти во Газа ескалираше кога илјадници луѓе се собраа во крајбрежната енклава за да ги закопаат мртвите од последниот круг насилства.

Отповикан палестинскиот претставник во Вашингтон

Макфакс - 16.05.2018

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон откако САД ја отвори својата нова амбасада во Ерусалим. Ова го соопштил главниот палестински преговарач, Саеб Ерекат, во изјава за една палестинска ...

Ердоган и Путин разговарале за ситуацијата во Газа

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин денеска во телефонски разговор размениле мислења за последните случувања меѓу Израелците и Палестинците во Газа, соопшти извор од Кабинетот на шефот на турската држава.

Турција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа

Макфакс - 16.05.2018

Турција му го откажа гостопримството на изралескиот конзул во Анкара и ги отповика своите претставници во Вашнгтон и Тел Авив. Турското министерство за надворешни работи му порача на израелскиот конзул во Истанбул да се врати во Израел на извесен ...

Турција побара од израелскиот конзул во Истанбул да ја напушти државата извесно време

Сител - 16.05.2018

– Турција побара денеска од генералниот конзул на Израел во Истанбул да ја напушти времено државата, ден откако ист чекор беше преземен од Израел кон турскиот генерален конзул во Ерусалим.

Пеколот во Газа

Кајгана - 16.05.2018

Во крвавите протести во појасот Газа убиени с енајмалку 59 луѓе, а ранети се 2.700 откако израелските сили отворија оган врз демонстрантите. Во тек се нови ...

Состанок на арапските министри поради немирите во Газа

Макфакс - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи ќе одржат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, изјави извор од тоа регионално тело. Средбата ќе се одржи на барање на Саудиска Арабија, а нејзина цел е да се изрази противење и ...

Папата со порака до светските лидери: Војната раѓа војна

Макфакс - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата на Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за правдата и мирот да преовладаат на Блискиот Исток. Обраќајки се пред десетицата илјади луѓе собрани на Плоштадот „Свети ...

Блискиот исток врие: Нетанјаху го избрка турскиот конзул и му порача на Ердоган - ти најдобро го разбираш тероризмот!

Точка - 16.05.2018

Израел побара од турскиот генерален конзул во Ерусалим веднаш да ја напушти земјата, откако Ердоган и Нетанјаху јавно разменија опасни обвинувања. Овој потег на официјален Ерусалим следуваше откако во текот на вчерашниот ден, турското министерство ...

Фотографијата која зборува како умре мирот меѓу Израел и Палестина

Вечер Прес - 16.05.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го одржа ветувањето од својата кампања и независно од трајната штета која со тоа веројатно им ја нанесе на последните надежи во дводржавно решение, ја пресели американската Амбасада од Тел Авив во „главниот ...

Состанок на арапските министри поради немирите во Газа

Точка - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи ќе одржат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, изјави извор од тоа регионално тело. Средбата ќе се одржи по барање на Саудиска Арабија, а нејзина цел е да се изрази противење и ...

Папата со порака до светските лидери: Војната раѓа војна

Точка - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата на Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за правдата и мирот да преовладаат на Блискиот Исток. Обраќајки се пред десетиците илјади луѓе собрани на плоштадот Свети Петар ...

Мал број на земји го поддржаа отворањето на американската амбасада во Ерусалим, но бројката сега расте? 32 земји имаа ...

Точка - 16.05.2018

Можеби поголемите европски земји не испратија свои претставници за отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим, но јасно е дека бројката на земји кои што го поддржуваат тоа расте.

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците

CivilMedia - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Појасот Газа и Израел и повика на дијалог, со цел да недвладеат правдата и мирот на Блиски Исток. Тој нагласи дека „употребата на насилство никогаш не води кон мир“.

Израелскиот министер за одбрана ги охрабри војниците: Заштитете ги нашите граѓани, не ги слушајте зборовите на ...

Точка - 16.05.2018

Израелските власти воопшто не се осврнуваат на меѓународните критики во врска со начинот на кој што израелските вооружени сили се пресметуваат со палестинските демонстранти. Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман изјави денес дека ...

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Точка - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Локално - 16.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

Отповикан палестинскиот претставник во Вашингтон

Точка - 16.05.2018

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон откако САД ја отвори својата нова амбасада во Ерусалим. Ова го соопштил главниот палестински преговарач, Саеб Ерекат, во изјава за една палестинска ...

Отповикан палестинскиот претставник во Вашингтон

Тера - 16.05.2018

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон откако САД ја отвори својата нова амбасада во Ерусалим. Ова го соопштил главниот палестински преговарач, Саеб Ерекат, во изјава за една палестинска ...

Турција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа

Sky - 16.05.2018

Турција му го откажа гостопримството на изралескиот конзул во Анкара и ги отповика своите претставници во Вашнгтон и Тел Авив. Турското министерство за надворешни работи му порача на израелскиот конзул во Истанбул да се врати во Израел на извесен ...

Палестинците ги бројат жртвите, САД против осуда на насилството

Н.Македонија - 16.05.2018

Билансот на жртвите од судирите помеѓу Палестинците и израелската војска во Газа се искачи на најмалку 58 убиени лица и над 2.700 ранети. Повеќето од ранетите палестински демонстранти имаат прострелни рани, а помеѓу жртвите има и осуммесечно бебе, ...

Ердоган и Путин разговараа за ситуацијата во Газа

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин денеска во телефонски разговор разменија мислења за последните случувања меѓу Израелците и Палестинците во Газа, соопшти извор од Кабинетот на шефот на турската држава.

Седница на СБ на ОН за инцидентите во Појасот Газа

24 Вести - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

24 Вести - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Турција ги повлече амбасадорите од САД и Израел

Алсат-М - 15.05.2018

Доцна синоќа Амбасадата на Турција во Вашингтон соопшти дека турскиот амбасадор бил повикан во Анкара поради одлуката на претседателот Доналд Трамп да ја пресели американската амбасада во Ерусалим.

Турција ги обвини САД за учество во масакрот во Газа, најавени нови протести

Сакам да кажам - 15.05.2018

Турција ги обвини САД дека ја делат одговорноста со Израел за масакрот во Газа, откако 5 8 Палестинци беа убиени од израелската војска во нередите што го следеа отворањето на американската амбасада во Ерусалим.

Фотографија на денот: Палестинецот со чатал

Deutsche Welle - 15.05.2018

Со очи кои кажуваат сѐ и чатал како оружје овој Палестинец протестира против преместувањето на американската амбасада во Ерусалим. На протестите во Појасот Газа вчера беа убиени 58 Палестинци, а повредени се повеќе од 2400.

На протести во Истанбул запалени знамиња на САД и на Израел

Фокус - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

По крвавиот понеделник во Појасот Газа, за денеска закажани нови протести

Deutsche Welle - 15.05.2018

По насилството на границата на Појасот Газа и Израел, денеска на палестинските територии и во Источен Ерусалим има генерален штрајк . Почнаа трите дена жалост. Сите продавници на палестинските територии и во Источен Ерусалим денеска се затворени, а ...

По вчерашното крвопролевање за денеска закажани нови протести во Појасот Газа

Алсат-М - 15.05.2018

Сите продавници на палестинските територии и во Источен Ерусалим денеска се затворени, а така е и со училиштата и владините институции. Знамињата пред кабинетот на претседателот Махмуд Абас се на половина копје.

Иванка Трамп со широка насмевка ја отвори амбасадата во Ерусалим додека гинеа луѓе на Појасот Газа

Фокус - 15.05.2018

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп, ја откри плочата на ѕидот од зградата во која ќе биде сместена новата американска амбасада во Еруслим. Свеченоста на отворање на амбасадата се случуваше во исто време додека на околу стотина километри, ...

По крвавиот понеделник во појасот Газа за денеска закажани нови протести

Канал5 - 15.05.2018

Денеска на палестинските територии во источен Ерусалим ќе има генерален штрајк. По вчерашните крвави судири на границата на појасот Газа и Израел во кој загинаа десетици Палестинци, почнаа трите дена жалост.

Еден јубилеј, една амбасада и еден уништувач со име Трамп

Deutsche Welle - 15.05.2018

Свет во чад и пламен. Она што стигнува до нас од Појасот Газа не се само слики од вестите, туку и симбол за заканите кои произлегуваат од аздисаното владеење на Доналд Трамп, смета Инес Пол.

САД го блокираше барањето во ОН за независна истрага во Појасот Газа

Фокус - 15.05.2018

САД го блокираше усвојувањето на официјалните извештаи на Советот за безбедност на ОН во кои се бара независна истрага за крвавите настани во појасот Газа. Според дипломатски извори за странските медиуми, Советот за безбедност ја изразува својата ...

Врие на Блискиот исток

Канал5 - 15.05.2018

Сцената со развиорено американско знаме и со пригодна церемонија, но и со пролена крв и изгубени голем број човечки животи, втор ден ја бранува меѓународната јавност. Дел од големите светски лидери за ваквото ескалирање на состојбите на блискиот ...

Македонија нема да ја сели амбасадата од Тел Авив

Телма - 15.05.2018

Македонија не размислува за преместување на својата Амбасада од Тел Авив во Ерусалим, соопшти македонското МНР, откако вчера израелскиот премиер Бенјамин Нетјанаху ги повика другите земји да го следат Вашингтон и да ги префрлат амбасадите во ...

Турција го протера израелскиот амбасадор

Алсат-М - 15.05.2018

Турција побара од израелскиот амбасадор во Анкара привремено да ја напушти земјата, јави Хуриет. Турскиот амбасадор во Израел истовремено е повикан на консултации во Анкара. Анкара претходно го повикала на консултации и амбасадорот од Вашингтон.

Тридневна жалост во Газа после израелскиот масакр

24 Вести - 15.05.2018

Црниот биланс на загинати во крвавиот понеделник на израелско – палестинската граница на маса ги седна светските сили - САД во Советот за Безбесност на Обединетите Нации го блокираа коминике за судирите во Газа.

Седницата на СБ на ОН започна со минута молк

Алсат-М - 15.05.2018

Седницата на Советот за безбедност при Обединетите нации, посветена на насилството долж границата меѓу Израел и Појасот Газа, започна со минута молк за над 50 Палестинци кои беа убиени од израелските сили.

Страшен епилог од вчерашните протести во Газа

Алсат-М - 15.05.2018

50 мртви и над 3000 повредени е крвавиот биланс по вчерашниот судир на израелските трупи со палестинските демонстранти кои протестираа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим.

Трамп го разгоре Блискиот Исток – 61 мртов, 3000 ранети во Појасот Газа

Телма - 15.05.2018

По вчерашниот масакр на Блискиот Исток, каде се испреплетоа – 70 години од создавањето на израелската држава, американското отварање на амбасада во поделениот Ерусалим, како и арапската годишнина од егзодусот на палестинците, сега ризикот е немирите ...

САД ја блокираат истрагата за смртта на Палестинците во нередите во Газа

Алсат-М - 15.05.2018

САД го блокираа повикот на Советот за безбедност на ООН за спроведување на истрага за смртта на над 50 Палестинци за време на протестите во Појасот Газа истовремено пофалувајќи го Израел за воздржаноста која ја покажал за време на нередите.

Израел продолжува со жестоките напади

Телма - 15.05.2018

Насилствата во Блискиот исток продолжуваат со нови жестоки напади на израелската армија која соопшти дека уништила повеќе објекти на Хамас во Појасот Газа, како одговор на масовните гранични протести.

Стејт департментот не сака да го коментира повлекувањето на амбасадорот на Турција

Фокус - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Протеран турскиот генерален конзул во Ерусалим

Алсат-М - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Ники Хејли: Израел покажа „воздржаност“ при протестите во Газа

ТВ21 - 15.05.2018

Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли оцени дека израелските сили покажале „воздржаност“ при реакцијата за време на вчерашните масовни протести долж границата меѓу Израел и Појасот Газа, при што загинаа околу 60 Палестинци.

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

МКД - 15.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

ОН го осудија насилството во Газа

Глас на Америка - 15.05.2018

Со 58 загинати понеделникот беше најсмртоносен ден на прекугранично насилство од војната во 2014-та Канцеларијата за човекови права на ОН убиството на 58 Палестинци од страна на израелските сили во понеделникот го нарече „ужасна“ работа и изрази ...

ОН го осуди насилството на израелската армија и побара независна истрага

+инфо - 15.05.2018

- Израел има право да ги брани своите граници според меѓународното право, но смртоносна сила може да биде употребана само како последна опција и истата не е оправдана со тоа што Палестинците приоѓаа до граничната ограда, изјави портпаролот на ...

Турција побара израелскиот амбасадор во Анкара да се врати во Израел

Курир - 15.05.2018

Турција денеска побара од израелскиот амбасадор во Анакра, Ејтан Наех да „се врати во Израел на одредено време“, соопшти извор од турското Министерство за надворешни работи. Ваквото барање на Наех му било пренесоно на средба во Министерството за ...

Ерусалим слави, Газа крвави (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.05.2018

На растојание помало од 80 километри сцени на ужасно крвопролевање и на веселење, кога најсмртоносниот ден на протести во Газа се совпадна со историскиот потег на американската амбасада во Ерусалим и славењето на израелската победа на Евровизија, ...

Судири помеѓу Палестинците и израелските војници во Западен Брег, загинаа десетици

Стандард - 15.05.2018

Палестинците денеска се судрија со израелските војници во Западен Брег, еден ден по конфликтот на границата меѓу Појасот Газа и Израел, при што загинаа десетици луѓе. На местото на судирот има густ чад од запалени гуми.

Крвавиот понеделник во Газа низ фотографии

Кајгана - 15.05.2018

Вчерашниот понеделник беше најкрвавиот во Појасот Газа уште од војната која се одвиваше таму во 2014 година. Протестантите од Палестина се судрија со Израелската војска во конфликт во кој 58 луѓе го загубија животот, а околу 3.000 лица се повредени.

ОН го осуди насилството на израелската армија и побара независна истрага

А1 On - 15.05.2018

Канцеларијата на Обединети нации за човекови права денеска го осуди „ужасното смртоносно насилство“ на израелските безбедносни сили во Појасот Газа во текот на вчерашните протести и побара независна истрага.

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

А1 On - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Судири помеѓу Палестинците и израелските војници во Западен Брег

А1 On - 15.05.2018

Палестинците денеска се судрија со израелските војници во Западен Брег, еден ден по конфликтот на границата меѓу Појасот Газа и Израел, при што загинаа десетици луѓе. На местото на судирот има густ чад од запалени гуми.

Анкара: Израелскиот амбасадор да се замине од Турција на одредено време

Р.С.Европа - 15.05.2018

Турција денеска побара од израелскиот амбасадор во Анакра, Ејтан Наех да „се врати во Израел на одредено време“, соопшти извор од турското Министерство за надворешни работи, објави МИА. Ваквото барање на Наех му било пренесоно на средба во ...

Уште еден Палестинец убиен на границата меѓу Газа и Израел

Независен - 15.05.2018

Израелските сили денеска убиле еден Палестинец во близина на границата со Појасот Газа, соопштија локалните медиуми повикувајќи се на медицински извори. Палестинецот (51) бил застрелан кај границата во Појасот Газа, со што смртниот биланс од ...

Турција побара израелскиот амбасадор во Анкара да се врати во Израел

Независен - 15.05.2018

Турција денеска побара од израелскиот амбасадор во Анакра, Ејтан Наех да „се врати во Израел на одредено време“, соопшти извор од турското Министерство за надворешни работи. Ваквото барање на Наех му било пренесоно на средба во Министерството за ...

Анкара бара израелскиот амбасадор да ја напушти земјата

+инфо - 15.05.2018

Турција побарала од израелскиот амбасадор во Анкара да се врати во Израел, „на некое време “, изјавиле извори од турското министерство за надворешни работи. Одлуката за враќање на израелскиот амбасадор назад во Израел донесена е откако израелските ...

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

Стандард - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Турција го избрка израелскиот амбасадор поради случувањата во Појасот Газа

Стандард - 15.05.2018

Турција му рече на израелскиот амбасадор „некое време“ да се врати во Израел. Ова беше во врска со судирите во кои израелските војници во понеделникот убија повеќе од 60 Палестинци во појасот Газа.

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

+инфо - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Хејли: Хамас е причина за насилството во Газа, а не новата амбасада

Глас на Америка - 15.05.2018

Бројни сојузници, но и ривали на САД, ја критикуваа американската одлука да ја префрли својата амбасада во Ерусалим, со образложение дека тоа ќе ги зголеми тензиите на Блискиот Исток Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, за време на вонредната ...

Гутереш повика на политичко решение за израелско-палестинскиот конфликт

Стандард - 15.05.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека убиството на повеќе од 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Појасот Газа е индикатор дека е потребно политичко решение за да се стави крај на конфликтот.

Ники Хејли: Израел покажа „воздржаност“ при протестите во Газа

Стандард - 15.05.2018

Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли оцени дека израелските сили покажале „воздржаност“ при реакцијата за време на вчерашните масовни протести долж границата меѓу Израел и Појасот Газа, при што загинаа околу 60 Палестинци.

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

А1 On - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

Нова ТВ - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

Независен - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Седница на СБ на ОН за инцидентите во Појасот Газа

+инфо - 15.05.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчерашната акција на Израел на границата со Појасот Газа ја оцени како самоодбрана. Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел.

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

Независен - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

Стандард - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

Нова ТВ - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Ријад и Доха со осуда за насилството во Појасот Газа

Курир - 15.05.2018

Саудиска Арабија и Катар го осудија вчерашнот убиство на десетици Палестинци од страна на израелската армија во Појасот Газа. – Саудиска Арабија остро го осудува отворањето на оган од страна на израелските окупациски сили врз невооружени палестински ...

Протеран турскиот генерален конзул во Ерусалим

Р.С.Европа - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

Независен - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

+инфо - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

Стандард - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Седница на СБ на ОН за инцидентите во Појасот Газа

А1 On - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Стандард - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

ОН свика седница на Советот за безбедност поради инцидентите во Газа

Слободен Печат - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Седница на СБ на ОН за инцидентите во Појасот Газа

Стандард - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

А1 On - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Кајгана - 15.05.2018

Истанбул, 15 мај 2018 (МИА) - Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Курир - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Во протестите кај Газа загинале 58 лица, а 2.700 се повредени

Слободен Печат - 15.05.2018

Бројот на убиени учесници на протестот на граничната ограда меѓу Појасот Газа и Израел, што се одржа за време на отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим, се искачи на 58, додека 2.700 луѓе се повредени, соопшти палестинското Министерството за ...

Седница на СБ на ОН за инцидентите во Појасот Газа

Сител - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Турција побара итен состанок на ОИЦ за инцидентите во Појасот Газа

Сител - 15.05.2018

Турција синоќа побара итен состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) поради настаните во Појасот Газа, каде израелските сили убија 58 Палестинци. Портпаролот на турската Влада, Бекир Боздаг изјави дека Анкара сака состанокот да се одржи ...

Турција ги повлече амбасадорите од САД и Израел

Р.С.Европа - 15.05.2018

Амбасадата на Турција во Вашингтон соопшти дека турскиот амбасадор бил повикан во Анкара поради одлуката на претседателот Доналд Трамп да ја пресели американската амбасада во Ерусалим. Исто така бил повикан и турскиот амбасадор во Израел.

Седница на СБ на ОН за состојбата на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 15.05.2018

По барање од Кувајт, непостојана членка на Советот за безбедност на ОН, денеска ќе се одржи итен состанок на ова тело за состојбата на Блискиот Исток по загинувањето на над 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Појасот Газа.

Масакр што го шокираше светот: Крвавиот понеделник во Газа

Нова ТВ - 15.05.2018

На палестинските територии и денеска се очекуваат нови протести против Израел, еден ден откако израелските војници убија 55 лица во Газа и еден ден по отварањето на амбасадата на САД во Ерусалим.

Осуммесечно бебе меѓу жртвите во судирите на границата меѓу Појасот Газа и Израел

А1 On - 15.05.2018

Палестинското Министерството за здравство соопшти детали за загинатите при вчерашните протести. Според Министерството, загинале 58 лица, од кои 57 биле убиени од израелски оган, а осуммесечно бебе починало откако вдишило солзавец.

Бебе починало откако вдишило солзавец: 57 мртви, 2.700 лица повредени

Курир - 15.05.2018

Палестинското Министерството за здравство соопшти детали за загинатите при вчерашните протести. Според Министерството, загинале 58 лица, од кои 57 биле убиени од израелски оган, а осуммесечно бебе починало откако вдишило солзавец.

55 Палестинци убиени од израелските војници во „крвавиот понеделник“ во Газа

Таратур - 15.05.2018

Вчерашниот ден беше наречен „крвав понеденик“ во Газа поради убиството на 55 Палестинци од страна на израелските воени сили. Денеска одбележува 70-годишнината од она што Палестинците го нарекуваат Накба, или Катастрофа, во кое илјадници луѓе беа ...

(Видео) Запалени американското и израелското знаме на протест во Истанбул

Макфакс - 15.05.2018

Илјадници луѓе се собраа во Истанбул во знак на протест за преселувањето на амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим и смртоносните судири долж израелско-палестинската граница. Тие носеа транспаренти со натписи: „Ал Кудс им припаѓа на муслиманите ...

Над 2700 повредени на протестот против отворањето на Амбасадата на САД во Ерусалим

Радио МОФ - 15.05.2018

Повеќе од 2.700 палестински демонстранти беа повредени вчера, најмалку 1.350 од огнено оружје, по должината на граничната ограда со Газа, објави палестинското Министерство за здравство. Масовните протести започнаа на 30 март и веќе загинаа десетици ...

Турција ги повика амбасадорите од САД и Израел на консултации

Макфакс - 15.05.2018

Анкара ги повика своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив на консултации. Турската влада прогласи тродневна жалост за повеќе од 50-те Палестинци кои загинаа на границата помеѓу Израел и Газа.

Крвав понеделник: Луѓе умираа додека Иванка насмеана ја отвори амбасадата во Ерусалим

Кајгана - 15.05.2018

Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп вчера со широка насмевка ја отвори новата американска амбасада во Ерусалим, додека на речиси 100 километри оттаму, во Појасот Газа, израелските војници пукаа во стотици палестински демонстранти, при ...

САД ставија вето во Советот за безбедност против резолуцијата за насилството во Појасот Газа

Макфакс - 15.05.2018

САД ставија вето во Советот за безбедност на Обединетите Нации против усвојувањето на резолуција, која требаше да повика на независна истрага за насилството на границата кај Појасот Газа, изјавија дипломати за „АФП“.

Само Македонија, Србија и Албанија пратија дипломати во Ерусалим од „регионов“

МКД - 15.05.2018

Дали Србија навестува дека ќе одговори на поканата на израелскиот премиер и ќе ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим?, прашува Политика. Може да се каже дека Доналд Трамп ги исполнува своите предизборни ветувања, но напуштањето на ...

Осуммесечно бебе меѓу жртвите во судирите на границата меѓу Појасот Газа и Израел

Стандард - 15.05.2018

Палестинското Министерството за здравство соопшти детали за загинатите при вчерашните протести. Според Министерството, загинале 58 лица, од кои 57 биле убиени од израелски оган, а осуммесечно бебе починало откако вдишило солзавец.

Потегот со амбасадата во Ерусалим ги изолира САД

Р.С.Европа - 15.05.2018

Претседателот Доналд Трамп и неговите соработници го поздравија отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим како „голем ден“, став што го разлути арапскиот свет и поттикна смртоносни протести долж израелско-палестинската граница.

Валстром: ЕУ нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт

Независен - 15.05.2018

Министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром изрази жалење поради тоа што Европска унија нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт. Таа во интервју за Шведското радио изрази надеж дека ќе се изнајде некакво решение за ...

Осуммесечно бебе меѓу жртвите во судирите на границата меѓу Појасот Газа и Израел

+инфо - 15.05.2018

Според Министерството, загинале 58 лица, од кои 57 биле убиени од израелски оган, а осуммесечно бебе починало откако вдишило солзавец. Палестинското Министерството за здравство соопшти детали за загинатите при вчерашните протести.

Осуммесечно бебе меѓу жртвите во судирите на границата меѓу Појасот Газа и Израел

Сител - 15.05.2018

Палестинското Министерството за здравство соопшти детали за загинатите при вчерашните протести. Според Министерството, загинале 58 лица, од кои 57 биле убиени од израелски оган, а осуммесечно бебе починало откако вдишило солзавец.

САД во СБ на ОН блокираа коминике за судирите во Газа

Сител - 15.05.2018

САД го блокираа усвојување на коминике во Советот за безбедност на ОН со кое се повикува на итна истрага за вчерашните смртоносни судири во Појасот Газа. Во отфрлениот текст Советот за безбедност ја изразуваше својата вознемиреност од смртта на ...

САД во СБ на ОН блокираа коминике за судирите во Газа

Курир - 15.05.2018

САД го блокираа усвојување на коминике во Советот за безбедност на ОН со кое се повикува на итна истрага за вчерашните смртоносни судири во Појасот Газа. Во отфрлениот текст Советот за безбедност ја изразуваше својата вознемиреност од смртта на ...

Белата куќа: Израел има право да се брани, Хамас е крив

МКД - 15.05.2018

Одговорноста за големиот број смртни случаи во Газа директно ја има Хамас, соопшти Белата куќа. Ова го изјави портпаролот на Белата куќа Рој Шах, зборувајќи за вчерашното крвопролевање кога израелски војници отворија оган и убија над педесет ...

Масакр: Во протестите во Газа загинаа 58 лица, а 2 700 се повредени

Сител - 15.05.2018

Бројот на убиени учесници на протестот на граничната ограда меѓу Појасот Газа и Израел, што се одржа за време на отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим, се искачи на 58, додека 2.700 луѓе се повредени, соопшти палестинското Министерството за ...

Што треба да знаете за отворањето на американската амбасада во Ерусалим и палестинските протести

Факултети - 15.05.2018

САД официјално ја отворија амбасадата во Ерусалим со церемонија на која присуствуваше и ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп, нејзиниот сопруг Џаред Кушнер и неколку членови на Конгресот од редовите на Републиканската ...

Израелската армија уништи објекти на Хамас во Појасот Газа

Курир - 15.05.2018

Израелската армија соопшти дека уништила повеќе објекти на Хамас во Појасот Газа, како одговор на масовните гранични протести. Израелските авиони нападнаа 11 „терористички цели“ во воен објект на Хамас, а тенковите уништиле уште два објекти.

Палестинец со тениски рекет враќал гасна ракета

Оff.net - 15.05.2018

Во немирите кај појасот Газа загинале 52 Палестинци што е најголем број загинати во еден ден по избивање на немирите во 2014-та а повеќе од 2.000 се ...

ОН го осуди насилството на израелската армија и побара независна истрага

Курир - 15.05.2018

Канцеларијата на Обединети нации за човекови права денеска го осуди „ужасното смртоносно насилство“ на израелските безбедносни сили во Појасот Газа во текот на вчерашните протести и побара независна истрага.

САД го блокираа барањето на ОН за истрага за масакрот во Газа

МКД - 15.05.2018

Соединетите Држави го блокираа донесувањето официјален извештај на Советот за безбедност на ОН во кој се бара независна истрага за крвавите настани во Појасот Газа, се дознава од дипломатски извори.

Кина апелира за воздржаност од палестинската и израелската страна, „особено од Израел“

МКД - 15.05.2018

Кина денеска апелираше на воздржаност, „особено од Израел“, по насилството во Газа, во кое израелските војници убија најмалку 59 Палестинци. „Ги повикуваме палестинската и израелската страна, особено Израел, да покажат воздржаност за да спречат ...

Барзилај ги повика фановите на Евросонг да дојдат во Ерусалим, а не во Тел Авив

Репортер - 15.05.2018

Новата евровизиска кралица , Нета Барзилај, ги запали социјалните мрежи со својот победнички говор повикувајќи ги гледачите в година да дојдат во Ерусалим, пренесува „Раша тудеј“. Нета ги повика сите да дојдат во окупираниот Ерусалим, а не во ...

Пратеник на израелски Ликуд по насилствта во Газа: ИДФ има куршуми за сите

Макфакс - 15.05.2018

Израелските одбрамбени сили (ИДФ) имаат доволно куршуми за сите, изјави висок претставник на израелската владејачка партија откако повеќе од 50 Палестинци, вклучувајќи и деца, беа убиени од израелски оган во понеделникот за време на бранот протести, ...

Судири помеѓу Палестинците и израелските војници во Западен Брег

Курир - 15.05.2018

Палестинците денеска се судрија со израелските војници во Западен Брег, еден ден по конфликтот на границата меѓу Појасот Газа и Израел, при што загинаа десетици луѓе. На местото на судирот има густ чад од запалени гуми.

ОН го осуди насилството на израелската армија и побара независна истрага

Стандард - 15.05.2018

Канцеларијата на Обединети нации за човекови права денеска го осуди „ужасното смртоносно насилство“ на израелските безбедносни сили во Појасот Газа во текот на вчерашните протести и побара независна истрага.

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Либертас - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

И осуммесечно бебе меѓу жртвите во судирите на границата меѓу Појасот Газа и Израел

еМагазин - 15.05.2018

Палестинското Министерството за здравство соопшти детали за загинатите при вчерашните протести. Според Министерството, загинале 58 лица, од кои 57 биле убиени од израелски оган, а осуммесечно бебе починало откако вдишило солзавец.

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Либертас - 15.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

Ердоган го обвини Израел за геноцид: Турција ги повлекува амбасадорите од САД и Израел

Точка - 15.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одлучи да ги повлече амабасадорите на својата земја од САД и Израел, обвинувајќи ги властите од Тел Авив за „државен терор“ и „геноцид“. Оваа реакција на Ердоган доаѓа после вчерашните судири на границата ...

Макрон го осуди насилството во Појасот Газа

Либертас - 15.05.2018

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска го осуди насилството во Појасот Газа и најави дека следните денови ќе разговара со сите страни во регионот. – Франција го осудува оваа насилство.

Палестинското Министерство за здравство: Во протестите загинаа 58 лица, а 2 700 се повредени

Либертас - 15.05.2018

Бројот на убиени учесници на протестот на граничната ограда меѓу Појасот Газа и Израел, што се одржа за време на отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим, се искачи на 58, додека 2.700 луѓе се повредени, соопшти палестинското Министерството за ...

Смртта на Палестинците е предупредување до оние со слични намери

Локално - 15.05.2018

Арапска лига (АЛ) в среда ќе одржи вонреден состанок за „нелегалното“ дислоцирање на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим. Состанокот ќе биде на ниво на постојаните претставници за АЛ „да се спротистави на нелегалната одлука на САД да ја ...

Могерини: Израел мора да го почитува правото на мирен протест

Либертас - 15.05.2018

Високата претставничка на Европска унија за надворешни работи безбедносна политика, Федерика Могерини денеска апелираше Израел да го почитува „принципот на пропорционалност во користењето на сила“, откако израелските војници убија 41 Палестинци за ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Канал 77 - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

Локално - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Вечер Прес - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Македонија и се спротистави на САД за именувањето на Ерусалим за главен град на Израел

еМагазин - 15.05.2018

Крвавото отварање на американската амбасада во Ерусалим при што загинаа над 50 Палестинци кои протестираа против овој потег на САД може да биде причина за несакан развој на настаните на Блискиот Исток, па дури и вовед во поголеми воени судири.

Канцеларијата на ОН за човекови права го осуди масакрот во Газа

Точка - 15.05.2018

Канцеларијата на Обединети нации за човекови права денеска го осуди „ужасното смртоносно насилство“ на израелските безбедносни сили во Појасот Газа во текот на вчерашните протести и побара независна истрага,јави „Ерусалим Пост“.

Седница на Советот за безбедност за инцидентите во Појасот Газа

CivilMedia - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Турција побара итен состанок на ОИЦ за инцидентите во Појасот Газа

Локално - 15.05.2018

Турција синоќа побара итен состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) поради настаните во Појасот Газа, каде израелските сили убија 58 Палестинци. Портпаролот на турската Влада, Бекир Боздаг изјави дека Анкара сака состанокот да се одржи ...

Палестинското Министерство за здравство: Во протестите загинаа 58 лица, а 2 700 се повредени

Локално - 15.05.2018

Бројот на убиени учесници на протестот на граничната ограда меѓу Појасот Газа и Израел, што се одржа за време на отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим, се искачи на 58, додека 2.700 луѓе се повредени, соопшти палестинското Министерството за ...

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

Либертас - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Не им беше доста крвавиот понеделник: Иако израелската армија ги предупредува, Палестинците повторно ги напаѓаат ...

Точка - 15.05.2018

Палестинците денес повторно се судрија со израелските војници на Западниот брег, само еден ден после крвавиот понеделник. Само еден ден после еден од најцрните денови за Палестинците од 2014-та година кога на границата помеѓу Појасот Газа и Израел ...

Црн биланс: Во протестите во Газа загинаа 58 лица, а 2.700 се повредени

еМагазин - 15.05.2018

Бројот на убиени учесници на протестот на граничната ограда меѓу Појасот Газа и Израел, што се одржа за време на отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим, се искачи на 58, додека 2.700 луѓе се повредени, соопшти палестинското Министерството за ...

Седница на СБ на ОН за инцидентите во Појасот Газа

Вечер Прес - 15.05.2018

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи седница за случувањата долж границата на Појасот Газа и Израел. Во вчерашните протести организирани поради дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим израелската армија уби 58 ...

Ријад и Доха со осуда за насилството во Појасот Газа

Вечер Прес - 15.05.2018

Саудиска Арабија и Катар го осудија вчерашнот убиство на десетици Палестинци од страна на израелската армија во Појасот Газа. – Саудиска Арабија остро го осудува отворањето на оган од страна на израелските окупациски сили врз невооружени палестински ...

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

Локално - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Убиени 52 Палестинци, САД ја отворија амбасадата во Ерусалим

Тера - 15.05.2018

Најмалку 52 Палестинци се убиени од израелски трупи во судирите на границата во Газа, против отворањето на амбасада на САД во Ерусалим. Министерството за здравство во Газа соопшти дека најмалку 1.204 Палестинци се повредени од израелската армија ...

На приемот за амбасадата на САД во Ерусалим: Македонија во друштво на Конго, Танзанија, Руанда...

еМагазин - 15.05.2018

Македонија е една од ретките земји во Европа која испрати свој претставник на приемот на Министерството за надворешни работи на Израел по повод отварањето на амбасада на САД во Ерусалим. Македонскиот претставник, вршителот на работи во македонската ...

Зошто Израел и Турција си ги протеруваат амбасадорите?

Фактор - 15.05.2018

Турција побарала од израелскиот амбасадор во Анкара да се врати во Израел, „на некое време“. Одлуката за враќање на израелскиот амбасадор назад во Израел донесена е откако израелските безбедносни сили убиле повеќе од 60 Палестинци во текот на ...

Турција побара итен состанок на ОИЦ за инцидентите во Појасот Газа

Канал 77 - 15.05.2018

Турција синоќа побара итен состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) поради настаните во Појасот Газа, каде израелските сили убија 58 Палестинци. Портпаролот на турската Влада, Бекир Боздаг изјави дека Анкара сака состанокот да се одржи ...

САД во СБ на ОН блокираа коминике за судирите во Газа

Вечер Прес - 15.05.2018

САД го блокираа усвојување на коминике во Советот за безбедност на ОН со кое се повикува на итна истрага за вчерашните смртоносни судири во Појасот Газа. Во отфрлениот текст Советот за безбедност ја изразуваше својата вознемиреност од смртта на ...

Израелците без милост: 58 мртви и над 2 илјади ранети Палестинци во протестите поради отворањето на американската ...

Точка - 15.05.2018

Учесниците на протестите кои што успеале да преживеат, имаат повреди нанесени со боева муниција, солзавец и други средства за растерување на насилна толпа. Бројот на убиените учесници на протестите кај граничната ограда долж границата помеѓу Израел ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Локално - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Турција побара итен состанок на ОИЦ за инцидентите во Појасот Газа

Либертас - 15.05.2018

Турција синоќа побара итен состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) поради настаните во Појасот Газа, каде израелските сили убија 58 Палестинци. Портпаролот на турската Влада, Бекир Боздаг изјави дека Анкара сака состанокот да се одржи ...

Палестинското Министерство за здравство: Во протестите загинаа 58 лица, а 2 700 се повредени

iPortal - 15.05.2018

Бројот на убиени учесници на протестот на граничната ограда меѓу Појасот Газа и Израел, што се одржа за време на отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим, се искачи на 58, додека 2.700 луѓе се повредени, соопшти палестинското Министерството за ...

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

Либертас - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Убиени 59 Палестинци – масакр на протест против амбасадата на САД во Ерусалим

Мета - 15.05.2018

Во вчерашните крвави судири во Појасот Газа загинаа 59 Палестинци, а повредени се 2.771, од кои половината имаат прострелни рани. Меѓу загинатите е и едно осуммесечно бебе, кое се задушило од солзавец.

САД во СБ на ОН блокираа коминике за судирите во Газа

CivilMedia - 15.05.2018

САД го блокираа усвојување на коминике во Советот за безбедност на ОН со кое се повикува на итна истрага за вчерашните смртоносни судири во Појасот Газа. Во отфрлениот текст Советот за безбедност ја изразуваше својата вознемиреност од смртта на ...

САД го блокираше барањето во ОН за независна истрага во Појасот Газа

Либертас - 15.05.2018

САД го блокираше усвојувањето на официјалните извештаи на Советот за безбедност на ОН во кои се бара независна истрага за крвавите настани во појасот Газа. Според дипломатски извори за странските медиуми, Советот за безбедност ја изразува својата ...

Валстром: ЕУ нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт

Вечер Прес - 15.05.2018

Министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром изрази жалење поради тоа што Европска унија нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт. Таа во интервју за Шведското радио изрази надеж дека ќе се изнајде некакво решение за ...

Турција ги повлече амбасадорите од САД и Израел

24Инфо - 15.05.2018

Турција ги повлече амбасадорите од САД и Израел Амбасадата на Турција во Вашингтон соопшти дека турскиот амбасадор бил повикан во Анкара поради одлуката на претседателот Доналд Трамп да ја пресели американската амбасада во Ерусалим.

(ФОТО) КРВАВ ДЕН ВО ГАЗА: Судирите во Израел - морничави слики за светот

Фактор - 15.05.2018

Најмалку 58 Палестинци вчера загинале, а повеќе од 2000 се ранети во текот на протестот во Газа. Судирите избиле неколку часа пред отворање на Амбасадата на САД во Ерусалим. Илјадници Палестинци се собраа на повеќе пунктови околу границата.

Запалени американското и израелското знаме на протест во Истанбул

Точка - 15.05.2018

Илјадници луѓе се собраа во Истанбул во знак на протест за преселувањето на амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим и смртоносните судири долж израелско-палестинската граница. Тие носеа транспаренти со натписи: „Ал Кудс им припаѓа на муслиманите ...

ОН го осуди „ужасното смртоносно насилството“ на израелската армија врз Палестинците

CivilMedia - 15.05.2018

Канцеларијата на Обединети нации за човекови права денеска го осуди „ужасното смртоносно насилство“ на израелските безбедносни сили во Појасот Газа во текот на вчерашните протести и побара независна истрага.

На протести во Истанбул запалени знамиња на САД и на Израел

Тера - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Во Истанбул запалени знамиња на САД и на Израел

CivilMedia - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Судири помеѓу Палестинците и израелските војници во Западен Брег

Вечер Прес - 15.05.2018

Палестинците денеска се судрија со израелските војници во Западен Брег, еден ден по конфликтот на границата меѓу Појасот Газа и Израел, при што загинаа десетици луѓе. На местото на судирот има густ чад од запалени гуми.

Газа во исчекување на нови насилства

Н.Македонија - 15.05.2018

Нови насилства се очекуваат денеска долж израелската граница со Појасот Газа, еден ден откако израелските војници пукаа врз палестинските демонстранти, убивајќи најмалку 58 луѓе, а најновите информации говорат за смртта на осумесечно бебе, кое ...

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

Н.Македонија - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Анкара ги повлекува на консултации амбасадорите од САД и Израел

Н.Македонија - 15.05.2018

Турската влада ги повлече своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив ’на консултации’ и прогласи тридневна жалост поради загинатите над 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Газа. Анкара го осуди „масакрот“ врз Палестинците што го изведоа ...

Протести во Истанбул, запалени знамиња на САД и на Израел

Н.Македонија - 15.05.2018

Повеќе од илјада лица се собраа вчера во Истанбул во знак на осуда поради одлуката на САД да ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Собраните, кои протестираа против смртоносните судири долж израелско-палестинската граница, ги запалија ...

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

Н.Македонија - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Преселувањето на американската амбасада го запали Блискиот Исток

Н.Македонија - 15.05.2018

Најмалку 20 Палестинци се убиени, а над петстотини се ранети во судирите со израелските безбедносни сили во Газа, за време на големите протести против преселувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

37 Палестинци убиени во Газа пред отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Сакам да кажам - 14.05.2018

Најмалку 37 Палестинци се убиени од израелската војска во најкрвавите судири во Газа во последните неколку недели, што му претходат на контроверзното отворање на американската амбасада во Ерусалим.

Жртви и пукотници на границата меѓу Израел и Појасот Газа

Алсат-М - 14.05.2018

Најмалку 18 Палестинци загинаа, меѓу кои и едно 14 годишно момче, а околу 1.000 се повредени во денешните немири на граничната ограда помеѓу Израел и Појасот Газа, пренесува Би-Би-Си . Насилствата ескалираа кога илјадници Палестинци, кои повеќе од ...

Македонија против преместувањето на амбасадата, но амбасадорот присуствуваше на синоќешната прослава

Канал5 - 14.05.2018

Присуството на македонскиот амабсадор на синоќешната прослава на израелското МНР, организирана по повод отворањето на американската амбасада во Ерусалим го отвори прашањето – дали официјално Скопје го менува ставот за преместувањето на амбасадата.

Најмалку 16 Палестинци убиени во Газа

Канал5 - 14.05.2018

Ескалира ситуацијата во Газа. Најмалку 16 Палестинци се убиени во судирите кои избија поради отворањето на американската амбасада во Тел Авив. Масовните протести, наречени „големиот марш на враќање“, ги предводи Хамас и Израел тврди дека нивната цел ...

САД ќе го прослави отварањето на новата амбасада во Ерусалим

Телма - 14.05.2018

Идејата на американскиот претседател да се пресели амбасадата на САД во Ерусалим, конечно ќе се исполни без оглед на противењето на голем број членки на Обединетите нации. Со отварањето на новата американска амбасада, САД практично и ќе го признае ...

Крваво отворање на амбасадата на САД во Ерусалим

Deutsche Welle - 14.05.2018

Израелските сили убија најмалку 41 Палестинци за време на масовните протести во Појасот Газа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим. Тоа е најкрвавиот ден на насилство од 2014 година.

Отворена на амбасадата на САД во Ерусалим, Трамп се обрати преку видео врска

Алсат-М - 14.05.2018

Американската амбасада во Ерусалим беше отворена денес, а тој потег предизвика масовни протести на Палестинците и страв од поголеми нереди. “САД денес и служебно ја отвараат својата амбасада во Ерусалим”, потврди Давид Гридман, американскиот ...

Ерусалим ја чека амбасадата на САД – хаос во Газа, 28 мртви (фото/видео)

Канал5 - 14.05.2018

Во пресрет на отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим, во близина на граничната ограда во Појасот Газа протестираат Палестинците. Во судирите убиени се 28 луѓе, а ранети повеќе од 500.

Најмалку 37 загинати и 500 ранети во Појасот Газа

Алсат-М - 14.05.2018

Досега се јавува за најмалку 37 убиени Палестинци, а 500 ранети при протестите во Појасот Газа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим. 35 палестинци биле ранети од израелската војска со образложение дека го преминале безбедносниот ...

Крваво отворање на американската амбасада во Ерусалим

Канал5 - 14.05.2018

Од едната страна на границата свечено отворањето на американската амбасада во Ерусалим, од другата страна масовни протести и повеќе десетици убиени Палестинци. Израелските сили жестоко одговорија на маршот на дури 40.000 демонстранти, распоредени ...

Могерини: Израел мора да го почитува правото на мирен протест

Алсат-М - 14.05.2018

Високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини, го повика Израел да го почитува принципот на пропорционалност во користењето на сила, откако израелските војници убија најмалку 43 Палестицини за време на масовните протести на границата ...

Абас: САД со отварањето на амбасадата го навредија целиот свет

Алсат-М - 14.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека отворањето на Амбасадата на САД во Ерусалим, создава нестабилност во регионот и во исто време ја исклучува можноста Вашингтон да служи како посредник за мир на Блискиот Исток.

„Америка со овој потег го навреди целиот свет“

Канал5 - 14.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим создало нестабилност во регионот. Тој ја отфрли можност Вашингтон да биде посредник за мир на Блискиот исток.

САД ја отвори амбасадата во Ерусалим на најкрвавиот ден во Газа од 2014, убиени 52 Палестинци

Сакам да кажам - 14.05.2018

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател, ја отвори амбасадата на САД во Ерусалим, додека, истовремено, 52 Палестинци беа убиени во судирите со израелската војска, што е најкрвавиот ден во Газа од 2014 година.

Појас Газа, расте бројот на жртви и повредени

Алсат-М - 14.05.2018

Најмалку 52 лица се загинати, а 2400 се повредени на граничниот премин помеѓу Израел и Појасот Газа каде Палестинците протестираат поради отварањето на американската Амбасада, објави Би Би Си.

Нема македонски претставик на свеченоста во Ерусалим

ТВ21 - 14.05.2018

Официјални претставници на Македонија, нема да присуствуваат на денешната церемонија за преселба на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим. Но в.д. амбасадорот на Македонија во Израел, Александар Аврамовски вчера присуствувал на приемот ...

Судир во Газа - неколку десетици убиени

24 Вести - 14.05.2018

Деца, жени, новинари се дел од жртвите кои денеска беа убиени од страна на израелската армија во досега најкрвавите протести во Појасот газа, поради одлуката на САД, седиштето на својата амбасада од Тел Авив да го премести во Ерусалим.

Кувајт побара одржување на седница на СБ на ОН поради насилството во Појасот Газа

24 Вести - 14.05.2018

Кувајт денеска побара одржување на седница на Советот на безбедност на Обединети нации поради насилството на границата на Појасот Газа со Израел. Палестинското Министерство за здравство претходно соопшти дека 52 Палестинци загинаа, а над 2.400 се ...

Најкрвав ден од почетокот на конфликтот во Појасот Газа помеѓу движењето Хамас и Израел

24 Вести - 14.05.2018

Деца, жени, новинари се дел од жртвите кои денеска беа убиени од страна на израелската армија во досега најкрвавите протести во Појасот газа, поради одлуката на САД, седиштето на својата амбасада од Тел Авив да го премести во Ерусалим.

Десетици Палестинци убиени на протестот против преместување на американската амбасада во Ерусалим

Фокус - 14.05.2018

Најмалку шеснаесет Палестинци се убиени, а околу 200 се повредени денеска кај граничната линија меѓу Израел и Појасот Газа, соопштија локални извори. Илјадници Палестинци денеска се собраа по границата на палестинските територии со Израел, за да ...

Десетина убиени демонстранти во Газа

Телма - 14.05.2018

Најмалку 18 Палестинци се убиени, а над 200 се повредени денеска кога израелски војници отворија оган врз палестинските демонстранти кај граничната линија меѓу Израел и Појасот Газа, јави ДПА.

Најмалку 37 Палестинци убиени на границата меѓу Газа и Израел

ТВ21 - 14.05.2018

Најмалку 37 Палестинци се убиени од страна на израелските сили за време на денешните судири долж границата во Газа, што претставува најголем број жртви во еден ден од почетокот на последниот бран протести кои започнаа пред повеќе од шест недели, ...

Иран и Турција со критики за отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим

ТВ21 - 14.05.2018

Иран и Турција денеска го осудија дислоцирањето на Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим, нагласувајќи дека таквиот потег е нелегален и оти не се имаат предвид правата на Палестинците.

САД и официјално ја отвораат амбасадата во Ерусалим

Алсат-М - 14.05.2018

Соединетите држави денеска официјално ќе ја преселат својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Оваа одлука предизвика задоволство во Израел, но и бес кај Палестинците, некои американски сојузници и пошироката меѓународна заедница.

Отворење на Амбасадата на САД во Ерусалим

24 Вести - 14.05.2018

Во Ерусалим денеска ќе биде отворена новата Амбасада на САД во Израел. Дипломатската мисија, што досега беше во Тел Авив, е преместена во Еруслаим во согласност со одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае градот како главен ...

Отворење на Амбасадата на САД во Ерусалим

ТВ21 - 14.05.2018

Во Ерусалим денеска ќе биде отворена новата Амбасада на САД во Израел. Дипломатската мисија, што досега беше во Тел Авив, е преместена во Еруслаим во согласност со одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае градот како главен ...

САД ја сели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Канал5 - 14.05.2018

Соединетите американски држави денеска и официјално ќе ја преселат својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Со ваквата одлука САД предизвикаа задоволство кај Израелците, но бес кај Палестинците.

Отворањето на американската амбасада го подели Ерусалим

Deutsche Welle - 14.05.2018

САД денеска официјално ја отвораат својата амбасада во Ерусалим. Потегот предизвика силна осуда од страна на меѓународната заедница во време кога тензиите меѓу Иран и Израел се засилуваат.

САД официјално се „селат“ од Тел Авив во Ерусалим

Нова ТВ - 14.05.2018

Соединетите американски држави денеска официјално ќе ја преселат својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Оваа одлука предизвика задоволство во Израел, но и бес кај Палестинците, некои американски сојузници и пошироката меѓународна ...

Трамп: Реалноста е дека Ерусалим е нивниот главен град, одиме чекор понатаму со отварањето на амбасада во Светата земја ...

+инфо - 14.05.2018

Американската амбасада во Ерусалим беше отворена денес, а тој потег предизвика масовни протести на Палестинците и страв од поголеми нереди. – САД денес и служебно ја отвараат својата амбасада во Ерусалим – потврди Давид Гридман, американскиот ...

Најмалку 40 Палестинци убиени од израелската војска

Р.С.Европа - 14.05.2018

Најмалку 41 Палестинци се убиени од израелски трупи во судирите на границата во Газа пред отворањето на американската амбасада во Ерусалим. Министерството за здравство во Газа соопшти дека 1400 Палестинци, се повредени од израелската армија.

Отворaње на Амбасадата на САД во Ерусалим

Курир - 14.05.2018

Во Ерусалим денеска ќе биде отворена новата Амбасада на САД во Израел. Дипломатската мисија, што досега беше во Тел Авив, е преместена во Еруслаим во согласност со одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае градот како главен ...

Америка со овој потег го навреди целиот свет, смета претседателот на Палестина

Макфакс - 14.05.2018

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас смета дека отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим ќе создаде нестабилност во регионот. Тој ја отфрли можноста Вашингтон да служи како посредник за мир на Блискиот Исток.

Абас: Америка со овој потег го навреди целиот свет

+инфо - 14.05.2018

Со преместувањето на амбасадата, американската администрација заврши со улогата во мировниот процес и ги навреди светот, палестинскиот народ, арапската и исламската нација, и создаде нестабилност – изјави портпаролот на палестинскиот претседател ...

Абас: САД создадоа нестабилност и го навредија целиот свет

Независен - 14.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим создаде нестабилност во регионот и Вашингтон ја отфрли можноста да биде посредник за мир на Блиски Исток.

Во Газа повреден новинар на Ал Џазира

Независен - 14.05.2018

Телевизиската мрежа Ал Џазира јави дека еден нејзин новинар е повреден за време на денешниот протест во Газа по повод отворањето на Амбасадата на САД во Ерусалим. - Новинарот Вале Дадух го ранија израелските сили со боева муниција, се наведува во ...

„Америка со овој потег го навреди целиот свет“

МКД - 14.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас рече дека отворањето на американската амбасада во Ерусалим ќе создаде нестабилност во регионот. Тој ја отфрли можноста Вашингтон да биде посредник на мир на Блискиот Исток.

Турското МНР го осуди потегот на САД за преместување на амбасадата

Макфакс - 14.05.2018

Министерството за надворешни работи на Турција ја осуди одлуката на САД за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. „Категорично ја осудуваме одлуката на САД да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерсуалим.

Могерини: Израел мора да го почитува правото на мирен протест

Независен - 14.05.2018

Високата претставничка на Европска унија за надворешни работи безбедносна политика, Федерика Могерини денеска апелираше Израел да го почитува „принципот на пропорционалност во користењето на сила“, откако израелските војници убија 41 Палестинци за ...

Палестинското Министерство за здравство: Убиени 52 Палестинци, повредени најмалку 2 400

Макфакс - 14.05.2018

Зголемен е бројот на жртви во демонстрациите што денеска се случуваа во Појасот Газа, јави „Раша тудеј“, повикувајќи се на податоци на палестинските власти. „Според досегашните податоци, израелската војска уби 52 Палестинци на протестите против ...

Меј: Лондон загрижен поради насилството на границата меѓу Израел и Појасот Газа

Независен - 14.05.2018

Велика Британија е загрижена поради насилството на границата меѓу Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на британската премиерка Тереза Меј. - Загрижени сме поради извештаите за насилство и загуба на животи во Газа.

Хаос на протестите во Газа: Израелски војници убиле 52 Палестинци, повеќе од 2.400 ранети ВИДЕО

+инфо - 14.05.2018

Израелските војници во демонстрациите организирани на границата на Газа убиле најмалку 52 Палестинци, а раниле повеќе од 2.400 лица. Судирите избиле само неколку часа пред отворањето на Американската амбасада во Ерусалим, на што се спротивставуваат ...

ВИДЕО: Во судирите во Појасот Газа загинаа 50 Палестинци, а над 2000 се повредени

А1 On - 14.05.2018

Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во Појасот Газа.

Гутереш „исклучително вознемирен“ поради ситуацијата во Појасот Газа

Независен - 14.05.2018

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш изјави дека е „исклучително вознемирен“ од ситуацијата во Појасот Газа, каде во денешните судири меѓу палестинските демонстранти и израелската армија загинаа најмалку 50 луѓе.

Во судирите во Појасот Газа загинаа 50 Палестинци, а над 2000 се повредени

Стандард - 14.05.2018

Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во Појасот Газа.

Во судирите во Појасот Газа загинаа 50 Палестинци, а над 2000 се повредени

Нова ТВ - 14.05.2018

Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во Појасот Газа.

САД ја отворија амбасадата во Ерусалим

Макфакс - 14.05.2018

Американската амбасада во Ерусалим беше отворена и покрај смртоносните судири во Појасот Газа. Церемонијата за преместување на амбасадата започна со химната на САД, по што американскиот амбасадор во Израел, Дејвид Фридман, одржа говор.

ВО ЖИВО: Протест во Турција против преместувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим

А1 On - 14.05.2018

По протестите во Појасот Газа, во кои загинаа повеќе од 50 Палестинци, а над 2000 беа повредени , протест против преместувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим има и во Турција.

Се зголемува бројот на жртвите во Појасот Газа

Независен - 14.05.2018

Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во Појасот Газа.

Клуб од Израел го промени името поради – Доналд Трамп!

Спортски - 14.05.2018

Несекојдневна работа направи еден израелски клуб. Имено, во чест на претседателот на САД Доналд Трамп клубот Беитар го промени своето име и следната сезона ќе се натпреварува како Беитар Трамп Ерусалим.

Трамп денеска го исполнува ветувањето: Амбасадата на САД се сели во Ерусалим

Сител - 14.05.2018

- Во Ерусалим денеска ќе биде отворена новата Амбасада на САД во Израел. Дипломатската мисија, што досега беше во Тел Авив, е преместена во Еруслаим во согласност со одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае градот како главен ...

Повреден новинар на „Ал Џезира“ во Газа

Макфакс - 14.05.2018

Телевизиската мрежа „Ал Џезира“ соопшти дека еден од нејзините новинари бил повреден за време на протестите во Газа, по повод отворањето на американската амбасада во Ерусалим. Новинарот Валеа Дадуха го погодиле израелските сили со боева муниција, ...

Беитар го промени името во чест на Доналд Трамп

Дерби - 14.05.2018

Израелскиот прволигаш Беитар денеска објави дека во новата сезона во израелското првенство ќе го промени името во Беитар Трамп Ерусалим, а во чест на американскиот претседател, Доналд Трамп.

Во судирите во Појасот Газа загинаа 50 Палестинци, а над 2.000 се повредени

Кајгана - 14.05.2018

Газа, 14 мај 2018 (МИА) - Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во ...

Убиени 52 Палестинци, САД ја отворија амбасадата во Ерусалим

Р.С.Европа - 14.05.2018

Најмалку 52 Палестинци се убиени од израелски трупи во судирите на границата во Газа, против отворањето на амбасада на САД во Ерусалим. Министерството за здравство во Газа соопшти дека најмалку 1.204 Палестинци се повредени од израелската армија ...

Во судирите во Појасот Газа загинаа 50 Палестинци, а над 2000 се повредени

Слободен Печат - 14.05.2018

Бројот на жртвите во судирите меѓу израелската армија и палестинските демонстранти се искачи на 50, а повеќе од 2.000 се повредени, јави телевизијата „Ал Мадин“ повикувајќи се на палестинското Министерство за здравство во Појасот Газа.

Реакции по преместувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим

Глас на Америка - 14.05.2018

Израелските лидери велат дека ова ќе помогне во мировниот процес; Според арапските претставници, потегот е провокативен САД и официјално ја префрлија својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, предизвикувајќи протести на палестинска страна на Појасот ...