TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се санира патот Ресен - Битола

Утрински - 27.02.2010

Патот Струга – Дебар кај месноста Луково од вчера е прооден, а сообраќајот се одвива по две коловозни ленти, информираше вчера на прес-конференција портпаролот ...

Се испушта максималното дозволено количество вода од езерото

Inpress - 27.02.2010

Струга, 27. февруари (ИНПРЕС) На истекот во Струга, денеска се испуштат околу педесетина метри кубни вода во секунда во реката Црни Дрим.

Охридско расте и без врнежи

Канал5 - 26.02.2010

Затворен е дел од браната кај Дрим за да се намали водотекот кај Луково. Поплавата таму е расчистена и сообраќајот се одвива по двете коловозни ленти.

Запрено прелевањето на Црн Дрим

Вест - 26.02.2010

Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување и ЈП"Македонија пат" вчера го запреа прелевањето на реката Црн Дрим која завчера го поплави патот Струга-Дебар кај ...

Црн Дрим се заканува со нови излевања

Утрински - 26.02.2010

СТРУГА - Дождот престана да врне во Охрид, но остануваат проблемите со пораст на водостојот на езерото, излеаните реки и поплавените куќи.

Патот Струга - Дебар прооден, Маврово - Дебар со повремени застои

Канал5 - 26.02.2010

Патот Струга - Дебар кај Луково е прооден и сообраќајот е пуштен за двете коловозни ленти соопштува министерството за транспорт и врски.

Прооден патот Струга – Дебар

Шпиц - 26.02.2010

Оспособен за нормално одвивање на сообраќајот е патот Струга – Дебар, што од средата беше непрооден кај селото Луково поради излевање на Црн Дрим.

Патот Струга-Дебар прооден, се санира патот Ресен-Битола

Кирилица - 26.02.2010

Патот Струга–Дебар кај месноста Луково од утрово е прооден и сообраќајот се одвива нормално по двете коловозни ленти, информираше на денешната прес - ...

Охридско езеро 22 сантиметри над дозволената кота

Inpress - 26.02.2010

Охрид, 26. февруари (ИНПРЕС) Состојбата кај Струшкото село Луково полека се стабилизира. Патот Струга - Дебар кој минатите два дена беше покриен со вода поради ...

Патот Струга – Дебар кај месноста Луково е прооден

МРТ - 26.02.2010

Патот Струга – Дебар кај месноста Луково од утринава е прооден, а сообраќајот се одвива нормално по двете коловозни ленти, соопштија од Министерството за ...

Патот Струга - Дебар кај Луково прооден

Inpress - 26.02.2010

Скопје, 26. февруари (ИНПРЕС) Патот Струга - Дебар кај месноста Луково е прооден, а сообраќајот се одвива нормално по двете коловозни ленти.

Се стабилизира состјбата во Луково

Inpress - 26.02.2010

Струга, 26. февруари (ИНПРЕС) Денеска околу пладне беше повторно пуштен за сообраќај патот Струга - Дебар.

Прооден патот од Струга кон Дебар

Нетпрес - 26.02.2010

Патот Струга – Дебар кај месноста Луково е прооден, а сообраќајот се одвива нормално по двете коловозни ленти, информираат од Министерството за транспорт и ...

Патот Струга – Дебар кај месноста Луково е прооден

Макфакс - 26.02.2010

Патот Струга – Дебар кај месноста Луково од утринава е прооден, а сообраќајот се одвива нормално по двете коловозни ленти, соопштија од Министерството за ...

Дебар како остров

Н.Македонија - 26.02.2010

Пристапот кон овој град е отежнат од двете страни - поради одроните од страната на Маврово, а од Струга бидејќи Црн Дрим се излева поради преполнетото Охридско ...

Де­бар отцепен од Струга

Вест - 25.02.2010

Надојдената вода во Црни Дрим вчера попладнето го поплави патот и го отцепи Дебар од Струга, на само 1 километар пред селото Луково.

Црни Дрим сè уште прави проблеми

Алсат-М - 25.02.2010

Патниот правец Струга-Дебар и денес е надвор од употреба. Големи количини вода кои на одредени делови достигнуваат височина и до 40 сантиметри сè уште го ...

Ситуацијата кај Луково алармантна

Inpress - 25.02.2010

Струга, 25 февруари (ИНПРЕС) Вчера доцна попладне нешто после 16 часот се излеа реката Црни Дрим.

Јанакиески - Очекуваме водата да се повлече

Inpress - 25.02.2010

Охрид, 25 февруари (ИНПРЕС) Кај месноста Луково вчера се излеа вода и со ова докажуваме дека не може повеќе да се испушта вода од езерото, бидејќи во тој ...

Секое поголемо испуштање вода од Охридското Езеро ќе доведе до излевање на Црн Дрим

Сител - 25.02.2010

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вели дека синоќешното излевање на водата од реката Црн Дрим и поплавувањето на магистралниот патен правец ...

Отворени "средните врати" на истекот кај Струга

Inpress - 25.02.2010

Струга, 25. февруари (ИНПРЕС) Отворени се "средните врати", како што ги знаат стружани или четири и половина врати од истекот на водите на Охридското Езеро во ...

Луковчани се жалат - никој не ги посетил

Inpress - 25.02.2010

Струга, 25. февруари (ИНПРЕС) Големи количини на вода кои на одредени делови достигнуваат височина ид 40 сантиметри се уште го блокираат патот Струга Дебар.

Јанакиески: Секое поголемо испуштање вода од Охридското Езеро ќе доведе до излевање на Црн Дрим

Алфа - 25.02.2010

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вели дека синоќешното излевање на водата од реката Црн Дрим и поплавувањето на магистралниот патен правец ...

Се расчистува патот Дебар-Струга кај Луково

Форум - 25.02.2010

Тие, како што јави репортерот на Макфакс , со гранки, земја и багери се обидуваа да ги спречат надојдените води на Црн Дрим на местото Луковско Поле.

Патот Струга-Дебар затворен, Луково во опасност

Алфа - 25.02.2010

Регионалниот пат меѓу Струга и Дебар и натаму е во прекин, откако синоќа се изли реката Дрим. Коритото на оваа река е се уште високо и опасноста постојано ...

Патот Дебар-Струга, кај Луково се расчистува

Макфакс - 25.02.2010

Екипи на Македонија Пат до доцна попладнето го расчистуваа патот Дебар-Струга, кај Луково. Тие, како што јави репортерот на макфакс, со гранки, земја и багери ...

Патот Дебар – Струга се уште под вода

Шпиц - 25.02.2010

Патот Дебар Струга се уште е непрооден поради големи количини вода што вчера се излеаја на коловозот по истекувањето на Црн Дрим кај селото Луково.

Јанакиески: Секое поголемо испуштање вода од Охридското Езеро ќе доведе до излевање на Црн Дрим

Шпиц - 25.02.2010

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вели дека синоќешното излевање на водата од реката Црн Дрим и поплавувањето на магистралниот патен правец ...

Патот Дебар – Струга се уште под вода

eReporter - 25.02.2010

Патот Дебар Струга се уште е непрооден поради големи количини вода што вчера се излеаја на коловозот по истекувањето на Црн Дрим кај селото Луково.

Се излеа Црн Дрим

А1 - 24.02.2010

Надојдената вода од Црн Дрим, попладнето се излеала поплавувајќи дел од патот Струга Дебар во близина на Луково.

Затворен патот Струга - Дебар

BBC - 24.02.2010

Огромно количество на вода од речното корито на реката Црн Дрим вчера привечер, поради зголеменото ниво, заврши на патот Струга - Дебар а ситуацијата и ...

Се излеа Црн Дрим кај Луково

Алсат-М - 24.02.2010

Попладнето нешто после 14 часот се излеа реката Црн Дрим.Огромно количество на вода од речното корито заврши на регионалниот патен правец Струга Дебар, а ...

Поплавен патот Струга-Дебар

Дневник - 24.02.2010

Сообраќајот на патот Струга - Дебар од вчера попладнето е во прекин откако кај месноста Луково Поле се излеале водите на реката Црн Дрим.

Магистралниот пат Струга- Дебар во прекин

Алфа - 24.02.2010

Црн Дрим се излеа кај Луково, сообраќајот на магистралниот пат Струга- Дебар од попладнево е во прекин.

Се излеа реката Црн Дрим кај селото Луково

Inpress - 24.02.2010

Струга, 24. февруари (ИНПРЕС) Попладнево се излеа реката Црн Дрим кај селото Луково, на местото кое изминативе денови беше посочувано како критична точка.

Црн Дрим се излеа и го затвори патот Дебар-Струга

Сител - 24.02.2010

Патот Дебар-Струга од попладнево е во прекин, поради излевање на реката Црн Дрим кај селото Луково.

Црн Дрим се излеа и го затвори патот Дебар-Струга

Шпиц - 24.02.2010

Патот Дебар-Струга од попладнево е во прекин, поради излевање на реката Црн Дрим кај селото Луково.

Откако Црн дрим се излеа, сообраќајот на патот Дебар- Струга во застој

Макфакс - 24.02.2010

Сообраќајот на патот Дебар - Струга е во застој откако попладнево се излea реката Црн Дрим кај селото Луково.

Патот кон Дебар од денеска целосно прооден

Inpress - 24.02.2010

Гостивар, 24. февруари (ИНПРЕС) По две недели проблеми и интервенции, патниот правец Маврово-Дебар од попладневно е пуштен во употреба за сите видови моторни ...

Црн Дрим се излеа и го затвори патот Дебар-Струга

eReporter - 24.02.2010

Патот Дебар-Струга од попладнево е во прекин, поради излевање на реката Црн Дрим кај селото Луково.

Струшко плива во вода, од Дрим се испушта уште повеќе

Алфа - 23.02.2010

Струшкото поле денеска плива во вода. На многу места има ерозија на земјиштето од водите на надојдениот Дрим.

Кај Струга истекуваат 53 литри вода во секунда (ФОТО)

Inpress - 23.02.2010

Струга, 23. февруари (ИНПРЕС) Во Струга водата од езерото во Црн Дрим истекува со количина од 53 литри во секунда.

Ќе се испушта повеќе вода од Црн Дрим

Нетпрес - 23.02.2010

За да се спречи излевање на Охридското езеро кое и денеска е на 15 сантиметри над нормалното ниво на водостојот во наредниот период ќе се испушта повеќе вода ...

Ќе се испушта повеќе вода од Црн Дрим

Вечер Прес - 23.02.2010

За да се спречи излевање на Охридското Езеро, коешто вчера беше на 15 сантиметри над нормалното ниво на водостојот, во наредниот период ќе се испушта повеќе ...