TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поквалитетната фудбалска иднина бара филм од 90 минути

Утрински - 11.06.2005

По квалификацискиот двомеч со Ерменија и Чешка Фарко Шакири >†Практикувањето на фудбалската игра, стратегијата и реализацијата на сето замислено пред натпреварот со фудбалскиот гигант Чешка, која беспрекорно функционираше сў до 42 минута, е вистинската слика на фудбалска Македонија.

Пандев ги налути Колер

Дневник - 10.06.2005

ФУДБАЛ - МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СО ПОЛОВИНА ДУЗИНА ГОЛОВИ ВО ЧЕШКА (6-1) Горан Пандев, напаѓачот од редовите на римски Лацио, со својот деветти репрезентативен гол, што беше водечки на квалификацискиот натпревар со Чешка во Теплице, ги налути Јан Колер и неговите колеги од чешката ...

Видовме 40 минути „вистинска“ Македонија и 50 минути вистинската Македонија

Време - 10.06.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2006:ЧЕШКА-МАКЕДОНИЈА 6-1 (2-1) Златко Крстевски Наш специјален известувач од Теплице Идеално одиграните први 40 минути од мечот не беа доволни за фудбалската репрезентација на Македонија да избегне катастрофа од Чешка со 1-6 во квалификацискиот натпревар во Теплице, за пласман ...

Фудбалска лекција од чешките професори

Вест - 10.06.2005

Тежок пораз на нашата фудбалска репрезентација Примивме досега најмногу голови на еден репрезентативен натпревар. - Јан Колер со четири погодока за 11 минути ни ја наполни мрежата Специјално од Теплице, Тони Зографски Во рамките на првата квалификациска група за Светското првенство, што во 2006 ...

Колер не потопи за 11 минути

Вечер Прес - 10.06.2005

Теплице.- Стадион "Штиндлех".. Гледачи 14.159. Време сончево. Терен одличен за игра. Судија: Ибањез (Шпанија). Стрелци: Колер во 42', 45', 49' и 53', Росицки во 74' п. и Барош во 88' за Чешка и Пандев во 14' за Македонија. ЧЕШКА: Чех, Григера, Хубшман, Ујфалуши, Поборски (од 78' Зеленка), Росицки, ...

Чесите не вратија во фудбалската реалност

А1 - 09.06.2005

Македонската фудбалска селекција пак и во овој квалификациски циклус е далеку од некаква шанса да помириса мундијалска арома. Високиот пораз во Чешка ја потврди нашата квалитативна просечност. Сега и победата во Ерменија не делува така слатко, иако трите бода од можните 6 по гостувањата во Ереван и ...

Примениот гол ги налути Чесите

Утрински - 09.06.2005

Дебакл на македонската репрезентација на гостувањето во Чешка во квалификациите за СП 2006 Македонија преку Пандев водеше до 42 минута, по што прими шест гола Од нашиот известувач Фарко Шакири ТЕПЛИЦЕ - Цели 42 минути фудбалската репрезентација на Македонија имаше водство и играше одважно, не ...

Македонската фудбалска репрезентација доживеа катастрофа

А1 - 08.06.2005

Вистинска катастрофа доживеа македонската фудбалска репрезентација попладнево во Теплице. Загубивме од Чешка со 6:1 иако почетокот на мечот не наликуваше на ваков епилог. Поведовме со 1:0 со голот на Пандев во 14 -та минута. Тоа најверојатно уште повеќе ги налути домакините, па уште повеќе ...

Квалификации за СП: Чешка – Македонија

А1 - 08.06.2005

Македонската фудбалска репрезентација и гостува денеска на Чешка во квалификациски натпревар за Светското првенство. Мечот против второ рангираната репрезентација во светот според ранг листата на ФИФА, македонската репрезентација ќе го одигра попладнево (17:00 часот) во Теплице.

Изненадувањата се прават без императиви

Дневник - 08.06.2005

ФУДБАЛ - ПОПЛАДНЕВО (17 Ч.) ВО ТЕПЛИЦЕ, МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ФАВОРИТОТ ВО ГРУПАТА ЧЕШКА Македонската фудбалска репрезентација со оптимизам го очекува денешниот (17 часот) осми настап во првата квалификациска група за СП, против Чешка, во Теплице.

Сантрач со контраудар против чешките двометраши

Вест - 08.06.2005

Денеска нашата фудбалска репрезентација игра против Чешка Нашиот селектор најави една измена во составот што го започна мечот против Ерменија. - Мазнов: Добро е тоа што домаќините имаат потценувачки однос кон нас, што верувам дека скапо ќе ги чини Специјално од Теплице, Тони Зографски Да се задржат ...

Сантрач - ноќна мора на Чесите

Време - 08.06.2005

ДЕНЕСКА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2006: ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА Златко Крстевски Наш специјален известувач Репрезентацијата на Македонија денеска во Теплице, на квалификацискиот дуел за пласман на СП 2006 со Чешка (17 часот, МТВ пренос) на клупата ќе има еден од ретките луѓе на планетата што двапати како ...

Џиновски отпор на фудбалскиот џин

Утрински - 08.06.2005

Попладнево од 17 ч. во Теплице квалификациски меч за СП 2006 во фудбал Единствена измена од Ереван, најверојатно, ќе биде Кралевски место Попов Од наШиот известуваЧ Фарко Шакири ТЕПЛИЦЕ - Македонската фудбалска репрезентација денеска во 17 часот во Теплице по третпат очи в очи со фудбалскиот џин ...

Младински квалификации за ЕП: Чешка – Македонија

А1 - 07.06.2005

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година денеска и гостува на соодветната селекција на Чешка во натпревар од 1 квалификациона група за Европското првенство (ЕП). Доколку сака да ги задржи шансите за пласман на ЕП, македонската репрезентација ќе мора најмалку непоразена да се ...

Младинците загубија со 2:0 против Чешка

А1 - 07.06.2005

Во Чешко Теплице сосема стивнува еуфоријата по победата во Ерменија. Нашата фудбалска селекција е нешто помалку од 24 часа пред најголемиот предизвик во квалификациската мундијалска група. Против европскиот Титан Чешка ќе треба да се тестираат квалитетите и перформансите на составот во формирање.

Сениорите го имаа последниот тренинг

А1 - 07.06.2005

Сениорите не можеа да ги бодрат младинците зашто во тој термин во Теплице го имаа последниот тренинг пред утрешниот дуел со репрезентацијата на Чешка. По него нашиот селектор Слободан Сантрач и стручниот штаб ќе имаат појасна слика за тоа дали со истиот состав од Ереван или пак со засилена одбрана ...

Без притисок против силните Чеси

Вест - 07.06.2005

Нашата фудбалска репрезентација утре игра против Чешка Гроздановски: Чешка постигна осум гола против Андора и, би рекол помалку на шега, дека тие ги потрошија своите голови. Ние им дадовме два на Ерменците и другите ги чуваме токму за нив.

Против Чесите најверојатно со една измена од Ереван

Утрински - 07.06.2005

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација имаше кратка средба со новинарите ТЕПЛИЦЕ - Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Слободан Сантрач вчера попладне имаше кратка средба со новинарите кои што се овде присутни во Теплице при што ги изнесе своите видувања за изминатиот ...

Сантрач ги крие тренинзите

Дневник - 07.06.2005

МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СЕ ОСВЕЖУВА ВО ТЕПЛИЦЕ Победата во Ереван, пред три дена против Ерменија (2-1), донесе спокој и ведро расположение во македонската фудбалска експедиција пред утрешното ново искушение, со Чешка, фаворитот во првата квалификациска група за СП 2006.

Сантрач: Немам намера да не наполнат!

Време - 07.06.2005

ПРЕД СРЕДБАТА СО ЧЕШКА АПЕТИТИТЕ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ Златко Крстевски Наш специјален известувач Македонија не е Андора па да прими осум гола од Чешка - велат македонските фудбалски репрезентативци пред утрешниот дуел со Чешка (17 часот, МТВ, пренос) во рамките од квалификацискиот циклус за пласман на СП ...

Поради повреда отпадна Аце Стојков

Утрински - 07.06.2005

Денеска во 17 часот во Млада Болеслав, Македонија игра со репрезентацијата на Чешка млади Од наШиот известуваЧ Фарко Шакири ТЕПЛИЦЕ - Младиот репрезентативец на Македонија Аце Стојков на последниот натпревар за својата екипа доживеал потешка повреда, односно го скинал мускулот и подолго време ќе ...

Успешни настапи на Македонските репрезентативни тимови

А1 - 06.06.2005

Не сме честопати во позиција понеделнички да констатираме успешни настапи на толку Македонски репрезентативни тимови како во изминатиот викенд. Речи си сто-процентен беше ефектот на нашиот спорт на меѓународен план. Фудбалските селекции со победа и реми од Ерменија, во Чешка се острат за дуелите со ...

Без проблеми до Чешка

Утрински - 06.06.2005

Патување По три и пол часовен пријатен лет со боингот на чешката авиокомпанија, македонската фудбалска селекција од Ереван пристигна во Прага. По кратко време сениорскиот состав се упати кон Теплице, каде в среда во 17 часот ќе го одигра натпреварот против Чешка, додека младите се упатија кон Млада ...

Триумф над Ерменците за смирување на репрезентативните страсти

Вест - 06.06.2005

Квалификации за СП 2006 година во Германија Горан Пандев двоен стрелец. - Сефте победа на селекторот Слободан Сантрач. - По 79 месеци, од мечот со Малта во 1998 година, нашиот национален тим повторно победи на гости во квалификациите.