TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП: Оставката на Димовска фарса

Вест - 23.02.2001

"После говорот на премиерот на собраниската седница стана јасно дека по којзнае кој пат им се приредува фарса на граѓаните. Чинот на оставката беше добро осмислен чин на двоецот Георгиевски-Димовска за на тој начин се спасат од политичка одговорност.

Оставка пери-носи

Дневник - 23.02.2001

Коментар-Катерина Блажевска Георгиевски не ја спаси Доста Димовска. Принуден да се спаси себеси, тој изврши класично жртвување на својата најблиска соработничка. Освен ако двајцата не глумеле "оставка". Само тие што "успехот" во политиката го мерат со истерување на мандатот до крај и по секоја ...

Владата едногласно ја одби оставката на Димовска

Вест - 22.02.2001

ДОСТА ДИМОВСКА ОСТАНУВА МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ Министерката доби одврзани раце за коренити реформи во безбедносните служби во МВР. Според владиниот портпарол Антонио Милошоски, ако "зборуваме за партизација или департизација во МВР сега постои опасност од департизација" Премиерот Љубчо ...

Доблест и казна

Дневник - 21.02.2001

Колумна-Ферид Мухиќ Ако е поет, паднатиот цар ќе може дури и од пепелта на своето сотрено царство да ја обнови сликата за сета своја некогашна големина и сјај. Ако не беа поетите, сите цареви заедно немаше да можат да запрат царствата да не им станат пепелишта.

Доста го стави Љубчо на маки

Вест - 20.02.2001

ОДЛУКАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗА ОСТАВКАТА НА МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ НЕИЗВЕСНА Што си кажаа министерот и премиерот на средбата во четвртокот навечер, за да уследи утредента поднесување на оставка на Димовска. И да не ја прифати и да ја прифати оставката, премиерот е во деликатна ситуација Одлуката ...

ВМРО-ДПМНЕ тажи за оставката на Доста

Вест - 19.02.2001

ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА МИНИСТЕРКАТА ДОСТА ДИМОВСКА СТАТУС КВО ДО СРЕДА Членството на партијата чувствува вина затоа што на Димовска не &иацуте; дало цврста поддршка од отворањето на аферата со прислушувањето Најмалку до среда не може да се очекува ставот на премиерот Љубчо Георгиевски по понуденета ...