TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Секој по свое го "чита" Бучковски

Дневник - 25.02.2006

КАКВА ПОМОШ ЌЕ ДОБИЈАТ ПРИПАДНИЦИТЕ НА ОНА Најавата на премиерот Владо Бучковски од собраниската говорница дека Владата бара начин да им помогне на 150 до 200 албански и македонски семејства штто настрадале во конфликтот од 2001 година, вчера ги затекна министрите.

Партиите, незадоволни од Груевски, сакаат да коалицираат со власта

Утрински - 25.02.2006

СДСМ Коалициските партнери на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се обратиле до владејачката коалиција "За Македонија заедно" заради можна предизборна соработка. Тие биле незадоволни од односот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој ја предводи коалицијата "За подобра Македонија".

Бучковски премногу лицитира со изборите

Утрински - 25.02.2006

Премиерот и лидер на СДСМ за еден месец двапати го смени ставот во врска со изборниот датум Премиерот даде три различни изјави за датумот на гласањето БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Лицитирајќи со изборните датуми, премиерот Владо Бучковски успеа да ги замори и јавноста и опозицијата во државава.

Опозиционите партии преговараат со Бучковски

Вечер Прес - 25.02.2006

Поголемиот број партии од коалицијата "За подобра Македонија", предводена од лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се обратиле до владејачката коалиција "За Македонија заедно" заради можна предизборна соработка.

Ќе има привилегии за борците на ОНА

А1 - 24.02.2006

Олеснувања во образованието, здравството, социјалната помош, плус предност во вработувањето во постоечките законски решенија биле механизмите со кои ќе се решава статусот на борците на ОНА и нивните семејства, тврдат владини претставници на ДУИ. Наводно, процедурата веќе била почната .

Нови гаранции за Бошковски

Време - 24.02.2006

БУЧКОВСКИ Владата неодамна даде нови државни гаранции до Хаг за пуштање на поранешниот министер Љубе Бошкоски да се брани од слобода и чека одговор од Трибуналот, изјави премиерот Владо Бучковски, одговарајќи на вчерашната собраниска седница на пратеничко прашање за тоа што прави Владата во ...

Бошковски и Тарчуловски во можен куќен притвор

Канал5 - 24.02.2006

Форма на куќен притвор за Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски. Ова е основата на втората владина гаранција до Хашкиот трибунал за тие да се бранат од слобода. Со тоа државата дава дополнителна сигурност дека двајцата ќе бидат достапни во текот на судењето.

Владата гарантира: Бошковски и Тарчуловски ќе се бранат од слобода

А1 - 23.02.2006

Владата дала гаранции Бошковски и Тарчуловски да се бранат од слобода. Така, изјави Бучковски од собраниската говорница. Извори од Владата, пак, за А1 тврдат дека, до утринава, гаранциите не биле потпишани, уште помалку, пратени за Хаг. Бучковски, сигурно тоа го направил пред собраниската седница.

Владо Бучковски ќе го избрираат стружани

Време - 23.02.2006

СДСМ ГО МЕНУВА ИЗБОРНИОТ РАСПОРЕД Петтата изборна единица, со центар во Битола, може да биде регионот во кој премиерот Владо Бучковски ќе си ги измери силите на претстојните парламентарни избори, јавија извори од раководството на СДСМ.

Бучковски ќе го избегне дуелот со Груевски

Дневник - 23.02.2006

предизборна математика на СДСМ Можно е лидерот на СДСМ Владо Бучковски да го избегне соочувањето со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во првата изборна единица во Скопје и да биде носител на листа во петтиот, охридско-битолски изборен регион, велат извори од СДСМ.

Никола Поповски: Бучковски се сретна со лидери од опозициониот блок

Канал5 - 23.02.2006

Бучковски имал средби со лидери на партии од опозициониот блок – потврди денеска Никола Поповски. Не кажа кои се, но се разговарало за предизборни коалицирања. Средбите биле на нивно барање тврди Поповски. Бучковски имал средби со лидери на партии од опозициониот блок потврди денеска Никола ...

Малите партии си бараат сигурен кревет

Вест - 23.02.2006

ПРЕДИЗБОРНО ПАРТИСКО ФЛЕРТУВАЊЕ "Мислам дека ни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не е сигурен кој на кого му се нудел, затоа и ја пушти информацијата дека Бучковски се обидел да ја купи опозицијата. На цена сега е проституирање на малите со големите партии", вели влијателен ч Лидерите на ...

Партнерите на Груевски му се нуделе на Бучковски, тврди СДСМ

Утрински - 23.02.2006

Политички пресметки Во овие политички интриги не се знае всушност кој се нудел или добивал понуди за коалицирање. Сите трескавично го бараат моделот како да влезат во идното собрание Бучковски не ги купувал коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ, туку тие самите му се нуделе за соработка незадоволни ...

Бучковски пратил нова гаранција за Бошковски и Тарчуловски

Канал5 - 23.02.2006

Владата пратила нови гаранции до Хашкиот трибунал за Љубе Бошковски и Јохан тарчуловски да се бранат од слобода. Документот лично го потпишал премиерот Бучковски, кој ова денеска го кажа од собраниската говорница. На Бошковски тоа веќе му го пренела македонската амбасадорка во Холандија.

Партнерите на ВМРО-ДПМНЕ велат немало понуди!

Време - 23.02.2006

БУЧКОВСКИ НЕ ОДГОВАРА НА ПРОВОКАЦИИТЕ НА ГРУЕВСКИ Диана Младеновска Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не открива на кој од неговите коалициски партнери премиерот Владо Бучковски, наводно, му понудил „се што ќе посака“ ако премине во владејачката коалиција.

Декларација против непринципиелни коалиции

Вечер Прес - 23.02.2006

По последното обвинување на Никола Груевски, преку интервју во "Макфакс" дека премиерот Владо Бучковски се обидува да му ги "купи" коалиционите партнери, ветувајќи им се и сешто, прозваниот премиер во експресниот одговор со ставот: "И ова е една од лагите на Груевски, за кои ќе проговорам по три ...

Груевски ги размрда своите помали партнери

А1 - 22.02.2006

Опозицискиот лидер Груевски ги размрда своите помали партнери од коалицијата „За подобра Македонија“. Збунети од изјавата дека Бучковски им нудел се и сешто за да преминат кај него, денеска дел од нив демантираат дека се сретнале со лидерот на СДСМ и од него добиле каква било понуда.

Ѕинго, Андов и Ѓорчев тврдат дека немале средба со Бучковски

Канал5 - 22.02.2006

На кого впери прст Груевски. Кој од партнерите од здружената опозиција биле на средба со премиерот? Главните играчи од коалицијата „За подобра Македонија“ негираат дека Бучковски ним им нудел се што ќе посакаат само да коалицираат со владејачката коалиција. На кого впери прст Груевски.

Калкулации за кандидатски листи за изборните единици на партиите

Канал5 - 22.02.2006

Социјалдемократите ги разместија носителите на листите по изборните единици- во тесен круг и вчеравечер и утрово се разгледувале новите позиции- Бучковски да и го отстапи местото на Шеќеринска во првата скопска изборна единица, а тој да ја предводи листата во четворката,или во петката што му било ...

Бучковски придобивал партнери на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 22.02.2006

Лидерот на опозицијата, Никола Груевски, обвинува Скопје - Премиерот Владо Бучковски во изминатите две недели се обидел да „купи” опозициски коалициски партнери на ВМРО-ДПМНЕ, нудејќи им „сў што ќе посакаат”. Ова во интервју за Макфакс го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, објаснувајќи ...

Бучковски ги поткупува партнерите на ВМРО-ДПМНЕ

Време - 22.02.2006

ГРУЕВСКИ ТВРДИ Премиерот Владо Бучковски во последните две недели се обидел да ги „купи“ коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ, нудејќи им „се што ќе посакаат“, тврди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во изјава за „Макфакс“. Груевски го објаснил тоа како „страв на Бучковски од пораз на изборите“.

Изборите во лето не се предвремени!

Вечер Прес - 22.02.2006

"За терминот на одржување на парламентарните избори одлучуваат пратениците, а не Владата и ако тие бидат закажани во летниот период не значи дека ќе бидат предвремени", вели Борис Кондарко, портпарол на СДСМ, како одговор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој изјави дека "премиерот ...

Изборите не може да се одржат пред 15 јуни!

Утрински - 21.02.2006

Собранието мора да донесе четири закони од т.н. реформски пакет пред да се распушти Едно се желбите на премиерот, а друго можниот тајминг БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Одржувањето парламентарни избори пред 15 јуни годинава е можно единствено доколку премиерот Владо Бучковски не ги почитува сопствените ветувања ...

СДСМ навива за 28 мај и 4 јуни, ДУИ за 9 јули

Дневник - 21.02.2006

ПО НАЈАВАТА НА БУЧКОВСКИ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Последната недела во мај или првата во јуни се двата изборни термина што Владата ги оценила како идеални, откако премиерот Владо Бучковски пред високите европретставници Жозе Мануел Баросо и Оли Рен најави дека парламентарните избори треба да се одржат ...

Прашањата во регионот треба да се решаваат претпазливо

Утрински - 21.02.2006

Бучковски на форумот „Кран Монтана“ Подгорица - Регионот се наоѓа во историска пресвртница каде што се раѓа јасна европска перспектива и се решаваат последните отворени прашања во насока на евроинтеграција на државите, истакна премиерот Владо Бучковски во обраќањето на дводневниот форум "Кран ...

Бучковски ги користи законите за манипулација со изборниот термин

Време - 21.02.2006

ОПОЗИЦИЈАТА ПРОТИВ МАНИПУЛАЦИИ СО ИЗБОРНАТА ДАТА И ПРОТИВ ПРОДАЖБАТА НА ЕСМ - ДИСТРИБУЦИЈА Премиерот Владо Бучковски ги користи измените во изборните закони како алатка за манипулација со изборниот термин, обвини вчера лидерот на опозиција Никола Груевски.

Груевски: Бучковски под притисок прифати предвремени избори

Утрински - 20.02.2006

Во Охрид се одржа седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ во Охрид ги кроеше критериумите за партиските листи за претстојните парламентарни избори.: Никола Груевски Симон Илиевски ОХРИД - Врвот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ во саботата во Охрид ги кроеше критериумите за партиските ...

МПЦ и СПЦ да го обноват дијалогот

Време - 20.02.2006

СРЕДБА БУЧКОВСКИ - ТАДИЌ Македонија и Србија може да развијат подобра економска соработка, а МПЦ и СПЦ треба да го обноват дијалогот за да се реши црковниот спор, заклучија македонскиот премиер Владо Бучковски и српскиот претседател Борис Тадиќ на средбата во Белград во саботата, јави МИА.

Тадиќ и Бучковски повикаа на обновување на црковниот дијалог

Дневник - 20.02.2006

БЕЛГРАД Македонскиот премиер и претседателот на Србија ги повикаа Македонската православна црква и Српската православна црква да го обноват дијалогот за решавање на црковниот спор. Бучковски и Тадиќ се сретнаа завчера во Белград на 12. конференција на Демократската партија.

Бучковски и Тадиќ повикаа на обновување на црковниот дијалог

Утрински - 20.02.2006

Македонскиот премиер учествуваше на конференцијата на ДП во Белград Македонскиот премиер Владо Бучковски и претседателот на Србија, Борис Тадиќ, ги повикаа МПЦ и СПЦ да го обноват дијалогот за решавање на црковниот спор, со оглед на тоа што заеднички интерес на двете држави е да нема ниту едно ...

Неопходна е европеизација на регионот

Вечер Прес - 20.02.2006

"Неопходно е да се завршат домашните задачи пред влезот и интегрирањето на земјите од регионот во ЕУ", изјавил премиерот Владо Бучковски на средбата со претседателот на Србија и лидер на Демократската партија, Борис Тадиќ, на средбата што се одржа викендов во Белград.