TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанските партии против Пендаровски: „Единството на Албанија со Косово е нивна волја“

ТВ21 - 16.06.2019

Многу реакции од албанските партии по изјавите на претседателот Стево Пендаровски дека евентуалното укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот. Вицепремиерот Бујар Османи, зборувајќи за укинувањето на ...

„Позрели“ изјави од Пендаровски бараат партиите на Албанците

Expres - 16.06.2019

Изјавите на претседателот Стево Пендаровски дека евентуалното укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот наидоа на негативни коментари од стран а на партиите на Албансците во Македонија.

Рама се разбрал со Пендаровски

Expres - 16.06.2019

По изјавата Стево Пендаровски дека укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот, што предивикаа реалкции на официјална Тирана, денеска премиерот Еди Рама на митинг во Пустец соопшти дека се разбрале на ...

Рама му се налути на Пендаровски

Фокус - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е единствен ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

24 Вести - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама му замерува на Пендаровски за изјавата за одвојувањето на патот кон ЕУ

Р.С.Европа - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

А1 On - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Press24 - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Сител - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Слободен Печат - 15.06.2019

Албанскиот премиер вели дека Албанија и Албанците дале клучен придонес во демократските процеси во земјава. Албанскиот премиер Еди Рама преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски за ...

Рама му се налути на Пендаровски: Не е праведен, изненадува…

Независен - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е единствен можен начин за ...

Еди Рама му замери на Пендаровски: „Чудно е да се слушне заложбата на Пендаровски Македонија да се одвои од Алабанија“

Курир - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама ја искритикува заложбата на македонскиот претседател Стево Пендаровски за одвојување на Македонија од Албанија во пристапувањето кон Европска унија. „Претседателот @SPendarovski имплицитно се залага за „одвојување од ...

Албанските политичари реагираат на Пендаровски, раздвојувањето на Македонија од Албанија е грешка

МКД - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама му се налути на Пендаровски: Тоа е зачудувачки став, не е праведно ниту практично

+инфо - 15.06.2019

Изјавата на македонскот претседател ја коментираше и поранешнот шеф на абанската дипломатија, Дитмир Бушати, според кого раздвојувањето на Македонија од Албанија би била стартешка грешка на ЕУ.

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Либертас - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Вечер Прес - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

24Инфо - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама му се налути на Пендаровски: Не е праведно и практично да бара раздвојување на Албанија

PressingTV - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама го прозва македонскиот претседател: Не е праведно Пендаровски да бара раздвојување од Албанија на патот за ЕУ

еМагазин - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Опсервер - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

РАМА ГО ПОТСЕТУВА ПЕНДАРОВСКИ КАКО ДОШОЛ НА ВЛАСТ: Албанија и Албанците беа клучни за демократијата во Македонија, не е ...

Денешен - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на „Северна Македонија“ од пакетот со Албанија, не е добро, но е единствен можен начин ...

Рама до Пендаровски за одвојувањето од Албанија на патот кон ЕУ: Ни правилно, ни чесно

Expres - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама ја искритикува заложбата на македонскиот претседател Стево Пендаровски за одвојување на Македонија од Албанија во пристапувањето кон Европска унија. „Претседателот @SPendarovski имплицитно се залага за ‘одвојување од ...

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

MakPress - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е единствен можен начин ...

Во редоследот на кабинетот на Пендаровски прв е Трамп, Макрон дури шести

Expres - 15.06.2019

Интересен е редоследот по кој кабинетот на претседателот Пендаровски ги објави честитки од светските лидери. На листата честитки прв е американскиот претседател Трамп што е логично ако се знае дека за Македонија САД е главниот глобален сојузник.

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија од пакетот

1tv - 15.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е ...

Пендаровски: Раздвојувањето на Македонија од Албанија е единствениот можен пат кон ЕУ

AKO - 15.06.2019

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, смета дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со Албанија, не е добро, но е единствен можен начин за добивање зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ.

Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски

Фокус - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Честитки од светските државници по повод изборот на претседателот на Македонија Стево Пендаровски

Канал5 - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот Пендаровски, пишува ...

Пендаровски: Ние ќе бидеме колатерална штета ако дојде до бришење на границите меѓу Тирана и Приштина

Фокус - 14.06.2019

За мојата држава е катастрофално решение ако почнат да се менуваат границите било каде на Балканот, може да има домино ефект. Прва колатерална штета ќе биде Северна Македонија и Босна и Херцеговина, вели претседателот, Стево Пендаровски, во интервју ...

Честитки од Трамп и Путин до Пендаровски

Независен - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Трамп до Пендаровски: Денес нашите две нации се поблиски од кога било

Нова ТВ - 14.06.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот Пендаровски, пишува дека „денес, двете нации се поблиски од кога било претходно“. „САД силно ја поддржува Северна Македонија, која го зазема своето заслужено место во ...

Светските лидери му испратија честитки на Пендаровски

Слободен Печат - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево ...

Честитки за изборот на Пендаровски од светските лидери, меѓу кои Трамп и Путин

Р.С.Европа - 14.06.2019

Светските државници упатија честитки до претседателот Стево Пендаровски за неговото стапување на функцијата. Претседателот на САД, Доналд Трамп порачува дека денес двете нации се поблиски од кога било претходно.

Трамп, Си, Путин и други со писма до Пендаровски

+инфо - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации, пишува во соопштение од неговиот Кабинет.

Пендаровски ги објави честитките од Трамп, Путин и Си Џинпинг, еве што пишува

Република - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Трамп до Пендаровски: Денес нашите две нации се поблиски од кога било претходно

Либертас - 14.06.2019

ретседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот Пендаровски, пишува дека „денес, двете нации се поблиски од кога било претходно“. „САД силно ја поддржува Северна Македонија, која го зазема своето заслужено место во ...

Трамп до Пендаровски: Денес нашите две нации се поблиски од кога било претходно

Локално - 14.06.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот Пендаровски, пишува дека „денес, двете нации се поблиски од кога било претходно“. „САД силно ја поддржува Северна Македонија, која го зазема своето заслужено место во ...

Честитки од светските државници по повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски

24Инфо - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Пендаровски ги објави честитките од Трамп, Путин и Си Џинпинг

Фактор - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Трамп пишува дека историскиот Договор од Преспа претставува смел и храбар пример

iPortal - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, прими писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до ...

Трамп:САД се надеваат дека наскоро ќе ја поздрават Северна Македонија како 30 членка на НАТО

AKO - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Честитки од светските државници до Пендаровски

MakPress - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Честитки од светските државници по повод изборот на претседателот на Стево Пендаровски

Скопје1 - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

Трамп до Пендаровски: Едвај чекам да ја видам Северна Македонија во НАТО

1tv - 14.06.2019

По повод изборот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, писма со честитки испратија голем број светски државници и меѓународни организации. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот ...

„Катимерини“: Пендаровски предупредува

Expres - 14.06.2019

Дел од грчкиот печат денеска се осврнува на посетата на претседателот Стево Црвенковски на Брисел каде предупреди дека одложување на разговорите за членство со ЕУ за Скопје, изразувајќи стравувања дека политичкиот контекст во балканскиот регион може ...

“Опасноста за кочење на “Северна” Македонија доаѓа од надвор, од внатре немаме ризик”

Магазин - 14.06.2019

Ниту албанската ниту македонската опозиција не се надвор од институциите, мое предвидување е дека нема да прават проблеми зашто не сме добиле сега рече претседателот, Стево Пендаровски, во интервју за МИА.

Пендаровски: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Канал5 - 13.06.2019

Нема ниедна земја членка која вели дека Македонија треба да заврши други работи, организиран криминал, корупција, реформи во медиуми, администрација, дури ни законот за СЈО не го споменуваат како услов.

Пендаровски: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Фокус - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски: сите земји членки на ЕУ ни велат сѐ направивте

Р.С.Европа - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Сител - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Поскромно со скромноста претседателе

Независен - 13.06.2019

АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Еден симпатичен гест, од „политичко-транспортна“ природа, за првото службено патување на новиот претседател на државата Стево Пендаровски деновиве успеа да го пренасочи фокусот на јавноста од неизвесноста што наеднаш завладеа ...

Пендаровски: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Нова ТВ - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Слободен Печат - 13.06.2019

Пендаровски смета дека нема ризици за внатрешно-политичката состојба во државата. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се ...

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

+инфо - 13.06.2019

Ние сме политички најстабилната држава на Западниот Балкан. Внатре во Македонија, нема ризици. Затоа што албанскиот политички фактор е интегриран и во Владата и во институциите. Ниту албанската ниту македонската опозиција не се надвор од ...

Пендаровски: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Независен - 13.06.2019

Фото: Б.Грданоски Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Нашето го завршивме, сега е се на ЕУ

Press24 - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Бриф - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Могерини со силна препорака за датум за отпочнување на преговорите во јуни-јули за влез во ЕУ

CivilMedia - 13.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, ...

Могерини – Пендаровски: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

iPortal - 13.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, вчера во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, соопшти кабинетот на ...

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

24Инфо - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Вечер Прес - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Локално - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски за МИА: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

Либертас - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски: Нашето го завршивме, сега е се на ЕУ

Република - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски: Нашето го исполнивме и сега останува ЕУ да го одржи ветеното

1tv - 13.06.2019

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за тоа, што го потврдуваат и во ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за МИА.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Канал5 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ЕУ.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Канал5 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето" на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски-Могерини: Граѓаните очекуваат нашата држава да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ

Канал5 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини.

Могерини: Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум во периодот јуни-јули

Фокус - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Туск: Нема подготвеност за отпочнување на преговори во наредните денови

Алсат-М - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговорите, прашањето не е „дали“ туку „кога“

24 Вести - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Прашањето е „кога“ ќе почнат преговорите, смета Туск

Фокус - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Фокус - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Претседателот Пендаровски на средба со Туск: Станавме позитивен пример, донесовме храбри одлуки

ТВ21 - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Двајцата соговорници се согласија дека во изминатите две години, државата донесе тешки ...

Не се сите членки на ЕУ спремни да одредат датум за преговори во наредните денови, му кажа Туск на Пендаровски

Сакам да кажам - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск му кажа на претседателот Стево Пендаровски дека не сите земји членки на ЕУ се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови.

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Канал5 - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Македонија. Граѓаните на Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за изградба ...

Пендаровски во Брисел на средби со Туск и Могерини

Канал5 - 12.06.2019

Ниту првата официјална посета на претседателот Пендаровски на Брисел, ниту охрабрувачките пораки на неформалниот прв човек на Европската Унија, Доналд Туск, не дадоа појасна слика кога земјава би ги отпочнала преговорите со Унијата.

Пендаровски побара почеток на преговорите, Туск: Прашањето не е дали, туку кога ќе почнат

ТВ21 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека Северна Македонија ќе биде поефикасна во иднина доколку земјите членки донесат одлука да започнат пристапните преговори. Според него, ова е политичката реалност на Балканот.

Туск: Нема единство во ЕУ за датумот за преговори

Телма - 12.06.2019

Ладен туш од Брисел, речиси извесно е дека идната недела нема да има датум за старт на преговори од Европскиот совет. Пораката стигна лично од претседателот на Советот, Доналд Туск. Искажувајќи го својот личен став дека за земјава е можна само една ...

Претседателот Пендаровски во прва посета на Брисел: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

24 Вести - 12.06.2019

Направивте се што се очекуваше од Вас. Но, сакам да бидам искрен, не сите земји- членки се подготвени да ја донесат одлуката за отворање на преговорите во наредните денови. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Сител - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Сѐ мора да биде во согласност со нашето и законодавството на ЕУ

МКД - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Средба Пендаровски-Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

Нетпрес - 12.06.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика ...

Могерини – Пендаровски: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

+инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, соопшти кабинетот ...

Пендаровски-Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за преговорите во периодот јуни – јули

Слободен Печат - 12.06.2019

На средбата, Република Северна Македонија уште еднаш доби силно признание за сработеното од заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика.

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

Сител - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Претседателот Пендаровски во Брисел

Р.С.Европа - 12.06.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска заминува во посета на Брисел на разговори со шефот на Европскиот совет Доналд Туск и со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини.

Туск: Нема подготвеност за отпочнување на преговори во наредните денови

Р.С.Европа - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Туск: Можна е само една одлука–почеток на преговорите, не е прашање дали туку кога

Нова ТВ - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

А1 On - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Туск внимателен: Можна е само една одлука, прашањето е „кога“

+инфо - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше од неа

Макфакс - 12.06.2019

Северна Македонија направи сè што треба и сè што се очекуваше од неа и местото ѝ е во Европската унија, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конеференција со претседателот Стево Пендаровски, во Брисел.

Туск реален: Нема подготвеност за отпочнување на преговори во наредните денови

Алфа - 12.06.2019

Нема подготвеност кај земјите членки на ЕУ да донесат одлука за отпочнување преговори со Македонија во наредните денови. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со шефот на македонската држава Стево Пендаровски изјави дека лично ...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговрите, а прашањето не е „дали“ туку „кога“

Press24 - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

ММС - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Нова ТВ - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Станавме позитивен пример на Балканот преку интензивен дипломатски ангажман со кој успеавме да решиме ...

Press24 - 12.06.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопштија од претседателскиот кабинет. Претседателот Пендаровски се заблагодари на огромната и безрезервна поддршка на ...

Пендаровски: Преморени сме од чекање на датум за преговори

Р.С.Европа - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија. Тој на конференција организирана од тинк-тенкот „Пријатели на Европа“ порача дека земјава е ...

Средба Пендаровски-Туск: Датум за преговори во јуни невозможна мисија

Сител - 12.06.2019

Направивте се што се бараше од вас, но во Унијата засега не постои консензус за стартот на прегворите, порача првиот човек на Европскиот Совет по средбата со претседателот Пендаровски во Брисел. „Вие направивте се што се очекуваше од вас.

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Сител - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Средба Пендаровски-Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

Press24 - 12.06.2019

Претседателот Пендаровски на средба со заменик-претседателот на ЕК и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини. Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари ...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Северна Македонија треба да добие датум во јуни или јули

Макфакс - 12.06.2019

Високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за отпочнување на ...

Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за почеток на преговорите заедно со Албанија

Независен - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Могерини - Северна Македонија и Албанија треба да добијат датум во периодот јуни-јули

Р.С.Европа - 12.06.2019

Високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална средба со претседателот Стево Пендаровски во Брисел рече дека Северна Македонија заедно со Албанија треба да добијат ...

Пендаровски во Брисел: Имаме слабости, ама најефикасни сме кога имаме предизвик

+инфо - 12.06.2019

Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе ѝ додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за ...

Туск: Можна е само една одлука, почеток на преговорите

МКД - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски во посета на Брисел

OhridNews - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел. Претседателот Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со ...

Туск: Прашањето не е „дали“ туку „кога“ ќе почнат преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат - 12.06.2019

Изборот на Пендаровски и неговата прва посета на Брисел, Туск ја оцени како високо симболични и извор на надеж за земјата и за целиот регион. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката прес-конференција со претседателот Стево ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

+инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори, а Северна Македонија нема план Б доколку нема преговори ...

Press24 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Нова ТВ - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

+инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Слободен Печат - 12.06.2019

Претседателот денеска во Брисел потсети дека земјава 14 години чека почеток на преговорите. Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето” на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која ...

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Независен - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Туск:можна е само една одлука-почеток на преговорите

Нетпрес - 12.06.2019

„Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ, според препораката на Европската комисија“, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

ММС - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето” на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Слободен Печат - 12.06.2019

Од петнаесет случаи кои се побарани од страна на Турција до сега, пет не се наоѓаат на македонска територија моментално, за пет се во тек судските процедури, а за останатите пет државата побарала дополнителни детали од турските власти.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Независен - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мора да ја следиме политиката на ЕУ

Независен - 12.06.2019

Фото: Б.Грданоски Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

Локално - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претстaвник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Северна Македонија треба да добие датум во јуни или јули

Centar - 12.06.2019

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

еМагазин - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Либертас - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

MTM - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето" на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Вози „југо“ и изгледа како Кларк Кент, а дали може да биде Супермен: Кој е Стево Пендаровски, претседател на Северна ...

Локално - 12.06.2019

Победникот на претседателските избори, Стево Пендаровски, ја презеде анализираат српските медиуми. За него пишува Александар Севернопостоловски, новинар во “Политика”, пренесува Недељник.рс.

Туск до Пендаровски: Не сите земји членки на ЕУ се подготвени за одлука за датум наредните денови

еМагазин - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски лета за Брисел со редовна авионска линија

iPortal - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски вчера отпатува за Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Скопје инфо - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

еМагазин - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Вози „југо“ и изгледа како Кларк Кент, а дали може да стане Супермен: Кој е Стево Пендаровски, претседател на Северна ...

Фактор - 12.06.2019

Победникот на претседателските избори, Стево Пендаровски, ја презеде функцијата денеска. За него пишува Александар Севернопостоловски, новинар во "Политика" Планирајќи ја политичката кариера до најситни детали, тивкиот човек од сенката на Стево ...

Твитерџиите „фатија“ сеир за тоа што претседателот Пендаровси замина за Брисел со редовна линија

еМагазин - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски , од денеска престојува во работна посета на Брисел. На својот Фејсбук профил објави фотографија со својот тим, од авион, кој лета на редовна линија. Во Брисел Пендаровски ќе има средби со претседателот на Европскиот ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Скопје инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Локално - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Туск до Пендаровски: Не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови

Мета - 12.06.2019

Вие направивте сѐ што се очекуваше од вас, но сакам да бидам искрен, не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови. Ова му го соопшти претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на претседателот ...

Пендаровски на средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Претседателот Пендаровски се заблагодари на огромната и безрезервна поддршка на ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Бриф - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Вечер Прес - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговрите, прашањето не е „дали” туку „кога”

24Инфо - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Туск потврди дека не сите земји членки се за отворање на преговори

Фактор - 12.06.2019

Не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање на преговори во наредните денови, изјави Доналд Туск, претседател на Европски совет. Тој се сретна со македонскиот претседател, Стево Пендаровски.

Пендаровски во Брисел: Во изминативе две години редовно испорачуваме добри вести од регионот

CivilMedia - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Брисел, по средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека Европската унија има можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за ...

Туск: Да бидам искрен – не сите земји членки на ЕУ се за отворање на преговорите

PressingTV - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката прес-конференција со ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Либертас - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговoрите. Прашањето не е „дали“ туку „кога“

Либертас - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Туск: Направивте сè што се очекуваше од вас, но да бидам искрен – не сите земји-членки на ЕУ се подготвени

Република - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

ПЕНДАРОВСКИ: ЕУ има историска шанса да покаже визија со датум за С. Македонија во јуни

Денешен - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на С. Македонија. Граѓаните на С. Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за ...

Пендаровски: Граѓаните на Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за европска држава

Република - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Македонија. Граѓаните на Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за изградба ...

Туск: Вие направивте се што се очекуваше од вас, но да бидам искрен нема датум за преговори

Пулс24 - 12.06.2019

По средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека во изминатите две години Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Пендаровски: Ја бараме заслужената шанса, не незаслужена награда

iPortal - 12.06.2019

Покрај решавањето на прашањата со соседите, спроведуваме суштински и опсежни реформи во многу клучни области. Ја усогласуваме нашата внатрешна и надворешна и безбедносна политика со политиката на Европската унија.

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговрите, прашањето не е „дали" туку „кога"

MTM - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

PressingTV - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Туск: Вие направивте се што се очекуваше од вас, но да бидам искрен нема датум за преговори

Тера - 12.06.2019

По средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека во изминатите две години Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Опсервер - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски лета за Брисел со редовна авионска линија

Бриф - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски вчера отпатува за Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговoрите, прашањето не е „дали“ туку „кога“

Бриф - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски пофален за летот со редовна линија, од денеска започнуваат средбите во Брисел

Фактор - 12.06.2019

Првото службено патување како претседател на државата, Стево Пендаровски вчера го започна со редовна авионска линија, за што инаку доби голем број позитивни критики од јавноста, полетувајќи од Скопје во Брисел, каде што шефот на државата ќе ги ...

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговрите, прашањето не е „дали“ туку „кога“

Опсервер - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Могерини – Пендаровски: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

Либертас - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, соопшти кабинетот ...

Пендаровски-Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

Република - 12.06.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика ...

Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше од неа

Точка - 12.06.2019

Северна Македонија направи сè што треба и сè што се очекуваше од неа и местото ѝ е во Европската унија, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конеференција со претседателот Стево Пендаровски, во Брисел.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Локално - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето” на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Локално - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, ...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Северна Македонија треба да добие датум во јуни или јули

Точка - 12.06.2019

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

Вечер Прес - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

Опсервер - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

MTM - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Туск: Не сите земји се подготвени да ја донесат одлуката за преговори со ЕУ

CivilMedia - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите правни политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема ...

Могерини: Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почеток на преговорите

PressingTV - 12.06.2019

Северна Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во периодот јуни – јули, рече високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини на денешната билатерална ...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Македонија треба да добие датум во јуни или јули

Н.Македонија - 12.06.2019

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Македонија треба заедно со Албанија да добие датум за почнување на преговорите во ...

Претседателот Пендаровски на средба со заменик-претседателот на ЕК и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и ...

Скопје1 - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, ...

Пендаровски-Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

1tv - 12.06.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика ...

Пендаровски од Брисел: Македонија ги затвори сите прашања со соседите, очекуваме датум за преговори

AKO - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, ја заврши својата прва официјална посета на Брисел, каде оствари средби со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, ...

Пендаровски: Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визијa

MakPress - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Туск на Пендаровски: Не сите во ЕУ се за отворање преговори со Македонија

Expres - 12.06.2019

„Вие направивте сѐ што се очекуваше од вас. Но, сакам бидам искрен со вас: Не сите земји членки подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови“, му кажал денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на претседателот ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

1tv - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Жешка шлаканица од Брисел: „НЕ сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори„

Магазин - 12.06.2019

Ладен туш од Брисел, речиси извесно е дека идната недела нема да има датум за старт на преговори од Европскиот совет. Пораката стигна лично од претседателот на Советот, Доналд Туск. Искажувајќи го својот личен став дека за земјава е можна само една ...

Претседателот Пендаровски се сретна со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Скопје1 - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Претседателот Пендаровски се заблагодари на огромната и безрезервна поддршка на ...

Пендаровски: Станавме рекордери во чекање на датум за преговори

MakPress - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

1tv - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Побаравме дополнителни детали од Турција за барањето за екстрадиција на Ѓуленистите

MakPress - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со европските ...

Туск до Пендаровски: Можна е само една одлука – прашањето не е „дали” туку „кога”

1tv - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Пендаровски со комерцијален лет летна за Брисел

Фокус - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска со комерцијален лет отпатува за Брисел заедно со членови на својот кабинет. Пендаровски утре ќе го посети Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со ...

Пендаровски утре во посета на Брисел на средба со Туск и Могерини

Р.С.Европа - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе го посети Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Пендаровски лета за Брисел со комерцијален лет

+инфо - 11.06.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски е на пат за Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни ...

Пендаровски утре во посета на Брисел на средба со Туск и Могерини

Press24 - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе го посети Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Стево и Миле летнаа за Брисел (ФОТО)

Слободен Печат - 11.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од утре ќе престојува во работна посета на Брисел.

Пендаровски од утре во работна посета на Брисел, на средби со Туск и Могерини

Мета - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, од утре (12 јуни) ќе престојува во работна посета на Брисел. „Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и ...

ФОТО: Пендаровски лета за Брисел со редовна авионска линија

Либертас - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски е на пат за Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Пендаровски од утре во својата прва претседателска посета, ќе ја пофали и опозицијата

Фактор - 11.06.2019

Стево Пендаровски како новоизбран претседател на Македонија од утре е во својата прва странска посета како шеф на државата, а во Брисел ќе разговара за можностите што е можно порано, односно уште во јуни нашата земја да добие Датум за преговори од ...

Пендаровски: Неспорно е дека ќе добиеме датум во наредниов период

Тера - 11.06.2019

Очекувам на средбите во Брисел да добијам целосна потврда дека заложбите на сите чинители таму се во насока нашата земја да добие датум за почеток на преговори, вели во интервју за ДВ, претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски со комерцијален лет за Брисел

Република - 11.06.2019

Првото службено патување како претседател на државата, Стево Пендаровски го започна со редовна авионска линија. Тој заедно со членови на својот кабинет, објави фотографија од авионот. Претседателот на државата Стево Пендаровски е на пат за Брисел ...

(ФОТО) Претседателот за Брисел замина со редовна линија

Скопје1 - 11.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Претседателот Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со ...

Пендаровски: Ќе беше ли чесно пред 10 години Албанија да не влезеше во НАТО поради нашиот спор за името?

365 - 11.06.2019

Одлично би било да го одиме патот кон ЕУ заедно со нашите пријатели од Албанија и пристапот земјите да се гледаат како дел од една поширока стратегиска слика е начелно добар, но во исто време, мора да се внимава на спецификите и особеностите и на ...

Претседателот Пендаровски со редовен лет за Брисел

AKO - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од доаѓањето на функцијата настојува да ги смени стереотипите за однесувањето на политичарите. Тој заедно со членови на својот кабинет, објави фотографија од авионот со кој отпатуваа на првото официјално патување во ...

Пендаровски со редовен лет на средби во Брисел

Expres - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски објави фотографија од авионот со кој , придружуван од членови на неговиот кабинет, отпатува на прво официјално патување во странство во својство на претседател.