TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аналитичарот Суад Мисини започна штрајк со глад

24 Вести - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини од денеска почнува штрајк со глад барајќи итно решение на проблемот со мигрантите со кој се соочува Македонија. Протестира, како што вели, против нехуманиот однос кон мигрантите кои транзитираат низ Македонија и ...

Застрашувачки услови за живот за мигрантите во Гази Баба

24 Вести - 14.06.2015

Застрашувачки условите во Ценатрот за странци во скопска Гази Баба. 24 Вести дојде до фотографии на кои јасно се гледа во какви услови се сместени мигрантите кои се задржуваат. Пренатрупаност и нехигиенски услови. Се спие и на под.

Владата утре ќе одлучува за мигрантите

Утрински - 14.06.2015

Владата утре ќе ги разгледува законските измени за Законот за азил, со кој се предлага сите мигранти од моментот кога ќе влезат во земјава да имаат 72 часа да одлучат дали ќе побараат азил или ќе ја напуштат.

Продолжува голготота на мигрантите

Алсат-М - 14.06.2015

Кој пешки, кој со велосипед, а некои и седнати и легнати под сенките покрај автопатот Куманово – Скопје, без вода, храна и облека. Ова се сликите што ги забележа камерата на Алсат М телевизија со мигрантите кои без пречки и понатаму влегуваат во ...

Мисини штракува со глад пред Собранието

Телма - 14.06.2015

Активистот за човекови слободи и права и анлитичар Суад Мисини од предпладнево штрајкува со глад пред Собранието. Бара во забрзана процедура да се измени Законот за мигранти, министерот за внатрешни работи да донесе итни мерки за заштита на луѓето ...

Велешка „куќа на надежта” за помош на мигрантите

Канал5 - 14.06.2015

Мигрантите се соочуваат со навистина тешки услови поготово сега со зголемувањето на температурите но се чини дека мигрантите во Велес го имаат најхуманиот третман во Велес. На оваа тема во вестите на Канал 5 Ана Милевска Георгиева разговараше со ...

Неколку повредени мигранти во меѓусебна физичка пресметка

24 Вести - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија. Во инцидентот имало двајца полесно повредени, а еден мигрант кој е потешко повреден бил пренесен со возило на брза помош во велешката болница.

Во Нигер пронајдени телата на 18 мигранти

Канал5 - 14.06.2015

Телата на 18 западноафрички мигранти, кои се надевале дека ќе пристигнат до Европа, пронајдени биле бо пустината Сахара близу Арлит во Нигер, соопшти Меѓународната организација за миграција.

Азилот и мигрантите централна тема во данската предизборна кампања

Дневник - 14.06.2015

На една недела пред локалните избори во Данска кампањата с` повеќе се фокусира на прашањето на миграција и азил. Главната опозициска партија Венстре во вторникот ги објави плановите дека ако тие победат на 18 јуни, ќе стават прекин на масовниот ...

Суад Мисини почна штрајк со глад пред Собранието: Итно да се реши проблемот со мигрантите!

+инфо - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини, денеска пред Собранието започна да штрајкува со глад, со барање, итно да се реши проблемот со имигрантите сместени во прифатниот центар во Гази Баба. „Барам итно и веднаш: Итно усвојување на измените на законот за азил, кои ...

(ВИДЕО) Пробај да одиш во моите чевли!

Репортер - 14.06.2015

Од булеварот Климент Охридски пред Владата до Прифатниот Центар за мигранти, утре во 18 часот сите имаат можност да ги “поносат“ чевлите на бегалците и да ја почувствуваат нивната мака. “Протестирам“ организира Марш на солидарност, против ...

Суад Мисини штрајкува со глад пред Собрание: Да се реши проблемот со мигрантите

Нова ТВ - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини од денеска започна штрајк со глад ред Собранието на Република Македонија со цел надлежните што поскоро да го решат проблемот со мигрантите во земјава. -Барам итно донесување на законските измени со кои ќе се овозможи ...

Суад Мисини со штрајк со глад бара итно да се реши проблемот со мигрантите

МКД - 14.06.2015

Барам итно да се реши проблемот со имигрантите сместени во прифатниот центар во Гази Баба, бара НВО активистот и аналитичар Суад Мисини кој денеска пред Собранието на Република Македонија во Скопје почна да штрајкува со глад.

ПРОЦЕС: Неефикасниот систем создава криминалци кои ги злоупотребуваат мигрантите

Нова ТВ - 14.06.2015

Како неефикасниот систем успеа да создаде можности за криминални групи кои ги напаѓаат и ограбуваат мигрантите, вршат криумчарење и трговија со луѓе? Може ли да ескалира состојбата во Центарот за мигранти пред рамазанските пости, поради ...

Во 18 часот – „Марш на солидарноста: Еден километар во чевлите на бегалците“

Репортер - 14.06.2015

Движењето #Протестирам за денеска во 18 часот најави „Марш на солидарноста: Еден километар во чевлите на бегалците“. Ви го пренесуваме повикот за протест објавен на Фејсбук повикот за протест објавен на Фејсбук: Освен осиромашени граѓани, веќе ...

Суад Мисини почна штрајк со глад

А1 On - 14.06.2015

Аналитичарот Суда Мисини започна со штрај со глас пред републичкото собрание како знак на револт поради нехуманиот однос на власта кон мигрантите кои транзитираат низ земјава. Тој побара итно решавање на проблемот, а се дотогаш ќе остане пред ...

Инцидент во Демир Капија: Мигранти се боделе со мачети, има повредени!

+инфо - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија, дознава Плусинфо. Во големиот инцидент има двајца полесно повредени, а еден мигрант кој е потешко повреден е пренесен со возило на Брза помош во велешката болница.

Мигранти се боделе со ножеви и со мачети во центарот на Демир Капија!

Кирилица - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија, при што има двајца полесно повредени, а еден потешко повреден е пренесен со возило на Брза помош во велешката болница, јави Плусинфо, а инцидентот го потврдила и ...

Суад Мисини почна штрајк со глад пред Собранието - бара решение на проблемот со мигрантите!

Кирилица - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини, денеска пред Собранието започна да штрајкува со глад, со барање, итно да се реши проблемот со имигрантите сместени во прифатниот центар во Гази Баба. Месини почнувањето на штрајк со глад пред Собранието, како реакција на ...

(ВИДЕО) Јас сум мигрант, немам шатор, немам храна, останувам тука до крај

Репортер - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини од денеска почнува штрајк со глад барајќи итно решение на проблемот со мигрантите со кој се соочува Македонија, информира Телма . http://telma.com.mk/sites/default/files/vesti/video/izjava_misini_14_06.mp4 Во продолжение ви ...

(ВИДЕО) Мигрантите: Гази Баба е злосторство врз човештвото!!!

Репортер - 14.06.2015

Застрашувачки условите во Ценатрот за странци во скопска Гази Баба. Дека условите се далеку од хумани вчера извикуваа и самите мигранти позади решетките од Центарот. Телевизијата 24 Вести вчера дојде до фотографии на кои јасно се гледа во какви ...

Околу 2.000 мигранти прифатени во грчкото пристаниште Пиреја

+инфо - 14.06.2015

Околу 2.000 мигранти кои неколку дена поминале на островот Лезбос денеска пристигнаа во пристаништето Пиреја, југозападно од Атина. Мигрантите кои на Лезбос пристигнале од Турција, до Пиреја биле префлени со два грчки траекти.

Инцидент во Демир Капија: Мигранти се боделе со мачети, има повредени!

Репортер - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија, дознава Плусинфо. Во инцидентот има двајца полесно повредени, а еден мигрант кој е потешко повреден е пренесен со возило на Брза помош во велешката болница.

Кирилица се придружува на повикот на Протестирам!: Да маршираме за хуман однос кон мигрантите!

Кирилица - 14.06.2015

Да изодиме од местото каде што се исцртуваат политики што дискриминираат до местото каде што ги гледаме последиците од неправдата кон мигрантите што бегаат за подобар живот, повикаа од иницијативата Протестирам, која за в понеделник со почеток во 18 ...

Солидарен марш на #Протестирам за мигрантите кои проаѓаат низ земјава

Радио МОФ - 14.06.2015

Во солидарност со мигрантите кои транзитираат низ државата #Протестирам ги повикува граѓаните на марш на солидарноста против, како што велат, дискриминацијата и ксенофобијата. На 15 јуни, понеделник во 18 часот, граѓаните обединети во неформалното ...

Застрашувачки услови во Ценатрот за странци во скопска Гази Баба (Фото)

Кирилица - 14.06.2015

Состојбата во прифатниот центар за мигранти во Гази Баба дополнително се влошува, поради големиот број уапсени во акцијата во кумановското село Ваксинце. Таму и досега беа сместени двојно поголеми број луѓе од максималниот капацитет, а од завчера ...

Инцидент во Демир Капија: Мигранти се боделе со мачети, има повредени!

Либертас - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија, дознава Плусинфо . Во големиот инцидент има двајца полесно повредени, а еден мигрант кој е потешко повреден е пренесен со возило на Брза помош во велешката болница.

Шуга и вошки се шират меѓу мигрантите во Центарот за азил

МК News - 14.06.2015

Заразна болест шуга и вошки се шират меѓу мигрантите сместени во Центарот за времено сместување на азиланти во Гази Баба со кој раководи Министерството за внатрешни работи, соопшти народниот правобранител Иџет Мемети.

(ВИДЕО) Мигрантите преку решетки: Гази Баба е злосторство врз човештвото! Овде немаме место за спиење. Некои спијат на ...

Либертас - 14.06.2015

Низ мал прозорец, многу глави и раце испружени низ решетките, со транспарент на кој пишува „СЛОБОДА“ – ваква беше сликата денеска во Центарот за странци, во скопска Гази Баба. Десетици луѓе затворени во објектот, се појавија на прозорците кога ...

ВИДЕО: Мисини започна штрајк со глад пред Собрание – бара итно решавање на проблемот со мигрантите

Либертас - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини од денеска почнува штрајк со глад барајќи итно решение на проблемот со мигрантите со кој се соочува Македонија. Ви го пренесуваме неговото соопштение: Ве известувам дека од денес, 14 јуни, стапувам во штрајк со глад, ...

Мигранти се боделе со мачети, има повредени

Република - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија. Според Плусинфо во големиот инцидент има двајца полесно повредени, а еден мигрант кој е потешко повреден е пренесен со возило на Брза помош во велешката болница.

ВИДЕО: Мисини започна штрајк со глад пред Собрание – бара итно решавање на проблемот со мигрантите

Локално - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини од денеска почнува штрајк со глад барајќи итно решение на проблемот со мигрантите со кој се соочува Македонија. Ви го пренесуваме неговото соопштение: Ве известувам дека од денес, 14 јуни, стапувам во штрајк со глад, ...

Суад Мисини штрајкува со глад пред Собранието

Бриф - 14.06.2015

Активистот за човекови слободи и права и анлитичар Суад Мисини од предпладнево штрајкува со глад пред Собранието. Бара во забрзана процедура да се измени Законот за мигранти, министерот за внатрешни работи да донесе итни мерки за заштита на луѓето ...

Околу 2.000 мигранти прифатени во грчкото пристаниште Пиреја

Република - 14.06.2015

Околу 2.000 мигранти кои неколку дена поминале на островот Лезбос денеска пристигнаа во пристаништето Пиреја, југозападно од Атина. Мигрантите кои на Лезбос пристигнале од Турција, до Пиреја биле префлени со два грчки траекти.

ИОМ: Пронајдени 18 тела на мигранти во Сахара

Република - 14.06.2015

Тела на 18 мигранти пронајдени се во пустината Сахара во северен Нигер, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција. Тие најверојатно ги загубиле животите поради дехидрирање. Се верува дека мигрантите починале на 3 јуни откако песочна ...

ВИДЕО: Пеш и на велосипеди, колони мигранти на автопатот Велес-Скопје!

Фактор - 14.06.2015

Денес нашата екипа на автопатот Велес-Скопје забележа движење на поголема група мигранти кои транзитираат низ земјава. Оваа глетка стана секојдневие на нашите патишта . Секојднево ги среќаваме оние кои не со добра волја го оставиле зад себе целиот ...

Мигранти со макети се боделе во центарот на Демир Капија

Канал 77 - 14.06.2015

Дваесетина мигранти од Сирија со мачети се тепале во центарот на Демир Капија, пишува Плусинфо. Во големиот инцидент има двајца полесно повредени, а еден мигрант кој е потешко повреден е пренесен со возило на Брза помош во велешката болница.

Суад Мисини почна штрајк со глад пред Собрание: Да се реши проблемот со мигрантите

Sky - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини денеска почна штрајк со глад пред Собранието на Република Македонија, што, како што рекол за „Нова ТВ“ , ќе трае сè додека надлежните не ги донесат потребните законски измени и не го решат проблемот со мигрантите во земјава.

Во 18 часот – „Марш на солидарноста: Еден километар во чевлите на бегалците“

Либертас - 14.06.2015

Движењето #Протестирам за денеска во 18 часот најавува „Марш на солидарноста: Еден километар во чевлите на бегалците“. Ви го пренесуваме повикот за протест објавен на Фејсбук : Освен осиромашени граѓани, веќе подолго време наше секојдневие се и ...

24 Вести објави фотографии од застрашувачките услови за живот за мигрантите во Гази Баба

Либертас - 14.06.2015

Застрашувачки условите во Ценатрот за странци во скопска Гази Баба. 24 Вести дојде до фотографии на кои јасно се гледа во какви услови се сместени мигрантите кои се задржуваат. Пренатрупаност и нехигиенски услови. Се спие и на под.

Мигрантите можат да се “сладат” со македонски пари, ако ја тужат државава во Стразбур

Локално - 14.06.2015

Кој било мигрант, кога ќе ја напушти Македонија може да поднесе директна тужба против Македонија во Стразбур и со сигурност да го добие спорот против државата. На ова предупредуваат здруженијата кои се борат за човекови права оти ова што во моментов ...

Итно да се реши проблемот со бегалците: Суад Мисини почна штрајк со глад пред Собрание

еМагазин - 14.06.2015

Аналитичарот Суад Мисини, пред Собранието започна да штрајк со глад, со барање, итно да се реши проблемот со бегалците сместени во прифатниот центар во Гази Баба. Информацијата ја објави на својот Фејсбук профил.

Околу 2.000 мигранти прифатени во грчкото пристаниште Пиреја

Н.Македонија - 14.06.2015

Околу 2.000 мигранти кои неколку дена поминале на островот Лезбос денеска пристигнаа во пристаништето Пиреја, југозападно од Атина. Мигрантите кои на Лезбос пристигнале од Турција, до Пиреја биле префлени со два грчки траекти.

ИОМ: Пронајдени 18 тела на мигранти во Сахара

Н.Македонија - 14.06.2015

Тела на 18 мигранти пронајдени се во пустината Сахара во северен Нигер, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција Тие најверојатно ги загубиле животите проади дехидрирање. Се верува дека мигрантите починале на 3 јуни откако песочна ...

Лоши услови во прифатниот центар за мигранти

Алсат-М - 13.06.2015

Во Прифатниот центар во Гази Баба и денеска истата ситуација. Единствената надеж за мигрантите кои моментално престојуваат таму е нашата телевизија, која ја пренесува нивната порака до институциите во земјава да се најде решение што е можно побргу, ...

УНХЦР: Положбата на имигрантите кои минуваат на Балканот е особено тешка

24 Вести - 13.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа преку Балканот, се изложени за зголемени закани од насилство, злоупотреби и несреќи на ...

ОН: Зголемен ризикот за мигрантите кои доаѓаат преку Балканот

Канал5 - 13.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци предупреди на се поголемата опасност со која се соочуваат мигрантите кои преку Балканот се обидуваат да дојдат до ЕУ. Комесаријатот наведе дека бројот на мигрантите е во постојан пораст.

Агонијата на мигрантите не запира - ќе има ли брзо решение?

24 Вести - 13.06.2015

Низ мал прозорец, многу глави и раце испружени низ решетките, со транспарент на кој пишува „СЛОБОДА“ – ваква беше сликата денеска во Центарот за странци, во скопска Гази Баба. Десетици луѓе затворени во објектот, се појавија на прозорците кога ...

Државата врши тортура врз мигрантите

Телма - 13.06.2015

Б ило кој мигрант кога ќе ја напушти Македонија може да поднесе директна тужба против Македонија во Стразбур и со сигурност да го добие спорот против државата. на ова предупредуваат здруженијата кои се борат за човекови права оти ова што во моментов ...

УНХЦР: Бегалците и мигрантите се соочуваат со големи ризици, злоупотреби, насилство и несреќи

МКД - 13.06.2015

Зголемиот број на бегалци и мигранти кои ја користат помалку познатата „Западно – балканска рута“, преку која се обидуваат да стигнат до Европа, се соочуваат со големи ризици, вклучувајќи злоупотреби, насилство и несреќни случаи додека се движат по ...

Марш на солидарност: Еден километар во чевлите на бегалците

+инфо - 13.06.2015

Да изодиме од местото каде што се исцртуваат политики што дискриминираат до местото каде што ги гледаме последиците од неправдата кон мигрантите што бегаат за подобар живот, повикаа од Протестирам кој в понеделник со почеток во 18 часот организира ...

Мигрантите ќе ја тужат Македонија во Стразбур за нечовечкиот и нехуман однос!?

Репортер - 13.06.2015

Кој било мигрант, кога ќе ја напушти Македонија може да поднесе директна тужба против Македонија во Стразбур и со сигурност да го добие спорот против државата. на ова предупредуваат здруженијата кои се борат за човекови права оти ова што во моментов ...

УНХЦР предупредува на зголемен ризик на имигрантите кои минуваат низ Балканот

Курир - 13.06.2015

Западнобалканската маршута станува се популарна во последниве две години за имигрантите. Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа ...

ОН: Зголемен ризикот за мигрантите кои доаѓаат преку Балканот

Кирилица - 13.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци предупреди на се поголемата опасност со која се соочуваат мигрантите, кои преку Балканот се обидуваат да дојдат до ЕУ. Комесаријатот наведе дека бројот на мигрантите е во постојан пораст.

МИГРАНТСКИ БРАН: Арапски се зборува по бензинските пумпи

Телеграф - 13.06.2015

How much? (Колку чини?) – праша еден од мигрантите додека купуваше шише вода и чоколадо на бензинска пумпа на автопатот Скопје-Куманово. Продавачот се обиде да му одговори на македонски, германски, српски, но не и на англиски, на што мигрантот, низ ...

Мигрантие како во притвор

Правдико - 13.06.2015

М игрантите нелегално се држат во Прифатниот центар во Гази Баба како да се притвор во нехумани услови, а не во Шелтер центар, обвини денеска Народниот правобранител Иџет Мемети. Тој посочи дека тие се сместени во Центарот поради прекршок „нелегален ...

УНХЦР: Ситуацијата на бегалците кои минуваат низ Западен Балкан е многу тешка

Нова ТВ - 13.06.2015

Зголемиот број на бегалци и мигранти кои ја користат помалку познатата „Западно – балканска рута“, преку која се обидуваат да стигнат до Европа, се соочуваат со големи ризици, вклучувајќи злоупотреби, насилство и несреќни случаи додека се движат по ...

УНХЦР: Состојбата со мигрантите во Македонија „особено тешка“

Кирилица - 13.06.2015

Зголемиот број на бегалци и мигранти кои ја користат помалку познатата „Западно – балканска рута“, преку која се обидуваат да стигнат до Европа, се соочуваат со големи ризици, вклучувајќи злоупотреби, насилство и несреќни случаи додека се движат по ...

Мигранти се качуваат во воз преку прозорец (ВИДЕО)

МК News - 13.06.2015

Видео снимка на која се гледа како вратите од празниот воз не се отвораат на железничка станица за да не влезат мигрантите во него, е објавена на Јутјуб . На снимката се гледа како двајца мигранти успеваат да се прекачат преку прозорец, а други пак, ...

Протест на мигранти на италијанско-француската граница, интервенирале карабинерите

Локално - 13.06.2015

Италијанската полиција презеде акција за растерување на околу 200 мигранти кои организирале протест на границата меѓу Италија и Франција, откако француските власти не им дозволиле влез на територија на државата, пренесува АФП.

Измените за Законот за азил,излез за мигрантската криза

Локално - 13.06.2015

Под притисок на јавноста и медиумите конечно Владата в понеделник ќе ги разгледува законските измени за Законот за азил, со кој се предлага сите мигранти да имаат 72 часа да одлучат дали ќе побараат азил во земјава или ќе ја напуштат.

УНХЦР: Ситуацијата на бегалците што минуваат низ Западен Балкан е многу тешка

Локално - 13.06.2015

Зголемиот број на бегалци и мигранти кои ја користат помалку познатата западно-балканска рута, преку која се обидуваат да стигнат до Европа, се соочуваат со големи ризици, вклучувајќи злоупотреби, насилство и несреќни случаи додека се движат по ...

Мигранти се качуваат во воз преку прозорец (видео)

Кумановски м. - 13.06.2015

Видео снимка на која се гледа како вратите на празниот воз не се отвараат за да не влезат мигрантите во него, е објавена на ЈуТјуб. На снимката можете да забележите како еден од мигрантите успева да влезе преку прозор додека пак други висат на ...

УНХЦР: Имигрантите на пат кон Европа се изложени на се поголем ризик на Балканот

Локално - 13.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа преку Балканот, се изложени за зголемени закани од насилство, злоупотреби и несреќи на ...

Државата преку лошите услови врши тортура врз мигрантите. Груевски вели дека влаата ќе најдела решение

Либертас - 13.06.2015

Било кој мигрант кога ќе ја напушти Македонија може да поднесе директна тужба против Македонија во Стразбур и со сигурност да го добие спорот против државата. на ова предупредуваат здруженијата кои се борат за човекови права оти ова што во моментов ...

Нов бунт на мигрантите во Гази Баба – условите катастрофални

24 Вести - 12.06.2015

Ова е втор бунт во рок од 24 часа на мигрантите во Центарот за странци во скопска Гази Баба. Тие бараат да бидат префрлени во Центарот за азил во Визбегово. Претходно извикуваа сакаме слобода.

Мемети: Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил

Канал5 - 12.06.2015

Бунтот на мигрантите во прифатниот центар Гази Баба може во секој момент повторно да ескалира, доколку државата не преземе итни мерки за брзо решавање на овој проблем, предупреди народниот правобранител Иџет Мемети.

Народниот правобранител за мигрантите

Телма - 12.06.2015

Бегалците во Македонија се држат како заложници, и во простории за 5 луѓе сместени се и по дваесетина мажи, жени и деца. Посетите на народниот правобранител ја откриваат вистината за прифатниот центар во Гази Баба, единствената локација во која ...

Народниот правобранител со презентација на состојбата со мигранти

24 Вести - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети за денеска најави прес конференција на која ќе ја презентира актуелната состојба во Прифатниот центар за странци во Гази Баба. Негова екипа таму направила опсежна истрага по наводите дека странските мигранти се ...

Мемети: Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил

24 Вести - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Иџет Мемети ќе ја презентира состојбата со мигрантите

Телма - 12.06.2015

Народниот правобранител, Иџет Мемети денеска ќе ја презентира актуелната состојба во прифатниот Центар за странци во Гази Баба. Ваквиот потег следи откако вчера негова екипа таму направила опсежна истрага по наводите дека странските мигранти се ...

Мигранти повторно кренаа бунт во Центарот во Гази Баба

24 Вести - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувнал бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. Тоа го потврдиле и граѓани кои живеат во близина, велејќи дека се слушало викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“.

ВИДЕО: Мигранти преку прозорец влегуваат во воз кај Демир Капија

Утрински - 12.06.2015

На видео снимка која се појави на Јутјуб снимена на 7 јуни во Демир Капија можат да се видат триесетина мигранти кои чекаат на железничката станица. Откако во возот не беа примени, дел успеаа да влезат преку прозорец.

Мемети: Државата ги држи мигрантите како заложници

Телма - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети условите во прифатниот центар во Гази Баба ги оцени како катастрофални, нехумани и полоши од притвор. По вчерашната посетана центарот, Мемети регистрирал дека бројот на мигранти е три пати поголем околку што ...

Мемети: Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил

Алсат-М - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Нехумани услови за мигрантите

Вест - 12.06.2015

Катастрофални и нечовечки услови, хигиена на ниско ниво, лоша храна, појава на заразни болести, како и луѓе кои спијат на земја, затекнал народниот правобранител Иџет Мемети по посетата на Прифатниот центар за странци во Гази Баба.

Врие во Прифатниот центар за мигранти

Утрински - 12.06.2015

Во прифатниот Центар за мигранти, на Гази Баба, во моментов има 364 мигранти иако оптималните сместувачки капацитети се помеѓу 100 и 120 лица. Но оваа бројка не е конечна, бидејќи во Центарот треба да се сместат и оние 120 лица кои вчера беа ...

Нова: Мигрантите ноќеска повторно се кренаа на бунт во центарот во Гази Баба (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувна бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. На видеото кое го испратија граѓани што живеат во близина, се слуша викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикувале „Сакаме слобода“, јави Нова .

Мемети: Мигрантите се држат незаконски во Центарот во Гази Баба

Нова ТВ - 12.06.2015

Во Центарот во Гази Баба има појава на заразни болести, а државата ги држи мигрантите како заложници во услови полоши од притвор, незаконски, со месеци, соопшти денеска Народниот правобранител Иџет Мемети.

Мемети-Да се донесе законот за азил

Р.С.Европа - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска побара што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел да се ублажат проблемите поврзани со мигрантите кои преку територијата на Македонија се обдуваат да ...

Мемети: Мигрантите се држат во нечовечки услови

Макфакс - 12.06.2015

Мигрантите се држат во катастрофални и нечовечки услови, хигиената е на ниско ниво, лоша храна, појава на заразни болести, констатираше народниот правобранител Иџет Мемети по извршениот увид во Прифатниот центар за странци во Гази Баба по ...

Мемети апелира за што побрзо донесување на измените на Законот за азил

Телеграф - 12.06.2015

Наша констатација е дека постоечкиот правен систем не дава целосна гаранција за заштита на правата на странците. Поради тоа апелирам за што поскоро донесување на измените на Законот за азил и привремена заштита, вели народниот правобранител ...

ЦИВИЛ: Не е прв пат Македонија да покаже бездушност!

Репортер - 12.06.2015

Центар за слобода бара од надлежните институции веднаш да се преземат мерки за заштита на имигрантите. По околу 200 имигранти секојдневно поминуваат низ железничките пруги на Македонија, загрозувајќи си го животот.

МЕМЕТИ: Измените на Законот за азил да се донесат што поскоро!

Академик - 12.06.2015

„Наша констатација е дека постоечкиот правен систем не дава целосна гаранција за заштита на правата на странците. Поради тоа апелирам за што поскоро донесување на измените на Законот за азил и привремена заштита.

Мигрантите како во притвор

Р.С.Европа - 12.06.2015

Освен што правниот систем во земјата не дава гаранција за мигрантите, тие се соочуваат со нехумани услови во прифатните центри. Пренатрупан центар во Гази баба, лоши хигиенски услови, без доволна здравствена заштита, се само дел од забелешките на ...

Мемети: Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил

Сител - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Додека институциите го чекаат законот, граѓаните се самоорганизираат за помош на имигрантите

Глас на Америка - 12.06.2015

Имигрантите во Македонија трикратно го надминале капацитетот на прифатниот центар; Владата ќе расправа во понеделник Втор пат во само два дена имигрантите во Центарот за странци во Скопје се побунија поради неадекватните услови за сместување на ...

УНХЦР: Имигрантите на пат кон Европа се изложени на се поголем ризик на Балканот

+инфо - 12.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа преку Балканот, се изложени за зголемени закани од насилство, злоупотреби и несреќи на ...

Цивил: Македонија веднаш да ги заштити имигрантите!

Кирилица - 12.06.2015

Невладинат рганизација „Цивил“ бара од надлежните институции веднаш да се преземат мерки за заштита на имигрантите. Од „Цивел“ соопштетуваат дека имаат конкретни барања од инситутциите на дежвата, и таа, Владата веднаш да свика седница за да изгласа ...

УНХЦР: Имигрантите на пат кон Европа се изложени на се поголем ризик на Балканот

Репортер - 12.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа преку Балканот, се изложени за зголемени закани од насилство, злоупотреби и несреќи на ...

УНХЦР: Имигрантите на пат кон Европа се изложени на се поголем ризик на Балканот

Сител - 12.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа преку Балканот, се изложени за зголемени закани од насилство, злоупотреби и несреќи на ...

И мигрантите сакаат да избегаат од Македонија – ноќеска кренаа бунт во Визбегово

Репортер - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувна бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. На видеото кое го испратија граѓани што живеат во близина, се слуша викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“, објави „Нова Тв“.

Потребна е итна промена на Законот за азил

Нова ТВ - 12.06.2015

Предлогот за измени во Законот за азил што побрзо да се најде во собраниска процедура, а покрај надлежните и сите граѓани да покажат поголема човечност кон мигрантите кои се мета на разбојници и профитери во Македонија.

ВИДЕО:Мигрантите ноќеска повторно се кренаа на бунт во Центарот во Гази Баба

Нова ТВ - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувна бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. На видеото кое го испратија граѓани што живеат во близина, се слуша викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“.

Народниот правобранител за состојба со бегалците во Гази Баба

Р.С.Европа - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети за денеска најави прес конференција на која ќе ја презентира актуелната состојба во Прифатниот центар за странци во Гази Баба. Негова екипа вчера таму направила опсежна истрага по наводите дека странските мигранти ...

НАДОАЃААТ МИГРАНТИ: Ќе се повтори ли бегалската криза во Македонија?

Телеграф - 12.06.2015

Со измените на Законот, азилантите на граничниот премин ќе добиваат документ со кој ќе може слободно да се движат или, пак, во рок од 72 часа да поднесат барање за азил Најавите дека во следните неколку месеци преку Грција и Италија во Европа би ...

Нов бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба (ВИДЕО)

МКД - 12.06.2015

Локалните граѓани во Гази Баба околу полноќ повторно слушаа викање и тропање во Прифатниот центар за странци. На видеото што го пласираа активисти се слуша како мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“.

Граѓанските активисти: Итно да се донесат измените на Законот за азил и привремена заштита

Академик - 12.06.2015

„За жал, моменталните законски регулативи ги третираат азилантите како криминалци и тие не смеат да користат јавен превоз. Поради таа причина тие се жртви на организирани банди што киднапираат азиланти и што ги држат во заробеништво сѐ додека не се ...

Мигрантите ноќеска повторно се кренаа на бунт во Центарот во Гази Баба

Кирилица - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувна бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. На видеото кое го испратија граѓани што живеат во близина, се слуша викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикувале „Сакаме слобода“, јави Нова.

Помош за мигрантите од Карпош

Репортер - 12.06.2015

Здружението на социјални работници и здружението на граѓани ,,ЛЕГИС ‘‘ спроведоа хуманитарна акција за помош на мигрантите кои поминуваат низ територијата на Република Македонија. Општина Карпош како и многу пати досега се приклучи кон оваа акција.

Бунтот во Гази Баба стивна, инспекциите на терен

Правдико - 12.06.2015

Бегалците кои престојуваат во Центарот за мигранти се жалат на лошите услови и бараат преместување во Центарот за азиланти. Невладини организации и претставници на Народниот правобранител во текот на вчерашниот ден го посетија Центарот за мигранти ...

Црвен крст собира пари и храна и облека за мигрантите

+инфо - 12.06.2015

Преку уплата на пари на посебната банкарска сметка или со повик на специјалните броеви на мобилните оператори, но и со доставување храна во Црвен крст на Република Македонија, граѓаните може да ја помогнат долготрајната акција на најстарата ...

Мигранти преку прозорец влегуваат во воз кај Демир Капија (ВИДЕО)

МКД - 12.06.2015

Читател ни испрати видео снимено на 7 јуни во Демир Капија, на кое се гледаат триесетина мигранти застанати на железничката станица. Возот не ги прими, па дел се снаоѓаат и влегуваат преку прозорец.

АПСУРДИ Мигрантите требало да ги пријават трговците-профитери во инспекција

+инфо - 12.06.2015

Државниот пазарен инспекторат чека претставка од мигрантите за да спроведе вонредни инспекциски контроли на продажните капацитети кои им продаваат прехранбени и друг вид производи по повисоки цени.

Црвен крст собира донации за мигрантите кои транзитираат низ земјава

Радио МОФ - 12.06.2015

Црвен крст на РМ во соработка со Високиот комесаријат на бегалци при Обединетите Нации (UNHCR) во рамките на програмата за поддршка на мигрантите кои транзитираат во Р. Македонија реализира активности кои се насочени кон намалување на ранливоста и ...

КАКО ВО ИНДИЈА: Мигранти во Демир Капија влегуваат во воз преку прозорци (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 12.06.2015

Насобраните аплаудираат на секој од мигранти што ќе успее да влезе во вагонот од возот, кој е пред тргнување. Во еден миг возот тргнува, па голем број од нив останаа на станицата покрај пругата Како сцена од индиски филм е видеото што се појави на ...

Поглед од внатре во центарот за мигранти во Гази Баба

А1 On - 12.06.2015

Фотографии од внатрешноста во центарот за имигранти во Гази Баба ги покажува нехуманите услови во кои престојуваат бегалците. Дел од нив спијат на под, а во тоалетите не се задоволени елементарните услови за хигиена.

Пратеници, колај работа, вие и онака нема да мигрирате

+инфо - 12.06.2015

Забрзано процесирање на мигрантите низ земјава мора да спроведат надлежните институции, смета правниот експерт за пробламетиката на азилантите и мигрантите, адвокат Владимир Данаилов. - Надлежните институции мораат да делуваат во смисла на забрзано ...

Зараза меѓу емигрантите – условите катастрофални

Репортер - 12.06.2015

Зараза се шири меѓу мигрантите сместени во Центарот за времено сместување на азиланти во Гази Баба со кој раководи Министерството за внатрешни работи, соопшти денеска народниот правобранител Иџет Мемети.

Мигранти се качуваат во воз преку прозорец (ВИДЕО)

+инфо - 12.06.2015

Видео снимка на која се гледа како вратите од празниот воз не се отвораат на железничка станица за да не влезат мигрантите во него, е објавена на Јутјуб . На снимката се гледа како двајца мигранти успеваат да се прекачат преку прозорец, а други пак, ...

СКАНДАЛ Шуга и вошки се шират меѓу мигрантите во Центарот за азил

+инфо - 12.06.2015

Заразна болест шуга и вошки се шират меѓу мигрантите сместени во Центарот за времено сместување на азиланти во Гази Баба со кој раководи Министерството за внатрешни работи, соопшти денеска народниот правобранител Иџет Мемети.

Груевски в понеделник ќе им ја одреди судбината и на мигрантите

+инфо - 12.06.2015

Владата в понеделник ќе ги разгледува законските измени за Законот за азил, со кој се предлага сите мигранти да имаат 72 часа да одлучат дали ќе побараат азил во земјава или ќе ја напуштат.

Мигранти во Демир Капија влегуваат во воз преку прозорци (Видео)

Кирилица - 12.06.2015

На Јутјуб се појави снимка направена на 7 јуни на железничката станица во Демир Капија, на која може да се видат триесетина мигранти како чекаат да влезат во воз. Затворените врати на вагоните ги спречуваат мигрантите да влезата во вагонот, па дел ...

Мемети: Веднаш да се донесат измените на Законот за азил

Репортер - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Народниот правобранител бара нов Центар за азиланти (Видео)

Кирилица - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска на пресконференција побара нов и поголем Центар за азиланти, во кој ќе има похумани услови за прифаќање на мигрантите. Мемети оцени дека мигрантите кои во моментов се сместени во Центарот треба да се ...

Измените на Законот за азил „плачат“ за итна постапка

Кирилица - 12.06.2015

Владата в понеделник ќе ги разгледува предложените измени за Законот за азил, со кои се предвидува на мигрантите да им се даде рок од 72 часа за да одлучат дали ќе побараат азил во земјава или ќе ја напуштат.

Мемети: Пренатрупан Центарот за азиланти, меѓу мигрантите се шири зараза!

МКД - 12.06.2015

Капацитетот на Центарот за времено сместување азиланти во Гази Баба е 100 до 120 лица, но во него вчера имало 364, плус тие 125 донесени од Ваксинце. Условите во Центарот се несоодветни, дел од нив се држат противзаконски, а меѓу мигрантите се шири ...

Иде навалица на мигранти од Грција-во понеделник ќе се одредува законот за азиланти

Репортер - 12.06.2015

Во понеделник ќе се разгледуваат законските измени за Законот за азил, со кој се предлага сите мигранти да имаат 72 часа да одлучат дали ќе побараат азил во земјава или ќе ја напуштат. Од исходот на седницата зависи дали ќе се стави потпис со ...

Мемети: Во центарот во Гази Баба се случува бунт

А1 On - 12.06.2015

Од канцеларијата на народниот правобранител вчера го посетиле Центарот за времено сместување на азиланти во Гази Баба, каде затекнале катастрофална состојба со екстремно лоши услови кои ги кршат човековите права, потврди денеска омбудсманот, Иџет ...

Мемети: Мигрантите престојуваат во нехумани услови

+инфо - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети апелира измените и дополнувањата на Законот за азил да се донесат што побргу, за да се ублажат проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат низ Македонија.

„Цивил“: Македонија веднаш да ги заштити имигрантите!

+инфо - 12.06.2015

„Цивил“ бара од надлежните институции веднаш да се преземат мерки за заштита на имигрантите. Од таму велат дека нивните барања се јасни: Владата веднаш треба да свика седница за да изгласа нов законот за азил, во полза на имигрантите.

ВИДЕО: Синоќа повторно бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба

Либертас - 12.06.2015

И ноќеска се дигнал бунт во Прифатниот центар за странци во скопската општина Гази Баба, каде се сместени премногу голем број на мигранти кои поминуваат низ Македонија. Условите таму се катастрофални, па затоа мигрантите кои се смесетени таму бараат ...

УНХЦР: Имигрантите на пат кон Европа се изложени на се поголем ризик на Балканот

Либертас - 12.06.2015

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) денеска предупреди дека се поголемиот број илегални имигранти кои по копнен пат се обидуваат да стигнат до Европа преку Балканот, се изложени за зголемени закани од насилство, злоупотреби и несреќи на ...

(ВИДЕО) Мигранти преку прозорец се обидуваат да влезат во воз кај Демир Капија

Локално - 12.06.2015

На видео објавено на Јутјуб снимена на 7 јуни во Демир Капија можат да се видат триесетина мигранти кои чекаат на железничката станица. Откако во возот не беа примени, дел успеаа да влезат преку ...

Со деца на грб, мигрантите пешачат со километри, мора итна промена на Законот за азил

Sky - 12.06.2015

Предлогот за измени во Законот за азил што побрзо да се најде во собраниска процедура, а покрај надлежните и сите граѓани да покажат поголема човечност кон мигрантите кои се мета на разбојници и профитери во Македонија.

Мемети: Нехумани услови со кои грубо се повредува човечкото достоинство во Прифатниот центар за мигранти во Гази баба

Локално - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Чавков ќе притиска Законот за азил да оди по скратена постапка

Sky - 12.06.2015

Во вторник следната недела, на седница на Влада ќе се одлучува по предлог-измените на Законот за азил и привремена заштита, со кој треба да им се олесни транзитот на мигратните низ земјава.

Мемети за третманот на мигрантите: Нехумано, нездраво, недостоинствено

Sky - 12.06.2015

Мигрантите во прифатниот центар за странци во Гази Баба се сместени во услови кои се полоши од оние во притвор, изјави народниот правобранител, Иџет Мемети, на денешната прес-конференција, посветена на условите во центарот, но и на слабостите на ...

Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил!

Вечер Прес - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

(ВИДЕО) Реџепи: Нека покажат малце човечност, нека го изгласаат законот за мигрантите слободно да поминуват низ ...

Либертас - 12.06.2015

Предлогот за измени во Законот за азил што побрзо да се најде во собраниска процедура, а покрај надлежните и сите граѓани да покажат поголема човечност кон мигрантите кои се мета на разбојници и профитери во Македонија.

Сакаме слобода – извикуваат мигрантите во Центарот во Гази Баба

Локално - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувна бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. На видеото кое го испратија граѓани што живеат во близина, се слуша викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“, јавува ...

(ВИДЕО) Реџепи: Нека покажат малце човечност, нека го изгласаат законот за мигрантите слободно да поминуват низ ...

Локално - 12.06.2015

Предлогот за измени во Законот за азил што побрзо да се најде во собраниска процедура, а покрај надлежните и сите граѓани да покажат поголема човечност кон мигрантите кои се мета на разбојници и профитери во Македонија.

Дали мигрантите одат на лекар?

Вечер Прес - 12.06.2015

Има ли опасност од ширење на разни опасни, заразни болести во земјава, по растот на бројот на мигрантите од Сирија кои преку Македонија транзитираат кон Западна Европа. Состојбата треба будно да се следи, оти се најавува дека околу половина милион ...

Дискусија: “Да им помогнеме на мигрантите во Македонија”, Камп на слободата

Локално - 12.06.2015

Ви ја пренесуваме синоќешната дискусија во кампот на слободата пред владата на тема „Да им помогнеме на азилантите во ...

Мигрантите ноќеска повторно се кренаа на бунт во Центарот во Гази Баба

МК News - 12.06.2015

Ноќеска повторно избувна бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. На видеото кое го испратија граѓани што живеат во близина, се слуша викање и тропање во прифатилиштето. Мигрантите извикуваат „Сакаме слобода“.Мигрантите кои се сметени во ...

„Цивил“: Македонија веднаш да ги заштити имигрантите!

Либертас - 12.06.2015

„Цивил“ бара од надлежните институции веднаш да се преземат мерки за заштита на имигрантите. Од таму велат дека нивните барања се јасни: Владата веднаш треба да свика седница за да изгласа нов законот за азил, во полза на имигрантите.

Мемети: Во Прифатниот центар за мигранти тројно повеќе лица од капацитетот на објектот

еМагазин - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Мемети: Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил

Н.Македонија - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Мемети: Што поскоро да се донесат измените на Законот за азил

Lider - 12.06.2015

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска апелираше за што поскоро носење на измените и дополнувањата на Законот за азил и привремена заштита со цел ублажување на проблемите поврзани со илегалните мигранти кои минуваат деновиве низ територијата на ...

Европа го плаќа цехот

Дневник - 11.06.2015

Не се ниту знае колку имигранти вкупно влегле во Македонија, годинава и лани. Се знае колку се во Прифатниот дом, колку шверцери на луѓе се притворени и осудени, колку им наплаќале на мигрантите, колку пак имигранти се опљачкани и претепани.

Западот од имигрантите направи овци за колење

Дневник - 11.06.2015

Сите овие мигранти се произлезени од нашите сопствени акции на западниот свет. Ние сами со нашите акции ги принудивме да ги напуштат своите татковини и сега да бидат третирани како овци за колење, остро порачал грчкиот архиепископ Ероним на ...

Хиените секогаш профитираат

Дневник - 11.06.2015

Регионот, но и земјите што не ни се соседски се соочуваат со мигрантска криза. Низ балканските држави, одејќи кон европските, секојдневно транзитираат илјадници бегалци од Блискиот Исток, главно од Сирија, но и од други земји, кои бараат спас од ...

Дете мигрант пред обвинителство

Телма - 11.06.2015

Во Обвинителствоито за организиран криминал ќе бидат донесени две групи мигранти меѓу кои и едно малолетно дете. Дел од нив се сведоци за кривично дело, криумчарење мигранти и ќе бидат сослушани во рамки на истрагата на Обвинителството.

Има кој да им даде медицинска помош на исцрпените мигранти

Канал5 - 11.06.2015

Со повреди по лицето и телото, во бесознание сиријката Самах е донесена во Велес во неможност да го продолжи патот. Возејќи велосипед кој го купила во земјава, преморена паднала и од тој момент не се сеќава што се случило.

Бунтот во Гази Баба стивна, инспекциите на терен

Утрински - 11.06.2015

Бегалците кои престојуваат во Центарот за мигранти се жалат на лошите услови и бараат преместување во Центарот за азиланти Невладини организации и претставници на Народниот правобранител во текот на денешниот ден го посетија Центарот за мигранти во ...

Продолжуваат и со гангрена на нога

Вест - 11.06.2015

Мобилната докторска екипа на Црвениот крст на Македонија функционира седум дена и досега имала 150 интервенции кај мигрантите што минуваат низ земјава. Брои три члена - доктор, медицинска сестра и возач, кои во работни денови се на релацијата Скопје ...

Аларм- што побрзо да се донесат измените во Законот за азил

Телма - 11.06.2015

Што побрзо да се донесат измените во Законот за азил, побараа граѓанските активисти на дебатата пред Владата каде разговараа за алармантната состојбата со мигрантите. Велат дека со усогласување на Законот според српските искуства, ќе им се овозможи ...

„Граѓани за Македонија“: Мора похуман однос од власта кон мигрантите

24 Вести - 11.06.2015

И мигрантите кои транзитираат низ земјава се во потрага по подобар живот во западно европските земји, исто како и граѓаните од Македонија кои решаваат да остават тука се и да почнат одново далеку од својата татковина.

Криминал е да нараниш Сиријци – ама не е срам да се земе арач од мигрантите

Репортер - 11.06.2015

Што побрзо да се донесат измените во Законот за азил, побараа граѓанските активисти на дебатата пред Владата каде разговараа за алармантната состојбата со мигрантите, информира Телма. Тие велат дека со усогла сување на Законот според српските ...

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

А1 On - 11.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Мобилен тим на Црвен крст им помага на мигрантите

+инфо - 11.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Камп на слободата: Голем интерес за собирање помош за мигрантите (Галерија)

Кирилица - 11.06.2015

Многумина граѓани се одзваа и донираа во акцијата за собирање хуманитарна помош за мигрантите, кои подолго време минуваат низ Македонија на пат кон западните земји и се соочуваат со големи тешкотии.

Јасмин Реџепи за Кирилица: Потребна е итна измена на Законот за азил

Кирилица - 11.06.2015

Суровото и трагично искуство, кое го имаат мигрантите кои транзитираат низ Македонија на пат кон Европа, се најде во фокусот на вниманието како на домашната така и на меѓународнaта јавност.

Егзодус преку Македонија кон ЕУ

Глас на Америка - 11.06.2015

Мачната слика на имигранти кои на скапо купените велосипеди се обидуваат да допрат до ЕУ, медиумите ја нарекоа „Tour de Macedonia“ СКОПЈЕ— Реагирајќи на медиумските објави дека дел од имигрантите, главно бегалци од со војна зафатените подрачја во ...

Помош за мигрантите се собираше во Кампот на слободата (ФОТО)

+инфо - 11.06.2015

Во Кампот на слободата пред владата денеска се собираше помош за мигрантите кои минуваат низ Македонија, каде се соочуваат со нехуман третман од полицијата, како и од профитерите кои за високи суми им продаваат основни намирници.

Мигрантите невидливи за системот

Р.С.Европа - 11.06.2015

Полицијата пронашла мигранти во Ваксинце. Тие што се во Центарот за азил „барат слобода“, илјадници транзитираат низ Македонија, а земјата нема ефикасен систем за справување со нив. Полицијата во кумановското село Ваксинце пронашла 120 мигранти, од ...

Ќе добие ли Македонија втора Мајка Тереза?

Кирилица - 11.06.2015

Велешанката Ленче Здравкин, која ја претвори својата куќа во близина на железничката пруга Скопје - Велес во вистинска, како што ја нарекуваат, Куќа на надешта, на пат е да стекне ореол на втора Мајка Тереза.

Скандал: Се богатат на мигрантите – 100 ден леб, 500 евра за велосипед

МК News - 11.06.2015

Наплив на мигранти деновиве. Низ Македонија а и на автопатот во Србија можат да се забележат огромна група на мигранти кои се качени на велосипед. Репортер на Mk news вели дека пред границата со Македонија, веќе на српско тло забележал најмалку 4 ...

Страдањето на мигрантите мора да запре

Н.Македонија - 11.06.2015

Стапување во сила на предложените законски измени за азил и сериозен удар против криминалците што им нанесуваат дополнителни страдања на бегалците се клучот за решението на напливот со мигранти во Македонија Земјите од регионот се под огромен ...

„Нова Македонија“ меѓу мигрантите

Н.Македонија - 11.06.2015

Екипа на „Нова Македонија“ денес беше во посета на Демир Капија и околните места долж трасата Скопје - Гевгелија по која најчесто се движат мигрантите на пат кон ЕУ Лекари, наставници, студенти, мали деца и бебиња.

Меѓународните организации бараат заштита за мигрантите

Телма - 10.06.2015

Напливот на мигранти е регионален проблем кој мора итно да се реши. На ова предупредуваат меѓународните организации кои бараат заштита за луѓето кои транзитираат регионов, и тоа по примерот на западноевропските земји.

Полицијата не им дозволува на мигрантите да влезат во возови

Телма - 10.06.2015

Со пушки полицијата не им дозволува на мигрантите да влезат во возовите на железничките станици долж пругата. Најчесто жени и деца, се молат да го продолжат патувањето со возот, но неуспешно.

Азилантите од центарот на Гази Баба бараат слобода

Телма - 10.06.2015

Приведените мигрант полицијата ги носи во центарите за азиланти, каде остануваат со месеци затворени во лоши услови. Следната снимка е направена од граѓани пред центарот за азиланти скопска Гази Баба и на неа се слуша дека луѓето внатре на лош ...

Бунт во центарот за мигранти во Гази Баба

24 Вести - 10.06.2015

Бунт во центарот за мигранти во Гази Заба. Жителите кои живеат во близина на центарот слушнале силно викање и го снимиле видеото на кое се слуша како мигрантите викаат „сакаме слобода“ на англиски јазик.

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Утрински - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Канал5 - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Кирилица и Хелтгрупер се придружуваат на апелот на Плусинфо и Слободен печат: Да им помогнеме на мигрантите!

Кирилица - 10.06.2015

Невладината организација Хелтгрупер и нашиот портал Кирилица ја поддржуваат идејата на Слободен печат и Плусинфо да се покрене иницијатива со која ќе им се помогне на бројните илегални мигранти кои секојдневно поминуваат низ Македонија и страдаат на ...

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Нетпрес - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија, составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Press24 - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија, составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

50.000 мигранти во Грција за пет месеци

Нетпрес - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот на цела 2014 ...

За пет месеци 50.000 мигранти во Грција

Курир - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000, пренесува МИА. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот ...

За пет месеци 50.000 мигранти во Грција

+инфо - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1.000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот на цела 2014 ...

Трајанов повикува на стратегија за мигрантите кои транзитираат низ Македонија

Нова ТВ - 10.06.2015

Според пратеникот Павле Трајанов државата треба да подготви стратегија за прифаќање на бегалците кои како мигранти транзитираат низ Македонија, објавува Плусинфо . Тој вели треба да се направи камп, во кој овие луѓе организирано ќе се прифаќаат и ќе ...

Павле Трајанов предлага да се направи камп за мигрантите

Кирилица - 10.06.2015

Потребно е државата да подготви стратегија за прифаќање на бегалците што сега како мигранти транзитираат низ земјава, вели пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз за Плусинфо. Тој објаснува дека треба да се направи камп, во кој овие луѓе ...

Бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба! (Видео)

Кирилица - 10.06.2015

Бунт се случил пополаднево во Центарот за мигранти во Гази Баба. Жителите кои живеат во близина на Центарот слушнале силно викање и го снимиле видеото на кое се слуша како мигрантите викаат „Сакаме слобода“, јавува порталот НОВА ТВ.

(ВИДЕО) Бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба

Репортер - 10.06.2015

Јасмин Реџепи на својот фејсбук профил објави информација и видео дека во центарот за мигранти во Гази Баба се случил бунт. -Се молат медиумите, народниот правобранител, УНХЦР и Црвен крст да извршат надзор! – напиша тој на ...

За голиот човечки живот

Окно - 10.06.2015

Со месеци низ земјава поминуваат луѓе кои ги напуштиле своите родни места и семејства и со надеж за пристоен живот тргнaле на пат за Европа. Не им ги знаеме ниту имињата, ниту судбините кои често ги носат како единствен товар на себе.

ВО ЕДЕН ДЕН: Околу 3.000 мигранти минуваат низ Македонија

Телеграф - 10.06.2015

Мобилни тимови на Црвен крст им пружаат неопходна медицинска помош и ги снабдуваат со храна, вода и кебиња Информации од Министерството за внатрешни работи велат дека во текот на само еден ден околу 3.000 мигранти од воените жаришта минуваат низ ...

ЕУ: Решението на прашањето со мигрантите во септември

Кирилица - 10.06.2015

Членките на ЕУ, најверојатно, во текот на јуни нема да постигнат согласност за сместувањето на 40.000 азиланти, што значи дека одлуката нема да биде донесена пред септември, изјавија европски извори.

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Сител - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

ФОТО: Мигрантите плаќаат по 200 евра за велосипед за да стигнат до Скопје

Нетпрес - 10.06.2015

Во обид да транзитираат низ Македонија до Србија, мигрантите најдоа ново превозно средство – велосипедот. Тие за мал велосипед плаќаат по околу 100 евра, за поголем и до 200 евра. За оние кои се дојдени фамилијарно е голем трошок, најмалку 500 евра ...

СКАНДАЛ Векна леб чини дури 100 денари за мигрантите (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 10.06.2015

Македонија е единствената земја во светот која им дозволува на мигрантите кои бегаат од воените жаришта во Азија и Африка на велосипед по автопат да ја минат земјава. Дваесет и четири часа долж автопатската линија од Демир Капија до пред Куманово ќе ...

Судбината на мигрантите во рацете на генсекот на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев

+инфо - 10.06.2015

Измените на Законот за азил се влезени во собраниска архива, но никако да почне процедурата за донесување и ставање на дневен ред на собраниските комисии. Претседателот на Комисијата за надворешна политика Антонио Милошоски за Плусинфо вели дека ...

На автопат наместо на пруга, на велосипед наместо пеш – имигрантите со нова тактика

Алфа - 10.06.2015

Имигрантите ја сменија тактиката. Наместо пеш по пруги, сега патуваат со велосипеди по автопат. Новите превозни средства ги купуваат од Гевгелија по цени од 300 до 500 евра. Имигрантите ја сменија тактиката.

Трајанов бара да се направи камп за мигрантите

+инфо - 10.06.2015

Потребно е државата да подготви стратегија за прифаќање на бегалците што сега како мигранти транзитираат низ земјава, вели пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз. Тој објаснува дека треба да се направи камп, во кој овие луѓе организирано ...

Геровски повикува на хуманост: Да им помогнеме на несреќните мигранти!

Кирилица - 10.06.2015

Главниот уредник на Слободен Печат и на Плусинфо Бранко Героски, во својата колумна ги повикува невладините организации и јавноста да покренат иницијатива за помош на илјадниците нелегални мигранти кои со месеци наназад страдаат во обид да ја ...

МВР: Мигрантите во Центарот за азил се бунтуваат, но мора да ги почитуваме процедурите

+инфо - 10.06.2015

МВР ја потврди информацијата на НОВА, дека во Центарот за мигранти во Гази Баба се случува бунт на бегалците. Но, нема детали што превземаат и дали бунтот е смирен. - Мигрантите бараат да бидат префрлени во Центарот за азил во Визбегово, но мора да ...

(ВИДЕО) Бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба

Нова ТВ - 10.06.2015

Бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба. Жителите кои живеат во близина на Центарот слушнале силно викање и го снимиле видеото на кое се слуша како мигрантите викаат„Сакаме слобода„ Очевици на настанот велат дека граѓаните се вознемирени, не знаат ...

Бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба

+инфо - 10.06.2015

Бунт се случил пополаднево во Центарот за мигранти во Гази Баба. Жителите кои живеат во близина на Центарот слушнале силно викање и го снимиле видеото на кое се слуша како мигрантите викаат „Сакаме слобода, јави Нова„ Од надлежните се уште нема ...

Спасени 365 мигранти на брегот на Тунис

Р.С.Европа - 10.06.2015

Меѓународната хуманитарна организација Црвена полумесечина соопшти дека морнарицата на Тунис спасила 365 мигранти на југоисточниот брег на земјата. Претставникот на организацијата, Амар Ламлоум изјави дека мигрантите, од кои најголем дел африканци ...

Туниската морнарица спасила 365 мигранти

+инфо - 10.06.2015

Туниската морнарица денеска во Медитеранот спаси 365 мигранти меѓу кои и едно двомесечно бебе, соопшти Црвената полумесечина. Група мигранти воглавно од субсахарска Африка се обидела со брод да стигне до италијанскиот остров Лампедуза кога бродот ...

Димитриев: Измените на Законот за азил не се во собраниска процедура

+инфо - 10.06.2015

Таков закон не е дојден во собраниска процедура и не би можел да го ставам на дневен ред на комисијата. Во пракса се што е обврска на комисијата не чека воопшто, веднаш е процесуирано. Со таква реакција се огласи попладнево Емил Димитриев за ...

Екипа на Црвен крст им помага на мигрантите – лекува рани, плускавци, изгореници

Репортер - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Немири во Центарот за мигранти, низ Гази Баба ечат викотници „Сакаме слобода!“ (ВИДЕО)

МКД - 10.06.2015

Жителите од Гази Баба реагираат на викотниците што доаѓаат од Центарот за мигранти. Никој досега не знае што точно се случува внатре во центарот, но локалните граѓани се вознемирени и снимија видео на кое се слуша како мигрантите викаат „Сакаме ...

Полицијата не им дозволува на мигрантите да влезат во возовите

Репортер - 10.06.2015

Со пушки полицијата не им дозволува на мигрантите да влезат во возовите на железничките станици долж пругата. Најчесто жени и деца, се молат да го продолжат патувањето со возот, но неуспешно.

МВР: Мигрантите бараат во Центарот за азил, но мора да се почитуваат процедурите

Репортер - 10.06.2015

МВР ја потврди информацијата на НОВА , дека во Центарот за мигранти во Гази Баба се случува бунт на бегалците. Но, нема детали што превземаат и дали бунтот е смирен. „Мигрантите бараат да бидат префрени во Центарот за азил во Визбегово, но мора да ...

МВР:Мигрантите бараат во Центарот за азил, но мора да ги почитуваме процедурите

Нова ТВ - 10.06.2015

МВР ја потврди информацијата на НОВА, дека во Центарот за мигранти во Гази Баба се случува бунт на бегалците. Но, нема детали што превземаат и дали бунтот е смирен. „Мигрантите бараат да бидат префрени во Центарот за азил во Визбегово, но мора да се ...

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Курир - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија, составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

МВР го потврди бунтот во центарот за мигранти, но се правда со „процедурите“

Кирилица - 10.06.2015

МВР ја потврди информацијата на НОВА, дека во Центарот за мигранти во Гази Баба се случува бунт на бегалците. Но, нема детали што превземаат и дали бунтот е смирен. „Мигрантите бараат да бидат префрлени во Центарот за азил во Визбегово, но мора да ...

Жителите на Градско ноќва можат да ги заштитат мигрантите од криминалци

Либертас - 10.06.2015

Вечерва пред зајдисонце на мостот на река Црна кај Стоби, помина една од десетината групи кои ги сретнавме на нашиот пат кон Демир Капија. Меѓу триесетмината мигранти имаше 3 деца и едно бебе.

EУ без одлука за сместување на мигранти до есен

Фактор - 10.06.2015

Членките на Европската унија најверојатно нема да успеат во текот на јуни да постигнат согласнот за сместувањето на 40 000 азиланти, што значи дека таа одлука нема да биде донесена пред септрмври, потврдија европски извори.

ЕУ: Решението на прашањето со мигрантите во септември

Sky - 10.06.2015

Членките на ЕУ, најверојатно, во текот на јуни нема да постигнат согласност за сместувањето на 40.000 азиланти, што значи дека одлуката нема да биде донесена пред септември, изјавија европски извори.

Мигрантите плаќаат по 200 евра за велосипед за да стигнат до Скопје (фотографија)

Република - 10.06.2015

Мигрантите од Сирија најдоа нов превоз. Откако полицијата им оневозможи да се возат со воз, тие го избраа велосипедот како нивно превозно средство. Желбата е да се стигне до Скопје, а потоа и до Србија.

За пет месеци 50.000 мигранти во Грција

Република - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот на цела 2014 ...

Мигранти на веслосипеди за 500 евра

Канал 77 - 10.06.2015

Невладините организиации кои работат со мигранити соопштија дека по околу 300 мигранти дневно влегуваат во Македонија. Од завчера тие имаат нова тактика – да патуваат со велосипеди по автопатот од Гевгелија.

50.000 мигранти во Грција за пет месеци

Точка - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот на цела 2014 ...

За пет месеци 50.000 мигранти во Грција

Вечер Прес - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот на цела 2014 ...

Димитриев: Измените на Законот за азил не се во собраниска процедура

Либертас - 10.06.2015

Првиот човек на комисијата за одбрана и безбеднос, Емил Димитриев за Плусинфо зборуваше за измените на Законот за азил. – Таков закон не е дојден во собраниска процедура и не би можел да го ставам на дневен ред на комисијата.

(ВИДЕО) Бунт во Центарот за мигранти во Гази Баба

Либертас - 10.06.2015

Јасмин Реџепи на својот фејсбук профил објави информација и видео дека во центарот за мигранти во Гази Баба се случил бунт. -Се молат медиумите, народниот правобранител, УНХЦР и Црвен крст да извршат надзор! – напиша тој на Фејсбук.

За пет месеци 50.000 мигранти во Грција

Lider - 10.06.2015

Само за еден ден повеќе од 1000 мигранти влегле нелегално во Грција, од море, со што вкупниот број мигранти во изминатите пет месеци е зголемен на околу 50.000. Со тоа е надмината бројката од имигрантите кои влегле во Грција во текот на цела 2014 ...

Мобилен тим за прва помош на Црвен крст им помага на мигрантите

Lider - 10.06.2015

Мобилен тим за прва помош на Црвениот крст на Македонија составен од лекар и медицинска сестра, со возило кое сообраќа на делницата меѓу Скопје и наплатната рампа кај Неготино, им дава прва медицинска помош на изнемоштените мигранти кои секојдневно ...

Бугарија ќе инсистира квотата за мигранти да биде намалена

Телма - 09.06.2015

Бугарија ќе се обиде да го ограничи бројот на мигранти кои мора да ги прими согласно планот на Европската унија за релокација на околу 40 илјади лица кои пристигнале во Италија и Грција. Според предлогот на европската Комисија, ЕУ треба да прими и ...

Трагедиите на мигрантите можат да се спречат далеку пред Македонија

Дневник - 09.06.2015

Трагедиите што илјадниците мигранти од Сирија, Ирак, Авганистан и африканските земји ги доживуваат на својот пат кон западноевропските земји никого не оставаат рамнодушен. Македонија не е единствената земја во која им се случува да гинат од удари со ...

Се качивме во возот во Солун бидејќи вратите беа отворени

Дневник - 09.06.2015

Се качивме во возот во Солун, во Грција, додека вратите с` уште беа отворени. Никој не н` виде кога влеговме, а потоа го затворија без да проверат. Ова го тврделе неколкумина од големата група од 19 илегалци, од кои најголем дел е од Авганистан, а ...

500.000 бегалци ќе тргнат кон Македонија и Италија

Дневник - 09.06.2015

Министерството за внатрешни работи воведува засилени мерки на граничните премини и на зелените појаси на границите со соседните земји каде што има најголем број илегални преминувања на границата по предупредувања дека летово се очекува бран од ...

ОН повика на итна заштита на мигрантите кои минуваат низ Македонија

24 Вести - 09.06.2015

Колку побрзо властите ги донесат законските измени, толку повеќе животи на мигранти ќе бидат спасени, констатираат од Канцеларијата за бегалци на ОН. По најавите дека на Македонија и се заканува нов бран на бегалци од Северна Африка, Сирија и ...

ББС: Македонија најлошото место за мигрантите во Европа

Телма - 09.06.2015

Македонија- патување во непознато, Македонија најлошото место за мигрантите во Европа, Опасно патување преку Европа пеш- ова се дел од репортажите на Би Би Си и другите свестки медиуми кои објавуваат дека илајадници мигранрти поминуваат низ ...

Топ Тема: Потребен е похуман третман за мигрантите

Телма - 09.06.2015

Македонија е црна точка во E вропа за мигрантите. Дел од членките на Еу се незадоволни од одредените квоти на европската комисија за прием на бегалци. Како ќе се распоредуваат 40 илјади луѓе во земјите на ЕУ и уште 20 илјади надвор од неа.

Над 100 илјади мигранти го преминале Средоземното море на пат за Европа

Кирилица - 09.06.2015

Повеќе од 100 илјади мигранти го поминале Средоземното море за да пристигнат во Европа од почетокот на годината, покажуваат податоците на ООН, според кои таа бројка е „драматично зголемена“.

Пликови на нозете, горчина во душата - зошто мора и Македонија да дотура сол во раните на мигрантите?

+инфо - 09.06.2015

Сестрите Салах и Салам, со 2.000 евра во џеб тргнале пеш од Сирија кон Германија да побараат посветла иднина, а денеска поминуваа низ Македонија заедно со шеесетина пријатели и роднини. Екипата на Плусинфо ги сретна на стариот пат Демир Капија - ...

Да им помогнеме на мигрантите, донирајте храна и обувки!

Кирилица - 09.06.2015

Луѓето кои сакаат да им помогнат на мигрантите кои во голем број транзитираат низ нашава земја, собираат донации. Во моментов потребни се спакувани кроасани, пилешки паштети, енергетски колачиња, шишиња вода, спакуван леб со подолг рок на траење, ...

Не престанува напливот на мигрантите

МРТ - 09.06.2015

Не стивнува бранот мигранти кои транзитираат низ Македонија на пат кон Западна Европа. Со велосипед, пеш или со воз- рутата од Гевгелија до Табановце врие од народ. Наша екипа сретна една група на железничката станица во Зелениково...

(ВИДЕО) Донации за мигрантите на фејсбук

Репортер - 09.06.2015

На фејсбук е отворена група „Да им помогнеме на азилантите во Македонија“ на која се повикуваат сите граѓани кои сакаат да им помогнат на мигрантите да донираат храна и обувки! Луѓето кои сакаат да им помогнат на мигрантите кои во голем број ...

Бугарија сака да го ограничи бројот на бегалци кои ЕУ ќе ги прати во земјата

Макфакс - 09.06.2015

Бугарија ќе се обиде да го ограничи бројот на мигранти кои мора да ги прими во согласност со планот на Европската унија (ЕУ) за релокација на околу 40 илјади лица кои пристигнале во Италија и Грција.

НОВА ТАКТИКА: Мигрантите на велосипеди поминуваат низ Македонија (ФОТО)

Телеграф - 09.06.2015

Гевгеличани и неготинци смислија нов бизнис - на мигрантите им продаваат секакви можни велосипеди по цени од 100 до 300 евра. На патот од Градско кон Велес забележавме поголема група мигранти на велосипеди Гевгеличани и неготинци масовно им ...

Да им помогнеме на мигрантите, донирајте храна и обувки!

+инфо - 09.06.2015

Луѓето кои сакаат да им помогнат на мигрантите кои во голем број транзитираат низ нашава земја, собираат донации. Во моментов потребни се спакувани кроасани, пилешки паштети, енергетски колачиња, шишиња вода, спакуван леб со подолг рок на траење, ...

Мајки со бебиња одат пеш, зашто полицијата ги симнала од воз во Демир Капија (ФОТО)

+инфо - 09.06.2015

На поголема група мигранти од околу 200 луѓе изутринава во 5 часот не им било дозволено да се качат на возот во Демир Капија. Евидентно било големо присуство на полицијата добро вооружена.

Полицијата ги симнала од воз во Демир Капија-продолжиле со бебе во раце по пруга

Репортер - 09.06.2015

Поради огромен број на мигранти кои циркулираат низ државава утринава во 5 часот на група од околу 200 луѓе не им било дозволено да се качат на возот во Демир Капија. Невладините организиции поделиле хуманитарната помош, а потоа сите мигранти ...

Хуманитарна акција на граѓаните за помош на мигрантите во земјава

Алфа - 09.06.2015

Граѓаните преку фејсбук се организираат за помош на мигрантите. Ги повикуваат сите оние кои можат да донираат храна, вода, лекови, пелени за децата и облека. Во поголемите градови има одговорни лица кои собраната помош директно им ја доставуваат на ...

Откриени 18 илегални мигранти во товарен воз

Sky - 09.06.2015

Патролен тим од полициската станица за гранично надгледување и граничниот премин Богородица, во саботата викендов, откриле 18 илегални мигранти, сокриени во камионска приколка, товарена на еден од вагоните на товарниот воз, кој сообраќал на линијата ...

Донации за мигрантите кои транизитираат низ Македонија

Канал 77 - 09.06.2015

Хуманите граѓани од Македонија веќе собираат донации за мигрантите кои во голем број транзитираат низ земјава. Во моментов потребни се спакувани кроасани, пилешки паштети, енергетски колачиња, шишиња вода, спакуван леб со подолг рок на траење, ...

Мигранти за Нова: Сакаме што побргу да избегаме од Македонија!

Либертас - 09.06.2015

Голем бран на мигранти може да се забележи по патиштата во близина на железничката пруга која од Македонија води кон Србија. Бегалците доаѓаат од Турција, преку Грција, Македонија ја поминуваат пеш, а патуваат со денови.

Бугарија сака да го ограничи бројот на бегалци кои ЕУ ќе ги прати во земјата

Тера - 09.06.2015

Бугарија ќе се обиде да го ограничи бројот на мигранти кои мора да ги прими во согласност со планот на Европската унија (ЕУ) за релокација на околу 40 илјади лица кои пристигнале во Италија и Грција.

СОЛИДАРНОСТ:  Итен и енергичен институционален одговор и услови за безбеден транзит на мигрантите

Либертас - 09.06.2015

Со месеци низ земјава поминуваат луѓе кои ги напуштиле своите родни места и семејства и со надеж за пристоен живот тргнaле на пат за Европа. Не им ги знаеме ниту имињата, ниту судбините кои често ги носат како единствениот товар на себе.

Бугарија сака да го ограничи бројот на бегалци кои ЕУ ќе ги прати во земјата

Точка - 09.06.2015

Бугарија ќе се обиде да го ограничи бројот на мигранти кои мора да ги прими во согласност со планот на Европската унија (ЕУ) за релокација на околу 40 илјади лица кои пристигнале во Италија и Грција.

Околу 200 мигранти симнати од воз во Велес

Телма - 08.06.2015

Oколу 200 мигранти вечерва биле од страна на полицијата во Велес од возот кој сообраќа на релација Гевгелија – Скопје, јавува Нова ТВ . Според порталот станува збор претежно за Сиријци кои патувале со редовна линија.

Околу 200 мигранти симнати од воз на железничката станица во Велес

24 Вести - 08.06.2015

Полицијата во Велес, од возот кој синоќа сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица во Велес симнала околу 200 мигранти, претежно сиријци. Мигрантите биле главно млади луѓе од 18-30 години, а меѓу нив имало и неколку девојки.

МВР: Откриени лица при илегален влез во Р.Македонија во товарен воз

Канал5 - 08.06.2015

При извршување на зајакнато обезбедување на државната граница од напливот на илегални мигранти од Афричките и Азијските земји, на 06.06.2015 година, во 20.30 часот од страна на патролен тим од ПС за ГН и ГП „Богородица“ откриени се 18 лица илегални ...

200 мигранти симнати од воз во Велес

Канал5 - 08.06.2015

18 мигранти се пронајдени во товарна камионска приколка на граничниот премин Богородица. Група од околу 200 мигранти пак, синоќа е симната од воз на железничката станица во Велес. 18 мигранти се пронајдени во товарна камионска приколка на граничниот ...

Што преземаат институциите за мигрантите кои минуваат низ Македонија?

24 Вести - 08.06.2015

Глобални мерки и регионална соработка за справување со проблемот со илегалните мигранти, порачуваат од министерството за внатрешни работи. Од таму додаваат дека проблемот е мошне сериозен и не треба да се третира локално.

Милошоски: Законот за азил ќе добие приоритет

Утрински - 08.06.2015

Измените на Законот за азил и привремена заштита, кои ги предложи МВР, ќе добијат приоритет штом ќе бидат доставени на собраниска комисија, вели Антонио Милошоски, претседател на Комисијата за надворешни работи во Собранието, низ чиј филтер треба да ...

Сторија на 24 Вести за мигранти - бегаме од војни и сиромаштија

24 Вести - 08.06.2015

Ова се само двајца од околу од двеста мигранти кои полицијата синоќа ги симна од возот кој од Гевгелија патувал кон Скопје. Војни, сиромаштија, потрага по подобар живот – ова се најчестите приказни кои ги слушнавме од мигрантите кои ја преминуваат ...

НВО Легис: Итни законски измени за похуман третман на мигрантите

24 Вести - 08.06.2015

Мигрантите не се криминалци, туку жртви, на кои државата треба да им обезбеди похуман третман и да им го олесни патот, додека се на територија на Македонија, велат од невладината организација Легис.

Полицијата да ги либерализира контролите врз мигрантите

Телма - 08.06.2015

Жртви на криминални банди, трговија со луѓе и бизнис интереси. На ова се почеста мета се мигрантите кои транзитираат низ земјава оти се оставени на немилост на законите. И додека се во исчекување на измените на законот за азиланти со кои ќе се ...

Осумнаесет мигранти пронајдени во товарен вагон во саботата

24 Вести - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

Осумнаесет мигранти пронајдени во товарен вагон на „Богородица“

Утрински - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

18 мигранти пронајдени во товарен вагон на ГП Богородица

Вест - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

Бегајќи од полицијата направил сообраќајка со комбе во кое имало 18 емигранти

Дневник - 08.06.2015

Четиринаесет мигранти од Сомалија биле повредени откако комбето во кое се превезувале бегајќи од полицијата излетало од патот и се превртело, вчера ноќта во близина на Велес. Веднаш по несреќата, возачот Д.С.

Половина милион мигранти чекаат да го преминат Медитеранот

Дневник - 08.06.2015

Британските власти предупредија дека дури 500.000 луѓе би можеле ова лето да се обидат да го преминат Средоземното Море и да дојдат во Европа, по најновата акција на италијанската крајбрежна стража во која се спасени речиси 3.500 мигранти.

Имигрантите најдени во товарен воз ќе бидат предадени на Грција

Макфакс - 08.06.2015

Лицата илегални мигранти, кои во саботата беа пронајдени во товарен воз, со протоколарен лист ќе бидат предадени на Полициската станица Евзони, Грција во утринските часови, соопшти полицијата.

МВР: Откриени лица во товарен воз при илегален влез во Македонија

МКД - 08.06.2015

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека при извшување на зајакнато обезбедување на државната граница од напливот на мигранти од Афричките и Азијските земји, во саботата во 20,30 часот патролен тим од „Богородица“ открил 18 илегални ...

Во воз откриени 18 мигранти

+инфо - 08.06.2015

Во товарен воз кој сообраќал од Грција кон Австрија, македонските гранични служби откриле 18 мигранти. Тие биле сокриени во два пломбирани вагони. Станува збор за илегални мигранти од кои 17 авганистански државјани на возраст од 15 до 36 години, а ...

Осумнаесет мигранти пронајдени во товарен вагон во саботата

Курир - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

Полицијата собира илегални мигранти од Сирија и низ Скопје

Нова ТВ - 08.06.2015

Скопската полиција ноќеска, нешто по полноќ на територијата на општина Аеродром привела петнаесетина мигранти кои биле стационирани на потегот од трговскиот центар „Бисер“ кон Ново Лисиче.

Откриени 18 мигранти во товарен воз на ГП Богородица

Телеграф - 08.06.2015

Од извршениот разговор со полицијата било утврдено дека пронајдените мигранти немале организатор и по кажување на неколку од нив, тие незабележано влегле во еден од вагоните додека сè уште се товареле и вратите биле отворени Осумнаесет илегални ...

Во вагон на товарен воз откриени 18 мигранти

МРТ - 08.06.2015

Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно дете... Завчера околу 20 часот и 30 минути во вагон на товарен воз се откриени 18 мигранти. Возот сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти ...

Откриени лица при илегален влез во Р.Македонија во товарен воз

Правдико - 08.06.2015

При извршување на зајакнато обезбедување на државната граница од напливот на илегални мигранти од Афричките и Азијските земји, на 06.06.2015 година, во 20.30 часот од страна на патролен тим од ПС за ГН и ГП „Богородица“ откриени се 18 лица илегални ...

Околу 200 мигранти вечерва симнати од воз во Велес

Репортер - 08.06.2015

Oколу 200 мигранти вечерва, од страна на полицијата во Велес, биле симнати од возот кој сообраќа на релација Гевгелија – Скопје, јавува Нова ТВ . Според порталот станува збор претежно за Сиријци кои патувале со редовна линија.

Околу 200 мигранти вечерва симнати од воз на железничката станица во Велес

Кирилица - 08.06.2015

Oколу 200 мигранти вечерва, од страна на полицијата во Велес, биле симнати од возот кој сообраќа на релација Гевгелија – Скопје, јавува Нова ТВ. Според порталот станува збор претежно за Сиријци кои патувале со редовна линија.

200 мигранти од Сирија пронајдени во воз на станицата во Велес

Сител - 08.06.2015

Двесте мигратни се откриени вчера доцна попладне во патнички воз кој сообраќал на релацијата Гевелија - Скопје.. На железничката станица во Велес, возот пристигнал полн со бегалци од Сирија..

Над 300 мигранти дневно влегуваат во земјава – новиот закон за азил влегува во собрание

Алфа - 08.06.2015

18 нови мигранти откриени во воз на граничниот премин Богородица. Полицијата во Велес од воз симнала над 200 бегалци од Сирија. Ваквите информации, за жал, повеќе не се некоја вест во земјава и регионот, имајќи в предвид големиот број на лица кои тр ...

Околу 200 мигранти симнати од воз на железничката станица во Велес

Алфа - 08.06.2015

Полицијата во Велес, од возот кој синоќа сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица во Велес симнала околу 200 мигранти, претежно сиријци. Полицијата во Велес, од возот кој синоќа сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на ...

НВО Легис: Итни законски измени за похуман третман на мигрантите

Кирилица - 08.06.2015

Мигрантите не се криминалци, туку жртви, на кои државата треба да им обезбеди похуман третман и да им го олесни патот, додека се на територија на Македонија, велат за „24 Вести“ од невладината организација Легис.

Двесте мигранти симнати од воз на станицата во Велес

А1 On - 08.06.2015

Околу двесте мигранти во неделата вечерта биле симнати од воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица во Велес, јавува Нова ТВ. Повеќето мигранти биле од Сирија, на возраст 18 до 30 години, а меѓу нив имало и неколку ...

(ВИДЕО) На теритoрија на Македонија криминални банди ги крадат пасошите на бегалците од Сирија и ги продаваат за 3.000 ...

Репортер - 08.06.2015

Секој ден се објавуваат информации за ограбени мигранти, а во последно време и за убиства на лица кои само се обидуваат да минат низ нашата држава, што предизвикува реакции во Европа. Пред само два дена (05.05.

Имигрантите најдени во товарен воз ќе бидат предадени на Грција

Кајгана - 08.06.2015

Илегалните мигранти пронајдени во саботата во товарен воз, со протоколарен лист ќе бидат предадени на Полициската станица Евзони, Грција, соопшти полицијата. При извршување на зајакнато обезбедување на државната граница од напливот на илегални ...

Осумнаесет мигранти пронајдени во товарен вагон во саботата

Сител - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

Двеста мигранти симнати од воз во Велес

+инфо - 08.06.2015

Од возот кој сообраќа на релација Гевгелија – Скопје, синоќа велешката полиција симнала околу 200 мигранти, јави Нова ТВ. Мигрантите биле претежно за Сиријци кои патувале со редовна линија и биле на возраст од 18 до 30 години.

Осумнаесет мигрантипронајдени во вагон - меѓу нив и мало дете

Press24 - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

Симнати 200 мигранти од воз во Велес (ФОТО)

МКД - 08.06.2015

Полицијата во Велес, од возот кој сообрал на релација Гевгелија – Скопје, синоќа околу 19,30 часот на железничката станица во Велес симна околу 200 мигранти, претежно Сиријци. Ова е една од поголемите групи кои ги запрела полицијата на редовна ...

Двесте мигранти симнати од воз на станицата во Велес

Макфакс - 08.06.2015

Околу двесте мигранти во неделата вечерта биле симнати од воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица во Велес, јавува Нова ТВ. Повеќето мигранти биле од Сирија, на возраст 18 до 30 години, а меѓу нив имало и неколку ...

Со мигрантите не може само локално

Р.С.Европа - 08.06.2015

Потребни се глобални мерки и регионална соработка за проблемот со мигрантите велат од МВР. Експертите во оваа област велат дека има безбедносни ризици кои можат да ги предизвикаат мигрантите.

Мигранти се криеле во камионска приколка товарена на воз

Локално - 08.06.2015

При извршување на зајакнато обезбедување на државната граница од напливот на илегални мигранти од Афричките и Азијските земји, на 06.06.2015 година, во 20.30 часот од страна на патролен тим од ПС за ГН и ГП „Богородица“ откриени се 18 лица илегални ...

Патотот на илегални мигранти продолжува низ Велес, синоќа симнати 200 !

Фактор - 08.06.2015

Вчера вечерта околу двесте мигранти на возраст од 18 до 30 години биле симнати кај Велес. Возот сообраќал на релација Гевгелија – Скопје при што полицијата ги симнала мигрантите кои претежно потекнувале од Сирија.

Двесте мигранти симнати од воз на станицата во Велес

Тера - 08.06.2015

Околу двесте мигранти во неделата вечерта биле симнати од воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица во Велес, јавува Нова ТВ. Повеќето мигранти биле од Сирија, на возраст 18 до 30 години, а меѓу нив имало и неколку ...

Имигрантите најдени во товарен воз ќе бидат предадени на Грција

Точка - 08.06.2015

Лицата илегални мигранти, кои во саботата беа пронајдени во товарен воз, со протоколарен лист ќе бидат предадени на Полициската станица Евзони, Грција во утринските часови, соопшти полицијата.

200 мигранти симнати од воз на железничката станица во Велес

Локално - 08.06.2015

Полицијата во Велес, од возот кој сообраќаше на релација Гевгелија – Скопје, вечерва околу 19.30 часот на железничката станица во Велес симна околу 200 мигранти, претежно Сиријци. Ова е една од поголемите групи кои ги запрела полицијата на редовна ...

Околу 200 мигранти вечерва симнати од воз на железничката станица во Велес

Либертас - 08.06.2015

Полицијата во Велес, од возот кој сообраќаше на релација Гевгелија – Скопје, вечерва околу 19.30 часот на железничката станица во Велес симна околу 200 мигранти, претежно Сиријци. Ова е една од поголемите групи кои ги запрела полицијата на редовна ...

Двајца тешко повредени мигранти на клиника, 16 во Визбегово

МК News - 08.06.2015

Двајца од мигрантите се со тешки повреди на карлица и колено заради што од велешката болница се подготвуваа да ги префрлат на скопските клиники. Ниту еден од мигрантите не е во животно загрозувачка состојба.

Полицијата синоќа собирала мигранти и во скопски Аеродром

Либертас - 08.06.2015

Скопската полиција ноќеска, нешто по полноќ на територијата на општина Аеродром привела петнаесетина мигранти кои биле стационирани на потегот од трговскиот центар „Бисер“ кон Ново Лисиче, објави НОВА .

Имигрантите најдени во товарен воз ќе бидат предадени на Грција

Тера - 08.06.2015

Лицата илегални мигранти, кои во саботата беа пронајдени во товарен воз, со протоколарен лист ќе бидат предадени на Полициската станица Евзони, Грција во утринските часови, соопшти полицијата.

Осумнаесет емигранти пронајдени во товарен вагон

Република - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...

Двесте мигранти симнати од воз на станицата во Велес

Точка - 08.06.2015

Околу двесте мигранти во неделата вечерта биле симнати од воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица во Велес, јавува Нова ТВ. Повеќето мигранти биле од Сирија, на возраст 18 до 30 години, а меѓу нив имало и неколку ...

Осумнаесет мигранти пронајдени во товарен вагон во саботата

Lider - 08.06.2015

Осумнаесет мигранти се откриени во саботата околу 20:30 часот во вагон на товарен воз кој се сообраќал на релација од Солун до австрискиот град Ламбах, соопшти МВР. Мигрантите биле на возраст од 15 до 36 години, а со нив имало и едно седумгодишно ...