TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Костов доби мандат од Црвенковски за состав на влада

Утрински - 15.05.2004

Новоизбраниот шеф на државата и идниот премиер имаа прва официјална средба Новоизбраниот претседател на Република Македонија, Бранко Црвенковски, вчера му го довери мандатот за состав на нова влада на Хари Костов, досегашен министер за внатрешни работи, со што почнуваат да течат пропишаните рокови ...

Костов доби мандат за нова влада

Вест - 15.05.2004

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски вчера му го довери мандатот за состав на нова влада на Хари Костов, досегашен министер за внатрешни работи, со што започнуваат да течат пропишаните рокови за составување на новиот владин кабинет.

КОСТОВ ПРЕД ПРВА ГРЕШКА

Утрински - 15.05.2004

САШКО ДИМЕВСКИ Министерот Хари Костов, веднаш по седницата на Централниот одбор на СДСМ, на која му беше верификувана довербата да ја состави новата влада, во јавноста излезе со ставот дека неговото место во МВР ќе го преземе професионалец од структурите на Министерството.

Нова влада со стари министри

Време - 15.05.2004

ЦРВЕНКОВСКИ МУ ГО ДАДЕ МАНДАТОТ НА КОСТОВ Бројот на министерствата засега останува ист, а нема да се менува ниту поделбата на ресорите меѓу трите партии од владејачката коалиција - СДСМ, ЛДП и ДУИ. Предлог-листата на министрите веројатно ќе се достави во Собранието веќе следната недела, така што ...

Премиер без банкарска гаранција во политиката

Утрински - 15.05.2004

Кој е наследникот на Бранко Црвенковски во жешката фотелја Дали Костов ќе престане да се смее кога на премиерското биро во Владата ќе го отвори „тестаментот" од Црвенковски во кој што нема богатство туку фирми во штрајкови, прекубројна администрација, притисоци од етничките заедници и невратени ...

Буш: Македонија и САД се блиски како никогаш досега

Утрински - 15.05.2004

Телеграма од американскиот претседател до Црвенковски Скопје - Американскиот претседател Џорџ Буш упати честитка до Бранко Црвенковски по повод изборот за претседател на Македонија, потенцирајќи дека односите меѓу Македонија и САД се блиски како никогаш досега.

Црвенковски му го даде мандатот на Костов

Дневник - 15.05.2004

СОСТАВОТ НА ВЛАДАТА НАРЕДНАТА НЕДЕЛА Составот и програмата на новата Влада ќе ги предложам наредната недела без значајни промени во ресорите и кадровските решенија, соопшти вчера Хари Костов по средбата со претседателот Бранко Црвенковски, кој му го предаде мандатот за состав на Владата.

Буш му честита на Црвенковски за изборот за претседател

А1 - 14.05.2004

Американскиот претседател Џорџ Буш упати честитка до Бранко Црвенковски по повод изворот за Претседател на Република Македонија, се наведува во соопштението од претседателскиот кабинет. „Вашата земја даде голем придонес за време на Вашето извршување на функцијата премиер на државата.

Костов доби мандат за формирање нова влада

А1 - 14.05.2004

Во новата Влада бројот, меѓупартиските распоред на министерствата и министрите нема да се менуваат, единствено ќе се бара нов министер за внатрешни работи, бидејќи ова место е испразнето, изјави досегашниот министер за внатрешни Хари Костов, откако и официјално претседателот Црвенковски му го ...

Костов доби мандат за формирање нова влада

Канал5 - 14.05.2004

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска му го довери мандатот за состав на нова влада на Хари Костов досегашен министер за внатрешни работи, со што започнуваат да течат сите пропишани рокови за составување на новиот владин каби Претседателот на Република Македонија Бранко ...

Против Хари бил само Тито

Дневник - 14.05.2004

СДСМ СЕ РЕШИ ЗА НЕПАРТИСКИ МАНДАТАР Мандатарот Хари Костов изјави дека нема да има значајни промени во ресорите Значајни промени во однос на поделбата на ресорите помеѓу коалициските партнери и смена на министри во новиот владин кабинет нема да има, изјави прексиноќа мандатарот Хари Костов, откако ...

Костов доби акламативна поддршка од социјалдемократите

Утрински - 14.05.2004

Како помина првиот состанок на највисокото партиско тело на СДСМ без Црвенковски Хари Костов како кандидат за мандатар доби акламативна поддршка од Централниот одбор на СДСМ, на чија седница првпат по тринаесет години не присуствуваше Бранко Црвенковски.

Првиот работен ден на Црвенковски

Дневник - 14.05.2004

Првиот ден, веднаш по инаугурацијата, Бранко Црвенковски поминал два часа во претседателскиот кабинет. По протоколарната средба со претседателот на Собранието и дотогашен вршител на должноста претседател на републиката Љупчо Јордановски и примопредавањето на функцијата, на Црвенковски во кабинетот ...

Костов не најавува големи промени во новата влада

Утрински - 14.05.2004

Идниот мандатар ги почна првите консултации за состав на новиот кабинет Либералдемократите бараат формирање нови министерства - за евроинтеграции и за јавни инвестиции Соња Крамарска Идниот мандатар Хари Костов изјави дека новата влада ќе ги задржи генералните насоки од досегашната владина ...

Со уметничка слика и шах, моќното бизнис лоби го испрати Црвенковски на новата функција

Канал5 - 14.05.2004

Дванаесетемина директори популарно наречени моќното бизнис лоби, вчера попладне на ручек во ресторанот на Скопска пивара го испратија Бранко Црвенковски на новата претседателска функција, а му посакаа добредојде на нивниот доскорешен бизнис пријател, нов Дванаесетемина директори популарно наречени ...

Кој ќе биде министер во МВР

Утрински - 14.05.2004

ПРОМЕНИ Засега не се знае кој ќе биде новиот наследник на Костов на функцијата министер за внатрешни работи на Република Македонија. Тој рече дека веќе има предвид личност од редот на професионалците во МВР. Се шпекулира дека тоа ќе биде директорот на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање, ...

Новиот претседател со стара екипа

Дневник - 14.05.2004

СЕ ЕКИПИРА КАБИНЕТot на црвенковски Вработените во досегашниот кабинет од вчера биле префрлени во други служби Претседателот Бранко Црвенковски во новиот кабинет ќе донесе дел од советниците со кои соработуваше како премиер, а другите места дополнително ќе се пополнуваат.

СДСМ и ДУИ ќе си разменуваат државни секретари

Време - 14.05.2004

КОСТОВ ПОЧНА ДА ЈА СОСТАВУВА ВЛАДАТА Александра М. Митевска Хари Костов, мандатарот на новата влада, ќе ги остави речиси сите министри од кабинетот на својот претходник Бранко Црвенковски. Затоа, пак, ќе интервенира во вториот ешалон, за да се зајакне позицијата на ДУИ во власта.

Хари ги почна преговорите за новата влада

Вест - 14.05.2004

Министер за внатрешни работи ќе биде Силјан Аврамовски, досегашен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Централниот одбор на СДСМ на завчерашната седница го потврди предлогот на Бранко Црвенковски, министерот за внатрешни работи Хари Костов да биде новиот мандатар и премиер.

Хари Костов од банкар до премиер

А1 - 13.05.2004

Хари Костов - банкар, владин советник, министер од утре мандатар. Политичката кариера ја започна како социјалист, во втората влада на Црвенковски заменик министер за надворешни работи, а од таму го испратија во Вашингтон како преставник во Светската банка.

Црвенковски утре на Костов ќе му го додели мандатот за состав на владата

А1 - 13.05.2004

Претседателот Бранко Црвенковски утре на Хари Костов ќе му го додели мандатот за состав на владата. И покрај очекувањата Костов многу бргу потоа да излезе пред собранието со предлог за состав на новата влада и со неговата платформа како премиер, многу порано од законскиот рок од 20 дена, според ...

Довербата треба да се докаже

Дневник - 13.05.2004

Коментар - Бранко Ѓорѓевски Тоа што вчерашната заклетва ја даде бојкотиран од опозицијата и што за неа ќе биде "лице што победило на фалсификувани избори" не треба да го обесхрабрува новиот шеф на државата Бранко Црвенковски.

Премиерот со три мандати стана претседател

Утрински - 13.05.2004

БИОГРАФИЈА Бранко Црвенковски е роден на 12 октомври 1962 година во Сараево. Дипломирал на Електротехничкиот факултет во Скопје, насока информатичка технологија и автоматика. Оженет е со Јасмина и е татко на две деца, Љупчо и Марија.

Црвенковски: Чувствувам одговорност пред минатото и пред иднината

Време - 13.05.2004

ИНАУГУРИРАН НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА Александра М. Митевска Многу пати сум се обраќал од оваа собраниска говорница: и како пратеник-опозиционер, и како премиер, а сега првпат ја имам честа да се обратам како претседател на Република Македонија.

Црвенковски положи заклетва без опозицијата

Утрински - 13.05.2004

Во Собранието на Република Македонија свечено инаугуриран новиот претседател на државата Со свечена изјава пред пратениците и пред целата македонска јавност, дека ќе ги почитува Уставот и законите, ќе го штити територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија, Бранко Црвенковски ...

Солзи за збогум од СДСМ

Дневник - 13.05.2004

ОСТАВКА НА ЛИДЕРСКАТА ФУНКЦИЈА Бранко Црвенковски со солзи во очите се простил од своите сопартијци и побарал од нив да ги зачуваат успехот и единството во СДСМ. - Изминативе 13 години мојот живот беше поврзан со партијата. Синот Љупчо ми се роди кога станував пратеник, а ќерката Марија кога ...

ХАРИ КОСТОВ - КАНДИДАТ НА СДСМ ЗА ПРЕМИЕР НА МАКЕДОНИЈА

Канал5 - 13.05.2004

Претседателството на Централниот одбор на СДСМ на вчерашната седница одлучи Хари Костов да биде кандидат на партијата за премиер на Република Македонија. Костов, актуелен министер за внатрешни работи, е предложен на местото претседател на Владата по Претседателството на Централниот одбор на СДСМ на ...

Црвенковски и официјално претседател на Македонија

Вест - 13.05.2004

Бранко Црвенковски вчера даде свечена изјава во Собранието со која официјално е прогласен за трет претседател на Македонија. Бранко Црвенковски вчера даде свечена изјава во Собранието со која официјално е прогласен за трет претседател на Македонија.

Црвенковски со цвеќе испратен од СДСМ

Утрински - 13.05.2004

Лидерот на социјалдемократите се збогува од своите сопартијци Лидерот на социјалдемократите, Црвенковски, завчера вечер се збогуваше со своите сопартијци на свечените седници на партиското Претседателство и на Централниот одбор.

Хари премиер, конгресот наесен

Време - 13.05.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА СДСМ ОДЛУЧИ Хари Костов да биде претседател на новата влада, а конгресот на СДСМ да се одржи наесен - се предлозите што Претседателството на владејачката партија вчера ги достави до Централниот одбор. Се очекуваше Централниот одбор, кој заседаваше неколку часа по ...

Солзи и "Риби" за лидерот

Вест - 13.05.2004

ПРОШТАЛНА ВЕЧЕР ВО СДСМ За спомен и долго сеќавање партијата му подари слика од циклусот "Риби" на Никола Мартиновски Вчерашната седница на претседателството и централниот одбор на СДСМ помина во емотивна атмосфера и солзи во очите на СДСМ-овците кои се разделија од досегашниот лидер и премиер ...

Македонија доби претседател

Дневник - 13.05.2004

Црвенковски ИНАУГУРИРАН во ШЕФ НА ДРЖАВАТА Во битката за европска Македонија потребни ни се секој наш граѓанин, колективниот ум, знаење и силна волја и упорност, изјави третиот по ред претседател на државата Со ветување дека ќе биде претседател на сите граѓани, кој ќе ја води Македонија како ...

Хари Костов доби подршка од партиските тела на СДСМ

Утрински - 13.05.2004

Прашањето за наследникот на Црвенковски во владата пред затворање Трансферот на Хари Костов премиерско место отвора комбинаторики околу неговиот наследник во МВР Хари Костов вчера доби зелено светло од централното Претседателство на СДСМ да биде номиниран за премиер на местото на Црвенковски.

Опозицијата ја следеше седницата на телевизиските екрани

Утрински - 13.05.2004

Изјави на пратеници по инаугуративниот говор на Бранко Црвенковски Опозицијата вчера не присуствуваше на свечената собраниска седница, на која Бранко Црвенковски беше инаугуриран за нов шеф на државата, но беше присутна во Собранието и го следеше телевизискиот пренос во Клубот на пратениците, во ...

Опозицијата ја бојкотираше инагурацијата на Црвенковски

А1 - 12.05.2004

Пратениците на опозицијата ја бојкотираа инагурацијата на Црвенковски. Дел од нив наместо на свеченоста седеа во своите пратенички групи од каде и го следеа ТВ пренос. На ваков чекор опозицијата се решила поради изборниот фалсификат, кој не се обидел да го спречи ниту еден државен орган, и покрај ...

Бранко Црвенковски претседател на Македонија

А1 - 12.05.2004

Новиот претседател на РМ Бранко Црвенковски во собранието даде и ја потпиша свечената изјава со која и официјално стапи на должноста. Горд сум што на овие избори ја добив поддршката од припадниците на сите етнички заедници. Како претседател, рече Црвенковски ќе се посветам на јакнење на ...

Честитка од Г.Г. Стефан до претседателот Црвенковски

А1 - 12.05.2004

„Преку волјата на народот застанавте на чело на нашата Татковина - Република Македонија. Бог нека ви помага во управувањето со кормилото од бродот на нашиот народ, водејќи го во потивко пристаниште низ овие разбранувани времиња.

Костов: Нема да има големи пореметувања во новата Влада

А1 - 12.05.2004

Хари Костов е наследникот на премиерската функција, ова го предложи претседателството на централниот одбор на СДСМ, кој со акламација го прифати овој предлог. Кои ќе бидат ваши приоритети како премиер? Засега сум само наследник на мандатарската функција, фактички Собранието она што ќе го изгласа ...

Опозицијата ја бојкотира заклетвата на Црвенковски

Дневник - 12.05.2004

ИНАУГУРАТИВНА СЕДНИЦА Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од ЛП нема да присуствуваат на инаугурацијата на новиот претседател Бранко Црвенковски бидејќи се сомневаат во регуларноста на изборите. Денешната свечена седница најверојатно ќе ја бојкотираат и парламентарците од Демократската партија на ...

Хари помина кај ДУИ, на ред се социјалдемократите

Време - 12.05.2004

ДОГОВАРАЊАТА ЗА ВЛАДАТА СЕ СЕЛАТ ВО ПАРТИЈАТА ДУИ се согласила Хари Костов да биде мандатар на владејачката коалиција за состав на новата влада. Тој, пак, е спремен да го прифати предизвикот, но под услов во СДСМ да има расположение да не му се мешаат премногу во работата и да не брзаат да го ...

Од денеска техничка влада

Утрински - 12.05.2004

Од денеска практично Владата на досегашниот премиер Црвенковски е во оставка, а Костов по завршувањето на процедурите во наредните денови за преземање на мандатот треба да ги почне консултациите за составувањето на новата влада.

ДУИ го поддржува Костов за премиер

Време - 12.05.2004

АХМЕТИ ЗА БИ-БИ-СИ Демократската унија за интеграција ја поддржува кандидатурата на Хари Костов, актуелниот министер за внатрешни работи, за нов премиер на Македонија. Ова го изјави Али Ахмети, лидер на ДУИ, за Би-би-си, по средбата со Црвенковски и Костов.

Опозицијата ќе ја бојкотира инаугурацијата на Црвенковски

Утрински - 12.05.2004

Денеска напладне почнува петгодишниот мандат на новиот претседател Бранко Црвенковски денеска напладне и официјално ќе ја преземе претседателската функција и пред Собранието, но и пред целата македонска јавност ќе се обврзе дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата.

Дика: „Мандатот на Црвенковски не е легитимен“

Канал5 - 12.05.2004

Координаторот на пратеничката група на ДПА Замир Дика, по инаугурацијата на Бранко Црвенковски за шеф на државата, изјави дека тој не е легитимен претседател на Република Македонија, поради што пратениците на оваа партија не присуствуваа на собранискат Координаторот на пратеничката група на ДПА ...

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ЈА ПРЕЗЕДЕ ДОЛЖНОСТА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Канал5 - 12.05.2004

Бранко Црвенковски како нов претседател на Република Македонија, денеска на собраниска седница даде свечена изјава дека ќе ги почитува Уставот и законите, со што и официјално стана шеф на државата. Црвенковски беше избран за претседател на Репу Бранко Црвенковски како нов претседател на Република ...

Бранко Црвенковски растргнат помеѓу Хари Костов и партијата

Дневник - 12.05.2004

СДСМ БЕЗ ОДЛУКА Костов бара мандат од најмалку една година и поголема слобода во функционирањето на владиниот кабинет Раководството на СДСМ с$ уште не решило кој ќе биде новиот премиер бидејќи не е постигнат договор дали премиерската и лидерската функција ќе се раздвојат, дознава ?Дневникк?.

Лекција

Вест - 12.05.2004

Првиот претседател на Македонија Киро Глигоров вчера се сретна во владиниот кабинет со новиот шеф на државата Бранко Црвенковски. Спроти денешното официјално преземање на претседателската функција, Глигоров на Црвенковски се обидел за кусо време да му пренесе дел од своето искуство во водењето на ...

Хари Костов најверојатно е новиот премиер

Утрински - 12.05.2004

Финишираат преговорите за претседателското место во владата Се уште не е расчистено прашањето дали Костов ќе биде преодно или постојано решение СОЊА КРАМАРСКА Преговорите за шефовското место во Владата финишираат и наследникот на Црвенковски на премиерската функција, како што се прогнозираше, ...

Ахмети: „Отсуството на ДПМНЕ на инаугурацијата не е добар чин“

Канал5 - 12.05.2004

Неприсуството на опозицијата на денешната инаугурација на Бранко Црвенковски за претседател на државата не е добар чин, бидејќи претседателот е претседател на сите граѓани и на сите политички партии, изјави по свечената седница лидерот на ДУИ Али Ахмет Неприсуството на опозицијата на денешната ...

Црвенковски си ги носи најблиските соработници

Време - 12.05.2004

НОВИ „СТАНАРИ“ ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ КАБИНЕТ Александра М. Митевска На Бранко Црвенковски денеска му е првиот работен ден како претседател на државата. Вчера тој последен пат беше во Владата како премиер и таму се сретна со првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров, со кого разговарал околу ...

Црвенковски ќе нема пред кого да се заколне

Време - 12.05.2004

ИНАУГУРАЦИЈАТА БЕЗ ОПОЗИЦИЈАТА Во ВМРО-ДПМНЕ вчера потврдија дека нивните пратеници нема да присуствуваат на денешната седница за инаугурацијата на премиерот Бранко Црвенковски за претседател на државата. Инаугурацијата ќе ја бојкотираат и пратениците од ЛП како коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ.

Хари Костов ќе биде нов премиер

А1 - 11.05.2004

Вчера вечер, додека траеше владината седница, во премиерскиот кабинет Црвенковски, Костов и Ахмети одлучија Хари Костов да биде наследникот на Црвенковски на премиерската функција. Се уште не се открива кој ќе го наследи Костов во Министерството за внатрешни.

Црвенковски утре официјално трет претседател на Македонија

А1 - 11.05.2004

Трет претседател на Република Македонија од утре и официјално ќе стане Бранко Црвенковски. Тој, како што официјално е соопштено, ќе положи заклетва на свечена собраниска седница закажана за в среда точно напладне, со што ќе стане третиот претседател на Република Македонија, од нејзиното ...

Црвенковски утре официјално трет претседател на Македонија

Канал5 - 11.05.2004

Тој, како што официјално е соопштено, ќе положи заклетва на свечена собраниска седница закажана за в среда точно напладне, со што ќе стане третиот претседател на Република Македонија, од нејзиното осамостојување во 1991 година.

Италијанскиот претседател му честиташе на Црвенковски

Утрински - 11.05.2004

Телеграма Скопје - ?Посакувам за време на Вашиот мандат успешните односи меѓу Италија и Македонија да изнајдат нови можности за нивно продлабочување, пред сў и во пресрет на приближувањето на Вашата земја кон ЕУ", се вели во честитката што италијанскиот претседател Карло Азелјљо Чампи ја упати до ...

Костов пред одлука, мандатот ќе се додели на крајот од седмицава

Утрински - 11.05.2004

Премиерските комбинации во СДСМ се при крај. Некои работи стануваат појасни СОЊА КРАМАРСКА Министерот за внатрешни работи, Хари Костов, е пред конечната одлука дали да ја прифати понудата за премиер, велат извори од Владата и од СДСМ.

В среда Црвенковски ќе биде инагуриран за претседател на РМ

А1 - 10.05.2004

Спикерот Јордановски и официјално, за во среда, ја закажа собраниската седница на која Црвенковски ќе биде инагуриран за шеф на државата. Тој денеска добил допис од Државната изборна комисија со кој се потврдува дека изборите се завршени и дека Црвенковски е избран за претседател.

ВМРО ДПМНЕ ќе ја бојкотираат инагуративната седница

А1 - 10.05.2004

Дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ, како и повеќето пратеници од оваа партија се затечени од одлуката да се бојкотира седницата на парламентот на која Црвенковски треба да биде инагуриран за претседател на државата, дознава А1.

АНА не е закана за регионалната безбедност

Утрински - 10.05.2004

Според министрите за внатрешни работи на Македонија и на Албанија ОХРИД - Во министерствата за внатрешни работи на Македонија и на Албанија постои позитивна атмосфера за продлабочување на соработката, особено на планот на обезбедувањето на границата и борбата против организираниот криминал.

АНА не е опасност за безбедноста на Македонија

Време - 10.05.2004

СРЕДБА ХАРИ КОСТОВ - ИГЛИ ТОСКА ВО ОХРИД Костов и Тоска се согласни дека Албанската национална армија (АНА) не е поголема опасност за безбедноста на Македонија, оценија министрите за внатрешни работи на Македонија и на Албанија, Хари Костов и Игли Тоска.

Бранко Црвенковски и официјално претседател на Македонија

Утрински - 10.05.2004

ДИК му го врачи уверението на новоизбраниот шеф на државата, инаугурацијата на свечена седница, најверојатно в среда Бранко Црвенковски и официјално е новиот претседател на Република Македонија. Со врачувањето на уверението за избор на шеф на државата, Државната изборна комисија му ја верификуваше ...

Црвенковски го доби уверението за претседател, инаугурацијата в среда

Време - 10.05.2004

ИЗБОРИТЕ ЗАВРШИЈА Државната изборна комисија завчера на Бранко Црвенковски му го врачи уверението со кое се потврдува дека тој е избран за претседател на Република Македонија. Новиот претседател ќе ја преземе функцијата по потпишувањето на свечената изјава, што, како што вчера изјави генералниот ...

НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕМА КОЈ ДА МУ ЧЕСТИТА

Утрински - 10.05.2004

СОЊА КРАМАРСКА Ако се изземат честитките од сопартијците и симпатизерите и оние што пристигнуваат од колегите во странство, како и впрочем при сите досегашни претседателски избори, и на овој сегашен нов претседател нема кој да му честита од домашниот политички терен.

Денес одлука - Хари премиер или не

Вест - 10.05.2004

За десет секунди, во саботата на Бранко Црвенковски му беше врачено уверението од Државната изборна комисија со кое се потврдува дека тој е избран за претседател на државата. Со овој чин Комисијата му ја верификуваше победата на Бранко Црвенковски, а изборите ги прогласи за завршени.

Без ВМРО-ДПМНЕ на инаугурацијата

Утрински - 10.05.2004

Опозицијата зазема став кон изборот на Црвенковски за претседател Опозицијата зазеде став кон изборот на Бранко Црвенковски за претседател на државата, а тоа е дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на церемонијата на неговата инаугурација, која, најверојатно, ќе се одржи в среда.

Црвенковски в среда ќе се заколне

Дневник - 10.05.2004

СОБРАНИЕ Инаугуративната седница на која Бранко Црвенковски како нов претседател на државата ќе даде свечена изјава ќе се одржи в среда во 12 часот. Откако ќе даде заклетва дека ќе ги почитува Уставот и законите, Црвенковски и официјално ќе стапи на должноста шеф на државата.

Хари Костов во менгеме меѓу Владата и јастребите на СДСМ

Дневник - 10.05.2004

ПРЕМИЕРСКО-ЛИДЕРСКИ ДИЛЕМИ КАЈ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ Името на новиот мандатар ќе се знае најдоцна до среда Хари Костов е во дилема дали да ја прифати премиерската функција, зашто во СДСМ с$ уште не е одлучено дали мандатарската и лидерската улога ќе бидат концентрирани во една личност или ќе се ...