TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите ги одбранија осумте гола со Исланд

А1 - 15.06.2008

Исланд - Македонија 30:24. Сладок пораз во Рејкјавик, загубивме но ги одбранивме осумте гола позитива од Скопје, па нашите најдобри ракометари по девет години се враќаат на големите настани. Четврта среќа против фамозниот Исланд, овојпат бараж пречката прескокната за пласман на мундијалот во ...

Ракометарите во Исланд со историска шанса

А1 - 14.06.2008

Во деновите за фудбал Македонија го бара патот што ќе не врати во ракометната елита. Во далечниот Исланд нашата репрезентација утре ќе заверува ракометна виза за светското првенство во Хрватска наредната година. Во Рејкјавик македонските ракометари однесоа позитива од осум гола која овозможува ...

Сега или никогаш

Вест - 14.06.2008

НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ УТРЕ ВО БОРБА ЗА ПЛАСМАНОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО 2009 Утре во Рејкјавик генерацијата на Кире Лазаров ќе ја има шансата да го испише својот дел од историјата на македонскиот ракомет, пласирајќи се на Светското првенство 2009 во Хрватска.

Против Исланд со ладна глава и стрплива игра

Дневник - 14.06.2008

Единствено што Исланд сега може да одигра ново, тоа е да бидат поагресивни и да одат на провокации, вели капитенот Лазаров Првпат во четирите досегашни меѓусебни со Исланд во реваншот од баражите за големите натпреварувања ја имаме улогата на фаворит, со оглед на осумте гола предност, 34-26, па в ...

Исландски испит на зрелоста за ракометарите

Утрински - 14.06.2008

Лазаров: Историска шанса за пласман на СП, која не смее да се пропушти Роберт Димитриевски Оваа генерација македонски ракометари в недела полага „матура“. Возвратниот натпревар од мундијалскиот бараж со Исланд, закажан за 18 ч.

К. Лазаров: Не сме во облаци

Вечер Прес - 14.06.2008

Избраниците на селекторот Илија Темелковски ветуваат голема борба како на првиот дуел во Скопје, добро претставување и нема да ги бранат осумте голови предност, туку одат на победа и по 9 години да заминат на Мундијалот во Хрватска Рејкјавик, главниот град на Исланд, утре ќе биде мегдан на вториот ...

Ракомет: јавноста зема здив пред неделниот реванш со Исланд

А1 - 13.06.2008

Македонската ракометна и спортска јавност полека зема здив пред неделниот реванш натпревар на нашата најдобра машка репрезентација против Исланд, од баражот за место на мундијалот во Хрватска наредната година. По трите неуспеси во досегашните меѓусебни соочувања, осумте гола позитива од Скопје ни ...

Ракометарите подготвени за реванш со Исланд

А1 - 12.06.2008

Најдобрите македонски ракометари финишираат со подготовките за реванш баражот со Исланд за пласман на мундијалот во Хрватска идната година. „Предвидуваме работи што можат да ни се случат таму, го повторуваме она што ни е како квалитет и мислам дека ќе бидеме спремни и повторно можам да ветам дека ...

Усовршување на одбраната

Време - 12.06.2008

РАКОМЕТ Веќе е заборавена одличната претстава од неделата и победата со осум голови разлика над Исланд, а ракометарите со полн интензитет се подготвуваат за реваншот во Рејкјавик. Желба е да се повтори играта од Скопје и, по деветгодишна пауза, Македонија повторно да биде учесник на еден голем ...

Да се заборави она што беше во Скопје

Вест - 12.06.2008

НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ УТРЕ ПАТУВААТ ЗА ИСЛАНД Да се заборави она што се случуваше во неделата во салата "Борис Трајковски" е ставот со кој нашите најдобри ракометари ќе влезат во неделниот реванш од баражот за Светското првенство 2009 против Исланд.

Подготвени за исландската бура

Дневник - 12.06.2008

Осумте гола предност од првиот меч, не ги крена во облаци македонските ракометари пред реваншот во Исланд во баражот за СП 2009 година во Хрватска. Иако исландскиот селектор не прогласи веќе за речиси квалификувани, ракометарите сакаат да заврши и второто полувреме во Рејкјавик за да може се ...

Исланѓаните во шок по дебаклот во Скопје

Утрински - 11.06.2008

Ристовски го заклучи голот на Македонија, изјави селекторот Гудмундсон за медиумите на островот Миодраг Мицковиќ На Исланд се' уште владее вистински шок меѓу љубителите на ракометот по високиот пораз од Македонија во првиот меч од баражот за Светското првенство 2009 во Хрватска.

Ги ладиме главите

Вечер Прес - 11.06.2008

Според селекторот Илија Темелковски до петок, кога се патува за Рејкјавик, ќе се тренира на тактичко-технички план, во релаксирана атмосфера, никој не се залажува дека работата е завршена, туку треба добро да се одработи и на реваншот Македонија по 1999 година во Египет повторно си ја подотвори ...

Ова не се пропушта

Вест - 10.06.2008

НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ГО ПРЕГАЗИЈА ИСЛАНД ВО ПРВИОТ БАРАЖ-МЕЧ ЗА СП 2009 Дојде ли моментот на оваа генерација? Дојде ли времето овој никогаш спорен талент и квалитет, конечно, да му се покаже на светот? Во овие осум гола предност лежи шанса каква што нашите најдобри ракометари никогаш не ...

Црвено-жолта ракометна рапсодија

Утрински - 10.06.2008

Македонија го декласира Исланд со 34:26 во првиот меч од баражот за СП 2009 Роберт Димитриевски „Македонија, Македонија“, ечеше под сводовите на новата сала „Борис Трајковски“ по првиот официјален спортски настан во кој машката ракометна репрезентација на Македонија го „растури“ Исланд со 34:26 во ...

Ерупција во новиот „вулкан“

Време - 10.06.2008

РАКОМЕТ Одличен голман, феноменален бек и жешка атмосфера во нова сала се рецептот за успехот на Македонија над Исланд од 34-26 во првиот бараж-меч за пласман на СП 2009. Тие фактори им донесоа голема победа на „црвено-жолтите“ и резултат кој ја изненади ракометна Европа, но не и нас.

Исланд се вплетка во нашата мрежа

Дневник - 10.06.2008

„Рибарите“ со осум гола разлика победени од Македонија во Скопје во првиот меч Со расположениот Борко Ристовски на голот, со 20 одбрани и постигнат гол, прецизна бековска линија предводена од Кирил Лазаров , Радослав Стојановиќ и Наумче Мојсовски, агресивна одбрана и напад во кој се реализираше се' ...

К. Лазаров: Направивме голем резултат

Вечер Прес - 10.06.2008

Во своето сефте, во новата сала, во блескава атмосфера, уште подобра игра и на крајот убедлива победа, избраниците на селекторот Илија Темелковски го декласираа фаворитот Исланд и се на добар пат, по девет години, да играат на Светското првенство во јануари во Хрватска Македонија е на половина пат ...

Ракомет: Со плус осум одиме во Рејкјавик

А1 - 09.06.2008

Најдобрите македонски ракометари како никогаш досега блиску до враќање на големите настани. фамозниот Исланд е вторпат совладан во седмиот бараж дуел. Осумте гола разлика треба да бидат доволни да ги елиминираме во четвртиот обид и да бидеме дел од мундијалот во Хрватска идната година.