TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 4 пријави за затајување данок

А1 - 24.07.2005

Нови кривични пријави за затајување данок заработија бизнисмени од 4 скопски фирми. Имињата и на фирмите и на газдите, непознати во бизнис круговите. Сумата на затаениот данок - вкупно 230 илјади евра. Сите биле поврзани и работеле со веќе притворените Мисајловски и Харитоновски, газдата на ...

Илјада и петстотини стана во Охрид без платен ДДВ

Утрински - 23.07.2005

ЗЛОУПОТРЕБИ СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Од околу 1.500 стана што се изградени во Охрид во последните неколку години, поради неплатен ДДВ, според познавачи на градежниот бизнис, државата изгубила над четири милиони евра. Овие големи суми завршиле во џебовите на градежната мафија, која покрај незаконскиот ...

Досега запленети два милиона евра од пирамидата

Утрински - 23.07.2005

Идната недела се очекуваат нови кривични пријави против актерите во даночниот скандал Досега се поднесени 24 кривични пријави кои тежат околу два милиона евра НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Од вкупно сто милиони евра колку што во стартот се објави дека тежи даночната пирамида, досега е откриено затајување ...

Засега два милиони евра!

Вечер Прес - 23.07.2005

Колку тежи даночната пирамида, дали стотина милиони евра, повеќе или помалку, засега никој не може со прецизност да каже. Сумата ќе биде прецизирана откако целиот случај ќе биде затворен. Овој мега даночен скандал, според првите проценки тежи околу сто милиони евра, сума за која е оштетена државата.

Масовно плаќање на затаениот данок

А1 - 22.07.2005

Главните актери од даночната пирамида масовно го плаќаат данокот што го затаиле. Од сметките на даночните затајувачи на државна сметка деновиве се префрлаат милионски суми пари. Се враќа затаениот данок и од бизнисмените што веќе заработија кривични пријави, но и од оние за кои се подготвуваше ...

Градежни фирми од Охрид вмешани во даночната пирамида

А1 - 22.07.2005

Охридската градежна мафија според одредени неофицијални проценти преку изградба и продажба на најмалку 1.500-тини нови станови во Охрид последниве години, преку затајување на ДДВ од 18%, државата ја олеснила за повеќе од 4 милиони евра.

Градежната даночна пирамида тежи повеќе од 170 милиони евра

Време - 22.07.2005

БИВШ ДАНОЧЕН ИНСПЕКТОР ТВРДИ Ивица Антески Градежната урбана мафија во државава затаила околу 100 милиони евра за плаќање на данокот за додадена вредност и околу 20 милиони евра персонален данок за последниве три години. Градежните фирми и преку враќањето на ДДВ незаконски го олесниле буџетот на ...

Од 7.000 градежни фирми, само 200 работат легално

Утрински - 22.07.2005

Државната каса останува покуса за милионски суми пари поради даночните затајувања во градежништвото Инвеститорите во градежништвото имаат одлично изрежиран модел на прикривање на даночните обврски НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Од 7.000 фирми регистрирани како градежни компании, само околу 200 работат ...

Потерница за Орце Камчев?

Вечер Прес - 22.07.2005

Македонската полиција до сите полициски станици издала централна потерница за спроведување на Орце Камчев. Потерницата, како што дознаваме од високи извори на Владата, е издадена во врска со аферата за "даночната пирамида", која деновиве преминува во политичка пресметка меѓу власта и опозицијата.

Специјалните обвинители веќе постапуваат по пријавите за 20 фирми

Утрински - 21.07.2005

ИСТРАГА Огромен број инвеститори кои продаваат по десетици станови пријавувале дека градат како физички лица, со што затајувале ДДВ од 18 отсто Во Специјално одделение за борба против организираниот криминал на Јавното обвинителство заклучно со вчерашниот ден се водат 20 кривични постапки за исто ...

"Човек-фирми" градат даночна пирамида во градежништвото

Дневник - 21.07.2005

ГРАДЕЖНИЦИТЕ ПРИЗНАВААТ ГОЛЕМ КРИМИНАЛ ВО ДЕЈНОСТА Најголем дел од даночниот криминал се случува во градежниот сектор, каде што многубројни "човек-фирми" го избегнуваат плаќањето на ДДВ и на други давачки, тврдат извори на "Дневник" од оваа област.

Даночната пирамида поважна од буџетот

Време - 21.07.2005

КОМИСИЈА ЗА ЕКОНОМСКИ ПРАШАЊА Даночната пирамида беше поинтересна за дискусија меѓу членовите на комисијата за економски прашања, иако единствена точка на дневен ред беше ребалансот на буџетот за 2005 година. - Кога го планирате буџетот, или не знаете како тоа да го направите, или однапред ...

Градежна мафија ја „ѕидала" даночната пирамида

Утрински - 21.07.2005

Преку изградба на станови се затајувале огромни суми даноци и се изигрувала државата НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Градежна мафија во земјава ја †ѕидалааи даночната пирамида. Државната каса е †олеснетааи за милионски суми евра преку голем број градежни фирми од земјава, кои преку добро разработени ...

Градежниците “топ” затајувачи на ДДВ-то

Вечер Прес - 21.07.2005

Стопанственици од единаесет фирми, бизнисно и капитално поврзани меѓу себе, од различни сектори, се осомничени за даночен криминал. Финансовата полиција против сите поднела кривични пријави. Два месеци по обелоденувањето на даночната пирамида, поднесени се вкупно 24 кривични пријави против ...

Кривични пријави за уште 11 затајувачи на данок

Дневник - 20.07.2005

МИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ Министерството за финансии вчера поднесе нови 11 кривични пријави, од кои шест завршија во Државното, а пет во Основното јавно обвинителство во Скопје. Станува збор за пријави против 11 бизнисмени поради сомневање дека затајувале данокот.

Се бара познатиот скопски бизнисмен - дел од пирамидата?

Утрински - 20.07.2005

Финансиската полиција поднела 11 нови кривични пријави за даночниот скандал Од Финансиската полиција единствено информираат дека деновиве дополнително поднеле 11 кривични пријави Владини извори продолжуваат со селективно соопштување на учесниците во даночната пирамида.

Осомничени уште 11 фирми

Време - 20.07.2005

СЛУЧАЈ „ДАНОЧНА ПИРАМИДА“ Министерството за финансии поднело нови 11 кривични пријави за фирми и лица осомничени за затајување данок, соопштени вчера Министерството. Изминативе два дена Министерството за финансии, под чија надлежност работи и финансиската полиција, поднело шест кривични пријави до ...

Црвенковски не е нервозен поради даночната пирамида

Утрински - 20.07.2005

Претседателот на државата јавно побара процесот за даночното затајување да се истера докрај ДПА се обидува да ја употреби или злоупотреби ситуацијата во Кондово >?Не само што не сум нервозен, туку око не ми трепнува!!и, е коментарот на претседателот на државава, Бранко Црвенковски, на прашањето ...

Нови 6 кривични пријави за затајување на данок

А1 - 19.07.2005

Стопанственици од единаесет скопски фирми, бизнис и капитално поврзани меѓу себе, од различни сектори, но најмногу од градежниот бизнис се осомничени за даночен криминал. Финансовата полиција потврди дека против сите поднела кривични пријави.

Три нови притворувања за даночната пирамида

Канал5 - 19.07.2005

Јордан Камчев еден од основачите на „ОРКА“ е најзвучното име од ново пријавените лица за учество во Даночната пирамида. Тој веќе има две кривични пријави за слично дело минатата година, но за ланската пирамида во која беа вклучени повеќе фирми на семејството Камчеви, се уште нема судски епилог.