TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вељаноски, пратениците, новинарите - сите ќе сведочат за настаните на 24 декември

Канал5 - 16.06.2013

Од среда се очекува делегација од Брисел да дојде во Скопје за да се запознаат со работата на ова тело но и да дадат сугестии како подобро да се дојде до вистината.

Експертската комисија за 24 декември ќе ги разгледува снимките од Собранието

24 Вести - 16.06.2013

Eкспертската комисија која треба да ги расчисти случувањата од 24 декември пред и во Собранието ќе ги разгледа сите снимки од собранието од клучниот ден, но ќе побара и мислења и додатни снимки од ...

Пратениците, новинарите и собранискиот спикер Вељаноски ќе сведочат пред експертската комисија

24 Вести - 16.06.2013

Собранискиот спикер, пратениците, новинарите и шефовите на собраниското обезбедување – пред Експертската комисија сите ќе сведочат за случувањата во собранието од 24-ти декември.

Давитковски: Ќе се прегледаат снимките од надзорните камери

Алсат-М - 16.06.2013

Истражната комисија за настаните од 24 декември ќе побара изјави од претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, од координаторите на пратеничките групи, новинарите, а ќе ги разгледува и ...

Kомисијата ќе почне да ги гледа снимките од 24 декември

Дневник - 16.06.2013

Со оптимизам и работа во одлична атмосфера ад хок-комисијата за настаните од 24 декември вчера ја одржа третата средба и, според најавите од претседателот на Kомисијата, Борче Давитковски, може да се ...

Ад-хок комисијата ќе ги разгледува сите снимки од 24. декември

А1 On - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата од 24. декември минатата година пред и во Собранието ќе ги разгледува сите снимки од Парламентот од тој ден и ќе побара мислење и дополнителни снимки ...

Вељаноски, пратениците, обезбедувањето, снимките - сите ќе сведочат за настаните од 24. декември

Press24 - 16.06.2013

Според информациите на Канал 5, за настаните од 24. декември ќе сведочат претседателот на македонското Собрание, пратеници, новинари и обезбедувањето.

Вељановски, пратеници и новинари ќе сведочат за 24-ти декември

Нетпрес - 16.06.2013

Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, пратеници, новинари и обезбедувањето во парламентот ќе бидат дел од сведоците кои ќе зборуваат пред Ад-хок комисијата за расчистување на настаните во и ...

Ад-хок комисијата ќе ги разгледува сите снимки од 24 декември

Сител - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата од 24 декември минатата година пред и во Собранието ќе ги разгледува сите снимки од Парламентот од тој ден и ќе побара мислење и дополнителни снимки ...

Ад-хок комисијата ќе ги разгледува сите снимки од 24 декември

Алфа - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата од 24 декември минатата година пред и во Собранието ќе ги разгледува сите снимки од Парламентот од тој ден и ќе побара мислење и дополнителни снимки ...

Како ќе решава комисијата-оставено за натаму

Алфа - 16.06.2013

Ад-хок комисијата, иако беше најавено, ниту денеска не утврди како ќе решава – со консензус или со мнозинство. На состанокот се договарале повеќе технички елементи за тоа како ќе функционира ова тело ...

Комисијата за 24 декември ќе ги разгледа и партиските снимки

Нова ТВ - 16.06.2013

Eкспертската комисија која треба да ги расчисти случувањата од 24 декември пред и во Собранието ќе ги разгледа сите снимки од собранието од клучниот ден, но ќе побара и мислења и додатни снимки од ...

Ад-хок комисијата ќе ги разгледува снимките од 24 декември

Курир - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата од 24 декември минатата година пред и во Собранието ќе ги разгледува сите снимки од Парламентот од тој ден и ќе побара мислење и дополнителни снимки ...

Давитковски - разговаравме за технички елементи на Комисијата за 24.12

Р.С.Европа - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за настаните на 24 Декември денеска не утврди како ќе решава, дали со консензус или со мнозинство. На состанокот, како што изјави Претседателот на Комисијата Борче Давитковски, се ...

Комисијата за 24 декември и денеска не реши како ќе одлучува

Капитал - 16.06.2013

Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември ниту на денешниот состанок не успеа да утврди како ќе решава – консензуално или со гласовите на мнозинството членови.

Комисијата за настаните од 24 декември ќе ги гледа сите снимки

МКД - 16.06.2013

Експертската комисија за расчистување на случувањата пред и за време на 24 декември минатата година пред и во Собранието се состана и денеска и реши да ги разгледа сите официјални видео снимки од ...

Комисијата за 24 декември ќе ги разгледува снимките од парламентот

+инфо - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата од 24 декември минатата година ќе ги разгледува сите снимки од парламентот од тој ден и ќе побара мислење и дополнителни снимки од политичките партии, ...

Ад-хок комисијата ќе ги разгледува сите снимки од 24 декември

Економски - 16.06.2013

Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата од 24 декември минатата година пред и во Собранието ќе ги разгледува сите снимки од Парламентот од тој ден и ќе побара мислење и дополнителни снимки ...

Комисијата ќе ги прегледа снимките од 24 декември

Република - 16.06.2013

Eкспертската комисија која треба да ги расчисти случувањата од 24 декември кога се случија низа инциденти и немили настани помеѓу пратениците пред и во Собранието ќе ги разгледа сите снимки од ...

Комисијата за 24 декември одлучи да ги прегледа сите снимки и стенограми

Локално - 16.06.2013

Денеска не се утврди како ќе решава ад-хок комисијата за настаните на 24 Декември, дали со консензус или со мнозинство. На состанокот, како што изјави Претседателот на Комисијата Борче Давитковски, ...

Ад-хок комисијата 24, ќе има мониторинг од ЕУ

Локално - 16.06.2013

Сепак нема да бидат сами, Фуле ќе мониторира потврди претседателот на комисијата 24 Борче Давитковски „Ќе имаме мониторинг од ЕУ, може да дојдат набљудувачи и треба да предвидиме кои права ќе ги ...

Сите ќе сведочат за настаните на 24 декември

Вечер Прес - 16.06.2013

Претседателот на Собранието, пратеници, новинари и обезбедувањето сите ќе сведочат за настаните од 24 декември. Ад хок комисијата како докази ќе ги користи и снимките од безбедносните камери како и ...

Комисијата ќе ги разгледува сите видео материјали од 24. декември

Sky - 16.06.2013

Комисијата за расчистување на „црниот понеделник“, ќе ги прегледа сите снимки од Парламентот од 24. декември, минатата година, и ќе побара мислење и дополнителни снимки од партиите.

Давитковски: Ќе имаме мониторинг од ЕУ

Канал5 - 15.06.2013

Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември ги очекува документите од Собранието за настаните, како и од пратеничките групи. Денеска се одржа првиот работен состанок.

Давитковски: Расположението е одлично, но главните прашања не ги отворивме

24 Вести - 15.06.2013

Ја избегнаа жештината но не ги отворија жешките прашања. Експертската комисија која треба да ги расчисти случувањата од 24 декември пред и во собранието утрово почна со работа.

Давитковски: Ќе се разгледуваат сите снимки од 24 декември

Утрински - 15.06.2013

Тој очекува да се испочитува рокот од два месеца за подготвување на извештајот за минатогодишните настани Ад-хок Комисијата за расчистување на случувањата од 24 декември минатата година пред ...

Почна да работи комисијата за 24 декември

Алсат-М - 15.06.2013

Претседателот на истражната комисија за настаните од 24 декември, Борче Давитковски, е оптимист дека ова тело може да излезе со заклучоци дури и порано од предвидениот рок од 60 дена.

Почна со работа комисијата за настаните од 24 декември

Утрински - 15.06.2013

Претседателот Борче Давитковски истакна дека се разгледувала и драфт верзијата на Деловникот за работа Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 ...

Извештајот на Комисијата до август

Утрински - 15.06.2013

Петтемина членови на експертското тело во наредниот период ќе заседаваат во Клубот на пратениците, во обид да ги расчистат критичните настани од 24 декември Има голема волја кај двете политички ...

Давитковски:Груевски и Заев се паметни луѓе, ситуацијата предизвикана од 24 декември ќе се реши

Канал5 - 15.06.2013

Ад хок комисијата која ќe расправа за настаните од 24 декември во Собранието, денеска на првата работна средба ќе го носи својот деловник за работа.

Комисијата профункционира, се чека деловникот

Алфа - 15.06.2013

Утврден распоредот на одржување на седниците, договорено интензивно темпо на работа до крајот на јули, прецизирано кои се документи ќе се разгледуваат во процедурата – ад хок комисијата за настаните ...

Давитковски: Ќе имаме мониторинг од ЕУ

+инфо - 15.06.2013

Ќе имаме мониторинг од ЕУ, може да дојдат набљудувачи и треба да предвидиме кои права ќе ги имаат луѓето, изјави претседателот на Ад хок комисијата, професорот Борче Давитковски, по денешниот ...

Почна со работа комисијата за настаните од 24 декември

Курир - 15.06.2013

Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 декември минатата година денеска ја утврдија динамиката на работа, согласно која, во наредните 20-тина дена ќе ...

Почна со работа Ад хок комисијата, секојдневни заседанија

Сител - 15.06.2013

Стартуваше со работа ад-хок Комисијата која треба да утврди што точно се случуваше во и пред Собранието на 24 декември минатата година.

Ад хок комисијата почнува со работа

+инфо - 15.06.2013

Ад хок комисијата која ќe расправа за настаните од 24 декември во Собранието, својот деловник за работа ќе го донесе на денешната прва работна средба.

Добра атмосфера за добар почеток на ревизијата на собранискиот инцидент

МКД - 15.06.2013

За два месеца членовите на Комисијата се очекува да изнесат факти, а не политички заклучоци за декемвриските собраниски случувања Експертската комисија која треба да ги истражи случувањата во ...

Давитковски : Има политичка волја работата на комисијата да заврши во рок од 60 дена

Таратур - 15.06.2013

Дојдоа, се видоа, испија кафе, се смешкаа и се заложија да ја завршат работата. Членовите на експертската комсија седнаа на иста маса, вчера им беше удобно, од денес, според агендата и роковникот и ...

Почна да работи комисијата за настаните од 24 декември

Економски - 15.06.2013

Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 декември минатата година денеска ја утврдија динамиката на работа, согласно која, во наредните 20-тина дена ќе ...

Комисијата за утврдување на настаните од 24 декември почна да работи

Денешен - 15.06.2013

Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 декември минатата година денеска ја утврдија динамиката на работа, согласно која, во наредните 20-тина дена ќе ...

Комисијата за настаните од 24 декември денес почнува со работа

Либертас - 15.06.2013

Ад хок комисијата која ќe расправа за настаните од 24 декември во Собранието, својот деловник за работа ќе го донесе на денешната прва работна средба.

Дадени првите насоки за расчистување на 24 Декември !

Локално - 15.06.2013

Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 декември минатата година денеска ја утврдија динамиката на работа, согласно која, во наредните 20-тина дена ќе ...

Комисијата почна да го расчистува „црниот понеделник“

Sky - 15.06.2013

Почна со работа Комисијата за утврдување на настаните од 24. декември, или „црниот понеделник“, кога опозицијата насилно беше избркана од Собранието.

Комисијата за утврдување на настаните од 24 декември почна да работи

Либертас - 15.06.2013

Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 декември минатата година денеска ја утврдија динамиката на работа, согласно која, во наредните 20-тина дена ќе ...

Давитковски: Комисијата ќе го запази рокот за Извештај

Република - 15.06.2013

Комисијата за 24 декември денеска ја утврди динамиката на работа, според која следните 20 дена секојдневно ќе се состанува за да ги прегледа документацијата и изјавите од Собранието и од пратениците ...

Давитковски:За 60 на дена ќе најдеме заедничко решение

Локално - 15.06.2013

Петтемина членови на експертското тело во наредниот период ќе заседаваат во Клубот на пратениците, во обид да ги расчистат критичните настани од 24 декември.

Ад хок комисијата почна да го испитува „црниот понеделник“

Фактор - 15.06.2013

Имаат 2 месеци за да го напишат извештајот, а денеска се фатија за работа. Комисијата за утврдување на настаните од 24-ти декември, утврди динамиката на работа.

Комисијата за утврдување на настаните од 24 декември почна да работи

Бриф - 15.06.2013

Членовите на Ад-хок комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24 декември минатата година денеска ја утврдија динамиката на работа, согласно која, во наредните 20-тина дена ќе ...

Прв работен ден на експертската комисија

Н.Македонија - 15.06.2013

Заврши првиот работен ден на Комисијата која треба да утврди што точно се случуваше во и пред Собранието на 24 декември минатата година Комисијата ќе заседава секојдневно, до крајот на јули.

Денеска почнува со работа експертската комисија

Н.Македонија - 15.06.2013

За два месеци ќе се знае исходот од работата на експертската комисија, која ќе се обиде да ги расветли настаните во и пред Собранието на 24 декември минатата година Ова го кажа деканот на Правниот ...

Давитковски : Има политичка волја да се заврши работата во рок од 60 дена

24 Вести - 14.06.2013

Дојдоа , се видоа, испија кафе, се смешкаа и се заложија да ја завршат работата. Членовите на експертската комсија седнаа на сита маса, денеска им беше удобно, од утре, според агендата и роковникот и ...

Давитковски: Груевски и Заев се паметни луѓе - ќе сфатат

Дневник - 14.06.2013

Измени на собранискиот Деловник или на некој закон со кој би се спречиле инциденти како оној од 24 декември ќе биде целта на Kомисијата за собраниските настани од пред половина година, најави ...

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Алсат-М - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Конституирана Комисијата за 24 декември, влегоа и Фрчкоски и Илија Димовски

Вест - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

24 Вести - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Конституирана комисијата за настаните од 24 декември

Телма - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Давитковски: Има волја да се расчистат настаните од 24 декември

Канал5 - 14.06.2013

Кај политичките партии има волја да се расчистат случувањата од 24 демември - рече пртеседателот на Комисијата , Борче Давитковски,по првата средба со претставнците на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ.

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Deutsche Welle - 14.06.2013

Експертскиот тим ќе ги утврди фактите без да носи политички одлуки, потенцираше проф. Борче Давитковски, претседател на Комисијата за настаните од декември 2012 по средбата кај претседателот на ...

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Канал5 - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Сега рацете подалеку од комисијата

Утрински - 14.06.2013

Татјана Поповска По три месеци расправии, натегања и подметнувања ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, односно нивните претседатели најдоа име, експерт по право, почитуван во професијата, за кого и двајцата сметаат ...

Ќе брои ли Комисијата ангели

Утрински - 14.06.2013

Ерол Ризаов Власта и опозицијата во Македонија снесоа едно заедничко јајце. По три месеци кокодакање и шест месеци по „црниот понеделник“, Груевски и Заев избраа претседател на Комисијата која треба ...

Давитковски - Постои волја за расчитување на настаните

Утрински - 14.06.2013

Комисијата за настаните од 24 декември денеска беше конституирана и од утре редовно ќе се состанува Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република ...

Давитковски: Има голема волја за расчистување на 24 декември

Капитал - 14.06.2013

Комисијата што треба да ги расчисти случувањата во и пред Парламентот на 24 декември минатата година е конституирана. Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ денеска се состанаа кај претседателот ...

Ад-хок комисијата за црниот понеделник утре почнува со работа

+инфо - 14.06.2013

Ад хок комисијата која треба да расправа за настаните од 24 декември во Собранието, својот деловник за работа ќе го донесе на утрешната работна средба, истакна претседателот на ова тело, ...

Комисијата за 24. декември почнува со работа од сабота

А1 On - 14.06.2013

Членовите и претседателот на Комисијата, Борче Давитковски, на средбата кај претседателот Иванов, се договориле да почнат со работа во сабота околу 11 часот во Клубот на пратениците.

Давитковски - Не политички заклучоци, туку факти

Р.С.Европа - 14.06.2013

Ние нема да носиме политички заклучоци. Тоа не е наша работа. Ние сме експертски тим, којшто ќе ги забележи фактите и може да дадеме некоја препорака евентуално за подобрување на Деловникот или на ...

Конечно конституирана ад хок комисијата

Алфа - 14.06.2013

Конечно се конституира ад хок комисијата која ќе ги истражува настаните од 24-ти декември. Денеска во кабинетот на претседателот Иванов се одржа првата седница на ова тело чие формирање беше една од ...

Почна со работа комисијата за 24 декември

Сител - 14.06.2013

Експертската комсија за настаните од 24 декември на заедничка маса. 60 дена ќе им треба на петмината членови за да констатираат, чија е одоговрноста за настаните во македонското Собрание од 24 ...

Давитковски: Има волја да се расчисти 24 декември

Курир - 14.06.2013

-Јас мислам дека има голема волја и кај едните и кај другите, мислам дека особено кога и политичките партии застанаа зад мене како декан на Правниот факултет со некое правно искуство значи ми ...

Конституирана комисијата за 24-ти декември

Р.С.Европа - 14.06.2013

Денеска беше конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Сител - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Во сабота почнува со работа Комисијата за 24 декември

Кајгана - 14.06.2013

Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември почнува со работа во сабота. На средбата кај претседателот Ѓорге Иванов, членовите и претседателот на Комисијата, Борче Давитковски се ...

Фрчкоски може да биде член на Комисијата за 24 декември, иако е лустриран

Макфакс - 14.06.2013

Љубомир Фрчкоски има право да учествува во работата на Комисијата, со оглед на тоа дека беше лустриран пред извесно време, вели претседателот на Комисијата за настаните од 24 декември и декан на ...

Започна првиот состанок на Комисијата за настаните од 24 декември

Нетпрес - 14.06.2013

Во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов пред малку започна првиот состанок на Ад-хок Комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24-ти декември лани.

Комисијата за 24 декември пред деликатна работа

Р.С.Европа - 14.06.2013

Денеска e првата средба на Комисијата која ќе ги истражува настаните од 24 декември. Во комисијата има по два члена предложени од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, а нејзината работа jа предводи професор Борче ...

Давитковски: Има политичка волја да се расчисти 24 декември

Нетпрес - 14.06.2013

„Кај политичките партии има волја за да се расчистат случувањата од 24 демември лани“, истакна професорот Борче Давитковски, декан на Правниот факултет и Претседател на Ад-хок Комисијата за ...

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Алфа - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Во сабота почнува со работа Комисијата за 24 декември

Макфакс - 14.06.2013

Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември почнува со работа во сабота. На средбата кај претседателот Ѓорге Иванов, членовите и претседателот на Комисијата, Борче Давитковски се ...

Комисијата од утре ќе го расветлува 24. декември

Press24 - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која ќе ги разгледа случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24. декември 2012 година.

Комисијата за 24 декември го утврдува деловникот

Нова ТВ - 14.06.2013

Денеска во Клубот на пратеници, по вчерашното конститурирање, треба да се утврди деловникот за работа на Комисијата кои треба да ги разгледа случувањата на 24 декемвски во и пред Собранието.

Постои волја за разрешување на инцидентите од 24 декември

Нова ТВ - 14.06.2013

Постои волја кај политичките партии да се расчистат случувањата од 24 демември лани, истакна професорот Борче Давитковски, декан на Правниот факултет и претседател на ад-хок Комисијата за ...

Фрчкоски може да биде член на Комисијата за 24 декември, иако е лустриран

Кајгана - 14.06.2013

Љубомир Фрчкоски има право да учествува во работата на Комисијата, со оглед на тоа дека беше лустриран пред извесно време, вели претседателот на Комисијата за настаните од 24 декември и декан на ...

Давитковски е оптимист дека за 60 дена ќе има конечен извештај

МКД - 14.06.2013

Конституирана е комисијата која треба да ги расчисти случувањата во Собранието на Република Македонија пред и на 24 декември минатата година.

Давитковски: Има волја да се расчистат настаните од 24 декември

Бриф - 14.06.2013

Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември беше конституирана денеска, а за утре е закажан состанок на кој ќе почнат да се утврдуваат фактите.

Започна првиот состанок на Комисијата за настаните од 24 декември

Точка - 14.06.2013

Во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов пред малку започна првиот состанок на Ад-хок Комисијата за расчистување на случувањата пред и во Собранието на 24-ти декември лани.

Давитковски: Има политичка волја да се расчисти 24 декември

Точка - 14.06.2013

„Кај политичките партии има волја за да се расчистат случувањата од 24 демември лани“, истакна професорот Борче Давитковски, декан на Правниот факултет и Претседател на Ад-хок Комисијата за ...

Во сабота почнува со работа Комисијата за 24 декември

Тера - 14.06.2013

Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември почнува со работа во сабота. На средбата кај претседателот Ѓорге Иванов, членовите и претседателот на Комисијата, Борче Давитковски се ...

Власта и опозицијата си подадоа рака за да го расветлат собранискиот инцидент

Вечер Прес - 14.06.2013

ЗАПОЧНА СО РАБОТА АД ХОК КОМИСИЈАТА ЗА 24 ДЕКЕМВРИ Станува збор за правна комисија која во рок од 60 дена треба да утврди факти без да носи политички заклучоци.

Конституирана Комисијата за 24 декември, Давитковски гледа голема волја за расчистување на настаните

Либертас - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година, пренесува 24 Вести.

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Вечер Прес - 14.06.2013

Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Давитковски:Има воља за работа утре ќе се утврдува како ќе работи Ад-хок комисијата

Локално - 14.06.2013

„Кај политичките партии има волја за да се расчистат случувањата од 24 демември “, истакна претседателот на Ад-хок комисијата Борче Давитковски, на првата седба кај претседателот Иванов во врскса со ...

Конституирана Комисијата за настаните од 24 декември

Идивиди - 14.06.2013

Скопје, 14 јуни 2013 (МИА) - Конституирана е Комисијата која треба да ги расчисти случувањата во и пред Собранието на Република Македонија на 24 декември минатата година.

Груевски и Заев два часа го убедувале Давитковски

Утрински - 13.06.2013

Иако не се намали лошата реторика, средбите на политичките противници зачестија, а една од нив резултираше со екипирање на Комисијата за 24 декември Нешто повеќе од два часа им требало на премиерот ...

Очите во Борче Давитковски

Дневник - 13.06.2013

Kомисијата за расчистување на црниот понеделник настанат по бојкотот на СДСМ на собраниските клупи конечно доби претседател.

Утре прва средба на Комисијата за настаните од 24 декември

Канал5 - 13.06.2013

Во претседателската вила на Водно утре и официјално ќе започне со работа анкетната комисија за настаните од 24-ти декември.

Груевски и Заев повеќе од два часа го убедувале Давитковски

Press24 - 13.06.2013

Повеќе пд два часа им биле потребни на претседателот на Владата Никола Груевски и лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, да го убедат деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски, да ...

Заев и Груевски два часа го кандисувале Давитковски

+инфо - 13.06.2013

Никола Груевски и Зоран Заев, претседателот на СДСМ повеќе од два часа го убедувале професорот на Првниот факултет во Скопје Борче Давитковски да го прифати местото претседател на Комисијата за ...

Ад-хок комисијата ќе се конституира утре кај Иванов

Алфа - 13.06.2013

Ад хок комисијата што треба да ги истражи настаните во Собранието од 24 декември утре ќе и формално ќе се конституира. Претседателот на ова тело Борче Давитковски и членовите Благородна Дулиќ, Илија ...

Груевски и Заев 2 часа го убедувале Давитковски?!

Либертас - 13.06.2013

Нешто повеќе од два часа им требало на премиерот Никола Груевски и на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да го убедат деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски, да прифати да биде претседател ...

Ад-хок комисијата ќе се конституира утре кај Иванов

Република - 13.06.2013

Ад хок комисијата што треба да ги истражи настаните во Собранието од 24 декември утре ќе и формално ќе се конституира, јавува „Алфа“.Претседателот на ова тело Борче Давитковски и членовите Благородна ...

Денес прв состанок на комисијата за настаните од 24 декември!

Либертас - 13.06.2013

По договорот Груевски-Заев за претседател на комисијата која ќе има задача да утврди кој е виновникот за скандалозните настани во парламентот на 24 декември лани кога пратеницiте од опозицијата и ...

Заев и Груевски два часа го убедувале Давитковски да го прифати местото претседател на комисијата

Република - 13.06.2013

Никола Груевски, претседател на Владата на Република Македонија и Зоран Заев, претседателот на СДСМ повеќе од два часа го убедувале професорот на Првниот факултет во Скопје Борче Давитковски да го ...

Груевски и Заев повеќе од два часа го убедувале Давитковски

Sky - 13.06.2013

Премиерот Никола Груевски и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, повеќе од два часа го убедувале деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски, да прифати да биде претседател на Комисијата, која ...

Груевски и Заев заедно 2 часа го убедувале Давитковски да ја води комисијата

МК News - 13.06.2013

Нешто повеќе од два часа им требало на премиерот Никола Груевски и на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да го убедат деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски, да прифати да биде претседател ...

Со формирање на комисијата, воспоставен е политички дијалог

Н.Македонија - 13.06.2013

За претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, и за првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, заедничкиот избор на Борче Давитковски за лидер на комисијата за расветлување на настаните од 24 ...

Само да не го послушаат Черчил

Н.Македонија - 13.06.2013

Изборот на Давитковски за претседател на Анкетната комисија за решавање на настаните од 24 декември има уште една голема и важна димензија.

Борче Давитковски е претседател на Комисијата за 24 декември

Утрински - 12.06.2013

Во соопштенијта од ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ се наведува дека за претседател е избран домашен експерт кој е високо почитуван во професијата и јавноста. Деканот на правниот факултет Јустинијан Први, проф.

ВМРО и СДСМ избраа претседател на Комисијата

Алсат-М - 12.06.2013

Професорот на Правниот факултет во Скопје, Борче Давитковски ќе претседава со Комисијата која треба да ги расветли случувањата пред за време и по настаните од 24 декември.

Комплетирана анкетната комисија

Телма - 12.06.2013

П етчлената анкетна комисија има рок од два месеца да ги расчисти случувањата од 24 декември. Договорот - професорот Борче Давитковски да раководи со неа, е постигнат на директна средба меѓу лидерите ...

Ќе се расчистува 24 декември - ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се согласија

Канал5 - 12.06.2013

Заев и денеска изјави дека комлетирањето на Комисијата е уште еден исчекор во нормализирање на политичкиот дијалог власт - опозиција.

Експертската комисија формирана, Давитковски претседател

24 Вести - 12.06.2013

Груевски и Заев ја составија, Филе ја поздрави. Експерстката комисија конечно се формираше. За деканот на правниот факултет Борче Давитковски дале зелено светло и премиерот и лидерот на опоизицијата.

Иванов: Изборот на Давитковски значи исполнување на обврска од Пролетниот извештај

24 Вести - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

Борче Давитковски на чело на Комисијата за 24 декември

Deutsche Welle - 12.06.2013

Проф. д-р Борче Давиковски е назначен за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември, соопштија доцна синоќа (11.06) двете најголеми партии во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Иванов: Изборот на Давитковски е исполнување обврска од Пролетниот извештај

Дневник - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

Деканот Борче Давитковски претседател на комисијата за настанот од 24 декември

Дневник - 12.06.2013

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ и опозицискиот СДСМ истовремено соопштија дека е постигната согласност околу изборот на претседател на комисијата за расчистување на добропознатите настани од 24 декември.

(ВИДЕО) Заев: Изборот на Давитковски потврдува дека во Македонија е воспоставен политичкиот дијалог

А1 On - 12.06.2013

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедничкиот избор на Борче Давитковски, декан на правниот факултет при универзитетот „Св.

Иванов: Изборот на Давитковски значи исполнување обврска од Пролетниот извештај

А1 On - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

Иванов: Со изборот на Давитковски исполнивме обврска од Пролетниот извештај

Press24 - 12.06.2013

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година.

Заев: Од Комисијата очекувам брзо решение за 24 декември

Нова ТВ - 12.06.2013

„Важно е Комисијата брзо да излезе со свои заклучои заради мојата политичка партија, заради сите опозициони пратеници, но и за Република Македонија и токму од тој аспект очекувам брзи заклучоци и ...

„Расчистувањето на собраниските инциденти е обврска што ни ја даде ЕК“

МКД - 12.06.2013

Претседателот Ѓорге Иванов го поздрави и го поддржа изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на инцидентите што се случија во Собранието на 24 декември минатата ...

Заев: Очекувам Комисијата брзо да ги расветли настаните од 24. декември

Press24 - 12.06.2013

-Важно е Комисијата брзо да излезе со свои заклучоци заради мојата политичка партија, заради сите опозициони пратеници, но и за Република Македонија и токму од тој аспект очекувам брзи заклучоци и ...

Партиите најдоа претседател, ќе се утврдува начинот на гласање

Сител - 12.06.2013

Власта и опозицијата конечно се договорија. Деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски ќе раководи со Комисијата за 24 декември.

Борче Давитковски е претседател на експертската комисија за собраниските инциденти

Таратур - 12.06.2013

Груевски и Заев ја формираа експертската комисија за собраниските инциденти од 24 декември. Со комисијата ќе раководи деканот на Правниот факултет „Јустинијан Први“, проф. д-р Борче Давитковски.

Професорот Давитковски на чело на “ад хок“ Комисијата

Алфа - 12.06.2013

Портпаролот на еврокомесарот за проширување Филе - Петар Стано изјави дека веста за постигнат договор по ова прашање со задоволство е примена во седиштето ЕК.

„Изборот на Давитковски значи исполнување обврска од Пролетниот извештај“

Курир - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

Борче Давитковски избран за претседател на Комисијата за 24 декември

Кајгана - 12.06.2013

Проф. Д-р Борче Давиковски, е назначен за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември, соопштија доцна денеска двете најголеми партии во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Формирана е Анкетната комисија за настаните од 24 декември

Глас на Америка - 12.06.2013

Со телото ќе раководи Борче Давитковски, професор и декан на Правниот факултет По три и пол месеци од потпишувањето на мартовскиот договор меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ со посредство на комесарот Филе и ...

Експертите денеска кај претседателот Иванов на консултации

МКД - 12.06.2013

Eкспертската комисија која треба да ги утврди причините за инцидентите пред и за време на 24 декември денеска во 13 часот за првпат ќе се состанат во кабинетот на претседателот на Македонија Ѓорге ...

Експертите в петок на консултации кај Иванов

МКД - 12.06.2013

Експертската комисија која треба да ги утврди причините за инцидентите пред и за време на 24 декември првата средба ќе ја имаат в петок, во кабинетот на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов.

Борче Давитковски избран за претседател на Комисијата за настаните од 24-ти декември

Inpress - 12.06.2013

Скопје, 12. јуни 2013 (ИНПРЕС) Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први е избран за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24 декември, се ...

Професорот Борче Давитковски, претседател на Комисијата за настаните од 24 декември

Капитал - 12.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ соопштија дека е постигнат договор проф. д-р Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први при Универзитетот “Св.

Борче Давитковски, претседател на Комисијата за настаните од 24 декември

Кирилица - 12.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ соопштија дека е постигнат договор проф. д-р Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први при Универзитетот “Св.

Борче Давитковски, претседател на Комисијата за настаните од 24 декември

МРТ - 12.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ соопштија дека е постигнат договор проф. д-р Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први при Универзитетот “Св.

Борче Давитковски – претседател на комисијата за расчистување на настаните од 24 декември

А1 On - 12.06.2013

Со задоволство истакнуваме дека е најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември, соопшти вечерва СДСМ. Како што велат од таму, се работи за проф. д-р.

Борче Давитковски, претседател на Комисијата за настаните од 24 декември

Економски - 12.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ соопштија дека е постигнат договор проф. д-р Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први при Универзитетот “Св.

Борче Давитковски ќе раководи со анкетната комисија за случувањата од 24-ти декември

OhridNews - 12.06.2013

Проф. д-р. Борче Давитковски, актуелен декан на Правниот факултет при Универзитетот „св.Кирил и Методиј“, ќе биде претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември.

Борче Давитковски претседател на Комисијата за 24 декември

Р.С.Европа - 12.06.2013

Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први е избран за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24 декември, се наведува во одвоените соопштенија на ...

Давитковски од Правен е решение за претседател на Комисијата за настаните од 24 декември

Алфа - 12.06.2013

Доцна синоќа центрите за Комуникација на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ објавија соопштенија за јавноста во кое информираат дека е најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од ...

Деканот на Правен факултет Давитковски ќе ја води комисијата за настаните од 24 декември

Сител - 12.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ соопштија дека е постигнат договор проф. д-р Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први при Универзитетот “Св.

ВИДЕО Давитковски е заеднички предлог на Заев и на Груевски

+инфо - 12.06.2013

Синоќа на неколкучасовната средба помеѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, паднала заедничка одлука претседател на експертската комисија, која треба да расправа за 24 декември, ...

Иванов задоволен од изборот на Давитковски

+инфо - 12.06.2013

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на професорот Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја заврши ...

Давитковски избран, но исходот зависи од партиите

Р.С.Европа - 12.06.2013

Во соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ е наведено дека на функцијата е избран домашен експерт кој е високо почитуван во професијата и во јавноста.

Иванов: Изборот на Давитковски значи исполнување обврска од Пролетниот извештај

Фактор - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

Иванов: Изборот на Давитковски значи исполнување обврска од Пролетниот извештај

Денешен - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

(ВИДЕО) Заев: Изборот на Давитковски потврдува дека е воспоставен политичкиот дијалог

Бриф - 12.06.2013

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедничкиот избор на Борче Давитковски, декан на Правниот факултет при универзитетот „Св.

Иванов го поздрави изборот на Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на 24 декември

Либертас - 12.06.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го поздрави изборот на Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година и очекува таа да ја ...

(ВИДЕО) Заев: Предлогот за Давитковски е заеднички, што потврдува дека во Македонија е воспоставен политичкиот дијалог

Либертас - 12.06.2013

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедничкиот избор на Борче Давитковски, декан на правниот факултет при универзитетот „Св.

Заев: политичкиот дијалог профункционира

Локално - 12.06.2013

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедничкиот избор на Борче Давитковски, декан на правниот факултет при универзитетот „Св.

Заев: Изборот на Давитковски потврдува дека во Македонија е воспоставен политичкиот дијалог

Sky - 12.06.2013

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедничкиот избор на Борче Давитковски, декан на правниот факултет при универзитетот „Св.

Комисијата може да решава, - next !

Локално - 12.06.2013

Груевски и Заев ја составија, Филе ја поздрави. Експерстката комисија конечно се формираше. За деканот на правниот факултет Борче Давитковски дале зелено светло и премиерот и лидерот на опозицијата.

Партиите го договорија капетанот, ама не му дадоа компас

Вечер Прес - 12.06.2013

КОМПЛЕТИРАНА ЕКСПЕРТСКАТА КОМИСИЈА ЗА НАСТАНИТЕ ОД 24 ДЕКЕМВРИ - Експертите велат дека комисијата мора да се издигне над партиските интереси и да одлучува објективно.

Заев: Очекувам Комисијата брзо да ги расветли настаните од 24-ти декември

Република - 12.06.2013

-Важно е Комисијата брзо да излезе со свои заклучоци заради мојата политичка партија, заради сите опозициони пратеници, но и за Република Македонија и токму од тој аспект очекувам брзи заклучоци и ...

Заев: Изборот на Давитковски потврдува дека има политички дијалог

Фактор - 12.06.2013

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, изјави дека изборот на Борче Давитковски, инаку декан на Правниот факултет на универзитетот „Св.

Претседателот Иванов задоволен од изборот на Давитковски

Sky - 12.06.2013

Претседателот Иванов го поздрави изборот на професорот Борче Давитковски за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември 2012 година.

Борче Давитковски- претседател на комисијата за собраниските инциденти

Тера - 12.06.2013

Груевски и Заев ја формираа експертската комисија за собраниските инциденти од 24 декември. Со комисијата ќе раководи деканот на Правниот факултет „Јустинијан Први", проф. д-р Борче Давитковски.

Давитковски претседател на Комисијата за настаните од 24 декември

Идивиди - 12.06.2013

Скопје, 12 јуни 2013 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ соопштија дека е постигнат договор проф. д-р Борче Давитковски, актуелен декан на правниот факултет Јустинијан Први при Универзитетот “Св.

Борче Давитковски е претседател на експертската комисија за собраниските инциденти

24 Вести - 11.06.2013

Груевски и Заев ја формираа експертската комисија за собраниските инциденти од 24 декември. Со комисијата ќе раководи деканот на Правниот факултет Борче Давитковски.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се договорија - Борче Давитковски ќе ја води комисијата за настаните од 24 декември

Канал5 - 11.06.2013

Професорот Давитковски ќе ја предводи комисијата која ќе ги истражи настаните од 24 декември. Двете партии доцна вечерва соопштија дека се договориле.

Професорот Борче Давитковски ќе биде претседател на Комисијата за 24 декември

Вест - 11.06.2013

Деканот на скопскиот Правен факултет, проф. д-р Борче Давитковски, ќе биде претседател на Комисијата која ќќе ги истражува настаните од 24 декември 2012 година.

Борче Давитковски е претседател на Комисијата за расчистување на црниот понеделник

+инфо - 11.06.2013

Центарот за комуникации со јавноста на СДСМ информира дека е најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември. Се работи за проф. д-р.

Борче Давитковски претседател на Комисијата за 24 декември

Нова ТВ - 11.06.2013

Најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24. декември. Се работи за проф. д-р. Борче Давитковски, актуелен декан на Правниот факултет при Универзитетот ...

Борче Давитковски ќе претседава со Комисијата за 24 декември

Press24 - 11.06.2013

Професорот на Правниот факултет во Скопје, Борче Давитковски ќе претседава со Комисијата која треба да ги расветли случувањата пред за време и по настаните од 24 декември.

Борче Давитковски стана претседател на експертската комисија за 24 декември

МКД - 11.06.2013

Претседател на комисијата која што ќе ги истражи настаните пред и за време на 24 декември ќе биде професорот Борче Давитковски , актуелен декан на Правниот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и ...

Борче Давитковски ќе претседава со Комисијата за 24 декември

Курир - 11.06.2013

Професорот на Правниот факултет во Скопје, Борче Давитковски ќе претседава со Комисијата која треба да ги расветли случувањата пред за време и по настаните од 24 декември.

Борче Давитковски избран за претседател на Комисијата за 24 декември

Макфакс - 11.06.2013

Проф. Д-р Борче Давиковски, е назначен за претседател на Комисијата за расчистување на настаните од 24 декември, соопштија доцна во вторникот двете најголеми партии во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ...

Борче Давитковски на чело на комисијата за настаните на 24 декември

Нетпрес - 11.06.2013

Професорот Борче Давитковски ќе застана на чело на комисијата која ќе ги истраѓува настаните од 24 декември, лани. „Со задоволство истакнуваме дека е најдено решение за претседател на Комисијата која ...

Борче Давитковски ќе ја води комисија за 24 декември

Денешен - 11.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнале договр околу претседателот на ад хок комисијата која треба да ги расчистува настаните од 24 декември. Борче Давидсковски, декан на Правниот Факултет на Универзитетот, св.

Конечно најдено решение: Борче Давитковски претседател на Комисијата за „црниот понеделник“

Sky - 11.06.2013

Најдено е решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември. Се работи за проф. д-р.

Падна компромис: проф. Борче Давитковски ќе ја води комисијата за 24 декември

Република - 11.06.2013

Претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември е Борче Давитковски декан на Правниот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“.

СДСМ: Борче Давитковски ќе ги истражува настаните од 24-ти декември

Бриф - 11.06.2013

Со задоволство истакнуваме дека е најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември. Се работи за проф. д-р.

Борче Давитковски – претседател на комисијата за расчистување на настаните од 24 декември

Либертас - 11.06.2013

„Со задоволство истакнуваме дека е најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември“, соопшти вечерва СДСМ. Како што велат од таму, се работи за проф.

Борче Давитковски е претседател на Комисијата за расчистување на црниот понеделник

Локално - 11.06.2013

Центарот за комуникации со јавноста на СДСМ информира дека е најдено решение за претседател на Комисијата која што ќе ги истражи настаните од 24-ти декември. Станува збор за проф. д-р.