TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илјадници пожарникари продолжуваат да се борат против осум пожари во Југоисточна Австралија

Канал5 - 15.02.2009

Илјадници пожарникари и денеска се борат против осум пожари во Југоисточна Австралија, каде што загинаа 181 лице од минатиот викенд, во најтешките пожари во историјата на земјата, соопштуваат властите.

Полицијата уапси лице осмоничено за подметнување на пожарите

Вест - 15.02.2009

СЛИТС КРИК, Австралија (Ројтерс) - Австралиската полиција вчера обвини човек за потпалување пожар со смртни последици во случајот со шумските пожари што убија 181 човек во државата.

Осум пожари во Југоисточна Австралија

Сител - 15.02.2009

Илјадници пожарникари и денеска се борат против осум пожари во Југоисточна Австралија, каде што загинаа 181 лице од минатиот викенд, во најтешките пожари во историјата на земјата, соопштуваат властите.

Осум пожари и натаму горат во Австралија

Алфа - 15.02.2009

Илјадници пожарникари и денеска се борат против осум пожари во Југоисточна Австралија, каде што загинаа 181 лице од минатиот викенд, во најтешките пожари во историјата на земјата, соопштуваат властите.

Австралија бесна од сознанието дека некои пожари биле подметнати

А1 - 14.02.2009

Во Австралија расне гневот по полициското соопштение дека некои пожари, во кои минатата недела загинаа повеќе од 180 луѓе, биле подметнати. Премиерот Кевин Рут рече дека „злосторниците треба да скапат во затвор“, а Владата се закани дека против ...

Фатен подметнувач на пожар во Австралија

Утрински - 14.02.2009

КАНБЕРА - Австралиската полиција обвини едно лице за намерно подметнување оган кој беше со фатални последици во едни од најстрашните пожари во земјата. Триесет и деветгодишниот човек, исто така, е обвинет за намерно подметнување пожар во близина на ...

Австралија бесна од сознанието дека некои пожари биле подметнати

Макфакс - 14.02.2009

Во Австралија расне гневот по полициското соопштение дека некои пожари, во кои минатата недела загинаа повеќе од 180 луѓе, биле подметнати. Премиерот Кевин Рад рече дека „злосторниците треба да скапат во затвор“, а Владата се закани дека против ...

Прво обвинение за подметнување пожари во Австралија

Н.Македонија - 14.02.2009

Австралиската полиција вчера првпат поднела обвинение за подметнување на катастрофалните пожари во кои загинаа над 180 лица. Неименуван бил обвинет за подметнување на пожарот кај градот Черчил во државата Викторија, каде што загина најмалку 21 лице.

Обвинет еден Австралиец за подметнување пожар

А1 - 13.02.2009

Австралиската полиција обвини денеска едно лице за „подметнување пожар со смртоносни последици“, јавуваат медиумите. Полицијата го товари мажот за предизвикување на еден од катастрофалните пожари кои од саботата беснеат во Австралија.

Уапсени осомничени за пожарите во Австралија

Утрински - 13.02.2009

МЕЛБУРН - Австралиската полиција приведе две лица осомничени за намерно подметнување на еден од пожарите кои ја зафатија југоисточна Австралија, при што загинаа најмалку 181 лице, а 5.000 останаа без покрив над глава. „Истрагата е во почетна фаза.

Ослободени двајцата осомничени за пожарите

Време - 13.02.2009

Двајцата Австралијци што беа приведени како осомничени за подметнување на еден од пожарите што ја опустошија југоисточна Австралија вчера се ослободени без да биде поведено обвинение за нив, соопшти австралиската полиција.

Двајца уапсени за пожарите во Австралија

Вест - 13.02.2009

СИДНЕЈ, 13 февруари (Ројтерс) - Австралиската полиција приведе две лица осомничени дека намерно ги потпалиле пожарите што беснееја низ југоисточна Австралија во кои загина најмалку 181 човек, а пет илјади останаа без покрив над главите.

Обвинет еден Австралиец за подметнување пожар

Алсат-М - 13.02.2009

Австралиската полиција обвини денеска едно лице за „подметнување пожар со смртоносни последици“. Полицијата го товари мажот за предизвикување на еден од катастрофалните пожари кои од саботата беснеат во Австралија.

Обвинет еден Австралиец за подметнување пожар

Макфакс - 13.02.2009

Австралиската полиција обвини денеска едно лице за „подметнување пожар со смртоносни последици“, јавуваат медиумите. Полицијата го товари мажот за предизвикување на еден од катастрофалните пожари кои од саботата беснеат во Австралија.

Еден осомничен за подметнување на пожар

Нетпрес - 13.02.2009

Полицијата на Австралија во петок обвинила еден маж за подметнување на пожар со смртоносни последици. Тој бил обвинет за предизвикување на еден од катастрофалните пожари во близина на градот Черчил во државата Викторија, каде загинале 21 лице.

Обвинето едно лице за пожарите во Австралија

Форум - 13.02.2009

Австралиската полиција обвини еден човек за подметнување пожар, кој зафати голема површина на нискостеблеста шма, при што загинаа 181 луѓе. Неидентификуваниот човек, исто така, е обвинет и за намерно или ненанмерно предизвикување пожар во близина на ...

Пироманите во Австралија виновни за смртта на над 100 лица

Н.Македонија - 13.02.2009

Лицата што подметнале пожари во Австралија се виновни за смртта на 21 лице во еден град и најверојатно за смртта на речиси 100 лица во друг, соопштила полицијата во австралиската држава Викторија.

Уапсени за пожарите во Австралија

BBC - 12.02.2009

Полицијата во Австралија уапси две лица во врска со шумските пожари во државата Викторија, затоа што, како што се вели - се однесувале сомнително. Државниот полициски комесар, Кристин Никсон, вели дека верува оти пожарот што го зафати градот Черчил, при ...

Приведени двајца осомничени за пожарите во Викторија

А1 - 12.02.2009

Австралиската полиција приведе две лица, осомничени за смислено предизвикување на еден од пожарите, што ја опустошија југоисточна Австралија, пренесоа светските агенции. Стихијата ја предизвика смртта на 181 лице, а 5.000 ги загубија домовите.

Нема повредени Македонци во пожарите во Викторија

А1 - 12.02.2009

Ниту еден Македонец не е повреден во пожарите во австралиската сојузна држава Викторија, покажуваат официјалните списоци на австралиската влада кои денеска ги виделе претставници на Македонците во Австралија.

Пеколот на австралискиот град Мерисвил

Утрински - 12.02.2009

КИНГЛЕЈК - На преживеаните жители на Мерисвил, каде што се стравува дека околу 100 лица ги загубија своите животи во најстрашните пожари во Австралија, се' уште не им се дозволува да се вратат во градот за да ги заштитат од трауматичните сцени, соопштија ...

Австралиските власти уапсија двајца осомничени за намерно подметнување на еден од пожарите

Канал5 - 12.02.2009

Австралиските власти уапсија двајца осомничени за намерно подметнување на еден од пожарите кои го опустошија југоистокот на Австралија, но не го соопштија нивниот идентитет.

Австралиската полиција приведе двајца осомничени за пожарите во државата Викторија

Канал5 - 12.02.2009

Австралиската полиција приведе две лица, осомничени за смислено предизвикување на еден од пожарите, што ја опустошија југоисточна Австралија, пренесоа светските агенции. Стихијта ја предизвика смртта на 181 лице, а 5.000 ги загубија домовите.

Нема повредени Македонци во пожарите во Австралија

Утрински - 12.02.2009

Нема настрадани Македонци во пожарите што деновиве ја зафатија Австралија. Шестчленото македонско семејство Петковски кое се водело за исчезнато, медиумите јавуваат дека е пронајдено во еден од центрите за евакуација во сојузната држава Викторија.

Приведени две лица за пожарите во Австралија

Алсат-М - 12.02.2009

Австралиските власти привеле две лица во рамки на истрагата за пожарите кои избија во саботата и го опустошија југоисточниот дел на Австралија. Полицијата денеска соопшти дека двете лица, чиј идентитет не е се наведува, се приведени по телефонска дојава.

Нови пожари беснеат во Викторија

Време - 12.02.2009

Пожарникарите во австралиската држава Викторија вчера се бореа со дваесетина нови подметнати пожари, додека полицијата се уште ја пребарува изгорената зона во потрага по жртви и докази, јави „Си-Ен-ЕН“.

Коалата Сем херој од катастрофалните пожари во Австралија

Алсат-М - 12.02.2009

Од целиот хаос во Австралија, денеска најголем интерес низ медиумите во светот предизвика приказната за едно мече од видот коала кое пожарникарите го пронајдоа среде изгорена шума.

Ден на жалост во Австралија

Алфа - 12.02.2009

Официјалната бројка на загинати е засега 181, но властите стравуваат дека бројот на жртвите во пожарите може да достигне и до 300, со оглед на тоа што многумина се исчезнати. Повеќе од 500 луѓе се повредени, а илјадници други се без домови.

Австралиската полиција приведе двајца осомничени за пожарите во државата Викторија

Алфа - 12.02.2009

Австралиската полиција приведе две лица, осомничени за смислено предизвикување на еден од пожарите, што ја опустошија југоисточна Австралија, пренесоа светските агенции. Стихијта ја предизвика смртта на 181 лице, а 5.000 ги загубија домовите.

Апсења во Австралија поради пожарите

Форум - 12.02.2009

Во Австралија се приведени двајца пиромани кои ќе бидат обвинети и за убиства Големите пожари кои ја зафатија Австралија и одведоа и многу жртви, поради нешто постуденото време стивнуваат.

Уапсени двајца осомничени за пожарите во Австралија

Кирилица - 12.02.2009

Австралиската полиција приведе две лица, осомничени за смислено предизвикување на еден од пожарите, што ја опустошија југоисточна Австралија, пренесоа светските агенции Стихијта ја предизвика смртта на 181 лице, а 5.000 ги загубија домовите.

Сиднеј: Приведени две лица за пожарите во Австралија

Р.С.Европа - 12.02.2009

Властите во Австралија привеле две лица во рамките на истрагата за пожарите во кои деновиве загинаа над сто и осумдесет луѓе и го опустошија југоисточниот дел на земјата.

Во Австралија уапсени двајца пиромани

Нетпрес - 12.02.2009

Полицијата на Австралија денеска привела две лица за кои постои сомневање дека ги подметнале пожарите. За такво злосторство била предвидена казната затвор од 25 години. Властите велат дека на тие обвиненија ќе бидат дополнети и оние за убиства.

Приведени две лица за пожарите во Австралија

Макфакс - 12.02.2009

Австралиските власти привеле две лица во рамки на истрагата за пожарите кои избија во саботата и го опустошија југоисточниот дел на Австралија. Полицијата денеска соопшти дека двете лица, чиј идентитет не е се наведува, се приведени по телефонска дојава.

Подметнати нови пожари во Австралија

Н.Македонија - 12.02.2009

Полицијата вчера повела истрага за нови подметнати пожари во Австралија, каде што огнената бура досега зеде над 180 животи, а властите стравуваат дека конечниот биланс може да биде поголем од 200.

Во Австралија нема настрадано Македонци

Н.Македонија - 12.02.2009

Нема настрадано македонско семејство во пожарите во Австралија. Информацијата дека во катастрофалните пожари на југот на Австралија загинало четиричлено македонско семејство не е точна.

Пронајдени изчезнатите Македонци во Австралија

А1 - 11.02.2009

Шестчленото македонско семејство Петковски кое од вчера се водеше за исчезнато е пронадено во еден од центрите за евакуација во сојузната држава Викторија.

Последниот биланс на жртвите во пожарите во Австралија е 180 загинати

Канал5 - 11.02.2009

Последниот биланс на жртвите во пожарите во Австралија е 180 загинати, иако властите стравуваат дека тој би можел да достигне до 300, поради непознатата судбина на околу стотина жители на гратчето Мерисвил.

Нема загинати Македонци во пожарите во Австралија

Дневник - 11.02.2009

Нема загинати Македонци во катастрофалните пожари што изминативе пет дена ја зафатија австралиската држава Викторија, потврдуваат медиумите на македонски јазик во федералната држава, кои се повикуваат на официјални извори.

Коен донира за жртвите на пожарот во Австралија

Дневник - 11.02.2009

Канадскиот кантавтор Леонард Коен ќе донира средства за жртвите од најголемите пожари во историјата на Австралија. Коен, кој во моментов е на турнеја низ Австралија и ќе донира 200.000 фунти за помош на најзагрозените.

Нема загинати Македонци во пожарите во Австралија

Канал5 - 11.02.2009

Нема настрадани Македонци во пожарите што деновиве ја зафатија Австралија, тврди Ицо Најдовски, секретар на Македонската заедница од австралиската сојузна држава Викторија.

Aвстралија - над 300 загинати во пожарите ?

Телма - 11.02.2009

Според последните податоци, бројот на жртвите во пожарите кои овој викенд ја зафатија Австралија надмина 181 лице, а би можел да достигне 300 луѓе, бидејќи се уште не е позната судбината на стотина жители на гратчето Мерисвил.

Македонско семејство исчезна во пожарите

Дневник - 11.02.2009

во Австралија Едно македонско семејство исчезнало во пожарите во Австралија, во кои настрадале и фарми чии сопственици се Македонци, објави македонското радио „Илинден“ од Мелбурн.

Пламенот го топеше железото во Кинглејк

Утрински - 11.02.2009

Пет дена по силните пожари во Австралија, повеќе ја нема зелената и бујна шума во Кинглејк. На нејзино место вчера жителите на населбата најдоа опустошени фарми, уништени дворови, пеплосани куќи.

Австралија на нозе во потрага по подметнувачите на пожари

Утрински - 11.02.2009

Полицијата во австралиската држава Викторија, уништена од ужасните пожари, соопшти дека е убедена оти ќе се фатат подметнувачите за кои постои сомневање дека стојат зад некои од пожарите.

Австралија трага по пироманите

Време - 11.02.2009

Бројот на жртвите во шумските пожари во југоисточниот дел на Австралија се зголеми на повеќе од 180 жртви, а полицијата во сојузната држава Викторија почна потрага по предизвикувачите на пожарите, јави „Би-Би-Си“.

Едно македонско семејство се води како исчезнато

Вест - 11.02.2009

Во пожарите кои беснеат деновиве во Австралија исчезнало и едно македонско семејство. Според јавувањата на Македонците што живеат таму, има и повеќе случаи на македонски семејства кои биле спасени од пожарите кои беснеат во австралиската сојузна држава ...

Над 200 жртви во пожарот во Австралија

Вест - 11.02.2009

СИДНЕЈ, 11 февруари (Ројтерс) - Австралиската полиција вчера го пребаруваше изгорениот пејзаж во потрага по траги за можните подметнувачи на оган додека црниот биланс во најкатастрофалните пожари во државата се движеше над 200 загинати.

Во пожарите во Австралија се стравува дека загинале и до 300 луѓе

Канал5 - 11.02.2009

Според последните податоци, бројот на жртвите во пожарите кои овој викенд ја зафатија Австралија надмина 181 лице, а би можел да достигне 300 луѓе, бидејќи се уште не е позната судбината на стотина жители на гратчето Мерисвил.

Австралија: Продолжува гасењето на пожарите и броењето на жртвите

Алсат-М - 11.02.2009

Голем број од жителите на опожарените подрачја во Австралија ниту денеска не можеа да се вратат кај нивните изгорени домови. Властите и понатаму пронаоѓаат тела на загинати лица.

Купен систем за рано предупредување од пожар, најавена набавка на авиони

Алсат-М - 11.02.2009

Поучени од лошото искуство од пожаружите од минатите години во кои изгореа иладници хектари шума, македонските власти се обидуваат да фатат приклучок со модерните технологии за рано откривање пожари.

Писма со сочувство од Црвенковски и Груевски до гувернерот и премиерот на Австралија

Канал5 - 11.02.2009

Претседателот Бранко Црвенковски и Премиерот Никола Груевски испратија писма со сочувство до генералниот гувернер на Австралија Квентин Брус и до Премиерот Кевин Рад.

Нема жртви меѓу македонците во Австралија

Сител - 11.02.2009

Од Македонската заедница во Викторија, Австралија демантираат дека настрадало четиричлено македонско семејство. Според нив, ваквата неточна и паушална вест внела забуна кај македонското население во Викторија. Делегација денеска го посетила манастирот Св.

Во пожарите во Австралија се стравува дека загинале и до 300 луѓе

Алфа - 11.02.2009

Според последните податоци, бројот на жртвите во пожарите кои овој викенд ја зафатија Австралија надмина 181 лице, а би можел да достигне 300 луѓе, бидејќи се уште не е позната судбината на стотина жители на гратчето Мерисвил.

Пожарите во Австралија уништија имоти на многу Македонци

Алфа - 11.02.2009

Веќе е потврдено е дека во пожарите настрадале имотите на многу македонски иселеници, а манастирот Свети Климент Охридски е потполно уништен. Според очевидците, во околината на овој македонски манастир, се е претворено во пепел.

Нема загинати Македонци во пожарите во Австралија

Кирилица - 11.02.2009

Нема настрадани Македонци во пожарите што деновиве ја зафатија Австралија, тврди Ицо Најдовски, секретар на Македонската заедница од австралиската сојузна држава Викторија Информацијата објавена во некои медиуми дека наводно загинало четиричлено ...

Црвенковски изрази сочувство за трагедијата со пожарите во Австралија

Нетпрес - 11.02.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, по повод трагедијата предизвикана од големите пожари, до генералниот гувернер на Австралија, Квентин Брус, упати писмо со изрази на длабоко сочувство.

Невистинита е информацијата за исчезнато или настрадано македонско семејство во Австралија

Нетпрес - 11.02.2009

Информацијата дека наводно четиричлено македонско семејство загинало или се води како исчезнато во големите пожари во Австралија не е точна, изјави за Нетпрес Ицо Најдовски, секретар на Македонската заедница од Викторија.

Во пожарите во Австралија можно е да загинале и до 300 луѓе

Кирилица - 11.02.2009

Според последните податоци, бројот на жртвите во пожарите кои овој викенд ја зафатија Австралија надмина 181 лице, а би можел да достигне 300 луѓе, бидејќи се уште не е позната судбината на стотина жители на гратчето Мерисвил Жителите на овој град се ...

Нема загинати Македонци во пожарите во Австралија

Алфа - 11.02.2009

Нема настрадани Македонци во пожарите што деновиве ја зафатија Австралија, тврди Ицо Најдовски, секретар на Македонската заедница од австралиската сојузна држава Викторија.

Сите Македонци во Австралија се живи и здрави

Вечер Прес - 11.02.2009

Нема изчезнато македонско семејство во големите пожари во Австралија. Нема ниту повредени и загинати Македонци, тврдат во македонското Министерство за надворешни работи.

Исчезна македонско семејство во пожарите во Австралија

Н.Македонија - 11.02.2009

Едно македонско семејство се води како исчезнато во пожарите што беснеат во австралиската сојузна држава Викторија. Уништени се и голем број фарми со добиток во сопственост на Македонци. - Ситуацијата е многу тешка.

Австралија трага по подметнувачите на пожарите

Н.Македонија - 11.02.2009

Австралија поведе истрага за идентификување и апсење на лицата што подметнале некои од најголемите пожари во историјата на земјата, кои досега убија над 180 лица.

Австралија очекува уште жртви

BBC - 10.02.2009

Властите во Австралија очекуваат да пронајдат уште тела во областите погодени од најголемите пожари во историјата на земјата. Полицијата во јужната сојузна држава Викторија вели дека сега се пребарува секоја куќа а оформена е посебна единица за потрага ...

Македонско семејство исчезнато во пожарите во Австралија

А1 - 10.02.2009

Едно македонско семејство се води како исчезнато во пожарите што во последните денови беснеат во австралиската сојузна држава Викторија. Според Македонците од Австралија, има и неколку македонски семејства меѓу спасените од пожарите.

Најмалку 173 жртви во пожарите во Австралија

Канал5 - 10.02.2009

Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати.

Австралија: Започнува истрагата за катастрофалните пожари

Алсат-М - 10.02.2009

Автралиските власти започнаа истрага по загинувањето на 173 лица во најголемиот пожар во историјата на земјата кој ја зафати државата Викторија. Властите најавија и разгледување на политиката на евакуација која досега им дозволуваше на жителите самите да ...

Изгоре македонска црква во Австралија

Време - 10.02.2009

Огнената стихија која ја опустоши речиси половина Австралија вчера до темел ја изгоре и македонската црква „Свети Климент Охридски“ во Кинглејк само неколку часа откако македонската заедница радосно соопшти дека чудо го спасило манастирот од пожарите.

Пожарите во Австралија однесоа 171 жртва

Вест - 10.02.2009

СИДНЕЈ, 10 февруари (ДПА) - Црниот биланс од најкатастрофалните шумски пожари во Австралија расте додека изгорените автомобили и дрва што се чадат беа расчистувани за да можат спасувачките тимови да пријдат до селата кои се отсечени од огнената стихија.

Австралија - горештината попушта, надеж да падне дожд

Телма - 10.02.2009

Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати.

Жариштата на југоистокот на Австралија спласнуваат

Канал5 - 10.02.2009

Жариштата на југоистокот на Австралија спласнуваат, иако пожарникарите се уште се борат со десетина пожари во регионот, кои досега официјално однесоа 182 човечки живота.

До темел изгоре македонски манастир во Австралија

Утрински - 10.02.2009

Во огнената стихија која беснее во Австралија, до темели изгоре македонскиот манастир „Свети Климент Охридски“ во областа Линглејк. Првичните информации од нашите иселеници во Австралија говорат дека едвај куртулило едно семејство кое живеело во ...

Австралија се претвори во пепел

Утрински - 10.02.2009

ВИТЛЕСИ - Уморните пожарникари и спасувачи вчера извлекуваа останки од десетици лица од изгорени згради, додека бројот на загинати се искачи на 131 во најужасните пожари во Австралија. „Се' е уништено. Се' е уништено. Се'. Нивните куќи се уништени.

Изгоре наш манастир во Мелбурн

Дневник - 10.02.2009

Полицијата вчера соопшти дека има сознанија оти дел од пожарите, кои уништија населени места во близина на Мелбурн, се подметнати Огнената стихија што од саботата пустоши во југоисточниот дел на Австралија уби над 170 луѓе и уништи повеќе од 700 куќи.

Над 180 загинати во пожарите во Австралија

Алфа - 10.02.2009

Бројката загинати од пожарите во Австралија денеска се искачи над 180, а се уште се активни 20-тина пожари. Неколку градови во државата Викторија веќе не постојат. Нема официјална потврда за повредени или загинати наши иселеници.

Најмалку 173 жртви во пожарите во Австралија

Алфа - 10.02.2009

Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати.

Најмалку 173 жртви во пожарите во Австралија

Сител - 10.02.2009

Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати.

Барак Обама понудил помош за пожарот во Австралија

Форум - 10.02.2009

Во пресрет на жртвите на страшниот пожар во Викторија излегол претседателот на САД Барак Обама, кој го повикал премиерот Кевин Руд за да му понуди помош од Америка.

ОМД со апел до македонската заедница во Австралија за помош на жртвите во пожарите

Нетпрес - 10.02.2009

Обединетата Македонска Дијаспора денеска упати апел до 300 илјади Македонци во Австралија да земат учеството во акцијата за помош на жртвите во пожарите во Викторија за да досега најстрашната огнена стихија во Австралија остане само минато.

Огнената стихија во Австралија однесе најмалку 173 животи

Кирилица - 10.02.2009

Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати Во меѓувреме, полицијата почна потрага по предизвикувачите на пожарите за кои се верува ...

ВИДЕО: Пожарот во Австралија однесе најмалку 181 жртва

Нетпрес - 10.02.2009

Повеќе од 181 луѓе настрадале во шумските пожари што и понатаму беснеат во југоисточна Австралија, а потрагата по преживеани лица продолжува, пренесуваат светските агенции. Огнот досега уништил 30.000 хектари шума, земјоделски култури и населби.

Стравувања за над 200 загинати во пожарите во Австралија

Макфакс - 10.02.2009

Австралиската полиција бара траги во опожарените места во државата Викторија, кои би укажале на можни подметнувачи на пожарите, во кои што се стравува дека загинале над 200 луѓе.

Голем број жртви во пожарите во Австралија

Форум - 10.02.2009

На југоисток на Австралија продолжува потрагата по жртвите од големите пожари во земјата. Досега се пронајдени 170 жртви. Во меѓувреме е формирана и специјална полициска комисија која ќе ги испитува причините за пожарите, и доколу се утврди дека пожарите ...

Најмалку 200 жртви во пожарите во Австралија

Сител - 10.02.2009

Најмалку 200 луѓе загинаа во пожарите кои веќе неколку дена беснеат во југоисточниот дел на Австралија. Продолжува потрагата по евентуални преживеани од огнената стихија која голта се пред себе.

Помош за жртвите во пожарите во Австралија

Вечер Прес - 10.02.2009

Обединетата Македонска Дијаспора денеска упати апел до 300 илјади Македонци во Австралија да земат учеството во акцијата за помош на жртвите во пожарите во Викторија.

Пироманите извршија масовно убиство!

Вечер Прес - 10.02.2009

На паликуќите, доколку се докаже дека се виновни, им се заканува доживотен затвор Спасувачките екипи во Австралија, каде на југоистокот веќе неколку дена беснее огнената стихија, предупредија вчера дека огнот можеби однел дури 230 животи! Тие се обидуваа ...

Австралија ги брои жртвите

Н.Македонија - 10.02.2009

Најголемите пожари во историјата на Австралија досега зедоа најмалку 170 животи, а властите предупредуваат дека конечниот црн биланс може да биде многу поголем.

Пекол на земјата во Австралија

А1 - 09.02.2009

Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, избувнати во последните денови во јужниот дел на Австралија. Според најновите податоци веќе загинаа 130 лица. Најмалку седумстотини куќи се уништени.

Повеќе од 130 жртви во пожарите во Австралија

Алсат-М - 09.02.2009

Бројот на жртвите во големите пожари што беснеат во југоисточниот дел на Австралија се искачи на 131, а спасувачките екипи во погодени подрачја наоѓаат се повеќе тела.

Во страшните пожари во Австралија загинаа 84 лица

Утрински - 09.02.2009

ВАНДОНГ - Најстрашните пожари во Австралија однесоа 84 животи, додека пеколот опколи цели градови, уништувајќи стотици домови и убивајќи ги луѓето кои се обидоа да избегааа со автомобили или се криеја во своите домови, соопшти во неделата полицијата.

Над 80 жртви во пожари во Австралија

Дневник - 09.02.2009

Најголем број жртви се регистрирани северозападно од Мелбурн, каде што пожарите зафатија цели квартови Најмалку 84 луѓе загинаа, а стотици домови изгореа во најлошите пожари во Австралија во последните 30 години.Пожарите што завчера го зафатија ...

Австралија - катастрофален биланс од пожарите

Телма - 09.02.2009

Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, избувнати во последните денови во јужниот дел на Австралија. Според најновите податоци веќе загинаа 128 лица, соопштија агенциите. Најмалку седумстотини куќи се уништени.

Австралија во пламен

Време - 09.02.2009

Најмалку 84 луѓе загинаа, а стотици домови се изгорени до темел во силните пожари, кои од саботата беснеат во југоисточниот дел на Австралија, јави „Си-Ен-Ен“.

Пекол во Австралија, над 84 загинати во пожарите

Вест - 09.02.2009

КИНГЛЕЈК, АВСТРАЛИЈА, 9 февруари (АП) - Најмалку 84 лица загинаа, а цели градови беа уништени во најголемата природна катастрофа во историјата на Австралија, изјави вчера премиерот Кевин Род, опишувајќи ја како "пеколот со сета негова жестина".

Пожарите голтнаа македонски манастир во Австралија

Телма - 09.02.2009

Само неколку часа откако македонската зеадница во Австралија радосно соопшти дека чудо го спасило манастирот Свети Климент Охридки во местоста Кинг Лејк, непредвидливиот ветер повторно го разгорел огнот кој го зафатил и светото место.

Македонски манастир изгоре во пожарите во Австралија

Алсат-М - 09.02.2009

Бројот на жртвите во големите пожари што беснеат во југоисточниот дел на Австралија се искачи на 134, а во огнените стихии изгоре и манастирот на Македонската православна црква во областа Кинг Лејк, Свети Климент Охридски.

Во пожарите во Австралија изгоре македонскиот манастир „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк

Канал5 - 09.02.2009

Во пожарите што беснеат во Австралија до темел изгоре манастирот „Свети Климент Охридски“ во областа Кинг Лејк во која живеат голем број македонски иселеници.

Бројот на жртвите од пожарите во Австралија достигна 148

Канал5 - 09.02.2009

Црн ден за Австралија. 135 животи одзедоа пламените јазици на југоистокот на државата - континент, но тоа нема на биде конечниот биланс, резигнирано признаваат властите.

Расте бројот на жртвите од големите пожари во Австралија, досега 128 мртви

Канал5 - 09.02.2009

Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, избувнати во последните денови во јужниот дел на Австралија. Според најновите податоци веќе загинаа 128 лица, соопштија агенциите. Најмалку седумстотини куќи се уништени.

ВИДЕО: Пожарите во Австралија и натаму беснеат, досега 131 загинат

Нетпрес - 09.02.2009

Најмалку 131 луѓе настрадале во шумските пожари што и понатаму беснеат во југоисточна Австралија. Според властите ова била најголема катастрофа од тој вид во историјата на земјата, објавува АП.

Во пожарите во Австралија најмалку 171 жртва

Алфа - 09.02.2009

Бројот на жртви од пожарите во југоисточната австралиска држава Викторија се зголеми за 40 и според најновите податоци, најмалку 171 лице го загубило животот, соопшти полицијата.

Камбера: Билансот на жртви во пожарите во Австралија над 130

Р.С.Европа - 09.02.2009

Повеќе од сто и триесет луѓе загинале досега во големите пожари што ја пустошат југоисточна Австралија. Најголем број жртви биле забележани во областа на Мелбурн, втор град по големина во Австралија.

Големите пожари во Австралија досега однесоа 128 жртви

Кирилица - 09.02.2009

Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, избувнати во последните денови во јужниот дел на Австралија. Според најновите податоци веќе загинаа 128 лица, соопштија агенциите Најмалку седумстотини куќи се уништени.

Изгоре македонскиот манастир „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк

Сител - 09.02.2009

Во пожарите што беснеат во Австралија до темел изгоре манастирот „Свети Климент Охридски“ во областа Кинг Лејк во која живеат голем број македонски иселеници.

Австралија: Македонски манастир изгоре во пожарите

Макфакс - 09.02.2009

Во пожарите што беснеат во Австралија до темел изгоре манастирот Свети Климент Охридски во областа Кинг Лејк, во која живеат голем број македонски иселеници.

Манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк настрада во пожарите во Австралија

Кирилица - 09.02.2009

Во пожарите што беснеат во Австралија до темел изгоре манастирот „Свети Климент Охридски“ во областа Кинг Лејк во која живеат голем број македонски иселеници - Ова е голема трагедија за македонската заедница во Австралија, која е во шок по големата ...

Досега 171 жртва во пожарите во Австралија

Форум - 09.02.2009

Бројот на жртви од пожарите во југоисточната австралиска држава Викторија се зголемил за 40 и според најновите податоци, најмалку 171 лице го загубило животот, соопштила полицијата, јавуваат новинските агенции Портпарол на полицијата на државата ...

Австралиските пожари го пеплосаа манастирот “Свети Климент Охридски“

Нетпрес - 09.02.2009

Mанастирот “Свети Климент Охридски“ во областа Кинг Лејк, во австралиската држава Викторија, каде живеат голем број македонски иселеници, целосно изгорел во пожарите кои веќе неколку дена беснеат во оваа земја.

Најмалку 171 жртва во пожарите во Австралија

Кирилица - 09.02.2009

Бројот на жртви од пожарите во југоисточната австралиска држава Викторија се зголеми за 40 и според најновите податоци, најмалку 171 лице го загубило животот, соопшти полицијата Портпарол на полицијата на државата Викторија изјави дека бројот на жртви во ...

Камбера: Над 128 жртви во пожарите во Австралија

Р.С.Европа - 09.02.2009

Последниот биланс од пожарите во Австралија се искачи на 128. Пожарите се проширија на три австралиски држави а најголем број жртви се регистрирани во Мелбурн.

Повеќе од 130 жртви во пожарите во Австралија

Макфакс - 09.02.2009

Бројот на жртвите во големите пожари што беснеат во југоисточниот дел на Австралија се искачи на 131, а спасувачките екипи во погодените подрачја наоѓаат се повеќе тела.

Во пожарите во Австралија најмалку 171 жртва

Сител - 09.02.2009

Бројот на жртви од пожарите во југоисточната австралиска држава Викторија се зголеми за 40 и според најновите податоци, најмалку 171 лице го загубило животот, соопшти полицијата.

Луѓето бројат жртви, а оганот само им додава

Вечер Прес - 09.02.2009

Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, кои избувнаа во последните денови во јужниот дел на Австралија. Според најновите податоци веќе загинаа 128 лица, а спасувачките екипи во погодените подрачја наоѓаат се повеќе тела, соопштија ...

Пожарите во Австралија однесоа речиси 100 животи

Н.Македонија - 09.02.2009

Најмалку 93 лица загинале во најголемите пожари во историјата на Австралија, кои премиерот Кевин Руд ги нарекол пеколни. Огнот делумно или целосно уништил гратчиња и села во југоисточниот дел на земјата, во државата Викторија.