TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет: Македонија-Израел 27:26

А1 - 13.01.2007

Македонската машка ракометна репрезентација обезбеди место во баражот за пласман на европското првенство во Норвешка следната година. Нашите најдобри ракометари денеска во Кале со 27:26 го совладаа Израел и го остварија четвртиот триумф во квалификациската група со кој и теоретски е осигурано ...

Против "војниците" - војнички

Вест - 13.01.2007

РАКОМЕТ, КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2008 - ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ ГОСТУВА ИЗРАЕЛ Да се пречека Србија в среда со осум бодови на своето конто би била голема психолошка предност за нашата машка ракометна репрезентација. Ваквиот план во квалификациите за Европското првенство 2008 во Норвешк Да се пречека Србија в ...

Лазаров: МоЖеме да врземе четири победи во низа

Време - 13.01.2007

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ПЛАСМАН НА ЕП 2008: МАКЕДОНИЈА – ИЗРАЕЛ Александра Мазнева-Бундалевска Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија типува на уште една победа над Израел денеска во СРЦ „Кале“ (18 часот, МТВ-пренос) и со тоа да се пласира во баражот за Европското првенство (ЕП) во ...

Победа за место во баражот

Дневник - 13.01.2007

Со триумф Македонија ќе обезбеди место во баражот на две кола пред крај на квалификациите Со победа против Израел вечерва (18 ч. СРЦ „Кале“), машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија ќе обезбеди место во баражот за ЕП 2008 година.

Трката продолжува во Скопје

Вечер - 13.01.2007

Денеска во "Кале" (18 ч.) Македонија го игра реваншот со Израел и со победа ќе го визира пасошот за јунскиот бараж Избраниците на в.д. селектрот Илија Темелковски голема работа завршија со победата над Израел во Тел Авив, во рамките на квалификациите за ЕП 2008, но тоа треба да го сторат и вечерва ...

Израелците спуштени на земја

Вест - 12.01.2007

ВАЖНА ПОБЕДА НА НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2008 Она што не и успеа на Србија во саботата, го изведоа нашите најдобри ракометари: го совладаа Израел на негов терен и сега сме во предност за освојување на првата позиција во Б-групата од квалификациите за Евр ИЗРАЕЛ - ...

Баражот и се насмевнува на Македонија

Време - 12.01.2007

КВАЛИФИКАЦИИ ПЛАСМАН НА ЕП: ИЗРАЕЛ - МАКЕДОНИЈА 28-30 (15-19) Ако македонската машка сениорска ракометна репрезентација в сабота ремизира или го победи Израел во Скопје во СРЦ „Кале“ ќе се пласира во баражот за пласман на Европското првенство (ЕП) во Норвешка идната година, откако во средата во ...

Расчистени сметките со Израелците

Утрински - 12.01.2007

По победата од 30:28 во Раанана, на Македонија и' е доволен бод од утрешниот реванш во Скопје за пласман во баражот за ЕП 2008 Македонските ракометари чекаа и дочекаа да го наплатат долгот од Израелците стар 5,5 години, совладувајќи ги во Раанана со 30:28 во веројатно клучниот натпревар од ...

Подотворена вратата за баражот

Дневник - 12.01.2007

Со стрплива игра во нападот, одбрана што ги сопре противничките бекови и ги затвори сите „дупки“, македонските сенори на гости го совладаа Израел Со стрплива игра во нападот, без брзање и чекање на вистинскиот момент за удар, одбрана што ги сопре противничките бекови и ги затвори сите „дупки“, ...

Баражот се насмевнува

Вечер - 12.01.2007

Во мошне значајниот натпревар за освојување на едно од првите две места во групата, Македонија, на гости, во Тел Авив го совлада Израел со 30:28 (19:15) Во машка и бескомпромисна борба во текот на целиот натпревар, ракометарите на Македонија, во Тел Авив, го совлада Израел со 30:28 (19:15) и ја ...

Ракометарите го надминаа психолошкиот товар

А1 - 11.01.2007

Машката ракометна селекција во Ранана, Израел ја стартуваше слатката одмазда против непријатниот домаќин и наш стар должник. Одличната стратегија поткрепена со неопходната желба за победа, храбро и до последен здив борбено, ги поттикна избраниците на Илија Темелковски да го надминат психолошкиот ...

Ракомет: Израел-Македонија 28:30

А1 - 10.01.2007

Најдобрите македонски ракометари забележаа супер-значајна победа над Израел, која ги приближи до баражот за пласман на европското првенство во Норвешка. Вечерва во Ранана, нашиот национален состав славеше со 30:28, по што остана на чело на табелата во втората квалификациска група.

Шест години подоцна на Израел гледаме посериозно

Вест - 10.01.2007

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО 2008 (МАЖИ) Откако успешно беше мината првата пречка, Луксембург, нашите најдобри ракометари денеска го имаат првото соочување со Израел во квалификациите за Европското првенство 2008 во Норвешка, кој приреди голем Откако успешно беше мината првата ...

На победа во Тел Авив

Време - 10.01.2007

ДЕНЕСКА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2008: ИЗРАЕЛ – МАКЕДОНИЈА Ракометната машка репрезентација на Македонија вечерва на гости кај Израел го игра можеби клучниот натпревар во квалификациите за баражот за пласман на Европското првенство в година во Норвешка.

Раанана прв сериозен тест за баражот

Утрински - 10.01.2007

По двете лесни победи над Луксембург, квалификациите за ЕП 2008 за македонските ракометари вистински почнуваат вечерва во Израел РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Со вечерашното гостување во Израел почнуваат вистинските искушенија за машката ракометна репрезентација на Македонија на патот кон јунскиот бараж за ...

Израел вистински тест за Македонија

Дневник - 10.01.2007

По двете победи против Луксембург, „црвено-жолтите“ вечерва (19 ч.) во Раанана ќе играат против стариот должник Македонската ракометна репрезентација, мажи, вечерва ќе го има првиот вистински предизвик во квалификациите за ЕП 2008, против Израел. Натпреварот ќе се игра во Раанана (19 ч.

Ракометарите утре против Израел за пласман на ЕП во Норвешка

А1 - 09.01.2007

Македонските ракометни репрезентативци, утре против незгодната селекција на Изрел вистински ќе ја почната трката за место во баражот, за пласман на европското првенство во Норвешка. Откако успешно се загреа во во мечот против аутсајдерот Луксембург нашите најдобри ракометари ќе треба да влезат во ...

Израел мора двапати да се победи

Време - 09.01.2007

ПО ДВЕТЕ ПОБЕДИ НАД ЛУКСЕМБУРГ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија ја забележа и втората победа во квалификациите за бараж за пласман на Европското првенство (ЕП) во Норвешка 2008 година, триумфирајќи во гости над аутсајдерот Луксембург со 33-26 (17-15) и сега ...

Нова неубедлива победа против Луксембург

Вест - 09.01.2007

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2008 Машката ракометна репрезентација се најде на врвот во втората квалификациска група за пласман на ЕП 2008, откако во реваншот против Луксембург на гостински терен забележа победа од 33:26 (17:15). Лидерската позиција не значи ништо за нашата селекција зашто по двете не толку ...

Вести од Блиски Исток

Време - 09.01.2007

Израел ќе фрли атомски бомби на Иран? Израел вчера ги демантираше тврдењата на британскиот весник „Сандеј тајмс“ дека планира да го нападне Иран со нуклеарно оружје. Според весникот, кој се повикува на неколку извори во израелската армија, Израелците подготвувале две ескадрили авиони за уништување ...

Успешна генералката пред Израел

Утрински - 09.01.2007

Засилувањето на темпото во почетокот од второто полувреме се покажа сосем доволно за машката ракометна репрезентација на Македонија да ја оствари и втората планирана победа во квалификациите за Европското првенство 2008, славејќи и на гостувањето во Луксембург, овој пат со 33:26.

Израел планирал атомски удар врз Иран?

Дневник - 09.01.2007

Две израелски ескадрили биле обучувани да ја разурнат иранската инсталација во Натанз, користејќи атомски бомби со ограничена моќност Израел планирал воздушен удар со атомски и со конвенционални бомби врз иранските нуклеарни капацитети во Натанз, Арак и Исфахан, објави лондонскиот весник „Сандеј ...

Луксембург загревање за Израел

Дневник - 09.01.2007

Втора победа против аутсајдерот, а утре во Израел го играме можеби решавачкиот натпревар во квалификациите Македонската машка ракометна репрезентација ја забележа и втората победа против Луксембург, аутсајдерот во квалификациската група за пласман на Европското сениорско првенство 2008.