TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Митрева и Црвенковски креваат раце од одговорноста

Време - 29.01.2005

ПО СКАНДАЛОТ СО МАКЕДОНСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО АУШВИЦ Боби Христов Министерството за надворешни работи и кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски се оградија од одговорноста за одлуката Македонија на комеморативниот собир на водечките светски лидери да ја претставува заменик-министерот за ...

Немаше покана од Полска до Црвенковски

Дневник - 29.01.2005

КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ОБЈАСНУВА Поканата за присуство на одбележувањето на 60-годишнината од ослободувањето на Аушвиц не беше адресирана на конкретна личност или носител на функција, одговараат од кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски по обвинувањата дека не присуствувал на ...

Аушвиц го преживеавме!

Време - 29.01.2005

Боби Христов <> Срамота. Скандал. Само така може да се оквалификува непримерниот потег на македонските челници, кои не најдоа потреба да отидат на комеморацијата во Аушвиц пред паметникот на најголемите злодела што воопшто му се случиле на човештвото.

Квашњевски испрати отворена покана, Црвенковски не отиде во Аушвиц

Утрински - 29.01.2005

По игнорирањето на македонските високи претставници на комеморацијата за холокаустот во Полска Црвенковски оценил дека не било упатно да оди во Аушвиц кога веќе на 9 Мај ќе оди во Москва ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Претседателот Бранко Црвенковски не можел да добие лична покана од полскиот шеф на државата ...

Зошто Бранко седи дома

Вест - 29.01.2005

СРАМОТА - МАКЕДОНИЈА ГИ ПРЕСПА СВЕТСКИТЕ НАСТАНИ Македонија не испрати свои високи претставници на најголемите светски собири минативе две недели - ниту на Светскиот економски форум во Давос ниту на церемонијата по повод 60-годишнината од ослободувањет Претседателот Бранко Црвенковски не отиде на ...

Тешки одлуки

Вест - 29.01.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Ќути, трај до 9 мај 1 Вчера пристигна објаснувањето од кабинетот на Бранко Црвенковски зошто државникот не бил на одбележувањето на 60-годишнината од ослободувањето на Аушвиц. Затоа што Бранко решил да оди на 9 мај на прославата на победата против фашизмот во ...

Црвенковски не беше во Аушвиц, зашто во мај ќе оди во Москва

Вечер Прес - 29.01.2005

Бранко Црвенковски не присуствуваше на Комеморацијата во Аушвиц, зашто на 9 мај ќе оди во Москва, на прославата по повод 60-годишнината од победата над фашизмот?! Вака во Кабинетот го објаснија неговото отсуство од настанот, кој во Полска ги собра лидерите на земјите од целиот свет.

Аушвиц, па што!

Вечер Прес - 29.01.2005

ПИШУВА: Владимир Тулевски Конечно, во некои средини кај нас на луѓето им влегува ангел во срцето: прочитав добра вест дека во Сарај ќе се гради плоштад кој ќе го разубави местото на живеење, ќе има голем плочник, канделабри, фонтана, клупи и други содржини.

Судир меѓу Претседателот и МНР за скандалот со Аушвиц

А1 - 28.01.2005

Судир меѓу кабинетот на Претседателот и Министерството за надворешни работи. Кој е виновен што македонскиот државен врв го игнорираше одбележувањето на 60-годишнината од холокаустот? Тимот на Црвенковски синоќа експресно реагираше, префрлајќи ја одговорноста на МНР - нивна била одлуката кој ќе ...

Аушвиц останува во срцето на Европа

Вест - 28.01.2005

СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ ЈА ОДБЕЛЕЖАА 60-ГОДИШНИНАТА ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ЛОГОРОТ НА СМРТТА КРАКОВ, 28 јануари (АП) - Лидерите од 30 држави се собраа вчера за да им оддадат почит на жртвите на холокаустот на 60-годишницата од ослободувањето на озлогласениот логор на смртта Аушвиц.

Лидерите се поклонија во Аушвиц

Дневник - 28.01.2005

60 ГОДИНИ ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ОЗЛОГЛАСЕНИОТ НАЦИСТИЧКИ ЛОГОР Ова не смее да се случи повторно, им порача на сите луѓе во светот командирот на советските војници што пред 60 години го ослободија нацистичкиот логор Аушвиц, говорејќи на комеморативниот собир на светски лидери, поранешни затвореници и ...

Во Аушвиц претседатели, принцови и премиери и наш Фуад

Време - 28.01.2005

НА ГОДИШНИНАТА ОД ХОЛОКАУСТОТ На комеморацијата во Аушвиц по повод шеесетгодишнината од ослободувањето на овој концентрационен логор, Македонија ја претставуваше заменик-министерот за надворешни работи Фуад Хасановиќ. Тој е гостин со најнизок ранг според списокот на официјални гости, на кој има ...

Спомен на жртвите во Аушвиц

Дневник - 28.01.2005

СКОПЈЕ Да им оддадеме почит на жртвите на холокаустот и особено да се потсетиме на 7.144 македонски Евреи, кои ги загубија животите, со надеж на светот да не му се повтори Аушвиц. Со овие зборови Климе Коробар, директор на Музејот на град Скопје, го почна одбележувањето на 60-годишнината од ...

Преживеаните Евреи потпишуваа пригодни коверти

Утрински - 28.01.2005

Во Музејот на град Скопје одбележани 60 години од холокаустот Мориц Романо, Бено Русо, Аврам Садикарио, Роза Камхи и Жамила Колономос, преживеаните Евреи од Холокаустот, вчера во Музејот на град Скопје ги потпишаа пригодните коверти отпечатени во рамките на одбележувањето на 60 - тата годишнина од ...

Светот им се поклони на жртвите!

Вечер Прес - 28.01.2005

ВАРШАВА, 28 ЈАНУАРИ (МАКФАКС). - Главниот настан неделава, во која светот го одбележува сеќавањето на околу шест милиони жртви на холокаустот, се одржа вчера со пригодни комеморации по повод 60-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот "логор на смртта" Аушвиц - Биркенау.

Опомена за сите генерации

Вечер Прес - 28.01.2005

"Не натоварија во вагони за добиток и не испратија во Полска, во местото Биркенау. Ги одвоија способните за работа, а другите ги ставија во одделни соби. Никој не знаеше што ги очекува. Јас, по едно време, седнав до една фурна за да прочитам нешто, на светлоста од она што гореше од неа.

Црвенковски не присуствуваше во Аушвиц

А1 - 27.01.2005

Со звукот на возот, со кој во фабрикаата на смртта биле донесени над 1 милион луѓе, започна церемонијата за одбележување на 60-годишнината од ослободување на логорот Аушвиц. Најголемата светска гробница денеска беше место, на кое светските лидери и преживеаните се потсетија на хоророт на ...

Еврејската заедница на Македонија се сеќава на холокаустот

А1 - 27.01.2005

Никогаш да не се заборави, за да не се повтори, со оваа порака Еврејската заедница на Македонија ја одбележа 60-годишнината од ослободувањето на најозлогласениот нацистички логор Аушвиц. Во музејот на град Скопје беше промовиран коверт со потписите на 5-мината Евреи од Македонија, кои го преживеале ...

60 години од ослободувањето на Аушвиц

А1 - 27.01.2005

Централниот настан неделава, во која светот го одбележува сеќавањето на околу 6 милиони жртви на холокаустот, ќе се одржи денеска со пригодни комеморации по повод 60 годишнината од ослободувањето на нацистичкиот „логор на смртта“ Аушвиц - Биркенау.

Преживеаните од Аушвиц прозбореа

Вест - 27.01.2005

ПОЛСКА (АП) - На фотографијата снимена откако Советската армија го ослободила Аушвиц во 1945 година снимена е група деца во униформи, меѓу кои е и Марта Вајс, која тогаш имала 10 години (шеста од десно). Марта денеска живее во Ерусалим и е една од преживеаните од Аушвиц која решила да ги раскаже ...

Полска посла "безбедносен тепих" за државниците

Дневник - 27.01.2005

СПРОТИ 60-ГОДИШНИНАТА ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА АУШВИЦ На церемонијата ќе присуствуваат делегации од 40 држави и околу 10.000 гости, преживеани затвореници и ветерани на Црвената армија, кои на 27 јануари 1945 година влегоа во Аушвиц Повеќе од 3.500 полски полицајци и агенти ја засилија безбедноста во ...

Одбележување на 60-годишнината од ослободувањето на Аушвиц

Вест - 27.01.2005

Денес во Музејот на град Скопје ќе биде промовиран пригоден коверт со кој Музејот на град Скопје во соработка со Еврејската заедница од Македонија се приклучуваат кон одбележувањето на 60 години од ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц Биркенау.

Коверти со фотографии од скопските Евреи

Дневник - 27.01.2005

ПромоциЈа во МузеЈ на град СкопЈе По повод 60 години од ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц - Биркенау, во Музејот на град Скопје денес во 12 часот ќе бидат промовирани пригодни коверти со фотографија на скопските Евреи при депортацијата.

Злото во Германија не падна од небото

Утрински - 27.01.2005

Герхард Шредер зборуваше за специјалната одговорност на Германците за холокаустот Германскиот канцелар Герхард Шредер повика на внимателност во борбата против антисемитизмот, додека светот се сеќава на нацистичките злосторства направени во Аушвиц.

Светот се собира во Аушвиц за да каже - никогаш повеќе

Утрински - 27.01.2005

Денеска се одбележува 60-годишнината од ослободувањето на најозлогласениот концлогор Во полскиот град Освјенцим денеска ќе се соберат повеќе од 40 светски лидери ПАРИЗ - Пред светот да го одбележи ослободувањето на нацистичкиот концентрационен логор "Аушвицци, германските и француските лидери во ...

Шеесет години од ослободувањето на Аушвиц

Време - 27.01.2005

ЦЕРЕМОНИЈА ВО СПОМЕН НА ЖРТВИТЕ НА КОНЦ-ЛОГОРИТЕ На местото на поранешниот концентрационен логор Аушвиц во јужна Полска денеска ќе почне големата церемонија за одбележување на 60-годишнината од ослободувањето на логорот. На одбележувањето се очекуваат водачите на земјите што во Втората светска ...

60 години од ослободувањето на Аушвиц

Канал5 - 27.01.2005

На поменот на над милион и сто илјади убиени, главно евреи, во нацистичката ,,фабриката на смртта,, во јужна Полска присуствуваа поранешни затвореници, ослободители од советската црвена армија и 50-на светски државници. Кога пристигнавме еден од чува На поменот на над милион и сто илјади убиени, ...

Потсетување на трагедијата на Холокаустот

Време - 27.01.2005

Годишнина од ослободувањето на Аушвиц Пригоден коверт, отпечатен по повод одбележувањето на 60-тата годишнина од ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц, ќе биде промовиран денеска во Музејот на град Скопје, во присуство на преживеани од Холокаустот во Македонија.

Пеколот на Данте бил комедија во споредба со Аушвиц

Вечер Прес - 27.01.2005

Годинава се навршуваат 60 години од ослободувањето на логорот на смртта во полскиот град Освјенцим, или во светот попознат под германскиот назив- Аушвиц. Освјенцим е град во Полска, на горниот дел на реката Висла. Во текот на Втората светска војна Аушвиц станува синоним на логор за уништување на ...

Шредер: Сеќавањето за наци злосторствата морална обврска на Германија

Вест - 26.01.2005

БЕРЛИН, 26 јануари (АП) - Германија ќе ја одржи својата "морална обврска" да го одржи во живот сеќавањето на нацистичките злосторства, изјави вчера канцеларот Герхард Шредер додека им оддаваше почит на жртвите на логорот на смртта Аушвиц, од чие ослободување неделава се навршуваат 60 години.

Светот не ја научил лекцијата од Аушвиц

Дневник - 26.01.2005

САМОКРИТИКИ И РАСПРАВИ ВО ОН, НА специЈАЛНА КОМЕМОРАТИВНА СЕДНИЦА Ако светот слушаше внимателно за стравотиите во нацистичките логори на смртта во Втората светска војна, веројатно ќе беа спречени геноцидите во Дарфур, Камбоџа, Босна и во Руанда, истакнаа светските лидери на комеморативната седница ...

Светот не ја научи лекцијата од холокаустот

Утрински - 26.01.2005

Прва сесија на Генералното собрание на ОН за холокаустот во Втората светска војна Ели Визел: Ако светот послушаше, можеби ќе можевме да ги спречиме Дарфур, Камбоџа, Босна и, секако, Руанда ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Доколку светот ги слушнеше ужасите од холокаустот, можеби масовните убиства во Камбоџа, ...

Сеќавање на жртвитеод логорот Аушвиц

Дневник - 25.01.2005

НЕДЕЛАВА НИЗ ЕВРОПА Со низа комеморации светот почна да ја одбележува 60-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц - Биркенау, јави Макфакс. Одбележувањата почна вчера со специјална сесија на Генералното собрание на Обединетите нации.

Митрева во ОН по повод ослободувањето на Аушвиц

Дневник - 24.01.2005

СЕСИЈА ВО ЊУЈОРК Шефицата на македонската дипломатија Илинка Митрева денеска во Њујорк ќе учествува на специјална сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, по повод 60-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор Аушвиц - Биркенау.