TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џем ќе формира нова партија да му конкурира на Еџевит

Вест - 13.07.2002

Анкара, 13 јули - Турскиот министер за надворешни работи Исмаил Џем, кој завчера поднесе оставка и ја напушти Демократската лева партија на премиерот Булент Еџевит, вчера најави дека ќе формира ново политичко движење, во соработка со државниот министер за економија Кемал Дервиш и со поранешниот ...

Ѓурел со воинствена репутација во поглед на Кипар и ЕУ

Утрински - 13.07.2002

Премиерот Булент Еџевит го именуваше новиот шеф на турската дипломатија АНКАРА - Турскиот премиер Булент Еџевит вчера изрази подготвеност за спроведување на реформите, со кои на Турција би и се отвориле портите кон Европската унија, и назначи лице со воинствена репуација во поглед на Кипар и ЕУ, ...

Џем, Дервиш и Озкан се промовираа во моќна алтернатива на Еџевит

Дневник - 13.07.2002

ТУРСКАТА ВЛАДА ПРЕД РАСПАЃАЊЕ Реформски определените и влијателни турски политичари Исмаил Џем, Кемал Дервиш и Хусаметин Озкан вчера формираа ново движење чии главни цели ќе бидат реформи и прием на Турција во Европската Унија, јави Ројтерс.

Оставка на турскиот министер за надворешни работи Џем

Вест - 12.07.2002

АНКАРА, 12 јули (АП) - Министерот за надворешни работи на Турција Исмаил Џем вчера поднесе оставка со што им зададе критичен удар на шансите на турската влада да остане на сила. Џем е седмиот министер кој од понеделникот ја напушти владата на премиерот Булет Еџевит.

И шефот на дипломатијата му го сврте грбот на Еџевит

Дневник - 12.07.2002

ТУРЦИЈА Министерот за надворешни работи на Турција, Исмаил Џем, вчера даде оставка од државната и партиската функција, задавајќи го веројатно конечниот удар во кревката Влада на Булент Еџевит, јави Ројтерс. Предвремените избори наесен сега се единствениот логичен исход за премиерот Џем, кој и пред ...

Можно е одржување предвремени избори

Утрински - 11.07.2002

Турскиот премиер Булент Еџевит првпат призна АНКАРА - Турскиот премиер Булент Еџевит, кој е болен, вчера беше цитиран, при што првпат признал дека поради разликите во неговата трипартитна влада, свикување на предвремени избори е возможно.

Еџевит би прифатил вонредни избори ако нема друг излез од кризата

Дневник - 11.07.2002

ТУРЦИЈА Турскиот премиер Булент Еџевит изјави дека нема причини да поднесе оставка и покрај тоа што послушноста му ја откажаа пет министри од неговата партија, но истакна дека би се согласил да се одржат вонредни избори ако нема друго решение за политичката криза, јави Ројтерс.

Турската влада на работ на колапс

Утрински - 10.07.2002

По оставките на повеќе министри и пратеници и со најава за нови АНКАРА - Коалициската влада на болниот турски премиер Булент Еџевит е на работ на колапс, по оставките на повеќе министри и пратеници, а во исчекување и на наредни повлекувања.

Премиерот Еџевит оздраве, но ниту еден лек не ја спасува Владата

Дневник - 10.07.2002

ТУРЦИЈА Турскиот премиер Булен Еџевит туку што закрепна по едномесечното болничко лекување, но веројатно нема да може да го спречи распаѓањето на неговата Влада, јави Ројтерс. Финансиските пазари вчера со нетрпение ги следеа потезите на премиерот и на министрите, затоа што Меѓународниот монетарен ...

Се тресе коалиционата влада на Булент Еџевит

Утрински - 09.07.2002

Турскиот пазар регистрира пад по најавите за предвремени ноемвриски избори Радикалите тврдат дека десничарската Партија за националистичка акција "го повлекла оружјето" против Еџевит, по што нема враќање назад АНКАРА - Кревката коалиција на турскиот премиер Булент Еџевит вчера беше сериозно ...

Не згрешив за да се повлечам

Утрински - 08.07.2002

Премиерот Еџевит останува АНКАРА - Турскиот премиер Булент Еџевит, чија болест го спречува во нормалното работење уште од почетокот на мај, вчера изјави дека нема намера да се повлече и оти знае од искуство кога ќе биде вистинскиот момент за пензионирање.