TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претставата „Три сестри“ и два танцови перформанси – „Дримстејт“ и „Мунлајт“ денеска на МОТ

Република - 15.09.2019

В недела, во 12 часот во МКЦ сите оние што го пропуштија отворањето на Млад отворен театар (МОТ) ќе може да ја погледнат претставата „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на авторот Филип Јовановски, кој е годинешен победник на Прашкото квадриенале.

Перформансот „Човековиот срам“ утревечер на 44. МОТ

Вечер Прес - 15.09.2019

„Човековиот срам“ е перформансот кој публиката ќе може да го види утревечер (16 септември) со почеток од 20 часот во Младинскиот културен центар, а во рамки на 44. издание на театарскиот фестивал Млад отворен театар.

Само за најиздржливите – претстава од десет и пол часа денеска во МКЦ

Сакам да кажам - 14.09.2019

Најновиот предизвик од реномираниот словенечки режисер Томи Јанежич, „Сѐ уште без наслов“, претстава која трае повеќе од десет часа, денеска е на програмата на 44. Млад отворен театар (МОТ).

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска на МОТ

24 Вести - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Словенско младинско гледалишче денеска на МОТ со 10-часовна претстава

МКД - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска на МОТ

Сител - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

МОТ викендов на две нови локации: Изведба на „Три сестри“ од Васил Христов и два перформанси

Независен - 14.09.2019

Младинскиот отворен театар (МОТ) викендов продолжува со реализација на програмата од 44. издание на фестивалот. Во текот на денешниот ден со почеток во 11 часот, во Младинскиот културен центар ќе се изведува претставата „Сè уште без наслов“, во ...

Претстава од десет и пол часа денеска во МКЦ

Скопје24 - 14.09.2019

Најновиот предизвик од реномираниот словенечки режисер Томи Јанежич, „Сѐ уште без наслов“, претстава која трае повеќе од десет часа, денеска е на програмата на 44. Млад отворен театар (МОТ).

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска од 11 часот на МОТ

+инфо - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска од 11 часот на МОТ

Либертас - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Маратонска претстава на МОТ: Словенечката „Сѐ уште без наслов“ ќе трае само 10-тина часа

Денешен - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов” денеска на МОТ

Вечер Прес - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска на МОТ

4NEWS - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска на МОТ

Локално - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

МОТ отворен со уметнички проект за зградата што симболизира заедништво

Локално - 14.09.2019

Железничката зграда во Скопје како симбол на заедништво и солидарност e предмет на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, со кој во Младинскиот културен центар беше отворен 44. Млад отворен театар.

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска на МОТ

Опсервер - 14.09.2019

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери на Словенско младинско гледалишче, меѓу кои е и режисерот на ...

МОТ отворен со уметнички проект за зградата што симболизира заедништво

Опсервер - 14.09.2019

Железничката зграда во Скопје како симбол на заедништво и солидарност e предмет на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, со кој вечер во Младинскиот културен центар беше отворен 44. Млад отворен театар.

Десетчасовната „Сѐ уште без наслов“ на МОТ

Н.Македонија - 14.09.2019

„Сѐ уште без наслов“ на Словенско младинско гледалишче – најновиот предизвик од генијалниот Томи Јанежиќ, кој ќе трае повеќе од десет часа во МКЦ, е закажан за денеска на 44-от „Млад отворен театар“.

Со перформанс за важноста на јавниот простор започна 44 МОТ

Телма - 13.09.2019

Без официјално отворање и конвенционални говори, во духот на младоста и непосредноста, започна 44 МОТ. Го отвори наградениот перформанс со Златна трига на годинашново Прашко квадриенале „ Оваа зграда зборува (на) вистина“, кој ќе се игра и на ...

Во МКЦ вечерва почнува МОТ по 44. пат

Факултети - 13.09.2019

Двете четворки на овогодинешниот МОТ бараат посебен влог во време кога тешко е да се украде времето за убави нешта бидејќи секојдневно „другите“ го крадат шоуто, вели Русе Арсов, директор на МКЦ Со победникот на Прашкото квардинале за перформанс, ...

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

+инфо - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечерва од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

МОТ отворен со проектoт „Оваа зграда зборува (на)вистина“

+инфо - 13.09.2019

Железничката зграда во Скопје како симбол на заедништво и солидарност e предмет на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, со кој вечер во Младинскиот културен центар беше отворен 44. Млад отворен театар.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

Нова ТВ - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

МОТ отворен со уметнички проект за зградата што симболизира заедништво

Нова ТВ - 13.09.2019

Железничката зграда во Скопје како симбол на заедништво и солидарност e предмет на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, со кој вечер во Младинскиот културен центар беше отворен 44. Млад отворен театар.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

А1 On - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ ќе го отвори МОТ

Макфакс - 13.09.2019

Четириесет и четвртиот Млад отворен театар (МОТ) почнува вечерва, а ќе трае до 21 септември. Фестивалот, со почеток од 20 часот во МКЦ, ќе го отвори „Оваа зграда зборува (на)вистина“, добитник на прeстижната награда која се доделува на Прашкото ...

Моќта на раскажување приказни на МОТ 2019

Р.С.Европа - 13.09.2019

На Скопје растргнато помеѓу политичките небулози, сиромаштијата и потребата да се замине некаде далеку, што подалеку од ваквата балканска реалност, од 13 до 21 септември ќе му се случува театар.

МОТ отворен со уметнички проект за зградата што симболизира заедништво

Вечер Прес - 13.09.2019

Железничката зграда во Скопје како симбол на заедништво и солидарност e предмет на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина” на Филип Јовановски, со кој вечер во Младинскиот културен центар беше отворен 44. Млад отворен театар.

Победникот на Прашкото квадриенале „Оваа зграда зборува (на)вистина“ вечерва го отвора 44. МОТ

Република - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

Скопје инфо - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

Локално - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

Опсервер - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

CivilMedia - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

Либертас - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ ќе го отвори МОТ

Н.Македонија - 13.09.2019

Четириесет и четвртиот Млад отворен театар (МОТ) почнува вечерва, а ќе трае до 21 септември. Фестивалот, со почеток од 20 часот во МКЦ, ќе го отвори „Оваа зграда зборува (на)вистина“, добитник на прeстижната награда, која се доделува на Прашкото ...

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ ќе го отвори МОТ

1tv - 13.09.2019

Четириесет и четвртиот Млад отворен театар (МОТ) почнува вечерва, а ќе трае до 21 септември. Фестивалот, со почеток од 20 часот во МКЦ, ќе го отвори „Оваа зграда зборува (на)вистина“, добитник на прeстижната награда, која се доделува на Прашкото ...

МОТ отворен со уметнички проект за зградата што симболизира заедништво

MakPress - 13.09.2019

Железничката зграда во Скопје како симбол на заедништво и солидарност e предмет на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, со кој вечер во Младинскиот културен центар беше отворен 44. Млад отворен театар.

Викенд програма 44. МОТ

Скопје1 - 13.09.2019

икенд програма за 44. МОТ – 14 и 15.09.2019 (сабота и недела). Сабота 14.09.2019 „Сѐ уште без наслов“ – најновиот предизвик од генијалниот Томи Јанежиќ кој ќе трае повеќе десет часа во МКЦ.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

MakPress - 13.09.2019

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово ја освои главната награда „Златна трига“ на 14.

На 13 септември почнува 44-то издание на МОТ

Екран - 12.09.2019

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13. до 21. септември на различни сцени ќе се претстават пред скопската публика.

Словенско младинско гледалишче доаѓа на МОТ со претстава што трае повеќе од 10 часа

Независен - 12.09.2019

Претставата „Сè уште без наслов“ на Словенското младинско гледалишче во режија на Томи Јанежиќ ќе гостува на втората фестивалска вечер од 44. издание на Меѓународниот театарски фестивал – МОТ (Млад отворен театар).

Започнува „Млад отворен театар – МОТ 2019“

Вистина.мк - 12.09.2019

Септември е во исчекување на најголемиот меѓународен театарски фестивал во Република Македoнија, 44 – то издание на Млад отворен театар МОТ (http://www.mot.mk/2019/) , кој годинава се одржува малку порано од стандардниот термин, од 13 до 21 овој ...

Распродадена словенечката претстава што трае 10 часа, МОТ почнува В петок

Сакам да кажам - 11.09.2019

Дваесет и еден настан ќе има на 44. издание на Млад отворен театар (МОТ), кој ќе се одржува од 13 до 21 септември во Младинскиот културен центар (МКЦ), Националната опера и балет (НОБ), кино Фросина, Кино Култура, Железничка зграда, Театар Комедија, ...

ВИДЕО: На 13 септември почнува 44-то издание на МОТ

А1 On - 11.09.2019

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13. до 21. септември на различни сцени ќе се претстават пред скопската публика.

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ в петок ќе го отвори МОТ

+инфо - 11.09.2019

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13. до 21. септември на различни сцени ќе се претстават пред скопската публика.

Претстави, перформанси, концерти и работилници на годинешниот МОТ

Радио МОФ - 11.09.2019

Овогодишниот Млад отворен театат (МОТ) ќе понуди вкупно 21 претстава и перформанси, два концерти, работилници и промоции. МОТ го слави својот 44 роденден, започнува на 13 и ќе трае се до 21 септември.

МОТ од 13 до 21 септември на шест сцени низ Скопје

Макфакс - 11.09.2019

Септември е во исчекување на најголемиот меѓународен театарски фестивал во Северна Македoнија, 44 – то издание на Млад отворен театар (МОТ), кој годинава се одржува малку порано од стандардниот термин, од 13 до 21 овој месец.Фестивалот се отвора со ...

На 13 септември почнува 44-то издание на МОТ

Бизнис Вести - 11.09.2019

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13. до 21. септември на различни сцени ќе се претстават пред скопската публика.

„Оваа зграда (на)вистина зборува“ прашкото квардинале за перформанс, дизајн и простор ќе го отвори МОТ

Либертас - 11.09.2019

Септември е во исчекување на најголемиот меѓународен театарски фестивал во Северна Македoнија, 44 – то издание на Млад отворен театар (МОТ), кој годинава се одржува малку порано од стандардниот термин, од 13 до 21 овој месец.

Шеснаесет претстави и пет придружни настани на 44. Млад отворен театар

Опсервер - 11.09.2019

Со победникот на Прашкото квадриенале – перформансот „Оваа зграда (на)вистина зборува“ на уметникот Филип Јовановски, в петок од 20 часот во Младинскиот културен центар ќе почне 44-тиот фестивал „Млад отворен театар“.

На 13 -ти септември почнува 44-то издание на МОТ (ВИДЕО)

MTM - 11.09.2019

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13. до 21. септември на различни сцени ќе се претстават пред скопската публика.

Шеснаесет претстави и пет придружни настани на 44. Млад отворен театар

Локално - 11.09.2019

Со победникот на Прашкото квадриенале – перформансот „Оваа зграда (на)вистина зборува“ на уметникот Филип Јовановски, в петок од 20 часот во Младинскиот културен центар ќе почне 44-тиот фестивал „Млад отворен театар“.

Победникот на Прашкото квадринале за перформанс го отвора 44. МОТ

Вечер Прес - 11.09.2019

„МОТ станува институција по која се препознава нашиот град. Станува збор за 44-годишна традиција на најголемиот фестивал на театарот во нашата држава – Млад отворен театар. Ќе имаме ретка можност со перформансот што годинава е награден на Прашкото ...

44. МОТ почнува в петок, нема веќе билети за претставата на Словенците „Се уште без добар наслов“ која трае 10 и пол ...

Република - 11.09.2019

МОТ ќе се случува на шест сцени низ Скопје, Национална опера и балет, Кино Култура, Железничка зграда, Театар Комедија, сала Фросина – МКЦ, Дансинг сала – МКЦ и Драмски театар и една во Велес – Театар Јордан Хаџи Констатинов Џинот Нема повеќе билети ...

Шеснаесет претстави и пет придружни настани на 44. Млад отворен театар

MakPress - 11.09.2019

Со победникот на Прашкото квадриенале – перформансот „Оваа зграда (на)вистина зборува“ на уметникот Филип Јовановски, в петок од 20 часот во Младинскиот културен центар ќе почне 44-тиот фестивал „Млад отворен театар“.

44. Меѓународен театарски фестивал МОТ 2019

Скопје1 - 11.09.2019

Септември е во исчекување на најголемиот меѓународен театарски фестивал во Северна Македoнија, 44 – то издание на Млад отворен театар (МОТ), кој годинава се одржува малку порано од стандардниот термин, од 13 до 21 овој месец.