TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема официјална потврда дека е убиен вториот бугарски заложник

А1 - 18.07.2004

Официјална Софија до синоќа немаше информации дали и вториот бугарски заложник во Ирак е убиен. Доцна попладнето руската агенција Итар Тасс јави дека вториот од грабнатите бугарски возачи бил убиен, при што, како извор наведе „информирани европски извори кои се повикале на премиерот Симеон ...

Филипини: „Животот на филипинскиот заложник е во опасност“

А1 - 17.07.2004

„Животот на филипинскиот заложник во Ирак се уште е во опасност“, изјави портпаролот на филипинскиот претседател Глорија Мегапагал Аројо. Министерот за надворешни работи Делиа Доминго-Алберт истакна дека во моментов не треба да се направи нешто што може да биде закана за животот на Анхело де ла ...

Два трупа извадени од Тигар

Време - 17.07.2004

ТАЖЕН КРАЈ НА ЗАЛОЖНИЧКАТА ДРАМА ВО ИРАК Ирачката полиција пронашла две тела фрлени во реката Тигар, близу до северниот ирачки град Мосул. Едното тело било без глава, другото било со пресечен грклан. Убиените биле облечени во портокалови затворенички униформи, каква што носеше несреќникот убиен на ...

Филипинските трупи го напуштаат Ирак

Вест - 17.07.2004

БАГДАД, 17 јули, (Ројтерс) - Филипинците вчера почнаа да ги повлекуваат војниците од Ирак за да се спаси животот на филипинскиот заложник и ги игнорираа повиците од САД и останатите сојузници да не се повикуваат на барањата на киднаперите.

Филипини почна да ги повлекува своите војници од Ирак

Утрински - 17.07.2004

Покорувајќи се на барањата на милитантите МАНИЛА - Филипини им се спротивставија на САД и вчера почнаа да ги повлекуваат своите војници од Ирак, покорувајќи се на барањата на милитантите кои држат еден филипински заложник, со што ризикуваат да ги заладат односите со главниот сојузник и трговски ...

Реката Тигар ја крие тајната на две тела без глава

Дневник - 17.07.2004

КИДНАПИРАЊА И ЕГЗЕКУЦИИ ВО ИРАК За едното тело се смета дека е на бугарскиот возач Лазов, заклан од терористи, а за второто не се знае дали е можеби на вториот бугарски возач, Ивајло Кепов Ирачката полиција пронајде две обезглавени тела во реката Тигар - едното во градот Бајџи, 180 километри ...

Филипинците почнаа да се повлекуваат од Ирак

А1 - 16.07.2004

Филипините денеска почнаа да ги повлекуваат своите војски од Ирак, во склад со барањата на милитантите кои киднапираа еден нивен државјанин и така се спротиставија на САД, рискирајќи влошување на односите со клучниот сојузник и најголем трговски партнер.

Терористите го сменија ставот на Бугарите

Дневник - 16.07.2004

РЕАКЦИИ ПО УБИСТВОТО НА БУГАРСКИОТ ВОЗАЧ ВО ИРАК И покрај гневот на Бугарите, аналитичарите во Софија не веруваат дека ќе има масовни улични протести, како тие во Манила, кои придонесоа Манила да нареди повлекување на трупите од Ирак Шокирани од ладнокрвноста со која терористите му ја отсекоа ...

Заклан еден од бугарските заложници

Време - 15.07.2004

ИРАЧКИТЕ ТЕРОРИСТИ ЈА ИСПОЛНИЈА ЗАКАНАТА Ирачки терористи убиле еден од двајцата бугарски камионџии што ги грабнаа минатата недела во северен Ирак. На телевизиската станица „Ал џезира“ бил прикажан дел од снимката на која се гледа како група исламисти му ја сечат главата на еден од заложниците.

Филипините ќе се повлечат од Ирак во рок од три дена

Време - 15.07.2004

Филипинската армија најави дека своите педесетина војници распоредени во Ирак ќе ги повлече во рок од три дена. Исламисти, веројатно од истата група што го убила Лазов, се закануваат дека ќе го убијат филипинскиот камионџија Анхело де ла Круз, татко на осум деца, грабнат во Ирак.

Убиен еден бугарски заложник, Бугарија не се повлекува од Ирак

Вест - 15.07.2004

СОФИЈА, 15 јули, (АП) - Бугарските власти вчера силно го осудија убиството на бугарскиот возач на камион во Ирак и бараа од милитантите да го ослободат и вториот заложник. И покрај убиството, тие велат дека Бугар СОФИЈА, 15 јули, (АП) - Бугарските власти вчера силно го осудија убиството на ...

Отсечена главата на еден од двајцата бугарски заложници

Утрински - 15.07.2004

Софија потресена по трагичната вест за егзекуцијата на бугарскиот државјанин во Ирак Претчувствував дека ќе го убијат мојот син, не обвинувам никого, изјави мајката на ликвидираниот Георги Лазов ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Еден од двајцата бугарски заложници е заклан од терористичката организација во Ирак.

Заклан еден од бугарските заложници

Дневник - 15.07.2004

ИРАЧКИТЕ ТЕРОРИСТИ НЕМААТ МИЛОСТ Бугарија вчера жалеше поради смртта на Лазов, но властите објавија дека нема да потклекнат пред терористичките закани и оти ќе се молат за животот на Кепов Терористичката група на Абу Мусаб ал Заркави завчера во Ирак му ја отсече главата на бугарскиот заложник ...

Убиен еден од бугарските заложници во Ирак

А1 - 14.07.2004

Бугарската влада синоќа ја потврди информацијата за смртта на еден од двајцата Бугари киднапирани во Ирак по неуспехот од неколкудневните обиди на преговарачкиот бугарскиот тим за нивно ослободување. „Можам да потврдам дека едниот од двајцата Бугари е егзекутиран.

Филипи започнаа повлекување на војниците од Ирак

А1 - 14.07.2004

Во меѓувреме, и Филипини почнаа со повлекување на својот војнички контингент од Ирак, во обид да го спасат животот на Филипинецот кој ирачките бунтовници го држат како заложник и покрај тоа што САД сметаат дека е тоа „лоша порака за терористите“.

Филипините ги молат бунтовниците во Ирак да го пуштат заложникот

Вест - 14.07.2004

БАГДАД, 14 јуни, (АП) - Филипинската влада вчера со директен апел до бунтовниците кои го држат филипинскиот заложник, молеше да покажат милост за човекот кои се закануваа дека ќе го убијат ако државата не ги повлече порано своите војници од Ирак.

Бугарската влада ги повикува граѓаните да се молат за животот на вториот бугарин

Канал5 - 14.07.2004

Бугарската влада ги повикува граѓаните да се молат за животот на вториот бугарин, откако неговиот колега синоќа бил егзекутиран од припадниците на екстремистичката група „Eднобожие и Џихад“. Властите се уште официјално не потврдиле кој од двајцата за Бугарската влада ги повикува граѓаните да се ...

Бугарските и филипинскиот заложник се живи

А1 - 13.07.2004

Бугарските и филипинскиот заложник се живи, изјави денеска во Багдад портпарол на ирачкото Министерство за внатрешни работи Аднан Абдел Рахман. „Досега немаме добиено информации дека се убиени или дека им се откриени телата“, рече Рахман, додавајќи дека бугарските заложници се во добра здраствена ...

Филипини потврдија дека ќе се повлечат од Ирак пред време

А1 - 13.07.2004

Филипинскиот министер за надворешни работи Делија Доминго-Алберт ја потврди изјавата на нејзиниот заменик Рафаел Сегуис, дека земјата ќе ги повлече своите војници од Ирак „што е можно побрзо“, но не објасни кога ќе се случи тоа.

Свинаров „Двајцата бугарски заложници во Ирак се живи“

А1 - 12.07.2004

Двајцата бугарски заложници во Ирак се живи, изјави денеска бугарскиот министер за одбрана Николај Свинаров, додавајќи дека за ова поседува сигурни информации од доверливи извори. Министерот додаде дека киднаперите, преку арапската телевизија „Ал Џезеира“ и некои бугарски медиуми, пласираат ...

Филипинецот и бугарските заложници во Ирак уште живи, Манила ја повлекува војската

Вест - 12.07.2004

БАГДАД, 12 јули, (Ројтерс) - Еден Филипинец и двајца Бугари вчера се уште беа заробеници во Ирак откако милитантите одново се заканија дека ќе го убијат Филипинецот во рок од 24 часа. Се чинело дека Филипинецот Ангело де ла Круз претходната вчер е близу до тоа да биде ослободен, меѓутоа неговите ...

Манила не го прифаќа ултиматумот на киднаперите

Утрински - 12.07.2004

Неизвесна судбината на двајцата Бугари и Филипинецот Филипини ќе ги повлече војниците од Ирак, но не пред договорениот рок МАНИЛА - Филипини вчера соопшти дека нема планови за повлекување на војниците од Ирак порано од предвидениот датум на 20 август, како што бараа муслиманските милитанти кои ...

Двајцата грабнати Бугари се живи

Дневник - 12.07.2004

И ПО КРАЈОТ НА УЛТИМАТИВНИОТ РОК Двајцата бугарски возачи, грабнати пред една недела во Ирак, се живи, иако терористичката група на Абу Мусаб ал Заркави се закани во петокот дека за 24 часа ќе ги убие ако не бидат ослободени милитантите затворени во Ирак, јави Ројтерс.