TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силите на НАТО по грешка нападнале бунтовници во Либија

Р.С.Европа - 19.06.2011

Од НАТО признаваат дека нивните сили по грешка погодиле колона на либиските бунтовници. Воените авиони на НАТО во четвртокот погодиле бунтовнички возила во Брега .

Либија-силите на Гадафи убиле 4-ца бунтовници во Мисрата

Р.С.Европа - 19.06.2011

Четворица бунтовници се убиени во близина на либискиот град Мисрата, кога нивните позиции биле нападната од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, јавува Ројтерс.

Меѓународните организации бараат решение за либиската криза

Телма - 19.06.2011

Решението за кризата во Либија треба да се бара во политичките процеси, заклучија на синоќашната средба во Каиро претставниците на ОН, ЕУ, Арапската лига, Организацијата на исламската конференција и ...

Деветмина загинати при судири во либискиот град Мисрата

Дневник - 19.06.2011

Девет лица загинаа, а 51 се ранети при денешните жестоки борби меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците во реонот на градот Мисрата на западот од Либија.

Меѓународната заедница повика на решавање на кризата во Либија со политички средства

Сител - 19.06.2011

Решението за кризата во Либија треба да се бара во политичките процеси, заклучија на синоќашната средба во Каиро претставниците на ОН, ЕУ, Арапската лига, Организацијата на исламската конференција и ...

Меѓународна заедница: Решавање на кризата во Либија со политички средства

МРТ - 19.06.2011

Решението за кризата во Либија треба да се бара во политичките процеси, заклучија на синоќашната средба во Каиро претставниците на ОН, ЕУ, Арапската лига, Организацијата на исламската конференција и ...

Силите на Гадафи убија четири бунтовници во Мисрата

МРТ - 19.06.2011

Војниците на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи извршија артилериско бомбардирање на бунтовничките позиции западно од градот Мисрата, при што загинаа четири бунтовниците, јави денеска Ројтерс.

НАТО ќе го истражува бомбардирањето цивили во Триполи

МРТ - 19.06.2011

НАТО денеска отвори истрага за бомбардирањето цивили во Триполи, во кое како што тврди режимот на либискиот водач Моамер ел-Гадафи биле убиени пет члена од едно семејство меѓу кои и две деца.

Војната во Либија ќе ја чини Велика Британија стотици милиони фунти

МРТ - 19.06.2011

Доколку војната во Либија продолжи и во наредните месеци, тоа ќе ја чини Велика Британија „стотици милиони фунти“, изјави денеска британскиот заменик-министер за финансии Дани Александар.

Гадафи предизвикува, НАТО бомбардира, цивили гинат...

Вечер Прес - 19.06.2011

Гадафи во телефонско обраќање, емитувано преку звучници на Зелениот плоштад во Триполи упати остри критики кон НАТО дека напаѓа цивилни цели.

Kризата во Либија да се реши со политички средства, повикува меѓународната заедница

Курир - 19.06.2011

Претставниците на ОН, ЕУ, Арапската лига, Организацијата на исламската конференција и на Африканската унија, вчера со Каиро заклучија дека решението за кризата во Либија треба да се бара во ...

НАТО повторно го бомбардираше Триполи, убиени родители и две бебиња

Нетпрес - 19.06.2011

Либиските власти известиле дека во синоќешниот напад на силите на НАТО во Триполи загинале најмалку седум цивили. Меѓу убиените имало едно семејство и две бебиња.

Гадафи: НАТО нема да не натера на промени во земјата

А1 - 18.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи предупреди преку аудио порака дека НАТО ќе биде победен и нема да успее да го натера неговиот режим да воведе промени во земјата.

Гадафи со нови закани против НАТО и бунтовниците

Р.С.Европа - 18.06.2011

Либијскиот лидер Моамер Гадафи изјавил дека НАТО ќе биде поразен и оти во Либија нема да биде ништо сменето спротивно на волјата на либијскиот народ.

НАТО напаѓаат во Триполи, по заканите на Гадафи

Р.С.Европа - 18.06.2011

Силите на НАТО започнаа нови напади врз либискиот главен град Триполи, откако либискиот лидер Моамер Гадафи во телевизиско обраќање вети дека ќе ја победи Алијансaта.

Свет - НАТО напаѓа, дипломатските напори пропаднаа

Вест - 18.06.2011

ЛИБИЈА, 18 јуни (АП) - Воени авиони на НАТО вчера го нападнаа главниот град на Либија Триполи и разбија цел во јужниот дел од градот каде што се издигна облак од црн чад во воздухот.

Гадафи не го напушта борбениот дух: „ќе го победиме НАТО“

Телма - 18.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска изјави дека ќе ги победи силите НАТО кои се обидуваат да го симнат од власт. - Тие за првпат се соочуваат со вооружена нација од милиони луѓе.

Триполи го обвини НАТО за злосторства против цивили

Телма - 18.06.2011

Либискиот премиер Багдади ал Махмуди на прес-конференција во Триполи, неколку часа откако во градот повторно се слушаа силни експлозии, го обвини НАТО за воени злосторства и злосторства против ...

Гадафи прифаќа избори

Н.Македонија - 18.06.2011

САД го отфрлија предлогот за избори надгледувани од меѓународната заедница, порачувајќи дека либискиот лидер мора да ја напушти власта Либиски бунтовник стои покрај графит на Гадафи во Мисрата ...

Гадафи:НАТО нема да нè натера на промени во земјата

Алфа - 18.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи предупреди преку аудио порака дека НАТО ќе биде победен и нема да успее да го натера неговиот режим да воведе промени во земјата.

Осум бунтовници и над 45 војници загина во либискиот град Налут

Дневник - 18.06.2011

Осум бунтовници се убиени, а 13 се ранети во судирите во северозападниот либиски град Налут, изјави претставник на либиските бунтовници . - Борбите почнаа вчера и се уште траат.

НАТО напаѓаат во Триполи, по заканите на Гадафи

+инфо - 18.06.2011

Силите на НАТО започнаа нови напади врз либискиот главен град Триполи, откако либискиот лидер Моамер Гадафи во телевизиско обраќање вети дека ќе ја победи Алијансата.

НАТО ги отфрли обвиненијата на Гадафи и го обвини неговиот режим дека користи жив штит

+инфо - 18.06.2011

НАТО го обвини денеска либискиот лидер Моамер Гадафи дека користи џамии и детски паркови како штит за своите воени операции и додаде дека долгогодишниот лидер на Либија, кој вчера упати остри критики ...

Гадафи:НАТО нема да нè натера на промени во земјата

МРТ - 18.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи предупреди преку аудио порака дека НАТО ќе биде победен и нема да успее да го натера неговиот режим да воведе промени во земјата.

Гадафи: Ве чекаме на копно, но вие сте кукавици

Канал5 - 18.06.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи преку аудиопорака објавена на телевизија предупреди дека НАТО ќе доживее пораз и дека нема да може да го натера неговиот режим било што да смени во Либија.

Гадафи вети дека ќе го победи НАТО

Сител - 18.06.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи ветил дека ќе го победи НАТО, кој што се обидува да го симне од власт, пренесоа светските агенции. "Алијансата за прв пат се соочува со вооружена нација од милиони луѓе.

Осум бунтовници и над 45 војници загина во судирите во либискиот град Налут

Сител - 18.06.2011

Осум бунтовници се убиени, а 13 се ранети во судирите во северозападниот либиски град Налут, изјави претставник на либиските бунтовници. - Борбите почнаа вчера и се уште траат.

Австрија го призна либискиот Национален преоден совет

МРТ - 18.06.2011

Австрија го признава либискиот Национален преоден совет (NTC) политичко тело на бунтовниците во Либија, како свој единствен соговорник, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи.

8 бунтовници и над 45 војници загина во судирите во либискиот град Налут

МРТ - 18.06.2011

Осум бунтовници се убиени, а 13 се ранети во судирите во северозападниот либиски град Налут, изјави претставник на либиските бунтовници. - Борбите почнаа вчера и се уште траат.

Гадафи: Јас преговарам, а НАТО нè бомбардира

МРТ - 18.06.2011

Либиската влада останува на тврдењата дека во тек се преговори помеѓу режимот и бунтовниците и го обвинува НАТО за воени злосторства и злосторства против човештвото, пренесуваат агенциите.

НАТО ги отфрли обвиненијата на Гадафи и го обвини неговиот режим дека користи жив штит

Сител - 18.06.2011

НАТО го обвини денеска либискиот лидер Моамер Гадафи дека користи џамии и детски паркови како штит за своите воени операции и додаде дека долгогодишниот лидер на Либија, кој вчера упати остри критики ...

Гадафи: НАТО нема да нè натера на промени во земјата

Точка - 18.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи предупреди преку аудио порака дека НАТО ќе биде победен и нема да успее да го натера неговиот режим да воведе промени во земјата.

Австрија го призна либискиот Национален преоден совет

Точка - 18.06.2011

Австрија го признава либискиот Национален преоден совет (NTC) политичко тело на бунтовниците во Либија, како свој единствен соговорник, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи.

Режимот на Гадафи тврди дека преговара со опозицијата

Точка - 18.06.2011

Либиската влада останува на тврдењето дека во тек се преговори меѓу режимот и бунтовниците, а воедно ја обвини Алијансата за воени злосторства и злосторства против човештвото.

Гадафи вети дека ќе го победи НАТО

Нетпрес - 18.06.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи ветил дека ќе го победи НАТО, кој што се обидува да го симне од власт, пренесоа светските агенции. "Алијансата за прв пат се соочува со вооружена нација од милиони луѓе.

Режимот на Гадафи тврди дека преговара со опозицијата

Нетпрес - 18.06.2011

Либиската влада останува на тврдењето дека во тек се преговори меѓу режимот и бунтовниците, а воедно ја обвини Алијансата за воени злосторства и злосторства против човештвото.

Убиени 45 војници и 8 бунтовници во Либија

Курир - 18.06.2011

Претставник на либиските бунтовници изјави дека осум бунтовници се убиени, а 13 се ранети во судирите во северозападниот либиски град Налут. - Борбите почнаа вчера и се уште траат.

Гадафи преговарал, а НАТО бомбардира

Журнал - 18.06.2011

Триполи, 18 јуни - Либиската влада останува на тврдењата дека во тек се преговори помеѓу режимот и бунтовниците, а го обвинува НАТО за воени злосторства и злосторства против човештвото, пренесуваат ...

Гадафи: Ќе го победиме НАТО

еФакт - 18.06.2011

Триполи - Либиската телевизија емитуваше аудио снимка со говор на Моамер Гадафи, во која тој се заканува дека ќе го победи НАТО, пренесе.

Свет - Гадафи да си оди ако изгуби на избори

Вест - 17.06.2011

Хотел уништен од нападите на НАТО врз Триполи; - Гадафи сака да одржи избори и да се симне од власта ако изгуби ТРИПОЛИ, 17 јуни (Ројтерс) - Либискиот лидер Моамер Гадафи сака да одржи избори и да се ...

Либиските власти и бунтовниците оствариле контакт

Телма - 17.06.2011

Претставници на либиските власти остварија разговори со бунтовниците во неколку европски градови, изјави денеска рускиот посредник во преговорите за решавање на кризата во Либија, Михаил Маргелов.

Расмусен ја исклучи можноста за воени дејствија против Сирија

+инфо - 17.06.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен го осуди „срамното” насилство на сириските власти против демонстрантите, но истакна дека Алијансата нема да преземе воени дејствија против режимот на ...

САД го одби предлогот на синот на Гадафи за распишување избори

Канал5 - 17.06.2011

Соединетите Aмерикански Држави го одбија предлогот на синот на Моамер Гадафи за распишување избори како начин за решавање на кризата во Либија.

НАТО: Предлогот на Сејф ал Ислам е циничен

МРТ - 17.06.2011

Предлогот за организирање на демократски избори во Либија во оваа фаза е циничен, изјави денеска портпаролот на НАТО Оана Лунџеску во Брисел по повод идејата на синот на либискиот лидер Моамер ...

Гадафи: Силите на НАТО ќе бидат поразени

Сител - 17.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска изјави дека ќе ги победи силите НАТО кои се обидуваат да го симнат од власт. - Тие за првпат се соочуваат со вооружена нација од милиони луѓе.

НАТО: Предлогот на Сејф ал Ислам е циничен

Курир - 17.06.2011

Предлогот за организирање на демократски избори во Либија во оваа фаза е циничен, изјави денес портпаролот на НАТО Оана Лунџеску во Брисел по повод идејата на синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, ...

Расмусен: Нема да има воена операција во Сирија

Курир - 17.06.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен го осуди „срамното“ насилство на сириските власти против демонстрантите, но истакна дека Алијансата нема да преземе воени дејствија против режимот на ...

НАТО го бомбардираше Триполи

А1 - 16.06.2011

НАТО авионите изутрината жестоко ја бомбардираа околината на резиденцијата на либискиот лидер, Моамер ел Гадафи во Триполи, поради што многу прозорци во центарот на градот се скршени, а од местото на ...

Гадафи на ОИ во Лондон догодина?

Спортнет - 16.06.2011

Либија со посредство на својот национален олимписки комитет, на чие чело е синот на Моамер Гадафи, Мохамед Гадафи, резервирала пове'е од 1.000 карти за Летните олимписки игри 2012.година во Лондон, ...

Гадафи доби влезници за Игрите во Лондон

Оn.net - 16.06.2011

Организаторите на Олимписките игри во Лондон 2012 година и одобрија на Либија неколку стотина влезници за присуствување на таа ...

Нови воздушни напади на НАТО во Либија

Р.С.Европа - 16.06.2011

НАТО изутрината извршил серија воздушни напади врз цели во близина на главниот град Триполи, а од некои места се издигал густ чад.

Русија-Гадафи не е подготвен да си оди од власт

Р.С.Европа - 16.06.2011

Моамер Гадафи не е подготвен да се откаже од власта, изјавил рускиот дипломат Михаил Маргелов по средбата со либиските власти. Маргелов е специјален пратеник за Африка на претседател Дмитриј Медведев.

УНЕСКО бара заштитана културното наследство на Либија

Утрински - 16.06.2011

Њујорк - Генералната директорка на УНЕСКО, Ирина Бокова, ги повика НАТО и либиските сили на Моамер Гадафи да го чуваат културното наследство на Либија.

Либиската Влада го одобри буџетот за 2011 година

Телма - 16.06.2011

Либиската Влада го одобри буџетот до крајот на ова година, јавија либиските медиуми. Целта на таа мерка најверојатно е да се покаже дека државата нормално функционира и покрај конфликтот со ...

Гадафи предложи избори под меѓународно набљудување

Телма - 16.06.2011

Синот на Моамер Гадафи, Сејф ал Ислам изјави денеска дека либискиот лидер би се согласил за избори под меѓународно набљудување.

Либиската Влада го одобри буџетот за 2011

Капитал - 16.06.2011

Либиската Влада го одобри буџетот до крајот на ова година. Целта на оваа мерка најверојатно е да се покаже дека државата нормално функционира и покрај конфликтот со бунтовниците, воените напади на ...

Либија бара 1.000 влезници за ЛОИ во Лондон

Кајгана - 16.06.2011

Мухамед Гадафи, син на либискиот лидер Моамер Гадафи и претседател на либискиот олимписки комитет, побарал 1.000 влезници за Олимписките игри во Лондон во 2012. година.

Гадафи на Олимпијада во Лондон?!

Алфа - 16.06.2011

Либија, преку својот национален олимписки комитет, на чие чело е синот на Моамер Гадафи, Мухамед, резервирала повеќе од илјада карти за Летните олимписки игри во 2012-та во Лондон, пишува лондонски ...

Гадафи би прифатил избори под меѓународно набљудување

Алсат-М - 16.06.2011

Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам, изјави денеска дека татко му би се согласил во државата да се организираат избори под меѓународен мониторинг.

По соборувањето на Гадафи работите во Либија ќе ги преземат ОН

Идивиди - 16.06.2011

Лондон, 16 јуни 2011 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмусен денеска изјави дека по соборувањето на либискиот лидер Моамер Гадафи од власта, ОН ќе мора да ја преземат улогата на ...

Резиденцијата на Гадафи повторно цел на НАТО

+инфо - 16.06.2011

Силите на НАТО рано утрово продолжија со бомбардирањето на подрачјето околу резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи во Триполи.

Гадафи би прифатил избори под меѓународен мониторинг

+инфо - 16.06.2011

Синот на Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам денеска изјави дека либискиот лидер би се согласил за избори под меѓународно набљудување.

Триполи предлага мисија за разоружување во Либија

+инфо - 16.06.2011

Официјален Триполи се залага за заедничка мисија со Африканската унија и со Обединетите нации (ОН), којашто би го надгледувала предавањето на оружјето на завојуваните страни во Либија, изјави во ...

Русија-Гадафи не е подготвен да си оди од власт

+инфо - 16.06.2011

Моамер Гадафи не е подготвен да се откаже од власта, изјавил рускиот дипломат Михаил Маргелов по средбата со либиските власти. Маргелов е специјален пратеник за Африка на претседател Дмитриј Медведев.

Либиската Влада го одобри буџетот за 2011

МРТ - 16.06.2011

Либиската Влада го одобри буџетот до крајот на ова година, јавија либиските медиуми. Целта на таа мерка најверојатно е да се покаже дека државата нормално функционира и покрај конфликтот со ...

Либиската Влада го одобри буџетот за 2011, резиденцијата на Гадафи повторно бомбардирана

Сител - 16.06.2011

Либиската Влада го одобри буџетот до крајот на ова година, јавија либиските медиуми. Целта на таа мерка најверојатно е да се покаже дека државата нормално функционира и покрај конфликтот со ...

Либија функционира нормално, Владата го одобри буџетот за 2011

Кирилица - 16.06.2011

Либиската Влада го одобри буџетот до крајот на ова година, јавија либиските медиуми Целта на таа мерка најверојатно е да се покаже дека државата нормално функционира и покрај конфликтот со ...

НАТО утрово жестоко го бомбардираше Триполи

Канал5 - 16.06.2011

НАТО утрово жестоко ја бомбардираше околината на резиденцијата на Гадафи во Триполи. Најмалку шест експлозии одекнаа утрово во градот.Се уште нема информации што е погодено и дали во нападот има ...

Гадафи би прифатил избори во државата под меѓународно набљудување

МРТ - 16.06.2011

Синот на Моамер Гадафи, Сејф ал Ислам изјави денеска дека либискиот лидер би се согласил за избори под меѓународно набљудување.

Гадафи прифаќа избори со меѓународни набљудувачи - тврди неговиот син

Канал5 - 16.06.2011

Моамер Гадафи е подготвен да прифати избори во Либија кои би биле одржани во рок од три месеци, со присуство на меѓународни набљудувачи – изјави неговиот син Саиф ал Ислам Гадафи.

Либија бара 1.000 влезници за ЛОИ во Лондон

Точка - 16.06.2011

Мухамед Гадафи, син на либискиот лидер Моамер Гадафи и претседател на либискиот олимписки комитет, побарал 1.000 влезници за Олимписките игри во Лондон во 2012. година.

Резиденцијата на Гадафи повторно цел на НАТО

Точка - 16.06.2011

Силите на НАТО, рано утрово продолжија со бомбардирањето на подрачјето околу резиденцијата на либискиот лидер, Моамер Гадафи во Триполи.

Гадафи би се согласил со надгледувани избори во Либија

Точка - 16.06.2011

Либискиот водач Моамер ел-Гадафи би се согласил со меѓународно надгледувани избори под услов да нема местење на гласањето, изјавил претставник на либиските власти пренесуваат италијанските медиуми.

Триполи предлага формирање мисија за разоружување во Либија

Точка - 16.06.2011

Официјален Триполи се залага за заедничка мисија со Африканската унија и Обединетите нации (ОН), којашто би го надгледувала предавањето на оружјето на завојуваните страни во Либија, изјави за ...

Резиденцијата на Гадафи повторно цел на НАТО

Нетпрес - 16.06.2011

Силите на НАТО, рано утрово продолжија со бомбардирањето на подрачјето околу резиденцијата на либискиот лидер, Моамер Гадафи во Триполи.

Нови напади на резиденцијата на Гадафи во Триполи

Канал 77 - 16.06.2011

Силите на НАТО, рано утрово продолжија со бомбардирањето на подрачјето околу резиденцијата на либискиот лидер, Моамер Гадафи во Триполи.

Гадафи би прифатил избори под меѓународен мониторинг

Курир - 16.06.2011

Либискиот лидер Муамер Гадафи би прифатил избори во државата под меѓународно набљудување изјави неговиот син Сејф ал Ислам.

Гадафи на ОИ во Лондон догодина?

Попара - 16.06.2011

Либија со посредство на својот национален олимписки комитет, на чие чело е синот на Моамер Гадафи, Мохамед Гадафи, резервирала пове’е од 1.000 карти за Летните олимписки игри 2012.година во Лондон, ...

Триполи предлага мисија за разоружување во Либија

Журнал - 16.06.2011

Триполи, 16 јуни - Официјален Триполи се залага за заедничка мисија со Африканската унија и Обединетите нации (ОН), која би го надгледувала предавањето на оружјето на завојуваните страни во Либија.

Расмусен: ОН ќе ја превземе улогата во Либија по соборувањето на Гадафи

Курир - 16.06.2011

Андрес фог Расмусен, генералниот секретар на НАТО денес изјави дека откако ќе го соборат либискиот лидер Моамер Гадафи од власта, ОН ќе мора да ја преземат улогата на предводник во определувањето на ...

Расмусен: Штом падне Гадафи, работите во Либија ги превземаат ОН

Press24 - 16.06.2011

Во интервју за лондонски „Гардијан“, Расмусен вели дека смета оти НАТО е способен „да ја истурка до крај“ својата мисија во Либија за „заштита на цивилното население и да го натера Гадафи да се тргне ...

Специјалниот претставник на претседателот на Русија за Африка замина за Триполи

Inpress - 16.06.2011

Москва, 16. јуни 2011 (ИНПРЕС) Специјалниот претставник на претседателот на Русија за Африка Михаил Маргелов отпатува за Триполи.

Гадафи би прифатил избори во Либија под меѓународно набљудување

Македонија24 - 16.06.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи би прифатил избори во Либија под меѓународно набљудување, "Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сејф ал Ислам изјави дека Гадафи би прифатил избори во државата под ...

НАТО ќе ги продолжи воздушните напади врз Либија

Р.С.Европа - 15.06.2011

НАТО има доволно можности и причини да ги продолжи воздушните напади врз Либија и да врши притисок врз режимот на Моамер Гадафи, изјави портпаролот на Алијансата Оана Лунгеску.

НАТО го напаѓа Триполи, бунтовниците напредуваат кон Злитан

Р.С.Европа - 15.06.2011

НАТО изврши повеќе воздушни напади врз цели врз либискиот главен град Триполи. Според либиската државна телевизија, биле погодени воени и цивилни цели, но засега нема детали за жртви.

Свет - Гадафи е подготвен да преговара со НАТО

Вест - 15.06.2011

МОСКВА, 15 јуни (АП) - Рускиот шеф на Светската федерација за шах, вчера изјави дека Моамер Гадафи е отворен за преговори со НАТО и со бунтовниците во земјата, изјава која ја даде откако во неделата ...

Нов напад на НАТО врз Триполи, бунтовниците напредуваат

Форум - 15.06.2011

Авионите на западната воена алијанса во текот на ноќта кон средата извршиле нов напад врз либиската престолнина Триполи, откако либиските бунтовници ги принудија на повлекување силите лојални на ...

УНЕСКО повика на заштита на културното наследство во Либија

Алсат-М - 15.06.2011

Организацијата при Обединетите нации за заштита на светското културно наследство, УНЕСКО, ги повикува НАТО и владините сили на либискиот лидер Моамер Гадафи да го чуваат културното наследство на ...

УНЕСКО побара заштита на културното наследство на Либија од нападите

МРТ - 15.06.2011

Генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова ги повика НАТО и либиските сили на Моамер Гадафи да го чуваат културното наследство на Либија.

Либија доби илјада влезници за Олимписките игри во Лондон 2012 година

МРТ - 15.06.2011

Либија успеа да обезбеди околу илјада влезници за Олимписките игри во Лондон, кои ќе се одржат следната година, и покрај тоа што Велика Британија е директно ангажирана во соборувањето на власта во ...

НАТО: Нема потреба од копнени сили во Либија

МРТ - 15.06.2011

Мисијата на НАТО во Либија може да биде извршена без употреба на копнени сили, изјави денеска командантот на операцијата на Алијансата во земјата генерал Шарл Бушар за време на брифинг на одборот на ...

НАТО: Нема потреба од копнени сили во Либија

Сител - 15.06.2011

Мисијата на НАТО во Либија може да биде извршена без употреба на копнени сили, изјави денеска командантот на операцијата на Алијансата во земјата генерал Шарл Бушар за време на брифинг на одборот на ...

Бокова: Чувајте го културното наследство на Либија

Вечер Прес - 15.06.2011

Од Обама, пак, побараа до петок да ги објасни правните основи за продолжување на американското учество во операциите Генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова ги повика НАТО и либиските сили на ...

Нов напад на НАТО врз Триполи, бунтовниците напредуваат

Точка - 15.06.2011

Авионите на западната воена алијанса во текот на ноќта кон средата извршиле нов напад врз либиската престолнина Триполи, откако либиските бунтовници ги принудија на повлекување силите лојални на ...

Либија доби илјада влезници за ЛОИ во Лондон 2012

Курир - 15.06.2011

Либија успеа да обезбеди околу илјада влезници за Олимписките игри во Лондон, кои ќе се одржат следната година, и покрај тоа што Велика Британија е директно ангажирана во соборувањето на власта во ...

НАТО: Нема потреба од копнени операција во Либија

Курир - 15.06.2011

Мисијата на НАТО во Либија може да биде извршена без употреба на копнени сили, изјави денес командантот на операцијата на Алијансата во земјата генерал Шарл Бушар за време на брифинг на одборот на ...

Борби во Мисрата

А1 - 14.06.2011

Војската на Гадафи во очајнички обид почна ракетен напад врз рафинеријата во градот Мисрата, кој бунтовниците конечно го ставија под своја контрола.

Свет - Нуркач го бара телото на Бин Ладен

Време - 14.06.2011

Либиската телевизија емитуваше снимки од лидерот Моамер Гадафи како игра шах со претседателот на Меѓународната шаховска федерација, Мирсан Иљумжинов.

НАТО имаат ресурси да ја продолжат мисијата во Либија

Р.С.Европа - 14.06.2011

НАТО денеска соопшти дека имаат доволно ресурси да ја продолжат воздушната кампања во Либија .Портпаролката на НАТО изјави дека е јасно оти НАТО имаат ресурси да го задржат притисокот врз Гадафи.

Свет - Бунтовниците и со загуби итаат кон Триполи

Вест - 14.06.2011

ЛИБИЈА, 14 јуни (Ројтерс) - Бунтовниците што се борат против либискиот лидер Моамер Гадафи изјавија дека биле поразени од неговите сили во битка за заземање на источниот нафтен град Брега, и имаат ...

Гадафи подготвен за реми со НАТО

Телма - 14.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со бунтовниците, но воедно ја отфрли ...

Германија ги призна бунтовниците

Дневник - 14.06.2011

Германија го призна бунтовничкиот Преоден национален совет како единствен легитимен претставник на либискиот народ, јави телевизијата „Ал Џазира“.

Гадафи игра шах и не ја напушта Либија

Дневник - 14.06.2011

Либиската телевизија емитуваше снимка од лидерот Моамер Гадафи кој имаше средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација, Мирсан Иљумжинов, кој е и претседател на руската република ...

Гадафи игра шах пред телевизиските камери

Н.Македонија - 14.06.2011

Либиската телевизија прикажала снимка на која може да се види како лидерот Моамер Гадафи игра партија шах со Мирсан Иљумжинов, претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Според ...

Гадафи би се согласил со надгледувани избори во Либија

Форум - 16.06.2011

Либискиот водач Моамер ел-Гадафи би се согласил со меѓународно надгледувани избори под услов да нема местење на гласањето, изјавил претставник на либиските власти пренесуваат италијанските медиуми ...

Гадафи подготвен за разговори со НАТО и со опозицијата

Идивиди - 14.06.2011

Ташкент, 14 јуни 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со ...

Германија ги призна либиските бунтовници

Сител - 14.06.2011

Германија стана најновата земја која го призна Националниот преоден совет на Либија, како легитимен претставник на народот.

Британците може да издржат уште три месеци во Либија

МРТ - 14.06.2011

Командантот на британската воена морнарица, адмирал Марк Стенхоуп изјави денеска дека Велика Британија може да ја издржи воената операција во Либија, во следните три месеци, но дека потоа ќе биде ...

Гадафи е подготвен за преговори со НАТО и бунтовниците

Канал5 - 14.06.2011

Претседателот на меѓународната шаховска федерација Кирјас Илумжинов соопшти дека либискиот водач Моамер Гадафи е подготвен да почне преговори со НАТО и со бунтовниците „за да се одреди иднината на ...

Гадафи подготвен за разговори со НАТО и со опозицијата

Сител - 14.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со бунтовниците, но воедно ја отфрли ...

Гадафи подготвен за разговори со НАТО и опозицијата

Кирилица - 14.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со бунтовниците, но ја отфрли ...

Гадафи подготвен за разговори со НАТО и со опозицијата

МРТ - 14.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со бунтовниците, но воедно ја отфрли ...

Силна експлозија во реонот на резиденцијата на Гадафи во Триполи

МРТ - 14.06.2011

Силна експлозија го потресе денеска реонот околу резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи во центарот на Триполи, најверојатно предизвикана од воздушен напад на силите на НАТО.

Ситуацијата на НАТО во Либија може да стане „критична“

МРТ - 14.06.2011

Силите на НАТО ангажирани во Либија засега располагаат со доволно средства, но ситуацијата може да стане „критична“ ако операциите продолжат, смета главниот командат на сојузниците за трансформација ...

Силна експлозија во реонот на резиденцијата на Гадафи во Триполи

Сител - 14.06.2011

Силна експлозија го потресе денеска реонот околу резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи во центарот на Триполи, најверојатно предизвикана од воздушен напад на силите на НАТО.

Германија ги призна либиските бунтовници

Точка - 14.06.2011

Германија стана најновата земја која го призна Националниот преоден совет на Либија, како легитимен претставник на народот.

Гадафи спремен да разговара со НАТО и опозицијата

Точка - 14.06.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсам Иљумзинов изразил подготвеност на разговор со НАТО и бунтовниците, но во исто време ...

Германија ги призна либиските бунтовници

Нетпрес - 14.06.2011

Германија стана најновата земја која го призна Националниот преоден совет на Либија, како легитимен претставник на народот.

Германија го призна Националниот преоден совет на Либија

Канал 77 - 14.06.2011

Германија стана најновата земја која го призна Националниот преоден совет на Либија, како легитимен претставник на народот.

Гадафи подготвен за разговори со НАТО

Курир - 14.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со бунтовниците, но воедно ја отфрли ...

Гадафи спремен да разговара со НАТО и опозицијата

Нетпрес - 14.06.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсам Иљумзинов изразил подготвеност на разговор со НАТО и бунтовниците, но во исто време ...

Резиденцијата на Гадафи повторно мета на НАТО

Курир - 14.06.2011

Силна експлозија го потресе денеска реонот околу резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи во центарот на Триполи, најверојатно предизвикана од воздушен напад на силите на НАТО.

Гадафи подготвен за преговори со НАТО

Македонија24 - 14.06.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи подготвен за преговори со НАТО, "Во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација- ФИДЕ ,Кирсан Иљумзинов, либискиот диктатор Моамер Гадафи изразил ...

Гадафи нема намера да се повлече

А1 - 13.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се сретна со претседателот на Светската шаховска федерација(ФИДА) Кирсан Љумжинов, со кој одиграл и една партија шах.

Вестервеле: Преодниот совет е легитимен претставник на либискиот народ

Deutsche Welle - 13.06.2011

Со блиц-посета во упориштето на либиските бунтовници, Бенгази, германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле и министерот за развој Дирк Нибел, денеска демонстративно им изразија поддршка ...

Либиските бунтовници ги продолжуваат борбите во близина на главниот град

Р.С.Европа - 13.06.2011

Во Либија борбите меѓу бунтовниците и силите лојални на Моамер Гадафи продолжуваат во градот Завијах кој што е едно од поголемите нафтени снабдувалиште и се наоѓа на 50 километри од главниот град ...

Германија го призна Националниот преоден совет на Либија

Р.С.Европа - 13.06.2011

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле по состанокот со лидерот на бунтовниците во Бенгази, изјави дека Германија го признаа Националниот преоден Совет како легитимен преставник ...

Свет - Бунтовниците пак на 50 километри од Триполи

Вест - 13.06.2011

ЗАВИЈА, ЛИБИЈА, 13 јуни (АП) - Либиските бунтовници успеаја да се изборат и да ја вратат контролата врз едно од најголемите нафтени пристаништа на само 50-тина километри западно од Триполи, ...

Партија шах - Гадафи не се предава

Телма - 13.06.2011

Либиската телевизија емитуваше инсерти од лидерот Моамер Гадафи кој имаше средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов.

Гадафи на партија шах, додека наоколу се води војна

Алфа - 13.06.2011

Либискиот лидер, Момаер Гадафи, вчера беше прикажан на државната телевизија како игра шах. Тој на претседателот на меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов му соопштил дека нема намера да ...

Либискиот режим тврди дека скршил отпор во градот Завија

Алсат-М - 13.06.2011

Режимот на либискиот лидер Моамер Гадеафи соопшти дека синоќа либиските трупи го скршиле отпорот во Завија, град западно од Триполи, додека НАТО соопшти дека презема чекори за заштита на цивилите во ...

Гадафи нема намера да се повлече

Кајгана - 13.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се сретна со претседателот на Светската шаховска федерација(ФИДА) Кирсан Љумжинов, со кој одиграл и една партија шах.

Германија ги призна бунтовниците за легитимни

Идивиди - 13.06.2011

Бенгази, 13 јуни 2011 (МИА) - Германија го призна бунтовничкиот Преоден национален совет како единствен легитимен претставник на либискиот народ, јави телевизијата „Ал Џазира“.

Германија го призна либијскиот Национален совет за транзиција

Форум - 13.06.2011

Германија го признава либискиот Национален совет за транзиција, политички орган на либиската опозиција, како единствен легитимен претставник на таа држава Ова денеска во Бенгази, главното упориште на ...

Близок на Гадафи избега од Либија

Дневник - 13.06.2011

Саса Гарада, еден од првите следбеници на либискиот лидер Моамер Гадафи од моментот кога тој ја презеде власта со воен удар пред повеќе од 40 години, пребегал од Либија во Тунис, изјави Норман ...

Либија гори, Гадафи игра шах

+инфо - 13.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи беше прикажан на државната телевизија како игра шах. Тој на претседателот на меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов му соопшти дека нема намера да ја напушти ...

Либискиот режим тврди дека скршил отпор во градот Завија

МРТ - 13.06.2011

Режимот на либискиот лидер Моамер Гадеафи соопшти дека синоќа либиските трупи го скршиле отпорот во Завија, град западно од Триполи, додека НАТО соопшти дека презема чекори за заштита на цивилите во ...

Либиската телевизија емитуваше нови инсерти од Гадафи

МРТ - 13.06.2011

Либиската телевизија емитуваше инсерти од лидерот Моамер Гадафи кој имаше средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов.

Либискиот режим тврди дека скршил отпор во градот Завија

Сител - 13.06.2011

Режимот на либискиот лидер Моамер Гадеафи соопшти дека синоќа либиските трупи го скршиле отпорот во Завија, град западно од Триполи, додека НАТО соопшти дека презема чекори за заштита на цивилите во ...

Либиската телевизија емитуваше нови инсерти од Гадафи

Сител - 13.06.2011

Либиската телевизија емитуваше инсерти од лидерот Моамер Гадафи кој имаше средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов.

Гадафи нема намера да се повлече

МРТ - 13.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се сретна со претседателот на Светската шаховска федерација(ФИДА) Кирсан Љумжинов, со кој одиграл и една партија шах.

Нови инсерти од Гадафи на либиската телевизија

Кирилица - 13.06.2011

Либиската телевизија емитуваше инсерти од лидерот Моамер Гадафи кој имаше средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов Според изјава на Иљумжинов кој одиграл партија ...

Либиските бунтовници се снабдуваат со шверцувано оружје преку Тунис

МРТ - 13.06.2011

Либиските бунтовници се снабдуваат со шверцувано оружје преку Тунис, за да може да ја продолжат борбата против силите кои и понатаму му се лојални на лидерот Моамер Гадафи, тврди Би-Би-Си, ...

Полковникот и понатаму си игра шах

Вечер Прес - 13.06.2011

При посетата на претседателот на Светската шаховска федерација Кирсан Илјумжинов со кого изиграле партија шах, Гадафи изјавил дека нема да се повлече од функцијата оти всушност тој нема никаква ...

Гадафи нема намера да се повлече

Точка - 13.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се сретна со претседателот на Светската шаховска федерација(ФИДА) Кирсан Љумжинов, со кој одиграл и една партија шах.

Германија го призна либијскиот Национален совет за транзиција

Точка - 13.06.2011

Германија го признава либискиот Национален совет за транзиција, политички орган на либиската опозиција, како единствен легитимен претставник на таа држава.

Снимки од Гадафи како игра шах

Курир - 13.06.2011

На државната телевизија во Либија биле емитувани снимки од Муамер Гадафи кој остварил средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов.

Силите на Гадафи го заземаа градот Завија

Курир - 13.06.2011

Либиските власти соопштија дека силите на лидерот Муамер Гадафи го скршиле отпорот во градот Завија. Портпарол на либиската Влада, Муса Ибрахим изјави дека силите на Гадафи во целост ја имаат ...

Либија: Гадафи никогаш нема да си замине

Нетпрес - 13.06.2011

Портпаролот на либиската влада, Муса Ибраим изјавил дека режимот одбива секаква расправа во врска со заминувањето од власт на лидерот Моамер Гадафи, одбивајќи ја понудата на Турција за гаранција за ...

Гадафи не планира да се повлече од функцијата ниту да ја напушти државата

Канал 77 - 13.06.2011

Либиските власти соопштија дека силите на лидерот Муамер Гадафи го скршиле отпорот во градот Завија. Портпарол на либиската Влада, Муса Ибрахим изјави дека силите на Гадафи во целост ја имаат ...

ВИДЕО: Партија шах меѓу Гадафи и претседателот на ФИДЕ

Нетпрес - 13.06.2011

Либиската државна телевизија емитувала видео снимка на која либискиот лидер Моамер Гадафи игра шах со претседателот на Светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжинов.

ВИДЕО: Гадафи изигра партија шах со претседателот на Светската шаховска федерација

Press24 - 13.06.2011

Гадафи исто така рече дека не разбира од која положба би требал да се повлече. Ми рече: “Не сум ниту премиер, ниту претседател или пак крал, немам никаква функција во Либија“, рекол Иљумжинов по ...

Гадафи игра шах и освојува градови

Македонија24 - 13.06.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи игра шах и освојува градови, "Либиската телевизија емитуваше инсерти од лидерот Моамер Гадафи како игра шах со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан ...