TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одложени „жешките“ урбанистички планови во Центар

Утрински - 14.06.2013

Советниците само го изменија буџетот на Општината, а ДУП-овите ги одложија на неопределено време. Се работеше во мирна атмосфера Во Општина Центар вчера беше мирно, а советниците воопшто не ги ...

Министрите во Македонија немаат советници

Дневник - 14.06.2013

Црногорскиот весник „Дан“ направил грешка бидеjќи ги броел државните советници на министерот за култура. Звањето државен советник не е исто со човек што го советува министерот Ивана Kостовска Веста ...

Шиповиќ: ДУП-овите се на седница в четврток

Нова ТВ - 14.06.2013

На денешната прес конференција, Мирослав Шиповиќ-претседател на Советот на општина Центар, реагираше на вчерашната изјава на советничка од ДПМНЕ и на написите и дезинформациите во некои медиуми.

(ВИДЕО) Шиповиќ: ДПМНЕ дезинформира, ДУП-овите се на седница в четврток

А1 On - 14.06.2013

На денешната прес конференција, Мирослав Шиповиќ-претседател на Советот на општина Центар, реагираше на вчерашната изјава на советничка од ДПМНЕ и на написите и дезинформациите во некои медиуми.

Шиповиќ: ДПМНЕ дезинформира, ДУП-овите се на седница в четврток

Sky - 14.06.2013

На денешната прес конференција, Мирослав Шиповиќ-претседател на Советот на општина Центар, реагираше на вчерашната изјава на советничка од ДПМНЕ и на написите и дезинформациите во некои медиуми.

Продолжува седницата на Советот на општина Центар

24 Вести - 13.06.2013

Денеска треба да продолжи петта седница на Советот на општината Центар, која е продолжение на последната маратонска 20-часовна седница, која почна во 13 часот попладне, а беше прекината утредента во ...

Мирно почна седницата на Советот на општина Центар

24 Вести - 13.06.2013

Мирно и без присуство на демонстранти почна продолжението на петтата седница на Советот на општина Центар. Денеска треба да се разгледува спорната точка број 14, која предвидува измени на Деталниот ...

Сите советници на премиерот

Утрински - 13.06.2013

Мирче Јовановски Владата се покажа како пожелен работодавец, барем судејќи според одѕивот на јавниот повик со кој таа пред речиси месец и пол јавно огласи осумдесетина работни места.

Започна седницата на општина Центар со задоцнување од полoвина час

Сител - 13.06.2013

Денешната седница е продолжение на седницата од понеделникот. Мирослав Шиповиќ ја почна со точка број 7 од дневниот ред, односно точка за дополнување и изменување на буџетот.

Пред општина Центар мирно, нема демонстранти

А1 On - 13.06.2013

Започна седницата на општина Центар, на која советниците треба да расправаат за ДУП-овите и буџетот на општината. Пред општината е мирно и нема демонстранти, како што беше случај на претходните две ...

ГАЛЕРИЈА Прозорците на општина Центар добија решетки

+инфо - 13.06.2013

Откако на претходните две продолженија на седницата на општина Центар настрада стаклото на влезната врата, а демонстрантите удираа по прозорците и викаа додека Советот држеше седница, сега сите ...

Советот на општина Центар заседава, нема демонстрации

Р.С.Европа - 13.06.2013

Советот на општина Центар денеска ја започна работата на седницата на чиј дневе ред, меѓу другото, е и Деталниот Урбанистички план.

ВМРО-ДПМНЕ: Не се поднесени 200, туку само 2 амандмана за буџетот на Центар

+инфо - 13.06.2013

Апсолутно се неточни тврдењата дека работата на Советот на општина Центар е блокирана од страна на советниците на ВМРО-ДПМНЕ со поднесување на над 200 амандмани за точката која се однесува на Буџетот.

ФОТО: Општина Центар заштитена со решетки

Курир - 13.06.2013

На прозорците во општина Центар се поставени решетки. Откако во масовните протести беа искршени прозорците, општината одлучи на ваков начин да се заштити.

Во Центар ќе се расправа само за буџетот

Курир - 13.06.2013

Нешто по 12:30 часот, продолжи петтата седница на Советот во општина Центар. Како што соопшти претседателот на Советот, Мирослав Шиповиќ, во интерес на граѓаните, советниците се договорија денес да ...

На седницата во Центар ќе се расправа само за буџетот

Press24 - 13.06.2013

Денеска околу 12:30 часот, продолжи 5. седница на Советот во општина Центар. Претседателот на Советот, Мирослав Шиповиќ информираше дека советниците се договориле денеска да се расправа само за 7.

Што ќе се гради, а што не ако помине ДУП за Центар

Нова ТВ - 13.06.2013

Се започна со протестот на жителите на зградите во близина на хотелот Бристол, односно спроти трговскиот центар Рамстор.

СДСМ гласаше против изградба на ново училиште во Општина Центар

Курир - 13.06.2013

Во рамките на второто продолжение на петтата седница во Општина Центар која што започна утрово во 10 часот во мирна атмосфера, во медиумите излегоа информации дека биле поднесени 200 амандмани од ...

Одложени измените на ДУП на Општина центар

Сител - 13.06.2013

Народот успеа да ја одбрани црквата Св Елена и Константин. Демонстрациите и борбата на советниците да го предомислат Жерновски да се откаже од неразумните одлуки за поништување на дуповите завршија ...

Седницата во Центар започна со пауза од половина час

Курир - 13.06.2013

Денешната седница е продолжение на седницата од понеделникот. Мирослав Шиповиќ ја почна со точка број 7 од дневниот ред, односно точка за дополнување и изменување на буџетот.

Мирно започна седницата на општина Центар

Нетпрес - 13.06.2013

Со решетки на прозорците и надзор од ОБСЕ, без гневните демонстранти започна петтата седница на Советот на општина Центар, јавува репортерот на Нетпрес.

Демонстрантите ги нема пред општина Центар, седницата почна мирно и непречено

+инфо - 13.06.2013

Второто продолжение на петтата седница на општина Центар почна утрово во 10 часот мирно и непречено без присуство на демонстранти кои изминатите две седници ги блокираа со дивеење околу бараката, ...

Седницата во Центар застаната кај точката за буџетот, пауза за комисијата

Нетпрес - 13.06.2013

Не можејќи да се договорот околу тоа од каде да почне седницата, претседателот Мирослав Шиповиќ свика пауза од половина час. Денешната седница е продолжение на седницата од понеделникот.

Без тензии почна седницата во Центар

Република - 13.06.2013

Нема тензии на денешното продолжение на сединцата на Советот на општина Центар која е во тек. На прозорците има решетки, а на седницата присустуваат и претставници на ОБСЕ.

Продолжува седницата на Советот на општина Центар

Локално - 13.06.2013

Денеска треба да продолжи петта седница на Советот на општината Центар, која е продолжение на последната маратонска 20-часовна седница, која поради насилието од демонстрантите предводени од ...

По половина час започна седницата во Центар

Денешен - 13.06.2013

Денешната седница е продолжение на седницата од понеделникот. Мирослав Шиповиќ ја почна со точка број 7 од дневниот ред, односно точка за дополнување и изменување на буџетот.

Денес продолжува петтата седница во Центар

Скопје инфо - 13.06.2013

Петта седница на општината Центар продолжува денес во 10 часот. Денешната седница е продолжение на последната која траеше речиси 24 часа.

Мирно започна седницата на општина Центар

Точка - 13.06.2013

Со решетки на прозорците и надзор од ОБСЕ, без гневните демонстранти започна петтата седница на Советот на општина Центар.

Седницата во Центар застаната кај точката за буџетот, пауза за комисијата

Точка - 13.06.2013

Не можејќи да се договорот околу тоа од каде да почне седницата, претседателот Мирослав Шиповиќ свика пауза од половина час. Денешната седница е продолжение на седницата од понеделникот.

Советниците во општина Центар денеска ја продолжуваат седницата

Sky - 13.06.2013

Денеска се очекува да продолжи петта седница на Советот на општината Центар. Денешната седница ќе биде продолжение на последната маратонска 20-часовна седница од понеделникот која почна во 13 часот ...

Беровски советници бараат презакажување на прекината седница

Н.Македонија - 13.06.2013

Советниците од беровските социјалдемократи денеска побараа одржување на прекинатата втора седница на беровскиот Совет сакајќи да докажат дека тие се конструктивни и сакаат да работат во интерес на ...

Центарци заседаваа 20 часа, жешките точки оставени за утре

Утрински - 12.06.2013

Маратонската седница во Општина Центар била прекината вчера околу 9 часот поради отсуство на градоначалникот Жерновски Утре се очекува да продолжи маратонската седница на Советот на Општина Центар, ...

Утре продолжува петта седница во Центар

Нетпрес - 12.06.2013

Петта седница на општината Центар продолжува утре во 10 часот. Утрешната седница е продолжение на последната која траеше речиси 24 часа.

Седницата траеше 20 часа, продолжува утре

Н.Македонија - 12.06.2013

Седницата на Советот на општината Центар, која започна завчера во 13 часот, заврши вчера во 9 часот наутро Совет на општина Центар Поради групата демонстранти, организирана од граѓанската асоцијација ...

ВМРО-ДПМНЕ го глуми СДСМ во Центар

Н.Македонија - 12.06.2013

Протестите пред општината Центар и блокадите на седниците на Советот, како и инсистирањето да се опстои на дневниот ред, кој го предвидело и го поддржува мнозинството, стануваат заштитен знак на ...

Седницата на Советот на општината Центар траела до осум часот утринава

Канал5 - 11.06.2013

Утрово е прекината седницата на Советот на општина Центар, по цели 20 часа работа. Советниците се стигнати до 13 точка, а се уште не е разгледана спорната точка 14 која предвидува измени на Деталниот ...

Во Општина Центар се заседаваше цела ноќ

Утрински - 11.06.2013

Советот на Општина Центар заседаваше цела ноќ, а советниците ноќ ја минале во расправи по точките од дневниот ред од седницата што почна вчера Маратонската седницата почна вчера, додека пред ...

Дваесетчасовна седница на советот на општина Центар

Телма - 11.06.2013

По речиси 20 часа работа со голем број принудни паузи, утринава во општина Центар беше прекината седницата на која требаше да се расправа за дел од урбанистичките планови кои треба да се стопираат.

Демолирана општина и страв по протестите во о.Центар

24 Вести - 11.06.2013

Oстатоци од фрлените јајца и јаболка, искршените прозорци и ограда на бараката се се уште сведоци за она што се случуваше вчера во општина Центар.

Прекината седницата на Советот на општина Центар

Press24 - 11.06.2013

По 20 часа тензична работа, утрово е прекината седницата на Советот на општина Центар. Советниците се стигнати до 13 точка а се уште не е разгледана спорната точка 14 која предвидува измени на ...

Прекината седницата на Општина Центар по 20 часа работа

А1 On - 11.06.2013

По дваесетина часа работа, утрово е прекината седницата на Општина Центар. Советниците стигнаа до 13 точка, а се уште не е разгледана спорната 14-та точка која што предвидува измени на ДУП-от за ...

Советниците на Центар заглавиле на седница до 9 часот утрoво

+инфо - 11.06.2013

До 9 часот утринава траела седницата на Советот на општина Центар, која почна вчера во 13 часот и која во текот на денот беше опструирана од поголема група демонстранти кои протестираа пред бараката ...

Седницата на Советот на О.Центар продолжува в четврток

Нова ТВ - 11.06.2013

По 20 часовна тензична работа, утрово е прекината седницата на Советот на општина Центар. Како што информираат од општината, седницата ќе продолжи в четврток.

Македонија: Бурна седница на советот на Општина Центар

Глас на Америка - 11.06.2013

Tензиите во Општина Центар ќе ги смируваат Жерновски и поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан Цела ноќ траеше бурната седница на советот на општина Центар, проследена со жестоки протести на членовите на ...

Снимки од промените на ДУП-от: Црквата во Центар останува

+инфо - 11.06.2013

Дека црквата „Св. Константин и Елена“ нема да биде дел од урбанистичките промени кои се предложени пред Советот на општина Центар и за кои треба да расправаат советниците, покажуваат и снимките од ...

Повторно тензии и нереди пред општина Центар - повредени две лица

Таратур - 11.06.2013

Ред пцовки, ред клетви кон Жерновски и полицајците, повторно скршени стакла и повредени советници, вака, како што велат загрижените верници, протестираа против наводното стопирање на црквата „Свети ...

Седницата во Центар трае цела ноќ, што е толку важно?

Курир - 11.06.2013

Досега невидена маратонска седница во општина Центар. Советниците расправаа цела ноќ по точките од седницата која започна вчера и трае речиси 24 часа.

Советот на општина Центар заседавал цела ноќ

Нетпрес - 11.06.2013

Советниците во Советот на општина Центар цела ноќ ја минале во расправи по точките од дневниот ред од седницата што почна вчера, јавува информативниот портал „Курир“.

По 20 часа, прекината седницата во Општина Центар

Сител - 11.06.2013

По 20 часа тензична работа, утрово е прекината седницата на Советот на општина Центар. Советниците се стигнати до 13 точка, а се уште не е разгледана спорната точка 14 која предвидува измени на ...

Седницата во Центар трае цела ноќ - што се “готви“ зад затворените врати на општината?

Press24 - 11.06.2013

Mаратонска седница во општина Центар. Според информациите на порталот Курир, советниците цела ноќ расправале по точките од седницата која трае скоро 24 часа.

Одложена средбата Жерновски со г.г. Стефан

Нова ТВ - 11.06.2013

Средбата на градоначалникот г.г. Стефан со Поглаварот на МПЦ, Г.Г Стефан која беше закажана за 10 часот утринава се одложи поради смртта на владиката Кирил.

По 20 часа работа, прекината седницата во општина Центар

Фактор - 11.06.2013

Утрово е прекината седницата на Советот на општина Центар, по цели 20 часа работа. Советниците се стигнати до 13 точка, а се уште не е разгледана спорната точка 14 која предвидува измени на Деталниот ...

Советниците во Центар работеле до 9 часот утрово, седницата прекината, продолжение во четврток

Либертас - 11.06.2013

Седницата на Советот на општина Центар која започна вчера во 13 часот траела до 9 часот утрово. Сепак, и по дваесет часа работа, советниците не успеале да стигнат до точките од дневниот ред кои се ...

Во четврток ќе продолжи седницата на Советот на Општина Центар

Sky - 11.06.2013

Утрово по цели 20 часа тензична работа е прекината седницата на Советот на општина Центар. Според информациите од општината седницата ќе продолжи в четврток.

Советот на општина Центар заседавал цела ноќ

Точка - 11.06.2013

Советниците во Советот на општина Центар цела ноќ ја минале во расправи по точките од дневниот ред од седницата што почна вчера, јавува информативниот портал „Курир“.

Цела ноќ заседавал советот на општина Центар

Sky - 11.06.2013

Цела ноќ советниците во Општина Центар расправале по точките од дневниот ред од седницата што почна вчера. Според информациите на „Курир“, советниците стигнале до 13-тата точка од дневниот ред.

Седницата на Советот под полициско обезбедување

Н.Македонија - 11.06.2013

Група од стотина демонстранти, организирани од граѓанската асоцијација „Веритас“, вчера, како и во петокот, протестираа пред седиштето на општината Центар, каде што беше закажана седница на Советот ...

Демонстрантите замина, седницата на општинскиот совет продолжи

Телма - 10.06.2013

Советот на Општина Центар вечерва расправа по точките од дневниот ред на седницата што беше закажана за денеска напладне. Досега се усвоени првите две точки од дневниот ред.

Советот на општина Центар во нов обид да одржи седница - најава и за протести

24 Вести - 10.06.2013

Општината Центар денеска ќе продолжи со седницата која е прекината во петокот, а на која треба да се расправа за деталниот урбанистички план Мал ринг.

Протести и контрапротести пред општина Центар

Канал5 - 10.06.2013

Повторно е тензична атмосферата во општина Центар, јавија повеќе медиуми. Според објавените информации, стотици граѓани од здружението Веритас дошле да го изразат своето незадоволство од намерата на ...

Најнова вест: Скршена оградата на Општина Центар

Канал5 - 10.06.2013

Пред да почне седницата на Советот на општина Центар дел од граѓаните успеаја да ја турнат оградата и полицискиот кордон и повторно се доближија до бараката и скршија неколку прозорци .

Тензично пред општина Центар - демонстрантите ја нападнаа полицијата

Телма - 10.06.2013

Демонстрантите собрани пред општина Центар ја нападнаа полицијата, која не им дозволува да влезат во општината. Тие го пробија полицискиот кордон и влегоа во дворот на општината.

Тензии пред општина Центар - две лица повредени

24 Вести - 10.06.2013

Повторно тензии пред општина Центар. Додека советниците се обидуваат да ја започнат во петокот прекинатата седница за измени на деталниот урбанистички план на централното градско подрачје, ...

Тензии пред општина Центар - повторно искршени стакла

24 Вести - 10.06.2013

Повторно тензии пред општина Центар. Додека советниците се обидуваат да ја започнат во петокот прекинатата седница за измени на деталниот урбанистички план на централното градско подрачје, ...

Продолжува седницата на Советот на Општина Центар, демонстрантите заминаа

Дневник - 10.06.2013

Советот на Општина Центар вечерва расправа по точките од дневниот ред на седницата што беше закажана за денеска напладне. Досега се усвоени првите две точки од дневниот ред.

Повторно протести пред општина Центар

Дневник - 10.06.2013

Фотоархива Граѓани кои се против носење одлука за измена на ДУП во општина Центар кој ја опфаќа и црквата „Св. Константин и Елена“ денеска повторно протестираат пред седиштето на локалната самоуправа.

Полиција ја обезбедува седницата на општина Центар

Deutsche Welle - 10.06.2013

На дневен ред е предлог-одлуката за ставење надвор од сила на измените на Деталниот урбанистички план за „Мал ринг" од 28.6.2012, за кои учесниците во протестот сметаат дека се однесува на црквата ...

(ФОТО) Уште една опсада на Општина Центар, повредена советничка

Утрински - 10.06.2013

Насобраната маса успеа да ја урне железната ограда, да го пробие полицискиот кордон и да се доближи до салата каде што почнуваше седницата на Советот Скршени прозорци од салата на Советот и една ...

Стакло од прозорец заврши во око на советничка

Вест - 10.06.2013

Група граѓани и верници вчера повторно, со кршење на прозорци, врати и на огради, протестираа пред Општина Центар, за да го спречат градоначалникот Андреј Жерновски да стави вон сила четири детални ...

Тензијата влезе меѓу советниците во Центар

Канал5 - 10.06.2013

Дали ќе се смени редоследот на точките на дневниот ред како што бараат советниците на ВМРО ДПМНЕ. По поплавдневните тензии, во кои оградата беше откорната а неколку прозорци каде се одржува седницата ...

Инциденти во Центар, општината повторно нападната

Алсат-М - 10.06.2013

Повредена советничка на СДСМ Две лица се повредени и скршени се прозорци на салата за седници во општина Центар. Ова е билансот на денешните протести пред општината.

Сендвичи и вода за демонстрантите пред општина Центар

24 Вести - 10.06.2013

Демонстрантите кои протестираа пред општина Центар, иако изјавија дека се собрале спонтано, беа одлично организирани. За секој демонстрант, специјално беа донесени вода и сендвичи.

Расправија на советниците во општина Центар

24 Вести - 10.06.2013

Во продолжение, погледнете ја расправијата на советниците во општина ...

Полицијата принудена да употреби сила, повредени две лица (ФОТО)

МКД - 10.06.2013

Тензии, напнатост, полициска интервенција и две повредени лица е епилогот на протестите што и денеска се одржуваат пред општината Центар.

Пристигнаа сендвичи за демонстрантите

Нова ТВ - 10.06.2013

Непознат донатор денеска донесе сендвичи за демонстрантите пред Општина Центар, кои се решени да останат до крај и покрај лошите временски ...

ВИДЕО: Масовни протести пред општина Центар

Курир - 10.06.2013

Огромен број на граѓани и денеска протестираат пред општина Центар. Излегоа масовно да ја одбранат изградбата на црквата „Свети Константин и Елена“.

Повредени - демонстрант и советничката Чурилова

Нова ТВ - 10.06.2013

Две лица се повредени во денешните инциденти пред Општина Центар, еден од нив е демонстрант, а другата е советничката на СДСМ Билјана Чурилова.

Советниците од ВМРО ДПМНЕ: Се чувствуваме понижени и омаловажени

Нетпрес - 10.06.2013

Понижени и омаловажени, вака велат советниците од ВМРО ДПМНЕ се чувствуваат откако на денешната седница биле повикани само неколку часа пред одржувањето преку СМС порака и покани кои уредно не биле ...

ВИДЕО: Шиповиќ со непочитување кон советниците на ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 10.06.2013

Претседателот на Совет на општина Центар, Мирослав Шиповиќ денес грубо ја прекрши деловничката процедура. На секој земен збор од страна на советник на ВМРО-ДПМНЕ, тој реагираше нервозно.

„Веритас“ повторно ја окупира Општина Центар

А1 On - 10.06.2013

Две групи на демонстранти се пред општината Центар. Групата организирана од „Веритас“ ја окупира влезната врата од дворот, каде што се држат седници на советот.

Повторно протести пред Општина Центар

Нова ТВ - 10.06.2013

Група демонстранти организирана од „Веритас“ повторно ја окупира влезната врата од дворот на општината Центар, каде што се држат седници на советот.

Нови протести пред Општина Центар, туркање меѓу демонстрантите и полицијата

Макфакс - 10.06.2013

Едно лице е полесно повредено во турканиците што во понеделник се случија меѓу демонстрантите и полицијата пред Општина Центар, додека една советничка е повредена од искршен прозорец и однесена во ...

Демонстрантите фрлаат јајца по прозорците на О.Центар

Нова ТВ - 10.06.2013

Во моментов, додека се одржува седницата на Општина Центар, демонстрантите својот револт го искажуваат со фрлање на јајца врз прозорците на Општината.

Центар нема мир од „спонтани“ протести

+инфо - 10.06.2013

И денеска на пладне пред општина Центар се собраа граѓани на протест против дневниот ред на седницата на Советот на општината закажана за 13 часот, на која се предвидени точки со измени на Деталните ...

Ескалираа протестите во Центар - две лица се повредени

Press24 - 10.06.2013

Граѓани кои се против носење одлука за измена на ДУП во општина Центар кој ја опфаќа и црквата „Св. Константин и Елена“ денеска повторно протестираат пред седиштетот на локалната самоуправа.

ГАЛЕРИЈА Седницата „ја гаѓаат“ со процедурални забелешки, општината со јајца

+инфо - 10.06.2013

Околу 50 демонстранти, кои се противат на измената на ДУП-от за Мал Ринг во моментов се пред Општина Центар, каде со часови советниците не може да го договорат дневниот ред.

ВИДЕО: Заштитниците на црквата со јајца по општина Центар

А1 On - 10.06.2013

Луѓето кои протестираат, додека трае седницата на Советот на општина Центар, фрлаат јајца по советниците, градоначалникот и медиумите. По прозорите видливи се трагите од искршените јајца.

Врз општина Центар сега се фрлаат и јајца и јаболки

+инфо - 10.06.2013

После претходната епизода , кога некои од педесетината демонстранти пред општина Центар фрлаа јајца врз бараката во која се советниците, пред пет-шест минути уследи нова канонада од јајца, но сега се ...

ГАЛЕРИЈА Демонстрантите пред Центар ја нападнаа полицијата, има и повреден

+инфо - 10.06.2013

Демонстрантите собрани пред општина Центар ја нападнаа полицијата, која не им дозволува да влезат во општината. Тие го пробија полицискиот кордон и влегова во дворот на општината.

Шиповиќ: Заборавете кој што ветил во кампањата

Курир - 10.06.2013

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Центар побараа да се тргне седмата точка од дневниот ред која се однесува на предлог измени и дополнување на буџетот на општина Центар.

Шиповиќ со непочитување кон советниците, дрзок и незаинтересиран (Фото + Видео)

Курир - 10.06.2013

Претседателот на Совет на општина Центар, Мирослав Шиповиќ денес грубо ја прекрши деловничката процедура. На секој земен збор од страна на советник на ВМРО-ДПМНЕ, тој реагираше нервозно.

Демонстрантите со јајца- советниците гласаат за дневниот ред

Нова ТВ - 10.06.2013

Пет часа трае усвојувањето на дневниот ред на седницата на Општина Центар, советниците на ВМРО - ДПМНЕ гласаа од дневен ред да се отфрли точката за бсплатен паркинг за жителите на Центар и за ...

ГАЛЕРИЈА Советниците на СДСМ - мета на демонстрантите

+инфо - 10.06.2013

Додека тече седницата на Советот на општина Центар, канадата со јајца продолжува и според начинот на кој ги упатуваат „ударите“, демонстрантите веројатно добро знаат од која страна на салата седат ...

Инциденти пред општина Центар, еден повреден

Нетпрес - 10.06.2013

Големиот број граѓаните кои се собраа денеска пред општина Центар во знак на протест поради најавите за уривање на црквата „Св. Константин и Елена“ урнаа дел од оградата околу општинските бараки.

Сендвичите и дождот само накратко го прекинаа протестот

Р.С.Европа - 10.06.2013

Силниот дожд само накратко ги смири демонстрантите кои ја урнаа оградата од општинскиот двор и скршија неколку прозорци од општинските бараки.

ВИДЕО: Хаос во општина Центар - еве дел од атмосферата попладнево

Press24 - 10.06.2013

о 22 гласа ЗА, советниците во Општина Центар ја прифатија иницијативата за измена и дополнување на ДУП за Градска четврт 309 доставена од група граѓани и УКИМ.

Курир во живо од протестите во општина Центар

Курир - 10.06.2013

Граѓаните и денес масовно излегоа пред општина Центар, да ја одбранат изградбата на црквата „Свети Константин и Елена“. Курир Ви ги пренесува деталите од терен за случувањата пред општината.

Демонстрантите се повлекоа од општина Центар

Нова ТВ - 10.06.2013

По речиси осум часа демонстрации, групата граѓани се повлече од општина Центар. Зад нив останаа купишта ѓубре, стотици табли искршени јајца и гајби згмечени домати на плочникот пред општина Центар и ...

Полицијата воведе ред пред општина Центар, две лица повредени

Нетпрес - 10.06.2013

Специјални полициски единици воведоа ред пред општина Центар откако голем број на граѓанија ја пробија оградата и влегоа во дворот од општината.

Протестите пред Центар завршија - советниците излегоа на хамбургер

Press24 - 10.06.2013

Спласнаа тензиите пред општина Центар. Демонстрантите се разотидоа, па советниците и на двете советнички групи го искористија моментот за да излезат од општинските бараки и да си купат нешто за ...

Најава за нови протести пред Општина Центар

Нова ТВ - 10.06.2013

Советот на општина Центар денеска ќе продолжи со седницата која е прекината во петокот, а на која треба да се расправа за деталниот урбанистички план Мал ринг.

Општина Центар: Точката за стопирање на изградба на црквата не е на дневен ред

Нетпрес - 10.06.2013

Градоначалникот Андреј Жерновски сака уште еднаш преку медиумите да ја запознае јавноста дека на дневен ред на седницата на советот воопшто не се наоѓа точка за стопирање на изградба на црквата Св.

Дождот ги разбрка демонстрантите од пред Општина Центар

Р.С.Европа - 10.06.2013

Силниот дожд ги смири страстите пред Општина Центар. Демонстрантите привремено се повлекоа во околните кафулиња, а организаторите на протестот им поделија сендвичи.

Демонстрантите и полицијата се судрија пред Центар

Р.С.Европа - 10.06.2013

Дел од групата која денеска пак протестира пред седиштено на општина Центар се обиде насилно да влезе во дворот на општината.

Привремено прекината седницата на Советот на општина Центар

Нетпрес - 10.06.2013

На кратко е прекината седницата на Совето на општина Центар. Претседателот на Советот, Мирослав Шиповиќ незаконски одбива да има даде збор на советниците од ВМРО ДПМНЕ кои го спорат неделовничкото ...

Жерновски не се откажува: Седницата за Црквата во општина Центар продолжува денеска

Press24 - 10.06.2013

Од Општина Центар информираат дека денеска ќе се одржи прекинатата 5-та Седница на Советот на Општина Центар-Скопје која требаше да се одржи во петокот.

Туркање и повредени на протестите пред Општина Центар

Кајгана - 10.06.2013

Едно лице е полесно повредено во турканиците што денеска се случија меѓу демонстрантите и полицијата пред Општина Центар, додека една советничка е повредена од искршен прозорец и однесена во болница.

ГАЛЕРИЈА: Протести и контрапротести пред општина Центар - еве ја атмосферата во моментов

Press24 - 10.06.2013

Тензична е атмосферата во општина Центар. Стотици граѓани од здружението Веритас дојдоа да го изразат своето незадоволство од намерата на општинаската власт во Центар да ја зибрише од урбаниситичкиот ...

За демонстрантите организирано сендвичи и пијалаци

А1 On - 10.06.2013

Меѓу лицата кои протестираат пред општината Центар, видливо е присуството на вработени од јавната и државната администрација, јавни претпријатија, но и учителки и наставнички од неколку основни ...

ВИДЕО: Ескалација на протестите пред Општина Центар

Нова ТВ - 10.06.2013

Видео запис од денешните проитести преп Општина Центар. Стотици демонстранти насилно влегоа во дворот на општината - најпрво ја скршија железната ограда, а потоа и прозорците од бараките.

Двајца повредени во протестите пред Општина Центар

Алфа - 10.06.2013

Еден граѓанин е полесно повреден при туркање на оградата на Општина Центар, а една советничка е повредена од искршен прозор и е пренесена во болница.

Нови протести пред Општина Центар, туркање меѓу демонстрантите и полицијата

Тера - 10.06.2013

Едно лице е полесно повредено во турканиците што во понеделник се случија меѓу демонстрантите и полицијата пред Општина Центар, додека една советничка е повредена од искршен прозорец и однесена во ...

Видео/Фото: Скршена оградата и прозорци на Општина Центар

МК News - 10.06.2013

Пред да почне седницата на Советот на општина Центар дел од граѓаните успеаја да ја турнат оградата и полицискиот кордон и повторно се доближија до бараката и скршија неколку прозорци , јавува centar ...

ВИДЕО: Демонстрантите со јајца по општина Центар

Либертас - 10.06.2013

Луѓето кои протестираат, додека трае седницата на Советот на општина Центар, фрлаат јајца по советниците, градоначалникот и медиумите, пренесува А1он.

Демонстрантите со јајца удрија по Центар

Бриф - 10.06.2013

Протестите пред општина Центар ескалираат. Полицијата прво беше пробиена од демонстрантите, но потоа воспостави контрола пред општината.

Инциденти пред општина Центар, еден повреден

Точка - 10.06.2013

Големиот број граѓаните кои се собраа денеска пред општина Центар во знак на протест поради најавите за уривање на црквата „Св. Константин и Елена“ урнаа дел од оградата околу општинските бараки.

Најава за нови протести пред Општина Центар

Sky - 10.06.2013

Денеска советот на општина Центар денеска ќе продолжи со седницата која беше прекината во петокот. На седницата ребаше да се расправа за деталниот урбанистички план Мал ринг.

ФОТО: Тензично пред општина Центар – демонстрантите се судрија со полицијата и влегоа внатре

МК News - 10.06.2013

Демонстрантите, организирани од граѓанската иницијатива „Веритас“ се судрија со полицијата и успеаа да влезат во дворот на општината, а има и повредени, пишува Либертас Сепак, денес, за разлика од ...

Демонстрантите со јајца и јаболка по општина Центар

Sky - 10.06.2013

Демонстрантите не се смирија, туку продолжија да го спречуваат работењето на општината фрлајќи јајца и јаболка по општина Центар.

Фрли „камен“ на Општина Центар за да добиеш сендвич?

Бриф - 10.06.2013

Демонстрантите кои ја „демолираат“ општина Центар добија сендвичи. Идентитетот на донаторот на сендвичините не е познат, ниту пак причинита зошто се решил денеска да донира сендвичи на демонстрантите.

Тензии, искршени прозорци пред општина Центар

Вечер Прес - 10.06.2013

Пред почетокот на седницата на општина Центар, на којашто на дневен ред треба да се најде и точката за укинување на ДУП-от кој предвидува изградба на црквата "Свети Константин и Елена", ескалираше ...

Повторно демолирана општината Центар

Локално - 10.06.2013

Повторно немири пред општина Центар,а заиграа и полициските пендреци. Додека советниците се обидуваат да ја започнат во петокот прекинатата седница за измени на деталниот урбанистички план на ...

По осум часа демонстрантите се повлекоа од пред општина Центар

Либертас - 10.06.2013

По речиси осум часа демонстрации, групата граѓани се повлече од општина Центар, пренесува НОВА. Зад нив останаа купишта ѓубре, стотици табли искршени јајца и гајби згмечени домати на плочникот пред ...

Полицијата воведе ред пред општина Центар, две лица повредени

Точка - 10.06.2013

Специјалните полициски единици воведоа ред пред општина Центар откако голем број на граѓани ја пробија оградата и влегоа во дворот од општината.

„Заштитниците на црквата“ се судрија со полицијата пред општина Центар, еден е повреден

Бриф - 10.06.2013

Граѓаните кои протестираат пред општина Центар пред малку се судрија со полицијата и влегоа во дворот на општината. За разлика од петокот, сега има повеќе полиција пред бараките на општината, но ...

ВИДЕО: Демонстрантите пред Општина Центар добија и сендвичи

Sky - 10.06.2013

Демонстрантите кои ја „демолираат“ општина Центар добија сендвичи. Секако донаторот на сендвичините не е познат, но најверојатно се работи за спонатано доделување исто како и спонатаниот собир на ...

Чекајќи ја црквата, демонстрантите со јајца врз советниците

Локално - 10.06.2013

Пет часа трае усвојувањето на дневниот ред на седницата на Општина Центар. Околу 5о демонстранти чиј број постојано опаѓа постојано гаѓаат со јајца во салата каде со искршени прозорци се одржува ...

Кој ги манипулира и искористува граѓаните на Центар?!

Фактор - 10.06.2013

Градоначалникот Андреј Жерновски сака уште еднаш преку медиумите да ја запознае јавноста дека на дневен ред на седницата на советот воопшто не се наоѓа точка за стопирање на изградба на црквата Св.

Општина Центар повторно под окупација на `Веритас`

Sky - 10.06.2013

Пред Општина Центар се наоѓаат две групи на демонстранти. Групата организирана од „Веритас“ ја окупира влезната врата од дворот, каде што се држат седници на советот, тие користат сирени и извикуваат ...

МВР ги прегледува видео материјалите од протестите пред општина Центар – ќе има пријави

Република - 10.06.2013

Министерството за внатрешни работи ги прегледува видео материјалите од протестите пред општина Центар каде во два наврати беше нарушен јавниот ред и мир, дознава „Република“ од извори во МВР.

Општина Центар: Точката за стопирање на изградба на црквата не е на дневен ред

Точка - 10.06.2013

Градоначалникот Андреј Жерновски сака уште еднаш преку медиумите да ја запознае јавноста дека на дневен ред на седницата на советот воопшто не се наоѓа точка за стопирање на изградба на црквата Св.

Зеленилото во Центар спасено, советот на општината донесе одлука за измени во ДУП-от

Sky - 10.06.2013

Со 22 гласа ЗА, советниците во Општина Центар ја прифатија иницијативата за измена и дополнување на ДУП за Градска четврт 309 доставена од група граѓани и УКИМ.

Врие пред општина Центар - провладини демонстранти ја нападнаа полицијата

Sky - 10.06.2013

Без разлика што Андреј Жерновски порача дека нема да се урива никаков објект во општината, провладините демонстранти излегоа на улица, да протестираат против замислено уривање на црковен објект.

ВИДЕО: Демонстрантите пред општина Центар си добија и сендвичи

Либертас - 10.06.2013

Непознат донатор денеска донесе сендвичи за демонстрантите пред Општина Центар, кои се решени да останат до крај и покрај лошите временски услови, пренесува НОВА.

Врие пред општина Центар - провладини демонстранти насилно се однесуваат, граѓаните ги бранат објектите на општината

Sky - 10.06.2013

Без разлика што Андреј Жерновски порача дека нема да се урива никаков објект во општината, провладините демонстранти излегоа на улица, да протестираат против замислено уривање на црковен објект.

Општина Центар повторно мета на протести

Н.Македонија - 10.06.2013

Граѓани кои се против носење одлука за измена на ДУП во општина Центар кој ја опфаќа и црквата „Св. Константин и Елена“ денеска повторно протестираат пред седиштето на локалната самоуправа, пренесува ...