TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заштитете се од снежното слепило

Факултети - 12.02.2012

Снежното слепило го добило името по главната причина поради која и доаѓа до болеста - рефлексијата на сончевите зраци од снегот.

Скопје затрупано во снег - интензивните врнежи продолжуваат и утре

Press24 - 12.02.2012

Разведрување се најавува во вторник Главниот град на Македонија утрово зафатен од интензивни снежни врнежи. Снегот кој непрекинато паѓа уште од вчера прави големи проблеми во сообраќајаот во ...

Десет нови комунални возила за ЈП "Комунална хигиена"

Вечер Прес - 12.02.2012

Градот Скопје поради подобри услови за работа, но и потребите за поефикасно функционирање со нови возила ќе го субвенционира претпријатието ЈП "Комунална хигиена".

Скопје: Зимската служба на терен - снегот исчистен од улиците

Press24 - 11.02.2012

Поповлната температура дозволи иондустриската сол да го стопи снегот Поволната температура, која во моментов се движи околу 0 степени, како порачана за градската Зимска служба.

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ продолжи со акцијата за чистење на снегот

Курир - 11.02.2012

Стотина волонтери асиситираа при расчистување на новите снежни наноси. -Целокупната акција се спроведува во сите скопски општини, на попрометните собраќајници и пешачки патеки.

Снегот ја парализираше Западна Македонија

Сител - 11.02.2012

Снегот што два дена непрекинато врне во западниод дел од Македонија го парализира секојдневието. На патот Маврово-Дебар постојано се паѓаат лавини од снег.

Вонредна состојба во Црна Гора поради снегот

Макфакс - 11.02.2012

Црногорскиот премиер Игор Лукшиќ во саботата предложи на парламентот на целата територија на земјата да биде прогласена вонредна состојба поради тоа што снегот врне непрекинато веќе 20 часа.

Во Црна Гора поради снегот предложена вонредна состојба

Р.С.Европа - 11.02.2012

Подгорица со околу 60 сантиметри снег не се разликува од било кој град на северот на Црна Гора .Аеродромот е затворен,автомобилскиот сообраќај е целосно замрен,само ретки пешаци има на улиците.

Снегот го затрупа Скопје

Press24 - 11.02.2012

Во Скопје сеуште траат интензивни снежни врнежи кои значително им ја отежнуваат работата на службите ангажирани за расчистување на градските улици.

Видео: Едноставен начин за чистење на снегот од автомобилот

+инфо - 11.02.2012

Еден сопственик на Понтиак Гранд При нашол едноставен начин за чистење на автомобилот од снегот. Пробајте, можеби ...

Снегот ќе вee цел ден, температурите во минус

Нетпрес - 11.02.2012

Снегот со променлив интензитет ќе вее во текот на целиот ден, велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Пообилни врнежи ќе има во јужните и западните делови на земјава.

По снегот, поплави на Балканот

Канал5 - 10.02.2012

Владата на Србија ја разгледува можноста распустот на учениците да го продолжи до 20-ти февруари. Намерата е на ваков начин да се заштеди енергија, бидејќи резервите се при крај.

Гостиварскиот снег во Вардар

Утрински - 10.02.2012

Зимската служба на Општина Гостивар, ЈП „Комуналец“ и механизацијата на компаниите ангажирани за зимско одржување на главните гостиварски сообраќајници интензивно работат на расчистување на снегот од ...

Македонија пред снежен викенд и ниски температури

Press24 - 10.02.2012

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинските превои Стража и Ѓавато, и на патните правци крак Маврово - Дебар и Дебар - Струга.

Општините сами ќе се справуваат со снегот

Н.Македонија - 10.02.2012

Во другите земји во вакви околности се ангажираат невработените, социјалците, стечајците и друга расположлива сила, но од Министерството за труд и социјална политика сметаат дека нема потреба од ...

Балканот замрзна

Н.Македонија - 10.02.2012

Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија се соочуваат со големи проблеми поради снегот и ниските температури Во Србија досега починаа 13 лица од замрзнување, во студениот бран и ...

ВМРО-ДПМНЕ - Нашите волонтери активно ќе се вклучат во чистењето на снегот низ Скопје

Inpress - 09.02.2012

Скопје, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) Градскиот комитет на ВМРО–ДПМНЕ со своите волонтери, под мотото „Се грижиме за Скопје“, активно ќе се вклучи во чистењето на снегот низ градот Скопје.

СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје Трајановски, ниту нивните градоначалници

Inpress - 09.02.2012

Скопје, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) Преку својот Градски комитет, ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, ниту нивните градоначалници.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сè политизира, па дури и снегот

+инфо - 09.02.2012

Преку својот Градски комитет, ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, ниту нивните градоначалници, обвинија вчера од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ - Кој е добар градоначалник знаат родителите од Карпош, чии деца единствени во Скопје не одат на училиште

Inpress - 09.02.2012

Скопје, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) СДСМ покажува дека не знае што значи зборот заедништво. Денеска ВМРО-ДПМНЕ се приклучија кон активноста на општинските власти за да помогнат и олеснат во чистењето ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го политизира и чистењето на снегот

Курир - 09.02.2012

Преку својот Градски комитет, ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, ниту нивните градоначалници, се вели во писменото соопштение на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не знае што значи заедништво

Курир - 09.02.2012

СДСМ покажува дека не знае што значи зборот заедништво. Денеска ВМРО-ДПМНЕ се приклучија кон активноста на општинските власти за да помогнат и олеснат во чистењето на снегот.

СДСМ: На Вмро-вците лопатите им служат само за сликање

Press24 - 09.02.2012

ОД СДСМ велат дека ВМРО-ДПМНЕ знае се да исполитизра, па дури и снегот Преку својот Градски комитет, ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, ниту нивните ...

Лопата

Окно - 09.02.2012

За разлика од порано, овојпат снегот навистина ме изненади. Не толку снегот, колку последиците од него . И не само затоа што извесен државен советник по климатологија само пред некој ден онака ...

ВМРО – ДПМНЕ во акција за чистење на снегот

Нетпрес - 09.02.2012

Градскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ денеска во 12 часот ќе изврши широка акција за чистење на снегот. Акцијата ќе се изврши на улицата 11 Октомври во Центарот на Скопје, а по тој повод изјава ќе даде и ...

ВМРО-ДПМНЕ: „Се грижиме за Скопје“

Курир - 09.02.2012

Под мотото „Се грижиме за Скопје“ градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ со своите волонтери ќе се вклучат во чистењето на снегот во Скопје.

Волонтерите на ВМРО – ДПМНЕ ќе го чистат снегот низ Скопје

Нетпрес - 09.02.2012

Градскиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ со своите волонтери, под мотото “Се грижиме за Скопје“, активно ќе се вклучи во чистењето на снегот низ градот Скопје.

СДСМ: ВМРО – ДПМНЕ призна дека не им ги бива градоначалниците

Нетпрес - 09.02.2012

“Преку својот Градски комитет, ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, ниту нивните градоначалници.

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ покажува дека не знае што е заедништво

Нетпрес - 09.02.2012

“СДСМ покажува дека не знае што значи зборот заедништво. Денеска ВМРО-ДПМНЕ се приклучија кон активноста на општинските власти за да помогнат и олеснат во чистењето на снегот“, реагираат од ВМРО – ...

Се чисти снегот во центарот на Струга

Inpress - 09.02.2012

Струга, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во справување со остатоците од снег потребна е помош и од граѓаните. Од струшкото комунално претпријатие апелира, секој да си го исчисти просторот пред себе.

Социјалдемократите во акција за чистење на снегот во Аеродром

+инфо - 09.02.2012

Младите од општинската организација на СДСМ Аеродром, ги расчистуваа пристапните патеки во општина Аеродром, кои веќе неколку дена се затрупани од паднатиот снег.

Партиите се „лизгаат“ на снегот

Алфа - 09.02.2012

Снегот е најновата причина за кавга меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Родители на основци од Карпош, неколку дена откако Општината реши до утре да ја замрзне наставата, протестираа пред кабинетот на Стевче ...

СДСМ: ГК на ДПМНЕ си призна дека не го бива Коце

Sky - 09.02.2012

Преку својот Градски комитет, ВМРО-ДПМНЕ призна дека не ги бива, ниту градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, ниту нивните градоначалници, велат од СДСМ.

Фото: Ако не сака Коневски, тука се младите социјалдемократи да го исчистат снегот

Sky - 09.02.2012

Младите Социјалдемократи од општинската организација на СДСМ Аеродром преземаа акција за расчистување на дел од пристапните патеки во општината, кои веќе неколку дена се затрпани од паднатиот снег.

Од снегот никој не се осигурува

Н.Македонија - 09.02.2012

И оваа зима никој не се осигурил од штетите од снегот. Ова го потврдуваат и осигурителните компании, кои велат дека снегот спаѓа во групата „дополнителни ризици, кои се факултативни“ и за тоа треба ...

Тешка битка со снегот и мразот

Утрински - 08.02.2012

За потребите на Зимската служба се издвоени околу еден милион евра Интензивните снежни врнежи во комбинација со ниските температури инстантно ги замрзнаа и ги покрија сообраќајниците.

Зимската служба со 16 возила го расчистува снегот

Утрински - 08.02.2012

Екипите на Зимската служба на Град Скопје од изутрина се излезени на терен со 16 возила со плуг и ги расчистуваат снежните наноси од магистралните и собирните улици на подрачјето на Скопје.

Снегот ја мобилизира владата, вонредна состојба нема

24 Вести - 08.02.2012

Армиски хеликоптери ќе доставуваат храна и лекови до населените места кои се целосно отсечени поради обилните врнежи од снег.

Снегот ги затвори училиштата во Гостиварско

Дневник - 08.02.2012

Заради ниските температури и обилните снежни врнежи, учениците од Гостиварско ќе седат дома една недела. Училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда.

Снег среде зима

Утрински - 08.02.2012

Билјана Ангеловска Македонија, конечно, дочека да ја покрие снег. Како во старите добри времиња кога снежната покривка достигнуваше до половина метар и повеќе, кога сите му се радуваа на белиот ...

Се чисти снегот во Битола

Курир - 08.02.2012

Општинскиот штаб за заштита и спасување со кој раководи градоначалникот Владимир Талески препорача на главните сообраќајници во Битола да не се паркираат моторни возила во терминот од 01 до 06 часот, ...

Зимската служба со 16 возила го расчистува снегот

МРТ - 08.02.2012

Tweet Екипите на Зимската служба на Град Скопје од изутрина се излезени на терен со 16 возила со плуг и ги расчистуваат снежните наноси од магистралните и собирните улици на подрачјето на Скопје.

Шеснаесет возила го расчистуваат снег по скопските улици

Нетпрес - 08.02.2012

Екипа на зимската служба на Град Скопје со 16 возила со плуг ги расчистуваат улиците во град од снегот што наврна во изминативе неколку денови.

Најголемиот фестивал посветен на снегот и мразот

Факултети - 08.02.2012

Од 1950 година па се до денес во јапонскиот град Сапоро се оддржува најголемиот и најпознат фестивал на снегот. Спектакуларните замрзнати скулптури ги воодушевуваат илјадниците посетители на овој ...

По снегот поплави во Бугарија и Грција

Сител - 08.02.2012

Студениот бран и денеска владее во цела Европа, а меѓу настраданите не се само бездомници, туку и луѓе кои се смрзнале во своите домови.

Капитал: Се „стопија“ 2,1 милион евра, но снегот во Македонија се уште не е стопен

+инфо - 08.02.2012

ЈП „Македонија пат“, ЈП „Улици и патишта“ и Град Скопје потрошија 2,1 милиони евра за сол и механизација за расчистување на снегот од патиштата низ Македонија и во главниот град, но ако се додадат ...

Во Берлин против снегот и мразот со "оган"

Капитал - 08.02.2012

БЕРЛИН, Германија Работник топи мраз на шеталиште во Берлин со помош на плински „пламеник“. Германската престолнина секоја година се соочува со ниски температури, затоа одговорните лица се повеќе ...

ВИДЕО: Рускa „борба“ со снегот

Курир - 08.02.2012

Елементарна непогода! Целиот град е затрупан со снег! Ова повеќе не се издржува!... Се само некои од речениците кои овие денови најчесто ги слушаме.

Забавната страна на снегот

Алфа - 08.02.2012

Снегот прави големи проблеми и во Македонија и во Европа, но од друга страна и одлични услови за несекојдневна забава. Интернет сервисот „јутјуб“ е полн со видеа на улични „санкачи“ од Битола до ...

Дали 16 возила се доволни за чистење на снегот во Скопје?

+инфо - 08.02.2012

Екипите на зимската служба на Град Скопје од изутрина се излезени на терен со 16 возила со плуг и ги расчистуваат снежните наноси од градските улици (магистралните и собирните улици на подрачјето на ...

16 возила го расчистуваат снегот

Курир - 08.02.2012

Екипите на зимската служба на Град Скопје од изутрина се излезени на терен со 16 возила со плуг и ги расчистуваат снежните наноси од градските улици, магистралните и собирните улици на подрачјето на ...

16 возила на зимската служба го расчистуваат снегот

Макфакс - 08.02.2012

Екипите на зимската служба на Град Скопје од изутрина се излезени на терен со 16 возила со плуг и ги расчистуваат снежните наноси од градските улици, магистралните и собирните улици на подрачјето на ...

Комунална акција за чистење на снегот во општина Битола

МРТ - 08.02.2012

Tweet Општинскиот штаб за заштита и спасување со кој раководи градоначалникот Владимир Талески препорача на главните сообраќајници во Битола да не се паркираат моторни возила во терминот од 01 до 06 ...

Дали сте задоволни од начинот на кој јавните служби го чистат Скопје од снегот

Окно - 08.02.2012

1. Да, одлично си ја вршат работата 2. Не, речиси да не мрдаат со прст Tweet анкета ...

Стопија 2,1 милиони евра, но не и снегот

Капитал - 08.02.2012

ЈП Македонија пат, ЈП Улици и патишта и Град Скопје потрошија 2,1 милиони евра за сол и механизација за расчистување на снегот од патиштата низ Македонија и во главниот град.

Починал чистејќи снег пред својот праг, расте бројот на жртви во Рим

Нетпрес - 08.02.2012

Италија бележи десет нови смртни случаи поради снегот! Бројот на мртви во студениот бран во Северна Италија во последната недела се искачи на најмалку 40, објавија италијанските медиуми.

По снегот поплави во Бугарија и Грција

Нетпрес - 08.02.2012

Студениот бран и денеска владее во цела Европа, а меѓу настраданите не се само бездомници, туку и луѓе кои се смрзнале во своите домови.

Секој снежен ден носи милионски загуби за економијата

Капитал - 08.02.2012

Во бизнисот нема толеранција за блокадите од снегот. Клиентите бараат испорака на платените услуги навреме, а компаниите се оневозможени во целост да ги исполнат, што ги носи во опасност претходно ...

Чисти улици во Ѓорче, Центар и Гази Баба!

Вечер Прес - 08.02.2012

КАКО СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ СЕ СПРАВУВААТ СО СНЕГОТ Екипа на ВЕЧЕР веќе неколку дена е на терен по снежните скопски улици во сите општини.

16 возила на зимската служба го чистат снегот низ Скопје

Sky - 08.02.2012

Од утрово на терен се излезени 16 возила со плуг и ги расчистуваат снежните наноси од магистралните и собирните улици на подрачјето на Скопје.

Снегот го намали криминалот во Србија за неверојатни 40%

Sky - 08.02.2012

Минситерот за внатрешни работи, Ивица Дачиќ информираше дека лошото време и вондредните околности кои што ја зафатија земјата ги намалија бројот на кривични дела во Србија за неверојатни 40%.

Акција за чистење на снегот во Битола

Sky - 08.02.2012

Во Битола од страна на општинскиот штаб за заштита и спасување им препорачуваат на граѓаните да не ги паркираат своите возила на главните сообраќајници во терминот од 01:00 до 06:00 часот, и да се ...

Тетовчани поради снегот заборавија на своите автомобили

Sky - 08.02.2012

Снегот кој наврна на територијата на Тетово ги принуд жителите на градот да заборават на своите автомобили и низ градот да се движат пеш.

Не ги чистат улиците за кои се надлежни - а се закануваат со казни од 1000 евра

Sky - 08.02.2012

Додека беа изненадени од снежните врнежи кои на почетокот беа само 5 см и заборавија да го исчистат снегот, град Скопје сега со опомени залепени низ Скопје им се "заканува" на граѓаните и фирмите ...

Крушевчани: Градоначалникот да пушти возило да го зачисти снегот, колку да видиме кај беа улиците

Sky - 08.02.2012

Нема да биди лошо господинот Градоначалник да пушти едно возило да го зачисти снегот, колку да видиме кај беа улиците, му порачаа на градоначалникот, граѓаните на Крушево.

Време на лопати (и на метли)

Н.Македонија - 08.02.2012

Деновиве без лопата може и да не излезете од дома или да не си го отворите автомобилот. За овие лопати и не е многу важно дали се со барокна или со античка дршка, како што и за метлите не е битно да ...

Со сите сили против невремето

Н.Македонија - 08.02.2012

Екипите на зимската служба на градот активно ги чистат градските улици од снегот изминативе две деноноќија, нагласи градоначалникот Коце Трајановски на вчерашната средба со медиумите Во акцијата се ...

Чистат снег за 100 денари

Н.Македонија - 08.02.2012

Нов снежен бизнис деновиве почна да се развива низ градот Додека некои граѓани реагираат на непроодни улици, лизгав терен и блокирани влезови, на други снегот им носи одредена заработувачка.

Време за метли и за лопати

Н.Македонија - 08.02.2012

Проблем во расчистување на патиштата кон овие села создава и ветрот што силно дува и на одредени места направил снежни наноси високи и до 3 метри Во следните неколку дена врнежите ќе се намалуваат ...

Скопјани ги мрзи да си го исчистат снегот

eReporter - 08.02.2012

Инспекторите во Скопје за два дена изрекле 250 опомени на разни физички и правни лица поради неисполнување на законската и граѓанска обврска за чистење на приодите до станбените и деловните објекти ...

Сите на чистење снег

Утрински - 07.02.2012

Некои контејнери останаа неиспразнети, некои семафори не работеа, а автобусите доцнеа Обилните снежни врнежи што од вчера претпладне го зафатија Скопје го нарушија извршувањето на секојдневните ...

Снегот го блокира сообраќајот низ целата земја

МКД - 07.02.2012

Забрана за тешки товарни возила од денеска од 11 часот е воведена на повеќе патни правци низ земјава. Како што информираа од АМСМ, забраната важи за патниот правец Крива Паланка – Деве Баир, потоа за ...

Град Скопје вклучи дополнителна механизација за чистење на снегот

Макфакс - 07.02.2012

Градот Скопје денеска соопшти дена екипите на зимската служба непрекинато биле на терен во изминативе две деноноќија и го расчистувале снегот од градските сообраќајници со 16 возила грејдери и ...

ФОТО: Зимската служба на терен, градските улици проодни

Курир - 07.02.2012

Екипите на Зимската служба на Градот Скопје се на терен и непрекинато во изминативе две деноноќија го расчистуваат снегот од градските сообраќајници.

Видео: Еве што ни донесе снегот

Курир - 07.02.2012

Му се радувате на снегот? Убаво ви изгледа кога гледате од прозорецот како паѓа снег и се пред вас наеднаш се претвара во еден прекрасен бел пејсаж? Но, покрај радоста и забавата, оваа белина може да ...

Коце ги извади „топовите“ против снегот, опоменати 250 граѓани

+инфо - 07.02.2012

Поради непрекинатите врнежи на снег Градот Скопје вклучи и дополнителна тешка градежна механизација, а на терен се излезени уште три грејдери.

ЛДП - Градот Скопје е парализиран од снегот веќе една недела

Inpress - 07.02.2012

Скопје, 7. февруари 2012 (ИНПРЕС) Снегот повторно ги изненадува градските власти и градоначалникот на град Скопје, господин Трајановски и тоа во февруари. Градот е парализиран веќе една недела.

Работнички се враќа од Дојран, снегот не дозволува да се играат контролни натпревари

Екипа - 07.02.2012

Фудбалерите на Работнички предвреме го завршија својот престој во Дојран и се враќаат за Скопје каде ќе продолжат да тренираат на своите игралишта со вештачка трева.

Видео: Возете безбедно на снег

+инфо - 07.02.2012

Мал е бројот на возачи кои го сакаат снегот, а тие кои го сакаат, тоа е поради малата доза на авантура која ја нуди. Премногу брзото возење и намалената чувствителност на сопирачките се најголеми ...

Трајановски: Градот со сите сили против снегот

Press24 - 07.02.2012

Според условите, во текот на ноќта и во утринските часови снегот е добро исчистен. Патиштата се проодни, немаше застој во сообраќајот.

Бизнисот со лопати цвета во Битола

МКД - 07.02.2012

Денеска, кога снегот непречено паѓа и на веќе напластениот слој формира нов слој, бизнисот со лопати во Битола цвета. Најатрактивни, поради издржливоста, се металните, ама нив одамна ги нема, иако ...

Тетово и Гостивар со отежнат сообраќај поради снегот

Сител - 07.02.2012

Во Тетово и Гостивар кои се меѓу оние градови со најмногу снег мачно и бавно се одвиваат сообраќајот и воопшто движењето.

Скопските комуналци во акција против снегот

Капитал - 07.02.2012

СКОПЈЕ, Македонија Вработени во јавното претпријатие комунална хигиена Скопје го чистат просторот околу споменикот "Воин на Коњ" во центарот на Скопје.

Граѓански акции за расчистување на снегот

Сител - 07.02.2012

Граѓански акции за расчистување на снегот започнаа во речиси сите општини во главниот град. Аеродром, Кисела Вода, Карпош, со апели до граѓаните да излезат пред дворовите и со својот труд да ги ...

Снегот и ниските температури го намалија нормалното функционирање на Штип

Сител - 07.02.2012

Снегот и ниските температури го оневозможија нормалното функционирање на Штип. Сообраќајот во градот и околните населени места се одвива отежнато, а од ЈП Штип Проект велат дека се прават сите напори ...

Македонија под снег

МРТ - 07.02.2012

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива отежнато. Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Крак-Маврово-Дебар, Дебар-Струга, Македонски Брод- ...

Трајановски: сообраќајот не е во застој, снегот се чисти

Алфа - 07.02.2012

Скопскиот градоначалник смета дека ја добил битката со снегот. Задоволен е како службите си ја вршат работата, а застојот во сообраќајот бил минимален не поради остатоци од снег на улиците туку ...

Трајановски: Градскиот сообраќај се одвива без застој

Нетпрес - 07.02.2012

Градските улици се проодни и сообраќајот се одвива без застој, рече денеска градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.

Акција за расчистување на снегот во Општина Кисела Вода

МРТ - 07.02.2012

Мобилните екипи на Кризниот штаб на општина Кисела Вода изминатата ноќ презедоа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината, при што на улиците фрлија преку 30 ...

Мобилни екипите на зимската служба на Град Скопје

МРТ - 07.02.2012

Екипите на Зимската служба на Град Скопје се на терен непрекинато изминативе две деноноќија и го чистат снегот од градските сообраќајници со 16 возила на ЈП „Улици и патишта“, грејдери и соларки.

Кисела Вода со акција за расчистување на снегот

Курир - 07.02.2012

Општина Кисела Вода по снежниот бран што ја зафати општината и државата, презема низа мерки за ублажување на последиците од новонастанатата ситуација.

И службениците во Кисела Вода се фатија за лопата

+инфо - 07.02.2012

Изминатата ноќ, мобилните екипи на кризниот штаб на Општина Кисела Вода го расчистуваа снегот од коловозот на сервисните улици, каде што фрлија околу 30 тони индустриска сол.

Акција за расчистување на снегот во Општина Кисела Вода

Сител - 07.02.2012

Мобилните екипи на Кризниот штаб на општина Кисела Вода изминатата ноќ презедоа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината, при што на улиците фрлија преку 30 ...

Рекоа за снегот...

Црнобело - 07.02.2012

Бидејќи сите повеќе или помалку сме опседнати со снегот, верувале или не, постојат и мудрости и поговорки на оваа тема. Иако деновиве по... ..

Силно снежно невреме и во Австрија

Нетпрес - 07.02.2012

По долгиот период без снег, но со екстремно ниски температури, во Австрија почнаа силните снежни врнежи. Од синоќа во Виена наврнале десет сантиметри снег, а метеоролозите најавиле дека снежната ...

Скопје вклучи дополнителна механизација за борбра против снегот

Sky - 07.02.2012

Екипите на Зимската служба на Градот Скопје се на терен непрекинато во изминативе две деноноќија и го расчистуваат снегот од градските сообраќајници со 16 возила на ЈП „Улици и патишта“ (грејдери и ...

Граѓаните се испокршија, Брза помош вози слалом!

Вечер Прес - 07.02.2012

Во Клиниката за хируршки болести Св. Наум Охридски", поранешна Градска болница, хоспитализирани се 12 пациенти кои од снегот заработиле сериозни скршеници, а повеќе од 60 лица заработиле гипс.

Нема казни, но фрчат опомени за снегот пред врата!

Вечер Прес - 07.02.2012

На терен се излезени 10 комунални инспектори и 19 комунални редари од Градот Скопје коишто се задолжени да ги опоменуваат и казнуваат субјектите поради нерасчистен снег на приодите, досега се ...

Снегот не ја попречи работата на жичарата на Водно

Sky - 07.02.2012

Снегот кој непречено паѓа не ја попречи работата на жичарата на Водно. Според надлежните жичарата работи како и вообичаено од 9:00 до 16:30 часот.

Администрацијата од Кисела Вода на работна акција за расчистување на снегот

Sky - 07.02.2012

Општина Кисела Вода по снежниот бран што ја зафати општината и државата, презема низа мерки за ублажување на последиците од новонастанатата ситуација.

Вработените во јавната администрација во Тетово покренаа акција за чистење на снегот

Sky - 07.02.2012

Градоначалникот на Општина Тетово придружен од вработените во јавната администрација денеска презедоа мерки за чистење на снегот на градскиот плоштад, а истовремено одблиску ја следеа и работата која ...

Скопје со дополнителна механизација против снегот

eReporter - 07.02.2012

Градот Скопје, поради непрекинатите врнежи на снег, вклучи и дополнителна тешка градежна механизација и на терен се излезени уште три грејдери.

Дел од училиштата во Гостиварско не работат, две села отсечени

Дневник - 06.02.2012

Училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда. Одлуката ја донесоа градоначалниците на општините Врапчиште и Гостивар, по обилните снежни врнежи.

Снегот создаде проблеми во тетовско - гостиварскиот регион

Телма - 06.02.2012

Снегот најмногу проблеми создаде во тетовскиот и гостиварскиот регион. Во сите основни и средни училишта во тетово наставата е прекината до петок.

Вонредни мерки во Гостивар поради снегот, утре ќе нема настава

Дневник - 06.02.2012

Поради предупредувањата од синоптичарите дека ноќва и утре ќе се интензивираат врнежите од снег, наставата во училиштата ќе биде прекината .

Снегот ги сели фудбалерите во салите

Дневник - 06.02.2012

Екстремните зимски услови ги променија плановите на македонските фудбалски прволигаши, кои одлучија подготовките да ги реализираат на домашните терени, наместо во странство, каде што има подобри ...

Снегот интензивно паѓа, забрани кон Стража и Дебар

Дневник - 06.02.2012

Поради интензивните снежни врнежи, повторно се појавија проблеми во одвивањето на сообраќајот во Гостиварско. Од 17 часот на сила се забрани за движење на камиони и шлепери кон превојот Стража и кон ...

Европа во вонредна состојба

Утрински - 06.02.2012

Вонредни состојби во неколку држави на Балканот поради неколкуметарските снежни покривки САРАЕВО – Снегот и ниските температури однесоа над 200 животи изминатава недела во Европа.

Снегот добредојден за земјоделците

Алфа - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

По делчевските, и гостиварските училишта со катанци на вратите поради снегот?

+инфо - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда, решија градоначалниците на Врапчиште и на Гостивар.

Снегот добредојден за земјоделците

Сител - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

ФОТО: Скопје заглави во снегот

Курир - 06.02.2012

Интензивните снежни врнежи го закочија сообраќајот во Скопје. На една од централните крстосници во градот, кај Соборниот храм се создаде сообраќаен метеж.

Снегот и нервозните возачи направија хаос во центарот на Скопје

+инфо - 06.02.2012

Последниот снег кој во главниот град интензивно паѓа од утринава, направи големи проблеми, посебно во сообраќајот. Снимкава е направена денеска на крстосницата кај Соборниот храм во Скопје каде ...

Се чисти градот под полна пареа и постојано се борат со снежното време

Сител - 06.02.2012

Работат под полна пареа и постојано со борат со снежното невреме. 15-те екипи на јавното претпријатие улици и патишта деноноќно се на скопските сообраќајници.

Скопје: Градот ја губи битката со снегот

Press24 - 06.02.2012

Ниските температури и интензивните врнежи ги затрупаа градските улици Интензивните снежни врнежи го парализираа сообраќајот во главниот град.

Аеродромци да го расчистат снегот

Курир - 06.02.2012

Општина Аеродром апелира до граѓаните, заедниците на сопственици и сопствениците на деловните објекти да ја исполнат својата законската обврска и да ги расчистат приодите кон нивните објекти.

Гостиварските училишта затворени до среда

Press24 - 06.02.2012

Општина Гостивар од вчера попладне ангажираше дополнителна механизација за да се чисти снегот од сообраќајниците Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до ...

Граѓанска акција за расчитување на снегот во Ѓорче Петров

+инфо - 06.02.2012

Mладите од локалниот клуб на СДСМ во населбата Ѓорче Петров, денеска организираа акција за расчистување на снегот пред ОУ ,,Димитар Поп Георгиев Беровски“, а планираат слични активности да спроведат ...

Граѓаните од Карпош да помогнат за чистењето на снегот

Курир - 06.02.2012

Општина Карпош ги повикува граѓаните кои живеат во индивидуални станбени објекти, куќи, веднаш да ги отстранат возилата од сите станбени и сервисни улици и да ги паркираат во дворовите.

Снегот во Скопје, проблем за возачите

Алфа - 06.02.2012

Низ скопските улици вистински хаос. Возењето во вакви услови бара умешност, но и пресметан ризик. Возачите незадоволни од интензитетот на работата на градските служби кои се одговорни за расчистување ...

Полошко парализирано од снегот

Алфа - 06.02.2012

Славе Анѓелкоски се уште е заглавен во својот рибник во атарот на Горна Ѓоновица. Неговиот син Благоја денеска добил уште едно ветување, дека патот ќе се расчисти во текот на денот.

Гостиварските училишта затворени до среда

Курир - 06.02.2012

Градоначалниците на Врапчиште и Гостивар, одлучија дека поради обилните снежни врнежи училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда.

Заради снегот, гостиварските училишта затворени до среда

Кирилица - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда, одлучија градоначалниците на Врапчиште и Гостивар Состојбата во општината Маврово-Ростуше се следи и можно ...

Поради снежните врнежи прекината наставата во училиштата во гостиварско

Макфакс - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи Општина Гостивар донесе одлука основните и средините општински училишта да ја прекинат наставата, а изгубените денови да се одработат во текот на пролетта.

Снегот добредојден за земјоделците

МРТ - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

Гостивар ги засили мерките за справување со снегот

Курир - 06.02.2012

Гостиварската локална самоуправа презеде вонредни мерки и активности за обезбедување на проодност по градските сообраќајници и локалните патишта и околните населби.

Гостиварските училишта затворени до среда

Сител - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда, одлучија градоначалниците на Врапчиште и Гостивар.

Гостивар поради снегот ги затвори училиштата до среда

Sky - 06.02.2012

Општина Гостивар донесе одлука за прекинување на наставата во гостиварскиот регион се до среда поради обилните врнежи од снег, затворените патишта и отсечените села.

ФОТО: Снегот предизвика хаос во сообраќајот во Скопје

Sky - 06.02.2012

И покрај сите заложби на екипите на зимската служба на Град Скопје поради обилните врнежи на снег, коловозите на улиците и на булеварите се под дебела снежна покривка.

ВИДЕО: Сараевчанец со кларинет ги охрабрува соседите додека го чистат снегот

Sky - 06.02.2012

Зима, па што... Не може да не спречи да бидеме весели дури и во дебел снег и температури во минус. Доказ за тоа е разиграниот Сараевчанец кој, додека неговите комшии чистат снег пред зграда, тој ...

Хаос во Скопје (ФОТО)

Sky - 06.02.2012

Дека Скопје и Скопјани лошо се справуваат со снегот говори и следнава фотографија на која што јасно се гледа хаосот кој што владее во градот.

Снегот во Скопје ја отежна работата на ЈП "Комунална хигиена"

Sky - 06.02.2012

Поради најавените обилни врнежи на снег и ниските температури во текот на неделата од Јавното претпријатие "Комунална хигиена" информираат дека од денеска ќе се превземаат вонредни активности за ...

АПЕЛ до граѓаните

Вечер Прес - 06.02.2012

Општина Аеродром апелира до граѓаните, заедниците на сопственици и сопствениците на деловните објекти да ја исполнат својата законска обврска и да ги расчистат приодите кон нивните објекти, со цел да ...

Општина Аеродром упати апел до граѓаните да ги расчистат приодите кон нивните објекти

Sky - 06.02.2012

Општина Аеродром упати апел до граѓаните, заедниците на сопственици и сопствениците на деловните објекти да ја исполнат својата законската обврска и да ги расчистат приодите кон нивните објекти, со ...

Фото: Во Гостивар интензивно се чистат улиците

Sky - 06.02.2012

Општина Гостивар ги стави на располагање сите свои капацитети за чистење и превезување на снегот од главните градски сообраќајници.