TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово: Усвоена Њујоршка декларација во преговорите

А1 - 29.09.2007

Со усвојување на т.н. Њујоршка декларација заврши првата рунда на директните преговори меѓу Белград и Приштина, за идниот статус на Косово. За српскиот претседател Тадиќ разговорите во Њујорк се само „прва рунда од преговорите“, на кои Белград понудил „одржлива и значајна автономија“ како најдобро ...

МВР и МО немале информации за присуство на вооружени групи

Време - 29.09.2007

ПО ИЗЈАВИТЕ НА СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ТАДИЌ Министерството за внатрешни работи и Министерството за одбрана не ги потврдуваат информациите на српскиот претседател Борис Тадиќ дека во Македонија има активни кампови на вооружени групи од Косово.

Директни преговори меѓу Белград и Приштина

Време - 29.09.2007

ПРВА СРЕДБА ВО ЊУЈОРК Во Њујорк, на највисоко политичко ниво вчера беше одржана првата средба меѓу претставници на Белград и Приштина откако процесот на преговори за идниот статус на Косово е под закрила на посредничката тројка на Контакт групата, јави српското радио „Б92“.

Тадиќ

Утрински - 29.09.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Србија во четвртокот ги предупреди ОН за „непредвидливите последици“ што би можеле да го дестабилизираат светот ако српската покраина Косово кон крајот на годинава унилатерално прогласи независност. Српскиот претседател Борис Тадиќ апелираше до Генералното собрание на ОН, да ...

Се чека Црвенковски да каже колку сме безбедни

Утрински - 29.09.2007

Гордана Дувњак Во отсуство на шефот на државава, Бранко Црвенковски, кој вчера беше на пат кон Македонија од Њујорк, македонските власти категорично ги одбија тврдењата на српскиот претседател Борис Тадиќ за присуство на организирани паравоени формации во северниот дел од нашата држава.

Нема решение за Косово без „печат“ од ОН

Дневник - 29.09.2007

Шефовите на дипломатиите на членките на Контакт-групата се изјаснија за договорно решение за статусот на Косово, кое би било потврдено од Советот за безбедност на Обединетите нации. - Брзото решавање на статусот на Косово е клучно за стабилноста и за безбедноста на Западен Балкан и на цела Европа.

Коштуница: Резултатот од средбата во Брисел зависи од „третата страна“

Канал5 - 29.09.2007

Српскиот премиер Воислав Коштуница изјави синоќа дека резултатот од следната рунда директни разговори за статусот на Косово, на 14 октомври во Брисел, не зависи од преговарачките тимови на Белград и Приштина, туку од „третата страна“ која треба да ги поттикне Албанците да не „ги зацементираат“ ...

Белград ВС Приштина

Вечер Прес - 29.09.2007

Во Њујорк вчера се одржа првата директна средба на највисоко политичко ниво меѓу претставници на Белград и Приштина, откако тројката посредници на Контакт групата го раководи преговарачкиот процес за идниот статус на Косово, пренесува МИА.

Дали Србија сака да не вмеша во косовскиот проблем?

А1 - 28.09.2007

Српско сценарио да се стави и Македонија во погон за косовското прашање, предизборен трик на Борис Тадиќ? Останува и дилемата, дали Тадиќ за информациите што ги пласираше попрецизно го известил Црвенковски во Њујорк? Колку има вистина во изјавата на српскиот Претседател дека терористи, меѓу нив и ...

ЕУ има резервен план за Косово?

Дневник - 28.09.2007

Европската Унија работи на резервен план за Косово што би овозможило признавање на независноста врз основа на Резолуцијата 1.244 на Советот за безбедност на Обединетите нации, тврдат германски медиуми. Планот, според весникот „Франкфуртер рундшау“, во основа предвидува широко толкување на ...

Тадиќ: Косовски терористи се обучуваат во Македонија

Дневник - 28.09.2007

Нема закани за безбедноста е одговорот на македонските институции по изјавата на српскиот претседател Борис Тадиќ дека терористи избегани од затвор на Косово се обучуваат во Македонија. Ниедна од надлежните институции не одговори дали тврдењата на Тадиќ се точни.

Терористи од Косово се групираат во северна Македонија

Време - 28.09.2007

ТАДИЌ ЗА БИ БИ СИ Терористи од Косово повторно се групираат во северна Македонија, која и претходно беше база за напади на јужните српски општини, изјави во Њујорк Борис Тадиќ, српскиот претседател. Тадиќ нагласи дека за ова веќе го информирал министерот за надворешни работи на Русија Сергеј ...

Косовските терористи имаат тренинг центри во Македонија

Вечер Прес - 28.09.2007

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, вчера во Њујорк изјавил дека треба да се води сметка за фактот оти терористите од Косово и Метохија повторно се собираат во одредени места во северна Македонија, кои и претходно биле база за напади на јужните српски општини.

ЕУ работи на план Б за Косово

А1 - 27.09.2007

Европската Унија работи на таканаречен план Б за Косово што би овозможило признавање на независноста врз основа на резолуцијата 1244, објавија денеска германските гласила. Според истите извори, водечките држави-членки на Унијата забрзано работат на план што би овозможил признавање на независноста ...

Тадиќ реагира на изјавата на Рајс

Дневник - 27.09.2007

Претседателот на Србија Борис Тадиќ ја оцени како контрапродуктивна изјавата на американскиот државен секретар Кондолиза Рајс дека само независност на Косово може да придонесе за стабилност на регионот. - Таквите изјави ја доведуваат албанската страна во ситуација само да го чекаат 10 декември.

Тадиќ: Независност на Косово е неприфатлива за Србија

Канал5 - 27.09.2007

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ во обраќањето на 62. Генерално собрание на ОН денеска порача дека независност на Косово е неприфатлива за Србија и потсети дека легитимна одлука за статусот на покраината може да донесе само Советот за безбедност Светската организација.

Тадиќ: Терористи од Косово се собираат во северниот дел на Македонија

Канал5 - 27.09.2007

Терористи од Косово се собираат во северниот дел на Македонија која и претходно беше база за напади на јужните српски општини - изјави српскиот претседател Борис Тадиќ во Њујорк. Терористи од Косово се собираат во северниот дел на Македонија која и претходно беше база за напади на јужните српски ...

Србија нема да преговара за Косово!?

Вечер Прес - 27.09.2007

Државниот тим на Србија ќе ги напушти преговорите за идниот статус на Косово ако во директните преговори задутре во Њујорк не се престане со приказните за добрососедските односи и не се постигне согласност за разговор за статусот, објави вчера "Глас јавности".

Рајс_ Односите со Париз процветаа откако Саркози го замени Ширак

Утрински - 26.09.2007

ЊУЈОРК - Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс го поздрави враќањето на француското раководство во светот, а посебно блиската соработка на новата влада со САД во Африка, Блискиот Исток и Авганистан. Давајќи изјава додека новиот претседател на Франција, Никола Саркози, се наоѓа во Њујорк за ...

Рајс: Независно Косово ќе го стабилизира Балканот

Дневник - 26.09.2007

Само независно Косово може да донесе стабилност на Балканот, изјави Кондолиза Рајс, американскиот државен секретар, и ја повика Европската Унија да и' се придружи на САД во поддршката за државноста на српската покраина. Во интервју за Ројтерс, Рајс оцени дека мировниот процес под водство на ЕУ, ...

Доколку Косово прогласи независност, САД и ЕУ ќе го признаат

Утрински - 26.09.2007

Ако нема изгледи Србија и Косово да се договорат, тогаш Косово ќе направи унилатерално прогласување независност БЕРЛИН - САД и ЕУ ќе го признаат Косово ако оваа балканска покраина прогласи независност од Србија во почетокот на декември кога завршуваат и последните преговори, изјавија во ...

Рајс: Само независно Косово значи стабилност на Балканот

Време - 26.09.2007

АМЕРИКАНСКАТА ДРЖАВНА СЕКРЕТАРКА КОНДОЛИЗА РАЈС Американската државна секретарка Кондолиза Рајс предупреди дека само независно Косово ќе може да донесе стабилност на Балканот. Според неа, Европа мора да им се придружи на САД во поддршка за независно Косово, јави српското „Радио Б92“.

Рајс: Само независно Косово може да го стабилизира Балканот

Вест - 26.09.2007

Њујорк, 26 септември - Само независно Косово може да донесе стабилност на Балканот, а Европа би требало да им се придружи на САД во поддршката за државноста на српската провинција. Ова го изјави американската државна секретарка Кондолиза Рајс во разговор за агенцијата Ројтерс.

Рајс: Независно Косово може да го стабилизира Балканот

А1 - 25.09.2007

Само независност на Косово може да донесе стабилност на Балканот. Европа треба да се присоедини кон САД и да поддржи создавање на независна држава, изјави државниот секретар Кондолиза Рајс. Таа изрази мислење дека преговорите со учество на Европската унија, Русија и САД се уште имаат шанси да ...

Независно Косово ќе биде проблем за Босна

Време - 25.09.2007

Претседателот на Владата на Република Српска, Милорад Додик изјави дека во случај на еднострано прогласување независност на Косово и негово признавање од одделни држави, ќе настане проблем во Босна за нејзината внатрешна структура.

Косово ја дели Европа

Дневник - 24.09.2007

Заглавена помеѓу силните и неменливи позиции на САД и на Русија, ЕУ не успева дури ни да се преправа дека има заеднички став за Косово Контрадикторните ставови на САД и на Русија околу Косово можат да доведат до политички раздор во ЕУ и до губење на нејзиниот кредибилитет како играч во надворешната ...

Белград предлага внатрешна независност на Косово

Вест - 24.09.2007

БЕЛГРАД, 24 септември - Горан Богдановиќ, член на српскиот тим за преговорите со Приштина за статусот на Косово, изјави дека Белград предлага внатрешна независност на Косово, односно можност Албанците сами да управуваат со животот.

Косовските Срби ќе останат во Србија

Време - 24.09.2007

СРПСКИОТ ПРЕМИЕР КОШТУНИЦА ГИ ОТВОРИ КАРТИТЕ ВО ИНТЕРВЈУ Српскиот премиер Воислав Коштуница изјави дека САД и косовските Албанци ќе бидат виновни за последиците, ако еднострано го прогласат Косово за независно од Србија. - Вакво насилство не се случило откако се формирани Обединетите нации - изјави ...

Коштуница верува во компромис за Косово

Дневник - 24.09.2007

Српскиот премиер Воислав Коштуница ги предупреди САД, НАТО и косовските Албанци дека ќе бидат одговорни за „уништувачки последици“ ако го „грабнат“ Косово и го прогласат за независно. - Намерата беше брзо, тивко и во темница да грабнат дел од територијата на Србија.

Тадиќ и Јеремиќ слетаа во Њујорк

Вечер Прес - 24.09.2007

В среда ќе им се придружи и српскиот премиер Коштуница, кој смета дека директните преговори за статусот на Косово и Метохија во Њујорк ќе ја потврдат силината на српските аргументи Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, и министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ во саботата вечер стигнаа во ...