TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски и семејството живеат во Автокоманда – Вила Водно се реновира

Скопје24 - 25.05.2019

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е спремна да ги прими. Од кабинетот на Пендровски, кој на функцијата стапи на 12-ти овој ...

Пендаровски и семејството живеат во Автокоманда - Вила Водно се реновира

Скопје инфо - 25.05.2019

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е спремна да ги прими, поради реновирање.

Пендаровски му се извини на Јанушев

Press24 - 24.05.2019

Пендаровски денеска му се извини на Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи за време на изборната кампања рекол дека против него СЈО има покренато обвинение, а станува збор за истрага во која Јанушев е осомничен, а не обвинет.

Пендаровски и семејството живеат во Автокоманда- Вила Водно се реновира

Press24 - 24.05.2019

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е спремна да ги прими, поради реновирање.

Пендаровски и семејството уште живеат во Автокоманда, „Вила Македонија“ се реновира

Либертас - 24.05.2019

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е спремна да ги прими. Од кабинетот на Пендровски, кој на функцијата стапи на 12-ти овој ...

Пендаровски и семејството уште во Автокоманда, „Вила Македонија“ се реновира

Слободен Печат - 24.05.2019

Од кабинетот на Пендаровски откриваат што се набавува за новиот претседател. Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е спремна да ...

Пендаровски му се извини на Јанушев

Скопје1 - 24.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска преку соопштение му се извини на Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи за време на изборната кампања рекол дека против него СЈО има покренато обвинение, а станува збор за истрага во која Јанушев е осомничен, а ...

Претседателот Пендаровски му се извини на Игор Јанушев

Фокус - 23.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска преку соопштение му се извини на Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи за време на изборната кампања рекол дека против него СЈО има покренато обвинение, а станува збор за истрага во која Јанушев е осомничен, а ...

Извинување од Пендаровски до Јанушев

Канал5 - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих

Канал5 - 23.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Сојузна Република Германија, Томас Норберт Герберих. На средбата, двајцата соговорници разговараа за билатералните односи меѓу Македонија и Германија, при што изразија ...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Демократската партија на Турците на Македонија, Бејџан Илјас

Канал5 - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Демократската партија на Турците на Македонија, Бејџан Илјас. На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна ...

Пендаровски го прими претседателот на Бошњачки демократски сојуз, Колашинац

Press24 - 23.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, Мунир Колашинац. На средбата, како што информира Кабинетот на претседателот, двајцата соговорници разговараа за ...

Пендаровски јавно се извини на Игор Јанушев за изјавата дадена пред изборите

Press24 - 23.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија, соопштуваат ...

Пендаровски на средба со Илјас: Целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на реформските приоритети

Press24 - 23.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Демократската партија на Турците на Македонија, Бејџан Илјас. На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Македонија, потребно е целата политичка ...

Извинување од Пендаровски до Јанушев

Либертас - 23.05.2019

„Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Извинување од Пендаровски до Јанушев (ПВТ)

ММС - 23.05.2019

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Извинување од Пендаровски до Јанушев

1tv - 23.05.2019

„Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Пендаровски јавно му се извини на генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Игор Јанушев

Република - 23.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за претседател, одржана на 26 април годинавва на Македонската Радиотелевизија.

Извинување од Пендаровски до Јанушев

Независен - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Томас Норберт Герберих

Centar - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Сојузна Република Германија, Томас Норберт Герберих. На средбата, двајцата соговорници разговараа за билатералните односи меѓу Република Северна ...

Пендаровски – Илјас: Политичката енергија да се насочи кон реформските приоритети

24Инфо - 23.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Демократската партија на Турците на Македонија, Бејџан Илјас со кого констатирале дека во овој важен период за државата целата политичка енергија треба да се насочи кон исполнување на ...

Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих

Либертас - 23.05.2019

Скопје, 23 мај 2019 Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Сојузна Република Германија, Томас Норберт Герберих. На средбата, двајцата соговорници разговараа за билатералните односи меѓу ...

Средба Пендаровски – Илјас: Градење на рамноправно, стабилно и просперитетно општество

Слободен Печат - 23.05.2019

Двајцата лидери констатирале дека во овој важен период за државата целата политичка енергија треба да се насочи кон исполнување на реформските приоритети. Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Демократската партија на ...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Демократската партија на Турците на Македонија, Бејџан Илјас

Centar - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Демократската партија на Турците на Македонија, Бејџан Илјас. На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна ...

Кој е „НЕПОЗНАТИОТ“ советник на Стево Пендаровски?

Магазин - 23.05.2019

Го носи името и презимето на најпознатиот македонски бодибилдер Тоше Зафиров па за момент кога кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска ги објави имињата на советниците многумина се збунија за кого станува збор.

ДУИ не го сака новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Слободен Печат - 23.05.2019

Бујар Османи изјави дека ДУИ е вознемирена од одлуката претседателот Стево Пендаровски за именувањето на новиот директор на Агенцијата. Вицепремиерот Бујар Османи изјави дека ДУИ е вознемирена од одлуката претседателот Стево Пендаровски за ...

Османи: Одлуката на Пендаровски не вознемири сите и го стави во сенка вчерашниот ден кога во собранието се донесоа ...

Курир - 23.05.2019

Вчерашната одлука на претседателот Пендаровски за назначување на директор на Агенцијата за разузнавање не вознемири сите и стави сенка на вчерашниот ден кога собранието ја донесе реформата на безбедносните служби, вели Бујар Османи во изјавата ...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Бошњачки демократски сојуз, Мунир Колашинац

Centar - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, Мунир Колашинац. На средбата, двајцата соговорници разговараа за актуелните случувања во Република ...

Извинување од Пендаровски до Јанушев

ТВ21 - 23.05.2019

„Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих

1tv - 23.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Сојузна Република Германија, Томас Норберт Герберих. На средбата, двајцата соговорници разговараа за билатералните односи меѓу Република Северна ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

MakPress - 23.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски јавно му се извини на Јанушев

PressingTV - 23.05.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски јавно му се извини на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за претседател, одржана на 26 април годинава на МРТВ.

Пендаровски се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

MakPress - 23.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења за севкупните ...

Пендаровски јавно му се извинува на Јанушев за изјава дадена во претседателската кампања

MakPress - 23.05.2019

„Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски јавно се извинува на лицето Игор Јанушев, за изјавата дадена на предизборното соочување на кандидатите за Претседател, одржана на 26.04.2019 година на Македонската Радиотелевизија.

Пендаровски оствари средба со германскиот амбасадор Герберих

MakPress - 23.05.2019

Стево Пендаровски, денеска го прими амбасадорот на Сојузна Република Германија, Томас Норберт Герберих. На средбата, двајцата соговорници разговараа за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Сојузна Република Германија, при што ...

ЕМ: Дали и Пендаровски е странски шпион штом барал мислење за директорот Муслиу

MakPress - 23.05.2019

Единствена Македонија и македонскиот народ се силно вознемирени од денешната преписка меѓу Стево Пендаровски и ДУИ во која Пендаровски признава дека директорот на Агенцијата за разузнување го назначил по позитивно мислење од странски разузнавачки ...

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Канал5 - 22.05.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења за севкупните состојби во ...

„КОХА“: Пендаровски ќе става двојазични печати

Сител - 22.05.2019

Печатите на претседателот на државата, Стево Пендаровски, се двојазични, на македонски и на албански, пишува весникот KOХA. Пендаровски за време на брифинг со новинарите информираше дека претседателскиот печат веќе е во согласност со Законот за ...

Пендаровски: Кога ќе ми заврши мандатот нема да барам претседателска пензија

Фокус - 22.05.2019

Претседат e лот Стево Пендаровски на денешниот брифинг со новинарите најави дека по завршување то на мандатот нема да бара претседателска пензија и средства за канцеларии. -Немам намера да барам канцеларија, туку просторија во Министерството за ...

Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Фокус - 22.05.2019

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави ТВ21. Според телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по два дена ...

Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите

МКД - 22.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ја поддржува иницијативата на невладините организации за намалување на привилегиите на функционерите и најавува дека нема да „шета“ со ротациски светла и да блокира сообраќај на крстосниците.

Нема да барам претседателска пензија ниту канцеларија кога ќе ми заврши мандатот, рече Пендаровски

Сакам да кажам - 22.05.2019

Претседат e лот Стево Пендаровски на денешниот брифинг со новинари најави дека по завршување то на мандатот нема да бара претседателска пензија. Тој исто така кажа дека нема да бара од Службата за општи и заеднички работи да му се одобрат средства ...

Пендаровски се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ

Р.С.Европа - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, според соопштението, биле разменети мислења за севкупните состојби во земјата, како и за улогата и поддршката на ОБСЕ.

Новите луѓе и плановите на претседателот Пендаровски

Р.С.Европа - 22.05.2019

Пендаровски го комплетира тимот. Бара анализа од МНР за дипломатската мрежа. Новиот претседател својата прва посета ја најавува до 20 јуни во Брисел во време на самитот на ЕУ за што се координира со премиерот Заев.

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

А1 On - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Press24 - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

А1 On - 22.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења ...

Пендаровски на средба со Клеменс Која: Македонија е целосно посветена на реформската агенда и очекува успешна натамошна ...

Press24 - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата беа разменети мислења за севкупните состојби во Република Македонија, како и за улогата на ОБСЕ и поддршката што ја дава на ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

+инфо - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски ќе става печати и на албански јазик

Press24 - 22.05.2019

Печатите на претседателот на државата, Стево Пендаровски, се двојазични, на македонски и на албански, пишува весникот KOХA . Пендаровски за време на брифинг со новинарите информираше дека претседателскиот печат веќе е во согласност со Законот за ...

Пендаровски: по завршувањето на мандатот нема да бара претседателска пензија

Press24 - 22.05.2019

Претседат e лот Стево Пендаровски на денешниот брифинг со новинари најави дека по завршување то на мандатот нема да бара претседателска пензија. Тој исто така кажа дека нема да бара од Службата за општи и заеднички работи да му се одобрат средства ...

Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Press24 - 22.05.2019

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави ТВ21. Според телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по два дена ...

Пендаровски се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Макфакс - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. „На средбата беа разменети мислења за севкупните состојби во Република Северна Македонија, како и за улогата на ОБСЕ и поддршката што ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Либертас - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

24Инфо - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Блерим Река одбил да му биде советник на Стево Пендаровски

Пулс24 - 22.05.2019

Противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, Блерим Река одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави ТВ“21“. Како што извести телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по ...

Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Либертас - 22.05.2019

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави ТВ21 . Според телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по два дена ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Опсервер - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Скопје инфо - 22.05.2019

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави ТВ21. Според телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по два дена ...

Пендаровски: Нема да барам претседателска пензија!

Либертас - 22.05.2019

„Немам намера да побарам канцеларија, туку просторија во Министерството за надворешни работи, каде ќе одржувам состаноци и средби како поранешен претседател. Нема да барам ни пензија, ќе се вратам на работното место професор”, рече на денешниот ...

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Опсервер - 22.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења ...

Река одбил да му биде советник на Пендаровски

Република - 22.05.2019

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави „ТВ21“. Според телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по два дена ...

Пендаровски: Нема да барам претседателска пензија!

1tv - 22.05.2019

„Немам намера да побарам канцеларија, туку просторија во Министерството за надворешни работи, каде ќе одржувам состаноци и средби како поранешен претседател. Нема да барам ни пензија, ќе се вратам на работното место професор”, рече на денешниот ...

Пендаровски: По мандатот нема да барам претседателска пензија

Слободен Печат - 22.05.2019

Претседатeлот Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинарите, изјави дека по завршувањето на мандатот нема да бара претседателска пензија и пари за канцеларии. – Немам намера да барам канцеларија, туку просторија во Министерството за ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Независен - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни претставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

„КОХА“: Пендаровски ќе става печати и на албански јазик

Нетпрес - 22.05.2019

Печатите на претседателот на државата, Стево Пендаровски, се двојазични, на македонски и на албански, пишува весникот KOХA. Пендаровски за време на брифинг со новинарите информираше дека претседателскиот печат веќе е во согласност со Законот за ...

Пендаровски се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Локално - 22.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења ...

Река го одбил Пендаровски

Курир - 22.05.2019

Блерим Река, противкандидатот на Стево Пендаровски на претседателските избори, одбил да биде надворешен соработник на претседателот, објави ТВ21. Според телевизијата, Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од неговиот тим, но по два дена ...

Пендаровски: Кога ќе ми заврши мандатот нема да барам претседателска пензија

Република - 22.05.2019

Претседатeлот Стево Пендаровски на денешниот брифинг со новинарите најави дека по завршувањето на мандатот нема да бара претседателска пензија и средства за канцеларии. Немам намера да барам канцеларија, туку просторија во Министерството за ...

Пендаровски нема да „шетам“ со ротациски светла и да блокирам сообраќај

Либертас - 22.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ја поддржува иницијативата на невладините организации за намалување на привилегиите на функционерите и најавува дека нема да „шета“ со ротациски светла и да блокира сообраќај на ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Локално - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Претседателот Пендаровски ќе користи двојазични печати

Пулс24 - 22.05.2019

Стево Пендаровски, новоизбраниот претседател на Македонија ќе користи двојазични печати, пишува “Коха“. Како што информира медиумот печатите кои се користат ќе бидат на македонски и албански јазик.

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

1tv - 22.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења ...

Финансиска ревизија и вонреден инспекциски надзор во Вила Водно

ТВ21 - 22.05.2019

Новиот претседател на РСМ, Стево Пендаровски побарал вонредни инспекции во Вила Водно. Како што информираат од претседателскиот кабинет, ќе се проверува архивското ...

Пендаровски: Н нема да „шетам“ со ротациски светла и да блокирам сообраќај

1tv - 22.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ја поддржува иницијативата на невладините организации за намалување на привилегиите на функционерите и најавува дека нема да „шета“ со ротациски светла и да блокира сообраќај на ...

Пендаровски му понудил, Блерим Река одбил да му биде советник

ТВ21 - 22.05.2019

Блерим Река одбил да биде надворешен соработник на Пендаровски. Пендаровски лично му понудил, но по два дена размислување Река одбил со образложение дека по првиот круг и писмото неговите поддржувачи да гласаат за европска иднина добил критика од ...

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

1tv - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

„КОХА“: Пендаровски ќе става печати и на албански јазик

Курир - 22.05.2019

Печатите на претседателот на државата, Стево Пендаровски, се двојазични, на македонски и на албански, пишува весникот KOХA. Пендаровски за време на брифинг со новинарите информираше дека претседателскиот печат веќе е во согласност со Законот за ...

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Фактор - 22.05.2019

Блерим Река добил покана од новиот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, да биде надворешен советник во неговиот кабинет, но професорот одбил формален ангажман, беше објавено денеска откако во јавноста излезе списокот на ангажираните лица во ...

Брисел е првата дестинација на претседателот Пендаровски

Либертас - 22.05.2019

Првата надворешна посета на новиот претседател ќе биде на Брисел, најдоцна до 20 јуни, заедно со министреот за надворешни работи Никола Димитров. Исто така, на денешниот брифинг, Пендаровски потенцираше дека нема намера да брка вработени во ...

Печатот на Пендаровски и на албански јазик

Република - 22.05.2019

Новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, ќе користи двојазични печати, пишува Коха. Според информациите на медиумот печатите кои се користат ќе бидат на македонски и албански јазик.

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Фактор - 22.05.2019

Го носи името и презимето на најпознатиот македонски бодибилдер Тоше Зафиров па за момент кога кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска ги објави имињата на советниците многумина се збунија за кого станува збор.

Пендаровски: “Кога ќе ми заврши мандатот нема да барам претседателска пензија и канцеларии„

Магазин - 22.05.2019

Ново избраниот претседател Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинари рече дека по завршувањето на мандатот нема да бара никаква претседателска пензија. Претседателот Пендаровски на денешниот брифинг со новинарите, рече дека после ...

По завршувањето на мандатот, Пендаровски нема да бара канцеларија и претседателска пензија

365 - 22.05.2019

Веднаш по инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски, едно од неговите први ветувања беше дека ќе се потруди да биде незабележлив за граѓаните кога како претседател со својата колона ќе поминува по градските улици.

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

MTM - 22.05.2019

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на ...

Пендаровски бара да се прочешлаат сите дипломатско-конзуларни преставништва во странство

PressingTV - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

PressingTV - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот, биле разменети мислења за севкупните состојби во ...

Кабинет на претседателот: Пендаровски бара од МНР анализа за компетенциите на амбасадорите

Денешен - 22.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски ветува: Нема да барам претседателска пензија по завршување на мандатот

еМагазин - 22.05.2019

Претседатeлот Стево Пендаровски, велат од кабинетот, по завршувањето на мандатот нема да бара претседателска пензија. Нема да бара ниту средства за отворање на канцеларија, туку просторија во Министерството за надворешни работи, каде ќе одржува ...

Пендаровски по крајот на мандатот нема да бара претседателска пензија

PressingTV - 22.05.2019

Претседат e лот Стево Пендаровски, велат од кабинетот, по завршување то на мандатот нема да бара претседателска пензија. Нема да бара ниту средства за отворање на канцеларија, туку просторија во Министерството за надворешни работи, каде ќе одржува ...

Пендаровски му понудил, Блерим Река одбил да му биде советник

MakPress - 22.05.2019

Блерим Река одбил да биде надворешен соработник на Пендаровски. Пендаровски лично му понудил, но по два дена размислување Река одбил со образложение дека по првиот круг и писмото неговите поддржувачи да гласаат за европска иднина добил критика од ...

Комплетиран составот на претседателскиот кабинет, еве кои се соработниците на Пендаровски

Скопје1 - 22.05.2019

Генерален секретар во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата. Шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска, а одговорна за односи со јавноста ќе биде Катерина ...

Река не сака да му биде советник на Пендаровски

PressingTV - 22.05.2019

Блерим Река добил покана од новиот претседател Стево Пендаровски, да му биде надворешен советник, но професорот ја одбил понудата за ангажман. Според ТВ 21, медиумот кој ја објави информацијата Пендаровски лично му понудил на Река да биде дел од ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Канал5 - 21.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните билатерални односи меѓу Македонија и ...

Пендаровски се сретна и со Села, кој му посакал успех во работата

Фокус - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека п ретседателот на Алијансата за ...

Средба на Пендаровски со Села : Одговорен пристап за исполнување на реформската агенда

Канал5 - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села, се наведува во соопштението од претседателскиот кабинет.

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Сител - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Средба Пендаровски – Села: Одговорно за исполнување на реформската агенда

+инфо - 21.05.2019

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека п ретседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по повод стапувањето на функцијата и му посака успех во неговата работа.

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

А1 On - 21.05.2019

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Press24 - 21.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

А1 On - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Пендаровски – Гаши: Конструктивен дијалог за реформската агенда

+инфо - 21.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска во вила Водно се сретна со лидерот на владеачката Алтернатива, Африм Гаши. – На средбата беше посочена потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во земјава, во функција на ...

Пендаровски седна на маса со Села: Опозицијата и власта да покажат заедништво

Press24 - 21.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по повод стапувањето на ...

Пендаровски се огласи за средбата со Села

Press24 - 21.05.2019

Претседателот Пендаровски на Фејсбук предмалку се огласи за средбата со Села. - Денеска остварив одвоени средби со претседателите на политичките партии Алијанса за Албанците, Зијадин Села и Алтернатива, Африм Гаши.

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

1tv - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

Либертас - 21.05.2019

Скопје, 21 мај 2019 (/) – Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските ...

Пендаровски-Баришиќ: Благодарност до Хрватска за постојаната поддршка за прием во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 21.05.2019

Тој изразил уверување дека поддршката ќе продолжи и во следниот период. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ.

Села на Пендаровски му посака успех во работата

Либертас - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека п ретседателот на Алијансата за ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Опсервер - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

Опсервер - 21.05.2019

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на ...

Средба Пендаровски-Гаши: Сите политички субјекти да дадат придонес на патот кон ЕУ

Независен - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши. На средбата била посочена потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Локално - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Средба на Пендаровски со Села – Одговорен пристап за исполнување на реформската агенда

1tv - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за ...

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

Локално - 21.05.2019

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на ...

Средба на Пендаровски со Села – Одговорен пристап за исполнување на реформската агенда

Опсервер - 21.05.2019

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека п ретседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по повод стапувањето на функцијата и му посака успех во неговата работа.

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши

24Инфо - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши. На средбата беше посочена потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во ...

Средба на претседателот Пендаровски со хрватската амбасадорка Баришиќ

24Инфо - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и ...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села

24Инфо - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

MakPress - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Средба Пендаровски – Гаши: Повторена вчерашната лекција за конструктивност

Денешен - 21.05.2019

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на средбата меѓу ...

Пендаровски се сретна со Села

MakPress - 21.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за ...

Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

MakPress - 21.05.2019

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на ...

Средба Пендаровски-Села: Власта и опозицијата да демонстрираат заедништво

PressingTV - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека п ретседателот на Алијансата за ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

MTM - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, двајцата соговорници размениле мислења за севкупните ...

Пендаровски се сретна со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши

iPortal - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши. На средбата беше посочена потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во ...

Средби: Пендаровски денеска се сретна и со Села

Денешен - 21.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека п ретседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки ...

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Кумановски м. - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и ...

Средба на претседателот Пендаровски со хрватската амбасадорка Баришиќ

Скопје1 - 21.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Данијела Баришиќ. Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и ...

Пендаровски се сретна со Африм Гаши

PressingTV - 21.05.2019

Претседатело, Стево Пендаровски, денеска во Вила Водно го прими претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши. „На средбата беше посочена потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна ...

Пендаровски денеска ќе се сретне со Џафери

МКД - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се сретне со претседателот на Собранието Талат Џафери, на средба на која се очекува тие да разменат мислења за непотпишаните закони што Пендаровски ги наследи од Ѓорге Иванов.

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Сител - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Џафери на гости кај Пендаровски

Фокус - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се сретне со претседателот на парламентот Талат Џафери. На средбата, како што се очекува, би требало да се разговара за законите усвоени во Собранието, а кои се уште чекаат на потпис на претседателот или ...

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Канал5 - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Денеска средба меѓу Пендаровски и Џафери

Алсат-М - 20.05.2019

Новиот македонски претседател Стево Пендаровски деенска ќе се сретне со претседателот на парламентот Талат Џафери. На средбата, како што се очекува, би требало да се разговара за законите усвоени во Собранието, а кои се уште чекаат на потпис на ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Сител - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

Пендаровски-Џафери: Сите да се насочат кон евроинтеграција на земјата

МКД - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Собранието на Талат Џафери со кого разговарале за актуелните состојби во државата, како и за важноста сите релевантни институции во државата во претстојниот период да ги насочат ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Канал5 - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда.

Пендаровски и Џафери: Капацитетите да се насочат кон реализација на клучните процеси за ЕУ

Алсат-М - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната средба ја истакнале важноста сите релевантни институции во државата во претстојниот период да ги насочат севкупните капацитети кон реализација на чекорите ...

Претседателот Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

Сител - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Денеска средба меѓу Пендаровски и Џафери

Р.С.Европа - 20.05.2019

Новиот македонски претседател Стево Пендаровски ќе се сретне денеска со претседателот на парламентот Талат Џафери. На средбата, како што се очекува, би требало да се разговара за законите усвоени во Собранието, а кои се уште чекаат на потпис на ...

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

24 Вести - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Пендаровски и Џафери разменија мислења за актуелните состојби во Република Северна Македонија

24 Вести - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. На средбата, претседателот на Собранието Џафери му честиташе на претседателот Пендаровски ...

Пендаровски и Џафери: Парламентот значаен за реализација на реформите

Р.С.Европа - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на законодавниот дом во реализацијата на реформската агенда и во остварувањето на интересите на државава на меѓународен план.

Пендаровски ќе се сретне со Џафери

Н.Македонија - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се сретне со претседателот на Собранието Талат Џафери, на средба на која се очекува тие да разменат мислења за непотпишаните закони што Пендаровски ги наследи од Ѓорге Иванов.

Денеска сребда меѓу Пендаровски и Џафери

Press24 - 20.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Џафери денеска на гости кај Пендаровски

+инфо - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

А1 On - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Пендаровски и Џафери договориле блиска соработка

+инфо - 20.05.2019

Претседателот на Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието, Талат Џафери. Џафери му честиташе на претседателот Пендаровски за стапувањето на функцијата и му посака успешна работа во следните пет години.

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Press24 - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во остварувањето ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

А1 On - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

Пендаровски и Џафери отворени за меѓусебна соработка со цел да се исполнат интересите на граѓаните

Макфакс - 20.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, беше домаќин на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Како што информираат од кабинетот на Пендаровски, на средбата Џафери му честитал на новоназначениот претседател за стапувањето на функцијата и ...

Пендаровски и Џафери отворени за меѓусебна соработка

Н.Македонија - 20.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, беше домаќин на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Како што информираат од кабинетот на Пендаровски, на средбата Џафери му честитал на новоназначениот претседател за стапувањето на функцијата и ...

Средба Пендаровски со шведскиот амбасадор Стафансон: континуираната шведска поддршка за интеграција на Македонија во ЕУ

Press24 - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Претседателот Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

А1 On - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Средба на Пендаровски со Џафери

Тера - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната средба ја истакнале важноста сите релевантни институции во државата во претстојниот период да ги насочат севкупните капацитети кон реализација на чекорите ...

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Локално - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Џафери на гости кај претседателот Пендаровски

Слободен Печат - 20.05.2019

Пендаровски минатата недела во Вила Водно имаше официјална сррдба и со премиерот Зоран Заев. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

1tv - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Џафери на средба со Пендаровски во Вила Водно

Нетпрес - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

ММС - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Опсервер - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Продоложуваат официјалните средби на Шефот на државата

Фактор - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски претпладне ќе се сретне со Претседателот на собранието Талат Џафери. Минатата недела шефот на државата одржа средба и со премиерот Зоран Заев. Исто така, Пендаровски во текот на минатата недела оствари средби и со ...

Пендаровски на средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери во Вила Водно

Скопје инфо - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Денес Пендаровски ќе се сретне со Џафери

Пулс24 - 20.05.2019

По средбата која веќе ја оствари со премиерот Заев македонскиот претседател, Стево Пендаровски денес ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Како што се очекува на средбата би требало да се разговара за законите усвоени во ...

Средба Пендаровски- Џафери во Вила Водно

24Инфо - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Џафери на средба со Пендаровски во Вила Водно

Точка - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

ЛАТАС: Пендаровски не се доживува себеси како заслужен претседател, се гледа во сенката на ИВАНОВ!

Магазин - 20.05.2019

Ајде да одиме по ред, по редослед на важност. Најважен во државата е, секако, претседателот. Стево Пендаровски доби тапија и сега му се гарантирани пет години чалам, амбасадори на лагер, јака плата, живот на Водно со приходи, а без трошоци.

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Собранието, Џафери

24Инфо - 30.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. На средбата соговорниците разменија мислења за севкупните состојби во државата и ...

Пендаровски на средба со Џафери, двајцата се заложија за натамошна поблиска координација

ТВ21 - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. На средбата, претседателот на Собранието Џафери му честиташе на претседателот Пендаровски ...

Во Вила Водно се сретнаа двајцата претседатели

Слободен Печат - 20.05.2019

Главна тема на разговорите била добивањето на датум за почеток на преговорите. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери.

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

1tv - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

Пендаровски и Џафери: Насочување на сите капацитети кон процесот на европските интеграции

Нетпрес - 20.05.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски и собранискиот спикер Талат Џафери се сретнаа претпладнето во понеделникот во резиденциајта Вила Водно, а на средбата освен службената честитка за стапувањето на функцијата шеф на земјата, било разговарано ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Опсервер - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

(ФОТО) Миле Бошњаковски започна со работа кај Пендаровски

Фактор - 20.05.2019

Миле Бошњаковски, доскорешниот портпарол на Владата на РСМ, ја започна својата нова работна функција во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Бошњаковски во четвртокот ја одржа својата последна прес-конференција како владин гласноговорник по ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Независен - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Либертас - 20.05.2019

Скопје, 20 мај 2019 (/) – Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Локално - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

Пендаровски и Џафери договорија блиска соработка

Мета - 20.05.2019

На денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со претседателот на Собранието, Талат Џафери, тие договориле тесна координација во корист на граѓаните и на државата, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Средба на претседателот Пендаровски со шведскиот амбасадор Стафансон

Centar - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, го прими амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон. Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Кралството ...

Пендаровски-Стафансон: Континуираната шведска поддршка за интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ

Слободен Печат - 20.05.2019

Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Кралството Шведска, кои се карактеризираат со пријателство и заемно разбирање. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево ...

Претседателот Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

1tv - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Пендаровски го прими амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон

24Инфо - 20.05.2019

Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Кралството Шведска, кои се карактеризираат со пријателство и заемно разбирање. Претседателот Пендаровски изрази очекување за натамошно ...

Пендаровски и Џафери отворени за меѓусебна соработка со цел да се исполнат интересите на граѓаните

Точка - 20.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, беше домаќин на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Како што информираат од кабинетот на Пендаровски, на средбата Џафери му честитал на новоназначениот претседател за стапувањето на функцијата и ...

Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

Локално - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Претседателот Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

Независен - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Пендаровски и Џафери отворени за меѓусебна соработка со цел да се исполнат интересите на граѓаните

Centar - 20.05.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, беше домаќин на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Како што информираат од кабинетот на Пендаровски, на средбата Џафери му честитал на новоназначениот претседател за стапувањето на функцијата и ...

Наркократија

Република - 20.05.2019

Ајде да одиме по ред, по редослед на важност. Најважен во државата е, секако, претседателот. Стево Пендаровски доби тапија и сега му се гарантирани пет години чалам, амбасадори на лагер, јака плата, живот на Водно со приходи, а без трошоци.

Прв работен ден на Бошњаковски во кабинетот на претседателот Пендаровски

1tv - 20.05.2019

Доскорешниот владин портпарол Миле Бошњаковски од денеска почна со работа како дел од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Бошњаковски ја доби функцијата генерален ...

Претседателот Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

Либертас - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Во Вила Водно: Средба Пендаровски-Џафери

PressingTV - 20.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Вила Водно: По средбата со Заев Пендаровски ќе се сретне и со Џафери

Денешен - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со собранискиот спикер Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба по инаугурацијата на Пендаровски за шеф на ...

Пендаровски ќе се сретне со Џафери

CivilMedia - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средба на која се очекува тие да разменат мислења за непотпишаните закони што Пендаровски ги наследи од Ѓорѓе Иванов.

Денеска средба меѓу Пендаровски и Џафери

iPortal - 20.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

MakPress - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот.

Кабинет на Пендаровски: На средбата со Џафери е договорено соработка за реформската агенда

Денешен - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и собранискиот спикер Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во остварувањето на интересите на државава на ...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Собранието, Џафери (ФОТО)

Кумановски м. - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. На средбата, претседателот на Собранието Џафери му честиташе на претседателот Пендаровски ...

Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

MakPress - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во ...

Пендаровски и Џафери договорија поблиска координација на двете институции во корист на граѓаните

Скопје1 - 20.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Собранието на Талат Џафери со кого разговарале за актуелните состојби во државата, како и за важноста сите релевантни институции во државата во претстојниот период да ги насочат ...

Средба Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

PressingTV - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието , Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во остварувањето на интересите на ...

Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

PressingTV - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Средба на претседателот Пендаровски со шведскиот амбасадор Стафансон

Кумановски м. - 20.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, го прими амбасадорот на Кралството Шведска, Матс Стафансон. Двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Кралството ...

Претседателот Пендаровски се сретна со шведскиот амбасадор Стафансон

MakPress - 20.05.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска во нашата земја Матс Стафансон. Двајцата соговорници, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу ...

Прв работен ден на Бошњаковски во Вила Водно

PressingTV - 20.05.2019

Диоскорешниот владин портпарол Миле Бошњаковски од денеска почна со работа како дел од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Бошњаковски ја доби функцијата генерален ...