TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

24 Вести - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Канал5 - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Седуммина полицајци се повредени на протестите пред Собрание

Фокус - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

МВР: Во насилните протести повредени седум полицајци и приведени 25 лица

Телма - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. „Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

Седум повредени полицајци на Ургентен и тројца демонстранти, приведени десетина

24 Вести - 17.06.2018

Неколку повредени и голем број приведени по вечерашните немири пред Собранието. Приведен е и новинар - репортер. неговите колеги сео биделе да и објаснат на полицијата дека доаѓа од медиум, но сепак бил приведен. Полициските акции сеуште во тек.

Полицијата приведе 25 лица и употреби солзавец за да спречи упад во Собранието, велат од МВР

Сакам да кажам - 17.06.2018

Полицијата употреби солзавец на протестите со цел да се спречи ескалирање на ситуацијата и насилен упад во Собранието, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Од МВР велат дека досега се приведени 25 лица кои учествувале во нередите пред ...

Врие полиција пред Собрание: Ечи „Македонија, не го даваме името“ од демонстрантите

Press24 - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Независен - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието.

Протест пред Собранието, се фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон

Стандард - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред ...

Повредени седум полицајци во насилните протести пред Собранието

+инфо - 17.06.2018

Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието. Возилото е се уште на местото на протестите, но засега нема информации за број на повредени граѓани.

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Независен - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. На собраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред ...

Седуммина полицајци повредени во протестите пред Собранието

Сител - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Слободен Печат - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Нереди на протестите против промена на името пред Собрание

А1 On - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред ...

МВР со соопштение за денешните случувања пред Собранието: Демонстрантите употребија распрскувачки средства

Сител - 17.06.2018

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено ...

МВР: Во насилните протести повредени се седум полицајци и приведени 25 лица

+инфо - 17.06.2018

Со цел да се спречи ескалирање на ситуацијата и насилен упад во Собранието, а постапувајќи согласно процедурите, полицијата уопотреби солзавец, соопшти МВР. Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на ...

МВР: Во насилните протести повредени 7 полицајци и приведени 25 лица

Стандард - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. „Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

МВР: Повредени седум полицајци и приведени 25 лица

Сител - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. – Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

МКД - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Толпата го блокираше булеварот „11 Октомври" пред ...

МВР: Во насилните протести приведени 25 лица

Независен - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. „Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

Масовен протест пред Собранието против Договорот со Грција за промена на името

Курир - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред ...

МВР: Во насилните протести повредени седум полицајци и приведени 25 лица

А1 On - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. „Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

Пред Собранието се протестира против Договорот со Грција

+инфо - 17.06.2018

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон. Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство.

Камења и факли кон полицискиот кордон на протестите пред Собрание

Макфакс - 17.06.2018

Пред македонското Собрание вечерва се одржува протест против Договорот за името што денеска беше случен со Грција. Насобраните граѓани извикуваат „Не го даваме името“ и пејат патриотски песни, а дел од нив со камења и факли гаѓаа кон полицискиот ...

Протести пред Собрание - полицијата испука солзавец

Р.С.Европа - 17.06.2018

Полицијата вечерва пука солзавец пред Собранието на Република Македонија откако насобраните демонстранти ја турнаа оградата и ги нападнаа полицајците. Тие се собраа пред Соранието во знак на протест против договорот за името кој денеска во Преспа го ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Стандард - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Седум повредени и единаесет приведени во насилните протести пред Собранието

МКД - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени, а единаесет лица се приведени во насилните протести што се одржаа вечерва пред Собранието, потврдуваат од МВР. Ова се првични информации по вечерашните насилни протести пред Собранието.

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Слободен Печат - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред ...

Во немирите повредени се 7 полицајци

Sky - 17.06.2018

Во вечерашните немири уапсени се најмалку 25 лица, а 7 полицајци се повредени. Според соопштението на полицијата се наведува дека Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред ...

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Скопје

Тера - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија и вечерва се одржуваше протест против Договорот за решавање на името. Полицијата со солазавец и шок бомби ги растера демонстрантите кои вечерва протетсираа пред Собранието.

Седум полицајци и тројца цивили повредени во насилните протести пред Собранието

Скопје инфо - 17.06.2018

Седум полицајци и тројца цивили се приведени во насилните протести што се одржаа вечерва пред Собранието, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во ...

Вонредна: Камења и факли кон полицискиот кордон на протестите пред Собрание (фото)

Sky - 17.06.2018

Пред македонското Собрание вечерва се одржува протест против Договорот за името што денеска беше случен со Грција. Насобраните граѓани извикуваат „Не го даваме името“ и пејат патриотски песни.

25 лица приведени и 7 полицајци повредени во насилните протести пред македонскиот парламент

Локално - 17.06.2018

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено ...

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Локално - 17.06.2018

Демонстрантите се судрија со полицијата. Најпрвин фрлаа камења и шок бомби и запалени факели , на пто полицјата возврати со солзавец Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и ...

Се протестира пред Собранието против промена на името

Фактор - 17.06.2018

Граѓани и вечерва протестираат пред Собранието против промена на името, и договорот кој денеска беше потпишан во Преспа со Грција. Присутни се навивачки групи. Се извикуваат погрдни зборови против власта.

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства во обид да влезат во Собранието

Бриф - 17.06.2018

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Локално - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Продолжува протестот против договорот за името пред македонското Собрание

еМагазин - 17.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и синоќа се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот повторно побараа повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Бриф - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Полицијата приведуваше и вечерва по инцидентите пред законодавниот дом

Фактор - 17.06.2018

Единаесет лица засега се приведени во насилните протести што се одржаа вечерва пред Собранието, потврдуваат од МВР. Повеќе детали се очекуваат утре, а бројката може до тогаш да биде и поголема.

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства

Фактор - 17.06.2018

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено ...

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Либертас - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

МВР: Повредени седум полицајци и приведени 25 лица

Н.Македонија - 17.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. – Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

Повредени седум полицајци, приведени тројца демонстранти

Н.Македонија - 17.06.2018

Седуммина полицајци се повредени, а тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица ...

Повредени демонстранти и полицајци на протестите пред Собрание

AKO - 17.06.2018

Седуммина полицајци и неколку демонстранти се повредени на вечерашните протести пред Собрание на РМ, кои беа организирани преку социјалните мрежи. Според МИА, тројца цивили се приведени, а екипи на Итната медицинска помош интервенираше вечервапо ...

МВР: Го почитуваме правото на мирен протест, но нема да дозволиме употреба на сила и насилен упад

AKO - 17.06.2018

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од демонстрантите употребија распрскувачки средства и насилно ја турнаа заштитната ограда, истовремено ...

МВР: Солзавецот беше одговор на нападите од демонстрантите и обидот да упаднат во Собрание

1tv - 17.06.2018

Министерството за внатрешни работи, доцна вечерва, испрати соопштение во кое ги наведува причините за реакцијата на полицајците, кои за растерување на толпата демонстранти пред Собранието употребија солзавец.

Протести во Македонија и Грција

24 Вести - 16.06.2018

Утре во Битола протест ќе одржи опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која не го поддржува договорот и останува на ставот дека нема да даде поддршка за промена на Уставот. Протести од вчера се одржуваат и пред Парламентот во Атина, каде пратениците расправаат за ...

И вечерва продолжија протестите пред Собрание против договорот за името

24 Вести - 16.06.2018

И вечерва продолжуваат протестите пред Собранието во Скопје против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција. Демонстрантите бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името.

Повторно протести пред Собрание, демонстрантите бараат оставка од владата на Заев

Фокус - 16.06.2018

И вечерва продолжуваат протестите пред Собранието во Скопје против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција. Демонстрантите бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името.

Протест пред Собрание против договорот за името

+инфо - 16.06.2018

Демонстрантите бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името. Протест пред Собранието против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција се одржа и вечерва.

Четврт ден протести против промена на името пред Собрание

А1 On - 16.06.2018

И попладнево е затворена улицата кај Собранието, поради собир на помала група граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција. По објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас дека е постигнат ...

Пред Собранието и вечерва протест против договорот со Грција

Стандард - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

Пред Собранието и вечерва протест против договорот со Грција

Слободен Печат - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

Пред Собранието и вечерва протест против договорот со Грција

Сител - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

Вечерва протести во Скопје, утре во Битола

Независен - 16.06.2018

Пред Собранието на Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи референдум за ...

Три дена протести пред Собранието против договорот со Грција

А1 On - 16.06.2018

Помала група граѓани и синоќа одржаа протест пред Собранието против договорот со Грција за решавање на спорот за името. Учесниците во протестот побараа оставка на Владата на Зоран Заев и извикуваа пароли за поддршка на претседателот Ѓорге Иванов.

Блокирано пред Собрание, група граѓани протестираат за името

Макфакс - 16.06.2018

И попладнево е затворена улицата кај Собранието, поради собир на помала група граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција. По објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас дека е постигнат ...

Блокади и протести пред Собранието за името - овие улици се затворени

Press24 - 16.06.2018

Попладнево е затворена улицата кај Собранието каде има блокади од група граѓани кои протестираат за договорот со Грција, пренесе макфакс. По објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас дека е постигнат договор за ...

И денес протести пред Собрание

МКД - 16.06.2018

Попладнево е затворена улицата кај Собранието, поради собир на помала група граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција Протестите се случуваат по објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Во Атина протести против договорот за името

Макфакс - 16.06.2018

Голем протест се одржува попладнево на плоштадот Синтагма во Атина, каде илјадници луѓе протестираат против договорот помеѓу Грција и Македонија, кој има за цел да го реши спорот со името, пренесува грчкиот весник „Прототема“.

Продолжија протестите пред Собрание против договорот за името

Р.С.Европа - 16.06.2018

Протестите пред Собранието во Скопје против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција продолжија и денеска. Демонстрантите бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името.

Блокади во центарот на Скопје – пред Собранието демонстрации поради името

Sky - 16.06.2018

И попладнево е затворена улицата кај Собранието, поради собир на помала група граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција. По објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас дека е постигнат ...

Пред Собранието и вечерва малку демонстранти на протест против договорот со Грција

Либертас - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

Протести пред Собрание во пресрет на утрешниот договор кој ќе се потпишува во Преспа

Фактор - 16.06.2018

Протести и вечерва против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Од пред Собранието на Република Македонија граѓаните кои протестираа побараа повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

Блокирано пред Собрание, група граѓани протестираат за името

Точка - 16.06.2018

И попладнево е затворена улицата кај Собранието, поради собир на помала група граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција. По објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас дека е постигнат ...

Блокирано пред Собрание, група граѓани на протест против промена на името (ФОТО)

Скопје инфо - 16.06.2018

И попладнево е затворена улицата кај Собранието, поради собир на помала група граѓани кои протестираат против промена на името и договорот со Грција. По објавата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас дека е постигнат ...

Мал протест пред Собранието против договорот со Грција

Либертас - 16.06.2018

Помала група граѓани и синоќа одржаа протест пред Собранието против договорот со Грција за решавање на спорот за името. Учесниците во протестот побараа оставка на Владата на Зоран Заев и извикуваа пароли за поддршка на претседателот Ѓорге Иванов.

Мал број демонстранти побараа оставка од Владата на Заев

Фактор - 16.06.2018

Помала група граѓани одржаа пред Собранието и синоќа протест против договорот со Грција за решението на спорот околу името. Тоа беше трет ден како граѓани протестираат пред Собранието сметајќи дека договорот на грчкиот и македонскиот премиер за ...

Пред Собранието и денеска протест против договорот со Грција

Република - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

Протест пред Собрание против договорот за името

МК News - 16.06.2018

Протест пред Собранието против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција се одржа и вечерва. Демонстрантите бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името.

Пред Собранието на Македонија и вечерва се одржа протест

24Инфо - 16.06.2018

Пред Собранието на Македонија и вечерва се одржа протест Пред Собранието на Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со ...

(ФОТО) Пред Собранието и вечерва малку демонстранти на протест против договорот со Грција

iPortal - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

И вечерва се протестира пред Собрание против договорот со Грција

Република - 16.06.2018

Неколку стотини луѓе вечерва се собраа пред Собранието во Скопје на протест против договорот за решавање на спорот за името со Грција. Граѓаните скандираа “поддршка за Иванов”, “ оставка од Владата” и побараа да нема референдум за името.

И вечерва мал одзив на протестите пред Собрание против договорот за името

Локално - 16.06.2018

Протестите пред Собранието во Скопје против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција продолжија и денеска. Демонстрантите во далеку помал број, бараат оставка од Владата и да не се одржи референдум за името.

Во Атина протести против договорот за името, нов протест утре во Преспа

Вечер Прес - 16.06.2018

Започна протестот на плоштадот Синтагма во Атина против договорот помеѓу Грција и Македонија, кој има за цел да го реши спорот со името, пренесува грчкиот весник „Прототема“. Весникот пишува дека на протестот се излезени луѓе од секаков социјален ...

Пред Собранието и вечерва протест против договорот со Грција

Н.Македонија - 16.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест против договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Учесниците на протестот бараат повлекување на договорот со Грција, оставка од Владата и да не се одржи ...

И вечерва протест за името пред Собранието, се бара оставка од Владата

Фокус - 15.06.2018

Неколку стотини граѓани и вечерва се собраа пред Собранието каде што протестираат против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција. Насобраните граѓани извикуваа дека му даваат поддршка на претседателот Ѓорге Иванов, а ...

И вечерва протест против промена на името пред Собранието

Нова ТВ - 15.06.2018

Неколку стотини луѓе вечерва се собраа пред Собранието во Скопје на протест против договорот за решавање на спорот за името со Грција. Граѓаните скандираа “поддршка за Иванов”, “ оставка од Владата” и побараа да нема референдум за името.

Мал протест пред Собранието против договорот со Грција

Стандард - 15.06.2018

Помала група граѓани и вечерва одржаа протест пред Собранието против договорот со Грција за решавање на спорот за името. Учесниците во протестот побараа оставка на Владата на Зоран Заев и извикуваа пароли за поддршка на претседателот Ѓорге Иванов.

Протест пред Собрание- поддршка за Иванов и оставка од Владата

Р.С.Европа - 15.06.2018

Неколку стотини луѓе вечерва се собраа пред Собранието во Скопје на протест против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција. Извикуваа “поддршка за Иванов”, “ оставка од владата” и побараа да нема референдум за името.

Слаб одѕив на протестите во Скопје и Атина

CivilMedia - 15.06.2018

Стотина луѓе се собраа на денешниот протест против Спогодбата за надминување на спорот со името денеска, пред македонското собрание. Позната иконографија, со познати ставови и барања за оставка на владата, поддршка на Иванов и да нема референдум за ...

Во Скопје повторно се протестираше против договорот со Грција

еМагазин - 15.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и синоќа се одржа протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Побараа да запрат активностите за промена на името и оценија дека договорот е штетен ...

И вечерва мал протест против промена на името пред Собранието

Локално - 15.06.2018

Неколку стотини луѓе вечерва се собраа пред Собранието во Скопје на протест против договорот за решавање на спорот за името со Грција. Граѓаните скандираа “поддршка за Иванов”, “ оставка од Владата” и побараа да нема референдум за името.

Трет ден протест за името пред Собрание

24Инфо - 15.06.2018

Трет ден протест за името пред Собрание Неколку стотини луѓе вечерва се собраа пред Собранието во Скопје на протест против договорот за решавање на проблемот за името меѓу Македонија и Грција.

Десетмина приведени по вчерашните протести пред Собранието

Телма - 14.06.2018

Приведени се дестемина учесници од синоќешните протести против промена на името на Република Македонија. Полицијата ги уапсила оние кои фрлаа со предмети кон полицијата и Собранието, а најголемиот дел од нив се криеја под фантомки.

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието

Канал5 - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушен јавен ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието, соопштија од МВР. На протестот против договорот за промена на името кој започна мирно со пеење патриотски песни и барање оставка од владата, во ...

Приведени 10 лица по вчерашниот протест

Алсат-М - 14.06.2018

Полицијата приведе 10 лица кои за време на вчерашниот протест пред Собранието фрлале молотови коктели кон полицајците и зградата на Собранието. Како што соопштија од МВР, приведените биле маскирани и кон полицискиот кордон фрлале тврди предмети, ...

Продолжија протестите против промена на името

Алсат-М - 14.06.2018

И денес продолжија протестите пред Собранието на Република Македонија. Демонстрантите бараат прекин на разговорите за промена на името. На протестот се пејат патриотски песни и се извикува името на претседателот на Македонија.

И вечерва се протестираше пред Собранието

Фокус - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

На вчерашниот протест за името приведени десетина лица, маскирани со фантомки фрлале со шишиња,шипки, молотов коктел ...

Фокус - 14.06.2018

Десетина лица се приведени по вчерашниот протест откако кон кордонот полицајци фрлале со шишиња, шипки, конзерви, информираа од МВР. Според информациите во полицискиот билтен, вчера во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул.

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Канал5 - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. - За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

24 Вести - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. - За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

По вчерашниот протест, приведени 10 лица за нарушување на јавниот ред и мир

ТВ21 - 14.06.2018

10 лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

Десет лица уапсени на вчерашните протести пред Собранието

Press24 - 14.06.2018

Во периодот од 19.30 до 23.00 часот на улицата „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со ...

Приведени 10 учесници на синоќешниот протест пред Собранието

+инфо - 14.06.2018

За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група лица кои биле маскирани со „фантомки“, кон Собранието и кон кордонот од полициски службеници почнале да фрлаат со шишиња, пиротехнички средства, шипки, конзерви и еден молотов ...

Протести и вечерва во Скопје, полицијата синоќа привела десет демонстранти

Сител - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. - За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Слободен Печат - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Стандард - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

„Едно име имаме - Македонија“

МКД - 14.06.2018

„Македонија, Македонија“ извикуваа околу 1.500-те учесници на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против најавениот договор за промена на уставното име на земјава. ...

Полицијата приведе 10 лица на вчерашните протести во Скопје против промена на името

Курир - 14.06.2018

Десет лица се приведени во вчерашниот протест одржан пред Собранието на Република Македонија, а по изјавите дека државата ќе го промени Уставот и уставното име во Република Северна Македонија.

Приведени десетмина на протестот: Маскирани со фантомки фрлале шишиња по полицијата

Независен - 14.06.2018

Полицијата информира дека за време на вчерашниот протест приведени се десет лица кои биле маскирани со фантомки фрлале шишиња и шипки кон зградата на Собранието и кон полициските службеници.

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

А1 On - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Press24 - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

Приведени насилници кои со шишиња и молотов коктел фрлале кон полицајците и Собранието

МКД - 14.06.2018

Десетина лица биле приведени по вчерашниот протест пред Собранието откако кон кордонот полицајци фрлале со шишиња, шипки, конзерви, информираа од МВР. Насилниците биле маскирани со фантомки, а кон кордонот полицајци фрлале шишиња, метални шипки и ...

Приведени десетмина на вчерашниот протест, со шипки гаѓале кон полицијата

Макфакс - 14.06.2018

Десет лица привела полицијата на вчерашниот протест против промена на името, поради нарушување на јавниот ред и мир. Демонстрантите гаѓале со шишиња и шипки врз полицајците и кон Собранието, а меѓу нив имало и маскирани со „фантомки“.

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Курир - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

И вечерва протести во Скопје

Сител - 14.06.2018

Нови протести на граѓаните против промената на уставното име се најавени вечерва во Скопје и во другите градови на ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

+инфо - 14.06.2018

Пред Собранието и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен ...

И вечерва протести против договорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс - 14.06.2018

Втор ден протести пред Собранието на Република Македонија оради договорот со Грција за решавање на спорот за името. Поради протестот на здруженија на граѓани, блокиран беше булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, каде е поставен полициски ...

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Слободен Печат - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржува протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Стандард - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Кајгана - 14.06.2018

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името.

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието

Нова ТВ - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со „фантомки“, кон Собранието и кон ...

Вечерва демонстрации во Скопје – полицијата приведе десетина лица во протестите синоќа

Sky - 14.06.2018

Втор ден протести пред Собранието на Република Македонија поради договорот со Грција за решавање на спорот за името. Поради протестот на здруженија на граѓани, блокиран е булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, каде е поставен полициски ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Бриф - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

ДОГОВОРОТ СКОПЈЕ-АТИНА ГИ ИЗВАДИ НА УЛИЦА: Фрлаа шишиња и молотови коктели завршија во притвор

Фактор - 14.06.2018

Десет лица завршија во притвор откако на синоќешниот протест пред Собрание беа дел од толпата со маскирани лица и го нарушија јавниот ред и мир. Тие во 20.30 часот, според билтенот на МВР кон Собранието и кон кордонот од полициски службеници почнале ...

На вчерашниот протест пред Собранието приведени десетмина

Мета - 14.06.2018

На вчерашниот протест пред Собранието поради фрлање разни предмети, меѓу кои и еден Молотов коктел, кон зградата на законодавниот дом и кон полицијата, биле приведени 10 учесници на протестите, соопшти МВР.

И вечерва се бранеше името на татковината

Република - 14.06.2018

Втор ден протести пред Собранието на Република Македонија поради договорот со Грција за решавање на спорот за името. Поради протестот на здруженија на граѓани, блокиран е булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, каде е поставен полициски ...

Десетмина приведени по вчерашните протести пред Собранието

Вечер Прес - 14.06.2018

Приведени се десеттина учесници од синоќешните протести против промена на името на Република Македонија. Полицијата, јавува Телма ги уапсила оние кои фрлаа со предмети кон полицијата и Собранието, а најголемиот дел од нив се криеја под фантомки.

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието

Република - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Локално - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Полицијата приведе 10 лица на вчерашните протести во Скопје

24Инфо - 14.06.2018

Полицијата приведе 10 лица на вчерашните протести во Скопје Десетина лица се приведени по вчерашниот протест откако кон кордонот полицајци фрлале со шишиња, шипки, конзерви, информираа од МВР.

Втор ден протести во Скопје против договорот со Грција

Локално - 14.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија и вечерва се одржа протест на здруженија на граѓани поради договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, ...

Десет лица уапсени на вчерашните протести пред Собранието

Скопје инфо - 14.06.2018

Во периодот од 19.30 до 23.00 часот на улицата „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со ...

Десетмина приведени по вчерашните протести пред Собранието

Тера - 14.06.2018

На 13.06.2018 година во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул. „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле ...

На вчерашниот протест за името приведени десетина лица, маскирани со фантомки фрлале со шишиња,шипки, молотов коктел ...

iPortal - 14.06.2018

Десетина лица се приведени по вчерашниот протест откако кон кордонот полицајци фрлале со шишиња, шипки, конзерви, информираа од МВР. Според информациите во полицискиот билтен, вчера во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул.

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Се повикуваат граѓаните без разлика на националност да го кренат својот глас

Фактор - 14.06.2018

Пред Собранието и вечерва се протестира против како што велат штетниот договор за името со Грција. Граѓаните апелираат да се слушне гласот на народот и повикуваат сите без разлика на национална припадност да излезат за одбрана на името.

Молотови коктели и шипки кон полицајците на протестите пред Собранието: Приведени десет лица

еМагазин - 14.06.2018

Во периодот од 19.30 до 23.00 часот вчера на улица „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со ...

Десетина лица приведени за вчерашниот протест – фрлале кон полицијата со шишиња, конзерви, шипки…

Либертас - 14.06.2018

Десетина лица се приведени по вчерашниот протест откако кон кордонот полицајци фрлале со шишиња, шипки, конзерви, информираа од МВР. Според информациите во полицискиот билтен, вчера во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул.

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

CivilMedia - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени десетмина на вчерашниот протест, со шипки гаѓале кон полицијата

Точка - 14.06.2018

Десет лица привела полицијата на вчерашниот протест против промена на името, поради нарушување на јавниот ред и мир. Демонстрантите гаѓале со шишиња и шипки врз полицајците и кон Собранието, а меѓу нив имало и маскирани со „фантомки“.

МВР во акција: Приведени десет лица по вчерашните немири во Скопје – фрлале со шипки по полицајците, а потоа и молотов ...

Sky - 14.06.2018

На 13.06.2018 година во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул. „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле ...

Вечерва протести против договорот за промена на името

24Инфо - 14.06.2018

Вечерва протести против договорот за промена на името Втор ден протести пред Собранието на Република Македонија поради договорот со Грција за решавање на спорот за името. Поради протестот на здруженија на граѓани, блокиран е булеварот „11 Октомври“ ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Н.Македонија - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Погрдни зборови и патриотски песни на протестот против решението за името (Фото + видео)

1tv - 14.06.2018

Со скандирање „Заев предавник“ и „бесилка, бесилка“, пеење патриотски и песни со навредлива содржина, во центарот на Скопје се протестира против решението за спорот за името. Демонстрантите запалија факели и пукаат мали експлозиви.

За време на вчерашниот протест биле приведени 10 лица

AKO - 14.06.2018

На 13.06.2018 година во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул. „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

1tv - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Протест со бакли пред Собрание против промена на името

Фокус - 13.06.2018

Околу 20 часот вечерва започна протест пред Собранието против договорот со Грција и промена на уставното име на Република Македонија. Демонстрантите запалија бакли и извикуваат „Македонија“ и ја пејат навивачката песна „Излези момче“.

Протест во Прилеп против промената на името

Сител - 13.06.2018

Во Прилеп вечерва се одржа мирен протест во центарот на Прилеп против договорот со Грција со кој уставното име на Република Македонија треба да се смени во Република Северна Македонија. Учесниците на протестот порачаа дека по никоја цена нема да се ...

Вечерва протест пред Собранието, граѓаните против промена на името

Сител - 13.06.2018

На повик на навивачката група Комити илјадници граѓани вечерва се собраа на протест против промена на името. Пред Собранието се пееа патриотски песни и се бараше оставка од владата. Протестот кој беше организиран со повик преку социјалните мрежи, ...

Пред Собранието вечерва има протест против промена на името

Нова ТВ - 13.06.2018

Протест против промена на името се одржува вечерва пред Собранието на Република Македонија. „Македонија, Македонија“, извикуваат околу 1.500 учесници на протестот. Протестот започна околу 20 часот.

Демонстрантите фрлија молотов коктел кон зградата на Собранието

А1 On - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Незадоволни граѓани протестираат пред Собранието

Макфакс - 13.06.2018

Помала група граѓани протестира пред Собранието, по прес конференцијата на премиерот Заев, кој соопшти дека Република Северна Македонија е новото име за кое е постигнат договор со Грција. Насобраните извикуваат дека се незадоволни и револтирани од ...

Се полни булеварот пред Собранието - протести против промена на името

Press24 - 13.06.2018

Се полни улицата пред Собранието. Се повеќе граѓани доаѓаат да го изразат незадоволството за Договорот со Грција за името Северна Република ...

Засилено полициско присуство за протестот пред Собрание

А1 On - 13.06.2018

Вечерва пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против договорот за промена на името. Собранието е обезбедувано со засилено полициско присуство. Претходно на протест повика навивачката група ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Слободен Печат - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Макфакс - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачивајќи дека се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и договорените ...

Започна протестот против промена на името (ФОТО)

Слободен Печат - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и уставните измени. Демонстрантите запалија бакли и извикуваат „Македонија“ и ја пејат ...

Галерија: Масовен протест пред Собранието

Press24 - 13.06.2018

Масовен протест пред Собранието на Македонија за договорот со Грција. Еве што се случува во ...

„Едно име имаме“, извикуваат околу 1.500 демонстранти пред Собранието (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

„Македонија, Македонија“, извикуваат околу 1.500 учесници на вечерашниов протест пред Собранието на Република Македонија. Насобраните граѓани протестираат против најавениот договор за промена на уставното име на Македонија.

„Македонија, Македонија“ и погрдни зборови ечат на протестот пред Собранието

+инфо - 13.06.2018

„Едно име имаме“ и „Македонија, Македонија“, извикуваат демонстранти вечерва на протестот пред Собранието. Демонстрантите протестираат против најавениот договор за промена на уставното име на Македонија.

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Макфакс - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Протест пред Собранието против договорот за промена на името

Р.С.Европа - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

Вечерва демонстрации пред собранието

Sky - 13.06.2018

Помала група граѓани протестира пред Собранието, по прес конференцијата на премиерот Заев, кој соопшти дека Република Северна Македонија е новото име за кое е постигнат договор со Грција. Насобраните извикуваат дека се незадоволни и револтирани од ...

Протест пред Собрание против промената на името

24Инфо - 13.06.2018

Протест пред Собрание против промената на името Околу 2.000 демонстранти се наоѓаат вечерва пред зградата на македонското собрание, во знак на протест против договорот за промена на името на државата.

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Скопје инфо - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Фрлен молотов коктел кон Собранието

Фактор - 13.06.2018

Молотов коктел е фрлен кон собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Демонстрантите фрлаа и други предмети кон Собранието. Протестот уште трае.

Протести пред македонското Собрание

Локално - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Sky - 13.06.2018

Со запалени бакли и патриотски песни пред собраниската зграда се протестира против промената на името и најавените уставни измени. Демонстрантите извикуваат „Македонија“, „Македонија на Македонците“ и скандираат „Заев предавник“.

Вечерва инцидент пред Собранието: Фрлен е молотов коктел врз зградата, полицијата на нозе

Sky - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви, шишиња и други предмети кон Собранието.

Протест пред Собранието на Македонија

Тера - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Точка - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачувајќи дека се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и договорените ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Погрдни зборови и патриотски песни на протестот против решението за името

Либертас - 13.06.2018

Со скандирање „Заев предавник“ и „бесилка, бесилка“, пеење патриотски и песни со навредлива содржина, во центарот на Скопје се протестира против решението за спорот за името. Демонстрантите запалија факели и пукаат мали експлозиви.

Протест пред Собрание против промената на уставното име

Н.Македонија - 13.06.2018

Околу 2.000 демонстранти се наоѓаат вечерва пред зградата на македонското собрание, во знак на протест против договорот за промена на името на државата. Извикувајќи „Македонија, Македонија“ и „предавници“, насобраните граѓани се противат на најавите ...