TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата не отстапува од предлогот за други обвинители да ги преземат предметите на СЈО

24 Вести - 28.07.2019

Опозицијата не се откажува од идејата сите предмети што СЈО ги отвори да бидат прераспределени на други обвинителства. Иако вчера за ТВ24 првиот човек на овбвинителството Љубомир Јовевски оцени дека ова решение е нерационално и дека со тоа ќе ...

„Рекет“ го прави далечен датумот за Македонија

Алфа - 28.07.2019

Датумот за старт на преговори со Европската унија кој за власта првично беше сигурен во јуни, па во текот на летото, па на есен, сега не е сигурен ниту во најавениот октомври. Откако пред еден месец порача дека имаме многу проблеми за да бараме ...

За Франција Балканот е регион на насилство и корупција: Датумот за преговори зависи и од разврската на „Рекет“

Република - 28.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

Тимоние: Случајот „Рекет” да се води без пардон, без разлика до кого ќе стигне истрагата!

Вечер Прес - 28.07.2019

Амбасадорот Тимоние смета дека случајот „Рекет” треба да се води без пардон, без разлика на тоа каде и до кого ќе води истрагата. Тој во изјава за весникот „Вечер” вели дека е оптимист дека има уште време да се поправи сè, особено за да се врати ...

Тимоние: Потребна е целосна истрага за случајот „Рекет“

PressingTV - 28.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

(ВИДЕО) Тимоние за аферата „Рекет“: Ќе влијае ли случајот на датумот за преговори?

Магазин - 28.07.2019

Во интервју за телевизија Алсат, францускиот амбасадор во Скопје Кристијан Тимоние истакнува дека случајот за борбата со корупција, кој воедно е еден од условите за влез на Македонија во ЕУ, може да влијае на одлуката на Франција во врска со датумот ...

Тимоние: Датумот за преговори зависи од реформите и борбата против корупцијата

Алсат-М - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

Кој се може да биде дел од рекет? Максималната казна е до 10 години

ТВ21 - 27.07.2019

Секој кој на нелегален начин се збогатува, заканувајќи му се на некого за да придобие нешто се смета како рекет. Или “плаќање на заштита”, односно пари или други услуги што ги обезбедува одредено лице или компанија на криминалци во замена за нивно ...

(ВИДЕО) Тимоние шокиран од аферата „Рекет“

Фокус - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тој смета дека е добро решение спојувањето на Специјалното ...

Законот за ЈО по одморите пред пратениците, власта и опозицијата се уште со различни ставови за одредени делови

Сител - 27.07.2019

Законот за јавно обвинителстов со европско знаменце по скратена постапка пратениците ќе го разгледуваат на првата седница по завршување на летните одмори. Додека опозиција го подготвува својот закон за јавно обвинителителство, спикерот Џафери на 27 ...

Тимоние: СЈО во себе содржи степен на опасност, добро е да биде под редовниот судски систем

Нетпрес - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот „Рекет“ со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

Законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август, власта и опозицијата се разидуваат

Нетпрес - 27.07.2019

Законот за јавно обвинителство со европско знаменце по скратена постапка пратениците ќе го разгледуваат на првата седница по завршување на летните одмори којa спикерот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа за 27 август.

Тимоние вели дека „Рекет“ го доживеал како шок

МКД - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние вели дека се шокирал и стаписал кога слушнал за случајот „Рекет". Тој во интервју за „Алсат" прашан да го искоментира случајот „Рекет" вели дека е тешко да се предвидат сите можни исходи.

Тимоние се стаписал од случајот „Рекет“

+инфо - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние вели дека се шокирал и стаписал кога слушнал за случајот „Рекет“. Тој во интервју за „Алсат“ прашан да го искоментира случајот „Рекет” вели: – За нас тоа беше шок, од кој се стаписавме, како и македонската ...

Тимоне: СЈО во себе содржи степен на опасност

Курир - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

Градоначалничката на Битола не зборува за случајот Рекет - што имала кажала во ЈО

Сител - 27.07.2019

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во текот на вчерашниот ден даде исказ во Обвинителството за случајот „Рекет“, откако претходниот ден бил повикан и градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев.

(ВИДЕО) Тимоние: Случајот „Рекет“ за нас беше шок, од кој се стаписавме!

Либертас - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

Тимоние: Случајот „Рекет“ за нас беше шок

PressingTV - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за „Алсат“ запрашан да го искоментира неодамнешниот афера случајот “Рекет” и наводите за евентуално вклучување на главниот обвинител во оставка Катица Јанева вели дека тоа за него било шок „За нас ...

Тимоние шокиран од „Рекет“

24Инфо - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот „Рекет“ со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. -За нас тоа беше шок, од кој се стаписавме, како и македонската ...

Дали „Рекет“ освен кај бизнисмени брцал и во општински каси?

Република - 27.07.2019

Дали уцена за малверзации со градежно земјиште, за милионска загуба во државната каса се причините поради кои градоначалниците на СДСМ, Наташа Петровска од Битола и Стефан Богоев на Карпош вчера даваа исказ во обвинителство за случајот Рекет? ...

Тимоние се стаписал од случајот „Рекет“

Република - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека се шокирал и стаписал кога слушнал за случајот „Рекет“. Тој во интервју за „Алсат“ прашан да го искоментира случајот „Рекет” вели: ...

Францускиот амбасадор во шок по случајот „Рекет“: Се стаписав кога слушнав

Скопје1 - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние вели дека се шокирал и стаписал кога слушнал за случајот „Рекет“. Тој во интервју за „Алсат“ прашан да го искоментира случајот „Рекет” вели: – За нас тоа беше шок, од кој се стаписавме, како и македонската ...

Кристиан Тимоние добил шок од аферата “Рекет”

Магазин - 27.07.2019

Францускиот амбасадор Кристиан Тимоние во интервју за Алсат ја нагласува потребата за целосна истрага за случајот Рекет со цел да се врати довербата во правдата и во институциите. Тимоние, исто така, смета дека е добро решение спојувањето на ...

Тимоние шокиран од ,,Рекет” – Ќе има ли датум без темелна истрага за Рекет? (ВИДЕО)

Expres - 27.07.2019

Францускиот амбасадор во Скопје Кристијан Тимоние во интервју за Алсат одговара дали аферата Рекет и проблемот со Специјалното обвинителство, може да влијаат на одлуката на Франција во врска со датумот на преговорите? “Сликата за Балканот, која ...

Другарот од БОКИ 13, Стефан Богоев дал исказ за случајот „Рекет“!

Магазин - 27.07.2019

Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, дале исказ за случајот „Рекет“, соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава за „Рекет“

Фокус - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Се вештачи обемната документација за „Рекет“: Градоначалниците на Карпош и на Битола дале исказ во ЈО

ТВ21 - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои смета дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот „Рекет“ кој се води против две лица за кривични дела – ...

Градоначалниците Богоев и Петровска повикани во обвинителството да дадат исказ за „Рекет“

Сакам да кажам - 26.07.2019

Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев и битолската градоначалничката Наташа Петровска дале исказ во Јавното обвинителството за случајот „Рекет“ во кој осомничени се Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец.

Градоначалниците Стефан Богоев и Наташа Петровска повикани да дадат изјави во случајот „Рекет“

Канал5 - 26.07.2019

Обвинителството соопшти дека продолжува со прибирање на вербални докази во случајот ,,Рекет". Во текот на вчерашниот ден по телефонски повик од јавен обвинител, во Обвинителството изјава дал градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев, а денеска ...

Случај „Рекет“; Во Обвинителството повикани и градоначалниците на Битола и Карпош

Алсат-М - 26.07.2019

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска и градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев биле викнати да дадат изјави во обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“. Обвинителството не соопштува други детали.

Двајца градоначалници дале изјави пред обвинител за случајот Рекет

Телма - 26.07.2019

Двајца градоначалници дале изјава за случајот рекет. На општина Карпош, Стефан Богоев и на Битола, Наташа Петровска. По телефонски повик биле на распит во обвинителството за организиран криминал и корупција.

Петровска и Богоев дале исказ во обвинителството за случајот „Рекет“

24 Вести - 26.07.2019

Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, дале исказ во обвинителството за случајот „Рекет“. И ако Петровска очекуваше да биде повикана, откако и самиот Заев од собраниска говорница потврди дека бил ...

Што кажале градоначалниците Стефан Богоев и Наташа Петровска во Јавното обвинителството за случајот „Рекет“?

Канал5 - 26.07.2019

Што кажале градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев и битолската градоначалничката Наташа Петровска во Јавното обвинителството за случајот „Рекет“ во кој осомничени се Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец засега не е познато.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

24 Вести - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет"

Канал5 - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет".

Градоначалниците на Карпош и Битола дадоа искази во обвинителството за „Рекет“

Сител - 26.07.2019

Истрагата за Рекет се продлабочува.Денеска исказ во јавното обвинителство даде битолската градоначалничка Наташа Петровска, а вчера тоа го напарави и градоначалникот на Карпош Стефан Богоев.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале исказ за „Рекет“

Р.С.Европа - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале исказ за случајот „Рекет“, соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, но, во интерес на истрагата, велат оттаму, не можат ...

ЈО прибира вербални докази за случајот „Рекет“, изјави дале градоначалниците на Карпош и на Битола

Академик - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците на Карпош и Битола дале исказ во ЈО за случајот „Рекет“

Алфа - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и Битола , Стефан Богоев и Наташа Петровска дале исказ во Јавното Обвинителство за случајот „Рекет“. Како што соопштуваат од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, се испитуваат лица кои со она што ...

Неделници - Како Рекет ќе се одрази на СЈО, датумот и Заев?

Р.С.Европа - 26.07.2019

Магазинот Глобус прашува дали Боки 13 бил во спрега со самиот Камчев во аферата Рекет, со се урна СЈО? Капитал пишува дека Рекет ја поткопува Владата, ама не и датумот за преговори, а Фокус анализира дали како што Пучот го сруши Груевски, дали на ...

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет”

ММС - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет”.

Богоев и Петровска, дале изјава во ОЈО за случајот „Рекет“

Нетпрес - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

Стефан Богоев и Наташа Петровска дале искази за „Рекет“

+инфо - 26.07.2019

Градоначалникот на Карпот, Стефан Богоев, вчера, а денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, дале исказ за случајот „Рекет“, соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Случај „Рекет“: Во обвинителството повикани градоначалниците на Карпош и на Битола

Независен - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитало повеќе лица за кои смета дека можат да помогнат во истрагата за случајот „Рекет“, во кој притворени се Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милевски (Зоки Кичеец).

Истрага „рекет“: Градоначалниците на Карпош и Битола дадоа изјави

А1 On - 26.07.2019

Вчера по телефонски повик од јавен обвинител, во Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, изјава дал градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, соопштија од Обвинителството.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Макфакс - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Press24 - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Двајца градоначалници дале исказ во ОЈО за аферата „Рекет“

Слободен Печат - 26.07.2019

Од ОЈО известија дека во интерес на истрагата, нема да споделат детали од дадените изјави. Градоначалникот на Карпош вчера, а денеска градоначалничката на Битола во Основното јавно обвинителство во Скопје дале исказ за аферата „Рекет“.

За случајот „Рекет“ исказ во ОЈО дадоа и градоначалниците Богоев и Петровска

МКД - 26.07.2019

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и битолската градоначалничката, Наташа Петровска дале исказ во Јавното обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Рекет" во кој осомничени се Бојан Јовановски-Боки 13 и ...

Се прибираат докази за „Рекет“: Земени изјави од Богоев и Петровска, телефонот на Јанева на вештачење

Курир - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Сител - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Нова ТВ - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

MTM - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Богоев и Петровска дале изјава во ЈО за „Рекет“

Локално - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

ОЈО: Градоначалниците Петровска и Богоев дале изјави за „Рекет“

iPortal - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Точка - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале искази за „Рекет“

CivilMedia - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците Стефан Богоев и Наташа Петровска дале изјава во обвинителство за „Рекет“

Република - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Опсервер - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Скопје инфо - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

Градоначалниците Богоев и Петровска дале изјави во Обвинителство за случајот „Рекет“

еМагазин - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во обвинителството за „Рекет“

Centar - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

Петровска за посетата на Америка

Тера - 26.07.2019

На покана на Стејт департментот и Амбасадата на САД во земјава, градоначалничката на Битола, Наташа Петровска деновиве учествуваше на меѓународен настан во рамки на програмата „Дипломатија на градовите“ .

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Локално - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

ОЈО: Градоначалниците Петровска и Богоев дале изјави за „Рекет“

24Инфо - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците Богоев и Петровска дале изјава за „Рекет“

Вечер Прес - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

Петровска даде изјава во Јавното обвинителство

Тера - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Стефан Богоев и Наташа Петровска дале изкази за „Рекет“

Либертас - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

ОЈО: Градоначалниците Петровска и Богоев дале изјави за „Рекет“

Бриф - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Градоначалниците Богоев и Петровска испитани во обвинителството

Фактор - 26.07.2019

Градоначалници од кои е можно да бил изнудуван рекет се повикани на информативен разговор во Основното јавно обвинителство заради обезбедување вербални докази. Ваквиот чекор следува откако пред две недели беше отворен случајот „Рекет“ во кој ...

Стефан Богоев и Наташа Петровска дале изјави во Обвинителството за случајот „Рекет“

PressingTV - 26.07.2019

Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, дале исказ за случајот „Рекет“, соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Н.Македонија - 26.07.2019

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во рамки на истрагата за случајот „Рекет“.

Богоев и Петровска повикани за изјава во Обвинителството за случајот „Рекет“

MakPress - 26.07.2019

Градоначалниците на Карпош и на Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

ОЈО:Двајца градоначалници дадоа исказ за ,,Рекет“, се вештачи вториот мобилен телефон на Јанева

AKO - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Стефан Богоев и Наташа Петровска испрашувани за рекетот на Боки 13 и Зоран Кичеец

Скопје1 - 26.07.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција испитува лица за кои цени дека со даден исказ можат да помогнат во натамошното утврдување на факти во предметот кој се води против две лица за кривични дела – Примање ...

Обвинителството повикало градоначалници да дадат исказ за случајот „Рекет“

365 - 26.07.2019

Двајца градоначалници на македонски општини биле повикани да дадат исказ за случајот „Рекет“, бидејќи, како што велат од Обвинителството, процениле дека нивните искази можат да помогнат во утврдување на фактите во предметот, пренесува порталот „ ...

Заев: Важно е дека никој не треба да биде изземен пред законот

Кумановски м. - 25.07.2019

„Случајот „Рекет“, случајот борба против незаконска продажба на тутун, случајот „Шпански скали“ и сите други случаи покажуваат одлична и бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата. Без разлика до кого ќе водат тие случаи.

Заев за случајот „Рекет“: Истрагата мора да продолжи без разлика до кого ќе води, обвинител, политичар или газда на ...

PressingTV - 25.07.2019

Пораката е дека никој не е привлилегиран и никој нема да бидејќи сите се еднакви пред правдата, е ставот на премиерот Зоран Заев за случајот „Рекет“ кој го охрабрува Јавното обвинителство да продолжи со истрагата без разлика до кого ќе стигне.

Камчев засега единствениот привилегиран кој можеше да пријави рекет кај Заев

Алсат-М - 24.07.2019

Привилегијата директно да пријави рекет кај премиерот Зоран Заев, засега ја имаше само бизнисменот осомничен за перење пари – Орце Камчев. Заев денеска од владината говорница порача дека сите кои биле мета на изнуда од Боки 13 и Зоки Кичеец, тоа да ...

Камчев пријавил кај Заев, но другите мора директно во Обвинителство да пријават рекет

ТВ21 - 24.07.2019

Зошто само бизнисменот Орце Камчев може да пријави рекет кај премиерот на државата? Оваа привилегува останува нејасна и денеска откако му беше поставено прашање на Заев дали други бизнисмени пријавели рекет кај него.

Уште еден бизнисмен пријавил дека имало обид да биде рекетиран

24 Вести - 24.07.2019

Колку бизнисмени, освен Камчев биле рекетирани во случајот „Рекет“ кој го води Обвинителството?! Кои се тие и како станале таргет за осомничените Зоран Милевски Кичеец и Боки 13?! Бројка и суми засега никој не открива.

Градоначалничката Петровска одби да зборува за случајот „Рекет“ во интерес на истрагата

Сакам да кажам - 24.07.2019

Градоначалничката на Битола Наташа Петровска денес на новинарско прашања дали истражните органи зеле изјава од неа за случајот „Рекет“ не сакаше да зборува за детали, како што рече, во интерес на истрагата.

Уште една компанија, членка на ССК пријавила дека била цел на рекетирање

Сител - 24.07.2019

Расте бројот на бизнисмени кои пријавуваат дека биле жртва на рекет. Информацијата утрово ја потврди и претседателката на Сојузот на стопански комори која порача дека здружението ќе стори се за да ги заштити своите членови Премиерот и денеска порача ...

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

Press24 - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Обвинителството досега не ме контактираше за „Рекет“

+инфо - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

Сител - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

Курир - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет”

Слободен Печат - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет”, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

Независен - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

Либертас - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Петровска: Досега никој не ме контактирал за случајот „Рекет“

Тера - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Надлежните органи ме немаат контактирано за случајот „Рекет“

Република - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Што вели битолската градоначалничка Петровска за „Рекет“?

Фактор - 24.07.2019

Градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска денеска изјави дека истражните органи досега не ја контактирале во врска со случајот „Рекет“. „Во овие околности не сакам да зборувам за постапка и процес што ги водат други органи.

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

еМагазин - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Органите не ме контактираа за случајот „Рекет“

Вечер Прес - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Градоначалничката на Битола не била контактирана од ОЈО за „Рекет“

24Инфо - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Битолската градоначалничка учествуваше на манифестацијата „Дипломатија на градовите“ во САД

MTM - 24.07.2019

На покана на Стејт департментот и Амбасадата на САД во земјава, градоначалничката на Битола, Наташа Петровска деновиве учествуваше на меѓународен настан во рамки на програмата „Дипломатија на градовите“ .

Градоначалничката на Битола одбива да зборува за аферата „Рекет“

Н.Македонија - 24.07.2019

Градоначалниката на Битола, Наташа Петровска денеска одби да одговори на новинарско прашање за аферата „Рекет“, која ја потресува и Битола. На прашањето што било барано од неа, што одговорила и дали истражните дејствија стигнаа до градоначалниката ...

Петровска: Никој од државните органи не ме контактирал за случајот „Рекет“

MakPress - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај.

Наташа Петровска: Надлежните органи досега не ме контактираа за случајот „Рекет“

Скопје1 - 24.07.2019

Истражните органи досега не ме контактираа во врска со случајот „Рекет“, изјави денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска одговарајќи на новинарско прашање дали е вклучена во истражните дејствија на надлежните органи за овој случај, ...

Единствена Македонија: Во случајот Рекет да се испита и потеклото на парите на рекетираните бизнисмени

Скопје1 - 24.07.2019

Во јавноста се повеќе се појавуваат информации дека во случајот „Рекет„ освен Јордан Камчев се повеќе и други бизнисмени пријавувале во обвинителството случаи во кои биле рекетирани од притворените Бојан Јовановски и Зоран Милевски.

Се трудиме да веруваме како Жбогар

Независен - 23.07.2019

НАУМ КОТЕВСКИ Тргна работава. Среде крупната афера „Рекет“ која очигледно, како што вели шефот на државата Стево Пендаровски, оди низ многу слоеви на општеството – економски, криминални, но, за жал, и политички, стигна информацијата од Основниот ...

Жбогар: Законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Телма - 22.07.2019

Случајот Рекет покажува дека јавното обвинителство се бори против корупција та на високо ниво, вели евроамбасадорот Самуел Ж богар . Се надева дека законот за обвинителството ќе биде донесен со ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

ТВ21 - 22.07.2019

Видливо оти во земјава се поставува судска пракса за борба против корупција на високо ниво и во таа смисла изрази поддршка на Јавното обвинителство со цел да биде поангажирано и да работи на вакви случаи, нагласи Жбогар.

Жбогар: „Рекет“ покажува дека имате институции што функционираат

Фокус - 22.07.2019

Според евроамбасадорот Самуел Жбогар случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата и не гледа причина за политичка криза. -Имате институции што функционираат.

Амбасадорот Жбогар ќе ја посети Општина Новаци во рамки на кампањата „ЕУ за тебе"

Канал5 - 22.07.2019

Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија, денеска ќе ги посети Новаци и регионот Мариово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе". Новаци изобилува со културно наследство кое е се' уште непознато за пошироката јавност и беше на ...

Жбогар: „Рекет" покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Канал5 - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет" од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

На случајот „Рекет“ гледам позитивно, нема причина за политичка криза, вели еу амбасадорот Жбогар

Сакам да кажам - 22.07.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денес во Новаци рече дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваат да работи на вакви случаи.

Случај „Рекет“ - танго за кое се потребни тројца

Deutsche Welle - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката има дадено овластувања за обвинителите кои ги застапуваат предметите ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека обвинителството се бори против корупцијата

24 Вести - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави шефот на делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Жбогар: На случајот ,,Рекет“ да не се гледа од негативна страна

Канал5 - 22.07.2019

Хан во четврток, Рикер во петок, двајцата високи претставници на ЕУ и САД доаѓаат во Македонија во екот на контроверзиите околу најновиот случај „Рекет“. Оставката на Јанева, но и судбината на СЈО односно новиот закон за јавното обвинителство, кој ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Независен - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Жбогар: Нема политичка криза, институциите функционираат да го расчистат целосно случајот „Рекет„

Сител - 22.07.2019

Случајот „Рекет“ се трудам да го гледам од позитивна гледна точка, истакна денеска при посетата на Општина Новаци, евроамбасадорот Жбогар. Според него, нема причини за политичка криза во земјата.

Жбогар е уверен дека законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Макфакс - 22.07.2019

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар, при денешната посета на Општина Новаци, изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за обвинителството со консензус. Според него случајот „Рекет“ покажуава дека јавното обвинителство се бори против корупцијата и ...

(ИНТЕРВЈУ) Јовевски: Уште двајца бизнисмени пријавија рекет

А1 On - 22.07.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ во кој осомничени се неформалниот сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец, нема да ја компромитира истрагата за случајот „Империја“, каде дел од осомничените се бизнисменот Орце Камчев и ...

Жбогар: Нема причини за политичка криза, институциите функционираат

МКД - 22.07.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата и дека нема причина за политичка криза во државата. Изјавувајќи дека се труди да го гледа случајот од позитивен аспект, Жбогар ...

Јовевски: Уште двајца бизнисмени пријавија рекет

Press24 - 22.07.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ во кој осомничени се неформалниот сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец, нема да ја компромитира истрагата за случајот „Империја“, каде дел од осомничените се бизнисменот Орце Камчев и ...

Жбогар: „Рекет” покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Слободен Печат - 22.07.2019

Жбогар појасни дека знае за многу шпекулации во однос на оставката на Јанева. Се трудам да го гледам случајот „Рекет” од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Сител - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Нова ТВ - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ одпозитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителствосе бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата наЕвропската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Евроамбасадорот Жбогар не гледа причина за политичка криза во Македонија

Р.С.Европа - 22.07.2019

Случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваме да работи на вакви случаи, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар и додаде дека не гледа причина за политичка криза во земјата.

Жбогар: Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект, Обвинителството се бори против корупцијата

Press24 - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Еврпската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Амбасадорот Жбогар ќе ја посети Општина Новаци во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“

Независен - 22.07.2019

Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија, денеска ќе ги посети Новаци и регионот Мариово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“. Новаци изобилува со културно наследство кое е се’ уште непознато за пошироката јавност и беше на ...

Жбогар е убеден дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Република - 22.07.2019

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со консензус. Според него, случајот „Рекет“ покажуава дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата и ...

Жбогар за случајот „Рекет“

Тера - 22.07.2019

Случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваме да работи на вакви случаи, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар и додаде дека не гледа причина за политичка криза во земјата.

Амбасадорот Жбогар ќе ја посети Општина Новаци во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“

Опсервер - 22.07.2019

Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија, денеска ќе ги посети Новаци и регионот Мариово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“. Новаци изобилува со културно наследство кое е се’ уште непознато за пошироката јавност и беше на ...

Јовевски: Уште двајца бизнисмени пријавија рекет

Либертас - 22.07.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ во кој осомничени се неформалниот сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец, нема да ја компромитира истрагата за случајот „Империја“, каде дел од осомничените се бизнисменот Орце Камчев и ...

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Точка - 22.07.2019

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со консензус. Според него, случајот „Рекет“ покажуава дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата и ...

Јовевски: Уште двајца бизнисмени пријавија рекет

iPortal - 22.07.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ во кој осомничени се неформалниот сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец, нема да ја компромитира истрагата за случајот „Империја“, каде дел од осомничените се бизнисменот Орце Камчев и ...

Жбогар: „Рекет“ го гледам од позитивен аспект – покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Либертас - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Случај „Рекет“ – танго за кое се потребни тројца

Либертас - 22.07.2019

Жртва, посредник/ци и центар на моќ. Тоа е триаголникот во кој може да се реализира оваа криминалната шема. Истрагата што поскоро мора да ја утврди и третата страна. Обвинителката Катица Јанева има дадено овластувања за обвинителите кои ги ...

Жбогар: „Рекет“ го гледам од позитивен аспект – покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

iPortal - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Што вели Жбогар за шпекулациите за Катица Јанева?

Фактор - 22.07.2019

Нема политичка криза, институциите функционираат, да го расчистат целосно случајот „Рекет“, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар. Рече дека случајот „Рекет“ се труди да го гледа од позитивна гледна точка.

Жбогар: Нема причина за политичка криза поради „Рекет“

24Инфо - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Новаци

Тера - 22.07.2019

Во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ денес во посета на општина Новаци дојде евроамбасадорот Самуел Жбогар. При неговата посета оствари средба со градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузманоски на која што разговараа за реализираните проекти ...

Амбасадорот Жбогар ќе ја посети Општина Новаци во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“

Локално - 22.07.2019

Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија, денеска ќе ги посети Новаци и регионот Мариово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“. Новаци изобилува со културно наследство кое е се’ уште непознато за пошироката јавност и беше на ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

PressingTV - 22.07.2019

Амбасадорот Жбогар нагласи дека е видливо оти во земјава се поставува судска пракса за борба против корупција на високо ниво и во таа смисла изрази поддршка на Јавното обвинителство со цел да биде поангажирано и да работи на вакви случаи.

Жбогар е уверен дека законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Н.Македонија - 22.07.2019

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар, при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за обвинителството со консензус. Според него случајот „Рекет“ покажуава дека јавното обвинителство се бори против корупцијата и ...

Жбогар: Нема причинa за политичка криза

Н.Македонија - 22.07.2019

Случајот со СЈО и обвинителката Катица Јанева го гледам од позитивната страна. Гледаме дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата, дека води борба против корупцијата на високо ниво.

Општина Новаци успешно ги искористува европските фондови

Н.Македонија - 22.07.2019

Општината Новаци е мошне успешна во пристапувањето и искористувањето на европските фондови – изјави денеска за време на посетата на Новаци евроамбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар.

Амбасадорот Жбогар ќе ја посети Општина Новаци во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“

MakPress - 22.07.2019

Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија, денеска ќе ги посети Новаци и регионот Мариово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“. Новаци изобилува со културно наследство кое е се’ уште непознато за пошироката јавност и беше на ...

Жбогар: Случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво

Скопје1 - 22.07.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денес во Новаци рече дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваат да работи на вакви случаи.

Амбасадорот Жбогар ќе ја посети Општина Новаци во рамки на кампањата „ЕУ за тебе”

Скопје1 - 22.07.2019

Амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија, денеска ќе ги посети Новаци и регионот Мариово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе”. Новаци изобилува со културно наследство кое е се’ уште непознато за пошироката јавност и беше на ...

Ако Јанева потпишала “олеснување на постапката” Рекет 1 е расчистен

Expres - 22.07.2019

Потпишувала ли специјалната обвинителка Јанева решенија со кои се олеснувала постапката за обвинети или осомничени во процеси на СЈО. Ако е одговорот позитивен како што навестува обвинителката Русковска тогаш за многумина упатени случајот Рекет во ...

Жбогар: Нема причини за политичка криза, институциите функционираат

1tv - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Жбогар: Акцијата „Рекет" нема да предизвика политичка криза

MakPress - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет" од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.