TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Триумф на Бајерн Минхен на Вембли

Deutsche Welle - 26.05.2013

Борусија Дортмунд во голем дел од натпреварот беше подобар тим. Но погодокот на Холанѓанецот Аријен Робен кратко пред крајот на натпреварот му ја донесе победата на Бајерн Минхен. Во 2010.

Баерн Минхен нов шампион на Европа

24 Вести - 26.05.2013

Минхенски Баерн е победник во фудбалската Лига на шампиони за сезоната 2013/2013. Баерн го доби „германско„ финале во Лигата на шампионите, откако синоќа на Вембли во Лондон, ја совлада Борусија ...

Фото: Во пивото е утехата

Екипа - 26.05.2013

Што се случи во тој кобен финиш, за Борусија Дортмунд да го загуби големото финале од Лигата на шампионите од вечниот ривал Баерн Минхен.

Во нередите во Минхен уапсени 40 лица и повреден еден полициски коњ (ВИДЕО)

МКД - 26.05.2013

Околу 150.000 навивачи на Баерн Минхен синоќа излегоа на улиците на овој баварски град за да ја прослават европската шампионска титула, која нивните миленици ја освоија со триумфот над Борусија ...

Видео: Празник за очи на Вембли, Баерн на кровот на Европа!

Спортски - 26.05.2013

Фудбалерите на Баерн од Минхен ја освоија титулата европски клубски шампион, откако вечерва во финалето на Лигата на шампионите на Вембли во Лондон, ја совладаа Борусија од Дортмунд со 2:1.

Вајденфелер: Горди сме, игравме добро, но...

СуперСпорт - 26.05.2013

Најдобриот поединец во редовите на Дортмунд немаше среќа на крајот да израсни и во улогата на јунак во натпреварот. По мечот и поразот на неговиот тим во финалето на ЛШ од Баерн, голманот на Дортмунд ...

Фановите на Баерн Минхен ја славеа победата на плоштадот „Македонија“

Спортклуб - 26.05.2013

Како што беше најавено, слично како и финалето на ЕП, на плоштадот Македонија во Скопје, на големиот видео бим благодарение на T-Mobile, љубителите на фудбалот и фановите имаа шанса да го следат ...

Клоп: Им честитам на Баерн, заслуживме да бидеме во финалето

СуперСпорт - 26.05.2013

Тренерот на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп мисли дека неговиот тим беше достоен ривал на ривалот Баерн, кој вечерва стигна до титулата европски шампион.

Замер: Ова не може да се спореди со ништо!

СуперСпорт - 26.05.2013

Легендата на германскиот фудбал и актуелен директор на Баерн беше воодушевен од финалето на Вембли. Дуелот на Баерн и Дортмунд во финалето на Лигата на шампионите ги оправда сите очекувања, гледавме ...

Фановите на Баерн Минхен ја славеа победата на плоштадот „Македонија“

Хитпортал - 26.05.2013

К ако што беше најавено, слично како и финалето на ЕП, на плоштадот Македонија во Скопје, на големиот видео бим благодарение на T-Mobile, љубителите на фудбалот и фановите имаа шанса да го следат ...

Баерн Минхен нов шампион на Европа

Алсат-М - 26.05.2013

Минхенски Баерн е победник во фудбалската Лига на шампиони за сезоната 2012/2013. Баерн го доби „германско„ финале во Лигата на шампионите, откако синоќа на Вембли во Лондон, ја совлада Борусија ...

Баерн Минхен петти пат е на врвот на Европа

Спортманија - 26.05.2013

Баерн Минхен е новиот освојувач на трофејот во Лигата на шампионите откако вчера вечер го совлада тимот на Борусија Дортумд.

Медиумите за финалето: Шампионска република Германија

Спортклуб - 26.05.2013

Големото финале од Лигата на шампионите, очекувано, го привлече вниманието на целокупната европска фудбалска јавност, а најгорди на дуелот меѓу Баерн и Борусија беа Германците.

Само Реал и Милан подобри од Баерн

Спортклуб - 26.05.2013

По две загубени финалиња во последните три години, синоќа Баерн стигна до својот петти трофеј во Лигата на шампионите, а прв по пауза од 12 години.

Ројс: Ова боли, немам зборови

СуперСпорт - 26.05.2013

Првата виолина на Борусија Дортмунд после поразот во финалниот натпревар не го криеше незадоволството, но и гордоста поради одличната сезона.

Боатенг: Го заслуживме трофејот

СуперСпорт - 26.05.2013

Дефанзивецот на Баерн Минхен, Жером Боатенг верува дека неговиот тим заслужено дојде до трофеј во ЛШ. Баерн така се одмазди за пропуштената шанса минатата година, кога на домашен терен изгуби од ...

Баерн се израмни со Ливерпул – Реал и Милан и понатаму ’царуваат’ со Европа!

Спортски - 26.05.2013

По две загубени финалиња во последните три години, синоќа Баерн стигна до својот петти трофеј во Лигата на шампионите, а прв по пауза од 12 години.

Теорија на заговор: Дали е можно Баерн ова да му го направи на Дортмунд?

Спортклуб - 26.05.2013

Во големото германско финале во Лигата на шампионите Баерн со 2:1 ја совлада Борусија од Дортмунд и така ја освои петтата титула шампион на Европа.

Преполната Алијанц арена славеше, навивачите влегоа на теренот

СуперСпорт - 26.05.2013

Баерн со победата над лутиот ривал од Дортмунд, Борусија стана по петти пат во историјата на клубот шампион на Европа. Вембли беше премал за сите навивачи на Баерн кои што сакаа да дојдат на дуелот, ...

Теорија на заговор: Дали е можно ова Баерн да му го направи на Дортмунд?

СуперСпорт - 26.05.2013

Во големото германско финале на Лигата на шампионите Баерн со резултат 2:1 ја совлада Борусија од Дортмунд и ја освои петтата титула шампион на Европа.

ЛШ: Финале од соништата – Баерн Минхен по петти пат шампион

Либертас - 26.05.2013

Баерн Минхен е новиот освојувач на трофејот во Лигата на шампионите откако вечерва го совлада тимот на Борусија Дортумд во деведесетминутна фудбалска претстава каква што само можеа да посакааат ...

Јуп Хаинкес: Во Европа започнува ерата на Баерн

Локално - 26.05.2013

Тренерот Јуп Хаинкес предвиде дека во следните години европскиот фудбал може да помине под доминацијата на Баерн Минхен.

Рибери: Заслужена победа

Локално - 26.05.2013

Фудбалерите на Баерн веруваа дека нема да изгубат од Борусија во финалето на Лигата на шампионите и си ја заслужија победата на турнирот, изјави Франк Рибери. "Многу сме радосни.

Филип Лам: Конечно бевме наградени

Локално - 26.05.2013

Капитенот на Баерн Минхен, Филип Лам изјави по победата над Борусија Дортмунд во финалето на Лигата на Шампионите, дека конечно баварците биле наградени. "Моравме да поминеме многу тежок пат.

Швајнштајгер: Ја отстранивме Барселона и заслужено станавме шампиони

Локално - 26.05.2013

Фудбалерот на Баерн Минхен, Бастијан Швајнштајгер изјави по финалето на Лигата на Шампионите против Борусија Дортмунд, дека тој и неговите соиграчи заслужиле да победат.

Матијас Замер: Чувството не може да се спореди со ништо друго

Локално - 26.05.2013

Спортскиот директор на Баерн Минхен, Матијас Замер не ја криеше радоста по освоената петта титула европски шампион. Баварскиот гигант триумфираше со 2:1 во финалето над Борусија Дортмунд во Лондон.

Вајденфелер: Горди сме на постигнатото

Локално - 26.05.2013

Голманот и капитен на Борусија Дортмунд - Роман Вајденфелер не го криеше разочарувањето по поразот со 1:2 од Баерн Минхен во финалето на Лигата на шампионите.

Ули Хенес: Ова е една луда сезона за Баерн

Локално - 26.05.2013

Претседателот на Баерн Минхен, Ули Хенес изјави по победата над Борусија Дортмунд во финалето на Лигата на Шампионите, дека ова е неверојатна сезона. "За Баерн ова е една неверојатна приказна.

Хаинкес: Ќе дознаете за мојата судбина следната сабота

Локално - 26.05.2013

Јуп Хаинкес навести дека може да ја продолжи неговата тренерска кариера. Како што е познато 68-годишниот стручњак ќе го напушти Баерн Минхен по крајот на сезоната и ќе биде заменет од Хосеп Гвардиола.

Баерн Минхен нов шампион на Европа

МРТ - 26.05.2013

Минхенски Баерн е победник во фудбалската Лига на шампиони за сезоната 2012/2013. Баерн го доби „германско„ финале во Лигата на шампионите, откако синоќа на Вембли во Лондон, ја совлада Борусија ...

Шампионот Баерн слета во Минхен

Локално - 26.05.2013

Новиот клупски шампион на Европа, Баерн пристигна во Минхен. Слетувањето на авионот на баварците беше попречен од поројниот дожд и силните ветрови.

Баварците Кајзери, Робен стана херој

Вечер - 26.05.2013

Баерн (Минхен) во последните минути од мечот ја совлада Борусија (Дортмунд) со 2:1 со погодокот на Холанѓанецот кој одигра маестрално на "Вембли" Баерн од Минхен е крунисан за нов европски клупски ...

Баерн Минхен е новиот европски шампион !

Точка - 26.05.2013

Во спектакуларната завршница од овогодишната Лига на шампиони, екипата на Баерн Минхен славеше со 2-1 над екипата на Борусија Дортмунд и ја освои својата петта европска титула.

Видео: Празник за очи на Вембли, Баерн на кровот на Европа!

Таратур - 26.05.2013

Фудбалерите на Баерн од Минхен ја освоија титулата европски клубски шампион, откако вечерва во финалето на Лигата на шампионите на Вембли во Лондон, ја совладаа Борусија од Дортмунд со 2:1.

Баварците се радуваа на Вембли – Левандовски му се приклучува на Геце во Минхен

Фама - 26.05.2013

Иако беа достоен противник на теренот на вембли фудбалерите на Борусија Дортмунд не успеа да издржат во завршницата од финалето на Лигата на шампионите и загубија од Баерн Минхен синоќа со 2:1.

Видео: Како Баерн стана Европски шампион?

Република - 26.05.2013

Видео највозбудливите моменти од вчерашниот натпревар помеѓу Баерн и Дортмунд, во кој издвојуваше победа Баерн со резултат 1-2 ะ๑ธํ Republika ...

Дали Арсенал ќе биде наредниот шампион на Европа?

Спортарена - 26.05.2013

Или можеби Челзи? Манчестер Јунајтед? Манчестер Сити? Постои едно чудно правило кое е “почитувано“ и оваа сезона. Тоа кажува дека наредниот првак “ќе дојде“ од англиската Премиер лига.

Баерн ја освои Лигата на шампиони

Хајд Парк - 26.05.2013

Прочитано: 23 пати Фудбалерите на Баерн Минхен ја освоија титулата во Лигата на шампиони, откако во финалниот меч ја совладаа Борусија Дортмунд со 2:1 (0:0).

Баерн Минхен пети пат на врвот на Европа

Lider - 26.05.2013

Заврши овогодишната Лига на Шампионите, фудбалерите на Баерн од Минхен ја освоија титулата европски клубски шампион, откако вчера вечер во финалето на Вембли во Лондон, ги совладаа ,,милионерите”” од ...

И Бајерн и Борусија се победници во економска смисла

Deutsche Welle - 25.05.2013

Борусија од Дортмунд против Бајерн од Минхен во финалето на Лигата на шампиони: сон за германскиот фудбал. Германските фудбалски клубови се успешни, и тоа не само спортски туку и на економски план.

Од Дортмунд со љубов

Оff.net - 25.05.2013

Кој вели дека Германците немаат смисла за хумор? Борусија Дортмунд го шармираше и освои Лондон со интересна кампања пред финалето на Лигата на шампиони.

Германскa битка за тронот на Челси

Оn.net - 25.05.2013

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен вечерва на Вембли во Лондон го играат првото германско финале во историјата на елитното натпреварување по кое конечно ќе го дознаеме новиот владетел со „стариот ...

Клоп: Ова е специјален натпревар

24Фудбал - 25.05.2013

Вечерва на Вембли се игра германско финале од Лигата на Шампионите, Баерн Минхен и Борусија Дортмунд ќе се борат за големиот пехар.

Тепачки во Лондон

Оn.net - 25.05.2013

Да не биде сè идеално пред почетокот на големото финале во Лигата на шампионите денеска во Лондон се погрижија дел од симпатизерите на Баерн и Борусија, кои како што може да се види на ова видео кое ...

Што се случува пред големото финале во Лондон?

Нова ТВ - 25.05.2013

Додека целиот свет го очекува почетокот на овогодинешното финале во Лигата на шампиони, навивачите на Баерн и Борусија веднаш по пристигнувањето во Лондон предизвикаа инциденти.

Баерн Минхен на тронот на Европа

Оff.net - 25.05.2013

Баерн Минхен стигна до петтата шампионска круна во најквалитетното клупско европско натпреварување. Со голот на Аријен Робен во 89 минута фудбалерите на Баерн славеа со 2:1 во првото германско финале ...

Баерн е првак на Европа

Нова ТВ - 25.05.2013

Баерн ја освои Лигата на шампионите- во големото германско финале на Вембли, пред околу 90 илјади навивачи, Баерн со головите на Манџукиќ и Робен ја совлада Борусија со 2:1.

Баерн Минхен е новиот шампион на Европа!

24Фудбал - 25.05.2013

Во своето трето финале во последните четири години, Баерн Минхен успеа да ја освои Лигата на Шампионите. Аријан Робен кој важеше за трагичар во финалињата како за Баерн така и за Холандија, овој пат ...

Баерн на врвот на Европа

Р.С.Европа - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн од Минхен ја освоија титулата европски клубски шампион, откако вечерва во финалето на Лигата на шампионите на Вембли во Лондон, ја совладаа Борусија од Дортмунд со 2:1.

Неделен Топ 10: Рибери со мајсторија го најавува финалето од ЛШ!

Екипа - 25.05.2013

Во пресрет на денешното германско финале во Лигата на шампионите, во кое токму неговиот Баерн Минхен ќе се сретне со дортмундска Борусија, Франк Рибери на најдобар можен начин ги најави возбудувањата.

Лондонски „Вембли“ подготвен за германски пекол во Лигата на шампионите: Баерн или Борусија Д.!?

Екипа - 25.05.2013

Бундес спектакл во финалето од Лигата на шампионите ! Иако поголемиот дел фудбалски аналитичари , но и и обични фудбалски вљубеници, „типуваа“ на финале Барселона – Реал Мадрид , вечерва од 20:45 ...

Лам: Нека биде трета среќа за Баерн

Екипа - 25.05.2013

Секој сонува еден ден да го крене пехарот од Лигата на шампионите, но мотивацијата кај фудбалерите на Баерн Минхен е уште поголема ако се знае дека во последните неколку сезони тие два пати беа на ...

Трофејот од ЛШ оди во Минхен: Дуото „Робери“ ја украде победата за Баерн против Борусија Д.

Екипа - 25.05.2013

Популарното дуо „Робери“, составено од Арјен Робен и Франк Рибери, буквално ја украде победата во финалето на ЛШ и му го донесе петтиот трофеј на Баерн Минхен.

Германска битка за европската круна

Утрински - 25.05.2013

Баварците чекаат 12 години за најпрестижниот пехар во европскиот клупски фудбал, а „милионерите“ уште од 1997 година Со нетрпение очекуваната прва германска пресметка за пехарот од Лигата на ...

Лш: Баерн и Борусија ќе се борат за титулата во првото германско финале

Телма - 25.05.2013

Баерн од Минхен и Борусија Дортмунд вечерва (сабота) на „Вембли“ во Лондон, во германското финале ќе се борат за титулата во Лигата на шампионите.

Како Баерн и Борусија стигнаа до финалето на Вембли (ВИДЕО)

МКД - 25.05.2013

Германските бундеслигаши Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, поранешни европски шампиони, вечерва на „Вембли“ во Лондон во германското финале ќе се борат за титулата европски првак.

Хаос во Лондон: Масовна тепачка на Германците (ВИДЕО)

МКД - 25.05.2013

Околу 150 илјади Германци се очекува да бидат денеска во Лондон на финалето во ЛИгата на шампионите помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, а пет ипол часа до стартот на мечот на „Вембли“, масовна ...

Прво германско финале во историјата на елитното натпреварување, а второ во Европа

МКД - 25.05.2013

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд ќе се борат за престижниот европски трофеј во германско финале, прво на една од најторфејните земји во светот во историјата на Лигата на шампионите.

Погледнете ги последните осум меѓусебни дуели на Баерн и Борусија (ВИДЕО)

МКД - 25.05.2013

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд ќе се судрат вечерва во германското финале во Лигата на шампионите, а и двата тима од статистичко гледиште имаат некаква „предност“.

Голманите централни фигури на „Вембли“ и главни виновници што нема голови (ВИДЕО)

МКД - 25.05.2013

Двајцата голмани на финалистите Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, Мануел Ноер и Роман Вајденфелер се централни личности во првото полувреме на вечерашното финале на стадионот „Вембли“ во Лондон.

(ФОТО) Робен го разби баварското проклетство

Утрински - 25.05.2013

Со голот во 89. минута, Холанѓанецот му ја донесе петтата европска круна на Баерн, кој се израмни со Ливерпул на третото место на вечната листа Арјен Робен од губитник дочека да стане победник и да ...

Германски трилер среде Лондон

Дневник - 25.05.2013

Во германското финале на Лигата на шампионите вечерва на Вембли, попознатиот и потрофеен Баерн Минхен се среќава со Борусија Дортмунд.

Румениге: Не ја потценуваме Борусија!

СуперСпорт - 25.05.2013

Карл Хајнц Румениге смета дека Баерн од Минхен нема лесно да го освои претстојниот натпревар во финалето на ЛШ, кои го играат со Борусија од Дортмунд.

ЛШ: Германскиот менталитет победува во секој случај!

СуперСпорт - 25.05.2013

Лондон е главниот град на Англија, градот на фудбалот. Меѓутоа, ќе биде интересно да се види како англиските навивачи и љубители на фудбалот ќе го поднесат тоа што два германски клуба, нивната ...

Бундес-лигата во финалето од ЛШ

Идивиди - 25.05.2013

ДЕНЕШНИОТ ДУЕЛ ОД 21. ДВОБОЈ ЗА ПЕХАРОТ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ИЛИ 58. ЗАЕДНО СО КЕШ, НОСИ ЧЕТВРТА ПРЕСМЕТКА МЕЃУ ЕКИПИ ОД ИСТА ЗЕМЈА По Примера, Серија „А“ и Премиер-лигата денеска и Бундес-лигата ...

Гневниот Клоп сака да му го расипе прошталниот меч на Хејнкес

Н.Македонија - 25.05.2013

Стратегот на Борусија, Клоп, има мотив повеќе да го совлада Баерн во финалето, поради обидите на ривалот да ги купи неговите најдобри играчи, додека дуелот на „Вембли“ за неговиот колега Хејнкес ќе ...

Вечерва германски спектакл на Вембли

А1 On - 25.05.2013

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд вечерва на „Вембли“ во Лондон, во германското финале ќе се борат за титулата во Лигата на шампионите.

Трофејот сигурно заминува во Германија, но во Минхен или Дортмунд?

Спортклуб - 25.05.2013

На Британците секако не им е лесно. Дојде денот на германска инвазија на Лондон, ќе присуствуваат преку 150.000 навивачи, но на Англичаните никој не им е кирв.

Патот на Баерн и Борусија до „Вембли“

Дерби - 25.05.2013

Денеска се игра големото финале во Лигата на Шампионите помеѓу двата германски гиганти Баерн Минхен и Борусија Дортмунд. Двете екипи се соочија со големи предизвици и препреки кои ги поминаа.

Борусија и Баерн за европската титула

Алфа - 25.05.2013

Баерн на Вембли ќе се обиде по петти пат во својата историја да се закити со шампионскиот трофеј. За Баварците ова е трето финале во последниве четири години.

Бекер и Кличко ќе навиваат за Баерн, Фетел типува на Борусија

Дерби - 25.05.2013

Денеска од 20:45 се игра големото финале во Лигата на шампионите помеѓу Баер Минхен и Борусија Дортмунд. Овој финален дуел привлекува големо внимание особено во германската јавност.

Баварците подготвени и за пенали

Спортклуб - 25.05.2013

Иако во минатата сезона загубија во финалето на Лигата на шампионите од Челси, по изведувањето на пеналите, од таборот на Баерн Минхен не стравуваат од евентуалниот пенал рулет во вечерашниот дуел ...

Во Баерн спремни и за пенали

СуперСпорт - 25.05.2013

Иако минатата година го изгубија финалето во ЛШ токму после изведување на пенали, од Баерн Минхен велат дека не се плашат од повторно изведување на удари од белата точка и во ова финале.

Трофејот сигурно заминува во Германија, но во Минхен или Дортмунд?

Хитпортал - 25.05.2013

Н а Британците секако не им е лесно. Дојде денот на германска инвазија на Лондон, ќе присуствуваат преку 150.000 навивачи, но на Англичаните никој не им е крив.

Патот до финалето

ЗаЗабава - 25.05.2013

Вечерва се игра големото финале во Лигата на шампионите, во кое копјата ќе ги вкрстат германските великани Борусија Дортмунд и Баерн Минхен. Еве како тие стигнаа до Лондон.

Германците го окупираа Лондон за финалето на Лигата на шампионите

А1 On - 25.05.2013

Речиси 150 илјади навивачи на Барен Минхен и Борусија Дортмунд пристигнаа во Лондон да го проследат финалето на Лигата на шампионите.

Навивачите го окупираат Лондон: Преку 150.000 Германци во англиската престолнина

Спортклуб - 25.05.2013

На Вембли вечерва околу победникот во Лигата на шампионите ќе решеваат две германски екипи, Борусија и Баерн. Германците веќе го окупираа Лондон, а се очекува да пристигнат повеќе од 150.000 ...

Видео: Масовна тепачка на навивачите на Баерн и Борусија во Лондон

Спортклуб - 25.05.2013

Вечерва на стадионот Вембли во Лондон за трофејот во Лигата на шампионите ќе одлучуваат Баерн и Борусија Дортмунд, а голем број навивачи на двата клуба веќе пристигнаа на Островото .

(ВИДЕО) Се степаа навивачи на Борусија и на Баерн во близина на Вембли

Дневник - 25.05.2013

Неколку часа пред почетокот на финалниот натпревар во Лигата на шампионите кој се игра вечерва на Вембли во Лондон, во непосредна близина на стадионот дојде до повеќе судири меѓу навивачите на ...

Тепачка на германските фанови во Лондон

Дерби - 25.05.2013

Илјадници германски фанови денеска се во Лондон и го очекуваат големото финале на Лигата на шампионите меѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.

ВИДЕО: Инциденти пред натпреварот на Вембли

А1 On - 25.05.2013

Додека целиот свет го очекува почетокот на овогодинешното финале во Лигата на шампиони, навивачите на Баерн и Борусија веднаш по пристигнувањето во Лондон предизвикаа инциденти.

Официјални состави: Борусија Дортмунд - Баерн Минхен

СуперСпорт - 25.05.2013

Баерн Минхен: Ноер, Лам, Боатенг, Данте, Алаба, Мартинез, Швајштајгер, Робен, Милер, Рибери, Манџукиќ. Борусија Дортмунд: Веидефелер, Пизцек, Суботиќ, Хумелс, Шмелзер, Гундоган, Бендер, Блашчиковски, ...

Судир на навивачите пред Вембли

Алфа - 25.05.2013

До пресметка меѓу двете групи дошло на едно градилиште, каде германците градежните материјали ги искористиле во тепачката. Полицијата спречила поголем инцидент.

Официјални состави: Борусија Дортмунд-Баерн Минхен

Спортклуб - 25.05.2013

Баерн Минхен (4-2-3-1): Ноер; Лам, Боатенг, Данте, Алаба; Швајнштајгер-Мартинез; Робен, Милер, Рибери; Манџукиќ Борусија Дортмунд (4-2-3-1): Вајденфелер; Пишчек, Хумелс, Суботиќ, Шмелцер; Бендер, ...

Баерн Минхен е шампион на Европа!

Спортклуб - 25.05.2013

Екипата на Баерн Минхен е шампион на Европа! Во германското финале, екипата на Баерн Минхен со голот на Аријен Робен во 89.

Петта европска титула за Баерн Минхен

Дерби - 25.05.2013

Германскиот шампион Баерн Минхен ја освои својата петта европска титула откако во вечерашното финале на Лигата на шампионите со резултат 2:1 го совлада големиот ривал, Борусија Дортмунд.

Робен ја донесе победата на Баерн во Лига на шампионите

Н.Македонија - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн од Минхен ја победија Борусијa од Дортмунд со 2-1 во финалето на Лигата на шампиони на стадионот „Вембли“ во Лондон Победничкиот гол за Баерн го постигна Арјен Робен во 89 минута.

Баерн Минхен е шампион на Европа!

Хитпортал - 25.05.2013

Е кипата на Баерн Минхен е шампион на Европа! Во германското финале, екипата на Баерн Минхен со голот на Аријен Робен во 89.

ЛШ: Финале од соништата - Баерн Минхен по петти пат шампион

Дневник - 25.05.2013

Фото: Ројтерс Баерн Минхен е новиот освојувач на трофејот во Лигата на шампионите откако вечерва го совлада тимот на Борусија Дортумд во деведесетминутна фудбалска претстава каква што само можеа да ...

Баерн ја освои Лигата на шампиони

Кајгана - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн Минхен ја освоија титулата во Лигата на шампиони, откако во финалниот меч ја совладаа Борусија Дортмунд со 2:1 (0:0).

Вајденфелер: Игравме добро но...

Спортклуб - 25.05.2013

Најдобриот играч во редовите на Борусија Дортмунд, голманот Роман Вајденфелер, немаше среќа да биде еден од јунаците на Милионерите оваа вечер.

Баерн по петти пат на европскиот врв

ЗаЗабава - 25.05.2013

Екипата на Баерн Минхен ја освои Лигата на шампионите, откако во финалето на "Вембли" во Лондон ја совлада Борусија Дортмунд со 2-1.

Прво германско финале во ЛШ - Баварците ќе го гасат вулканот од Дортмунд

+инфо - 25.05.2013

Две германски екипи, во срцето на Англија , на Вембли, вечерва ќе се сретнат во финалето од Лигата на шампионите. Баерн Минхен против Борусија Дортмунд, стариот и новиот шампион на Германија, за прв ...

ВИДЕО Навивачите на Баерн и Дортмунд не издржаа, се истепаа меѓу себе

+инфо - 25.05.2013

На само неколку часа пред почетокот на финалето на Лигата на Шампиони помеѓу Баерн и Дортмунд , германските навивачи не се воздржаа и се истепаа меѓу себе.

Европската титула ќе замине во Германија

Локално - 25.05.2013

На Вембли во Лондон, екипа од Бундес лигата ќе го крене пехарот наменет за шампионот во Лигата на шампионите. Баерн Минхен ќе се обиде по петти пат да триумфира и со тоа да се изедначи на листата ...

Лига на шампиони: Борусија Дортмунд или Баерн ?

Сител - 25.05.2013

На Вембли во Лондон, екипа од Бундес лигата ќе го крене пехарот наменет за шампионот во Лигата на шампионите. Баерн Минхен ќе се обиде по петти пат да триумфира и со тоа да се изедначи на листата ...

ЛШ: Баерн и Борусија ќе се борат за титулата во првото германско финале

Либертас - 25.05.2013

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд вечерва (сабота) на „Вембли“ во Лондон, во германското финале ќе се борат за титулата во Лигата на шампионите.

(ВИДЕО) Се степаа навивачи на Борусија и на Баерн во близина на Вембли

Локално - 25.05.2013

Неколку часа пред почетокот на финалниот натпревар во Лигата на шампионите кој се игра вечерва на Вембли во Лондон, во непосредна близина на стадионот дојде до повеќе судири меѓу навивачите на ...

Навивачки нереди во Лондон

Канал5 - 25.05.2013

Навивачите на Баерн и Борусија се пресметаа во Лондон. За среќа полицијата дојде бргу и спречи поголема ескалација на судирот. Големото финале не помина без инцидент.

ВИДЕО: Немири во Лондон - се степаа навивачи на Борусија и Баерн

Сител - 25.05.2013

Неколку часа пред почетокот на финалниот натпревар во Лигата на шампионите кој се игра вечерва на Вембли во Лондон, во непосредна близина на стадионот дојде до повеќе судири меѓу навивачите на ...

Зидан: Баерн ќе го победи Дортмунд со еден гол разлика

Локално - 25.05.2013

Легендата на европскиот фудбал, Зинедин Зидан даде интервју за весникот "Билд" пред финалето во Лигата на Шампионите помеѓу Борусија Дортмунд и Баерн Минхен.

(ВИДЕО) Тепачки во Лондон пре финалето во ЛШ

Сител - 25.05.2013

Во пресрет на вечерашното финалето во Лигата на шампионите меѓу Баерн и Борусија Дортмунд, во Лондон веќе почнаа борбата.

Бекенбауер пред големото финале: Посакувам потполно луд натпревар

Локално - 25.05.2013

Легендата на Баерн Минхен и германскиот фудбал, Франц Бекенбауер не сака финалето во Лигата на Шампионите да биде мирна победа за неговиот тим, наместо тоа - тотално луд натпревар со многу голови, ...

Играч на Борусија Дортмунд: Хаинкес е подобар тренер од Клоп

Локално - 25.05.2013

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Патрик Овомојела направи доста интересна изјава за својот тренер Јирген Клоп. Поранешниот германски репрезентативец, кој ги напушта "жолто-црните" по крајот на ...

ВИДЕО: Инциденти пред натпреварот на Вембли

Либертас - 25.05.2013

Додека целиот свет го очекува почетокот на овогодинешното финале во Лигата на шампиони, навивачите на Баерн и Борусија веднаш по пристигнувањето во Лондон предизвикаа инциденти.

Хаинкес: Робен стана корисен, откако започна да помага во одбраната

Локално - 25.05.2013

Тренерот на Баерн Јуп Хаинкес пофали еден од главните играчи - Ариен Робен пред финалето во Лигата на Шампионите против Борусија Дортмунд.

Баерн Минхен е новиот шампион на Европа

Сител - 25.05.2013

Екипата на Баерн Минхен е новиот клупски првак на Европа. Во финалето на Лигата на шампионите одиграно вечерва на Вембли во Лондон, Баерн со 2:1 го совлада големиот германски ривал Борусија Дортмунд.

Баерн Минхен е нов шампион на Европа

МК News - 25.05.2013

Во сè германското финале во Лигата на шампионите, помеѓу екипите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, победник е екипата на Баерн со резултат 2:1 Баерн победи со головите на Манџучиќ и Робен, додека ...

Баерн ја совлада Борусија Дортмунд со 2:1 и ја освои лигата на шампионите

Канал5 - 25.05.2013

Робен со гол во 89 минута му ја донесе шампионската титула на Баерн. Во квалитетен натпревар исполнет со многу шанси на обете страни, Баерн ја совлада Борусија Дортмунд.

Баерн Минхен е новиот крал на Европа

Локално - 25.05.2013

Баерн стана европски фудбалски шампион по петти пат по победата со 2:1 над Борусија Дортмунд во првото германско финале во Лигата на Шампионите.

Европската титула ќе замине во Германија

Бриф - 25.05.2013

На Вембли во Лондон, екипа од Бундес лигата ќе го крене пехарот наменет за шампионот во Лигата на шампионите. Баерн Минхен ќе се обиде по петти пат да триумфира и со тоа да се изедначи на листата ...

Германска инвазија на Вембли: Баерн против Борусија во спектакуларната завршница од Лигата на шампионите

Точка - 25.05.2013

Можеби моментално нема клуб кој би сакал да се надигрува со Баерн Минхен, но едно е сигурно, на Баварците вечерва им се заканува надимакот ,,лузери''. Конечно.

ВИДЕО: Тепачка помеѓу навивачите на Баерн и Борусија во Лондон

Бриф - 25.05.2013

Неколку часа пред почетокот на финалето на Лигата на шампионите, се степаа двете навивачки групи на Баерн и Борусија. Полицијата не успеа да ги спречи тепачките, а засега се уште не се знае дали има ...

Петта европска шампионска титула за Баерн Минхен

Бриф - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд вечерва во Вембли ги пресметаа своите сили за шампионското место во Лигата на шампиони.

Баерн Минхен е новиот европски шампипон !

Точка - 25.05.2013

Во спектакуларната завршница од овогодишната Лига на шампиони, екипата на Баерн Минхен славеше со 2-1 над екипата на Борусија Дортмунд и ја освои својата петта европска титула.

ВИДЕО: Петта европска шампионска титула за Баерн Минхен

Бриф - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд вечерва на познатиот Вембли стадион во Лондон, ги одмерија своите сили во финалето на Лигата на шампиони.

Вембли подготвен за германската пресметка помеѓу Баерн (М) и Борусија Д.

Нетпрес - 25.05.2013

Откако до сега бевме сведоци на италијанско, шпанско и англиско финале, денеска удбалскиот свет ќе ја има и таа чест да ужива во првото германско финале во најпрестижното клупско натпреварување, ...

Ноќ на шампионите: Крај на баварските малери или „милионерска“ безгрешност!?

Спортарена - 25.05.2013

Вечер на европските годинешни великани. Вечер на германска пресметка на лондонската гордост пред 90 илјади гледачи, за прв пат во историјата, два германски тима во финале на Лигата на шампионите на ...

Инвазија: 180.000 Германци стигнуваат на финалето во ЛШ

Спортарена - 25.05.2013

Навивачите на Баерн и Борусија ги окупираа сите квартови во близина на Вембли. Во Лондон денеска сигурно ќе се зборува повеќе германски, отколку англиски.

Европската титула ќе замине во Германија

Орбис - 25.05.2013

Баерн Минхен ќе се обиде по петти пат да триумфира и со тоа да се изедначи на листата најуспешни европски екипи со Ливерпул, додека Борусија Дортмунд ќе ја „брка“ втората титула европски првак.

Кој Бундеслигаш вечерва ќе го крене пехарот во Лондон?

Фама - 25.05.2013

Баерн Минхен ќе се обиде по петти пат да триумфира и со тоа да се изедначи на листата најуспешни европски екипи со Ливерпул, додека Борусија Дортмунд ќе ја „брка“ втората титула европски првак.

Милер: Нема да ги “наполниме гаќите“ ако дојде до пенали

Курир - 25.05.2013

Дел од фудбалерите на Баерн Минхен се уште не го преболеле поразот од Челзи во финалето од Лигата на шампионите минатата година, кога пред своите гледачи загубија по пенал-рулетот.

Бекер и Кличко го поддржуват Баерн, но Фетел порачува дека ќе победи Борусија

Курир - 25.05.2013

Многу јасно, финалниот натпревар во Лигата на шампионите меѓу екипите на Баерн Минхен и на Борусија Дортмунд, кој почнува вечер од 20 и 45 на Вембли, привлекува огромно внимание кај германската ...

Видео: Масовна тепачка на навивачите на Баерн и Борусија во Лондон

Primetime - 25.05.2013

Вечерва на стадионот Вембли во Лондон за трофејот во Лигата на шампионите ќе одлучуваат Баерн и Борусија Дортмунд, а голем број навивачи на двата клуба веќе пристигнаа на Островото.

Тепачка помеѓу навивачите на Баерн и Борусија во Лондон (видео)

Спортарена - 25.05.2013

Вечерва (20:45 ч.) на“Вембли“ во финалето од Лигата на шампионите силите ќе ги одмерат германските екипи на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, а голем број на навивачите од овие клубови стигна на ...

Вечерва ќе има германско финале во лигата на шампионите

Република - 25.05.2013

Вечерва од 20:45 на Вембли ќе се игра големото германското финале во Лигата на шампионите кое треба да го даде најдобриот европски клуб Баерн е најуспешната екипа за 2013 година.

Видео: Тепачки и нереди во Лондон

Република - 25.05.2013

Пред вечерашното финале во Лондон помеѓу Баерн и Дортмунд, навивачите ја празнат својата агресија. Тие фрлаат со предмети, кршат и се тепаат низ Лондон, а натпреварот не е ни започнат.

ВИДЕО: Тепачки и нереди пред големото финале

Курир - 25.05.2013

На неколку часа пред големото финале во Лондон помеѓу Баерн и Дортмунд, навивачите на двата германски великано физички се пресметуваат. Тие фрлаат со предмети, кршат и се тепаат низ Лондон.

(ВИДЕО) Тепачки и нереди пред големото финале во Лондон

БезПардон - 25.05.2013

На неколку часа пред големото финале во Лондон помеѓу Баерн и Дортмунд, навивачите на двата германски великано физички се пресметуваат. Тие фрлаат со предмети, кршат и се тепаат низ Лондон.

ЛШ, финале: Официјалните состави: Борусија Дортмунд-Баерн Минхен

Спортарена - 25.05.2013

Тренерите на германските екипи Баерн Минхен и Борусија Дортмунд кои вечерва ќе се борат за трофејот на “Вембли“ во Лондон во Лигата на шампионите, ги определија почетните состави кои ќе настапат на ...

Баерн Минхен е новиот Европски клупски шампион

Република - 25.05.2013

Баерн Минхен и покажа на светската фудбалска јавност како се игра фудбал, во финалето на лигата на шампионите ја совладаа Борусија Дортмунд со 1-2 Првото полувреме течеше без многу прекини, со многу ...

ВИДЕО: Баерн владее во Европа

Курир - 25.05.2013

Благодарејќи на голот на Арјен Робен во 89-та минута од мечот Баерн Минхен ја совлада Борусија Дортмунд со 2:1 и стигна до големиот пехар во Лигата на шампионите. Трета среќа за Баерн Минхен.

Баерн е европски шампион!

БезПардон - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн по петти пат во клупската историја триумфираа во Лигата на шампионите. Баварците во финалето што се одигра на Вембли ја совладаа Борусија Дортмунд со ...

Баерн ја освои Лигата на шампиони

Макфакс - 25.05.2013

Фудбалерите на Баерн Минхен ја освоија титулата во Лигата на шампиони, откако во финалниот меч ја совладаа Борусија Дортмунд со 2:1 (0:0).

Баерн против Дортмунд во битката за трофејот

Inpress - 25.05.2013

Лондон, 25. мај 2013 (ИНПРЕС) Лигата на шампионите оваа година ќе ја освои клуб од Германија, а кој ќе биде тоа ќе знаеме по дуелот меѓу екипите на Баерн од Минхен и Борусија од Дортмунд, вечерва на ...

Вембли подготвен за финалето во Лигата на Шампионите

Економски - 25.05.2013

В ечерва од 20:45 часот на одамна распродадениот Вембли германското финале во Ли гата на шампионите треба да го даде најдобриот европски клуб, Б орусија Дортмунд и ли Баерн Минхен.

Ривалството на Баерн и Борусија го достигна врвот

Вест - 24.05.2013

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд ќе го дигнат нивното се поостро ривалство на ново ниво утревечер (20.45 ч.), кога ќе се сретнат во германското финале на Лигата на шампиони во Лондон.

Слоницата Нели прогнозира: Баерн ќе биде шампион

Хитпортал - 24.05.2013

Б аерн Минхен ќе триумфира во саботното финале од Лигата на шампионите, тврди слоницата Нели која последната година ја има улогата на прогнозер на големите натпреварувања.

Кан: Баерн е во чудна ситуација!

СуперСпорт - 24.05.2013

Легендарниот голман на Баерн од Минхен, Оливер Кан, смета дека неговиот поранешен клуб се наоѓа во чудна ситуација пред финалето во Лигата на Шампионите кое ќе го игра против Борусија од Дортмунд.

Навивачите на Дортмунд до Aнгличаните: Се надевавте на ваше финале, но ќе гледате Шваби!

Спортклуб - 24.05.2013

Утре во Лондон се игра големото финале во Лигата на шампионите помеѓу Баерн и Борусија, а приврзаниците на Борусија се решија на интересен начин да се пошегуваат пред натпреварот.

Фан vs. Фан: Дуел меѓу фановите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд

СуперСпорт - 24.05.2013

Во пресрет на утрешното големо финале од Лигата на Шампионите помеѓу германските гиганти Борусија Дортмунд и Баерн Минхен, спортскиот сајт СуперСпорт ќе овозможи на двајца фанови од двете страни да ...

Историјата е учителка на животот

Спортклуб - 24.05.2013

За да можеме да ги предвидуваме нешата кои не очекуваат, некогаш е доволно само внимателно да проучиме што се случувало во минатото.

Шефот на Борусија со закана до Баерн: Само ние можеме да ги спречиме “баварците“

Локално - 24.05.2013

Претседателот на Борусија Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке упати закана кон Баерн Минхен, на само ден пред финалето во Лигата на Шампионите на "Вембли". "Фактите се такви.

Вајденфелер: Аутсајдери сме, но сè е можно

Локално - 24.05.2013

Голманот на Борусија Дортмунд, Роман Вајденфелер е убеден дека неговиот тим може да остане во сеќавањата на навивачите исто толку долго како тимот кој ја освоил Лигата на Шампионите во 1997 година.

Гундоган: Љубовта кон Борусија е како религија во Дортмунд

Локално - 24.05.2013

Фудбалерот на Борусија Дортмунд Илкај Гундоган објасни дека љубовта кон тимот е нешто како религија во градот. Тоа играчот го изјави само ден пред финалето во Лигата на Шампионите против Баерн ...

Хаинкес: Вечерва ќе спијам како бебе, бидејќи германски тим ќе ја освои ЛШ

Локално - 24.05.2013

Тренерот на Баерн Минхен Јуп Хаинкес демонстрира завидно чувство за хумор пред утрешното финале на Лигата на Шампионите против Борусија Дортмунд.

Томас Милер не се плаши од изведување пенали во финалето на ЛШ

Локално - 24.05.2013

Напаѓачот на Баерн Минхен, Томас Милер не ја исклучи можноста носителот на трофејот во Лигата на шампионите утре да биде промовиран преку изведување на пенали.

Рибери: Посилни сме од Борусија Дортмунд!

Курир - 24.05.2013

Фудбалерот од средниот ред на Баерн Минхен Франк Рибери, изјави дека неговиот тим едноставно е пресилен за ривалот Борусија Дортмунд, па доколку тој и неговите соиграчи дадат се од себе, баварскиот ...

Финалето во ЛШ меѓу Баерн и Борусија, пресликано преку тетоважи (фото)

Република - 24.05.2013

Финалето во Лигата на шампионите ќе се игра утре од 20,45 часот на Вембли, во Лондон, а на интересен начин преку тетоважи навивачите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд ја најавија првата и историска ...

Рибери: Баерн е пресилен за Борусија!

БезПардон - 24.05.2013

Фудбалерот на Баерн Минхен, Франк Рибери изјави дека неговиот тим е пресилен за Борусија Дортмунд и дека ќе ја освојат Лигата на Шампионите, доколку дадат се од себе.

(ВИДЕО)Слоница го прогнозира победникот во Лига на шампионите

Primetime - 24.05.2013

По европското првенство и успешно погодените резултати, „видовитата“ Нели го одбра Барен пред Борусија. Слоницата Нели од едно место во Германија го направи својот избор – Баерн ќе ја освои Лигата на ...

Ако му верувате на слон обложете се на Баерн (видео)

Република - 24.05.2013

Почна со октопод, продолжи со сите други животни. Овојпат слоницата Нели погодува кој ќе победи во Лигата на шампиони. Таа вели дека Баерн ќе ја освои Лигата на шампионите за сезона 2012/2013.

Фудбалерите трчаат по топката - победува Германија

Deutsche Welle - 23.05.2013

Фудбалска Германија со нетрпение го очекува финалниот натпревар во Лигата на шампионите. Германско - германското финале на Вембли е резултат на редица реформи во германскиот фудбал.

Слонот Нели предвидува победа на Баерн

Оn.net - 23.05.2013

„Видовитиот“ слон Нели предвиде дека Баерн Минхен ќе слави во финалето од Лигата на шампиони. Претходно Нели неколку пати успешно ги погоди резултатите на германската репрезентација за време на ...

Рибери: Посилни сме од Борусија Дортмунд

24Фудбал - 23.05.2013

Баерн Минхен во голем стил стигна до финалето од Лигата на Шампионите, Баварците имаат импресивна сезона која кулминираше со вкупна победа од 7-0 над Барселона.

Рибери: Сакам да ја завршам кариерата во Баерн

СуперСпорт - 23.05.2013

Фудбалерот од Баенр Минхен Франк Рибери изјави денеска дека сака да остане во тој клуб до крајот на кариерата. Повторнот французинот она што повеќе пати истакнуваше досега дека сака да остане во ...

Единаесеттото место во Англија вреди повеќе од Лигата на шампионите

Н.Македонија - 23.05.2013

Секој од играчите на Норвич инкасира 292 илјади евра за пласманот на 11-та позиција во англиската Премиер-лига, додека нивните колеги од Борусија Дортмунд ќе заработат по 147 илјади евра, под услов ...

Рибери: Посилни сме од Борусија Дортмунд

Кајгана - 23.05.2013

Френк Рибери верува дека Баерн Минхен има поголеми шанси од Борусија Дортмунд да дојде до трофејот од Лигата на Шампионите.

(ВИДЕО) Слоницата Нели прогнозира: Баерн ќе биде шампион

Спортклуб - 23.05.2013

Баерн Минхен ќе триумфира во саботното финале од Лигата на шампионите, тврди слоницата Нели која последната година ја има улогата на прогнозер на големите натпреварувања.

Баерн резервирал сала за прослава на европската титула

Дерби - 23.05.2013

Новиот германски шампион, Баерн Минхен, очигледно очекува сезоната да ја заврши со освојување на уште еден трофеј - тој во Лигата на шампионите.

Данте алармира: Да не ја потценуваме Борусија

Локално - 23.05.2013

Фудбалерот на Баерн Минхен, Данте ги повика своите колеги да не го потценуваат тимот на Борусија Дортмунд во финалето на Лигата на шампионите.

Рибери: Баерн е премногу силен за Борусија

Локално - 23.05.2013

Фудбалерот на Баерн Минхен, Франк Рибери изјави денеска дека неговиот тим е пресилен за Борусија од Дортмунд и дека ќе ја освојат Лигата на Шампионите, доколку дадата се од себе.

Баерн резервира сала за да ја прослави победата во финалето на ЛШ

Локално - 23.05.2013

Кај раководството на Баерн нема сомнеж дека тимот ќе победи во финалето на Лигата на Шампионите против Борусија Дортмунд во сабота.

И покрај сите трофеи, Баерн секојдневно живее со неуспехот

Точка - 23.05.2013

Иако веќе со децении е во врвот на европскиот фудбал, Баерн во последниве 37 години само еднаш успеа да се искачи на континенталниот трон, а тоа беше пред дванаесет години.

Забранета кореографијата на Борусија преку Вембли поради "здравствени причини"?!

Точка - 23.05.2013

Навивачите на Борусија Дортмунд покрај тоа што се познати по "грмењето" кое го произведуваат на својот "Жолт ѕид", на јужната трибина на Вествален, познати се и по одличните кореографии кои ги ...

Борусија и Баерн можат да наполнат 10 стадиони како Вембли

Спортарена - 23.05.2013

Вистинско лудило владее во Германија за билети за финалето задутре на Вембли. Првото германско финале во историјата на најпрестижното клубско европско натпреварување може да наполни задутре десет ...

Најлошиот од Премиер лига колку Борусија и Баерн заедно

Оff.net - 22.05.2013

Квалитетот на германската Бундеслига расте од година на година, а Баерн Минхен и Борусија Дортмунд во моментов се најдобри во Европа, но сепак тие заедно од ТВ права заработуваат колку еден Квинс ...

Македонскиот фан клуб на Баерн Минхен организира следење на финалето од Лигата на Шампионите

24Фудбал - 22.05.2013

Доколку и вие сте симпатизер на тимот на Баерн Минхен тогаш совршено место за гледање на финалето од Лигата на Шампионите за вас ќе биде градскиот плоштад во Скопје, каде што фан клубот на Баерн од ...

Баерн Минхен ги срушил сите можни рекорди во Бундеслигата!

МКД - 22.05.2013

Зад фудбалерите на Баерн Минхен е фантастична сезона во домашната Бундеслига во која доминираа од самиот почеток до крајот и до титулата дојдоа на маестрален начин со 25 бодови предност пред Борусија ...

Без кореографии на Вембли?

СуперСпорт - 22.05.2013

Навивачите на Борусија Дортмунд се познати по фантастичните кореографии кои ги прават во текот на натпреварот. Сепак, како што стојат работите, навивачите на Милионерите можат да бидат скратени за ...

Бекенбауер посакува голеада на „Вембли“

Идивиди - 22.05.2013

Почесниот претседател на Баерн Минхен, Франц Бекенбауер посака да гледа спектакуларен меч со многу голови во финалето на Лигата на шампионите кое в сабота се игра на „Вембли“ во Лондон.

Занимливости и факти пред финалето во ЛШ

Спортклуб - 22.05.2013

За само неколку дена, во финалето од Лигата на Шампионите на „Вембли“ силите ќе ги одмерат Бунделслигашите Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.

Финалето во ЛШ без англичани

Алфа - 22.05.2013

Во финалнот натпревар ќе настапат играчи од Австралија, Белгија, Бразил, Франција, Хрвтска, Холандија, Австрија, Перу, Полска, Швајцарија, Шпанија, Турција, Германија, Украина и Србија.

Финалето на Лигата на шампиони без Англичани

А1 On - 22.05.2013

Во финалето на Лигата на шампиони, помеѓу Баерн и Дортмунд ќе учествуваат фудбалери од 15 различни националности, но меѓу нив нема да има Англичани.

Финалето во ЛШ ќе мине без Англичани

СуперСпорт - 22.05.2013

Во финалето во Лигата на шапиони, во кое ќе играат Борусија Дортмунд и Баерн Минхен, ќе настапат играчи од 15 различни националности.

Бекенбауер: Борусија нема шанси против Баерн во финалето на ЛШ

Локално - 22.05.2013

Почесниот претседател на Баерн Минхен, Франц Бекенбауер прогнозира убедлива победа за својот тим во финалето во Лигата на Шампионите против Борусија Дортмунд.

ВИП зоната на Вембли пречка за правење кореографија на навивачите на Дортмунд

Локално - 22.05.2013

Навивачите на Борусија Дортмунд се познати како едни од најстрасните во светот и секогаш успеваат да измислуваат оригинална кореографија за средбите на својот тим.

10.5 милиони евра за победникот во Лигата на Шампионите

Локално - 22.05.2013

Победата во финалето на Лигата на шампионите не само што ќе им донесе престиж на Баерн или Борусија Дортмунд, но победникот од турнирот ќе добие и дополнителен бонус од 10.5 милиони евра.

Јуп Хаинкес е подготвен да го преземе Реал Мадрид, тврди Марка

Локално - 22.05.2013

Тренерот на Баерн Минхен, Јуп Хаинкес е подготвен да се врати на чело на Реал Мадрид, тврди шпанскиот весник Марка. Според информациите, агентот на Германецот Енрике Рејес бил на "Сантијаго Бернабеу" ...

Клоп ќе земе 300.000 евра, ако Дортмунд ја освои ЛШ

Локално - 22.05.2013

До моментов, во Борусија Дортмунд заработиле над 60 милиони евра само од учеството во Лигата на шампионите. Според весникот "Билд" клубот ќе подари и солидни бонуси при успех во финалето против Баерн ...

Манџукиќ: Финалето на "Вембли" е награда за моите напори, немам трпение натпреварот да почне

Локално - 22.05.2013

Напаѓачот на Баерн Минхен, Марио Манџукиќ призна дека нема трпение финалето во Лигата на Шампионите да започне. Пред хрватските медиуми, голгетерот изјави дека секогаш сонувал да игра финале на ...

Ноер сака да шутира пенал против Борусија Дортмунд

Локално - 22.05.2013

Фудбалерите на Баерн Минхен вежбале пенали на тренинзите пред финалето на Лигата на Шампионите против Борусија Дортмунд во сабота.

Клоп ги мотивира своите играчи со фотографии од фудбалерите на Барселона

Точка - 22.05.2013

Уште малку остана до финалето од Лигата на шампионите. Во сабота на Вембли во Лондон за големиот пехар ќе се борат двата бундеслигашки ривали, Борусија Дортмунд и Баерн Минхен.

Финалето на Вембли без навивачка кореографија

Курир - 22.05.2013

Навивачите на Борусија Дортмунд се познати по фантастичната кореографија која ја прават во текот на мечевите на својот омилен клуб.

Фан клубот на Баерн Минхен од Македонија организира следење на финалето од Лигата на Шампионите

Таратур - 22.05.2013

Официјалниот македонски фан клуб на Баерн Минхен ги повикува своите членови и сите фанови на Баварците од Македонија на голем фан собир по повод финалето од Лигата на Шампионите.

Финалето во ЛШ ќе мине без Англичани

Хајд Парк - 22.05.2013

Прочитано: 246 пати Во финалето во Лигата на шапиони, во кое ќе играат Борусија Дортмунд и Баерн Минхен, ќе настапат играчи од 15 различни националности.

Фан клубот на Баерн Минхен од Македонија организира следење на финалето од Лигата на Шампионите

Турлитава - 22.05.2013

Официјалниот македонски фан клуб на Баерн Минхен ги повикува своите членови и сите фанови на Баварците од Македонија на голем фан собир по повод финалето од Лигата на Шампионите.

Финалето во ЛШ ќе мине без Англичани

Макфакс - 22.05.2013

Во финалето во Лигата на шапиони, во кое ќе играат Борусија Дортмунд и Баерн Минхен, ќе настапат играчи од 15 различни националности.

ВИДЕО: Слончето Нели прогнозира победа на Баерн во Лигата на шапионите

Lider - 22.05.2013

Паркот Серенгети во Германија е дом на Нели, слон чии сопственици тврдат дека има способност да ги предвиди резултатите на фудбалските натпревари.

Инфографик Борусија Дортмунд - Баерн Минхен

Оn.net - 21.05.2013

Во сабота од 20:45 часот се игра големото финале во Лигата на шампиони меѓу Борусија Дортмунд и Баерн Минхен. Еве еден инфографик за сè она што сакате да дознаете за германската ...

Рибери: Сакам да ја завршам кариерата во Баерн

24Фудбал - 21.05.2013

Рибери веќе шест години е член на Баерн Минхен, Французинот е среќен на Алијанц Арената и не планира да ја промени средината. „Баерн Минхен е машинерија. Навистина е нешто огромно.

Баерн доби поддршка од Минхенската филхармонија

Оff.net - 21.05.2013

Со звуците на химната од Лигата на шампионите кои ќе ги препознаете во текот на композицијата, членовите на филхармонијата од Минхен, предводени од маестро Лорин Мацел.

Нова срамна одлука од УЕФА - жртви навивачите на Борусија Дортмунд!

Спортклуб - 21.05.2013

Навивачите на Борусија Дортмунд за финалниот натпревар од ЛШ против Баерн Минхен, подготвувале фантастична кореографија, но според информациите, сето тоа им било расипано од страна на УЕФА! Имено, ...

Блан: Баерн е фаворит

СуперСпорт - 21.05.2013

Лоран Блан верува дека Баерн Минхен е фаворит во финалето на ЛШ, признава дека му завидува на начинот на кој ги совладуваа противниците оваа сезона.

Свадба во Борусија Дортмунд пред финалето на Лигата на шампионите

Локално - 21.05.2013

Во Борусија Дортмунд имаше повод за прослава неколку дена пред финалето на Лигата на шампионите против Баерн во сабота на стадионот "Вембли".

Забрането кортео за финалето во ЛШ на навивачите на Дортмунд - УЕФА го модернизира фудбалот

Сител - 21.05.2013

Навивачите на Борусија Дортмунд за финалниот натпревар од ЛШ против Баерн Минхен, подготвувале фантастична кореографија, но според информациите, сето тоа им било расипано од страна на УЕФА! Имено, ...

ВИДЕО: Баварска филхармонија во боите на Баерн Минхен

Курир - 21.05.2013

Полека се ближи финалето во ЛШ помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, а оваа фудбалска „треска“ ја зафати цела Германија.

Импресивните рекорди на Баварците

Оff.net - 20.05.2013

Стратегот на Баерн Минхен, Јуп Хајнкес повеќе од јасно е зошто се расплака на неговата последна прес конференција. Човекот ќе биде запаметен како тренер кој со својот тим ја имаше најдоминантана ...

Рибери посакува да се пензионира во Баерн

Дерби - 20.05.2013

Франк Рибери признал дека својата фудбалска кариера би сакал да ја заврши во тимот на Баерн Минхен, потенцирајќи дека се чувствуал среќен на „Алианц Арена“ .

Сезоната во Бундеслигата заврши, Баерн скрши 19 рекорди

Локално - 20.05.2013

Германскиот гигант Баерн ја освои рекордната 23-та титула во Бундеслигата уште на почетокот на април, а во преостанатите два натпревари до крајот на сезоната има можност да освои историски 3 титули.

Хаинкес го одведе тимот на Баерн на вечера во својот замок

Локално - 20.05.2013

Тренерот на Баерн Минхен Јуп Хаинкес го одведе целиот тим на вечера во своето село. 68-годишниот стратег ги покани своите фудбалери во замокот во Швалмтал по победата со 4:3 против Борусија ...

Погледнете како Борусија ги провоцира Баварците во пресрет на финалето

Точка - 20.05.2013

Во пресрет на финалето на Вембли оваа сабота, клубот од Дортмунд ги провоцира Баварците потсетувајќи ги на еден навистина болен момент од нивната историја.

Трофејот во Лига на шампиони е нешто посебно

Република - 20.05.2013

Легендарниот дефанзивец на Баерн Минхен и германската фудбалска репрезентација Франц Бекенбауер зборувајќи за финалето на Лига шампиони изјави дека трофејот во ова натправарување е нешто посебно и ...