TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Робен го претрча Рамос со брзина од 37 километри на час

Канал5 - 15.06.2014

Репрезентативецот на Холандија Ариен Робен на супер дербито против бранителот на тронот Шпанија постави нов рекорд на Светските првенства во спринт. Еден од хероите на Холандија во величествената ...

Фердинанд проговори за Ван Перси и Мојс

СуперСпорт - 15.06.2014

Рио Фердинанд откри повеќе детали за односот помеѓу Мојс и Ван Перси. Но сега е јасно дека за Холанѓанецот доаѓаат подобри денови. Рио Фердинанд е стручен консултант на „BBC” за Светското првенство, ...

Ван Перси: Првиот погодок против Шпанија беше мојот најдобар гол во кариерата

Спортклуб - 15.06.2014

Напаѓачот на Холандија Робин Ван Перси го прокоментираше првиот погодок против Шпанија. Според Ван Перси, тоа бил неговиот најдобар гол во текот на неговата кариера како професионален фудбалер.

Рекорд: Робен е најбрз светски фудбалер

Екипа - 15.06.2014

Арјен Робен беше меѓу хероите на холандскиот национален тим при убедливиот триумф над Шпанија, а членот на Баерн Минхен на овјо меч го урна и рекордот за најбрз светски фудбалер.

Нов рекорд: Аријен Робен е најбрзиот фудбалер на сите времиња! (ФОТО)

SportMedia - 15.06.2014

Холандскиот фудбалер Аријен Робен е новиот најбрз фудбалер во историјата на фудбалот. Иако претходно на првото место се наоѓаше Тео Волкот, кој во септември 2013 година претрча 100 метри со 35,7 ...

Спринтот на Робен достигнал рекордни 37 км/ч

Дерби - 15.06.2014

Холандските медиуми се уште се под импресии на големата победа на „портокаловите“ над светскиот шампион Шпанија. Денеска угледниот „Де Телеграф“ тврди дека при постигнувањето на последниот гол, Робен ...

ФОТО: Робен е најбрз фудбалер, го “прошиша“ Рамос со 37 км/ч!

Курир - 15.06.2014

Холанѓанецот Арјен Робен трчал со брзина од 37 километри на час за време на продорот пред постигнувањето на својот втор погодок на натпреварот против Шпанија.

Робен е најбрз во светот - „Летачкиот“ Холанѓанецот го сруши рекордот на Волкот

Спортклуб - 15.06.2014

Холандскиот репрезентативец Арјен Робен го сруши рекордот на Тео Волкот, кога станува збор за најбрз фудбалер во светот. Во септември 2013. година, ФИФА објави дека крилниот напаѓач на Арсенал Тео ...

Робен e најбрзиот фудбалер во историјата на СП

Кајгана - 15.06.2014

Холанѓанецот Аријен Робен, го собири рекордот на Светските првенства во спринт. Крилниот напаѓач кој беше херој во победата на Холандија над Шпанија (5-1), во дуелот со Серхио Рамос трчал со брзина ...

Робен најбрзиот фудбалер во историјата на СП

Макфакс - 15.06.2014

Холанѓанецот Аријен Робен, го собири рекордот на Светските првенства во спринт. Крилниот напаѓач, кој беше херојот во победата на Холандија над Шпанија (5-1), во дуелот со Серхио Рамос трчал со ...

Официјално: Робен е најбрз фудбалер на сите времиња!

СуперСпорт - 15.06.2014

Во септември 2013 година, ФИФА објави дека крилниот напаѓач на Арсенал Тео Волкот е најбрз фудбалер на планетата, поради тоа што успеа да постигне брзина од 35.7 километри на час на еден меч.

Нејмар, Робен и Ван Перси најдобри голгетери по три дена на СП

Алфа - 15.06.2014

По три дена на Мундијалот во Бразил, домашниот фудбалер Нејмар и репрезентативците на Холандија Ајрен Робен и Робин Ван Перси се на врвот на листата на стрелци.

Робен го собори рекордот во спринт на СП

МКД - 15.06.2014

Холанѓанецот Арјен Робен го собори рекордот на Светските првенства во спринт (максимално достигната брзина во еден трк) на натпреварот против Шпанија.

Робен официјално најбрз во светот (видео)

Локално - 15.06.2014

Ариен Робен веќе е најбрзиот фудбалер во светот. Досегашното достигнување од 35,7 километри го држеше англичанецот Тео Волкот, но во дуелот со Шпанија (5:1), Робен разви 37,0 км/ч, со што регистрира ...

Фудбалерите на Бразил не ја отпишуваат Шпанија, и покрај поразот од Холандија

Локално - 15.06.2014

Фудбалерите на бразилската репрезентација не го отпишуваат актуелниот светски и европски шампион Шпанија, и покрај шокантниот пораз со 1:5 за тимот од Холандија во првиот натпревар од групата Б на ...

Робен е најбрзиот фудбалер (фото)

Република - 15.06.2014

Играчот на Баерн Минхен Арјен Робен трчал со брзина од 37 километри на час за време на продорот пред постигнувањето на својот втор погодок на натпреварот против Шпанија.

Перси: Голот против Шпанија е најдобар во целата моја кариера

Локално - 15.06.2014

Напаѓачот на Холандија Робин ван Перси го одреди погодокот со глава против Шпанија како “најдобар” во текот на неговата кариера на професионален фудбалер.

Ван Перси Супермен

Вечер Прес - 15.06.2014

Холандскиот напаѓач Робин ван Перси во победата над Шпанија (5:1) постигна погодок за кој ќе се зборува долго. Ван Перси направи мајсторски потег откако по долгата топка во казнениот простор во лет ...

Дел Боске: Не сакам да донесувам погрешни одлуки

Вечер Прес - 15.06.2014

Шпанија беше шокирана на првиот меч на СП 2014. Бранителот на титулата неочекувано доживеа дебакл во дуелот со Холандија, која победи со 5:1 и со камата и се реваншира на "црвената фурија" за поразот ...

Робен е најбрз фудбалер, го “прошиша“ Рамос со 37 км/ч!

Lider - 15.06.2014

Холанѓанецот Арјен Робен трчал со брзина од 37 километри на час за време на продорот пред постигнувањето на својот втор погодок на натпреварот против Шпанија.

Ван Гал импресиониран од неговите избраници

Канал5 - 14.06.2014

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Луис ван Гал изјави дека е шокиран во позитивна смила од играта и победата на неговиот тим на средбата со Шпанија (5:1).

Летечкиот Холанѓанец Робин Ван Перси

Дерби - 14.06.2014

Холандија го детронизираше актуелниот светски првак Шпанија со 5:1, во меч во кој по два гола дадоа Робин Ван Перси и Арјен Робен, а во листата на стрелците се запиша и младиот Стефан Де Вриј.

Фотографиите кои им ја враќаат надежта на навивачите на Јунајтед (ФОТО)

SportMedia - 14.06.2014

Луј Ван Гал и Робин Ван Перси синоќа имаа ноќ за паметење откако ја здробија Шпанија со 3-1, но на овој триумф најмногу се израдуваа навивачите на англискиот гигант Манчестер Јунајтед, кои се ...

Ван Перси: Неверојатна победа

Алфа - 14.06.2014

Во првото големо дерби на Светското првенство Холандија ја декласираше Шпанија, а по триумфот над бранителот на трофејот во победничкиот состав владееше еуфорична атмосфера.

Холандските медиуми ги слават хероите

Макфакс - 14.06.2014

„Херои“, „Слатка, голема и заслужена холандска победа“ – само се дел насловите во холандските весници по величенствената победа на Холандија над Шпанија (5-1) на светското првенство.

Фердинанд го откри проблемот меѓу Мојс и Ван Перси

Дерби - 14.06.2014

Рио Фердинанд се одлучи да проговори за лошиот однос помеѓу Робин ван Перси и веќе екстренерот на Манчестер Јунајтед, Дејвид Мојс. Како компарација за одличната игра за Холандија под водство на Луј ...

Холандскиот херој: Неверојатно, ова е остварување на сонот!

СуперСпорт - 14.06.2014

Робин Ван Перси беше стрелец на два гола и одигра фантастичен натпревар во дресот на Холандија против Шпанија. После натпреварот тој ја пофали работата на Луис Ван Гал кој одлично ја припремил ...

Ван Гал шокиран од историската победа

Нетпрес - 14.06.2014

Селекторот на Холандија, Луи ван Гал, веднаш по историската победа над големиот должник, репрезентацијата на Шпанија изјави дека ретко кој, а можеби и немало такви кои помислиле дека Холандија може ...

Ван Гал: Жени може, но еуфорија не!

Дерби - 14.06.2014

Селекторот на холандската репрезентација верува дека неговите играчи и покрај победата од 5:1 над актуелниот светски првак можеле да одиграат уште подобро.

Ван Перси – Супермен

Хитпортал - 14.06.2014

Р обин ван Перси беше еден од најзаслужните за синоќешната голема победа на неговата Холандија против актуелниот светски шампион Шпанија со 5:1. Поради тоа, како и поради начинот на кој Робин го ...

Холандските медиуми ги слават хероите

Кајгана - 14.06.2014

„Херои“, „Слатка, голема и заслужена холандска победа“ – се само дел од насловите во холандските весници по величенствената победа на Холандија над Шпанија (5-1) на светското првенство.

Ван Гал импресиониран од неговите избраници

А1 On - 14.06.2014

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Луис ван Гал изјави дека е шокиран во позитивна смила од играта и победата на неговиот тим на средбата со Шпанија (5:1).

СП Бразил:Робен блескаше , Шпанија на колена!!!

Сител - 14.06.2014

Makfaks АрхиваНајави се |Регистрирај се |Мобилна верзија | Пребарај: 14 Јуни 2014 0:16 CET НасловнаМакедонија Црна хроника Свет Економија Спорт Култура Занимливости Анализи Спорт ...

ВИДЕО: Пукна петарда во мрежата на светскиот првак, Холандија ја декласира Шпанија

Кајгана - 14.06.2014

Актуелниот светски првак Шпанија со пораз ја започна одбраната на титулата освоена пред четири години во Јужна Африка. Во првиот натпревар од Б групата, Холандија ја декласира Шпанија со 5-1 (1-1).

Холандија ја „згази“ Шпанија

Хитпортал - 14.06.2014

Р епрезентацијата на Холандија во првиот натпревар од Светското првенство ја совлада Шпанија со 1:5. Холандија ја прегази Шпанија на стартот од Светското првенство и му го нанесе највисокиот пораз на ...

Ван Перси – Супермен

А1 On - 14.06.2014

Робин ван Перси беше еден од најзаслужните за синоќешната голема победа на неговата Холандија против актуелниот светски шампион Шпанија со 5:1. Поради тоа, како и поради начинот на кој Робин го ...

Ван Перси: Ван Гал ги прочита Шпанците

Дерби - 14.06.2014

Робин ван Перси уште еднаш ја потврди својата класа со својот маестрален настап и двата гола на дуелот меѓу Холандија и Шпанија кој во рамките на СП во Бразил, неговата репрезентација го доби со 5:1.

Ван Перси: Не сакавме да застанеме

Курир - 14.06.2014

Робин ван Перси со два гола и со помош на Робен и соиграчите потполно ги понижи фудбалерите на Шпанија со победа од 5:1 на стартот на мундијалската група Б. -Ова е неверојатно.

ФОТО НА ДЕНОТ: Робин „Супермен“ ван Перси

Екипа - 14.06.2014

Робин ван Перси се небесен скок и прекрасен погодок со глава го постигна израмнувачкиот погодок за Холандија на мечот со Шпанија, иницирајќи го големиот пресврт и убедливиот триумф над светскиот ...

Ван Перси: Понекогаш се случуваат работи кои не можат ниту да се замислат

24Фудбал - 14.06.2014

Холандија со неверојатни 5-1 ја прегази селекцијата на Шпанија, никој не ни можеше да помисли дека може да се случи еден ваков резултат. „Ова е нереално. Ова е остварување на сонот за Холандија.

Холандија го декласира актуелниот шампион

ЗаЗабава - 14.06.2014

Фудбалерите на Холандија го декласираа актуелниот светски шампион Шпанија со 5-1 во рамките на првото коло од Б групата на Мундијалот во Бразил. "Фуријата" поведе со голот на Чаби Алонсо од пенал во ...

Ван Перси: Одевме на голот се посилно и посилно

СуперСпорт - 14.06.2014

Робин Ван Перси со два гола ја предводеше Холандија до голема победа над актуелниот шампион на светот Шпанија (5:1), а после мечот фантастичниот напаѓач истакна дека натпреварот одеше според планот ...

ВИДЕО: Робин Ван Супермен

СуперСпорт - 14.06.2014

Холандија ја разби репрезентацијата на Шпанија во третиот натпревар на ова Светско првенство. Ван Перси најави дека на овој Мундијал ќе блеска. Тој денес постигна маестраелен погодок и не му даде ...

Ван Гал: И јас сум шокиран, како и светот

Екипа - 14.06.2014

Речиси да не постоеше човек на планетата кој веруваше дека Холандија може да го демолира светскиот шампион Шпанија на таков начин. Дури и селекторот на „лалињата“, Луис Ван Гал призна дека и самиот е ...

Холандија ја понижи Шпанија

Нетпрес - 14.06.2014

Можеби најинтересниот натпревар кога е во прашање првото коло од групната фаза, дерби пресметката во групата “Б” помеѓу финалистите од претходниот Мундијал, репрезентациите на Холандија и Шпанија, ...

Летечкиот Холанѓанец: Робин Супермен Ван Перси (ФОТО)

МКД - 14.06.2014

Холандските навивачи го сметаат Робин Ван Перси за еден од најзаслужните фудбалери за вчерашниот убедлив триумф. Тој вчера беше стрелец на израмнувачкиот погодок и уште еднаш во 72 та минута.

Ван Гал: Не очекував дека ќе и постигнеме пет гола на Шпанија

Локално - 14.06.2014

Тренерот на Холандија, Луис Ван Гал беше на седмото небо од радост откако ја декласираше Шпанија со 5:1. “Лалињата” го понижија светскиот шампион во повторување на финалето од Мундијалот 2010 и ...

СП 2014: Ван Перси – Супермен

Денешен - 14.06.2014

Робин ван Перси беше еден од најзаслужните за синоќешната голема победа на неговата Холандија против актуелниот светски шампион Шпанија со 5:1 . Поради тоа, како и поради начинот на кој Робин го ...

Робен и Ван Перси влегоа во историјата

Локално - 14.06.2014

Холандија одигра фантастичен натпревар и го декласираше светскиот шампион Шпанија со 5:1, а над сите беа двете големи ѕвезди на “лалињата” Робин ван Перси и Ариен Робен.

Ван Гал импресиониран од неговите избраници

Н.Македонија - 14.06.2014

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Луис ван Гал изјави дека е шокиран во позитивна смила од играта и победата на неговиот тим на средбата со Шпанија (5:1) - Верував дека моите ...

Ван Перси е наречен Супермен

Н.Македонија - 14.06.2014

Робин ван Перси е н аречен Робин-Супермен од холандските навивачи, кои го сметаат за еден од најзаслужните за синоќешната голема победа на неговата Холандија против актуелниот светски шампион Шпанија ...

ФОТО: Летечкиот Холанѓанец е новиот Супермен

Идивиди - 14.06.2014

По натпреварот помеѓу Холандија и Шпанија, во кој Холанѓаните го прегазија актуелниот светски првак со 5:1, Робин Ван Перси стана вистинска сензација на социјалните мрежи.

Дебакл на Шпаниците на петок 13-ти

Вистина.мк - 14.06.2014

Иако е само почеток на Мундијалот и не мора ништо да значи , сепак апсолутниот светски фудбалски владетел долго време ќе го памети поразот од Холанѓаните.

Ван Перси: Не сакавме да застанеме

Вистина.мк - 14.06.2014

Робин ван Перси со два гола и со помош на Робен и соиграчите потполно ги понижи фудбалерите на Шпанија со победа од 5:1 на стартот на мундијалската група Б. -Ова е неверојатно.

Ван Перси стана Супермен

Lider - 14.06.2014

Робин ван Перси беше еден од најзаслужните за синоќешната голема победа на неговата Холандија против актуелниот светски шампион Шпанија со 5:1. Поради тоа, како и поради начинот на кој Робин го ...

Ван Перси: Акцијата за првиот гол ја работевме со седмици на тренинзите

Вистина.мк - 14.06.2014

Робин Ван Перси одигра фантастичен натпревар и постигна два погодоци на вчерашниот натпревар на кој Холандија ја декласираше Шпанија со високи 5:1. „Ова е неверојатно.

„Црвената фурија“ со нов адут против „лалињата“

Дневник - 13.06.2014

Шпанија ќе ја почне одбраната на титулата светски првак против Холандија, истиот противник со кој се сретна во финалето пред четири години во Јужна Африка (1-0).

СП 2014: За славниот фудбалер Гулит одбраната е проблем за Холандија

Канал5 - 13.06.2014

На еден од трите натпревари од денешната програма на Светското првенство ќе играат финалистите од последниот Мундијал: Шпанија и Холандија. Тоа воедно ќе биде и дерби од Б групата, во која играат ...

За Робен Холандија не е фаворит за титулата

Канал5 - 13.06.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил денеска продолжува со натпреварот меѓу Мексико -Камерун и со првото големо дерби Шпанија-Холандија, како реприза на финалето на претходниот Мундијал во Јужна ...

Светскиот првак прегазен и посрамен

Утрински - 13.06.2014

Холандија го торпедираше голот на Касилјас (5:1) и ја нокаутираше Шпанија во 1. коло од групата Б Селекцијата на Шпанија успеа да поведе со голот на Чаби Алонсо од пенал, а потоа следеше тежок удар ...

Холандија и се реваншира на Шпанија

Нетпрес - 13.06.2014

Од сите натпревари кои се денеска на програмата, убедливо најголемо внимание привлекува дерби пресметката во групата “Б”, дуелот помеѓу финалистите од претходниот Мундијал, репрезентациите на ...

Ван Перси: Сакам да играм до мојата 40-та година

Спортклуб - 13.06.2014

Холандскиот напаѓач во редовите на Манчестер Јунајтед Робин Ван Перси воопшто не размислува за завршување на фудбалската кариера. Во пресрет на вечерашниот дуел со Шпанија Ван Перси истакна дека има ...

Ван Гал: Шпанија е најдобра

24Фудбал - 13.06.2014

Вечерва Холандија ја започнува својата авантура на светското првенство во Бразил, а прв противник на Лалињата е светскиот шампион, Шпанија. Селекторот на Холандија, Луис ван Гал кој работеше во ...

СП 2014: За славниот фудбалер Гулит одбраната е проблем за Холандија

А1 On - 13.06.2014

На еден од трите натпревари од денешната програма на Светското првенство ќе играат финалистите од последниот Мундијал: Шпанија и Холандија. Тоа воедно ќе биде и дерби од Б групата, во која играат ...

Ван Гал: Чави и Иниеста се мој производ

Спортклуб - 13.06.2014

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед и актуелен селектор на Холандија Луис Ван Гал изјави дека Чави и Андрес Иниеста се резултат на неговата работа додека беше тренер на Барселона.

Робен: Холандија не е меѓу фаворитите

Курир - 13.06.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил денеска продолжува со натпреварот меѓу Мексико -Камерун и со првото големо дерби Шпанија-Холандија, како реприза на финалето на претходниот Мундијал во Јужна ...

Ван Гал: Јас ги создадов Иниеста и Чави

СуперСпорт - 13.06.2014

Ван Гал за Fifa.com изјави дека Чави и Иниеста треба да му бидат вечно благодарни за тоа што од нив направил големи играчи. Холандскиот селектор и тренер на Манчестер Јунајтед вели дека тој е ...

Ван Гал ќе ја менува стратегијата за да ја спречи Шпанија

SportMedia - 13.06.2014

Холандија започнува уште една невозможна мисија – конечно да го освои Светското првенство, по трите загубени финалиња во историјата. Сепак, како и низ историјата, така и овој пат воопшто нема да им ...

Девојки, напред! Гласаме (и навиваме) за фраер: Фернандо Торес VS Робин Ван Перси

МакМода - 13.06.2014

Натпреварот Шпанија – Холандија започнува во 21 часот. Подгответе ги косите. Се разбира, за кубење. Ма, какво пиво! Ви препорачуваме едно живо јајце да конзумирате пред жешкиот фудбалски натрпевар на ...

Ван Гал: Горд сум на Чави и Иниеста

Курир - 13.06.2014

Селекторот на Холандија Луј ван Гал изјавил дека шпанските фудбалери Чави Хернандез и Андрес Иниеста би требало да му се заблагодарат за кариерите кои ги направиле.

Време е за наплата на долговите - Холандија ќе се одмаздува против Шпанија

Спортклуб - 13.06.2014

Ждрепката беше немилосрдна, па така, освен што ги смести финалистите од минатото Светско првенство во иста група, судбината посака овие две репрезентации, да играат уште во првото коло од Мундијалот ...

Прекрасен гол на Ван Перси, Алонсо прецизен од пенал (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2014

Шпанија и Холандија во моментов го играат натпреварот од првото коло од групната фаза на Светското фудбалско првенсвто во Бразил. Првото полувреме повторно донесе вистински фудбалски возбудувања и ...

(ВИДЕО) Прекрасен гол на Робин Ван Перси!

Спортклуб - 13.06.2014

Фудблаерот на репрезентацијата на Холандија Робин Ван Перси постигна прекрасен гол со глава против Шпанија. На полувреме резултатот е 1:1. Шпанија дојде до предност со гол од пенал преку Чаби Алонсо, ...

Пукна петарда во мрежата на светскиот првак, Холандија ја декласира Шпанија

Макфакс - 13.06.2014

Актуелниот светски првак Шпанија со пораз ја започна одбраната на титулата освоена пред четири години во Јужна Африка. Во првиот натпревар од Б групата, Холандија ја декласира Шпанија со 5-1 (1-1).

Холанѓаните со „петарда“ и се одмаздија на Шпанија

Оn.net - 13.06.2014

Во реприза од финалето од пред четири години Холандија го надигра и декласира бранителот на титулата Шпанија со 5:1 во рамките на групата Б во Салвадор.

„Лалињата“ го понижија светскиот шампион

А1 On - 13.06.2014

Актуелниот светски шампион е понижен на стартот од Мундијалот. Шпанија загуби од Холандија со убедливи 5:1, возвраќајќи им со полна мера за поразот во финалето на СП во Јужна Африка.

Магија на Холандија, Лалињата удрија силно по шампионот

24Фудбал - 13.06.2014

Вистински кошмар за шампионот, Холандија ја нокаутираше Шпанија во првото коло од групната фаза, фантастични 5-1 за портокаловите. Прекрасен натпревар за Холандија и сите неутрални љубители на ...

СП: Холандија го декласираше Светскиот шампион (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2014

Шпанија доживеа тотален дебакл на денешниот дуел со Холандија во првото коло од групата Б на Светското фудбалско првенство во Бразил. „Лалињата" со 5:1 ја прегазија „Црвената Фурија" која вечерва не ...

Холандија го декласира светскиот шампион

Дерби - 13.06.2014

Шпанија доживеа непријатен пораз од убедливи 5:1 во дуелот со Холандија во првиот настап за овие две селекции на Светското првенство во Бразил. Актуелниот светски шампион прв поведе и тоа со голот на ...

Видео: „Лалињата“ се одмаздија, дебакл за шампионот

Спортски - 13.06.2014

Актуелниот светски шампион Шпанија доживеа вистински дебакл на отварањето на СП и беше поразена од Холандија со високи 5:1, а „лалињата“ на најдобар начин се одмаздија за поразот во финалето пред ...

Светскиот првак прегазен и посрамен (ВИДЕО)

Телеграф - 13.06.2014

Холандија го „торпедираше“ голот на Касилјас и ја прелета Шпанија во 1. коло од групата Б Селекцијата на Шпанија успеа да поведе со голот на Чаби Алонсо од пенал, а потоа следеше тежок удар од страна ...

Нокаут за Шпанија на отворањето на Светското првенство од Холандија

СуперСпорт - 13.06.2014

Фудбалската репрезентација на Шпанија катастрофално ја започна одбраната на титулата светски шампион. Црвената фурија вечерва доживеа убедлив пораз од селекцијата на Холандија со 5:1.

Ван Перси: Ван Гал ја прочита Шпанија

Екипа - 13.06.2014

Огромна е радоста во таборот на холандскиот национален тим по вечерашниот убедлив триумф над актуелниот светски првак Шпанија. Робин ван Перси со два погодоци заедно со Арјен Робен беше фантастичен ...

Холандија ја „згази“ Шпанија

Спортклуб - 13.06.2014

Репрезентацијата на Холандија во првиот натпревар од Светското првенство ја совлада Шпанија со 1:5. Холандија ја прегази Шпанија на стартот од Светското првенство и му го нанесе највисокиот пораз на ...

Холандија направи чудо: Шпанија прими пет гола по 51 година!

SportMedia - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во Бразил, репрезентацијата на Шпанија го забележа најтешкиот пораз во последните пет децении. Според статистиката, поразот од 5-1 од страна на Холандија во ...

Тајна на успехот на Холандија: Сопругите во хотел пред натпревар

Екипа - 13.06.2014

Репрезентацијата на Холандија го одигра својот најдобар натпревар во последните дваесетина години, а не требаше да мине многу време за да се открие и тајната на успехот на „лалињата“.

Ван Перси: Да ѝ дадете пет гола на Шпанија не е мала работа!

SportMedia - 13.06.2014

Двојниот стрелец на мечот против Шпанија, Робин ван Перси изјави дека му ја посветува победата на својот тренер Луј ван Гал, кој одлично го прочитал противникот и им ги дал потребните инструкции на ...

Црн петок 13-ти за Шпанците

Курир - 13.06.2014

Иако е само почеток на Мундијалот и не мора ништо да значи , сепак апсолутниот светски фудбалски владетел долго време ќе го памети поразот од Холанѓаните.

Робин ван Перси стана – Супермен! (ФОТО)

SportMedia - 13.06.2014

По одличната партија на мечот против Шпанија и фантастичниот погодок со глава во 44. минута од натпреварот, холандскиот фудбалер Робин ван Перси го доби надимакот „Супермен“ меѓу холандските ...

Црн петок за шпанскиот репрезентативен фудбал Холандија - Шпанија 5:1

Алфа - 13.06.2014

Петок 13 јуни ќе остане врежан во шпанската фудбалска историја како црн петок кога црвената фурија е поразена од Холандија со 5:1 на премиерата на 20-то Светско фудбалско првенство.

За Робен Холандија не е фаворит за титулата

А1 On - 13.06.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил денеска продолжува со натпреварот меѓу Мексико -Камерун и со првото големо дерби Шпанија-Холандија, како реприза на финалето на претходниот Мундијал во Јужна ...

Дерби на денот: Шпанија - Холандија

Кајгана - 13.06.2014

Вториот ден на фудбалскиот Мундијал го носи дербито меѓу Холандија и Шпанија, како и натпреварите Мексико-Камерун и Чиле-Австралија. Европската пресметка меѓу Шпанија и Холандија ќе биде своевидна ...

Видео: „Лалињата“ се одмаздија, дебакл за шампионот

Таратур - 13.06.2014

Актуелниот светски шампион Шпанија доживеа вистински дебакл на отварањето на СП и беше поразена од Холандија со високи 5:1, а „лалињата“ на најдобар начин се одмаздија за поразот во финалето пред ...

СП 2014: За славниот фудбалер Гулит одбраната е проблем за Холандија

+инфо - 13.06.2014

На еден од трите натпревари од денешната програма на Светското првенство ќе играат финалистите од последниот Мундијал: Шпанија и Холандија. Тоа воедно ќе биде и дерби од Б групата, во која играат ...

Реприза на финалето од Јужна Африка

Оn.net - 13.06.2014

Ждрепката во пресрет на светското првенство беше навистина немилосрдна, кога во иста група се паднаа селекциите на Шпанија и Холандија, финалисти од СП 2010.

Шлагер на денот: Шпанија-Холандија

Макфакс - 13.06.2014

Вториот ден на фудбалскиот Мундијал го носи дербито меѓу Холандија и Шпанија, како и натпреварите Мексико-Камерун и Чиле-Австралија. Европската пресметка меѓу Шпанија и Холандија ќе биде своевидна ...

Холандија со петарда за Шпанија, шоу на Робен

Република - 13.06.2014

Актуелниот шампион со срамен старт, Холандија и врати на Шпанија за загубеното финале на минатото Светско првенство во Јужна Африка. Холандија со убедливи 5-1 го започна Мундијалот, Шпанците иако ...

Шлагер на денот: Шпанија-Холандија

Канал 77 - 13.06.2014

Вториот ден на фудбалскиот Мундијал го носи дербито меѓу Холандија и Шпанија, како и натпреварите Мексико-Камерун и Чиле-Австралија. Европската пресметка меѓу Шпанија и Холандија ќе биде своевидна ...

Ван Перси: Подготвени сме за Шпанија

Локално - 13.06.2014

Ѕвездата на репрезентацијата на Холандија, Робин ван Перси е оптимист за својот тим за Светското првенство во Бразил. Според напаѓачот “лалињата” веќе го прежалиле поразот во финалето во 2010 година ...

(ВИДЕО) Холандија ја растури Шпанија: Пет парчиња за фуријата

Бриф - 13.06.2014

Верувале или не, Шпанците примија пет парчиња од Холандија во премиерниот натпревар за овие две селекции на Мундијалот во Бразил. Ретко кој очекуваше ваква катастрофа на еден од најсериозните ...

На ова СП работите зависат од судиите

Вечер Прес - 13.06.2014

Селекторот на Холандија, Луис ван Гал, верува дека неговата екипа има сили повторно да игра во финалето на светското првенство, како што стори пред четири години во Јужна Африка.

За Гулит одбраната е проблем за Холандија

Вечер Прес - 13.06.2014

На еден од трите натпревари од денешната програма на Светското првенство ќе играат финалистите од последниот Мундијал: Шпанија и Холандија. Тоа воедно ќе биде и дерби од Б групата, во која играат ...

Холандија ја декласира Шпанија со 5-1

Н.Македонија - 13.06.2014

Репрезентацијата на Холандија ја декласира Шпанија, која е актуелен светски првак во фудбал, со резултат 5-1, во првиот натпревар од Група Б на Светското првенство во Бразил Холанѓаните по водството ...

Касиљас го брка рекордот на Зенга

Идивиди - 13.06.2014

Икер Касиљас дојде во Бразил со импресивен рекорд. Тој нема примено гол на Светските првенства 433 минути и му требаат уште 84 минути да го изедначи рекордот на Валтер Зенга поставен во 1990 година.

Мундијал : Шпанија го запамети Петок 13

Lider - 13.06.2014

Репрезентацијата на Шпанија го доживеаа еден од најтешките порази во својата историја. Репрезентацијата на Холандија го декласираше актуелниот светски првак Шпанија со резултат од 5:1 во првиот меч ...

Дерби на денот: Шпанија – Холандија

Вистина.мк - 13.06.2014

Вториот ден на фудбалскиот Мундијал ќе го обележи дербито меѓу Холандија и Шпанија, а во текот на денот се играат уште и натпреварите помеѓу Мексико-Камерун и Чиле-Австралија.

Одбраната е проблем за Холандија на СП – тврди Гулит

Lider - 13.06.2014

На еден од трите натпревари од денешната програма на Светското првенство ќе играат финалистите од последниот Мундијал: Шпанија и Холандија. Тоа воедно ќе биде и дерби од Б групата, во која играат ...

Робен : Холандија не е фаворит за титулата

Lider - 13.06.2014

Светското фудбалско првенство во Бразил денеска продолжува со натпреварот меѓу Мексико -Камерун и со првото големо дерби Шпанија-Холандија, како реприза на финалето на претходниот Мундијал во Јужна ...

Робен: Сеќавањето на 2010 сеуште е свежо

СуперСпорт - 12.06.2014

Холандскиот фудбалер Арјен Робен изјави дека е горд на тоа што неговата репрезентација го направи во 2010 година во Јужна Африка, а додаде дека и со нетрпение чека да започне и овој Мундијал.

Мартинез се плаши од триото Робен-Ван Перси-Снајдер

Нетпрес - 12.06.2014

Хави Мартинез, репрезентативецот на Шпанија ја подгреа атмосферата пред утрешниот дерби натпревар од групата „Б”, со изјавата дека актуелниот бранител на тронот, мора да посвети екстра внимание на ...

Холандија го наплаќа шпанскиот долг

Вечер Прес - 12.06.2014

Поразот во финалето на Мундијалот во ЈАР е како лузна која никогаш нема да исчезне, секогаш ќе биде на нашето лице. Никогаш нема да ја излечиме таа болка, вели плејмејкерот на "портокаловите", Весли ...

Робен не може да го заборави финалето со Шпанија

Дерби - 11.06.2014

Еден од најдобрите фудбалери на холандската фудбалска репрезентација, Арјен Робен не крие дека се уште го прогонува промашениот зицер против Шпанија во финалето на Светското првенство кое пред четири ...

Снајдер: Поразот од Шпанија ми е најтежок во кариерата

СуперСпорт - 11.06.2014

Фудбалерот на Галатасарај Весли Снајдер изјави дека поразот од Шпанија во финалето од Светското првенство и понатаму за него е најтежок во кариерата. Тоа за „Лалињата” беше трет пораз во финалињата, ...

Снајдер: Финалето против Шпанија е најголемото разочарување во мојата кариера

Локално - 11.06.2014

Фудбалерот на Холандија, Весли Снајдер призна дека поразот во финалето против Шпанија на СП во Јужна Африка во 2010 година е најголемото разочарување во неговата кариера.

ВИДЕО: Инцидент на тренингот на Холандија

Курир - 10.06.2014

Арјен Робен и Мартинс Инди имаа близок контакт на еден од последните тренинзи на селекцијата на Холандија. Во репрезентацијата на Холандија тензијата пред стартот на Мундијалот го достигна врвот, а ...

Сурфер лесно ги повреди Ван Перси и Јанмат

Оn.net - 10.06.2014

Робин ван Перси и неговиот соиграч од репрезентацијата Дерил Јанмат минаа со гребаници по „блискиот контакт“ со сурферот закачен на змај при релаксирање на плажата Ипанема во Рио де Жанеиро.

Ван Перси доживеа една од најбизарните повреди во историјата на СП

Хитпортал - 10.06.2014

С лучајната посета на холандската репрезентација на плажата Ипанема за малку можеше скапо да ги чини „лалињата“. Настрада ѕвездата на тимот Робин ван Перси кој доживеа една од најбизарните повреди во ...

Ван Перси доживеа една од најбизарните повреди во историјата на СП

Спортклуб - 10.06.2014

Случајната посета на холандската репрезентација на плажата Ипанема за малку можеше скапо да ги чини "лалињата". Настрада ѕвездата на тимот Робин ван Перси кој доживеа една од најбизарните повреди во ...

Спречен инцидент на тренингот на холандската фудбалска репрезентација

Нетпрес - 10.06.2014

На последниот тренинг на холандската репрезентација, Мартинс Инди беше преостар кон своите репрезентативни колеги, посебно кон Арјен Робен. Ѕвездата на Баерн, Робен, не остана должен и веднаш му ...

Ван Перси се повреди на плажа

Курир - 10.06.2014

Репрезентативецот на Холандија, Робин ван Перси заработил повреда, но за среќа ќе учествува на Мундијалот. Ван Перси и неговиот тимски колега Дерил Џанмат заработиле полесни повреди, гребаници и ...

(ВИДЕО) За малку тепачка на тренингот на Холандија

Спортклуб - 09.06.2014

Малку недостасуваше да дојде до физичка пресметка на еден од денешните тренинзи на холандската репрезентација во Бразил. Во главна улога беа Арјен Робен и фудбалерот на Феенорд, Бруно Мартинс Инди ...

Избегнат инцидент на тренингот на холандската фудбалска репрезентација (ВИДЕО)

МКД - 09.06.2014

Атмосферата во фудбалската репрезентација на Холандија кулуминираше на тренингот на „лалињата“, кои се подготвуваат за настап на Светското првенство во Бразил.

Ван Перси: Шест години играм постојано со болки

SportMedia - 09.06.2014

Холандската ѕвезда на Манчестер јунајтед, Робин Ван Перси призна дека веќе шест години постојано игра со болки и дека е навикнат на такво нешто, па нема да има проблем ниту на СП да продолжи да игра ...

Видео: Тензии на тренингот на „лалињата“

Таратур - 09.06.2014

Во холанската репрезентација не е се така иделано пред почетокот на Светското првенство, а овие кадри најдобро го покажуваат тоа. Дефанзивецот на Феенорд, Бруно Мартинс Инди буквално го излуди Арјен ...

Видео: Тензии на тренингот на „лалињата“

Спортски - 09.06.2014

Во холанската репрезентација не е се така иделано пред почетокот на Светското првенство, а овие кадри најдобро го покажуваат тоа. Дефанзивецот на Феенорд, Бруно Мартинс Инди буквално го излуди Арјен ...

Избегнат поголем инцидент на тренингот на Холанѓаните

Дерби - 09.06.2014

Холандската фудбалска репрезентација се подготвува за својот прв дуел на Светското првенство каде за противник ќе ја има селекцијата на Шпанија, а во пресрет на овој дуел, селекторот Луј Ван Гал ...

Жешко во кампот на Холандија – тепачка пред погледот на Ван Гал (видео)

Локално - 09.06.2014

Со жесток дуел помеѓу двајца играчи заврши тренингот на Холандија на бразилска почва. Ариен Робен и Бруно Мартинс Инди се судрија токму пред очите на селекторот Луис ван Гал.

Тензии на тренингот на „лалињата“, Робен ќе направеше тепачка (видео)

Република - 09.06.2014

Секој тренер сака кога нивните играчи се посветени и борбени, но во тимот на Холандија не е се така идеално пред почетокот на Мундијалот. Дефанзивецот на Фејенорд, Бруно Мартинс Инди грубо стартуваше ...

Ван Перси: Целосно сум подготвен за натпреварот со Шпанија

Локално - 09.06.2014

Напаѓачот на Холандија, Робин ван Перси најави дека е целосно подготвен за претстојниот дуел со Шпанија во петокот. Двата тима се среќаваат во повторување на финалето на светското првенство пред 4 ...

Видео: Робен на тренингот во Холандскиот камп за малку ќе предизвикал тепачка

Вистина.мк - 09.06.2014

На тренерите им се допаѓа кога нивните борбени играчи се посветени на секој детаљ на тренингот, но во холандскиот тим не е се така идеално пред почетокот на Мундијалот.