TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Измамените од „ФИ-КОМ“ ќе се сретнат со „Еуростандард“

А1 - 01.10.2006

Утре најверојатно ќе дојде до уште една средба на измамените граѓани во случајот „ФИ-КОМ“ и „Еуростандард банка“. Една од темите за кои ќе стане збор е хипотеката за „Антигона 1“, за која Никола Николиќ од „Еуростандард“ добил кредит од еден милион и петстотини илјади евра.

Судот дозоволил „Еуростандард“ да ги активира хипотеките од Фи-Ком

Макфакс - 01.10.2006

Скопје Основниот суд Скопје 1 денеска го отфрлил барањето на измамените граѓани од фирмата „Фи-Ком, за одлагања на извршувањето за активирање на хипотеките од „Еуростандард“ банка врз недоизградените згради. Ова вечерва на Макфакс му го потврди адвокат инволвиран во постапката, протестирајќи за ...

Еуростандард ќе ги наплати хипотеките од „Фи-ком"

Макфакс - 01.10.2006

(Утрински весник) – среда, 20.09.2006 Случајот со „Фи-ком" фрла сенка врз документите што ги заверуваат нотарите Еуростандард банка не може да се откаже од хипотеките кои ги има врз објектите што ги градела фирмата „Фи-ком", бидејќи, во спротивно, тоа ќе се одрази врз работењето на банката и врз ...

„Фи-ком“ е првата пирамида што падна, има уште!

Макфакс - 01.10.2006

(Време) – сабота, 23.09.2006 КАКО ФУНКЦИОНИРА УРБАНИСТИЧКАТА МАФИЈА? Новопечени бизнисмени, нотари, адвокати, вработени во катастар, чиновници по подрачните единици по општините е криминалниот синџир што со години беспрекорно функционира и го гради она што го викаме урбанистичка мафија.

Сопственикот на „Фи-ком", по измамата со станови, уапсен во Скопје

Макфакс - 01.10.2006

(Утрински весник) – сабота, 16.09.2006 Против Никола Николиќ ќе биде поднесена кривична пријава поради измама Сопственикот на „Фи-ком", претпријатие кое се занимава со изведување станбено-деловни објекти, Никола Николиќ (34), е уапсен во Скопје во стан на адвокат каде што со себе ги криел и ...

Се тресе и хипотеката на Еуростандард банка

Макфакс - 01.10.2006

(Дневник) – вторник, 19.09.2006 СЛУЧАЈ „ФИ-КОМ“ Хипотеката мора да се поништи бидејќи е незаконска, вели Лорија Ваневска, застапничка на оштетените граѓани Полициската истрага за измамата на голем број граѓани со становите што ги градела фирмата „ФИ-КОМ“ ќе го стави под лупа и начинот на кој е ...

Пенов отфрла дека е вмешан во случајот со „Фи-ком"

Утрински - 30.09.2006

Ексградоначалникот се сомнева дека неговото име се вмешува за да се сокријат вистинските виновници ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Претходниот скопски градоначалник Ристо Пенов вчера ги отфрли обвинувањата изнесени од градоначалникот на Општина Кисела Вода, Џорџе Арсов, дека тој наводно бил поврзан со случајот ...

Пенов ќе го тужи градоначалникот Џорџе Арсов

Дневник - 30.09.2006

Поранешниот градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, најави тужба против градоначалникот на Општина Кисела Вода, Џорџе Арсов, поради обвинувањата дека со „Фи-ком“ склучувал договори за одложено плаќање комуналии. Како отштета, Пенов ќе ја бара сумата за која се оштетени граѓаните измамени во аферата.

Младиот А и искусната Д!

Вечер Прес - 30.09.2006

ПИШУВА: Владимир Тулевски Што се' не се изнаслушав неделава: Владата тргна како булдожер и на големо отвора фронт против арамиите. Ќе ги фаќаат, ќе ги проверуваат, ќе ги тресат сите сомнителни. Да бидам искрен, радува ваквата амбиција на новите во власта.

Хаос во Скопје

Вечер Прес - 30.09.2006

,,Не се сеќавам како е плаќано за Фи-ком. Проблемот настана кога тие станови почнаа да се продаваат", се правдаше вчера, меѓу другото, екс-градоначалникот Ристо Пенов Урбанистите од сите скопски општини работат со полна пареа на изготвување на информација за градбите што се во тек, откако добија ...

Пенов се амнестира од одговорност за „ФИ-КОМ“

А1 - 29.09.2006

Дали за мега измамата „ФИ-КОМ“ се подготвувал теренот уште во времето кога градоначалник на Скопје беше Ристо Пенов? Токму за тоа вчера беше обвинет од градоначалникот на Кисела Вода. Според Арсов, Пенов му гледал низ прсти на Николиќ при издавањето на градежните дозволи.

Пенов се амнестира од одговорност за „ФИ-КОМ“

Канал5 - 29.09.2006

Поранешниот градоначалник на Скопје, Ристо Пенов се оградува од одговорност за скандалот „ФИ-КОМ“. Тврди дека за време на неговиот мандат немало ништо спорно со градежната фирма. На обвинувања од градоначалникот на Кисела Вода, Џорџе Арсов, Пенов враќа- градежните дозволи не се спорни.

Градежни дозволи со една платена рата за комуналии

Дневник - 29.09.2006

Залудно го молевме газдата Николиќ да ги плати комуналиите, тврди градоначалникот на Кисела Вода Никола Николиќ, притворениот сопственик на „Фи-ком“ осомничен за измами со станови, уплаќал една рата за комуналии за пет-шест објекти за да добие градежна дозвола, а останатите не ги плаќал, изјави ...

Сакате стан со или без имотен лист?

Време - 29.09.2006

РЕШАВАЊЕТО НА СТАНБЕНОТО ПРАШАЊЕ КАКО НА ЗЕЛЕН ПАЗАР Мирче Котевски Сакате да купите стан со или без имотен лист, е прашањето што по уривањето на градежната пирамида „Фи-ком“ го поставуваат вработените во речиси сите фирми за недвижности што посредуваат при решавањето на станбеното прашање.

„Фи-ком“ почнал да гради и зад Универзална

Време - 29.09.2006

СЕ ОТКРИВААТ НОВИ ГРАДИЛИШТА Градежната фирма „Фи-ком“ почнала да гради објект и зад Универзалната сала, на улицата 9 Мај, на броевите 24 и 26. Од општината Центар, на чие подрачје се наоѓа градилиштето, потврдија дека „Фи-ком“ за таа локација платила и комуналии, но откако во јавноста се обелодени ...

Во Кисела Вода 13 згради се изградени без одобрение

Утрински - 29.09.2006

Градоначалникот Арсов не посочува кои се зградите кои немаат документи ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА На подрачјето на Кисела Вода има 13 изградени станбени објекти кои не поседуваат градежна дозвола, а становите во нив се речиси распродадени.

Бит-пазар за станови

Време - 29.09.2006

Пишува: Мирче Котевски Требаше да ни се урне „Фи-ком“ врз главите, па да ни текне дека крајно време е добро да размислиме пред да влеземе во купопродажни зделки кои утре ќе ни го решат станбеното прашање. Доколку ви отидат парите без да ви гарантираат дека вие сте сопственик на објектот за кој сте ...

Поддршка на менаџментот за случајот ФИ-КОМ

Вечер Прес - 29.09.2006

За овој мега скандал, на иницијатива на Еуростандард банка ќе расправаат и банкарите Управниот одбор на Еуростандард банка на завчерашната седница му даде целосна поддршка на менаџментот на Банката и на првиот генерален директор Бранко Тозија за досегашното успешно работење и раководење со банката.

ГРАДЕЖНАТА ПИРАМИДА РАСТЕ

Вечер Прес - 29.09.2006

Според Џорџе Арсов, градоначалник на Општина Кисела Вода, листата на измамници е многу поголема, а како еден од примерите е посочен и случајот со становите на фирмата Самарија. Фи-ком не е единствена фирма која ги измамила граѓаните при продажбата на станови.

КОJ ГИ РАШЕТУВА ИЗМАМЕНИТЕ СТАНАРИ

Вечер Прес - 29.09.2006

Едно е јасно: градежната мафија, спомната последниве месеци преку случаите ФИ-КОМ и Палевски, случаи кои да потсетиме ги отвори токму ВЕЧЕР, не можела да работи така без поддршка од државен орган. Сега, од повеќе фирми, се оштетени речиси 1.000 граѓани, и неколку солидни банки.

„Самарија“ е новото име во урбаната мафија

А1 - 28.09.2006

Старо-ново име во урбаната мафија - фирмата „Самарија“. Не ги изградила петте згради во Кисела Вода, иако граѓаните ги дале парите за становите. Оваа градежна измама на фирмата, која со години гради низ Скопје, ја обелодени градоначалникот на Кисела Вода.

Нотари, адвокати и државни службеници шурувале со "Фи-ком"

Вест - 28.09.2006

ИЗМАМЕНИТЕ БРАЌА АЛЕКСАНДАР И ЈАНЕ АТАНАСОВСКИ ОСТАНАА БЕЗ ТРИ СТАНА И ДЕЛОВЕН ПРОСТОР Нотарот Боривоје Стојковски заверил полномоштво за давање под хипотека на парцела на кое било потпишано како сопственик друго лице, а не браќата Атанасовски и нивната сестра Парцелата 792 сопственост на браќата ...

Николиќ и соседот ставија хипотека врз наше земјиште

Дневник - 28.09.2006

Ова е орвеловска ситуација, „Фи-ком“ е производ на системот, на оние што му помагале во грабежот на триесетина милиони евра, вели Александар Атанасовски Соседот и „Фи-ком“ ни ставија хипотека врз нашето земјиште, тврдат тројца сопственици на земјиштето на кое фирмата на Никола Николиќ почнала да ја ...

„Самарија“ на пат да стане „ФИ-КОМ“

Канал5 - 28.09.2006

По „ФИ-КОМ“, фирмата „Самарија“ е можно да предизвика нов градежен скандал. Градоначалникот на Кисела Вода, Џорџе Арсов објави дека оваа фирма не ни почнала со изградба на зградите, каде граѓаните од поодамна уплатиле пари за станови.

Граѓаните благодарни на Груевски

Вечер Прес - 28.09.2006

Граѓаните од Здружението за заштита на правата на оштетените граѓани во случајот †Фи-Ком" бараат лично да се сретнат со премиерот Никола Груевски за лично да го запознаат со проблемите на измамените граѓани. Тие ја поздравија владината одлука за поведување постапка за испитување на финансиските ...

И семејството Атанасовски жртва на „ФИ-КОМ“

А1 - 27.09.2006

Во мрежата на урбаната мафија се заплеткало и семејството на Александар Атанасовски. На „ФИ-КОМ“ му дале имот, купен од нивниот дедо пред 120 години, за изградба на зградата „Антигона 1“. Николиќ им ветил три стана, дуќани и гаражи.

Груевски и објави војна на урбаната мафија

Време - 27.09.2006

ВЛАДАТА СЕ МОБИЛИЗИРА Мирче Котевски Владата и објави војна на урбанистичката мафија откако падна пирамидалната продажба на станови од фирмата „Фи-ком“. Премиерот Никола Груевски вчера побарал од директорот на Управата за јавни приходи и од ресорните министри Јанакиевски и Мешков, итно да им ...

Владата во акција против градежните пирамиди

Дневник - 27.09.2006

Премиерот Никола Груевски побара надлежните министерства и инспекторати итно да почнат акција за да утврдат дали во земјава постојат градежни пирамиди слични на „ФИ-КОМ“. Во акцијата ќе бидат вклучени Управата за јавни приходи, министерствата за транспорт и врски и за труд и социјална политика.

Знаеле ли акционерите на „Еуростандард“ за ризичниот пласман на директорот Тозија со „Фи-ком“

Канал5 - 27.09.2006

Акционерот во Еуростандард, Трифун Костовски не знаел, ниту се посомневал во можноста од ризичност на пласманите во „Фи-ком“, со амин на првиот генерален директор Бранко Тозија. Костовски за Канал 5 изјави дека годишните биланси се разгледуваат дури на годишното акционерско собрание.

Оштетените од „Фи-ком" ја оспоруваат хипотеката на своите станови

Утрински - 27.09.2006

Налог од премиерот Груевски да се преиспитаат сите сомнителни случаи за иградба на станови СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Оштетените граѓани во аферата „Фи-ком" ќе си ги бранат своите средства во Еуростандард банка. Во Здружението на оштетените станари велат дека имаат сознанија оти постојат реални можности да ...

СИСТЕМОТ ГО ГЕНЕРИРА КРИМИНАЛОТ?

Капитал - 27.09.2006

БРАНКО ТОЗИЈА, ПРВ ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР НА ЕУРОСТАНДАРД, ПРЕД КАПИТАЛ ОБЈАСНУВА КАДЕ Е ПРОБЛЕМОТ ВО АФЕРАТА - ФИКОМСИСТЕМОТ ГО ГЕНЕРИРА КРИМИНАЛОТ?По објавуањето на банкторирањето на градежната компанија ФИ-КОМ, и притворот на брачната двојка Николиќ, сопственици на оваа компанија, во јавноста ...

Зграда „Буба“ - уште една од измамите на „ФИ-КОМ“

А1 - 26.09.2006

Зградата „Буба“ е уште една од измамите на Николиќ и „ФИ-КОМ“. Урбаната мафија, поддржана од банкарските институции, градежните фирми и локалната самоуправа, остави нови 20 семејства како несудени станари во градежен објект што формално постои само за перење на пари.

Здружението на банкари молчи за „ФИ-КОМ“ - аферата стигна и на владина седница

Канал5 - 26.09.2006

Пирамидалната продажба на становите на „ФИ-КОМ“ денеска се најде на владина седница. Премиерот Груевски побарал од директорот на Управата за јавни приходи, како и од ресорните министри за транспорт и за труд и социјала итно да ја проверат работата на сите градежни фирми за да се избегне слична ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се откријат сите учесници во скандалот со „Фи-ком"

Утрински - 26.09.2006

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека со загриженост го следи случајот со градежната фирма „Фи-ком", во кој како резултат на спрегата на македонското урбано подземје со одредени центри на моќ во државата без своите скапо платени станови останаа над 150 македонски граѓани.

Скандалот „Фи-ком" тежи 26 милиони евра

Утрински - 26.09.2006

Скандалот наречен „Фи-ком", најверојатно, тежи 26 милиони евра, а се смета дека се измамени меѓу 500 и 1.000 лица. Се претпоставува дека има измамени од другите градови во државава, кои сж уште не се појавиле и дека откако и тие ќе им се придружат на оние кои се прелажани за објектите „Антигона 1" ...

Илјадници без пари, стан и правда

Дневник - 26.09.2006

Најбројни се случаите кога фирмите со години не ги довршуваат зградите, иако одамна им ги собрале парите на граѓаните По избивањето на аферата „Фи-ком“, многу граѓани измамени од градежни фирми се охрабрија јавно да проговорат за нивните проблеми со становите и да бараат поскоро решавање или судска ...

Од 500 до 1000 лица купиле стан од "Фи-ком"

Вест - 26.09.2006

СПОРЕД ЗДРУЖЕНИЕТО НА ОШТЕТЕНИ ГРАЃАНИ Бројката на оштетени граѓани кои склучиле договор со градежната фирма"Фи-ком" за купување станови, според податоците кои ги имаат во Здружението за заштита на правата на оштетени граѓани е меѓу 500 и 1000 лица, а целата измама е тешка околу 26 милиони евра.

И Цаноски има хипотека врз станови

Дневник - 26.09.2006

Становите му донеле 26 милиони евра на Николиќ, проценува Здружението на измамени граѓани Пратеникот Фиат Цаноски имал хипотека врз станови на „Фи-ком“, како гаранција за 500.000 евра за градежни материјали што и' ги уплатил на фирмата, тврди Еуростандард банка и најави тужба за клевета против него.

Ќе се трага по сите актери во аферата „Фи-ком“

Време - 26.09.2006

ИЗМАМЕНИТЕ ГРАЃАНИ ВО БОРБА ПРОТИВ МАФИЈАТА Измамените граѓани што купија станови од фирмата „Фи-ком“ се решени да ја истераат правдата до крај и кривично да ги гонат сите актери во аферата. Ова го потврди Марјан Давчевски, портпарол на Здружението за заштита на интересите на оштетените граѓани, ...

Аферата „Фи-ком" го намали интересирањето за станови

Утрински - 26.09.2006

Граѓаните се интересираат само за објекти и станови кои имаат имотен лист БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Случувањата околу фирмата „Фи-ком", чиј газда продавал еден стан на неколку купувачи одеднаш, го намали интересот за купување станови и ја забави продажбата особено на новите станови.

Поголема ажурност на институциите

Вечер Прес - 26.09.2006

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува Владата и Министерството за внатрешни работи засилено да се ангажираат во откривањето на сите соучесници во случајот ФИ-КОМ, бидејќи само така ќе можело да се заокружи целиот случај, а измамените граѓани ќе можат праведно да бидат обесштетени.

„ФИ-КОМ“ го измамил и Фијат Цановски

А1 - 25.09.2006

Никола и неговата сопруга не ја смислиле сами измамата со продажба на станови. Ова денеска за А1 го изјавува сопственикот на Европскиот универзитет Фијат Цановски, кој на Николиќ му дал половина милион евра за изградба на универзитетот.

„Фи-ком“ продавал и не постоечки станови

Канал5 - 25.09.2006

„Фи-ком“ продавал и не постоечки станови. Се појавија граѓани кои во кеш платиле за фиктивен стан, кој никогаш не било планирано да се гради. Новоформираното здружение на оштетени граѓани соопшти дека бројката на измамени во мега скандалот е од 500-тини до 1000.

Државата создаде рај за урбанистичката мафија

Време - 25.09.2006

ПАЃААТ ПИРАМИДИТЕ, СТРАДААТ ГРАЃАНИТЕ (2) Мирче Котевски Државата дозволи повеќе од 7.000 градежни фирми во земјава со сомнителен бонитет да им го решаваат станбеното прашање на граѓаните. Од осум илјади правни субјекти од оваа сфера, едвај 200 може да се пофалат дека успешно работат, додека ...

На Фиат Цаноски му изгореле 500.000 евра во „Фи-ком“

Дневник - 25.09.2006

Измамените граѓани испратиле писма до сите амбасади во земјава за да ги информираат за „правната сигурност“ на граѓаните во земјава Пратеникот Фиат Цаноски, сопственик на Европскиот универзитет во Скопје, изгубил 500 илјади евра за објект што го градела фирмата „Фи-ком“.

Стан за сите

Време - 25.09.2006

МИРЧЕ КОТЕВСКИ Почнаа да паѓаат пирамидите што со години ги градеше урбанистичката мафија во соработка со чиновници на клучни позиции. Спрегата катастар- општина-нотар си ги покажа роговите кога излезе на виделина случајот „Фи-ком“, каде што сопственикот на фирмата секој стан го продавал по неколку ...