TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборите висат поради незавршената работа на Собранието и на Уставниот суд

Сакам да кажам - 25.09.2016

За 14 дена, до 12 октомври кога се распушта Собранието, пратениците треба да ги корегираат Изборните единици поради поголемиот број гласачи во 6-тата Изборна единица, да ги донесат новиот Буџет за 2017 година, измените на Законот за заштитени ...

Утре протест за поддршка на СЈО – министерот тврди: полицијата ќе постапува професионално

ТВ21 - 25.09.2016

Утре Шарената Револуција повторно ќе протестира за поддршка на Специјалното јавно обвинителство. Замир Мемети од ова движење истакнаа дека демонстрантите ќе се соберат пред Собранието за до го подржат Специјалното јавно обвинителство, кое како што ...

Изборите висат поради незавршената работа на Собранието и на Уставниот суд

Локално - 25.09.2016

За 14 дена, до 12 октомври кога се распушта Собранието, пратениците треба да ги корегираат Изборните единици поради поголемиот број гласачи во 6-тата Изборна единица, да ги донесат новиот Буџет за 2017 година, измените на Законот за заштитени ...

Дали е неопходна декласификацијата на тајните докази во оваа фаза?

Фокус - 24.09.2016

По јавното конфронтирање на Основниот суд Скопје 1 и Специјалното јавно обвинителство околу декласификација на доказите во предметите кои завршија со обвинителни акти пред судот, се отвори дилемата зошто судот повикува на декласификација, а зошто ...

Судот примил класифицирани докази од Зврлевски, а не ги прима од Јанева

Локално - 24.09.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои им беа вратени, пренесува СДК. Како што дознаваме, СЈО се обидело пак да ги поднесе документите во 16.15 часот, но Судот, чие работно време е ...

Дали е неопходна декласификацијата на тајните докази во оваа фаза?

Локално - 24.09.2016

По јавното конфронтирање на Основниот суд Скопје 1 и Специјалното јавно обвинителство околу декласификација на доказите во предметите кои завршија со обвинителни акти пред судот, се отвори дилемата зошто судот повикува на декласификација, а зошто ...

Додека не одлучи за судијката, судот не постапува по обвинението од СЈО...

Н.Македонија - 24.09.2016

Додека не одлучи за судијката, судот не постапува по обвинението од СЈО Откако вчера Специјалното јавно обвинителство повторно ги достави доказите во судот, а кои беа вратени поради класифицирани документи, воедно побара и изземање на назначената ...

Убиство на СЈО во сто чекори

Призма - 23.09.2016

Намерата на власта е СЈО предизборно да го прогласи за диво месо во правното ткиво, нешто како самоизникната правна екстензија, или како правна секта од која државата/партијата ќе се заштити со своевидна „секуларност“, односно дистанцирање и ...

Рововската битка околу СЈО продолжува

Deutsche Welle - 23.09.2016

Дводневната расправа во која пратениците и поставуваа прашања на Јанева, помина во знакот на груби напади врз работата на СЈО, недостиг на волја за неопходните законски измени, и здравствени тегоби кај обвинителката.

СДСМ: Медиумите што не поврзуваат со СЈО ќе го докажуваат тоа на суд

Фокус - 23.09.2016

Курирските медиуми повторно одработуваат за власта на обвинетиот Никола Груевски пласирајќи шпекулации кои немаат апсолутно никаква врска со вистината, реагираат од опозицискиот СДСМ. – Намерите им се да го дискредитираат СЈО зашто знаат какви ...

Судот примил класифицирани докази од Зврлевски, А не ги прима од Јанева

Сакам да кажам - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои вчера им беа вратени. Како што дознаваме, СЈО вчера се обидело пак да ги поднесе документите во 16.15 часот, но Судот, чие работно ...

СДСМ: Медиумите што не поврзуваат со СЈО ќе го докажуваат тоа на суд

Нова ТВ - 23.09.2016

– Курирските медиуми повторно одработуваат за власта на обвинетиот Никола Груевски пласирајќи шпекулации кои немаат апсолутно никаква врска со вистината. Намерите им се да го дискредитираат СЈО зашто знаат какви криминали правеле и знаат дека ...

СЈО повторно ги достави доказите и побара изземање на судијката

Правдико - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска повторно ги достави доказите за случајот со фалсификување на документите поврзани со уништување опремата за прислушување во УБК до Основен суд Скопје 1, а кои вчера беа им вратени како нецелосни.

СЈО повторно ги достави доказите и побара изземање на судијката

Репортер - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска повторно ги достави доказите за случајот со фалсификување на документите поврзани со уништување опремата за прислушување во УБК до Основен суд Скопје 1, а кои вчера беа им вратени како нецелосни.

Убиство на СЈО во сто чекори

Репортер - 23.09.2016

Да се иссмее, да се етикетира, да се искомпромитира, за да може потоа да се инсталира една државно востоличена индиферентност кон СЈО. Тоа е целта на власта заради која веќе длабоко се сосекуваат сите очекувања во јавноста дека од него можат да ...

ДС: Парламентот го достигна дното – седниците да ги гледа јавноста

Нова ТВ - 23.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата.

Демократски сојуз: Парламентот го проби дното со односот кон Јанева

+инфо - 23.09.2016

Демократскиот сојуз предлага СЈО од парламентарната говорница јавно да соопшти кој и на кој начин ја попречува правдата. Демократски сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби ...

Демократски сојуз: Парламентот го проби дното

Нетпрес - 23.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата.

СЈО повторно ги достави доказите за „Тврдина“ до Кривичниот суд, бара изземање на судијата

+инфо - 23.09.2016

„Ќе поднесеме барање за изземање на судијата од постапување по конкретниот предмет“, соопшти СЈО. Интегрално го објавуваме вчерашното соопштение од СЈО: „Во врска со повеќе прашања кои беа упатени од медиумите за наш став и коментари во врска со ...

Рововската битка околу СЈО продолжува

Репортер - 23.09.2016

Дводневната расправа во која пратениците и поставуваа прашања на Јанева, помина во знакот на груби напади врз работата на СЈО, недостиг на волја за неопходните законски измени, и здравствени тегоби кај обвинителката, пишува Дојче Веле .

Судот примил класифицирани докази од Зврлевски, а не ги прима од Јанева

Репортер - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои вчера им беа вратени, пренесува СДК . Како што дознаваме, СЈО вчера се обидело пак да ги поднесе документите во 16.15 часот, но ...

Демократски сојуз: Парламентот го проби дното

А1 On - 23.09.2016

„Демократски сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата.

СДСМ: Куририте лажат зa СЈО за да го спасат обвинетиот Груевски

А1 On - 23.09.2016

„Курирските медиуми повторно одработуваат за власта на обвинетиот Никола Груевски пласирајќи шпекулации кои немаат апсолутно никаква врска со вистината. Намерите им се да го дискредитираат СЈО зашто знаат какви криминали правеле и знаат дека ...

Демократски сојуз: Парламентот го проби дното

Репортер - 23.09.2016

Демократскиот сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата.

СЈО изрази сомнеж за непристрасноста на судијката и побара да биде изземена бидејќи била споменувана во прислушуваните ...

Академик - 23.09.2016

Како што наведуваат во денешното соопштение од СЈО, постојат околности што предизвикуваат сомневање во нејзината непристрасност во донесување на одлука, од причини што истата судијка се јавува во содржината на јавнообјавените незаконски прислушувани ...

СЈО повторно достави докази во Кривичен и побара изземање на судијката

МКД - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска повторно ги достави доказите за случајот со фалсификување на документите поврзани со уништување опремата за прислушување во УБК до Основен суд Скопје 1, а кои вчера беа им вратени како нецелосни.

Панчевски за ТВ Нова: Барањето на СЈО претставува крајно непознавање на правото

Курир - 23.09.2016

Откако вчера кривичниот суд му врати дел од доказите на Специјалното јавно обвинителство во врска со обвинителниот предлог за уништување документи произлезени од прислушувани материјали, за што се осомничени седум вработени во УБК, Владимир ...

ДС: Парламентот го проби дното со односот кон Катица Јанева

Стандард - 23.09.2016

„Демократскиот Сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата“, соопштија денеска од ...

СДСМ ќе ги тужи медиумите што го поврзуваат со СЈО

+инфо - 23.09.2016

Според СДСМ намерите на овие медиуми им се да го дискредитираат СЈО. СДСМ ќе ги тужи медиумите кои пласираат информации за наводна поврзаност на СДСМ и Специјалното јавно обвинитество. Во соопштението СДСМ тврди дека овие медиуми одработуваат за ...

СДСМ: Куририте прават тешка клевета за наводна поврзаност на СДСМ и СЈО

Стандард - 23.09.2016

“Курирските медиуми повторно одработуваат за власта на обвинетиот Никола Груевски пласирајќи шпекулации кои немаат апсолутно никаква врска со вистината. Намерите им се да го дискредитираат СЈО зашто знаат какви криминали правеле и знаат дека ...

СДСМ: Куририте лажат зa СЈО за да го спасат обвинетиот Груевски

Репортер - 23.09.2016

„Курирските медиуми повторно одработуваат за власта на обвинетиот Никола Груевски пласирајќи шпекулации кои немаат апсолутно никаква врска со вистината. Намерите им се да го дискредитираат СЈО зашто знаат какви криминали правеле и знаат дека ...

Парламентот го проби дното,ова е ниско и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем!

Локално - 23.09.2016

ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата.

СЈО повторно ги достави доказите и побара изземање на судијката

Либертас - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска повторно ги достави доказите за случајот со фалсификување на документите поврзани со уништување опремата за прислушување во УБК до Основен суд Скопје 1, а кои вчера беа им вратени како нецелосни.

СДСМ: „Курирските“ медиуми на суд за клеветите против нас и СЈО

Фактор - 23.09.2016

СДСМ најави покренување на правни процедури против сите телевизии и портали кои го оцрнуваат нивното име лажејќи дека партијата е поврзана со СЈО. Опозициската партија тврди дека се води црна медиумска кампања за дискредитација на Катица Јанева, но ...

СЈО повторно ги достави доказите за „Тврдина“ до Кривичниот суд, бара изземање на судијата

Бриф - 23.09.2016

Интегрално го објавуваме вчерашното соопштение од СЈО: „Во врска со повеќе прашања кои беа упатени од медиумите за наш став и коментари во врска со поднесените обвиненија до Основниот суд Скопје 1 Скопје, Ве известуваме следното: Ова Јавно ...

СДСМ: Куририте лажат зa СЈО за да го спасат обвинетиот криминалец Груевски

Либертас - 23.09.2016

Соопштение на СДСМ: Курирските медиуми повторно одработуваат за власта на обвинетиот Никола Груевски пласирајќи шпекулации кои немаат апсолутно никаква врска со вистината. Намерите им се да го дискредитираат СЈО зашто знаат какви криминали правеле и ...

СЈО повторно ги достави доказите и побара изземање на судијката

Мета - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска повторно ги достави доказите за случајот со фалсификување на документите поврзани со уништување опремата за прислушување во УБК до Основен суд Скопје 1, а кои вчера беа им вратени како нецелосни.

СЈО повторно ги достави доказите до Судот и побара иземање на Лидија Петровска

еМагазин - 23.09.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите денеска повторно ги достави доказите до Основен суд Скопје 1 Скопје, а кои вчера беа вратени од судот со образложени ...

Судот примил класифицирани докази од Зврлевски, а не ги прима од Јанева

Либертас - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои вчера им беа вратени, пренесува СДК. Како што дознаваме, СЈО вчера се обидело пак да ги поднесе документите во 16.15 часот, но Судот, ...

Барањето на СЈО претставува крајно непознавање на правото

Пулс24 - 23.09.2016

Откако вчера кривичниот суд му врати дел од доказите на Специјалното јавно обвинителство во врска со обвинителниот предлог за уништување документи произлезени од прислушувани материјали, за што се осомничени седум вработени во УБК, Владимир ...

Убиство на СЈО во сто чекори

Локално - 23.09.2016

Д а се иссмее, да се етикетира, да се искомпромитира, за да може потоа да се инсталира една државно востоличена индиферентност кон СЈО. Тоа е целта на власта заради која веќе длабоко се сосекуваат сите очекувања во јавноста дека од него можат да ...

Основен суд Скопје 1: Барањето на СЈО претставува крајно непознавање на правото

еМагазин - 23.09.2016

Во однос на прашањта кои до судот беа доставени од повеќе медиуми и портали: Дали судот го доби барањето од СЈО за иземање на судија кој постапува по обвинителниот предлог поднесен од нивна страна?и Како ќе постапи судот одкако вчера СЈО го врати ...

Демократски сојуз: Парламентот го проби дното

Либертас - 23.09.2016

„Демократскиот сојуз смета дека ниското и вулгарно ниво на расправа во Комисијата за политички систем, за работата на СЈО, го проби дното и докрај го девалвира Парламентот како највисок законодавен дом на демократијата.

Рововската битка околу СЈО продолжува

Либертас - 23.09.2016

Дводневната расправа во која пратениците и поставуваа прашања на Јанева, помина во знакот на груби напади врз работата на СЈО, недостиг на волја за неопходните законски измени, и здравствени тегоби кај обвинителката, пишува Дојче Веле.

Убиство на СЈО во сто чекори

Либертас - 23.09.2016

Да се иссмее, да се етикетира, да се искомпромитира, за да може потоа да се инсталира една државно востоличена индиферентност кон СЈО. Тоа е целта на власта заради која веќе длабоко се сосекуваат сите очекувања во јавноста дека од него можат да ...

СЈО повторно ги достави доказите и побара изземање на судијката

Локално - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска повторно ги достави доказите за случајот со фалсификување на документите поврзани со уништување опремата за прислушување во УБК до Основен суд Скопје 1, а кои вчера беа им вратени како нецелосни.

СЈО повторно ги достави доказите до судот...

Н.Македонија - 23.09.2016

СЈО повторно ги достави доказите до судот Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска повторно ги достави доказите за еден од случаите за кој поднесе обвиненија, до Основен суд Скопје 1 Скопје, а кои вчера беа вратени од судот со образложени ...

Панчевски за ТВ Нова: Барањето на СЈО претставува крајно непознавање на правото

Lider - 23.09.2016

Откако вчера кривичниот суд му врати дел од доказите на Специјалното јавно обвинителство во врска со обвинителниот предлог за уништување документи произлезени од прислушувани материјали, за што се осомничени седум вработени во УБК, Владимир ...

Судот врати докази во СЈО

24 Вести - 22.09.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека во врска со обвинителниот предлог против лицата Г.Г и други лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ од Кривичниот законик поднесен од страна на Специјалното јавно обвинителство за гонење ...

Судијката ги врати доказите на катица јанева за Горан Грујовски

Сакам да кажам - 22.09.2016

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека ги врати доставените докази од Специјалното јавно обвинителство за обвинителниот предлог против ексначалникот на Петтата управа на МВР Горан Грујовски и шестмина други вработени во Управата за фалсификување ...

Судијката која треба да им суди на 7-те вработени во УБК, бара дополнителни документи од СЈО

Фокус - 22.09.2016

Судијката, која треба да го води случајот против седумината вработени во УБК, кои се обвинети за уништување на службена документација, за да наводно го сокријат нелегалното прислушување, а за кој пред неколку дена Специјалното јавно обвинителство ...

Кривичен бара дополнителни докази од СЈО

Алсат-М - 22.09.2016

Кривичниот суд ги врати доказите за обвинителниот акт „Фалсификување службена исправа“ против екс началникот на петтата управа Горан Грујевски до Специјалното јавно обвинителство. Судијката Лидија Петровска која беше спомната и во бомбите, а ќе суди ...

Или ќе успее СЈО или ќе биде „о бо бо“!

Фокус - 22.09.2016

Или ќе биде СЈО или ќе биде „о бо бо“. Овој извик на македонски јазик не значи ништо, но ставен е во текстот по цена да се смета и како чин на промовирање на двојазичност зашто не најдов никаков друг извик кој толку изразува чудење од активна врева ...

Прва судска пречка за првото обвинение на СЈО

Телма - 22.09.2016

Кривичниот суд ги вратил доказите на СЈО за обвинението против 7-мина припадници на УБК обвинети за фалсификување службена исправа. Екс началникот на петтата управа Горан Грујовски е првообвинет дека заедно со уште 6-мина вработени во тајната ...

Судот го врати првото обвинение на СЈО

24 Вести - 22.09.2016

Основниот суд Скопје 1 ја вратил документацијата на СЈО за обвинителниот акт во кој требаше да им се суди на 7 те лица вработени во УБК каде прво осомничен во случајот Тврдина е началникот на петтата управа Горан Грујовски.

СЈО ќе бара изземање на „сваровски судијката“ од случајот „уништена документација во УБК“

Телма - 22.09.2016

Специјалното обвинителство не добило официјална информација од судот, но откако денеска за случајот со уништената документација во УБК им биле вратени доказите со барање за нов документ во нив, откриле дека тоа нивно обвинение го разгледува ...

Судот бара дополнителни документи од СЈО за седум осомничени од УБК

Канал5 - 22.09.2016

Судијата кој треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г. и други лица осомничени лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ поднесен од Специјалното јавно обвинителство, со допис ги врати доставените ...

Судот бара дополнителни документи од СЈО за седум осомничени од УБК

Вест - 22.09.2016

Судијата кој треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г. и други лица осомничени лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ поднесен од Специјалното јавно обвинителство, со допис ги врати доставените ...

СЈО ќе бара изземање на „сваровски судијката“

Сакам да кажам - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои денеска им беа вратени и ќе побараат и изземање на судијата кому му е доделен предметот, јави агенцијата Мета.

СЈО: повторно доставени доказите во кривичен суд

ТВ21 - 22.09.2016

Јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои ни беа денеска вратени од Судот. Во писмениот допис доставен до Судот укажано е на непостоење на законски пречки судската служба да евидентира и прима ...

СЈО повторно ќе ги достави доказите во Основниот суд Скопје 1 Скопје

Макфакс - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои претходно во четвртокот беа вратени од Судот, објави во сопштениет обвинителството формриано за случаите кои прозилегуваат од нелегално ...

СЈО повторно ќе ги достави доказите во Основниот суд Скопје 1 Скопје

Кајгана - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои претходно денеска беа вратени од Судот, објави во сопштението обвинителството формирано за случаите кои произлегуваат од нелегално прислушуваните ...

СЈО: Повторно доставени доказите во Основниот суд Скопје 1 Скопје – ќе се бара изземање на судијата

Правдико - 22.09.2016

Специјалното Јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои беа денес вратени од Судот. Во писмениот допис доставен до Судот укажано е на непостоење на законски пречки судската служба да евидентира и прима ...

СЈО ќе бара изземање на судијата кој го врати обвинителниот предлог

Академик - 22.09.2016

„Во дописот е појаснето и дека во конкретниот случај не е барана декласификација на доказите поради фактот што со декласификација предложените докази би добиле третман на информација до која се има слободен пристап, со оглед дека се работи за докази ...

Нова правна неписменост на СЈО- вратен назад првиот обвинителен предлог заради процесни пропусти

Курир - 22.09.2016

Поради процесни пропусти, Основниот суд Скопје 1 го врати назад првиот обвинителен предлог на СЈО против седуммината вработени во УБК. Ваквата правна неписменост на СЈО е само уште еден во низата пропусти на обвинителството на Катица Јанева.

СЈО повторно ќе достави докази до Судот, откако им беа вратени

Р.С.Европа - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои им беа вратени денеска од Судот, соопштија од ова обвинителство. Од таму велат дека во писмениот допис доставен до Судот укажано е на непостоење ...

СЈО пак ќе ги достави доказите во судот за првото обвинение и ќе побара изземање на судијката

МКД - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои денеска беа вратени од судот, соопшти СЈО. „Нема законски пречки судската служба да евидентира и прима доверливи информации и на законските ...

Судот ги врати обвинителниот предлог од СЈО за осомничените од УБК

Макфакс - 22.09.2016

Судот го врати обвинителниот предлог против лицата Г.Г и други лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ затоа што во доказите не постоел акт за декласификација. „Со цел задржување на навременото и транспарентното работење на овој ...

Кривичниот суд не прифаќа обвинителен предлог на СЈО, бара докази

Нова ТВ - 22.09.2016

Судот со допис ги вратил доставените докази во прилог на обвинителниот предлог на СЈО за лицата Г.Г и други осомничени лица од УБК за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“, соопштија денеска од судот.

Основниот суд му го врати првото обвинение на СЈО

МКД - 22.09.2016

Обвинителниот предлог против лицата Г.Г. и други лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ нема акт за декласификација на доказите за потребите на судската постапка, соопшти Основниот суд Скопје 1.

Нема датум за судење на седумте вработени во УБК, Петровска ги врати доказите на СЈО

Стандард - 22.09.2016

Судијката Лидија Петровска, на која Кривичниот суд и го додели случајот против вработените во УБК, кои се обвинети за уништување на службена документација, покренат од Специјалното јавно обвинителство, ги вратила доказите бидејќи, како што велат од ...

Судот ги врати обвинителниот предлог од СЈО за осомничените од УБК

Правдико - 22.09.2016

Судот го врати обвинителниот предлог против лицата Г.Г и други лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ затоа што во доказите не постоел акт за декласификација. „Со цел задржување на навременото и транспарентното работење на овој ...

Судот бара дополнителни документи од СЈО за седум осомничени од УБК

Сител - 22.09.2016

Судијата кој треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г. и други лица осомничени лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ поднесен од Специјалното јавно обвинителство, со допис ги врати доставените ...

Судијката која треба да им суди на 7-те вработени во УБК, бара дополнителни документи од СЈО

Репортер - 22.09.2016

Судијката, која треба да го води случајот против седумината вработени во УБК, кои се обвинети за уништување на службена документација, за да наводно го сокријат нелегалното прислушување, а за кој пред неколку дена Специјалното јавно обвинителство ...

Судот гo врати обвинителниот предлог од СЈО за осомничените од УБК

Кајгана - 22.09.2016

Судот го врати обвинителниот предлог против лицата Г.Г и други лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ затоа што во доказите не постоел акт за декласификација. „Со цел задржување на навременото и транспарентното работење на овој ...

ДОКАЗИТЕ СЕ КЛАСИФИЦИРАНИ: Судот не може да го прифати обвинението на СЈО против вработените во УБК

Телеграф - 22.09.2016

Кривичниот суд му врати дел од доказите на специјалното јавно обвинителство во врска со обвинителниот предлог за уништување документи произлезени од прислушувани материјали, за што се осомничени седум вработени во УБК.

СЈО ќе побара изземање на Лидија Петровска за случајот со уништување на документи од УБК

Стандард - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во своето соопштение вели дела повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои денеска им беа вратени од судијката задолжена за случајот, Лидија Петровска.

Првиот обвинителен предлог на Јанева вратен назад заради пропусти

Нетпрес - 22.09.2016

Поради процесни пропусти, Основниот суд Скопје 1 го врати назад првиот обвинителен предлог на СЈО против седуммината вработени во УБК. Ваквата правна неписменост на СЈО е само уште еден во низата пропусти на обвинителството на Катица Јанева.

СЈО ќе побара изземање на судијката Лидија Тупанчевска-Петровска која беше спомената во „бомбите“

Репортер - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство најави дека повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои денес беа вратени од Судот. „Во писмениот допис доставен до Судот укажано е на непостоење на законски пречки судската служба да ...

СЈО: Со декласификација на доказите би можеле да настанат штетни последици

+инфо - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои му беа вратени. Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои му беа вратени.

Судот врати докази во СЈО

Р.С.Европа - 22.09.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека во врска со обвинителниот предлог против лицата Г.Г и други лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ од чл.361 ст.2 в.в. со ст.1 в.в.

Судот му го врати обвинението на СЈО за Г.Г. поради недостиг на документи

+инфо - 22.09.2016

СЈО не доставило акт за декласификација на доказите за потребите на судската постапка врз основа на кој класифицираните докази може да се користат. Основниот Суд го вратил обвинителниот предлог против Г.Г.

Кривичниот суд не може да го прифати обвинителниот предлог против осомничените од УБК и од СЈО бара дополнителни докази

Академик - 22.09.2016

Како што информираат од Основниот суд Скопје 1 Скопје, во дописот што го добиле од СЈО, заедно со обвинителниот предлог доставена е и листа на докази и попис на списи со приемница, меѓутоа од содржината на пописот не произлегува дека е доставен акт ...

Кривичен суд: Вратени доказите во СЈО, недостигал акт

МРТ - 22.09.2016

Причината е што во прилог на доставениот обвинителен предлог против осомничените лица, со листата докази и списи, не бил доставен акт за декласификација на доказите за потребите на судската постапка, врз основа на кој овие доверливи докази би можеле ...

СЈО ќе побара изземање на судијката за случајот со уништување на документи од УБК

Локално - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои денеска им беа вратени, информираат од Специјалното јавно обвинителство. Во соопштението на СЈО пишува и дека во текот на утрешниот ден ќе побараат и ...

Судот го врати обвинителниот предлог од СЈО за осомничените од УБК

Точка - 22.09.2016

Судот го врати обвинителниот предлог против лицата Г.Г и други лица за кривичното дело "Фалсификување службена исправа" затоа што во доказите не постоел акт за декласификација. „Со цел задржување на навременото и транспарентното работење на овој ...

Кривичниот суд бара уште докази од СЈО за уништувањето на опремата за прислушување

Мета - 22.09.2016

Основен суд Скопје 1 информира дека судијата ги вратил доставените докази против Г.Г. и други лица осомничени за кривично дело фалсификување на службена исправа, поднесени од Специјално јавно обвинителство.

Судот бара дополнителни документи од СЈО за обвинението, во кое се осомничени лица од УБК

еМагазин - 22.09.2016

Судијата кој треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г. и други лица осомничени лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ поднесен од Специјалното јавно обвинителство, со допис ги врати доставените ...

СЈО ќе побара изземање на судијката за случајот со уништување документи од УБК

Мета - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 што денеска им беа вратени, информираат од Специјалното јавно обвинителство. Во соопштението на СЈО пишува и дека во текот на утрешниот ден ќе побараат и ...

Судот бара дополнителни документи од СЈО за седум осомничени од УБК

Вечер Прес - 22.09.2016

Судијата кој треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г. и други лица осомничени лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа" поднесен од Специјалното јавно обвинителство, со допис ги врати доставените ...

Од двата обвинителни акти кои ги подигна Катица, еден вратен поради правна неписменост!

Пулс24 - 22.09.2016

Поради процесни пропусти, Основниот суд Скопје 1 го врати назад првиот обвинителен предлог на СЈО против седуммината вработени во УБК. Ваквата правна неписменост на СЈО е само уште еден во низата пропусти на обвинителството на Катица Јанева.

Судијката која треба да им суди на 7-те вработени во УБК, бара дополнителни документи од СЈО

Либертас - 22.09.2016

Судијката, која треба да го води случајот против седумината вработени во УБК, кои се обвинети за уништување на службена документација, за да наводно го сокријат нелегалното прислушување, а за кој пред неколку дена Специјалното јавно обвинителство ...

Вратено првото обвинение на СЈО, ќе се бара изземање на судијката

Фактор - 22.09.2016

Основниот суд Скопје 1 ја вратил документацијата на Специјалното јавно обвинителство за обвинителниот акт во кој требаше да им се суди на 7 лица вработени во УБК, а прво осомничен во случајот „Тврдина“ е началникот на петтата управа, Горан Грујовски.

СЈО ќе побара изземање на судијката Лидија Тупанчевска-Петровска која беше спомената во „бомбите“

Либертас - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство најави дека повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои денес беа вратени од Судот. „Во писмениот допис доставен до Судот укажано е на непостоење на законски пречки судската служба да ...

Кривичниот суд побара од СЈО дополнителни документи во обвинението против 7-мината вработени во УБК

Локално - 22.09.2016

Судијката, која треба да го води случајот против седумината вработени во УБК, обвинети за уништување на службена документација при илегално прислушување, побара дополнителни документи од Специјалното јавно обвинителство.

СЈО повторно ќе ги достави доказите во Основниот суд Скопје 1 Скопје

Точка - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 Скопје, кои претходно во четвртокот беа вратени од Судот, објави во сопштениет обвинителството формриано за случаите кои прозилегуваат од нелегално ...

СЈО повторно ќе ги достави доказите до Судот за обвинението, во кое се осомничени лица од УБК

еМагазин - 22.09.2016

Во врска со повеќе прашања кои беа упатени од медиумите за наш став и коментари во врска со поднесените обвиненија до Основниот суд Скопје 1 Скопје, Ве известуваме следното: „Ова Јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд ...

Основниот суд Скопје 1 му го врати првото обвинение на СЈО

Република - 22.09.2016

Поради процесни пропусти Основниот суд Скопје 1 го врати назад првиот обвинителен предлог на СЈО против седумтемина вработени во УБК. „Судијата што треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г.

Судот ги врати доказите за првото обвинение на СЈО бидејќи се класифицирани...

Н.Македонија - 22.09.2016

Судот ги врати доказите за првото обвинение на СЈО бидејќи се класифицирани Основниот суд Скопје 1 ги врати доказите на Специјалното јавно обвинителство од обвинителниот предлог против лицето Г.Г.

Судот го одби првото обвинение на СЈО...

Н.Македонија - 22.09.2016

Судот го одби првото обвинение на СЈО Основниот суд Скопје 1 ја вратил документацијата на СЈО за обвинението според кое требаше да им се суди на 7-те лица вработени во УБК каде прво осомничен во случајот „Тврдина“ е началникот на петтата управа, ...

СЈО: Судот може да работи со класифицирани информации...

Н.Македонија - 22.09.2016

СЈО: Судот може да работи со класифицирани информации Специјалното јавно обвинителство денеска преку соопшение на нивната веб страна го изнесоа својот став по повод одбивањето на Основниот суд Скопје 1 Скопје да ги прифати доказите за еден од ...

Судот бара дополнителни документи од СЈО за седум осомничени од УБК

Lider - 22.09.2016

Судијата кој треба да постапи по обвинителниот предлог во скратена постапка против Г.Г. и други лица осомничени лица за кривичното дело „Фалсификување службена исправа“ поднесен од Специјалното јавно обвинителство, со допис ги врати доставените ...

Експерти: Судиите нема да се плашат да им судат на обвинетите од СЈО

Алсат-М - 21.09.2016

Имињата на екс премиерот Никола Груевски и поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски, не треба да сеат страв кај судиите. Судот не смее да постапува субјективно или спротивно на досегашната пракса, сметаат експертите.

Време за лов на криминалци

Нова ТВ - 21.09.2016

Автор: Беса Арифи, Вонреден професор по кривично право во Универзитетот на Југоисточна Европа Последната прес конференција на СЈО беше коментирана на многу начини. За некои фактот што беа покренати две обвинителни предлози по кои ќе се постапува по ...

Уставен ќе го укине СЈО по распуштање на парламентот

А1 On - 20.09.2016

Власта има сковано план за СЈО и инсистира да биде укинато по секоја цена. А1он дознава дека од партијата на власт притискале преку партиските судии во Уставен да не се става на дневен ред уставноста на СЈО пред да се распушти парламентот.

А бе Латас, и ваќе и таќе си на*бал…

Репортер - 20.09.2016

Само криминоген и тотално ненормален идиот може да верува дека СЈО исполнува туѓи желби, дека Катица е Ѓоко Георгиев од „средби низ музика“ и шета со микрофонот на Шар планина и бара шарпланинци.

Уставен ЌЕ ГО УКИНЕ СЈО

Репортер - 20.09.2016

Власта има сковано план за СЈО и инсистира да биде укинато по секоја цена. А1он дознава дека од партијата на власт притискале преку партиските судии во Уставен да не се става на дневен ред уставноста на СЈО пред да се распушти парламентот.

А бе Латас, и ваќе и таќе си на*бал…

Либертас - 20.09.2016

Само криминоген и тотално ненормален идиот може да верува дека СЈО исполнува туѓи желби, дека Катица е Ѓоко Георгиев од „средби низ музика“ и шета со микрофонот на Шар планина и бара шарпланинци.

Уставен ќе го укине СЈО по распуштање на парламентот

Либертас - 20.09.2016

Власта има сковано план за СЈО и инсистира да биде укинато по секоја цена. Порталот А1он дознава дека од партијата на власт притискале преку партиските судии во Уставен да не се става на дневен ред уставноста на СЈО пред да се распушти парламентот.

СЈО ја заврши истрагата за „Транспортер“, наскоро обвинение

24 Вести - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ја заврши истрагата за случајот „Транспортер“, наскоро се очекува обвинение. Известувањата дека истрагата е заклучена се испратени до бранителите во овој предмет, потврди за 24 Вести адвокатот на битолскиот ...

СЈО ја заврши истрагата за „Транспортер“, наскоро обвинение

+инфо - 19.09.2016

Известувањата дека истрагата е заклучена се испратени до бранителите во овој предмет. Специјалното јавно обвинителство ја заврши истрагата за случајот „Транспортер“, a наскоро се очекува обвинение.

Латас: Кој нормален ќe верува дека СЈО е институција, а не локален огранок на струмичкиот олигарх

Република - 19.09.2016

Планот за државен преврат во Македонија, како и во Турција, не успеа затоа што народот во големо мнозинство се спротивставува на тоа. Пред сѐ, заради свој интерес. Не сака неизвесност, судири и сиромаштија и корупција кои кај СДСМ се дел од ...

СЈО ја заврши истрагата за „Транспортер“, наскоро обвинение

Бриф - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ја заврши истрагата за случајот „Транспортер“, a наскоро се очекува обвинение. Известувањата дека истрагата е заклучена се испратени до бранителите во овој предмет, потврди за 24Вести адвокатот на битолскиот ...

СЈО ја заврши истрагата за „Транспортер“ во кој е вмешан Талески, наскоро обвинение

Либертас - 19.09.2016

Специјалното јавно обвинителство ја заврши истрагата за случајот „Транспортер“, наскоро се очекува обвинение. Известувањата дека истрагата е заклучена се испратени до бранителите во овој предмет, потврди за 24 Вести адвокатот на битолскиот ...