TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петковски нема да се појави пред органите на МВР

А1 - 29.10.2006

Утре Петковски нема да се појави пред органите на МВР. Неговите сознанија за темата, што сам ја отвори, нелегалното прислушување од страна на поголемите политички партии, лидерот на НСДП, за А1 вели, дека ќе ги изнесе утре пред народното собрание.

Недобивање на судска разрешница на новата афера прислушување ќе значи непостоење на демократија

Канал5 - 28.10.2006

Петнаесет години прислушувањето во Македонија беше забрането- законска одредба која драстично се разликува од реалноста во која се прислушува - состојба која доби потврда со последната изјава на Тито Петковски за партиското прислушување како јавна тајна.

Полицијата го кани Петковски на преслушување

Утрински - 28.10.2006

Министерството за внатрешни работи го очекува пратеникот и лидер на НСДП, Тито Петковски, в понеделник да се појави во полиција и да ги објасни обвинувањата дека четири големи политички партии во државава поседуваат опрема за прислушување.

Во понеделник Петковски во МВР за аферата со прислушувањето

А1 - 27.10.2006

Во понеделник Тито Петковски треба да се појави во МВР, за да ги аргументира неговите тврдења дека поголемите партии во државата се занимаваат со незаконско прислушување. Најдоцна до утре на негова адреса МВР ќе испрати официјална покана.

МВР ќе му испарати покана на Петковски да дојде и да каже што знае за прислушувањето

Канал5 - 27.10.2006

Полицијата најави дека денеска ќе му испрати покана на Тито Петковски, утре или во понеделник да дојде во МВР и да ги каже своите сознанија за прислушните уреди кои тврдеше дека ги имаат најголемите партии. Полицијата најави дека денеска ќе му испрати покана на Тито Петковски, утре или во ...

МВР го кани Петковски да каже кој прислушува

Вест - 27.10.2006

Очекуваме пратеникот и лидер на НСДП Тито Пртковски да дојде во МВР и да ни ги презентира сознанијата за постоење на системи за прислушување во поголемите политички партии"-вели висок полициски функционер. Тој најави дека доколку Петковски сам не дојде во полиција, наредниве денови ќе биде ...

МВР бара факти од Петковски

Дневник - 27.10.2006

Павле Трајанов од ДС се сомнева дека законот ќе го искорени паралелното прислушување, за кое вели дека е контролирано од влијателни групи и партии МВР ќе го повика претседателот на НСДП Тито Петковски да ги соопшти сознанијата и податоците по изјавата дека најголемите партии имаат опрема за ...

Прислушувањето како лек за проблемите на новата власт!

Утрински - 27.10.2006

Власта ги забошотува тековните афери со производство на нови БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Аферите во државава се множат со геометриска прогресија. Непотизам во новата власт, упад во Тетовскиот универзитет, „злоупотреби на странска помош“, ТЕЦ „Неготино“, „Транспарентност“, собраниска блокада поради законот за ...

Никој не сака да го расчисти скандалот со прислушуваните новинари

Време - 27.10.2006

ШЕСТ ГОДИНИ ОД АФЕРАТА „ПРИСЛУШУВАЊЕ” Сунчица Стојановска Шест години трае судскиот процес во кој 17 прислушувани новинари тужат три државни институции и претпријатието „Македонски телекомуникации” за нарушување на приватноста.

Уредите за прислушување на војската завршиле кај политичка партија

Вест - 27.10.2006

ДРУГО СВЕДОШТВО ВО СОБРАНИЕ ДЕКА ПАРТИИТЕ ПРИСЛУШУИВААТ Пратеникот Есад Рахиќ тврди дека партијата што за време на војната во 2001 година ја присвоил опремата на војската "час е власт, час е опозиција" Претседателот на собраниската комисија за надзор над работата на Управата за безбедност и ...

Партиските уши ќе ги „тегнат“ и МВР и анкетна комисија

Време - 27.10.2006

ИСТРАГА ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО МВР ќе истражува дали партиите поседуваат опреми за прислушување, откако лидерот на НСДП Тито Петковски настапи во јавноста со такви сомневања, соопшти вчера министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

МВР бара од Петковски да ги изнесе неговите докази

А1 - 26.10.2006

Ако не се појави сам, МВР ќе го повика Тито Петковски да ги изнесе неговите докази за наводното прислушување на комуникациите од страна на поголемите партии во државата. Веруваат дека поради неговиот политички бекграунд, Петковски има што да каже.

И обвинителството да ги гони големите уши во штабовите

Време - 26.10.2006

ИЗЈАВАТА НА ПЕТКОВСКИ ГИ МОБИЛИЗИРА ПАРТИИТЕ Тито Петковски јавно да каже од каде му се сознанијата за прислушни уреди во партиските штабови, МВР да го спречи илегалното следење на комуникациите, а јавното обвинителство да отвори истрага.

ЗА 100 ИЛЈАДИ ЕВРА секој може да прислушкува

Вест - 26.10.2006

НИ МВР НИ ОБВИНИТЕЛСТВОТО НЕ РЕАГИРААТ НА ОБВИНУВАЊАТА НА ТИТО ПЕТКОВСКИ Од Израел може да си набавите опрема што фаќа се живо од сигнал. Чини 100.000 евра", вели Петковски. Тој до вчера не бил повикан ни од МВР ни од Јавното обвинителство на разговор.

Изјавата на Петковски за прислушувањето мора да се сфати сериозно

Утрински - 26.10.2006

ВМРО-НП смета дека изјавата на лидерот на НСДП, Тито Петковски мора да се сфати сериозно, бидејќи доаѓа од долгогодишен политичар чија партија е дел од владината коалиција. Како што истакна на вчерашната прес-конференција, Александар Ѓеорѓиев, портпарол на ВМРО-НП, доколку изјавата на Петковски е ...

Тито ќе биде преслушан во МВР?

Дневник - 26.10.2006

ЛДП презела иницијатива во Собранието да се формира посебна анкетна комисија, на чие чело би бил Петковски ВМРО-Народна и ЛДП бараат Владата и МВР да расчистат итно дали во земјава нелегално се прислушува, по завчерашните тврдења на Тито Петковски дека четирите најголеми партии имаат опрема за ...

Министерката Јанкуловска го очекува пратеникот Петковски да се јави во МВР

Канал5 - 26.10.2006

За еден ден истрага полицијата не дошла до информации каде може да има паралелни прислушни уреди – ќе го чекаат Петковски да даде дополнителни сознанија за неговите тврдења дека прислушуваат 4-те големи партии. За еден ден истрага полицијата не дошла до информации каде може да има паралелни ...

ЛДП сака анкетна комисија за „прислушувањето“

Утрински - 26.10.2006

Пратеничката група на ЛДП вчера соопшти дека веќе поднела иницијатива до сите политички партии во Собранието за формирање анкетна комисија за испитување дали политичките партии поседуваат уреди за прислушување. „Очекуваме сите партии да ја потпишат иницијативата за формирање на комисијата.

Петковски да каже од каде знае за прислушувањето

Вечер Прес - 26.10.2006

Доколку изјавата на Тито Петковски дека политичките партии располагаат со систем за прислушување кој го користат за прислушување на своите политички противници е вистинита, тогаш во Македонија сериозно се прекршуваат човековите права, уставот и законите велат во ВМРО Народна.

Преку анкетна комисија да ги испитуваат сознанијата на Петковски

Вечер Прес - 26.10.2006

Со изјавата дека партиите поседуваат системи за прислушување, Тито Петковски, како дел од владиниот естаблишмент и поранешен член на раководството на СДСМ, директно посочува дека и неговата поранешна партија и сегашниот коалициски партнер грубо ги прекршуваат човековите права и слободи, сметаат во ...

Им доаѓа ли крај на партиските прислушување во државата?

А1 - 25.10.2006

Им доаѓа ли крај на партиските прислушување во државата. МВР сериозно ги разгледува наводите на Тито Петковски, дека поголемите партии во државата имаат уреди за прислушување. Лидерот на НСДП и денеска ги повтори неговите сомневања.

Сите големи партии имаат опрема за прислушување

Време - 25.10.2006

СПОРЕД ТИТО ПЕТКОВСКИ Јавна тајна е дека сите поголеми партии во Македонија имаат свои уреди за прислушување, рече Тито Петковски, лидерот на НСДП, на вчерашната седница на собраниската комисија за одбрана и безбедност. Тој посочи дека сигурно и ОВК поседувала таква опрема, за да може да води војна ...

Тито Петковски го воскресна прислушувањето

Утрински - 25.10.2006

Петковски изјави дека големите партии имаат уреди за прислушување и ги злоупотребуваат за политичка пресметка ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Пратеникот и лидер на НСДП, Тито Петковски, вчера во парламентот ја актуализира контроверзната тема за прислушувањето, при што јавно искажа сомневања дека големите партии ...

Прислушувал противничкиот табор

Дневник - 25.10.2006

Треба да се стави крај на хаосот за да не може за политички цели да се злоупотребува опремата за прислушување , побара Тито Петковски Лавина обвинувања помеѓу власта и опозицијата дека секој секого прислушува, предизвика Тито Петковски со изјавата оти е јавна тајна дека поголемите партии имаат ...

Кој се прислушува во државава, Петковски фрли ракавица и стана актуелен - МВР почнува истрага

Канал5 - 25.10.2006

МВР покренува истрага, по објавените тврдења од Петковски дека четирите големи партии имаат свои уреди за прислушување. МВР покренува истрага, по објавените тврдења од Петковски дека четирите големи партии имаат свои уреди за прислушување.

Големите партии имаат опрема за прислушување

Вест - 25.10.2006

ЛИДЕРОТ НА НСДП ТИТО ПЕТКОВСКИ ТВРДИ: Пратеничката Весна Јаневска од ВМРО-НП ја повика Комисијата за одбрана и безбедност да побара од МВР да испитува кој се има опрема за прислушување Лидерот на владејачката НСДП Тито Петковски вчера потврди дека поголемите политички партии во Македонија ...

Сите прислушуваат, никој нема опрема?!

Вечер Прес - 25.10.2006

Само во ДУИ признаваат дека во 2001 година ОНА користела софистицирана опрема за меѓусебна комуникација, но не и систем за прислушување на другата страна Јавна тајна е дека поголемите политички партии поседуваат опрема за прислушување, а таков систем користеле и припадниците на ОНА за време на ...

Петковски: Партиите имаат уреди за прислушкување

А1 - 24.10.2006

Нова афера на прислушување. Овој пат ја отвара Тито Петковски. Тврди дека има индиции поголемите партии во Македонија да имаат свои уреди за прислушување. „Ова не се случува само од органите на државата, луѓето не смеат да говорат јавно на телефон.

Партиите преслушкуваат - го следат политичкиот конкурент во чекор

Канал5 - 24.10.2006

Петковски ја отвори пандорината кутија. Го потврди она што досега важеше за шпекулација – партиите имаат сопствени уреди за прислушување. Петковски ја отвори пандорината кутија. Го потврди она што досега важеше за шпекулација партиите имаат сопствени уреди за прислушување.

Големото уво слуша се

Вечер Прес - 23.10.2006

Бројот на прислушуваните Италијанци достигна милион и половина: околу 160 илјади со дозвола, а другите се колатерална штета; проблематичен метод за граѓаните, но ефикасен во борбата со мафијата Во Италија се прислушуваат 1.500.000 лица: околу 160 илјади сомнителни со дозвола на судските органи, ...