TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција: Ги осудуваме нападите на Ерменија врз Гања

ТВ21 - 04.10.2020

Турција ги осуди, како што ги нарече, нападите на Ерменија врз азербејџанскиот град Гања и ја повтори поддршката за правото на самостојна одбрана на Азербејџан во рамките на меѓународно признатите граници.

Војна на Кавказот, експлозии во Нагорнно -Карабах

Канал5 - 04.10.2020

Продолжуваат судирите меѓу силите на Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах и денеска. Во центарот на Степанакер, главниот град на Нагорно-Карабах утрово оддекнале силни експлозии, јавуваат репортерите на „РИА Новости“.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

ТВ21 - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

24 Вести - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах

Телма - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Карабах демантира дека Харутиунијан е ранет – тој е жив и здрав

24 Вести - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан рече дека тврдењето на Азербејџан е повреден лидерот е дезинформација. – Тоа е апсолутна дезинформација.

Вториот по големина град во Азербејџан под оган на ерменските сили (ВИДЕО)

МКД - 04.10.2020

Вториот по големина азербејџански град Генџа е „под оган“ на ерменските сили, објави денес министерството за одбрана на Азербејџан, додека властите на Нагорно Карабах тврдат дека го уништиле воениот аеродром во тој град.

Почнаа со дезинформации: Тешко ранет претседателот на Нагорно Карабах?

Независен - 04.10.2020

Претседателот на непризнатата република Нагорно Карабах, Арик Артуњанин е тешко ранет во нападот на азербејџанските сили, вели помошникот на претседателот на Азербејџан. „По прецизен напад на азербејџанската војска лидерот на самопрогласената ...

Меркел бара хуманитарно примирје во конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

Слободен Печат - 04.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повика на хуманитарно примирје во конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан за повредените војници да можат да бидат евакуирани од бојното поле . Во денешниот телефонски разговор со ерменскиот премиер Никола ...

Нагорно-Карабах негира дека нивниот претседател е ранет: „Тој е жив и здрав, ги извршува своите должности“

Макфакс - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан, рече дека тврдењето на Азербејџан за повреда на лидерот е дезинформација. „Тоа е апсолутна дезинформација.

Баку тврди дека Ерменија врши ракетен напад, Ереван негира

Р.С.Европа - 04.10.2020

Азербејџанското министерство за одбрана денеска соопшти дека ерменските сили со ракети го напаѓаат Гања, вториот по големина град во земјата. Ерменија негира дека има директен оган од каков било вид кон Азербејџан, но де факто лидерот на отцепениот ...

Баку тврди дека Ерменија ја ракетира територијата на Азербејџан

Нетпрес - 04.10.2020

Помошникот на претседателот на Азербејџан Хикмет Хаџиев ја обвини во неделата вечерта Ерменија дека врши ракетни стрелби во близина на главниот град Баку, чија цел се цивилна инфраструктура и цивилното население, Ерменската страна ги отфрли наводите ...

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

Слободен Печат - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Алиев испорача услов за Нагорно-Карабах: Прекин на огнот само по повлекување на ерменските трупи

Слободен Печат - 04.10.2020

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот доколку Ерменија вети дека ќе ги повлече своите трупи од Нагорно-Карабах. Тој рече дека Баку ќе биде подготвен да ги прекине своите операции во Нагорно Карабах ...

По интензивните борби, ракетни напади во Нагорно Карабах

Р.С.Европа - 04.10.2020

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека денеска преземале одмазнички мерки по како што тие го опишуваат ракетен напад од отцепениот регион Нагорно Карабах насочен кон азербејџанските градови Тертер и Горадиз во областа Физули.

(Видео) Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

Макфакс - 04.10.2020

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на гранати, урнатини и уништени автомобили.

ВИДЕО: Морничави сцени од Нагорно-Карабах - војската објави снимка, погодени се и цивилни објекти

Press24 - 04.10.2020

Војската на Нагорно-Карабах објави уште една снимка од бомбардирањето на Степанакерт при што како што е наведено, погодени биле цивилни објекти. Според оценките на војската, станува збор за бомбардирање на цивилни структури што не се во склад со ...

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

А1 On - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Не стивнуваат судирите во Нагорно-Карабах, ниту взаемните обвинувања

Кајгана - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, а на Facebook објавија видео од последиците од тоа гранатирање.

ТЕНЗИИТЕ СЕ ЗАСИЛУВААТ: Гранатиран главниот град на Нагорно Карабах (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање, пренесе Vjesti.me На видеото ...

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

Сител - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Тежок удар за Ерменците: Претседателот на Нагорно Карабах ранет со бомба од азербејџанските сили!? Војната надвор од ...

Во Центар - 04.10.2020

Со прецизен напад на азербејџанската армија, лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах беше сериозно ранет – рече помошникот на претседателот на Азербејџан! Претседателот на непризнатата република Нагорно-Карабах, Араик Арутијан е ...

Претседателот на Азербејџан бара повлекување на ерменските сили

МКД - 04.10.2020

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев побара денес повлекување на ерменските сили од областа Нагорно Карабах, каде осум дена траат конфликтите меѓу ерменските и азербејџанските сили и додаде дека бара извинување од Ереван.

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

А1 On - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Азербејџан тврди дека e тешко ранет лидерот на Нагорно-Карабах, Ереван демантира

Кајгана - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Баку тврди дека Ерменија врши ракетен напад, Ереван негира

Во Центар - 04.10.2020

Азербејџанското министерство за одбрана денеска соопшти дека ерменските сили со ракети го напаѓаат Гања, вториот по големина град во земјата. Ерменија негира дека има директен оган од каков било вид кон Азербејџан, но де факто лидерот на отцепениот ...

Карабах демантира дека Харутиунијан е ранет – тој е жив и здрав

А1 On - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан рече дека тврдењето на Азербејџан е повреден лидерот е дезинформација. – Тоа е апсолутна дезинформација.

Нагорно-Карабах демантира дека нивниот претседател е ранет: „Жив и здрав е, ја врши својата должност“

Press24 - 04.10.2020

Властите во Нагорно Карабах денес ги демантираа извештаите во медиумите дека лидерот Араџик Харутунјан е сериозно ранет во напад на азербејџанската армија. Портпаролот на владата на Нагорно Карабах ја негираше „дезинформација на Азербејџан“.

Здравствената состојба на американскиот претседател Трамп не е добра, следните денови се клучни

Сител - 04.10.2020

Американскиот претседател вели дека здравствената состојба не му била добра и оти следните денови се клучни, откако во четвртокот му беше дијагностициран вирусот Ковид-19. Трамп се надева дека набрзо ќе се врати во Белата куќа.

Лавров: Итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, Русија нуди помош

А1 On - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Алиев: Прекин на огнот само со повлекување на ерменските трупи

А1 On - 04.10.2020

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот доколку Ерменија вети дека ќе ги повлече своите трупи од Нагорно-Карабах. Тој рече дека Баку ќе биде подготвен да ги прекине своите операции во Нагорно Карабах ...

Луѓе во солзи, насекаде урнатини: Ерменците објавија видео од синоќешното бомбардирање на Степанакерт

Фактор - 04.10.2020

фото:Tanjug/AP Ерменското Министерство за одбрана објави видео на социјалните мрежи за последиците од гранатирањето извршено од азербејџанските сили врз Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

Вечер Прес - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

(Видео) Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

Опсервер - 04.10.2020

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на гранати, урнатини и уништени автомобили.

Војна на Кавказ: Серија силни експлозии, гранатирање и жртви

Локално - 04.10.2020

Конфликтите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Наборно-Карабах продолжуваат и денес. Серија силни експлозии одекнаа во центарот на Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, пренесува репортерот на „РИА Новости“.

Војна во Азербејџан: Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах

Денешен - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Не стивнуваат судирите во Нагорно-Карабах, ниту взаемните обвинувања

Frontline - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

(Видео) Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

24Инфо - 04.10.2020

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на гранати, урнатини и уништени автомобили.

ВИДЕО: Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

Точка - 04.10.2020

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на гранати, урнатини и уништени автомобили.

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

24Инфо - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

Frontline - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Eрменската артилерија ракетирала два погранични града во Азербејџан

Локално - 04.10.2020

Министерството за одбрана на Азербејџан денес соопшти дека ерменската артилерија од градот Степанакерт во Нагорно Карабах ракетирала два погранични града во Азербејџан – Тертер и Горадиз. Министерството за одбрана во Баку соопшти дека ...

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

iPortal - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Лавров – Манкаканјан: Итно сопирање на огнот во Нагорно Карабах

Локално - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараше за ситуацијата во Нагорно Карабах во телефонски разговор со неговиот ерменски колега Зограб Манкаканјан, нагласувајќи ја потребата за што побрзо прекинување на огнот.

Русија повика на прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Република - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Карабах демантира дека Харутиунијан е ранет – тој е жив и здрав

24Инфо - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах,Арајик Харутиунијан рече дека тврдењето на Азербејџан е повреден лидерот е дезинформација. – Тоа е апсолутна дезинформација.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

24Инфо - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Нагорно-Карабах негира дека нивниот претседател е ранет: „Тој е жив и здрав, ги извршува своите должности“

Опсервер - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан, рече дека тврдењето на Азербејџан за повреда на лидерот е дезинформација. „Тоа е апсолутна дезинформација.

Карабах демантира дека Харутиунијан е ранет – тој е жив и здрав

Либертас - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан, рече дека тврдењето на Азербејџан за повреда на лидерот е дезинформација. „Тоа е апсолутна дезинформација.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

Курир - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

Опсервер - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Карабах демантира дека Харутиунијан е ранет – тој е жив и здрав

Опсервер - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах,Арајик Харутиунијан рече дека тврдењето на Азербејџан е повреден лидерот е дезинформација. – Тоа е апсолутна дезинформација.

ДАЛИ ОВА Е РЕШЕНИЕТО ЗА ВОЈНАТА ВО КАВКАЗ? Азербејџанската страна наведе кој е условот за примирје!

Локално - 04.10.2020

Азербејџан е подготвен да ги прекине воените дејствија во Нагорно Карабах, ако Ерменија предложи повлекување на силите од Нагорно Карабах, што треба да биде поддржано со прецизна временска рамка и конкретни активности, изјави азербејџанскиот ...

Здравствената состојба на американскиот претседател Трамп не е добра, следните денови се клучни

4NEWS - 04.10.2020

Американскиот претседател вели дека здравствената состојба не му била добра и оти следните денови се клучни, откако во четвртокот му беше дијагностициран вирусот Ковид-19. Трамп се надева дека набрзо ќе се врати во Белата куќа.

Лавров: Итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, Русија нуди помош

Вечер Прес - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

Опсервер - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Лавров: Итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, Русија нуди помош

24Инфо - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Лавров: Итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, Русија нуди помош

Опсервер - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Алиев: Прекин на огнот само со повлекување на ерменските трупи

24Инфо - 04.10.2020

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот доколку Ерменија вети дека ќе ги повлече своите трупи од Нагорно-Карабах. Тој рече дека Баку ќе биде подготвен да ги прекине своите операции во Нагорно Карабах ...

Нагорно Карабах: Нашиот лидер не е ранет

Локално - 04.10.2020

Властите во Нагорно Карабах денес ги демантираа извештаите во медиумите дека лидерот Араџик Харутунјан е сериозно ранет во напад на азербејџанската армија. Портпаролот на владата на Нагорно Карабах ја негираше „дезинформација на Азербејџан“.

Лавров: Итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, Русија нуди помош

Денешен - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Алиев: Прекин на огнот само со повлекување на ерменските трупи

Опсервер - 04.10.2020

– Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот доколку Ерменија вети дека ќе ги повлече своите трупи од Нагорно-Карабах. Тој рече дека Баку ќе биде подготвен да ги прекине своите операции во Нагорно Карабах ...

Нагорно-Карабах негира дека нивниот претседател е ранет

Н.Македонија - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан, рече дека тврдењето на Азербејџан за повреда на лидерот е дезинформација. – Тоа е апсолутна дезинформација.

Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

Н.Македонија - 04.10.2020

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на гранати, урнатини и уништени автомобили.

(Видео) Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

Вечер - 04.10.2020

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на гранати, урнатини и уништени автомобили.

ЦРКВАТА КАКО ЗАСОЛНИШТЕ ОД РАКЕТИТЕ за жените и децата од Нагорно-Карабах (ФОТО)

Вечер - 04.10.2020

Граѓаните се засолнуваат во криптата на Катедралата Света Богородица во Степанакерт во регионот Нагорно Карабах, каде се случуваат судири меѓу ерменските и азербејџанските сили, со цел да се заштитат од ракети.

Нагорно-Карабах негира дека нивниот претседател е ранет: „Тој е жив и здрав, ги извршува своите должности“

Вечер - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Арајик Харутиунијан, рече дека тврдењето на Азербејџан за повреда на лидерот е дезинформација. „Тоа е апсолутна дезинформација.

Лавров: Итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах, Русија нуди помош

MakPress - 04.10.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од конфликтот преку ОБСЕ.

Карабах демантира дека Харутиунијан е ранет – тој е жив и здрав

MakPress - 04.10.2020

Ваграм Погосијан, портпарол на претседателот на самопрогласената република Нагорно-Карабах,Арајик Харутиунијан рече дека тврдењето на Азербејџан е повреден лидерот е дезинформација. – Тоа е апсолутна дезинформација.

Азербејџан тврди дека е тешко ранет лидерот на Нагорно Карабах

MakPress - 04.10.2020

Лидерот на самопрогласената република Нагорно Карабах, Арајик Харутиунијан е сериозно повреден во нападот на азербејџанските сили, тврди помошникот на азербејџанскиот претседател, Хикмет Хаџиев.

Не стивнуваат судирите во Нагорно Карабах, ниту взаемните обвинувања

MakPress - 04.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили го гранатирале Степанакерт, главниот град на самопрогласената република Нагорно Карабах, а на Фејсбук објави видео од последиците од тоа гранатирање.

Меркел бара хуманитарно примирје во конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

MakPress - 04.10.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повика на хуманитарно примирје во конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан за повредените војници да можат да бидат евакуирани од бојното поле. Во денешниот телефонски разговор со ерменскиот премиер Никола ...

Турција: Ги осудуваме нападите на Ерменија врз Гања

MakPress - 04.10.2020

Турција ги осуди, како што ги нарече, нападите на Ерменија врз азербејџанскиот град Гања и ја повтори поддршката за правото на самостојна одбрана на Азербејџан во рамките на меѓународно признатите граници.

Алиев: Прекин на огнот само со повлекување на ерменските трупи

MakPress - 04.10.2020

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот доколку Ерменија вети дека ќе ги повлече своите трупи од Нагорно-Карабах. Тој рече дека Баку ќе биде подготвен да ги прекине своите операции во Нагорно Карабах ...

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Фокус - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Претседателот на Нагорно Карабах се приклучи на армијата на фронтот

Телма - 03.10.2020

Претседателот на самопрогласениот ерменски регион во Азербејџан, Нагорно-Карабах, Арајик Арутјунјан изјави дека тој лично се упатил на фронтот во борбата против азербејџанската армија. Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на ...

Азербејџан ја презеде контролата над Мадагиз во Карабах

Телма - 03.10.2020

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев соопшти дека армијата на неговата земја го зазела селото Мадагиз на линијата на разделување во Нагорно-Карабах. „Денеска, азербејџанската војска го постави азербејџанското знаме во Мадагиз.

Претседателот на Нагорно -Карабах: Ова е нашата последна битка

Канал5 - 03.10.2020

Претседателот на самопрогласениот ерменски регион во Азербејџан, Нагорно Карабах, Араjик Харутијунијан, изјави дека тој лично заминал на фронтот во борбата против азербејџанската армија. Обраќајќи им се на армијата и на волонтерите во земјата, тој ...

Азербејџан во офанзива, Ерменија соборила три авиони

Канал5 - 03.10.2020

Ерменското министерство за одбрана соопшти дека војската на Азербејџан започнала офанзива во северните и јужни региони на Нагорно –Карабах. Исто така од министерството соопштуваат и дека се соборени три воени авиони на Азербејџан.

Помпео повика трети земји да останат надвор од конфликтот околу Нагорно Карабах

24 Вести - 03.10.2020

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео повика трети земји да останат надвор од конфликтот околу спорниот регион Нагорно Карабах и нагласи дека се надева оти извештаите за сириски борци кои пристигнуваат во Азербејџан преку Турција не се точни.

Азербејџан ја обвинува Ерменија за експлоатирање новинари

А1 On - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност за целите на нејзината „антиазербејџанска пропаганда“.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно-Карабах, Ерменија собори три авиони

Кајгана - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Слободен Печат - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

ВИДЕО: Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

А1 On - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Помпео повика трети земји да останат надвор од конфликтот околу Нагорно Карабах

Слободен Печат - 03.10.2020

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео повика трети земји да останат надвор од конфликтот околу спорниот регион Нагорно Карабах и нагласи дека се надева оти извештаите за сириски борци кои пристигнуваат во Азербејџан преку Турција не се точни.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Сител - 03.10.2020

– Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Независен - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Ердоган повторно ѝ возврати на Ерменија: Оваа борба ќе трае сè додека Карабах не биде ослободен од окупација

Press24 - 03.10.2020

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и денеска повторил дека во секоја смисла го поддржува Азербеџан во борбата против, како што вели, ерменската окупација на Нагорно-Карабах. „Оваа борба ќе трае сè додека Карабах не биде ослободен од ...

(Видео) Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Макфакс - 03.10.2020

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан напиша на Фејсбук дека се водат жестоки борби во северните и јужните делови на Нагорно Карабах и дека непријателот, кој концентрирал големи сили во овие области, тргнал во офанзива.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

+инфо - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

А1 On - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно-Карабах

Кајгана - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Armenpress. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Премиерот на Ерменија: Акциите на азербејџанската армија ги водат 150 турски специјалци испратени од Ердоган!?

Во Центар - 03.10.2020

Обраќајќи се на нацијата, премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, објави дека акциите на азербејџанската армија во Нагорно Карабах ги водат 150 турски војници. Според информациите на нашата армија, сириски платеници и терористи, како и турски ...

Турција ја истурка Русија на Кавказот

МКД - 03.10.2020

Рускиот претседател Владимир Путин во повеќе наврати повика на прекин на огнот меѓу Азербејџан и етничките ерменски сили, но новата ескалација на стариот конфликт го истакнува слабеењето на Москва и растот на влијанието на Анкара во регионот.

Сириски терорист во маскирна униформа снимен на фронтот во Нагорно Карабах: На арапски јазик се моли да биде спасен од ...

Во Центар - 03.10.2020

Снимките од крвавите конфликти во Нагорно Карабах, кои можат да се најдат на социјалните мрежи секој ден, го открија вистинскиот пекол на војната во овој регион. Едно од последните што започна да кружи е видео во кое наводно се гледа како сириски ...

Ерменскиот премиер го прати својот син во војна: „Сине, облечи униформа, нема ништо поплеменито од тоа да се даде ...

Press24 - 03.10.2020

Сопругата на премиерот на Ерменија, Ана Хакобиан, рекла дека нема ништо поплеменито од тоа да се даде животот за татковината. Тоа го кажала во разговор со жените пратенички од Нагорно-Карабах, каде отишла на 27-ми септември.

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

Слободен Печат - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

А1 On - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Алиев: Мадагиз во Карабах од денеска е под контрола на Азербејџан

Слободен Печат - 03.10.2020

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев соопшти дека армијата на неговата земја го зазела селото Мадагиз на линијата на разделување во Нагорно-Карабах . – Азербејџанската војска денеска го постави азербејџанското знаме во Мадагиз.

Ерменија тврди дека Азербејџан користи касетни бомби, Азербејџан обвинува за експлоатирање новинари

Макфакс - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност, додека пак Ерменија, денеска, го обвини Азербејџан за користење на касетни бомби за гранатирање.

Азербејџан ја обвинува Ерменија за експлоатирање новинари во зоната на конфликтот

Слободен Печат - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност за целите на нејзината „антиазербејџанска пропаганда”.

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

Сител - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Ерменците во контраофанзива, азербејџанските сили се повлекуваат (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 03.10.2020

Војната на Кавказ влегува во седми ден, судирите продолжуваат, обвинувањата меѓу двете страни за напади врз цивили исто така. Мешународната заедница залудно бара прекин на огнот. Ерменските сили тргнаа во контраофанзива вдолж дел од фронотот во ...

Претседателот на Нагорно Карабах се приклучи на армијата на фронтот

Слободен Печат - 03.10.2020

Претседателот на самопрогласениот ерменски регион во Азербејџан, Нагорно-Карабах, Арајик Арутјунјан изјави дека тој лично се упатил на фронтот во борбата против азербејџанската армија. Обраќајќи се на армијата и на волонтерите во земјата, тој рече ...

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

А1 On - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Кавказот се спаси во последен момент: Со ракети беше нападната ерменската нуклеарна централа! Системот С-300 ги ...

Во Центар - 03.10.2020

Рано утрово, ерменскиот противракетен С-300 реагираше и собори два проектила во близина на градот Абвојан. Според непотврдени информации и засновани на мислење на воени експерти, двете азербејџански ракети имале летачка патека во правец на ...

Азербејџан и Ерменија подготвени за помош од групата Минск

Р.С.Европа - 03.10.2020

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев побара од Русија, Соединетите Американски Држави и Франција, односно таканаречената група Минск, која посредува во мировните напори за конфликтите во регионот Нагорно Карабах од 1990 година, да продолжи со ...

Ерменија се согласи, а Азербејџан не одговорил на повикот за договор за прекин на огнот

ММС - 03.10.2020

Ерменија ќе соработува со Русија, САД и со Франција на договор за прекин на огнот во Нагорно Карабах. Одлуката Ерменија ја донесе вчера затоа што се’ повеќе растел бројот на жртви во судирот што пред шест дена почна во врска отцепувањето на ...

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

24Инфо - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

24Инфо - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Frontline - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Либертас - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Гранатиран главниот град на Нагорно Карабах, не се знае бројот на жртви

Република - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

Либертас - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, се водат жестоки борби

Локално - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

ВУЧИЌ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти и затоа сум против тaква состојба и на ...

Денешен - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Ереван: Азербејџан користи балистички ракети против цивили

Кумановски м. - 03.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. – Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

Кумановски м. - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

Опсервер - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

(Видео) Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Опсервер - 03.10.2020

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан напиша на Фејсбук дека се водат жестоки борби во северните и јужните делови на Нагорно Карабах и дека непријателот, кој концентрирал големи сили во овие области, тргнал во офанзива.

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

Либертас - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Претседателот на Нагорно Карабах се приклучи на армијата на фронтот

Вечер Прес - 03.10.2020

Претседателот на самопрогласениот ерменски регион во Азербејџан, Нагорно-Карабах, Арајик Арутјунјан изјави дека тој лично се упатил на фронтот во борбата против азербејџанската армија. Обраќајќи се на армијата и на волонтерите во земјата, тој рече ...

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Кумановски м. - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

4NEWS - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Азербејџан ја обвинува Ерменија за експлоатирање новинари

Опсервер - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност за целите на нејзината „антиазербејџанска пропаганда“.

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

Опсервер - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

Кумановски м. - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Песков: Мировници во Нагорно Карабах само со согласност на обете страни во конфликтот

Локално - 03.10.2020

Мировници може да влезат во зоната на конфликти во Нагорно Карабах само ако двете страни се согласат, изјави за порталот РБЦ портпаролот на Кремq, Дмитриј Песков. „Мировниците можат да влезат само ако двете страни се согласат“, рече Песков.

Азербејџан ја обвинува Ерменија за експлоатирање новинари

Кумановски м. - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност за целите на нејзината „антиазербејџанска пропаганда“.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

Вечер Прес - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Премиерот на Ерменија одлучен: Можни се преговори дури кога ќе престане агресијата! Сега најважно е да ги заштитиме ...

Точка - 03.10.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, смета дека преговорите за решавање на конфликтите во Нагорно-Карабах можни се само ако Азебрејџан ја запре агресијата. „Кога постои агресија, првата задача е заштита на жителите од агресија.

Азербејџан ја обвинува Ерменија за експлоатирање новинари

Либертас - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност за целите на нејзината „антиазербејџанска пропаганда“.

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

Либертас - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

„ТУРСКИ ВОЕНИ ОФИЦЕРИ СЕ НА ЧЕЛО НА АЗЕРБЕЈЏАН“: Пашинјан откри кој се бори против Ерменија во Нагорно Карабах

Локално - 03.10.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, тврди дека покрај нападите на Азербејџан, во нападите во Нагорно Карабах учествуваат платеници од Сирија и терористи, како и специјални единици на турската армија.

Азербејџан ја презеде контролата над Мадагиз во Карабах

Локално - 03.10.2020

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека армијата на неговата земја го зазеле селото Мадагиз на линијата за одвојување во Нагорно-Карабах. – Денес, азербејџанската армија го постави азербејџанското знаме во Мадагиз.

Пашињан: Преговори се можни само откако ќе запре агресијата

Вечер Прес - 03.10.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашињан смета дека преговори за решавање на конфликтот во Нагорно Карабах се можни само ако Азербејџан ја запре агресијата. „ Кога има агресија, првата задача е да се заштити населението од агресија.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Вечер Прес - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Ерменија тврди дека Азербејџан користи касетни бомби, Азербејџан обвинува за експлоатирање новинари

Опсервер - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност, додека пак Ерменија, денеска, го обвини Азербејџан за користење на касетни бомби за гранатирање.

Нова снимка од уништување на ерменската воена опрема во Нагорно Карабах (видео)

Локално - 03.10.2020

Министерството за одбрана на Азербејџан објави нови снимки од Нагорно Карабах, кои покажуваат како силите на таа земја уништуваат ерменската воена опрема. Ситуацијата во Нагорно Карабах ескалираше кон крајот на септември.

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

Денешен - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Ерменија тврди дека Азербејџан пaк користи касетни бомби во Нагорно Карабах

24Инфо - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

24Инфо - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Ерменија тврди дека Азербејџан користи касетни бомби, Азербејџан обвинува за експлоатирање новинари

Точка - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност, додека пак Ерменија, денеска, го обвини Азербејџан за користење на касетни бомби за гранатирање.

Азербејџан ја презеде контролата над Мадагиз во Карабах

Вечер Прес - 03.10.2020

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев соопшти дека армијата на неговата земја го зазела селото Мадагиз на линијата на разделување во Нагорно-Карабах. „Денеска, азербејџанската војска го постави азербејџанското знаме во Мадагиз.

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

Frontline - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

Опсервер - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Нагорно Карабах: Азербејџан започна офанзива, Ерменија собори три авиони

Денешен - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Опсервер - 03.10.2020

– Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Ерменија ќе соработува со Русија, САД и Франција во договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах

Вечер Прес - 03.10.2020

Ерменија ќе соработува со Русија, САД и Франција во договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах. Таа одлука ја донесе Ерменија, како што беше соопштено, бидејќи расте бројот на жртви во конфликтот што започна пред шест дена околу одвоената ...

Макрон разговараше со Алиев за прекин на огнот и преговори

Вечер Прес - 03.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговараше со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и повторно го повика на прекин на огнот во Нагорно-Карабах и мировни разговори. „Францускиот претседател изрази загриженост поради ...

Ужасни сцени на Кавказот: Ерменски војници почнаа да бегаат, а потоа следуваше нападот на Азербејџан

Точка - 03.10.2020

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека вооружените сили на земјата зазеле нови упоришта на контакт линијата во Нагорно-Карабах, а ерменската страна претрпела големи загуби. Како што соопштија од азербејџанското Министерство за одбрана, ...

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

Кумановски м. - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Н.Македонија - 03.10.2020

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан напиша на Фејсбук дека се водат жестоки борби во северните и јужните делови на Нагорно Карабах и дека непријателот, кој концентрирал големи сили во овие области, тргнал во офанзива.

(Видео) Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

Вечер - 03.10.2020

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан напиша на Фејсбук дека се водат жестоки борби во северните и јужните делови на Нагорно Карабах и дека непријателот, кој концентрирал големи сили во овие области, тргнал во офанзива.

Ерменија тврди дека Азербејџан користи касетни бомби, Азербејџан обвинува за експлоатирање новинари

Вечер - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност, додека пак Ерменија, денеска, го обвини Азербејџан за користење на касетни бомби за гранатирање.

Eрменскиот премиер и сопругата го испратија синот во војна: Нема поблагородно од тоа да се умре за татковината!

Expres - 03.10.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан и неговата сопруга Ана Акопјан го испратија синот-единец Ашот во Нагорно Карабах да војува против Азербејџан! Мајката Ана, која е новинарка, исто така замина во зоната на ескалација на воениот конфликт, убедена дека ...

Азербејџан ја обвинува Ерменија за експлоатирање новинари

MakPress - 03.10.2020

Азербејџан ја обвини Ерменија за експлоатација на новинари во зоната на конфликтот Нагорно Карабах, загрозувајќи ја нивната безбедност за целите на нејзината „антиазербејџанска пропаганда“.

Азербејџан започна офанзива во Нагорно Карабах, Ерменија собори три авиони

MakPress - 03.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива во северните и јужните делови на регионот Нагорно-Карабах и дека биле соборени три авиони на азербејџанските воздухопловни сили.

Азербејџанските сили го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах

MakPress - 03.10.2020

Азербејџанските сили утринава го гранатираа главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт, пренесува ерменската новинска агенција Арменпрес. Како што е наведено, во градот се слушнале три експлозии, а биле погодени и инфраструктурни објекти.

Вучиќ: Ерменија и Азербејџан се пример колку се опасни замрзнатите конфликти

MakPress - 03.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ оцени дека ситуацијата во светот е сложена, дека една мала земја која има проблеми со нејзиниот територијален интегритет мора да смета на тоа и дека целта на Србија е да ги одржи мирот и стабилноста „речиси ...

Ерменија тврди дека Азербејџан повторно користи касетни бомби во Нагорно Карабах

MakPress - 03.10.2020

Азербејџан користи касетни бомби за гранатирање на Карабах, тврди претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Арцрун Ованисјан. Тој на својата страница на Фејсбук напиша дека Азербејџан користи касетни бомби против цивилното население, ...

Ердоган: Се надевам на офанзива на Азербејџан

Канал5 - 02.10.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека се надева на продолжување на офанзивата на азербејџанската армија во Нагорно Карабах. "Азербејџан веќе ослободи голема територија.

Азербејџан го нападна главниот град на областа Нагорно Карабах(ВИДЕО)

Канал5 - 02.10.2020

Азербејџанските воени сили го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах, соопшти ерменското Министерство за одбрана. Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсрун Хованисјан, не прецизираше каков вид напад започнале ...

Во Нагорно-Карабах погоден минибус со руски и ерменски новинари

ТВ21 - 02.10.2020

Минибус е погоден во артилериски оган во Нагорно-Карабах, но нема повредени, јавија руските медиуми. Според нив, со минибусот се превезувале руски и ерменски новинари и еден американски волонтер.

Видео: Ерменската армија утрово го употреби рускиот ПВО систем С-300

Канал5 - 02.10.2020

Утринава е активиран ерменскиот ракетен систем С-300, ракетите од Азербејџан уништени на парчиња. Армијата на Ерменија по прв пат во конфликтот со Азербејџан во нагорно карабах го употреби моќниот ПВО систем како одбрана од азербејџанското ...

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

ТВ21 - 02.10.2020

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Станува ли Турција регионална супер сила?

24 Вести - 02.10.2020

Конфликтот помеѓу Ерменија и Азербејџан се претвори во општа војна, зад двете земји стојат нивните заштитници, Русија и Турција, дали борбите ќе го вовлечат и НАТО во конфликтот кој има интерес токму сега да почне војната на местото каде поминува ...

Соборен азербејџански авион во Нагорно Карабах

ТВ21 - 02.10.2020

Воените операции по целата линија на фронтот во Нагорно Карабах продолжија и денеска, а противавионските системи на ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на азербејџанските воени сили, објави портпаролката на прес-службата на ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Телма - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Нагорно-Карабах: клучот за решение е во рацете на Москва

Deutsche Welle - 02.10.2020

Решението на конфликтот околу Нагорно-Карабах е незамисливо без Москва, вели во интервју за ДВ експертот за Кавказот, Штефан Мајстер. Додека Турција долева масло на огнот, клучот за решението е во рацете на Русија.

Петти ден воени судири меѓу Ерменија и Азербејџан за Нагорно Карабах

Канал5 - 02.10.2020

Продолжуваат воените судири во Нагорно Карабах. И Ерменија и Азербејџан соопштија за големи загуби на спротивната страна. Ерменското министерство за одбрана објави дека собориле хеликоптер и беспилотно летало на азербејџанските воени сили, додека ...

Погоден минибус со руски и ерменски новинари во Нагорно Карабах

Канал5 - 02.10.2020

Мини-автобус со руски и ерменски новинари се најде среде престрелка во областа нагорно карабах, каде што се водат интензивни борби меѓу азербејџанската и ерменската армија. Меѓу руските и ерменските новинари во минибусот се возел и американски ...

Ерменија: Армијата на Нагорно Карабах собори пет азербејџански авиони и три хеликоптери

Слободен Печат - 02.10.2020

Претставникот на ерменското Министерство за одбрана, Акрун Ованисјан изјави денеска дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет авиони и три хеликоптери на азербејџанското воздухопловство .

Ерменија тврди дека соборила пет азербејџански авиони

Нетпрес - 02.10.2020

Силите на отцепената ерменска енклава Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан, тврдат ерменските власти. Министерството за одбрана денеска соопшти дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет авиони и три хеликоптери на азербејџанското ...

Ереван: Азербејџан користи балистички ракети против цивили

Кајгана - 02.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. – Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

Ереван: Азербејџан користи балистички ракети против цивили

А1 On - 02.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. „Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

А1 On - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

САД ги повикаа Ерменија и Азербејџан да ги прекинат непријателствата

Нетпрес - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Ерменскиот премиер го прати својот син во војна: „Сине, облечи униформа и оди да загинеш“

+инфо - 02.10.2020

Пред патот во Карабах, сопругот Никол Пашинјан и кажал дека нивниот единствен син Ашот оди во Карабах, бидејќи е резервист. Ашот ги подготвил документите, а неговата мајка не го сопрела, напротив.

Ерменскиот премиер го прати својот син во војна

Нетпрес - 02.10.2020

Сопругата на премиерот на Ерменија, Ана Хакобиан, рекла дека нема ништо поплеменито од тоа да се даде животот за татковината. Тоа го кажала во разговор со жените пратенички од Нагорно-Карабах, каде отишла на 27-ми септември.

Азербејџан соопшти дека Ерменија извршила артилериско гранатирање во областа Агдам

Слободен Печат - 02.10.2020

Азербејџанското Министерство за одбрана денеска соопшти дека ерменската страна извршила артилериско гранатирање на населените заедници во областа Агдам, која се граничи со спорниот регион Нагорно-Карабах.

Лада како тенк! Азербејџанските ракети немоќни против руското возило (ВИДЕО)

+инфо - 02.10.2020

Конфликтот помеѓу Ерменија и Азербејџан трае речиси една седмица, а двете страни секојдневно објавуваат видеа на кои се гледа како уништуваат тенкови, хеликоптери, дронови и слично. Безбедносните камери снимија два автомобили од марката Лада како ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Слободен Печат - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Ерменскиот претседател ГО ИСПРАТИ СИНОТ ВО ВОЈНА (ФОТО)

Во Центар - 02.10.2020

Сопругата на ерменскиот премиер, Ана Хакобијан преку социјалните мрежи го испрати својот син единец во војна. Имено таа во својот пост вели дека нема ништо поблагодарно од тоа да го дадете својот живот за татковината.

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно-Карабах

Кајгана - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно-Карабах.

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

Слободен Печат - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

(ВИДЕО) Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

А1 On - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

А1 On - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Ерменија предупреди дека судирот со Азербејџан може да стане втора Сирија

Макфакс - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Макрон: Над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно-Карабах

Нетпрес - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Нови жртви во Нагорно Карабах и соборени летала

Нетпрес - 02.10.2020

Продолжуваат воените операции долж линијата на контакт во Нагорно Карабах, каде што противвоздушните системи на ерменските сили собориле авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство.

Ереван има доказ дека Турција ги контролира воените операции во Нагорно-Карабах

Макфакс - 02.10.2020

Ерменија има докази дека турската воена команда ги контролира воените операции на Азербејџан во Нагорно-Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан во интервју за француски „Фигаро“.

Макрон: Повеќе од 300 сириски исламисти пристигнале во Нагорно-Карабах преку Турција

Макфакс - 02.10.2020

Франција потврди дека повеќе од 300 радикални исламисти од Сирија пристигнале во зоната на конфликтот во Нагорно-Карабах преку турски Газиантеп, рече францускиот претседател Емануел Макрон по првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, пренесува ТАСС.

Макрон бара објаснување од Турција за „џихадистите“ во Азербејџан

Независен - 02.10.2020

Црвената линија е помината, изјави Емануел Макрон на прес-конференцијата по европскиот самит во раните утрински часови на 2 октомври Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот (2 октомври) побара од Турција да го објасни, како што рече, ...

Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

+инфо - 02.10.2020

Хованисјан наведува дека во нападот има повредени и многу оштетени згради. Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Арцрун Хованисјан, изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно ...

Азербејџанската војска презеде контрола над некои стратешки ридови

ММС - 02.10.2020

Азербејџанската војска презеде контрола над одредени стратешки ридови во регионот Мадагиз, во окупираната покраина Агдере, во операциите што ги започна за ослободување на својата територија, јавува Агенција Анадолија (AA).

Ерменија потклекна – бара преговори за прекин на огнот

Независен - 02.10.2020

Ерменија ќе соработува со Русија, САД и Франција на договор за прекин на огнот во Нагорно Карабах. Оваа одлука Ерменија ја донесе затоа што се повеќе расте бројот на жртви во судирот кој пред шест дена почна околу отцепувањето на енклавата на југот ...

Ерменскиот премиер: Имаме докази дека Турција воено ги поддржува азербејџанските сили во Нагорно Карабах

МКД - 02.10.2020

Ерменија има докази дека Турција воено ги поддржува азербејџанските сили во Нагорно Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Во интервју за францускиот весник Фигаро, Пашинјан ја обвини Турција дека ја поддржала азербејџанската војска со ...

Нагорно-Карабах: Турција е во право, но решението е во рацете на Русите

Кајгана - 02.10.2020

Смирувањето на конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан е незамисливо без Москва, изјави за Deutsche Welle политикологот и експерт за регионот Штефан Мајстер . Западот има мало влијание врз ситуацијата, додека Турција додава масло на огнот.

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во азербејџанскиот напад на Нагорно-Карабах, еден во тешка состојба

Макфакс - 02.10.2020

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот меѓу Ереван и Баку околу спорниот регион Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

ВИДЕО: Неуништилива „лада“ преживеала азербејџански проектил - возачот продолжил да вози како ништо да не се случило

Press24 - 02.10.2020

Конфликктот меѓу Ерменија и Азербејџан во областа Нагорно-Карабах не се смирува. Експлозиите се секојдневни, а како тоа изгледа може да се види на следната снимка. Имено, дури две „лади“ преживеале азербеџански проектили.

ВИДЕО: Успешно избегнувал проектили, но од едно нешто не можел да избега - снимено како е соборен дрон на ...

Press24 - 02.10.2020

Системите на противвоздушната одбрана на Нагорно-Карабах собориле неколку летала на азербејџанското воздухопловство и ја уништиле нивната воена опрема, напишала на својот Фејсбук профил портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан ...

Ерменија соопшти дека Азербејџан го нападнал главниот град на Нагорно Карабах

Слободен Печат - 02.10.2020

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Ерменија подготвена за мировни преговори преку ОБСЕ

Р.С.Европа - 02.10.2020

Ерменија вели дека е подготвена да се вклучи во мировни разговори преку ОБСЕ бидејќи меѓународните лидери продолжуваат да повикуваат на итен прекин на борбите со азербејџанските сили за отцепениот регион Нагорно-Карабах, поради загриженоста дека ...

Макрон: Потврдено е дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно-Карабах

+инфо - 02.10.2020

Макрон најави дека Франција, Русија и САД, како копретседатели на Минската група на ОБСЕ, ќе презентираат низа иницијативи за запирање на конфликтите во Нагорно Карабах што е можно поскоро.

(Видео) Азербејџан го нападна главниот град на регионот Нагорно-Карабах

Макфакс - 02.10.2020

Воздухопловните сили на Азербејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах, соопшти ерменското Министерство за одбрана. Степанакерт е главен град на де факто независната држава Нагорно Карабах, во рамките на меѓународно признатиот ...

Лидерите на ЕУ побараа итен прекин на борбите во Нагорно Карабах

Р.С.Европа - 02.10.2020

Лидерите на ЕУ повикаа на итен прекин на борбите меѓу ерменските и азербејџанските сили околу отцепениот регион Нагорно-Карабах, поради загриженоста дека конфликтот може да прерасне во целосна војна во која би можело да се вклучат и регионалните ...

ВИДЕО: Војската на Ерменија собори азербејџански хеликоптер и дрон

А1 On - 02.10.2020

Вооружениот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан околу територијата на Нагорно Карабах влегува во шестиот ден. Бројот на загинати расте, како и заканите и обвинувањата кои доаѓаат од двете страни.

(Видео) Во тек е голема азербејџанска офанзива, ранети 10 лица

Макфакс - 02.10.2020

Вооружениот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан околу територијата Нагорно-Карабах влегува во шестиот ден. Бројот на загинати се зголемува, како и заканите и обвинувањата од двете страни. Десет лица беа ранети во азербејџански артилериски напад врз ...

Макрон: Турција испраќа сириски џихадисти во Нагорно Карабах. Франција располага со разузнавачки податоци дека ...

Во Центар - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон ја обвини Турција дека испраќа сириски џихадисти да се борат во Нагорно Карабах и дека потегот на Анкара ја менува ситуацијата. Турција, сојузник на Азербејџан, негира дека испратила платеници да учествуваат во ...

(Видео) Ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на Азербејџан

Макфакс - 02.10.2020

Ерменските противвоздушни системи соборија авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство, соопшти портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанјан. Денес воените операции продолжија во Нагорно Карабах.

Меркел: Лидерите на ЕУ за што е можно побрз прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Макфакс - 02.10.2020

Ангела Меркел изјави во Брисел дека европските лидери сметаат дека е потребно што побрзо да се воспостави прекин на огнот во регионот Нагорно-Карабах. По состанокот на лидерите на ЕУ, Меркел рече дека разговарале за разгорување на борбите меѓу ...

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

Сител - 02.10.2020

– Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Погледнете како е уништен воениот конвој на ерменските сили

Кајгана - 02.10.2020

Министерството за одбрана на Азербејџан објави снимка од уништување на ерменски воени колони во текот на воените операции во Нагорно-Карабах. Ситуацијата ескалира минатата недела, а двете земји меѓусебно се обвинуваат за предизвикување на конфликтот.

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

А1 On - 02.10.2020

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Ереван има доказ дека Турција ги контролира воените операции во Нагорно- Карабах

Сител - 02.10.2020

Ерменија има докази дека турската воена команда ги контролира воените операции на Азербејџан во Нагорно-Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан во интервју за француски „Фигаро“.

Ерменија подготвена да разговора за прекин на огнот

Нетпрес - 02.10.2020

Извештаите велат дека повеќе од сто лица се убиени и стотици повредени во борбите во кавкаскиот регион, Нагорно Карабах – сега едната страна во конфликтот се согласи да ги започне преговорите за прекин на огнот, пренесува Шпигел.

Ерменија предупреди дека судирот со Азербејџан може да стане „втора Сирија“

Сител - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

Кумановски м. - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

24Инфо - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

24Инфо - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

Вечер Прес - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газиантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

Либертас - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

(Видео) Ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на Азербејџан

Опсервер - 02.10.2020

Ерменските противвоздушни системи соборија авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство, соопшти портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанјан. Денес воените операции продолжија во Нагорно Карабах.

(Видео) Азербејџан го нападна главниот град на регионот Нагорно Карабах

Опсервер - 02.10.2020

Воздухопловните сили на Азербејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах, соопшти ерменското Министерство за одбрана. Степанакерт е главен град на де факто независната држава Нагорно Карабах, во рамките на меѓународно признатиот ...

(Видео) Азербејџан го нападна главниот град на регионот Нагорно Карабах

24Инфо - 02.10.2020

Воздухопловните сили на Азербејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах, соопшти ерменското Министерство за одбрана. Степанакерт е главен град на де факто независната држава Нагорно Карабах, во рамките на меѓународно признатиот ...

Соборен азербејџански авион во Нагорно Карабах

Либертас - 02.10.2020

Воените операции по целата линија на фронтот во Нагорно Карабах продолжија и денеска, а противавионските системи на ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на азербејџанските воени сили, објави портпаролката на прес-службата на ...

Азербејџан го нападна главниот град на регионот Нагорно-Карабах

Точка - 02.10.2020

Воздухопловните сили на Азербејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно-Карабах, соопшти ерменското Министерство за одбрана. Степанакерт е главен град на де факто независната држава Нагорно-Карабах во рамките на меѓународно признатиот ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Либертас - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Курир - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

Кумановски м. - 02.10.2020

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Опсервер - 02.10.2020

– Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на ...

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

Опсервер - 02.10.2020

– Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

Вечер Прес - 02.10.2020

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

Опсервер - 02.10.2020

– Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

Опсервер - 02.10.2020

– Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

24Инфо - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во азербејџанскиот напад на Нагорно Карабах, еден во тешка состојба

Опсервер - 02.10.2020

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот меѓу Ереван и Баку околу спорниот регион Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

Ерменија предупреди дека судирот со Азербејџан може да стане „втора Сирија“

Опсервер - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во азербејџанскиот напад на Нагорно Карабах, еден во тешка состојба

24Инфо - 02.10.2020

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот меѓу Ереван и Баку околу спорниот регион Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

Ерменија предупреди дека судирот со Азербејџан може да стане „втора Сирија“

24Инфо - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Ереван има доказ дека Турција ги контролира воените операции во Нагорно- Карабах

Опсервер - 02.10.2020

Ерменија има докази дека турската воена команда ги контролира воените операции на Азербејџан во Нагорно-Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан во интервју за француски „Фигаро“.

Меркел: Лидерите на ЕУ за што е можно побрз прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Опсервер - 02.10.2020

Ангела Меркел изјави во Брисел дека европските лидери сметаат дека е потребно што побрзо да се воспостави прекин на огнот во регионот Нагорно-Карабах. По состанокот на лидерите на ЕУ, Меркел рече дека разговарале за разгорување на борбите меѓу ...

Ерменија предупреди дека судирот со Азербејџан може да стане „втора Сирија“

Точка - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во азербејџанскиот напад на Нагорно-Карабах, еден во тешка состојба

Точка - 02.10.2020

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот меѓу Ереван и Баку околу спорниот регион Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

Кумановски м. - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Макрон: Повеќе од 300 сириски исламисти пристигнале во Нагорно-Карабах преку Турција

Точка - 02.10.2020

Франција потврди дека повеќе од 300 радикални исламисти од Сирија пристигнале во зоната на конфликтот во Нагорно-Карабах преку турски Газиантеп, рече францускиот претседател Емануел Макрон по првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, пренесува ТАСС.

(Видео) Ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на Азербејџан

24Инфо - 02.10.2020

Ерменските противвоздушни системи соборија авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство, соопшти портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанјан. Денес воените операции продолжија во Нагорно Карабах.

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

Вечер Прес - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Макрон: Повеќе од 300 сириски исламисти пристигнале во Нагорно-Карабах преку Турција

Опсервер - 02.10.2020

Франција потврди дека повеќе од 300 радикални исламисти од Сирија пристигнале во зоната на конфликтот во Нагорно-Карабах преку турски Газиантеп, рече францускиот претседател Емануел Макрон по првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, пренесува ТАСС.

Ереван има доказ дека Турција ги контролира воените операции во Нагорно- Карабах

24Инфо - 02.10.2020

Ерменија има докази дека турската воена команда ги контролира воените операции на Азербејџан во Нагорно-Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан во интервју за француски „Фигаро“.

Меркел: Лидерите на ЕУ за што е можно побрз прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Точка - 02.10.2020

Ангела Меркел изјави во Брисел дека европските лидери сметаат дека е потребно што побрзо да се воспостави прекин на огнот во регионот Нагорно-Карабах. По состанокот на лидерите на ЕУ, Меркел рече дека разговарале за разгорување на борбите меѓу ...

Ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на Азербејџан

Точка - 02.10.2020

Ерменските противвоздушни системи соборија авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство, соопшти портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанјан. Денес воените операции продолжија во Нагорно Карабах.

Ерменците соборија пет авиони на Азербејџан – дали ова станува „втора Сирија“?

Курир - 02.10.2020

Војската на Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан, тврдат ерменските власти. Министерството за одбрана денеска соопшти дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет авиони и три хеликоптери на азербејџанското воздухопловство.

Ереван: Азербејџан користи балистички ракети против цивили

Опсервер - 02.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. – Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

Ерменците соборија пет авиони на Азербејџан, дали ова станува „втора Сирија“?

Република - 02.10.2020

Војската на Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан, тврдат ерменските власти. Министерството за одбрана денеска соопшти дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет авиони и три хеликоптери на азербејџанското воздухопловство.

Ереван го прозва Азербејџан дека користи балистички ракети против цивили

24Инфо - 02.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. – Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Вечер Прес - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Кумановски м. - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Продолжува војната во Нагорно-Карабах: Како е соборен дрон на азербејџанската армија? (ВИДЕО)

Локално - 02.10.2020

Системите за противвоздушна одбрана на Нагорно-Карабах собориле неколку авиони на азербејџанската авијација и ја уништиле нивната воена опрема, напиша на својот профил на Фејсбук, портпаролката на Министерството за одбрана на Ерменија, Шушан ...

ИМА ПОВРЕДЕНИ ЦИВИЛИ: Aзарбејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах

Фактор - 02.10.2020

Aзарбејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах, објави ерменското Министерство за одбрана. Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсрун Хованисјан, не прецизираше каков вид напад започнале азербејџанските сили или ...

Кавказот и Балканот, бермудските триаголници на испреплетените интереси на големите сили

Фактор - 02.10.2020

Последните, жестоки воени судири помеѓу соседите Азербејџан и Ерменија, е уште еден доказ дека во еден безбедносно кревок, и етнички насилен регион, никогаш не вели никогаш, дека пак нема да заѕвечкаат оружјата.

„НАЈЛОШО ГРАНАТИРАЊЕ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА“: Азербејџанската армија бомбардирала болница и две згради (ФОТО)

Локално - 02.10.2020

Азербејџанската армија повторно го бомбардирала главниот град на Нагорно Карабах, Степанакерт. Според социјалните мрежи, била погодена воена болница и две големи згради и според извештаите ова е најлошото гранатирање од почетокот на војната.

Ердоган повторно ѝ возврати на Ерменија: Оваа борба ќе трае сè додека Карабах не биде ослободен од окупација

Точка - 02.10.2020

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган и денеска повторил дека во секоја смисла го поддржува Азербеџан во борбата против, како што вели, ерменската окупација на Нагорно-Карабах. „Оваа борба ќе трае сè додека Карабах не биде ослободен од ...

Автомобил „Лада“ е посилен од азербејџанските ракети: Паѓаат бомби, а возачот вози како ништо да не се случило (видео)

Локално - 02.10.2020

Гранатирањата и експлозиите се секојдневие во областа Нагорно-Карабах, а како изгледа тоа може да се види на следното видео. Имено, дури две „лади“ ги преживеале азербејџанските ракети. Иако видеото можеби стана хит на Интернет поради неуништливоста ...

Ја минавте црвената линија: Макрон бесен поради префрлањето на сириски терористи во Нагорно-Карабах

Точка - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјавил дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на судири во Нагорно-Карабах.

Ерменците соборија пет авиони на Азербејџан - дали ова станува „втора Сирија“?

Фактор - 02.10.2020

Војската на Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан, тврдат ерменските власти. Министерството за одбрана денеска соопшти дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет авиони и три хеликоптери на азербејџанското воздухопловство.

Ереван: Азербејџан користи балистички ракети против цивили

Либертас - 02.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. – Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

Ерменија подготвена на разговори за прекин на огнот

Република - 02.10.2020

Извештаите велат дека повеќе од сто лица се убиени и стотици повредени во борбите во кавкаскиот регион, Нагорно Карабах – сега едната страна во конфликтот се согласи да ги започне преговорите за прекин на огнот, пренесува Шпигел.

Ердоган: Се надевам дека азербејџанската армија ќе ја ослободи својата земја

Локално - 02.10.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се надева на продолжување на офанзивата на азербејџанската армија и на „ослободувањето на сите окупирани земји во Карабах“. „Азербејџан веќе ослободи голема територија.

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

Frontline - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

Соборување дронови и нови артилериски жртви во Нагорно Карабах

Локално - 02.10.2020

Воените операции продолжија по должината на линијата на контакт во Нагорно Карабах, а противвоздушните системи на ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство, изјави портпаролот на ерменското ...

Неуништливата Лада против азербејџанските проектили: Не пукнаа ниту стаклата...

Точка - 02.10.2020

Безбедносните камери снимија две Лада автомобили како без оштетување крстарат низ улица додека околу нив се водат борби помеѓу азербејџанските и ерменските сили. Конфликтот помеѓу Ерменија и Азербејџан трае речиси една седмица, а двете страни ...

Макрон: Повеќе од 300 борци пристигнале во Карабах преку Турција

Локално - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 борци пристигнале од Сирија, преку турски Газиантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Стефаноски: Нагорно-Карабах е жешка точка каде Русија и Турција имаат свои математики

Пулс24 - 02.10.2020

Гостувајќи на ТВ24 безбедносниот аналитичар Милан Стефаноски за судирот во Нагорно-Карабах рече дека таму постои зла крв помеѓу две држави кои зад себе имаат многу конфликти. Тој смета дека сегашното разгорување на конфликтот е последица од 90тите ...

Соборени летала и нови жртви во Нагорно Карабах

Република - 02.10.2020

Продолжуваат воените операции долж линијата на контакт во Нагорно Карабах, каде што противвоздушните системи на ерменските сили собориле авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство.

Нова драматична снимка од Кавказот: Ракета за малку промаши автомобил во движење

Точка - 02.10.2020

Веќе неколку дена не престануваат борбите во Нагорно-Карабах, а на социјалните мрежи се појавија бројни драматични видеа од судирите помеѓу Ерменија и Азербејџан. Денес на социјалната мрежа „Твитер“ се појави видео снимка на која може да се види ...

Ерменија: Војската на Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан

Вечер Прес - 02.10.2020

Претставникот на ерменското Министерство за одбрана, Акрун Ованисјан изјави денеска дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет авиони и три хеликоптери на азербејџанското воздухопловство.

Синот единец на ерменскиот претседател замина во војна- зборовите на неговата мајка уште долго нема да ги избришете од ...

Курир - 02.10.2020

Сопругата на ерменскиот премиер, Ана Хакобијан преку социјалните мрежи го испрати својот син единец во војна. Имено таа во својот пост вели дека нема ништо поблагодарно од тоа да го дадете својот живот за татковината.

Азербејџан: Ерменската страна изврши артилериско гранатирање во областа Агдам

Вечер Прес - 02.10.2020

Азербејџанското Министерство за одбрана денеска соопшти дека ерменската страна извршила артилериско гранатирање на населените заедници во областа Агдам, која се граничи со спорниот регион Нагорно-Карабах.

Огромна огнена топка: Ерменија објави снимка од уништувањето на азербејџански хеликоптер

Точка - 02.10.2020

Ерменското Министерство за одбрана објави снимка од уништување на хеликопер на Вооружените сили на Азербејџан. Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека азербејџанскиот хеликоптер во четвртокот го собориле силите на Армијата за одбрана на ...

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

Курир - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Советското оружје во главна улога во конфликтот за Нагорно Карабах

Н.Македонија - 02.10.2020

Војната меѓу азербејџанските и ерменските сили по неколкугодишна пауза повторно избувна во Нагорно Карабах. Имено, тензиите меѓу овие две земји всушност никогаш не ни запреле низ текот на годините, и покрај многуте обиди на странските дипломати да ...

Судирот со Азербејџан може да стане „втора Сирија“

Н.Македонија - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во напад на Нагорно-Карабах

Н.Македонија - 02.10.2020

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот меѓу Ереван и Баку околу спорниот регион Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

Ерменскиот претседател ГО ИСПРАТИ СИНОТ ВО ВОЈНА (ФОТО)

Вечер - 02.10.2020

Сопругата на ерменскиот премиер, Ана Хакобијан преку социјалните мрежи го испрати својот син единец во војна. Имено таа во својот пост вели дека нема ништо поблагодарно од тоа да го дадете својот живот за татковината.

(Видео) Азербејџан го нападна главниот град на регионот Нагорно Карабах

Вечер - 02.10.2020

Воздухопловните сили на Азербејџан го нападнаа главниот град на регионот Нагорно Карабах, соопшти ерменското Министерство за одбрана. Степанакерт е главен град на де факто независната држава Нагорно Карабах, во рамките на меѓународно признатиот ...

Макрон: Повеќе од 300 сириски исламисти пристигнале во Нагорно-Карабах преку Турција

Вечер - 02.10.2020

Франција потврди дека повеќе од 300 радикални исламисти од Сирија пристигнале во зоната на конфликтот во Нагорно-Карабах преку турски Газиантеп, рече францускиот претседател Емануел Макрон по првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, пренесува ТАСС.

Ереван има доказ дека Турција ги контролира воените операции во Нагорно- Карабах

Вечер - 02.10.2020

Ерменија има докази дека турската воена команда ги контролира воените операции на Азербејџан во Нагорно-Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан во интервју за француски „Фигаро“.

Меркел: Лидерите на ЕУ за што е можно побрз прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Вечер - 02.10.2020

Ангела Меркел изјави во Брисел дека европските лидери сметаат дека е потребно што побрзо да се воспостави прекин на огнот во регионот Нагорно-Карабах. По состанокот на лидерите на ЕУ, Меркел рече дека разговарале за разгорување на борбите меѓу ...

(Видео) Ерменските сили соборија авион и беспилотно летало на Азербејџан

Вечер - 02.10.2020

Ерменските противвоздушни системи соборија авион и беспилотно летало на азербејџанското воено воздухопловство, соопшти портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанјан. Денес воените операции продолжија во Нагорно Карабах.

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во азербејџанскиот напад на Нагорно Карабах, еден во тешка состојба

Вечер - 02.10.2020

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот меѓу Ереван и Баку околу спорниот регион Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

Ерменија предупреди дека судирот со Азербејџан може да стане „втора Сирија“

Вечер - 02.10.2020

Ерменскиот претседател Армен Саркисјан предупредува дека конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах може да стане „втора Сирија“ ако меѓународната заедница не преземе нешто.

Макрон: Потврдено дека над 300 исламисти од Сирија пристигнале во Нагорно Карабах

MakPress - 02.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја потврдила дека повеќе од 300 радикални исламисти пристигнале од Сирија, преку турски Газијантеп, во зоната на конфликти во Нагорно Карабах.

Ереван: Азербејџан користи балистички ракети против цивили

MakPress - 02.10.2020

Азербејџанската армија користи балистички ракети против цивилни цели во Нагорно Карабах, изјави денеска портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсун Хованисјан. – Цивилни објекти се мета на непријателски балистички ракети.

Ерменија: Азербејџанските сили го нападнаа градот Степанакерт

MakPress - 02.10.2020

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Арцрун Хованисјан изјави денеска дека азербејџанските безбедносни сили го нападнале Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах. Тој во објавата на својот Фејсбук профил не наведува од какви ...

Ерменија ќе соработува со ОБСЕ за враќање на примирјето во Нагорно Карабах

MakPress - 02.10.2020

Ерменија е подготвена да работи со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за враќање на примирјето во Нагорно Карабах, каде се бори со Азербејџан од неделата. – Подготвени сме да започнеме преговори за запирање на непријателствата ...

САД со повик до Ерменија и Азербејџан за примирје

MakPress - 02.10.2020

Вашингтон ги повика Ерменија и Азербејџан да прекинат со непријателствата во Нагорно Карабах. – Повикуваме на примирје. Сакаме двете страни да се повлечат. Разговаравме со лидерите на двете земји и поабаравме да го сторат тоа, изјави американскиот ...

Русија,САД и Франција повикуваат на прекин на огнот во Нагорно Карабах

Канал5 - 01.10.2020

Русија, Соединетите држави и Франција деенска повикаа на итен прекин на огнот меѓу азербејџанските и етничките ерменски воени сили околу Нагорно Карабах и ги повикаа спротивставените страни да се вратат на преговори без одлагање.