TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

,,Гран-при" за ,,Татко" на Унковски

Утрински - 12.06.2004

Доделени наградите на 39. театарски фестивал "Војдан Чернодрински" Претставата "Татко" ја понесе и наградата за режија и за сценографија, како и две актерски награди Гран-при на 39. Меѓународен театарски фестивал "Војдан Чернодрински" доби претставата "Татко" во режија на Слободан Унковски, а во ...

„Татко“ на Унковски - најдобра претстава

Време - 12.06.2004

ОБЈАВЕНИ НАГРАДИТЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ЧЕРНОДРИНСКИ“ Претставата „Татко“ во режија на Слободан Унковски, независна театарска продукција на Бајруш Мјаку, ја доби наградата за најдобро уметничко остварување во целина на фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

„Татко“ со најмногу награди на Чернодрински

А1 - 11.06.2004

Пет фестивалски награди за претставата „Татко“, во режија на Слободан Унковки од независната продукција Бајруш Мијаку, за најдобра претстава, режија, две актерски остварувања и за сценографија. Ова е резиме на завршницата на фестивалот Војдан Чернодрински кој понуди 21 претстава со 4 гостувања од ...

Архитектите се контра возобновување на стариот театар

Вест - 11.06.2004

ДЕБАТА ОКОЛУ ИДЕЈАТА НА МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА "Нема оправдување во овој миг да се инвестира во ваков објект согласно со економската состојба. Нон сенс е да се гради стар театар, кога големината на стариот театар може да се смести во фоајето на МНТ ", рече проф Асоцијацијата на архитектите е контра ...

„Евримен“ најдобро примен во Прилеп

Време - 11.06.2004

ТЕАТАРОТ „МЕЛАНЖ“ НИЗ МАКЕДОНИЈА Театарот „Меланж“ од Лондон со претставата „Евримен“ од Горан Стефановски гостуваше во Скопје и во Битола, но таа најдобро била примена во Прилеп. - Во овие три града имаше различна публика. Во Скопје имаше многу публика и луѓе што го разбираа јазикот.

Власта заткулисно глуми со стариот театар

Дневник - 11.06.2004

ТРИБИНА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТИ Архитектите побараа министерот за култура да ја разјасни целта на изградбата Неприфатливо и перверзно е да се зборува за реконструкција на стариот театар во Скопје, а неговата локација да се шета лево-десно, според нечии желби и интереси.

Во знакот на Горан Стефановски

Утрински - 11.06.2004

Завршува театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински" во Прилеп Лилјана Митевска Ателје 212 од Белград, на чија сцена, во декември, минатата година, се случи праизведбата на најновата драмска пиеса на Горан Стефановски, "Евримен", токму со оваа претстава, вечерва, го затвора 39 издание на фестивалот ...

Бесмислено е по нов да се гради стар театар

Утрински - 11.06.2004

Асоцијацијата на архитекти на Македонија по повод иницијативата за обнова на стариот скопски театар Генералниот заклучок беше дека градењето театар мора да има нов пристап и дека ваквата идеја на министерот за култура би требало да се отфрли Сунчица Уневска Дали на Скопје му е потребен нов театар ...

Богата понуда, публиката во дилема

Време - 11.06.2004

Пред крајот на фестивалот „Чернодрински“ Денеска напладне жирито на т.н. он-програма во состав: магистер Русомир Богдановски - драмски автор, д-р Љупчо Печијаревски - социолог, Иван Поповски - режисер, Благој Чоревски - актер и д-р Иван Џепаровски - естетичар, ќе ги соопшти традиционалните награди ...

Театарската продукција и парите

Време - 10.06.2004

Фестивал „Чернодрински“ Работилницата „Театарската продукција денес и во иднина“, која беше вчера во рамките на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, се одржа во отсуство на директорите на театрите. - И оваа средба покажува дека луѓето што се занимаваат со организација на ...

Свечено отворање со мајсторот на виолината, Шломо Минц

Утрински - 10.06.2004

43. издание на "Охридско лето" Од 12 јули до 20 август, на фестивалот се содржани повеЌе од 70 изведби, во главната и во оф-програмата: повеЌе од 30 музички концерти, 3 мјузикли, 2 балета, 13 театарски претстави, ликовни изложби Тина Иванова Најголемата музичко-сценска манифестација во земјава, ...

Театрите добија покана за гостување во Албанија

Време - 10.06.2004

За директорот на интернационалниот театарски фестивал „Скампа“ од Елбасан, Албанија, фестивалот „Чернодрински“ е место за воспоставување договори за театарски гостувања. - Ваквите средби се многу важни за театарските уметници за да го унифицираат театарскиот јазик и да разменат искуства.

Бурни, но непродуктивни дебати за театарот

Утрински - 10.06.2004

39. МТФ "Војдан Чернодрински" - Прилеп Лилјана Митевска ПРИЛЕП-Претпоследниот фестивалски ден во Прилеп започнува со сценската адаптација на најстариот еп на светот, "Гилгамеш", во режија на Дејан Пројковски, а во продукција на Турскиот театар, кој преку средствата на современиот театарски јазик, ...

Фестивалот финишира со полна сала

Дневник - 10.06.2004

ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ", ПРИЛЕП Завчерашниот ден беше во знакот на промовирање нови изданија од областа на театрологијата Во атмосфера кога во Прилеп се бара билет повеќе за претставите на "Војдан Чернодрински", од фестивалската програма останаа само уште неколку претстави, односно ...

Првпат - мјузикли на програмата

Време - 10.06.2004

ЧЕТИРИЕСЕТ И ЧЕТВРТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Ангелина Димоска Фестивалот „Охридско лето“, кој годинава ќе се одржи по 44. пат, свечено ќе биде отворен на 12 јули со „Увертира 812“ од Чајковски во изведба на Македонската филхармонија и солистот Шломо Минц, светски познат виолинист од ...

Се типува да победи "Три сестри", жирито може да изненади

Вест - 10.06.2004

УТРЕ ЗАВРШУВА "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" ВО ПРИЛЕП Проследувачите на Фестивалот велат дека проектот на Битолскиот театар во режија на Александар Поповски е претстава која не може да биде заобиколена од награда. Атмосферата на "Чернодрински" иста: глумците Денес е последниот театарсаки ден од ...

Без нова драма нема нов театар

Утрински - 09.06.2004

39. МТФ „Војдан Чернодрински" - Прилеп Нашите театри, со неколку чесни исклучоци, се синоним за хаос, ужас и катастрофа, вели Јелена Лужина Лилјана Митевска Возбудлива театарска естетика на шестиот фестивалски ден на "Војдан Чернодрински" во Прилеп.

Без нова драма нема нов театар

Дневник - 09.06.2004

НА ТЕАТАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" ДРАМАТУРЗИТЕ АЛАРМИРААТ Шестиот фестивалски ден во Прилеп ќе го отвори работилницата на тема "Театарската продукција, денес и во иднина", која ќе се одржи во 11 часот во Домот на културата. Медијатор е Мартин Панчевски.

Коле Чашуле е за агресивно барање платформа за репертоарот по театрите

Вест - 09.06.2004

МАКЕДОНСКИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" На Фестивалот на т.н. реботилници нема ни збор за одиграните претстави, темите ги задава Институтот за театарологија, завчера Сашо Насев и Коле Чашуле на темата за местото на македонскиот автор во македонс До завршувањето на Театарскиот фестивал ...

Формирана проектна комисија за стариот театар

Вест - 09.06.2004

ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА Комисијата составена од тројца членови од министерството за култура кој е носител на проектот и тројца однадвор треба да ја изготви проектната програма, со сите релевантни инфомации за објектот, а потоа ќе се Во Министерството за култура формирана е Комисија која ќе ја ...

Мораме да создаваме свои наративи

Дневник - 08.06.2004

ЉУБИША ГЕОГРИЕВСКИ НА ФЕСТИВАЛОТ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Гледам таква декаденција на сцената што Рим, од времето на Нерон, може вода да ни носи, смета Георгиевски Театролошката литература објавена меѓу двете фестивалски изданија ќе биде промовирана денеска во 12 часот во Домот на килтурата во Прилеп.

СТАНДАРДНА ПОНУДА НА ТЕАТАРСКИТЕ КУЌИ

Утрински - 08.06.2004

39.МТФ "Војдан Чернодрински" - Прилеп Љубиша Георгиевски: Се чувствувам како Алиса во Земјата на чудата. Не може толку брилијантни режисерски таленти да се изгубени и да не знаат што прават. Сите само гледаме да се движиме понатаму, си правиме претстави, си правиме фестивали.

"Оти нема кавга?"- прашува Љубиша Геортгиевски

Вест - 08.06.2004

МАКЕДОНСКИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ ВО ПРИЛЕП Во Македонија се прават есеи, а не претстави со нарацаија,осумдесет насто од луѓето што се дојдени на фестивалот не ги разбираат претставите,не е можно толку брилијантни и талентирани млади режисери да се толк Вечерва, ( 19.

Преполни сали за претставите на "Чернодрински"

Вест - 07.06.2004

ПОЧНА ТЕАТАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО ПРИЛЕП Мали скандали на првиот ден од сипмозиумот за Чехов: режисерот Љубиша Георгиевски демонстративно го напушти, а актерот Никола Ристановски го нарече стерилен Македонскиот театарски фестивал "Војдан Чернодрински" по 39 пат свечено беше отворен во петокот вечер во ...

Фестивал во Чеховски дух

Утрински - 07.06.2004

39. МТФ "Војдан Чернодрински" - Прилеп Со дозиран хумор, делумно прекрШувајЌи ја вообичаената протоколарна шема на свеченото отворање, претседателот на Собранието на Македонија, Љупчо Јорданов- ски, го отвори фестивалот со пригоден говор, меЃу другото, истакнувајЌи: "Зар денешното време на ...

Театарот го менува светот на долги патеки

Дневник - 07.06.2004

ОТВОРЕН ТЕАТАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“, ПРИЛЕП Со изведбата на ?Три сестрии? од Чехов, во режија на Александар Поповски, во изведба на ансамблот на Битолскиот театар беше отворено новото издание на Театарскиот фестивал ?Војдан Чернодринскии?.

"Доле Влада" од непознат автор

Утрински - 07.06.2004

Вечерва во рамките на фестивалот „Војдан Чернодрински" Вечерашната програма на театарскиот фестивал "Војдан Чернодрински" во Прилеп ја отвара театарот домаќин. Прилепчани пред својата публика ќе се претстават со "Летни Силјане" од Благоја Ристевски - Платнар, во режија на Љупчо Ѓорѓиевски, која ќе ...