TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дипломатите ја напуштаат Москва

А1 - 08.08.2010

Поради густиот чад од шумските пожари кој ја обви Москва, жителите лицата ги покриваат со маски а повеќето земји ги евакуираат своите дипломати, пренесуваат агенциите.

Странските амбасади во Москва го повлекуваат персоналот

Алсат-М - 08.08.2010

Амбасадите на Полска, Австрија и Канада ги повлекоа повеќето членови на дипломатскиот персонал во Москва заради густиот чад од шумските пожари во Подмосковјето, соопшти денеска радио „Ехото на ...

Дипломатите ја напуштаат Москва

Канал5 - 08.08.2010

Амбасадите на Полска, Австрија и Канада наголемо ги враќаат вработените во нивните дипломатски претставништва во Москва дома, поради токсичниот чад кој ја зафати руската престолнина како и опасноста ...

Се шират пожарите во Русија

Алсат-М - 08.08.2010

Продолжуваат да се шират пожарите во руските шуми и полиња и покрај напорите на стотици илјади спасувачки сили. Пламенот опфатил површина од 200 илјади хектари, соопштуваат новинските агенции од ...

Странските амбасади во Москва го повлекуваат персоналот заради чадот од пожарите

Алфа - 08.08.2010

Амбасадите на Полска, Австрија и Канада ги повлекоа повеќето членови на дипломатскиот персонал во Москва заради густиот чад од шумските пожари во Подмосковјето, соопшти денеска радио „Ехото на ...

Паника во Москва - Дипломатите ја напуштаат земјата

Inpress - 08.08.2010

Москва, 8. август 2010 (ИНПРЕС) Бројни дипломати, вработени во амбасадите и членовите на нивните семејства ја напуштаат Москва поради неподносливиот смог предизвикан од незапаметените пожари кои ја ...

Отровниот чад ги избрка дипломатите од Москва

Нетпрес - 08.08.2010

Токсичниот чад ги избрка дипломатите, вработени во странските амбасади членовите на нивните семејства од руската престолнина.

Москва се празни

Оn.net - 08.08.2010

Некои држави го повлекуваат својот дипломатски персонал од Москва а други на своите жители им препорачуваат да не патуваат во Русија, заради токсичниот чад што се прошири во државата од пожарите.

Се намалуваат пожарите во Португалија

Р.С.Европа - 08.08.2010

Околу 500 пожарникари се обидуваат да ги изгаснат 10-те пожари кои го зафатија северниот и централниот дел на Португалија, соопштиле властите.

Дипломатите ја напуштаат Москва

Макфакс - 08.08.2010

Поради густиот чад од шумските пожари кој ја обви Москва, жителите лицата ги покриваат со маски а повеќето земји ги евакуираат своите дипломати, пренесуваат агенциите.

Дипломатите ја напуштаат Москва

Форум - 08.08.2010

Поради густиот чад од шумските пожари што се надвисна над Москва, жителите лицата ги покриваат со маски, а повеќето земји ги евакуираат своите дипломати, пренесуваат агенциите Австрија, Полска и ...

Поради чадот од Москва се повлекуваат дипломатите

Р.С.Европа - 08.08.2010

Поради густиот чад од шумските пожари кој ја обви Москва, повеќе земји од своите консулати во главниот град ги повлекоа своите работници.

Странските амбасади во Москва го повлекуваат персоналот заради чадот од пожарите

Сител - 08.08.2010

Амбасадите на Полска, Австрија и Канада ги повлекоа повеќето членови на дипломатскиот персонал во Москва заради густиот чад од шумските пожари во Подмосковјето, соопшти денеска радио „Ехото на ...

Москва се гуши во чад – си заминуваат странските дипломати

Алфа - 08.08.2010

Москва, среде рекордните температури, и натаму се гуши во чадот од шумските пожари. Владите на земјите ширум Европа и светот, почнаа да ги повлекуваат своите амбасадори од руската престолнина.

Во Москва смог 6 пати над дозволеното ниво

Р.С.Европа - 08.08.2010

Чадот и смогот предизвикани од шумските пожари во Русија допринеле воздухот во Москва да биде 6 пати позагаден од дозволеното ниво, соопштуваат здраствените власти.

Дипломатите бегаат од Москва

Вечер Прес - 08.08.2010

Амбасадите на Полска, Австрија и Канада ги повлекоа повеќето членови на дипломатскиот персонал во Москва, поради густиот чад од шумските пожари кои со недели горат во Подмосковјето, соопшти радио ...

Дипломатите ја напуштаат Москва

eReporter - 08.08.2010

Неподносливиот чад предизвикан од незапаметените пожари во Русија, принудија бројни дипломати да ја напуштат Москва. Амбасадите на Полска, Австрија и Канада, испратија дома голем дел од вработените, ...

Растат пожарите во Русија

А1 - 07.08.2010

290 нови пожари избувнале ширум Русија во последното деноноќие. Зафатени се и неколку национални паркови, а немоќните жители на Русија и понатаму се сведоци како огнената стихија цели села, шуми и ...

Пожарите во Русија не стивнуваат

Deutsche Welle - 07.08.2010

Огненатата стихија во Русија не се смирува ниту денеска, и покрај тоа што надлежните успеаја да спречат натамошно ширење на пожарите. Москва е загадена од смог.

Чадот од пожарите ги затвори аеродромите во Москва

Канал5 - 07.08.2010

Густиот чад од пожарите околу Москва ги принуди властите да ги пренасочат сите летови за главниот град на Русија кон аеродромите во околните градови, а московјани да носат заштитни маски.

Русија - шумските пожари го нарушија авионскиот сообраќај

Телма - 07.08.2010

Дебел слој на смог од шумските пожари предизвика нарушувања во авиосообраќајот во Москва, по што авионите беа пренасочени кон други аеродроми, а голем број жители на главниот град, поради чадот се ...

Регистрирани 322 пожари за едно деноноќие во Русија

Макфакс - 07.08.2010

Нови 322 пожари се регистрирани на територијата на Русија за едно деноноќие, но повеќето од нив се локализирани, пренесува агенцијата ИТАР-ТАСС.

Москва се гуши во чад и смог

Р.С.Европа - 07.08.2010

Москва и денска се гуши во чад и смог, предизвикани од пожарите. Државното надзорно тело за контрола на воздухот, соопштува дека нивото на јаглероден моноксид во воздухот е пет пати повисокo од ...

Москва се задушува во чад од пожарите

Сител - 07.08.2010

Москва е обвиткана во густ чад, како што се засилија пожарите околу градот. Чадот го наруши воздушниот сообраќај на два меѓународни аеродроми во Москва - Домодедово и Внуково.

Регистрирани 322 пожари за едно деноноќие во Русија

Алфа - 07.08.2010

Нови 322 пожари се регистрирани на територијата на Русија за едно деноноќие, но повеќето од нив се локализирани, пренесува агенцијата ИТАР-ТАСС.

Русија се бори со пожарите

Р.С.Европа - 07.08.2010

Во Русија и денеска продолжува битката со стотиците шумски пожари . Во пожарите загинаа најмалку 50 луѓе, тие предизвика тешкотии во одвивањето на транспортот, главниот град Москва се гуши во чад и ...

Москва се задушува

BBC - 06.08.2010

Москва е обвиткана во густ чад, како што се засилија пожарите околу градот. Чадот го наруши воздушнио сообраќај на два меѓународни аеродроми во Москва - Домодедово и Внуково.

Во Москва како во Африка

Утрински - 06.08.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Москва вчера се ослободи од чадот, што ги израдува граѓаните, бидејќи престанаа да се задушуваат, но затоа температурите уште повеќе се зголемија.

Пожарите ја обвиткаа Москва во густ смог

Телма - 06.08.2010

Поради пожарите во околината на Москва има густ смог поради што се откажани полетите од главниот меѓународен аеродром „Домодедово“.

Густ смог над Москва

Алсат-М - 06.08.2010

Поради пожарите во околината на Москва има густ смог поради што се откажани полетите од главниот меѓународен аеродром „Домодедово“.

Свет - 50 изгорени во 843 пожари во Русија

Вест - 06.08.2010

МОСКВА, 6 август Билансот на загинатите во пожарите во Русија се зголеми на 50 лица, а бројот на пожарите се зголеми за 69, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Русија се гуши

Оn.net - 06.08.2010

видео вест Над 140 летови се откажани во Москва заради густиот смок од пожарите кој ја обви руската престолнина, при што загадувањето на воздухот достигна пет пати повисоко ниво од дозволеното.

Русија: нуклеарно оружје обезбедно од пожари

Р.С.Европа - 06.08.2010

Портпаролот на руските ракетни сили Вадим Ковал денеска изјави дека руското нуклеарно оружје е oбезбедно од пожарите кои неколку недели беснеат во земјата.

Руското нуклеарно оружје не е загрозено од пожарите

Р.С.Европа - 06.08.2010

Руското нуклеарно оружје е безбедно од пожарите кои беснеат со недели, соопшти портпаролот на ракетните сили Вадим Којал.

Најмалку 50 жртви од пожарите во Русија

Р.С.Европа - 06.08.2010

Во одредени области во западниот дел на Русија заврна дожд по невообичаените високи температури, кои ја зафатија земјата во последниве денови.

Густ смог над Москва

Сител - 06.08.2010

Поради пожарите во околината на Москва има густ смог поради што се откажани полетите од главниот меѓународен аеродром „Домодедово“.

Пожарите во Русија надвор од контрола

А1 - 05.08.2010

Вкупниот број на жртви во најголемите шумски пожари што се случиле во модерната историја на Русија достигна 50 лица. Новите пожари се појавија побрзо од очекуваното, а властите не успееја да се ...

Шумски пожари

Утрински - 05.08.2010

Пред неколку недели Македонија ја зафатија шумски пожари во Прилепско и во Мариово, а дури сега Владата одлучи да набавува три канадери, авиони за гаснење пожари.

Свет - Москва се задушува во чад

Време - 05.08.2010

Руската престолнина вчераутро осамна опкружена од сите страни со облак од густ чад, за кој московјаните тврдат дека не памтат дека се појавил во градот во таква густина уште од седумдесеттите години ...

Чадот влезе и во московското метро

Утрински - 05.08.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Густиот чад, кој силно ги пече очите и грлото, во средата не само што ги наполни улиците на Москва туку влезе дури и во метрото.

Педесет жртви во шумските пожари во Русија

Форум - 05.08.2010

Досегашниот црн биланс од стотиците шумски пожари коишто ја зафатија Русија како последица на енормно високите температури достигна 50 лица Новите пожари се појавија побрзо од очекуваното, а властите ...

Досега 50 жртви од пожарите во Русија

Р.С.Европа - 05.08.2010

Најмалку 50 луѓе загинале досега во стотиците пожари кои беснеат во Русија. Властите соопштија и дека двајца пожарникари настрадале при гаснењето на пожарот во близина на рудникот за јаглен во ...

Се повеќе пожари во Русија, бројот на жртви се искачи на 50

Inpress - 05.08.2010

Москва, 5. август 2010 (ИНПРЕС) За време на последните 24 часа, бројот на пожари во Русија се искачи за 69, а бројот на жртвите на огнената стихија на 50, јави агенцијата Итар-Тас.

Зголемен бројот на жртви во пожарите во Русија

Кирилица - 05.08.2010

На цела територија на Русија има околу 843 пожари, а вкупна површина опфатена со огнена стихија е 196 илјади хекатри Пожарите и понатаму беснеат во Русија, бројот на загинати достигна до 50.

Странска помош за гаснењето на пожари во Русија

Р.С.Европа - 05.08.2010

Повеќе земји и уаптиле помош на Русија во гаснењето на пожарите кои ја зафатија целата земја, соопштиле од Министерството за вонредни ситуации во Русија.

Бројот на загинати во пожарите во Русија се искачи на 50 лица

Сител - 05.08.2010

Бројот на загинати како последица на пожарите во Русија достигна 50 лица, соопштиле од пресслужбата на министерството за вонредни ситуации во земјата, јавува ИТАР – ТАСС.

Бројот на жртвите од пожарите во Русија се искачи на 50

Алфа - 05.08.2010

Вкупниот број на жртви во најголемите шумски пожари што се случиле во модерната историја на Русија достигна 50 лица. Новите пожари се појавија побрзо од очекуваното, а властите не успеаа да се ...

Бројот на загинати во пожарите во Русија се искачи на 50 лица

Нетпрес - 05.08.2010

Бројот на загинати како последица на пожарите во Русија достигна 50 лица, соопштиле од пресслужбата на министерството за вонредни ситуации во земјата, јавува ИТАР – ТАСС.

Медведев отпушти високи воени лица поради пожарите

Inpress - 05.08.2010

Москва, 5. август 2010 (ИНПРЕС) Рускиот претседател Дмитри Медведев отпушти неколкумина врвни воени претставници бидејќи не успеале да го сопрат уништувањето на воена флота крај Москва од шумските ...

Бројот на жртвите од пожарите во Русија се искачи на 50

Макфакс - 05.08.2010

Вкупниот број на жртви во најголемите шумски пожари што се случиле во модерната историја на Русија достигна 50 лица. Новите пожари се појавија побрзо од очекуваното, а властите не успеаа да се ...

Медведев отпушти високи офицери поради пожарите

Р.С.Европа - 05.08.2010

Рускиот претседател Дмитри Медведев отпушти неколку врвни воени офицери поради тоа што не успеале да го спречат ширењето на пожарите во неколку бази надвор од Москва.

Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 50 лица

Идивиди - 05.08.2010

Москва, 5 август 2010 (МИА) - Билансот на загинатите во пожарите во Русија се зголеми на 50 лица, а бројот на пожарите се зголеми за 69, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Руските пожари се шират - 50 мртви

BBC - 04.08.2010

Русија и натаму се бори со речиси 600-те шумски пожари во кои загинаа 50 луѓе. Пристигнува и засилување од странство, велат руски претставници - вклучително два противпожарни авиони од типот Канадер ...

св=Четириесетмина изгореа во пожарите во Русија

Вест - 04.08.2010

МОСКВА, 4 август - Четириесет лица загинаа во пожарите во Русија, од кои 19 во Нижњеновгородската област, оддалечена околу 400 километри од Москва, соопшти руското Министерство за здравство.

Пожарите во Русија убија 48 луѓе

Дневник - 04.08.2010

Телата на осум лица се пронајдени под урнатините од зградите, кои беа разурнати од пожарите што ја зафатија Русија, со што билансот на загинатите во огнената стихија достигна 48 лица, соопшти руското ...

Медведев прогласи вонредна состојба поради пожарите

Утрински - 04.08.2010

МОСКВА - Рускиот претседател Дмитриј Медведев прогласи вонредна состојба во седум руски региони поради пожарите, предизвикани од топлотен бран.

Чадот од пожарите ја обвитка Москва

Канал5 - 04.08.2010

Од утрово Москва е обвиткана во густ облак на чад за кој московјани тврдат дека не се памети уште од седумдесетите години.

Свет - Руските жештини се дело на САД?

Време - 04.08.2010

Поради историски зголемените температури во Русија изминатиов период, зголемени се шпекулациите во врска со вистинската причина за ова неверојатно загревање во градот Москва и земјата, кои се познати ...

Пожарите на чекор до Москва

Deutsche Welle - 04.08.2010

Бројот на загинати во пожарите кои неколку недели беснеат во Русија се искачи на 48. Москва утринава осамна во смог и густ чад поради шумските пожари кои горат во околината на главниот град.

Расте бројот на настраданите во Русија

Алсат-М - 04.08.2010

Билансот на загинатите во пожарите во Русија се зголеми на 50 лица, а регистрирани се и 69 нови пожари, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Голем смог во Москва

Р.С.Европа - 04.08.2010

Главниот град на Русија денеска осамна во облак од смог кој стигнал дури до московското метро. Граѓаните велат дека вакво нешто не памтеле уште од седумдестите години на минатиот век.

Москва се дави во смог

Inpress - 04.08.2010

Москва, 4. август 2010 (ИНПРЕС) Руската престолнина денеска е обвиена со облак тежок смог кој стигна и до метрото, а жителите тврдат дека не паметат таков смог од седумдесеттите години.

Русија се справува со пожарите

Р.С.Европа - 04.08.2010

Од руското министерство за итни случаи соопштуваат дека во последните 24 часа се појавиле повеќе од 400 нови пожари, пожарникарите успеале да изгаснат 300, повеќе од 500 продолжиле да горат и ...

Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 48 лица

Алфа - 04.08.2010

Телата на осум лица се пронајдени изминатите 24 часа под урнатините од зградите, кои беа разурнати од пожарите, што ја зафатија Русија, со што билансот на загинатите во огнената стихија достигна 48 ...

Москва во густ чад

Нетпрес - 04.08.2010

Москва утрово била обвиена од сите страни со облаци од густ чад. Руската агенција Интерфакс јавува дека видливоста била намалена и возачите морале да ги вклучат светлата на своите автомобили.

Билансот на загинатите во пожарите во Русија достигна 48 лица

Сител - 04.08.2010

Телата на осум лица се пронајдени изминатите 24 часа под урнатините од зградите, кои беа разурнати од пожарите, што ја зафатија Русија, со што билансот на загинатите во огнената стихија достигна 48 ...

Москва се гуши во чад (фото)

ЗаЗабава - 04.08.2010

Москва утрово била обвиена од сите страни со облаци од густ чад. Руската агенција Интерфакс јавува дека... ... видливоста била намалена и возачите морале да ги вклучат светлата на своите автомобили.

Нови осум жртви во пожарите во Русија

Кирилица - 04.08.2010

Бројката на загинати во пожарите достигна до 48 лица Во пожарите што ја зафатија цела Русија, во изминативе 24 часа пронајдени се нови осум жртви. Бројката на загинати во пожарите достигна до 48 лица.

Поради големиот број пожари Москва зафатена од густ чад

Сител - 04.08.2010

Москва утрово била обвиена од сите страни со облаци од густ чад. Руската агенција Интерфакс јавува дека видливоста била намалена и возачите морале да ги вклучат светлата на своите автомобили.

Бројот на жртви во пожарите во Русија се искачи на 48 лица

Нетпрес - 04.08.2010

Бројот на загинати во шумските пожари во голем број на региони во Русија се искачи на 48 лица, јавува РИА Новости, повикувајќи на Министерството за вонредни ситуации.

Досега во пожарите во Русија загинале 48

Р.С.Европа - 04.08.2010

Во шумските пожари во Русија загинале 48 луѓе, соопштуваат руските власти. Од министерството за итни случаи денеска соопштуваат дека некои од пожарите кои ја зафатија земјата се надвор од контрола.

Москва ја прекри огромен облак од чад

eReporter - 04.08.2010

Голем облак од чад ја обвитка денеска руската престолнина спуштајќи се од околните шуми кои деновиве се во пламен, а жителите на Москва тврдат дека таков смог не паметат уште од 70-те години на ...

Билансот на жртвите во пожарите во Русија достигна 40 луѓе

А1 - 03.08.2010

Четириесет лица загинаа во пожарите во Русија, од кои 19 во Нижњеновгородската област, оддалечена околу 400 километри од Москва, соопшти руското Министерство за здравство.

Свет - Најмалку 34 загинати во големите пожари во Русија

Време - 03.08.2010

Најмалку 34 лица загинаа викендов во пожарите во Русија предизвикани од долготрајните жештини и сушата, соопшти Министерството за вонредни работи на Руската Федерација.

свет=Кремљ прогласи вонредна состојба поради пожарите

Вест - 03.08.2010

МОСКВА, 3 август (АП) - Русија прогласи вонредна состојба во седум региони зафатени со најголемите пожари во историјата, односно откако почнало да се води евиденција пред 130 години.

Нови пожари во Русија

Алсат-М - 03.08.2010

Иако вчера времено беа ставени под контрола пожарите кои зафатија делови на западна Русија, ноќеска се разгореа нови жаришта.

За пожарите во Русија виновни Американците

Дневник - 03.08.2010

Воениот метеоролог Николај Караваев тврди дека станува збор за примена на американското „климатско оружје“ против Русија, кое е забрането со меѓународните конвенции, но не е забрането ако се користи ...

Собирачите на печурки виновни за руските пожари

Утрински - 03.08.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - За време на викендот се зголеми бројот на пожари во Русија поради невнимателноста на луѓето кои одат да берат печурки и друго шумско овошје, како и поради негрижата на ...

Црн биланс во Русија - во п0жарите загинаа најмалку 40 луѓе

Телма - 03.08.2010

Четириесет лица загинаа во пожарите во Русија, од кои 19 во Нижњеновгородската област, оддалечена околу 400 километри од Москва, соопшти руското Министерство за здравство.

Во пожарите во Русија загинаа 40 луѓе

Сител - 03.08.2010

Во Русија во пожарите предизвикани од долготрајните горештини и сушата загинале 40 лица, соопштува Министреството за вонредни ситуации на Русија , пренесуваат медиумите.

Пожарите во Русија однесоа четириесет жртви

Кирилица - 03.08.2010

Пожарите се активни во 17 руски региони, најповеќе погодени се Нижњеновгородската област и градот Вороњеж и околината Во пожарите што ја зафатија Русија досега загинаа 40 лица, од кои што 19 во ...

Русија и понатаму се бори со пожарите, до сега 40 жртви

Макфакс - 03.08.2010

Русија и понатаму се бори со стотиците катастрофални пожари, настанати поради високите температури, кои со денови беснеат по целата територија на земјата, при кои досега загинаа 40 лица, а уништени ...

40 загинати во пожарите во Русија

Алфа - 03.08.2010

Четириесет лица загинаа во пожарите во Русија, од кои 19 во Нижњеновгородската област, оддалечена околу 400 километри од Москва, соопшти руското Министерство за здравство.

Во централна Русија и натаму беснеат пожарите

Р.С.Европа - 03.08.2010

Руското министерство за итни интервенции побара од локалните власти да ги стават во функција сите свои сили во борбата против пожарите во централна Русија од кои загинаа најмалку 40 лица.

Во пожарите во Русија загинаа 40 луѓе

Нетпрес - 03.08.2010

Во Русија во пожарите предизвикани од долготрајните горештини и сушата загинале 40 лица, соопштува Министреството за вонредни ситуации на Русија , пренесуваат медиумите.

Вонредна состојба во Русија поради пожарите

Нетпрес - 03.08.2010

Во седум области во Русија, погодени од “пламени јазици“ , кои беа причина за смртта на 40 лица, прогласена е вонредна состојба, пренесуваат светските медиуми.

Русија и понатаму се бори со пожарите, до сега 40 жртви

Кајгана - 03.08.2010

Русија и понатаму се бори со стотиците катастрофални пожари, настанати поради високите температури, кои со денови беснеат по целата територија на земјата, при кои досега загинаа 40 лица, а уништени ...

Русија во пламен

BBC - 02.08.2010

Рускиот претседател Дмитри Медведев прогласи вонредна состојба во седум области во земјата кои се погодени од шумски пожари.

Најмалку 34 загинати во пожарите во Русија

А1 - 02.08.2010

Најмалку 34 лица загинаа во пожарите во Русија предизвикани од долготрајните жештини и сушата, соопшти министерството за вонредни работи.

Пожарите во Русија ставени под контрола

Алсат-М - 02.08.2010

Пожарникарите во западниот дел на Русија полека почнаа да ги ставаат под контрола пожарите кои најтешко ги погаѓаат европските региони на државата.

Русија: пожарите се приближуваат кон Москва

Телма - 02.08.2010

Шумските пожари кои беснеат во централна и источна Русија се приближија и до населените области, на само 12 километри од Москва.

Во Русија беснеат 7.000 пожари- загинаа 34 луѓе

Канал5 - 02.08.2010

Во Русија беснеат седум илјади пожари, од кои 500 избувнале во последните 24 часа, изјави рускиот националниот центар за вонредни состојби, ден откако властите во Москва соопштија дека ситуацијата со ...

Вонредна состојба во областите зафатени со пожарите

Форум - 02.08.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев во понеделник прогласи вонредна состојба во седум региони кои се најтешко погодени од шумските пожари што беснеат низ Русија, јави агенцијата Итар-тасс Со овие ...

Вонредна состојба во Русија во регионите со пожари

Р.С.Европа - 02.08.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска прогласи вонредна состојба поради пожарите во седум руски региони. Во соопштението од претседателот се ограничува пристапот на населениот до погодените ...

Во Русија вонредна состојба поради големите пожари

Inpress - 02.08.2010

Москва, 2, август 2010 (ИНПРЕС) 300 нови жаришта избувнуваат секој ден, досега загинаа 34 лица. Рускиот претседател Дмитри Медведев прогласи вонредна состојба во седум области во земјата кои се ...

Вонредна состојба во областите зафатени со пожарите

Макфакс - 02.08.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев во понеделник прогласи вонредна состојба во седум региони кои се најтешко погодени од шумските пожари што беснеат низ Русија, јави агенцијата Итар тасс.

Вонредна состојба во областите зафатени со пожарите

МРТ - 02.08.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев во понеделник прогласи вонредна состојба во седум региони кои се најтешко погодени од шумските пожари што беснеат низ Русија, јави агенцијата Итар тасс.

Во Русија и натаму беснеат пожари

Р.С.Европа - 02.08.2010

34 лица загинале во пожарите во Русија, предизвикани од долготрајните високи температури и сушата, соопшти денеска Министерството за вонредни ситуации.

Најмалку 34 загинати во пожарите во Русија

Макфакс - 02.08.2010

Најмалку 34 лица загинаа во пожарите во Русија предизвикани од долготрајните жештини и сушата, соопшти министерството за вонредни работи.

Најмалку 34 загинати во пожарите во Русија

Алфа - 02.08.2010

Најмалку 34 луѓе загинаа во пожарите во Русија предизвикани од долготрајните жештини и сушата. Според министерството за вонредни работи, во моментот во земјата горат 774 природни пожари, на површина ...

Најмалку 34 загинати во пожарите во Русија

МРТ - 02.08.2010

Најмалку 34 лица загинаа во пожарите во Русија предизвикани од долготрајните жештини и сушата, соопшти министерството за вонредни работи.

Русија се бори со пожарите, досега 34 жртви

eReporter - 02.08.2010

Русите денеска ја продолжија битката со досега најголемите пожарите кои ја зафатија земјата во последните неколку децении и според најновите извештаи досега однесоа 34 животи.