TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Лавовите“ петти ден на штрајк со глад

А1 - 15.06.2003

Петти ден од штрајкот со глад на дел од некогашните припадници на распуштената полициска единица „Лавови“, пред зградата на МВР. Тие бараат да бидат вработени во полицијата. Поради влошена здравствена состојба, еден од штрајкувачите вчера бил пренесен на Клиниката за кардиологија.

Петти ден од штрајкот на лавовите

Канал5 - 15.06.2003

Припадниците на единицата за брзи интервенции кои петти ден гладуваат пред МВР со нови докази за тврдењата дека трансформација на нивната единица воопшто не се вршела. Во договор мегу синдикатот на лавовите и комисијата при МВР вработени се несоодвет Припадниците на единицата за брзи интервенции ...

„Лавовите“ четврти ден штрајкуваат со глад

А1 - 14.06.2003

Пред Министерството за внатрешни работи повеќе од 170 припадници на поранешната единицата за брзи интервенции "Лавови", веќе четврти ден штрајкуваат со глад. Тие најавија дека од понеделник на плоштадот „Македонија“ ќе покренат петиција за собирање потписи од граѓаните за нивна поддршка.

"Лавовите" бараат средба со Трајковски и со Црвенковски

Утрински - 14.06.2003

Продолжува протестот на припадниците на поранешната единица за брзи интервенции Поранешните припадници на единицата "Лавови", кои штрајкуваат со глад пред МВР, вчера доставија писмено барање за средба со претседателот Борис Трајковски, неговиот советник Стево Пендаровски, како и со премиерот Бранко ...

Се влошува здравствената состојба на штрајкувачите „Лавови“

А1 - 13.06.2003

Околу двестотини припадници на „Лавовите“, на кои денеска им се приклучија и дел од нивните родители, го продолжуваат веќе трет ден штрајкот со глад пред зградата на МВР, барајќи вработување по одлуката за расформирање на оваа единица.

Незадоволни резервисти од Куманово и Тетово им се приклучија на гладните "лавови"

Дневник - 13.06.2003

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ НА БРАНИТЕЛИТЕ Четириесетина полициски резервисти од Куманово вчераутро го почнаа најавениот протест пред Владата, барајќи вработување во МВР или во други јавни претпријатија. Во исто време четириесетина воено-полициски резервисти од Тетово почнаа штрајк пред МВР, каде што веќе два ...

Кумановските ексрезервисти се приклучија на екс "лавовите"

Вест - 13.06.2003

ШТРАЈК СО ГЛАД ПРЕД МВР Вториот ден од протестот со глад на околу стотина поранешни припадници на единицата за брза интервенција на полицијата "Лавови" пред зградата на Министерството за внатрешни работи во Скопје им се приклучија околу триесетина ексрезервисти на полицијата од Куманово.

На „лавовите" им се придружија и резервисти од Тетово

Утрински - 13.06.2003

Се зголемува бројот на штрајкувачите пред МВР "Приоритет на Владата е договорот со ММФ и немам намера да потпишам некој договор надвор од тоа", рече вчера попладне министерот за внатрешни работи Хари Костов пред групата поранешни припадници на "Лавовите", но и на полициски резервисти од Тетово кои ...

Костов оствари средба со екс „Лавовите“

А1 - 12.06.2003

Министерот за внатрешни работи Хари Костов доцна попладнето оствари средба со поранешните припадници на единицата „Лавови“, кои веќе два дена штрајкуваат со глад пред МВР, при тоа соопштувајќи им дека годинава не се предвидени нови вработувања, а дека таквата одлука произлегува од потпишаниот ...

Штрајк со глад на "лавовите"

Вест - 12.06.2003

Вчераутрото пред Министерството за внатрешни работи почна штрајкот со глад на над 180 припадници на единицата за специјални намени "Лавови" од првиот, но и третиот оклопен баталјон. До 14 часот "лавовите" не ги посетил никој од МВР, а, според последните информации од нивните претставници, тие имале ...

МВР е категорично дека нема да се вработуваат нови "лавови"

Утрински - 12.06.2003

Околу 120 поранешни припадници на "Лавовите" вчера почнаа штрајк со глад Околу 120 поранешни припадници на "лавовите" вчера во 8 часот почнаа штрајк со глад пред зградата на Министерството за внатрешни работи во Скопје, со барање да бидат примени во редовен работен однос.

"Лавовите" штрајкуваат со глад

Дневник - 12.06.2003

ОД ВЧЕРА ПРЕД МВР Осумдесетина припадници на полициската единица за брзи интервенции "Лавови" вчераутро почнаа штрајк со глад пред Министерството за внатрешни работи. Полициските специјалци најавија дека штрајкот ќе трае се додека не добијат позитивен одговор од МВР за нивно вработување во ...

Штрајк со глад на 180 „Лавови“

А1 - 11.06.2003

Пред вратите на МВР денеска започна штрајкот со глад на поранешните припадници на „Лавовите“, кои со трансформација на единицата се уште не се вработени во Министерството, иако, како што тврдат тие, тоа им било ветувано од полициските структури, за што досега ги поминале сите филтри за вработување.

Едни "лавови" пред МВР, други пред МЗ "Тито"

Вест - 11.06.2003

ШТРАЈК СО ГЛАД 170 припадници од првиот баталјон на поранешната единица за брзи интервенции "Лавови" кои се уште не се примени на работа, од денес пред Министерството за внатрешни работи ќе почнат штрајк со глад. Штрајкот ќе трае се додека тие не бидат примени во редовен работен однос - рече ...

МВР тврди дека „лавовите" се вработени, а 170 лица протестираат

Утрински - 11.06.2003

Две групи припадници на распуштената единица ќе штрајкуваат со глад поради неостварени ветувања за вработување Припадниците на расформираната Единица за брзи интервенции ?Лавови", кои не добија вработување во Министерството за внатрешни работи, денеска ќе почнат штрајк со глад пред зградата на ...

"Лавовите" со глад ќе се борат за работно место

Дневник - 11.06.2003

ШТРАЈКУВА СПЕЦИЈАЛНАТА ПОЛИЦИСКА ЕДИНИЦА Специјалците обвинуваат дека на нивните работни места со врски биле вработени луѓе кои не се припадници на единицата Сто и седумдесет припадници на специјалната полициска единица за брзи интервенции "лавови" од денеска во 8 часот ќе почнат штрајк со глад ...

170 „Лавови“ од утре на штрајк со глад

А1 - 10.06.2003

Дел од поранешните припадници на „Лавовите“, чија бројка изнесува околу 170, од утре започнуваат штрајк со глад, бидејќи, како што тврдат, тие до сега не биле повикани на работа во МВР, иако ги исполнуваат сите услови - од лекарските прегледи до чистите досиеа.

Полицијата ги спречи резервистите да го затворат автопатот кај Куманово

Дневник - 10.06.2003

ПРОТЕСТИ Триесетина "лавови" вчера протестираа пред МВР барајќи работа Кумановските полицајци вчера ги спречија осумдесетината резервисти на МВР да го блокираат автопатот Куманово-Скопје. Резервистите претходно најавија дека се незадоволни поради незаинтересираноста на раководството на ...

Протест на некогашни "лавови" пред зградата на МВР

Утрински - 10.06.2003

Случај Педесетина, од вкупно 170 припадници на некогашниот Прв баталјон на Единица за специјални намени на МВР - "Лавови", вчера, мирно протестираа пред зградата на Министерството за внатрешни работи. Тие пред извесно време ги поминале психофизичките тестови во МВР, со што, наводно, оствариле право ...

Полицијата спречи блокада на поранешни резервисти

А1 - 09.06.2003

Кумановските резервисти кои неодамна беа отпуштени од полицијата, денеска беа спречени од активниот полициски состав да го блокираат излезот на Куманово. Резервистите бараат повторно да бидат вработени, да им се платат придонесите, ноќниот труд, но да им биде пресметан и боречки стаж.