TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Втор дел - Интервју со Петровски: Договорот со Бугарија увертира во промената на името

Алфа - 23.07.2017

Потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија и не е финале, тоа е само увертира во промената на името, вели поранешниот директор на Државниот Архив, Филип Петровски, во интервју за Алфа.

Јакимовски: Со овој договор треба да се откажеме од човековите права на нашето национално малцинство во Бугарија

Курир - 23.07.2017

Откако е дадена таа изјава, од посетата на Заев во Бугарија до денеска, било да се работи за националист, за ултранационалист или за било каков званичник или поранешен функционер во Бугарија, сите со потсмев гледаат на овој договор, изјави во ...

Петровски за Алфа: Договорот со Бугарија е увертира во промена на името

Курир - 23.07.2017

Режимот кои што е воспоставен на чело со Заев одбива да го даде на увид на македонската јавност и на политичките партии како и на стручните лица документот кој што треба да се потпише со Бугарија.

Јакимовски: Со овој договор треба да се откажеме од човековите права на нашето национално малцинство во Бугарија

Нетпрес - 23.07.2017

Откако е дадена таа изјава, од посетата на Заев во Бугарија до денеска, било да се работи за националист, за ултранационалист или за било каков званичник или поранешен функционер во Бугарија, сите со потсмев гледаат на овој договор, изјави во ...

Петровски: Договорот со Бугарија е вовед во промена на името на земјата

Нетпрес - 23.07.2017

Договорот со Бугарија и не е финале, тоа е само увертира во промена на името, потенцираше Петровски. Режимот којшто е воспоставен на чело со Заев одбива да го даде на увид на македонската јавност и на политичките партии, како и на стручните лица ...

Јакимовски: Со овој договор треба да се откажеме од човековите права на нашето национално малцинство во Бугарија

Република - 23.07.2017

Откако е дадена таа изјава, од посетата на Заев во Бугарија до денеска, било да се работи за националист, за ултранационалист или за било каков званичник или поранешен функционер во Бугарија, сите со потсмев гледаат на овој договор, изјави во ...

ДОГОВОР ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО: (Не)успех на Заев и Борисов?!

Фактор - 23.07.2017

Во Бугарија доминираат луѓето и политичарите кои посакуваат Македонија да биде дел од ЕУ. Националистички опоненти на Договорот за добрососедство има и во двете општества. Тој ниту ги загрозува ниту ги решева идентитетските прашања.

Јакимовски: Со овој договор треба да се откажеме од човековите права на нашето национално малцинство во Бугарија

Телевизија Нова - 23.07.2017

Откако е дадена таа изјава, од посетата на Заев во Бугарија до денеска, било да се работи за националист, за ултранационалист или за било каков званичник или поранешен функционер во Бугарија, сите со потсмев гледаат на овој договор, изјави во ...

Петровски: Договорот со Бугарија е увертира во промена на името

Пулс24 - 23.07.2017

Режимот кои што е воспоставен на чело со Заев одбива да го даде на увид на македонската јавност и на политичките партии како и на стручните лица документот кој што треба да се потпише со Бугарија.

Димитров: Јавноста ќе има доволно време и можности да дебатира за договорот

Слободен Печат - 22.07.2017

За да биде договор, прво треба да се потпише, а сè дотогаш станува збор за нацрт-текст. Јавноста ќе има доволно време да дебатира, да разговара. Многу е тешко тоа да се објави пред потпишување, рече министерот Димитров.

Претеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е договор со Бугарија кој ќе решава проблеми, а не да создава нови

24 Вести - 21.07.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се ...

Димовски: Ако договорот со Бугарија е добар и ако решава проблеми, нема зошто да го кријат

24 Вести - 21.07.2017

Ако договорот е добар и ако договорот решава проблеми како што велат СДСМ, нема зошто да го кријат. Ако договорот е добар тие ќе добијат поддршка и од Собранието и од граѓаните, велат од ВМРО ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за договорот со Бугарија

Алсат-М - 21.07.2017

Најголемата опозициска партија ВМРО – ДПМНЕ бара од претседателот на Собранието уште еднаш ургентно да свика седница за разгледување на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија.

Никола Поповски: Потребата за договор е наметната од страна на Бугарија

24 Вести - 21.07.2017

Власта силна дипломатска офанзива, договор со Бугарија, најави за друг приод за името, Европа најавува нова позитивна политика. Што се спорно за договорот со Бугарија, ако се прави врз база на договорот од 1999? Бугарските позиции нема да се сменат, ...

Договорот со Бугарија ја бранува политичката сцена

24 Вести - 21.07.2017

Опозициската ВМРО ДПМНЕ повторно побара да се свика итна собраниска седница за разгледување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Договорот ќе биде штетен за националниот интерес доколку не бидат вградени нивните забелешки – ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако договорот со Бугарија е добар, како што тврдат Заев и Димитров, нека го објават веднаш

МКД - 21.07.2017

За Република Македонија како држава ќе биде пораз доколку биде потпишан текст каде што не се признава македонскиот народ како засебен и конститутивен народ во Република Македонија. Македонија мора да чекори кон ЕУ и НАТО врз база на европски ...

СДСМ: Од особена важност е ВМРО-ДПМНЕ да да даде поддршка на договорот со Бугарија

МКД - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолираше Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција, на штета на националните и државни интереси, реагира СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја нарушуваше меѓународната позиција на Македонија, Договорот за добрососедство ги штити ...

ТВ21 - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја нарушуваше меѓународната позиција на Македонија, Договорот за добрососедство ги штити државните интереси, се наведува во соопштението на СДСМ. „ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ...

Добрососедство за партиски препукувања

Р.С.Европа - 21.07.2017

И покрај барањето на Владата во оваа фаза, договорот за добрососедство со Бугарија да биде затворен за јавноста, ВМРО-ДПМНЕ побара итна отворена седница и обвини дека во договорот го нема терминот македонски народ.

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е договор со Бугарија кој ќе решава проблеми, а не да создава нови

А1 On - 21.07.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Џафери да свика итна седница за договорот со Софија

Канал5 - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара собранискиот спикер Талат Џафери итно да ја свика седницата за Договорот за добрососедство со Бугарија. На таков начин според нив ќе се отстранат сите дилеми за тоа дали договорот е штетен или не.

Претеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е договор со Бугарија кој ќе решава проблеми, а не да создава нови

Канал5 - 21.07.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се ...

Димовски: Нема да дозволиме да бидеме алиби за штетни и погрешни политики

Сител - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно бараат да се свика итна седница на Собранието на која ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија и најавуват дека нема да бидат алиби за, како ...

Димовски: Нема да дозволиме да бидеме алиби за штетни и погрешни политики

А1 On - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно бараат да се свика итна седница на Собранието на која ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија и најавуват дека нема да бидат алиби за, како ...

Претеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Ако договорот со Бугарија е добар, Заев и Димитров нека го објават веднаш

Либертас - 21.07.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се ...

СДСМ: Договорот за добрососедство со Бугарија ги штити државните интереси

Макфакс - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолира Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција на штета на националните и државните интереси, реагира СДСМ на барањето на ВМРО-ДПМНЕ договорот за ...

СДСМ: Успехот од потпишувањето на договорот со Бугарија е заеднички за сите граѓани

Идивиди - 21.07.2017

Скопје, 21 јули 2017 (МИА) - СДСМ во писмената реакција на денешната прес-конференција на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ нагласува дека договорот за добрососедство со Бугарија јасно ја реафирмира позицијата дека се работи за две посебни држави, два ...

Претеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е договор со Бугарија кој ќе решава проблеми, а не да создава нови

Сител - 21.07.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја нарушуваше меѓународната позиција на Македонија, Договорот за добрососедство ги штити ...

Либертас - 21.07.2017

„ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолираше Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција, на штета на националните и државни интереси“, стои во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата ...

ВМРО-ДПМНЕ побара од Џафери да свика итна седница за договорот со Бугарија

Макфакс - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ директно од Талат Џафери побараа што побргу да свика итна седница на која ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја нарушуваше меѓународната позиција на Македонија, Договорот за добрососедство ги штити ...

А1 On - 21.07.2017

„ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолираше Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција, на штета на националните и државни интереси.

ВМРО-ДПМНЕ почна да го условува договорот со Бугарија

Макфакс - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение со кое сега, откако им беше даден на увид договорот со Бугарија, испорачуваат услови како да се смени, или тие нема да го прифатат а најавата за инклузивност на опозицијата од новата влада ќе ја сметаат само за театар ...

Да се одржи итна седница и отворена дебата со јавно приложен текст на договорот со Бугарија

Алфа - 21.07.2017

Ако договорот за добрососедство е добар и ако решава проблеми нема зошто да го кријат, ниту Заев, ниту Димитров, велат од ВМРО ДПМНЕ. Тие денес повторно побараа итна седница и отворена дебата со јавно приложен текст на договорот со Бугарија.

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Договорот што го спремаат Димитров и Заев е многу штетен за Македонија, затоа се крие ...

Курир - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат квалитетен и добар договор и за Република Бугарија и за Република Македонија. Потребен е договор кој ќе решава проблеми и ќе создаде подобра иднина, а не договор кој ќе создава нови проблеми на нашиот пат кон ЕУ и ...

Димовски: Ако договорот со Бугарија е добар и ако решава проблеми како што велат Заев и Димитров, нема зошто да го ...

Курир - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери бараме ден поскоро да свика итна седница на кој што ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако договорот со Бугарија е добар, Заев и Димитров нека го објават веднаш

Стандард - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат квалитетен и добар договор и за Република Бугарија и за Република Македонија. Според нив, потребен е договор кој ќе решава проблеми и ќе создаде подобра иднина, а не договор кој ќе создава нови проблеми на нашиот пат ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Потребен е договор со Бугарија кој ќе решава проблеми, а не да создава нови

Телевизија Нова - 21.07.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот за добрососедство со Бугарија, што треба да се потпише на 2 август, ќе биде асиметричен и во корист на Бугарија ако во него не се вметнат забелешките што ги дале на затворената седница на која се ...

Димовски: Ако договорот не е штетен ќе добијат поддршка и од Собранието и од јавноста

Локално - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ од спикерот Талат Џафери бараат да се свика итна седница на Собранието на која ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија пред тој да биде потпишан.

СДСМ: Договорот за добрососедство ги штити државните интереси

Слободен Печат - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолираше Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција, на штета на националните и државни интереси.

ВМРО-ДПМНЕ сака квалитетен договор со Бугарија кој ќе ги решава, а не произведува проблемите

Точка - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат квалитетен и добар договор и за Република Бугарија и за Република Македонија, и затоа е потребен договор кој ќе решава проблеми и ќе создаде подобра иднина, а не договор кој ќе создава нови проблеми на нашиот пат кон ...

СДСМ: Договорот за добрососедство со Бугарија ги штити државните интереси

Точка - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолира Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција на штета на националните и државните интереси, реагира СДСМ на барањето на ВМРО-ДПМНЕ договорот за ...

Димовски: Ако договорот со Бугарија е добар нема зошто да го кријат

Точка - 21.07.2017

Очигледно, дека зборовите за инклузивност, вклученост, подадена рака се само добра и убава обланда, а во пракса се игнорира. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ:Договорот што го спремаат Димитров и Заев е многу штетен за Македонија, затоа се крие од ...

Република - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат квалитетен и добар договор и за Република Бугарија и за Република Македонија. Потребен е договор кој ќе решава проблеми и ќе создаде подобра иднина, а не договор кој ќе создава нови проблеми на нашиот пат кон ЕУ и ...

Димитров: Ќе го покажеме договорот со Бугарија во јавност, нема ништо спорно со што би се загрозил македонскиот ...

10без10 - 21.07.2017

Јавноста ќе има увид во договорот за добрососедство со Бугарија кога тој ќе биде официјално потпишан и даден на ратифкација во Собранието на Република Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „Телевизија ...

Димовски: Ако договорот со Бугарија е добар нема зошто да го кријат

Нетпрес - 21.07.2017

Очигледно, дека зборовите за инклузивност, вклученост, подадена рака се само добра и убава обланда, а во пракса се игнорира. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години внесуваше поделби и омраза, ја изолираше Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна ...

Стандард - 21.07.2017

„ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно преговараше со соседите, внесуваше поделби и омраза, ја изолираше Македонија и ја нарушуваше нејзината меѓународна позиција, на штета на националните и државни интереси“, реагираат од СДСМ на пресот на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ сака квалитетен договор со Бугарија кој ќе ги решава а не произведува проблемите

Нетпрес - 21.07.2017

Ние нема да даваме алиби на завршени работи за кои со нашиот збор не се менува ништо. Договорот што го подготвуваат Димитров и Заев ќе биде добар само за Бугарија, а многу штетен за Македонија, предупредуваат од ВМРО-ДПМНЕ Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ...

Димовски: Ако договорот со Бугарија е добар и ако решава проблеми како што велат Заев и Димитров, нема зошто да го ...

Република - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери бараме ден поскоро да свика итна седница на кој што ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија, ...

Заев вели Договорот со Бугарија отвора сериозни перспективи – опозицијата бара итна собраниска седница

Локално - 21.07.2017

Опозициската ВМРО ДПМНЕ повторно побара да се свика итна собраниска седница за разгледување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Договорот ќе биде штетен за националниот интерес доколку не бидат вградени нивните забелешки – ...

Никола Попоски: Потребата за договор е наметната од страна на Бугарија (видео)

Република - 21.07.2017

Поранешниот министер за надворешни работи, член на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски на 24 вести одговараше на прашања за договорот со Бугарија, најави за друг приод за името, што е спорно за договорот со Бугарија ако се прави врз база на договорот од ...

Попоски: Потребата од договор е апсолутно наметната од бугарска страна

Фактор - 21.07.2017

Потребата од договор е апсолутно наметната од бугарска страна, вели поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски во интервју за ТВ 24. Вели дека ако е во прашање градење на добрососедски односи има плејада на активности кои може да се ...

Милошоски: Потпишувањето на договорот ќе биде победа за Бугарија а пораз за Македонија

Телевизија Нова - 21.07.2017

„Ако СДСМ сметаше дека ние сме режим а тие се демократи нека покажат сега премиерот Заев и министерот Димитров дека се вистински демократи и нека дојдат на отворена седница во Собранието“, изјави за ТВ Нова пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница и отворена дебата за договорот со Бугарија

Телевизија Нова - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ директно од Талат Џафери побараа што побргу да свика итна седница на која ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија. Според пратеникот Илија Димовски, од ВМРО-ДПМНЕ инсистираат на итност, ...

Милошоски: Бараме јавна седница бидејќи треба да се знае што ќе се потпише во име на граѓаните

Телевизија Нова - 21.07.2017

„На затворената седница што ја имавме со премиерот Заев тој пред сите пратеници и новинари на отворениот дел кажа дека договорот се уште не е затворен за него, и се уште може да се преговара, дека текстот на договорот за добрососедство на Македонија ...

Заев ги зголеми апетитите на соседите: Македонија спремна за поделба

Република - 21.07.2017

Ненад Мирчевски На десет дена до најавеното потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија, премиерот на квислиншката влада Зоран Заев смета дека народот не треба да знае дали и колку ќе бидат оштетени македонските национални интереси.

Ако договорот со Бугарија е добар, нема зошто да го кријат

Пулс24 - 21.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери бараме ден поскоро да свика итна седница на кој што ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија, ...

Димитров: Договорот со Бугарија не го загрозува националниот интерес на Македонија

24 Вести - 20.07.2017

Јавноста ќе има увид и ќе добие време за да дебатира за договорот за добрососедство со Бугарија – изјави во интревју за телевизија 24 министерот за надоврешни работи, Никола Димитров. Вели дека овој договор не го загрозува националниот интерес на ...

Димитров: Државен интерес на Македонија е да има пријател во Бугарија

Нова ТВ - 20.07.2017

“Со Бугарија постигнавме компромис во кој двете страни се еднакво среќни и еднакво несреќни. Компромисот беше тежок за постигнување”, изјави вечерва на ТВ 24 шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Mилошоски: Итна, отворена собраниска седница за договорот со Бугарија

МКД - 20.07.2017

Пратениците од коалицијата За подобра Македонија ќе поднесат барање за свикување на итна отворена седница на Собранието за разгледување на договорот помеѓу Македонија и Бугарија, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски.

Милошоски: Бараме итна собраниска седница за договорот со Бугарија

+инфо - 20.07.2017

Опозицијата ова го побара по интервју на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева за една бугарска телевизија. Итна седница на која ќе се дискутира за деталите од нацрт-договорот за добрососедски односи, побара пратеникот ...

Димитров за 24 Вести: Договорот со Бугарија не го загрозува националниот интерес

+инфо - 20.07.2017

Овој договор не го загрозува националниот интерес на Македонија, вели министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Јавноста ќе има увид и ќе добие време за да дебатира за договорот за добрососедство со Бугарија – изјави во интревју за ...

Милошоски - Договорот меѓу Македонија и Бугарија да биде разгледан на јавна седница

Р.С.Европа - 20.07.2017

Голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“, согласно членот 67, став 2 од Деловникот, ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на договорот меѓу Македонија и Бугарија на отворена, а не на тајна ...

Димитров: Договорот со Бугарија не го загрозува националниот интерес на Македонија (ВИДЕО)

МКД - 20.07.2017

Јавноста ќе има увид и ќе добие време за да дебатира за договорот за добрососедство со Бугарија , изјави во интревју за телевизија 24 министерот за надоврешни работи, Никола Димитров. Вели дека овој договор не го загрозува националниот интерес на ...

Медиумите за договорот со Бугарија и притворите

Р.С.Европа - 20.07.2017

Весниците и порталите пишуваат за Нацрт-договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, за одлуките на Апелациониот суд да одреди притвор за неколкумина обвините во предметите на СЈО, како и за Нимиц и за дипломатските пасоши.

Милошоски: Итна собраниска седница за јавно разгледување на македонско-бугарскиот договор

А1 On - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот меѓу Македонија и ...

Димитров:Договорот со Бугарија не не загрозува

Макфакс - 20.07.2017

Јавноста ќе има увид и ќе добие време за да дебатира за договорот за добрососедство со Бугарија – изјави во интервју за телевизијата 24 министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Според него, овој договор не го загрозува националниот интерес ...

Милошоски: Да се отвори за јавност седницата за договорот со Бугарија

Фокус - 20.07.2017

Декласификација на нацрт договорот со Бугарија за добрососедски односи и отворена седница на која ќе се дискутира за деталите, побара пратеникот Антонијо Милошоски во име на ВМРО-ДПМНЕ и „Колацијата за подобра Македонија“.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна и јавна седница за договорот со Бугарија

Либертас - 20.07.2017

Пратениците од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат барање за свикување на итна и отворена за јавноста седница на Собранието на Република Македонија за разгледување на договорот за добрососедство помеѓу Македонија ...

Димитров: Јавноста ќе има увид во договорот со Бугарија кога и официјално ќе стане договор

Либертас - 20.07.2017

Јавноста ќе има увид во договорот за добрососедство со Бугарија кога тој ќе биде официјално потпишан и даден на ратифкација во Собранието на Република Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „Телевизија ...

Димитров: Договорот со Бугарија не го загрозува нашиот идентитет

Фокус - 20.07.2017

Јавноста ќе има увид и ќе добие време за да дебатира за договорот за добрососедство со Бугарија – изјави во интревју за телевизија 24 министерот за надоврешни работи, Никола Димитров. Тој вели дека овој договор не го загрозува националниот интерес ...

Протест на здружението „Блаже Конески“ против договорот со Бугарија

Макфакс - 20.07.2017

Здружението „Блаже Конески“ организираше протест пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија, кој треба да се случи на празникот Илинден, на втори август.

Милошоски до Заев: Бараме итна декласификација на договорот со Бугарија

Макфакс - 20.07.2017

Отворена и итна седница на која ќе се дискутира за деталите од нацрт-договорот за добрососедски односи, побара пратеникот Антонијо Милошоски во име на ВМРО-ДПМНЕ и „Колацијата за подобра Македонија“.

Милошоски: Итна собраниска седница за јавно разгледување на македонско-бугарскиот договор...

Н.Македонија - 20.07.2017

Милошоски: Итна собраниска седница за јавно разгледување на македонско-бугарскиот договор Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна отворена седница за договорот со Бугарија: Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано!

Курир - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување на итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот помеѓу ...

Здружението „Блаже Коневски“ протестира пред МНР против договорот со Бугарија (ФОТО)

Курир - 20.07.2017

Здружението „Блаже Коневски“ денеска протестира пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија кое треба да се случи на Илинден, 2-ри Август. „Пријателство ДА, заедничка историја НЕ“, „Поклонете се пред споменикот ...

Разум ад-акта: Заев повторно ја излажа цела Македонија за договорот со Бугарија

Курир - 20.07.2017

„Ваквиот договор се потпишува за да биде ставен Ад акта да гледаме напред, да ги затвориме отворените прашања, да се радуваме на заедничката европска иднина која што претстои пред двете земји“ .

Милошоски бара итна собраниска седница за договорoт со Бугарија

Стандард - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот меѓу Македонија и ...

Милошоски: Итна собраниска седница за јавно разгледување на македонско-бугарскиот договор

Телевизија Нова - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот меѓу Македонија и ...

Милошоски бара собраниска седница за јавно разгледување на македонско-бугарскиот договор

Локално - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот меѓу Македонија и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна отворена седница за договорот со Бугарија: Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано!

Вечер - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија" ќе поднесат барање за свикување на итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот помеѓу ...

Милошоски: Јавноста мора да знае што ќе содржи договорот со Бугарија

Нетпрес - 20.07.2017

Очекуваме Собранието да одржи итна и отворена седница за договорот помеѓу Македонија и Бугарија, а Зоран Заев да го отвори пред јавноста за да се дебатира и народот да знае колкава корист ќе има Бугарија, а колкава штета Македонија, додаде Милошоски.

Пријателство „да“, заедничка историја „не“ – протест пред МНР против договорот со Бугарија

Република - 20.07.2017

Здружението „Блаже Коневски” денеска протестира пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија кое треба да се случи на Илинден, 2-ри Август. „Пријателство ДА, заедничка историја НЕ”, „Поклонете се пред споменикот ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна отворена седница за договорот со Бугарија: Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано!

Република - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување на итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот помеѓу ...

Здружението „Блаже Коневски“ протестира пред МНР против договорот со Бугарија

Нетпрес - 20.07.2017

Од здружението посочуваат дека се за соработка меѓу Македонија и Бугарија, но преку трговски и економски договори, а не преку договори со кои два различни народи би имале една, заедничка историја Здружението „Блаже Коневски“ во четвртокот протестира ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна отворена седница за договорот со Бугарија: Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано!

Телевизија Нова - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување на итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот помеѓу ...

Здружението „Блаже Коневски“ протестира пред МНР против договорот со Бугарија

Телевизија Нова - 20.07.2017

Здружението „Блаже Коневски“ денеска протестира пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија кое треба да се случи на Илинден, 2-ри Август. „Пријателство ДА, заедничка историја НЕ“, „Поклонете се пред споменикот ...

Пријателство ДА, заедничка историја НЕ - протест пред МНР против договорот со Бугарија

Вечер - 20.07.2017

Здружението „Блаже Коневски" денеска протестира пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија кое треба да се случи на Илинден, 2-ри Август. „Пријателство ДА, заедничка историја НЕ", „Поклонете се пред споменикот ...

Димитров: Договорот со Бугарија не го загрозува нашиот национален интерес

Стандард - 20.07.2017

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „ТВ 24“ изјави дека јавноста ќе има увид и ќе добие време за да дебатира за договорот за добрососедство со Бугарија. Димитров потенцираше дека овој договор не го загрозува националниот ...

Протест на здружението „Блаже Коневски“ против договорот со Бугарија

Точка - 20.07.2017

Здружението „Блаже Коневски“ организираше протест пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија, кој треба да се случи на празникот Илинден, на втори август.

Милошоски до Заев: Бараме итна декласификација на договорот со Бугарија

Точка - 20.07.2017

Отворена и итна седница на која ќе се дискутира за деталите од нацрт-договорот за добрососедски односи, побара пратеникот Антонио Милошоски во име на ВМРО-ДПМНЕ и „Колацијата за подобра Македонија“.

Од коалицијата „За подобра Македонија“ бараат јавна седница за договорот со Бугарија

Фактор - 20.07.2017

Пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на договорот меѓу Македонија и Бугарија на отворена, а не на тајна седница, изјави денеска пратеникот Антонио Милошоски.

Димитров: Со Бугарија постигнавме компромис во кој двете страни се еднакво среќни

Фактор - 20.07.2017

Со Бугарија постигнавме компромис во кој двете страни се еднакво среќни и еднакво несреќни. Компромисот беше тежок за постигнување, изјави вечерва на ТВ 24 министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Западните дипломати го поддржат договорот меѓу Македонија и Бугарија

Локално - 20.07.2017

Заев и Борисов треба да потпишат договорот во почетокот на август. Амбасадорите на Германија и Франција во Скопје го поддржаа Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна и јавна седница за договорот со Бугарија

Мета - 20.07.2017

Пратениците од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат барање за свикување на итна и отворена за јавноста седница на Собранието на Република Македонија за разгледување на договорот за добрососедство помеѓу Македонија ...

Договорот со Бугарија ѝ ги отвори патиштата на Македонија

Слободен Печат - 20.07.2017

Со договорот се отвораат нови перспективи на соработка со соседите и забрзување на процесот на интеграции во ЕУ и во НАТО. Со неговото потпишување, ние ќе станеме пример за соработка во Југоисточна Европа.

Димитров: Јавноста ќе има увид во договорот со Бугарија кога и официјално ќе стане договор

Мета - 20.07.2017

Јавноста ќе има увид во договорот за добрососедство со Бугарија кога тој ќе биде официјално потпишан и даден на ратифкација во Собранието на Република Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „Телевизија ...

Глупавиот и поглупавиот одлучуваат за Македонија!

Република - 20.07.2017

Алдо Климан По невидената хистерична трчаница на чудното друштвенце македонски неморални фрикови Зоран Заев и Никола Димитров во Софија и по нивните тајни разговори за потпишување уште потајни предавнички договори со тамошните неморални бугарски ...

(ВИДЕО) Милошоски бара итна собраниска седница за јавно разгледување на договорот со Бугарија

еМагазин - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот меѓу Македонија и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна отворена седница за договорот со Бугарија: Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано!

Маркукуле - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување на итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот помеѓу ...

Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано во договорот со Бугарија

Пулс24 - 20.07.2017

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување на итна седница на Собранието за разгледување на отворена, а не на тајна седница, на договорот помеѓу ...

Здружението „Блаже Коневски“ денеска протестира пред зградата на МНР

Пулс24 - 20.07.2017

Здружението „Блаже Коневски“ денеска протестира пред зградата на МНР против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија кое треба да се случи на Илинден, 2-ри Август. „Пријателство ДА, заедничка историја НЕ“, „Поклонете се пред споменикот ...

Заев повторно ја излажа цела Македонија за договорот со Бугарија

Пулс24 - 20.07.2017

„Ваквиот договор се потпишува за да биде ставен Ад акта да гледаме напред, да ги затвориме отворените прашања, да се радуваме на заедничката европска иднина која што претстои пред двете земји“ .

Петров: Се додека го сметаат македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот, договорот со Бугарија ќе биде ...

Фокус - 19.07.2017

Се додека македонскиот јазик за Софија е дијалект на бугарскиот јазик, договорот за добрососедство со Софија не не ништо друго освен велепредавство, изјави Тодор Петров во гостувањето на Канал 5.

Се додека Македонците за Софија се Бугари, договорот за добрососедство е велепредавство

Макфакс - 19.07.2017

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров смета дека потпишувањето на договорт за добрососедство со Бугарија е рамен на велепредавство кон македонскиот народ. – Софија се уште се занимава со Македонците и со Македонија.

Србов за договорот со Бугарија на Алфа во 17:30 часот

Курир - 19.07.2017

Како Србов гледа на договорот за добрососедство со Бугарија и дали со истиот ќе има последици врз Македонија. Дали е потребна заедничка прослава на Илинден и зошто договорот се крие од очите на јавноста? За ова и за многу други прашања на оваа тема, ...

Србов: Заев за еден месец ја витка кичмата на државата со договорот со Бугарија

Курир - 19.07.2017

Никола Србов во своето интервју за телевизија Алфа изјави дека во самиот старт држењето на толку важен договор во тајност создава сомнеж кај народот за импликациите кои ќе ги има договорот по македонските национални интереси.

Со договорот со Бугарија нема да ја постигнеме целта, Атина е таа која го држи клучот

Вечер - 19.07.2017

Кон договорот за добрососедство со Бугарија треба внимателно да се анализира, ѓаволот е токму во вакви текстови и договори. Не можеме во 2017 година да оставиме некој друг да решава дали не има или не нема.

Србов: На Заев му требаше еден месец да ја свитка кичмата на државата со договорот со Бугарија

Република - 19.07.2017

Никола Србов во своето интервју за телевизија Алфа изјави дека во самиот старт држењето на толку важен договор во тајност создава сомнеж кај народот за импликациите кои ќе ги има договорот по македонските национални интереси.

Попоски: Грција спорот на името ни го наметнува од позиција на сила

Локално - 19.07.2017

Не би можел да судам за важноста на една таква средба знаејќи дека ова е спор кој трае повеќе од две децении и не мислам дека било која средба која се случила била толку историски важна или клучна за да можеме да пресудиме веднаш после неа што и ...

Попоски: Кога ние преговаравме со Бугарија баравме да не почитуваат

Фактор - 19.07.2017

Екс министерот за надворешни работи во вчерашното гостување на ТВ Нова ја критуваше Владата за планираниот договор за добрососедство со Бугарија кој иако досега не е целосно презентиран пред јавноста се смета за штетен по македонските национални ...

Петров: Се додека Македонците за Софија се Бугари, договорот за добрососедство со Бугарија е велепредавство

Република - 19.07.2017

Во вчерашната емисија ”Од наш агол” на македонската телевизија, претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, на прашањето на новинарката што во основа претставува потпишувањето на договор за добрососедство со Република Бугарија, ...

Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со договорот

Пулс24 - 19.07.2017

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г., е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио ...

Последиците од договорот ќе бидат долгорочни

Пулс24 - 19.07.2017

Не треба да губиме од вид дека договорот како договор и да е потпишан, последиците ќе бидат долгорочни, вели поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио на ТВ Нова.

Србов: Заев за еден месец ја витка кичмата на државата со договорот со Бугарија

Пулс24 - 19.07.2017

Никола Србов во своето интервју за телевизија Алфа изјави дека во самиот старт држењето на толку важен договор во тајност создава сомнеж кај народот за импликациите кои ќе ги има договорот по македонските национални интереси.

Заев: Македонија покажа како се гради консензус

Нова ТВ - 18.07.2017

Македонија денеска го положи тестот на демократијата и покажа како се гради консензус порача премиерот Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на комисјата на која се дебатираше за нацрт – договорот за добрососедство.

Бугарски европратеник го поздрави договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија

24 Вести - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија. Според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не само формални“.

ВМРО ДПМНЕ има пет забелешки на нацрт договорот со Бугарија

Нова ТВ - 18.07.2017

Коалицијата „За подобра Македoнија“ ќе даде поддршка на договорот за добрососедство со Бугарија доколку во него бидат вградени забелешките кои нејзините пратеници денеска ги претставиле на затворената седница за јавност на која премиерот Зоран Заев ...

Што ќе донесе договорот со Бугарија и новиот приод Скопје - Атина?

24 Вести - 18.07.2017

Зад затворени врати на собраниската комисија за надворешна политика премиерот Заев ги информира пратениците за договорот за добрососедство со Бугарија. Доколку биде потпишан договорот ќе биде објавен и ќе треба да се гласа во Собранието.

Заев: Договорот со Бугарија е основа за добрососедство, наша желба е да го потпишеме

ТВ21 - 18.07.2017

Претседателот на Владата Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека состанокот бил консултативен и можност тој и ...

Милошоски: Владата да не брза со потпишување на договорот со Бугарија

ТВ21 - 18.07.2017

Пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, кој им беше доставен на увид од страна на ...

Милошоски: Очекуваме Владата да ги вгради сите наши препораки во договорот со Бугарија

+инфо - 18.07.2017

Доколку, овој нацрт договор остане непроменет, тогаш ќе остане кај нас сомнежот дека денешната седница била само пијар момент, рече Милошоски. Сите пратеници од Коалицијата „За подобра Македонија“ дадоа сериозни забелешки и сериозни препораки, каде ...

Македонците од Австралија за договорот со Бугарија: Ние сме понижени, деградирани и национално обезличени

МКД - 18.07.2017

За Македонците и претставниците на македонските организации во Викторија и Австралија најавениот договор за добрососедство со Бугарија претставува евтина распродажба на националните македонски интереси, соопштија македонските организации во ...

Милошоски предлага пет точки за договорот со Бугарија

МКД - 18.07.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, од собранискиот прес-центар рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат сериозни забелешки на договорот со Бугарија и предлози како би требало тој да се надгради и подобри.

Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

МКД - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. Се очекува пред собраниската комисија договорот да го презентира и ...

Заев: Наша желба е да го потпишеме договорот со Бугарија

Р.С.Европа - 18.07.2017

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека состанокот бил консултативен и можност тој и неговите ...

Милошоски - Ќе го поддржиме договорот со Бугарија ако се вклучат нашите препораки

Р.С.Европа - 18.07.2017

Пратеникот Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика, на која премиерот Зоран Заев го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, рече дека на седницата ...

Заев: Од држава со проблеми, стануваме држава која ги решава проблемите (ВИДЕО)

МКД - 18.07.2017

“Денешната седница имаше за цел консултации и можност претседателот на Владата на Република Македонија и неговите советници да добијат сугестии од власта и од опозицијата во Парламентот застапени по основ на прашањето и договорот за добрососедство и ...

Договорот со Бугарија останува тајна, Заев го фали, Милошоски има забелешки

ТВ21 - 18.07.2017

Пратениците, членови на комисијата за надворешна политика во Собранието, денеска за прв пат го видоа нацрт-договорот за добрососедски односи со Бугарија, за кој со недели се води остра дебата.

МИЛОШОСКИ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Би дале поддршка за договор во кој што ќе се споменува македонскиот народ и јазик

Телеграф - 18.07.2017

Дали Заев е спремен да потпише билателарен договор кој што содржи најмалку еден член кој што ние сметаме дека не е во согласност со членот 49 од Уставот,праша пратеникот Денешнава прес-конференција ја одржувам после завршувањето на седницата на ...

Милошоски: Владата да не брза со потпишување на договорот со Бугарија

Канал5 - 18.07.2017

Пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, кој им беше доставен на увид од страна на ...

Опозицијата со забелешки за нацрт- договорот со Бугарија

Алфа - 18.07.2017

Премиерот Заев да одговори на кој јазик ќе биде потпишан договорот и кои историски настани ќе се одбележуваат заеднички, побара опозицијата по завршувањето на Комисијата за надворешна политика.

Заев: Во договорот со Бугарија нема дилема дека се работи за две држави, два народи, два јазика

Либертас - 18.07.2017

Договорот е основа за добрососедство и за пријателство, двете држави во иднина ќе работат за заемен успех и тој е добар за националните интереси на Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на ...

Милошоски: Владата да не брза со потпишување на договорот со Бугарија

Сител - 18.07.2017

Пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, кој им беше доставен на увид од страна на ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Либертас - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Договорот со Бугарија стигна и во македонскиот парламент

Сител - 18.07.2017

Повеќе од 3 часа зад затворени врати премиерот Заев го презентираше нацртт-договорот за добрососедство со Бугарија пред пратениците. На негово барање седницата на комисијата за надворешна политика беше затворена за јавноста, со образложение дека во ...

Заев: Договорот со Бугарија е основа за добрососедство, наша желба е да го потпишеме

Сител - 18.07.2017

Претседателот на Владата Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека состанокот бил консултативен и можност тој и ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Канал5 - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

(ВИДЕО) Милошоски: Доколку македонскиот јазик и народ бидат споменати, опозицијата ќе го поддржи договорот со Бугарија

А1 On - 18.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат сериозни забелешки на договорот со Бугарија и предлози како би требало тој да се надгради и подобри, изјави Антонијо Милошоски по завршување на Комисијата на која премиерот Зоран Заев го презентираше договорот пред ...

Заев се надева дека договорот со Бугарија ќе се потпише до 1 август

Фокус - 18.07.2017

Премиерот Зоран Заев вели дека договорот со Бугарија би можел да биде потпишан на 1 август, и тоа во Црна Гора, каде Македонија ќе биде ко-домаќин на самитот на кој главен гостин ќе биде потпретседателот на САД, Мајк Пенс .

Македонци од Австралија бараат Бугарија да ни исплати репарација за фашистичката окупација

Фокус - 18.07.2017

Претставници на македонски организации во Социјалниот клуб на Престон Македонија испратија резолуција до Владата во која бараат безусловно да се отфрли намерата на премиерот Зоран Заев да започне прослава на заедничка историја со Бугарија, прослава ...

Милошоски предложи 5 точки кои треба да бидат вклучени во Договорот со Бугарија

Фокус - 18.07.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, од собранискиот прес-центар рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат сериозни забелешки на договорот со Бугарија и предлози како би требало тој да се надгради и подобри.

(ВИДЕО) Заев: За договорот со Бугарија ќе одлучи Парламентот, се надеваме на потпис во август

А1 On - 18.07.2017

Балканот, Европа и светот споделуваат заедничка историја, да не гледаме назад кон минатото, да ги затвориме отворените прашања и да продолжиме заедно да се радуваме кон заедничката иднина, изјави премиерот Зоран Заев по затворената седница на ...

ПОПОСКИ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со тој договор

Телеграф - 18.07.2017

Доколку тој не е напишан на начин којшто ќе ни даде комоција, тоа значи дека во следниот временски период, Бугарија ќе може да ни поставува непринципиелни услови за отворање поглавја, објаснува поранешниот министер Разликата меѓу декларацијата од ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Сител - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Андреј Ковачев: Нема ништо подобро што може да се случи во регионот од тоа да Бугарија и Македонија се најблиски земји

А1 On - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Со договорот со Бугарија се признаваат два народа, две држави и два јазика, не се загрозуваат националните интереси на ...

Сакам да кажам - 18.07.2017

Со договорот за добрососедство со Бугарија не се загрозени националните интереси на Македонија, рече премиерот Зоран Заев после седницата на Комисијата за надворешна политика во Собранието.

Македонците од Мелбурн донесоа резолуција против прослава на заедничка историја со Бугарија

Макфакс - 18.07.2017

Во Мелбурн се одржа отворено собрание со претставници на македонски организации во Социјалниот клуб на Престон Македонија за да се разгледа и анализира најавата за договор помеѓу Бугарија и Македонија од страна на премиерите Зоран Заев и Бојко ...

(ВИДЕО) Милошоски предлага пет точки што треба да бидат вметнати во договорот со Бугарија

Макфакс - 18.07.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, од собранискиот прес-центар рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат сериозни забелешки на договорот со Бугарија и предлози како би требало тој да се надгради и подобри.

(ВИДЕО) Заев се надева дека договорот со Бугарија ќе се „испегла“ до 1 август

Макфакс - 18.07.2017

Балканот споделува заедничка историја, Европа споделува заедничка историја, па и светот. Да не гледаме назад кон минатото, да ги затвориме отворените прашања и да продолжиме заедно да се радуваме на заедничката иднина, изјави премиерот Зоран Заев по ...

ЗАЕВ РЕТЕРИРА ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Нема да е крај на денот ако не го потпишеме

Телеграф - 18.07.2017

Заев е убеден дека договорот е добар за Македонија и дека ќе значи затворање на отвореното прашање со источниот сосед Премиерот Зоран Заев по завршувањето на комисијата за надворешни работи на која се дискутираше за договорот за добрососедство со ...

Милошоски: Владата да не брза со потпишување на договорот со Бугарија...

Н.Македонија - 18.07.2017

Милошоски: Владата да не брза со потпишување на договорот со Бугарија Пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за Нацрт-договорот за ...

Милошоски предлага пет точки за договорот со Бугарија

Тера - 18.07.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, од собранискиот прес-центар рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат сериозни забелешки на договорот со Бугарија и предлози како би требало тој да се надгради и подобри.

Попоски: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со договорот

Курир - 18.07.2017

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г., е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио ...

Ковачев: Договорот меѓу Македонија и Бугарија да не биде само формален...

Н.Македонија - 18.07.2017

Ковачев: Договорот меѓу Македонија и Бугарија да не биде само формален Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, објави МИА Според него, важно е да постојат ...

Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

Тера - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. Се очекува пред собраниската комисија договорот да го презентира и ...

Заев: Договорот со Бугарија е основа за добрососедство, наша желба е да го потпишеме

Press24 - 18.07.2017

Претседателот на Владата Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека состанокот бил консултативен и можност тој и ...

Попоски: Последиците од договорот ќе бидат долгорочни

Курир - 18.07.2017

Не треба да губиме од вид дека договорот како договор и да е потпишан, последиците ќе бидат долгорочни, вели поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио на ТВ Нова.

Македонците од Мелбурн донесоа резолуција против прослава на заедничка историја со Бугарија...

Н.Македонија - 18.07.2017

Македонците од Мелбурн донесоа резолуција против прослава на заедничка историја со Бугарија Во Мелбурн денеска се одржа отворено собрание со претставници на македонски организации во Социјалниот клуб на Престон Македонија за да се разгледа и ...

Ванковска: Срамота! Ова е договор за добрососедство, а не државна тајна!

Курир - 18.07.2017

Толку од транспарентноста, демократичноста и потпирањето на граѓаните… Срамота!!! Ова е договор за добрососедство, а не државна тајна! Како ќе градиме добрососедство со византиски игри?, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со сериозни забелешки и препораки за договорот со Бугарија

Курир - 18.07.2017

Денешнава прес-конференција ја одржувам после завршувањето на седницата на Комисијата за надворешна политика која што по барање на претседателот на Владата, Зоран Заев беше затворена за јавноста, На таа седница имавме можност да имаме увид во ...

Милошоски: Договорот со Бугарија има слабости, треба да се подобри преку пет точки

Мета - 18.07.2017

Владата во следниот период наместо да брза и да брка датум за потпишување на македонско-бугарскиот договор, треба да работи за подобар квалитет на текстот за постигнување на еден договор кој што ќе значи и взаемна почит на двата народа и взаемно ...

ВМРО-ДПМНЕ има пет забележшки на договорот со Бугарија

Позитив.мк - 18.07.2017

Коалицијата „За подобра Македoнија“ ќе даде поддршка на договорот за добрососедство со Бугарија доколку во него бидат вградени забелешките кои нејзините пратеници денеска ги претставиле на затворената седница за јавност на која премиерот Зоран Заев ...

Милошоски: Владата да не брза со потпишување на договорот со Бугарија

Вечер - 18.07.2017

Пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, кој им беше доставен на увид од страна на ...

ВМРО-ДПМНЕ имаат пет забелешки за нацрт-договорот со Бугарија

Стандард - 18.07.2017

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, кој им беше доставен на увид од страна на ...

За договорот со Бугарија ќе одлучи Собранието, порача премиерот Заев

Позитив.мк - 18.07.2017

Балканот, Европа и светот споделуваат заедничка историја, да не гледаме назад кон минатото, да ги затвориме отворените прашања и да продолжиме заедно да се радуваме кон заедничката иднина, изјави премиерот Зоран Заев по затворената седница на ...

Милошоски: Имаме сериозни забелешки и препораки за договорот со Бугарија, Заев очекува потпишување до 1 август

Нетпрес - 18.07.2017

Декларацијата од 1999 година е необврзувачка и има улога на препорака за соработка и добрососедство. Кога преминуваме во фаза на договор, договорот е правно обврзувачки билатерално и меѓународно и затоа треба да се внимава што треба да се потпишува, ...

Ковачев: Најдобро нешто што може да се случи во регионот е блискоста на Бугарија и на Македонија

Локално - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Заев: Во договорот со Бугарија нема дилема дека се работи за две држави, два народи, два јазика

Мета - 18.07.2017

Договорот е основа за добрососедство и за пријателство, двете држави во иднина ќе работат за заемен успех и тој е добар за националните интереси на Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Телевизија Нова - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Милошоски: Во договорот со Бугарија треба да бидат вметнати уште пет точки

Слободен Печат - 18.07.2017

Пратеникот од редовите на опозицијата, Антонио Милошоски, денес изјави дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ имаат забелешки на договорот со Бугарија и изнесе неколку предлози околу тоа како треба да биде надополнет.

Милошовски во тонот на ВМРО ДПМНЕ -забелешки за да се блокира договорот за добрососедство!

Локално - 18.07.2017

Денешнава прес-конференција ја одржувам после завршувањето на седницата на Комисијата за надворешна политика која што по барање на претседателот на Владата, Зоран Заев беше затворена за јавноста истакна претседателот на комисијата Антонио Милошовски.

Милошоски предлага пет точки што треба да бидат вметнати во договорот со Бугарија

Точка - 18.07.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, од собранискиот прес-центар рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат сериозни забелешки на договорот со Бугарија и предлози како би требало тој да се надгради и подобри.

Попоски: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со договорот

Нетпрес - 18.07.2017

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г, е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио на ...

Андреј Ковачев го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, но тој да не биде само ...

Вечер - 18.07.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во разговор со дописникот на МИА од Стразбур го поздравува договорот за добрососедски односи меѓу Македонија и Бугарија, според него „важно е да се има добрососедски односи, тие треба да бидат искрени, а не ...

Почна затворената седница во парламентот на која се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

Локално - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика ја почна затворена седница за јавноста за договорот за добрососедство на Македонија и Бугарија. Премиеорт Зоран Заев лично го претстави нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија.

Ванковска: Срамота! Ова е договор за добрососедство, а не државна тајна!

МК News - 18.07.2017

Толку од транспарентноста, демократичноста и потпирањето на граѓаните… Срамота!!! Ова е договор за добрососедство, а не државна тајна! Како ќе градиме добрососедство со византиски игри?, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана ...

Договорот со Бугарија е основа за добрососедство, наша желба е да го потпишеме

Вечер - 18.07.2017

Претседателот на Владата Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека состанокот бил консултативен и можност тој и ...

ИНТЕГРАЛНО: Како Зоран Зев го образложи договорот за добрососедство со Бугарија (Видео)

Локално - 18.07.2017

Премиерот Зоран Заев по седницата на Комисијата за надворешна политика на Собранието: Договорот со Бугарија е основа за д обрососедство и пријателство и не отстапува од националните интереси на Република Македонија Интегрално: Почитувани граѓани, ...

Попоски: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со договорот

Република - 18.07.2017

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г, е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио на ...

ВМРО-ДПМНЕ по тајната презентација: Пет клучни барања за Договорот со Бугарија

Република - 18.07.2017

Владата следниот период треба наместо да брза и да брка датум за потпишување на македонско-бугарскиот договор, треба да брза и да постигнува подобар квалитет на текстот за постигнување на еден взаемен договор кој што ќе значи и взаемна почит на ...

Заев: Договорот со Бугарија е основа за добрососедство и не отстапува од националните интереси на Македонија

Слободен Печат - 18.07.2017

Власта, опозицијата и граѓаните од сите етнички заедници, се обидуваат да градат консензус по прашања важни за сите граѓани и за нашата земја, Република Македонија. Самиот чин што ова го правиме е за поздравување и за висок респект и јас сум ...

Заев се надева дека договорот со Бугарија ќе се „испегла“ до 1 август

Точка - 18.07.2017

Балканот споделува заедничка историја, Европа споделува заедничка историја, па и светот. Да не гледаме назад кон минатото, да ги затвориме отворените прашања и да продолжиме заедно да се радуваме кон заедничката иднина, изјави премиерот Зоран Заев ...

Милошоски: Владата не треба да брза со потпишувањето на договорот со Бугарија затоа што поважен е квалитетот

Фактор - 18.07.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика, изјави дека Владата не треба да брза со потпишувањето на договорот со Бугарија затоа што поважен е квалитетот ...

Ванковска: Ова е договор за добрососедство, а не државна тајна!

Нетпрес - 18.07.2017

Како ќе градиме добрососедство со византиски игри?, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана Ванковска. Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија.

Заев: Договорот со Бугарија ја потврдува посебноста на македонскиот народ, македонскиот јазик и македонскиот идентитет

Стандард - 18.07.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека договорот е основа за добрососедство и ...

ВМРО-ДПМНЕ со пет забелешки, Заев оптимист за илинденски потпис

Телевизија Нова - 18.07.2017

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ денеска на затворената комисија за надворешни работи му испорачаа 5 како што велат сериозни забелешки на премиерот Заев пред да го потпише договорот за добрососедство со Бугарија.

Попоски: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со договорот

Телевизија Нова - 18.07.2017

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г., е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио ...

Граѓаните револтирани што не знаат што содржи договорот со Бугарија

Телевизија Нова - 18.07.2017

Јавноста има право да знае што содржи договорот за добрососедство со Бугарија, сметаат македонските граѓани. Поголемиот дел од нив имаат негативен став за овој договор, бидејќи, како што велат, оди на штета на Македонија и со него ќе треба да се ...

Попоски: Последиците од договорот ќе бидат долгорочни

Телевизија Нова - 18.07.2017

Не треба да губиме од вид дека договорот како договор и да е потпишан, последиците ќе бидат долгорочни, вели поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во Отвореното студио на ТВ Нова.

Поповски за договорот со Бугарија: Треба да бидеме внимателни, ѓаволот е токму во вакви текстови

Република - 18.07.2017

Треба да бидеме по внимателни, ѓаволот е токму во вакви текствови и договори. Треба да се расчистат тие дилеми. Неможеме во 2017 да оставиме некој да решава дали не има или не нема. За нас е многу важно Бугарија да биде пријател со нас.

Попоски: Грција спорот на името ни го наметнува од позиција на сила

Телевизија Нова - 18.07.2017

Не би можел да судам за важноста на една таква средба знаејќи дека ова е спор кој трае повеќе од две децении и не мислам дека било која средба која се случила била толку историски важна или клучна за да можеме да пресудиме веднаш после неа што и ...

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки и сугестии за Договорот со Бугарија

еМагазин - 18.07.2017

Пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ на денешната затворена седница на собраниската Комисија за надворешна политика ги изнеле своите забелешки и сугестии за Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија, кој им беше доставен на увид од страна на ...

Заев би сакал Договорот со Бугарија да биде потпишан на 1. август

еМагазин - 18.07.2017

Претседателот на Владата Зоран Заев по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која го презентираше Нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија рече дека состанокот бил консултативен и можност тој и ...

Како ќе градиме добрососедство со византиски игри?

Пулс24 - 18.07.2017

Толку од транспарентноста, демократичноста и потпирањето на граѓаните… Срамота!!! Ова е договор за добрососедство, а не државна тајна! Како ќе градиме добрососедство со византиски игри?, напиша на својот ФБ профил универзитетската професорка Билјана ...

Денеска на затворена седница ќе се разгледува договорот за добрососедство со Бугарија

Канал 77 - 18.07.2017

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена седница за јавноста, ќе го разгледуваат нацрт-договорот за добрососедство со Бугарија. Се очекува пред собраниската комисија договорот да го презентира и ...

Петмина избрани историчари веќе го аминувале мистериозниот договорот со Бугарија?

Алфа - 17.07.2017

Избрана група од петмина македонски историчари ја аминувале содржината на Договорот за добрососедство со Бугарија кој треба да биде потпишан за помалку од две недели, дознава Алфа од свои извори.