TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Кометалци" заеднички ќе се гледаат Мундијалот

Вест - 10.06.2006

КАКО ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАПОТ НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА Преку заедничко следење и анализа на натпреварите од Светското првенство, фудбалерите на Работнички Кометал ќе се подготвуваат за претстојното првенство и за настапите во квалификациите за Лигата на шампионите.

Уценувачите на Трифун Костовски осудени на една година условен затвор

Време - 10.06.2006

ВТОРА ПРЕСУДА ЗА УЦЕНУВАЧИТЕ НА КОСТОВСКИ Двајца новинари и еден косопственик на агенција за обезбедување ќе одлежат една година затвор ако во наредните три години сторат кривично дело, им пресуди Основниот суд Скопје на уценувачите на Трифун Костовски. Ова е втора пресуда за овој случај.

Условен затвор за автори на компромитирачко писмо

Вест - 10.06.2006

Условен затвор од една година е втората пресуда против тројца скопјани обвинети за уценување со компромитирачко писмо на бизнисменот Трифун Костовски. Доколу за три години не извршат ново кривично дело осудените нема да одат во затвор.

Условна казна за уценувачите на Трифун Костовски

Дневник - 10.06.2006

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера ги осуди Зоран Петковски, сопственик на агенцијата „Гард“ и новинарите Наташа Петровска, сега Терзовска, и Роберт Алексоски на условна затворска казна од една година за уцената на Трифун Костовски, со која барале 60.000 евра од градоначалникот.

Три години условна казна за уценувачите на Костовски

А1 - 09.06.2006

Донесена пресуда за уценувачите на градоначалникот Трифун Костовски. Сопственикот на „Гард“ Зоран Петковски и новинарите Наташа Петровска и Роберт Алексоски се осудени на условна казна од три години. Ако во овој период направат друго кривично дела, им се заканува едногодишен затвор.

Тодоровска си оди, Црвенкоска потпиша

Утрински - 09.06.2006

Кометал ЃП Капитенот Наталија Тодоровска најверојатно нема да биде дел од екипата на Кометал Ѓорче Петров во новата натпреварувачка сезона. Според претседателот на клубот, Иван Бојков, главната причина е нејзиното барање повисока плата за продолжување на договорот, па откако тоа не ~ било ...

„Романтичарите“ денеска стартуваат со подготовките

Утрински - 09.06.2006

САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Со денешната прозивка на тим-менаџерот Ѓоре Јовановски и официјално стартуваат подготовките на Работнички Кометал за новата сезона и пред с` летниот предизвик што ги очекува „романтичарите“ наречен квалификации за Лигата на шампионите.

Една година условен затвор за „уценувачите“ на Трифун Костовски

Канал5 - 09.06.2006

Една година затвор, условно за три години. Ова е пресудата што денес им беше изречена на Зоран Петковски, Роберт Алексовски и Наташа Петровска Терзиовска, обвинети за уцена на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски. Една година затвор, условно за три години.

Пресуда за уценувачите на Трифун Костовски

Дневник - 09.06.2006

Кривичен совет на Основниот суд Скопје 1 се очекува денеска да ја донесе пресудата за случајот со уцената на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски, за која се обвинети Зоран Петковски, сопственик на агенцијата „Гард“, и новинарите Наташа Петровска, сега Терзовска, и Роберт Алексоски.

Последното нешто од што "Кометал" би се откажал

Вест - 08.06.2006

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЈА ОБНОВИ УСПЕШНАТА СОРАБОТКА Ракометниот клуб Ѓорче Петров е последното нешто од што фирмата "Кометал" би се откажала како спонзор, откри нејзиниот прв човек, Трифун Костовски. Двете страни вчера потпишаа нов договор, со кој ја продолжуваат соработката на неодредено време, со што, ...

Трифун Костовски не е веќе спонзор на клубот

Време - 08.06.2006

РАКОМЕТ Трифун Костовски, досегашниот главен спонзор на ракометниот клуб Кометал Ѓорче Петров, не е повеќе главен спонзор на клубот. Таа функција сега му ја додели на својот син Коста Костовски, кој вчера во името на фирмата „Кометал Лугано“ го потпиша новиот договор со РК Ѓорче Петров.

Кометал останува со Ѓорче Петров „за навек“

Дневник - 08.06.2006

Тоа е нешто последно од што би се откажале, стигнавме до некои врвови и тоа би било тешко за нас како семејство, вели Трифун Костовски, спонзорот на тимот „Најдарежливиот“ ракометен спонзор во Македонија, Кометал, останува главен финансиер во женскиот клуб Ѓорче Петров на неопределено време.

Обезбедена иднината на Кометал Ѓорче Петров

Утрински - 08.06.2006

Ракометниот шампион и спонзорот „Кометал“ потпишаа нов договор на неопределено време РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Кометал Ѓорче Петров и во иднина ќе атакува на европскиот ракометен врв спонзориран од досегашниот партнер „Кометал“, со кого вчера беше потпишан нов договор на неодредено време.

Државата треба да дава повеќе пари за спортот

Време - 08.06.2006

Трифун Костовски смета дека државата треба да одвојува повеќе пари за ракометот и за спортот воопшто. - Ние како спонзори сме задоволни од она што го постигнавме - го направивме Скопје ракометна престолнина, така што и нам би ни било тешко сега да се повлечеме.

Ракометните ѕвезди на коктел кај Костовски

Утрински - 08.06.2006

Трифун Костовски, во својство на градоначалник на Скопје, вчера го искористи продолжувањето на спонзорството во Кометал Ѓорче Петров за да организира коктел во чест на ракометарките што синоќа настапија на прошталниот меч на Индира Кастратовиќ.

Алексовски нов „романтичар“

Утрински - 07.06.2006

Работнички Кометал Напаѓачот Сашо Алексовски е првата аквизиција на македонскиот шампион Работнички Кометал по завршувањето на фудбалската сезона. Популарниот Чалам, кој минатата година настапуваше во тетовска Шкендија 79, а претходно и во Маџари Солидарност, во наредните четири години ќе го носи ...

Признаници за првенците од средните училишта

Дневник - 06.06.2006

Дваесет и еден матурант, првенци на генерацијата од средните училишта со континуиран одличен успех, вчера од градоначалникот Трифун Костовски добија плакети-признаници за постигнатите резултати. - Секоја земја се гордее со своите национални богатства, сепак најголемо богатство се луѓето, а особено ...

Отворена улицата Македонско-косовска бригада

Дневник - 06.06.2006

Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски вчера ја пушти во употреба целосно реконструираната улица Македонско-косовска бригада во населбата Шуто Оризари Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски вчера ја пушти во употреба целосно реконструираната улица Македонско-косовска бригада во населбата ...

Матурантите првенци добија дипломи од Костовски

Вест - 06.06.2006

Најдобрите матуранти од скопските училишта, првенци од генерацијата 2005/ 2006, вчера добија дипломи од градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски. На свеченоста во кабинетот на градоначалникот присуствуваа 21 матурант кои покажале најдобар успех во школските години.

Најуспешните матуранти добија плакети од Градот

Утрински - 06.06.2006

ПРИЗНАНИЈА Средношколците посакаа овие средби да станат традиција и мотив за понатамошни успеси Најуспешните матуранти од 21 средно училиште во градот вчера добија плакети од градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски. Повеќето од нив, заблагодарувајќи се за приемот, го информираа градоначалникот ...

Урбаната сигурност ја кочи централната власт

Вечер Прес - 06.06.2006

Се редат инцидентите во главниот град на земјата. По нападот на интернет-кафулето во Чаир, последниот немил настан што ги вознемири скопјани се случи пред три дена во Топаанско Поле. Скопскиот градоначалник Трифун Костовски немал можност да проговори со министерот за внатрешни работи за безбедноста ...

Во одличните е иднината на земјата

Вечер Прес - 06.06.2006

На најдобрите матуранти од 21 средно училиште од Скопје, вчера, градоначалникот Трифун Костовски им додели признанија за постигнатиот успех. Во првенците на генерацијата, првиот човек на градот ја гледа иднината на земјата - луѓе кои ќе ја водат државата. - Секоја земја има национални ресурси.

Огњановски се избори за ново собрание

Вест - 05.06.2006

КОСТОВСКИ ОСТАНУВА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РФМ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА Трифун Костовски останува претседател на Ракометната федерација на Македонија до крајот на годината. Тоа е максимумот на кој што се согласи откако 59 од 70-те делегати на Собранието претходно се потпишаа на петицијата со која што од него ...

Костовски останува претседател до крајот на годинава

Дневник - 05.06.2006

Актуелниот претседател на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Трифун Костовски, ќе остане на функцијата до крајот на годинава, прифаќајќи го барањето на најголемиот дел од делегатите на Собранието на РФМ, одржано викендов во Скопје.

Трифун останува претседател до крајот на годината

Време - 05.06.2006

РАКОМЕТСОБРАНИЕ НА РАКОМЕТНА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА Александра Мазнева-Бундалевска Трифун Костовски, претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), останува да го води овој спорт до крајот на годината, иако уште зимоска поднесе неотповиклива оставка на оваа функција.

Костовски бара урбана полиција да се грижи за безбедноста

Канал5 - 05.06.2006

Не се знае кој пред два дена пукаше на таксито во населбата Скопје Север во Скопје. Полицијата нема нови информации- се уште истражува. Не се знае кој пред два дена пукаше на таксито во населбата Скопје Север во Скопје. Полицијата нема нови информации- се уште истражува.

„Милионски“ тежок состав на УО

Дневник - 05.06.2006

Новиот состав на Управниот одбор (УО) на РФМ ќе брои 17 члена, кои заедно „тежат“ повеќе милиони евра, и според Костовски се надеж оти би можеле да донесат свежи пари во федерацијата, потребни за нормално функционирање и подготовки на сите репрезентации. - Без пари, нема ракомет.

Пуштена за сообраќај „Македонско-косовска бригада“

Утрински - 05.06.2006

Реконструкција СкопJе - Трифун Костовски, вчера ја пушти во употреба целосно реконструираната улица „Македонско-косовска бригада“. Реконструкцијата беше изведена на потегот од мостот на реката Серава до погонот на фабриката „Жито лукс“ во населбата Шуто Оризари.

Костовски на чело на РФМ до крајот на годинава

Утрински - 05.06.2006

Трифун Костовски останува претседател на Ракометната федерација на Македонија до крајот на оваа година, односно до одржувањето ново Собрание, на кое би бил избран неговиот наследник. Ова е епилогот од Редовното собрание на РФМ одржано во саботата, на кое Костовски остана на својата одлука да се ...

Мистериозно цеде ќе каже дали Костовски бил уценуван

Време - 05.06.2006

ПОВТОРНО СЕ ОТВОРА СУДЕЊЕ ЗА УЦЕНА Судскиот процес против двајца новинари и еден косопственик на агенција за обезбедување обвинети дека го уценувале Трифун Костовски, повторно ќе почне со преглед на компакт-диск чија содржина не беше најавена во Основниот суд Скопје 1.