TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австрија гледа замореност од Балканот

Утрински - 11.12.2010

Берлин - Шефот на австриската дипломатија, Михаел Шпинделегер, предупреди на „заморот од Балканот“, додавајќи оти Босна и Херцеговина не смее да го изгуби приклучокот кон Европа.

Филе го повика Западен Балкан на соработка и спроведување реформи

SETimes - 10.12.2010

БРИСЕЛ, Белгија -- Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, во четвртокот (9-ти декември) рече дека споровите во Западен Балкан треба да се решат и не треба да го блокираат процесот на ...

Мора да дејствуваме против заморот од Балканот

МРТ - 10.12.2010

Шефот на австриската дипломатија Михаел Шпинделегер предупреди на „заморот од Балканот“, додавајќи оти Босна и Херцеговина не смее да го изгуби приклучокот кон Европа.

Михаел Шпинделегер: Мора да дејствуваме против заморот од Балканот

Сител - 10.12.2010

Шефот на австриската дипломатија Михаел Шпинделегер предупреди на „заморот од Балканот“, додавајќи оти Босна и Херцеговина не смее да го изгуби приклучокот кон Европа.

Шпинделегер: По Хрватска не смее да запре проширувањето на ЕУ

Нетпрес - 10.12.2010

Шефот на австриската дипломатија Михаел Шпинделегер пред почетокот на дводневната Конференција за Западен Балкан во Берлин, наведе дека по Хрватска не смее да заврши проширувањето на Европската ...

Ѓукановиќ побара од Брисел ЕУ да се шири кон Западен Балкан

Телма - 09.12.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска во Брисел побара Европската унија да испрати искрена потврда до Западен Балкан дека е подготвена без застој да продолжи со проширувањето на овој регион.

Филе: Отворените прашања на Западен Балкан треба да се решаваат во добрососедски дух

Алфа - 09.12.2010

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе денска во Брисел изјави дека отворените прашања на Западен Балкан мора да бидат решавани во добрососедскиот дух и оти истите не смеат да го ...

Отворените прашања на Западен Балкан треба да се решаваат во добрососедски дух

МРТ - 09.12.2010

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе денска во Брисел изјави дека отворените прашања на Западен Балкан мора да бидат решавани во добрососедскиот дух и оти истите не смеат да го ...

ЕУ да покаже искрена поддршка на проширувањето

МРТ - 09.12.2010

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска во Брисел побара Европската унија да испрати искрена потврда до Западен Балкан дека е подготвена без застој да продолжи со проширувањето на овој регион.

Конференција за европската интеграција на Балканот

Нетпрес - 09.12.2010

Денес во Брисел се одржува конференција за европската интеграција на земјите од западен Балкан. Конференцијата која се одржува секоја година во организација на здружението “Пријателите на Европа“ и ...

Западен Блакан бара поддршка - ЕУ исполнување на условите

Нетпрес - 09.12.2010

Лидерите на земјите од западен Балкан денес во Брисел побарале потврда од Европска унија дали е подготвена за проширување во регионот.

Во Брисел за соработката на Западен Балкан

Р.С.Европа - 07.12.2010

Министерот за локална самоуправа Муса Џафери денеска во Брисел ќе учествува на Конференција ИПА 2010, прекугранична соработка на земјите од Западен Балкан.

Берлинска конференција за Западен Балкан

Утрински - 07.12.2010

Берлин - Во Берлин в петок ќе се одржи конференција за Западен Балкан, а домаќини ќе бидат шефовите на германската и на австриската дипломатија, Гвидо Вестервеле и Михаел Шпинделегер.

Министерот Џафери во Брисел на Конференција ИПА 2010

Кирилица - 07.12.2010

Министерот за локална самоуправа Муса Џафери денеска во Брисел ќе учествува на Конференција ИПА 2010 - прекугранична соработка на земјите од Западен Балкан, што ја организира Европската комисија На ...

Министерот Џафери во Брисел на Конференција ИПА 2010 - прекугранична соработка на земјите од Западен

МРТ - 07.12.2010

Министерот за локална самоуправа Муса Џафери денеска во Брисел ќе учествува на Конференција ИПА 2010 - прекугранична соработка на земјите од Западен Балкан, што ја организира Европската комисија.

Конференција за Западен Балкан во Берлин

Р.С.Европа - 04.11.2014

Во Берлин утре ќе се одржи конференција за Западен Балкан и Југоисточна Европа, на која ќе учествуваат шефовите на дипломатиите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Хрватска ...

Конференција за ИПА помошта за Западен Балкан, Исланд и Турција

Алфа - 06.12.2010

Подобрување на Инструментот за претпристапна помош (ИПА) со цел да има најголемо и најпозитивно влијание на прогресот на Западен Балкан, Турција и Исланд на патот кон Европската унија.

Во Берлин ќе се одржи Конференција за Западен Балкан

МРТ - 09.12.2010

Во Берлин утре ќе се одржи Конференција за Западниот Балкан. Конференцијата ќе ја отворат шефовите на германската и австриската дипломатија Гвидо Вестервел, Михаел Шпинделегер.

Во Берлин ќе се одржи Конференција за Западниот Балкан.

Курир - 06.12.2010

Конференцијата која ќе се одржи во петок ќе ја отворат шефовите на германската и австриската дипломатија Гвидо Вестервел, Михаел Шпинделегер.

Конференција за ИПА помошта за Западен Балкан, Исланд и Турција

Макфакс - 06.12.2010

Подобрување на Инструментот за претпристапна помош (ИПА) со цел да има најголемо и најпозитивно влијание на прогресот на Западен Балкан, Турција и ..

ИПА конференција за претпристапна помош за земјите од Западен Балкан во Брисел

Inpress - 06.12.2010

Брисел, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Европската комисија, во соработка со Светска банка, е домаќин на конференцијата која денеска и утре се одржува во Брисел.