TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест против полициската бруталност

А1 - 19.06.2011

Мирен протест низ скопските улици ќе се одржи денеска напладне, со цел да се искаже револтот против полициската бруталност.

Најавен голем протестен собир против полициската бруталност

Р.С.Европа - 19.06.2011

Младите кои протестираат против полициската бруталнот и кои бараат надлежните институции да сносат целосна одговорност за убиството на Мартин Нешковски, денеска за точно напладне, најавија голем ...

Со музика против полициската бруталност

Р.С.Европа - 19.06.2011

Под мотото „Градот се бунтува“, беше одржан концерт против полициската бруталност кај спомен куќата на Мајка Тереза. По двонеделните протести иницирани од смртта на Мартин Нешковски учесниците се ...

Иванов ги поддржува барањата на младите

Утрински - 19.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов ја поддржува иницијативата на групата млади луѓе која повеќе денови протестира поради убиството на Мартин Нешкоски „за отворање дебата за работата на службите на редот и ...

Масовен протест против полициската бруталност

Утрински - 19.06.2011

Концерти и марш по скопските улици против полициската бруталност - вака младите го одбележуваат 14-от ден протести за смртта на Мартин Нешковски.

Најческа: „протестите се здрави за демократијата“

Телма - 19.06.2011

Протестите предизвикани од убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски се еден од ретките облици на вакво организирање на младите во 20 години демократија во Македонија.

Масовни демонстрации во Мадрид

Телма - 19.06.2011

Масовни протести се одржаа во Шпанија против владините мерки за штедење и извлекување на земјата од економската криза за кое време оваа земја, според бројот на невработените се искачи на првото место ...

Мирен протест против полициската бруталност

Алфа - 19.06.2011

Мирен протест низ скопските улици ќе се одржи денеска, со цел да се искаже револтот против полициската бруталност. Според најавите се очекува ова да биде најмасовниот протест досега.

Со музика против полициската бруталност

Алфа - 19.06.2011

Со концерт на неколку бендови младите и денеска протестираа против полициската бруталност. Не се собрале пред спомен куќата на Мајка Тереза за да се забуваат како што сакало да се прикаже, туку преку ...

Младите протестираа и со музика

Дневник - 19.06.2011

Со концерт и со марш по скопските улици продолжија протестите против полициската бруталност, кои веќе две недели се одржуваат во Скопје и во други градови во земјава по смртта на Мартин Нешковски, ...

Почна протестот за Мартин најавен како најмасовен

+инфо - 19.06.2011

Околу 500 граѓани веќе се на платото позади споменикот на Мајка Тереза, каде го почнуваат својот мирен протест против полициската бруталност и за расветлување на случајот Мартин Нешкоски кој брутално ...

За Мартин Нешкоски стотици луѓе на марш низ улиците

+инфо - 19.06.2011

„Ниту Билјана не пере се`“ е еден од транспарентите со кои стотици граѓани од сите возрасти протестираат против полициската бруталност и за целосно расветлување на случајот Мартин Нешкоски.

Масовни протести во поголемите градови во Шпанија

+инфо - 19.06.2011

Масовни протести се одржаа денеска во неколку големи градови во Шпанија, на кои учесниците бараа намалување на невработеноста, подобрување на економската ситуација и оставка на некои политичари, јави ...

Мирен протест против полициската бруталност

МРТ - 19.06.2011

Мирен протест низ скопските улици ќе се одржи денеска напладне, со цел да се искаже револтот против полициската бруталност.

Со концерт и петиција младите протестираа против насилство

Канал5 - 19.06.2011

Концерти и марш по скопските улици против полициската бруталност вака младите го одбележуваат 14тиот ден протестирање за смртта на Мартин Нешковски.

Партиското присуство ја открива позадината на протестите

Сител - 19.06.2011

Младите кои веќе две недели протестираат против наводната полициската бруталност никако да го симнат политичкиот предзнак и ја убедат јавноста дека се независно граѓанско движење.

Масовни протести во поголемите градови во Шпанија

МРТ - 19.06.2011

Масовни протести се одржаа денеска во неколку големи градови во Шпанија, на кои учесниците бараа намалување на невработеноста, подобрување на економската ситуација и оставка на некои политичари, ...

Масовни протести во поголемите градови во Шпанија

Точка - 19.06.2011

Масовни протести се одржаа денеска во неколку големи градови во Шпанија, на кои учесниците бараа намалување на невработеноста, подобрување на економската ситуација и оставка на некои политичари, ...

Масовен мирен протест закажан за 12 часот

Нетпрес - 19.06.2011

За денеска е најавен масовен мирен протест на граѓаните кои сакаат да го искажат својот револт против полициската бруталност.

Голем протест за расчитување на смртта на Нешкоски

Журнал - 19.06.2011

Скопје, 19 јуни - Младите денеска најавија голем протестен собир за во 12 часот, каде ќе бараат поголема поддршка за нивните барања и расчистување на случајот Мартин Нешковски.

Протест против полициската бруталност

Sky - 19.06.2011

Мирен протест низ скопските улици е во тек денеска, со цел да се искаже револтот против полициската бруталност. Настанот започна пред спомен куќата на Мајка Тереза, со настап на неколку македонски ...

Граѓаните тврдат дека нема политичко влијание во нивните протести

Sky - 19.06.2011

Граѓаните кои учествуваат на протестите против полициската бруталност, не ја познаваат и никогаш не ја виделе на протести Билјана Тодороска, која денес во изјава истакна дека протестите се политички ...

Ни Биљана не ве пере од одговорност!

Sky - 19.06.2011

"Ни Билјана не ве пере од одговорност" гласи еден од транспарентите кои продефилираа на денешниот општонароден младински протест од околу илјадатина изреволтирани граѓани во Скопје.

Масовен протест против полициско насилство!

Inpress - 19.06.2011

Скопје, 19. јуни 2011 (ИНПРЕС) Младите кои веќе две недели протестираат против полициското насилство поттикнато по убиството на Мартин Нешковски, денеска ќе одржат масовен собир со концерт против ...

Иванов со поддршка до младите

А1 - 18.06.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја смета за искрена иницијативата и желбата на младите луѓе кои повеќе денови протестираат барајќи да се расветли убиството на младиот Мартин ...

Иванов ги поддржува протестите на младите за поголема демократија

Deutsche Welle - 18.06.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја смета за искрена иницијативата и желбата на младите луѓе кои повеќе денови протестираат барајќи да се расветли убиството на младиот Мартин ...

Македонија - Младите повикуваат на масовен протест

Време - 18.06.2011

Јасминка Догова Приватното обезбедување што се грижи за безбедноста на објектот на Мајка Тереза вчера не им дозволи на младите, кои по убиството на својот врсник Мартин Нешкоски веќе 12 дена ...

Иванов-протестите се иницијатива за подобрување на демократијата

Р.С.Европа - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов, одговори на писмото со барања што до него го испратија младите кои протестираат против полициската бруталност.

Фото на неделата: Протести

Вест - 18.06.2011

Поддржувачи на грчката Комунистичка партија протестираат во центарот на Атина против строгите мерки за штедење на Владата, кои ги погодуваат обичните граѓани.

Чуварите на "Мајка Тереза" ги избркаа демонстрантите

Вест - 18.06.2011

Раководството на Спомен-куќата тврди дека собирите не се забранети туку вчерашната случка е само опомена младите да си го собираат ѓубрето Вчера, обезбедувањето на Спомен-куќата на Мајка Тереза ги ...

Кому му пречат демонстрантите?

Утрински - 18.06.2011

На демонстрантите вчера не им беше дозволено да седнат на своето збирно место зад спомен-куќата на Мајка Тереза каде што се водат конструктивни граѓански дебати и се даваат понатамошни насоки за ...

Иванов ја поддржа иницијативата на младите демонстранти

Телма - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов ја поддржува иницијативата на групата млади луѓе која повеќе денови протестира поради убиството на Мартин Нешкоски „за отворање дебата за работата на службите на редот и ...

И родителите на протести

Н.Македонија - 18.06.2011

Повозрасните скопјани што учествуваат во младинските протести сметаат дека за оваа цел е потребна и поддршката на мајките и на татковците Младите вчера поделија флаери за неделниот протест Забрана за ...

Претседателот Иванов ги поддржува барањата на младите што протестираат

Дневник - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов ја поддржува иницијативата на групата млади луѓе која повеќе денови протестира поради убиството на Мартин Нешкоски „за отворање дебата за работата на службите на редот и ...

Иванов со поддршка за младите за расветлување на убиството на Нешковски

Алсат-М - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов ја смета за искрена иницијативата и желбата на младите луѓе кои повеќе денови протестираат барајќи да се расветли убиството на младиот Мартин Нешковски.

Граѓаните тврдат дека нема политичко влијание во нивните протести

+инфо - 18.06.2011

Граѓаните кои учествуваат на протестите против полициската бруталност, не ја познаваат и никогаш не ја виделе на протести Билјана Тодороска, која денес во изјава истакна дека протестите се политички ...

Иванов им вети поддршка на граѓаните

Сител - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов се придружи во повиците за расветлување на случајот со убиството на 22-годишното момче, Мартин Нешковски и рече дека граѓаните ја имаат неговата поддршка.

Иванов: Институциите да го расветлат случајот

Канал5 - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов ја поддржува иницијативата на групата млади луѓе која повеќе денови протестира поради убиството на Мартин Нешкоски „За отворање дебата за работата на службите на редот и ...

Група млади кои протестираа против смртта на Нешковски ја обвинуваат СДСМ дека ги злоупотребува

Канал5 - 18.06.2011

Група млади луѓе кои велат дека биле дел од протестите против смртта на Мартин Нешковски тврдат дека СДСМ ги злоупотребува младите протестанти.

Протестите за убиството на Мартин се селат и пред СДСМ

Сител - 18.06.2011

Од понеделник, младите протестанти потикнати од убиството на Мартин Нешкоски, својот револт ке го изразат и пред штабот на СДСМ.

Иванов: Поддржувам дебата за работата на службите на редот и мирот

МРТ - 18.06.2011

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја поддржа иницијативата за отворање на дебата за работата на службите на редот и мирот и нивната работа и одговорност во рамките на законот и единствено во ...

Иванов: Поддржувам дебата за работата на службите на редот и мирот

Точка - 18.06.2011

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја поддржа иницијативата за отворање на дебата за работата на службите на редот и мирот и нивната работа и одговорност во рамките на законот и единствено во ...

Иванов им вети поддршка на граѓаните

Нетпрес - 18.06.2011

Претседателот Ѓорге Иванов се придружи во повиците за расветлување на случајот со убиството на 22-годишното момче, Мартин Нешковски и рече дека граѓаните ја имаат неговата поддршка.

Демонстранти: СДСМ го политизира протестот

Курир - 18.06.2011

Згрозени сме од Социјалдемократскиот сојуз поради тоа што се обидува од граѓански протест да направи политички, изјави Билјана Тодоровска, претставник од младите кои што претестираат против убиството ...

Претседателот Иванов ги подржа младите во протестот

Журнал - 18.06.2011

Скопје, 18 јуни – Ѓорге Иванов, македонскиот претседател ја поддржа иницијативата за отворање на дебата за работата на службите на редот и мирот и нивната работа и одговорност во рамките на законот и ...

Претседателот Иванов повика на целосно расчистување на убиството на Мартин

eReporter - 18.06.2011

Македонското општество е длабоко потресено од смртта на младиот Мартин Нешкоски. Ниту еден човек, родител, граѓанин на Македонија, не може да остане рамнодушен од овој настан.

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред СДСМ

Sky - 18.06.2011

Незадоволни членови на ВМРО ДПМНЕ во понеделник (по глумење лозари, млекари, стечајци, болни) ќе излезат на протест против Бранко Црвенковски и СДСМ, ова го најави партискиот член Биљана од Бутел, ...

Иванов - Институциите да го расветлат случајот со Нешковски

Inpress - 18.06.2011

Скопје, 18. јуни 2011 (ИНПРЕС) Претседателот Ѓорге Иванов ја поддржува иницијативата на групата млади луѓе која повеќе денови протестира поради убиството на Мартин Нешкоски „За отворање дебата за ...

Демонстрантите револтирани од СДСМ

Македонија24 - 18.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Демонстрантите револтирани од СДСМ, "Младите кои протестираа против убиството на Мартин Нешковски, се згрозени од СДСМ, која според нив го обоила протестот и го ...

Револтот не стивнува - се бараат конктретни одговори од МВР

А1 - 17.06.2011

Младите денеска продолжија со протестите по скопските улици. Револтот не стивнува, отпорот е се поголем. Бараат правда за убиството на Мартин Нешкоски и конкретни одговори од институциите, кои веќе ...

Демонстрантите избркани од пред „Мајка Тереза“

А1 - 17.06.2011

Демонстрантите да стојат подалеку од споменикот на мајка Тереза. Министерството за култура, им забранува на младите да се собираат пред споменикот, местото од каде тргнуваа на сите досегашни протести.

Македонија - Власта го сатанизира граѓанскиот протест

Време - 17.06.2011

Јасминка Догова Партијата на власт со лепење партиски етикети го сатанизира и сака да го задуши протестот на младите, кои единаесетти ден по улиците бараат правда за загубениот млад живот и контрола ...

Стојковиќ: Немам врска со „Надеж“ и со „Сорос“

Утрински - 17.06.2011

На интернет-блоговите, социјалните мрежи, но и до медиумите постојано пристигнуваат официјални деманти за пристрасно и лажно информирање околу протестите.

Демонстрантите избркани од пред „Мајка Тереза“

Утрински - 17.06.2011

Демонстрантите да стојат подалеку од споменикот на мајка Тереза. Министерството за култура, им забранува на младите да се собираат пред споменикот, местото од каде тргнуваа на сите досегашни протести.

Филмска маска на домашните протести

Н.Македонија - 17.06.2011

Дејството на филмот „В за Вендета (одмазда)“ се гради врз слична полициска бруталност како во случајот со убиството на Мартин Нешковски Протестите против полициската бруталност и убиството на Мартин ...

В недела масовен протест против полициско насилство

Алсат-М - 17.06.2011

Младите кои веќе 12 дена протестираат против полициското насилство поттикнато по убиството на Мартин Нешковски, за в недела најавуваат масовен собир. Ги повикаа граѓаните да им се придружат.

Забранети протести кај Мајка Тереза

Алфа - 17.06.2011

„Мајка Тереза“ е забранета за младите кои протестираат. Министерството за култура издаде наредба со која им забрани на младите да се собираат околу спомен куќата на Мајка Тереза.

„ За Мартин“ по 12-ти пат

Алфа - 17.06.2011

Протестите по повод убиството на 22- годишниот Мартин Нешкоски, и покрај претходните забрани, попладнево повторно почнаа од спомен куќата на Мајка Тереза.

Младите денеска делеа флаери за масовниот протест в недела напладне

+инфо - 17.06.2011

Жешкото време и работните обврски денеска на пладне не ги спречија младите граѓани кои дванаесет дена протестираат против полициската бруталноста да се соберат кај споменикот на Мајка Тереза за да ...

Нема протести позади Мајка Тереза заради фрлање ѓубре?

+инфо - 17.06.2011

Забранета зона за собирање на младите кои протестираат против полициската бруталност, од денес е спомен куќата на Мајка Тереза и платото позади неа.

Младите на протест пред споменикот на Мајка Тереза

Sky - 17.06.2011

Младите денска на пладне на протест пред споменикот на Мајка Тереза. Како што вчера изјавија воопшто не се задоволни од одговорите на МВР, изразија згрозеност од иронијата и цинизмот кој не доликува ...

Денеска ќе се одржат два протести против полициската бруталност

Нетпрес - 17.06.2011

Во главниот град денес ќе се одржат два протести против полициската бруталност. Едниот е веќе во тек, а другиот ќе започне стандардно во 18 часот од пред споменикот на Мајка Тереза, на улица ...

Прилеп се дигна против полициската бруталност (ФОТО)

Sky - 17.06.2011

Вчера, педесетина прилепчани изразија револт против бруталното убиство на младиот Мартин, а протестите продолжуваат и денеска во 18 часот, секој ден се додека министерката Јанкуловска не си замине од ...

И во Прилеп протест на младите против полициската бруталност

Канал 77 - 17.06.2011

Група од 50-тина млади прилепчани синоќа се придружија на скопските млади кои веќе 10-дена протестираат по убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски на плоштадот Македонија.

Продолжија протестите во Скопје, за недела се најавува масовен собир

Sky - 17.06.2011

Масовен протест се најавува за недела против полициското насилство. И денеска во Скопје, пред споменикот на Мајка Тереза се насобраа голем број на млади граѓани кои практично ги продолжија ...

Министерството за култура забрани собирање пред "Мајка Тереза"

eReporter - 17.06.2011

Министерството за култура им забрани на младите да се собираат пред споменикот на Мајка Тереза, од каде тргнува протестниот марш против полициската бруталност, со образложение оти младите наводно ...

Зошто власта ги забранува протестите пред Мајка Тереза?

Sky - 17.06.2011

Демонстрантите да стојат подалеку од споменикот на мајка Тереза. Министерството за култура, им забранува на младите да се собираат пред споменикот, местото од каде тргнуваа на сите досегашни протести.

Обид за задушување на протестите

Sky - 17.06.2011

Власта се обидува на секој начин да ги забошоти и задуши протестите на младите. Медиумите на власта остро ги напаѓаат организаторите, додека пак полициските сили ги забрануваат протестите.

МВР ги политизира протестите на младите

Р.С.Европа - 16.06.2011

Младите кои протестираат против полициската бруталност не се задоволни од одговорот на МВР на нивните барања. Протестите продолжуваат.

Протестите продолжуваат, младите и вечерва на улица

Алфа - 16.06.2011

Протестите не прекинуваат, младите остануваат на улица. Во Скопје група граѓани симболично и го сврте грбот на Владата, во Прилеп пак, нивните врсници бараат оставки.

Сител монтира лажна политичка позадина на протестите за Мартин

+инфо - 16.06.2011

По сониќешниот прилог на телевизија Сител, со наслов „Политичката позадина на протестите за убиството на Мартин“, во кој се тврди дека протестите се дел од проектот „Надеж“ и се организирани од луѓе ...

Денеска 11. ден протести против бруталноста, но по нова маршрута

+инфо - 16.06.2011

Големата група, претежно млади граѓани, спонтано организирани, неподдржани од ниту една политичка партија и денеска, единаесетти ден по ред ќе протестираат низ скопските улици.

Наука

Окно - 16.06.2011

Не е научно докажано дека во Македонија живеат најглупавите луѓе на земјината топка и пошироко, меѓутоа мора власта и нејзе припаѓачките медиуми да имаат некоја информација плус штом се толку убедени ...

Кој се крие зад протестите?

Курир - 16.06.2011

Кој ги организира протестите кои повеќе од една недела треба да искажат револт за загинатото момче? Дали индивидуалниот револт или нешто сосема друго ги натера младите луѓе да излезат на улица, ...

Водич за мирните протести

Sky - 16.06.2011

Водич (за неупатени) низ мирниот протест против полициската бруталност и за преземање одговорност на сите вмешани во прикривањето на смртта на Мартин Нешковски Најважно да се напомене протестираме ...

Сител монтира лажна политичка позадина на протестите за Мартин

Sky - 16.06.2011

По синоќешниот прилог на телевизија Сител, со наслов „Политичката позадина на протестите за убиството на Мартин“, во кој се тврди дека протестите се дел од проектот „Надеж“ и се организирани од луѓе ...

Почнува ли да се менува свеста кај младите?

А1 - 15.06.2011

Овие снимки се од 1968-та од протестите на студентите во Париз. Се протестираше насекаде. Од Сан Франциско, Берлин, Мексико, па се до Братислава, Белград и Сараево.

Македонија - Младите доставија барања до Иванов

Време - 15.06.2011

Јасминка Догова Младите, кои веќе деветти ден протестираат против полициското насилство, вчера своите барања ги доставија до претседателот Ѓорге Иванов, до народниот правобранител, јавниот обвинител ...

МВР ги замолчува демонстрантите

Р.С.Европа - 15.06.2011

Поради наводно повикување на насилство, по препорака на МВР се укинуваат Фејсбук групи на демонстрантите против полициската бруталност. Демонстрантите сметаат дека МВР се обидува да ги замолчи.

Македонија - Во МВР никој не нe прими, а со Шврговски закажавме средба

Вест - 15.06.2011

Вчера претставници од групата млади луѓе што секојдневно протестираат против полициската бруталност, поднесоа претставки до претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, до јавниот обвинител ...

Младите ги доставија своите барања до претседателот

Утрински - 15.06.2011

Револтираните граѓани што веќе девет дена маршираат низ скопските улици како реакција на бруталното убиство на 22-годишниот Мартин Нешкоски од припадникот на специјалните полициски сили „тигри“, ...

Младите им пишаа на институциите

Н.Македонија - 15.06.2011

Почитување на човековите права, целосно расчистување на смртта на Мартин, кривична одговорност за убиецот, оставка на министерката Јанкуловска и на сите директно одговорни и забрана за вработување ...

Протест 2.0

Н.Македонија - 15.06.2011

Овој протест треба да биде порака дека во иднина онлајн-организацијата на протести ќе биде уште побрза, поефикасна и посилна во споредба со ова „првенче“ Улогата на социјалните мрежи во ...

Демонстрантите против полициската бруталност ја демантираат МТВ дека се партиски активисти

+инфо - 15.06.2011

Младите на Македонија кои стојат зад секојдневните протести против полициската бруталност по претепувањето до смрт на 23 годишниот Игор Нешковски од страна на припадник на специјалните полициски ...

Протестите во Куманово против полициската бруталност продолжуваат утре

+инфо - 15.06.2011

Протестите во Куманово против полициската бруталност продолжуваат утре, под мотото „Против полициското насилство“. Збирно место е градскиот плоштад, кај споменикот Батко Ѓорѓија, а почетокот е во 17 ...

ГАЛЕРИЈА: Вака се протестираше вчера во Скопје...

+инфо - 15.06.2011

Протестите против полициската бруталност не стивнуваат. Ќе се протестира и денеска од 18 часот, а еве како Роберт Атанасовски, фоторепортерот на „Време“ и „Шпиц“, како и на „Франс Прес“, ги забележа ...

МВР етикетира: Барањата на протестите, ги има во програмата на СДСМ

+инфо - 15.06.2011

Протестите против полициската бруталност денес добија нов тек. Наместо вообичаените локации, Влада, Собрание и спомен куќата на Мајка Тереза, денес младите се упатија пред МВР да изразат ...

Политичка позадина на протестите за убиството на Мартин

Сител - 15.06.2011

Еднонеделните протести во Скопје немаат карактер на спонтан собир на млади со цел да се изрази револт против насилството, туку станува збор за протести орагнзиирани по сценарио кое има чисти ...

Младите бараат правдината да излезе на виделина

А1 - 14.06.2011

Младите кои девет дена непрекинато протестираат против бруталноста на полицијата, денеска барањата ги доставија до надлежните институции.

Генерацијата Твитер и Фејсбук го искажува револтот

Deutsche Welle - 14.06.2011

Младите демонстранти против полициската бруталност во Македонија ги доставија до државните институции нивните протестни барања.

Одложено судењето на лекари-демонстранти во Бахреин

Р.С.Европа - 14.06.2011

Бахреин го одложи судењето на 48 лекари и медицински сестри, кои беа уапсени за време на анти-владините протести. Судењето беше одложено откако нивните адвокати изјавиле дека притворените биле мачени ...

Македонија - Власта глува за барањата од протестите

Време - 14.06.2011

Јасминка Догова Протестите по убиството на Мартин Нешковски, кој до смрт беше претепан од Игор Спасов, припадник на полициската единица „Тигри“, продолжија и вчера во Скопје и во Штип.

Протести и барања

Р.С.Европа - 14.06.2011

Демонстрантите ги доставија нивните барања до државните институции. Протестите против полициската бруталност продолжија Младите на протестот тргнаа од Собранието на Република Македонија.

Мало граѓанско собрание

Утрински - 14.06.2011

Сцената зад Спомен-куќата на Мајка Тереза деновиве претставува македонскиот Хајд парк, симболот на слободната мисла и вербалното изразување.

МВР дежура на „Фејсбук“, младите се селат на други сајтови

Утрински - 14.06.2011

Кој ги брише групите на „Фејсбук“ кои повикуваат на масовни протести против полициската бруталност? Редакцијата на интернет порталот It.com.mk пред неколку дена се обратила до централата на „Фејсбук“ ...

Младите ќе ги достават своите барања до претседателот Иванов

Утрински - 14.06.2011

Младите кои веќе деветти ден протестираат против полициското насилство, денеска во 12 часот своите протестни барања ќе ги достават до претседателот Ѓорге Иванов, до Народниот правобранител, Јавниот ...

Протест на младите низ скопските улици

Телма - 14.06.2011

Вечерва се одржа уште еден протест на младите по скопските улици од кој тие ги потсетија институциите на системот, особено МВР и министерката Јанкуловска и портпаролот и помошник-министер Котевски ...

Продолжуваат протестите за Мартин

Алфа - 14.06.2011

Младите кои веќе девети ден протестираат против полициското насилство, денеска во 12 часот своите протестни барања ќе ги достават до Претседателот Иванов и до Народниот правобранител.

Партиски полтрони, седете си дома!

Н.Македонија - 14.06.2011

Транспарентот со овој слоган, користен во осумдневните протести против полициската бруталност, јасно го отсликува актуелниот амбиент, во кој секој изблик на граѓанско несогласување чувствува ...

Демонстрантите бараат оставки од Јанкулоска и Котевски

Форум - 14.06.2011

Демонстрантите кои веќе седум дена протестираат поради убиството на Мартин Нешкоски од страна на припадникот на „Тигрите“, Игор Спасов, во вторникот поднесоа претставка со барања за промени до ...

Барањата од протестот на младите ќе бидат врачени на претседателот и на МВР

+инфо - 14.06.2011

Младите кои протестираат против полициското насилство, за половина час, точно напладне, своите барања планираат да ги врачат на претседателот Ѓорге Иванов, на народниот правобранител, на јавниот ...

Барањата на младите предадени на Јанкуловска и Котевски

+инфо - 14.06.2011

На улица повторно протестираат граѓаните за неисполнетите барања против полициската бруталност. Суспензија на министерката Гордана Јанкулоска и Иво Котевски, надворешна контрола на полициските ...

Демонстрантите се обратија до Претседателот и институциите

Сител - 14.06.2011

Претседателот, народниот правобранителот, јавниот обвинител, МВР беа на денешната листа на демонстрантите против полициска бруталност.

Младите ќе ги достават своите барања до претседателот Иванов

Точка - 14.06.2011

Младите кои веќе деветти ден протестираат против полициското насилство, денеска во 12 часот своите протестни барања ќе ги достават до претседателот Ѓорге Иванов, до Народниот правобранител, Јавниот ...

Демонстрантите бараат оставки од Јанкулоска и Котевски

Точка - 14.06.2011

Демонстрантите кои веќе седум дена протестираат поради убиството на Мартин Нешкоски од страна на припадникот на „Тигрите“, Игор Спасов, денеска поднесоа претставка со барања за промени до неколку ...

Протестни барања ќе се достават до надлежните

Журнал - 14.06.2011

Скопје, 14 јуни - Денеска во 12 часот своите протестни барања, младите кои веќе девети ден протестираат против полициското насилство, ќе ги достават до Претседателот Ѓорге Иванов и до Народниот ...

Младите ќе ги достават своите барања до претседателот Иванов

Нетпрес - 14.06.2011

Младите кои веќе деветти ден протестираат против полициското насилство, денеска во 12 часот своите протестни барања ќе ги достават до претседателот Ѓорге Иванов, до Народниот правобранител, Јавниот ...

Протести против полициската бруталност и во Штип

Канал 77 - 14.06.2011

Под засилено полициско присуство, протести против полициската бруталност и барање за расветлување на убиството на Мартин, се одржа вчера попладне и во штип.

Продолжуваат протестите за Мартин

Канал 77 - 14.06.2011

Младите кои веќе девети ден протестираат против полициското насилство, денеска во 12 часот своите протестни барања ќе ги достават до Претседателот Иванов и до Народниот правобранител.

Демонстрантите од врата на врата

Press24 - 14.06.2011

Демонстрантите денеска ги доставија нивните протесни барања до државните институции. Во меѓувреме протестите продолжуваат.

Претставка до Народен правобранител од демонстрантите

Журнал - 14.06.2011

Скопје, 14 јуни - Младината која веќе цела недела протестира за правда во врска со убиството на Мартин Нешковски поднесе претставка со барање за оставка на министерката за внатрешни работи Гордана ...

Македонија - Протестот зема замав

Време - 13.06.2011

Игор Чавески Револтот на граѓаните против грозоморното убиство на Мартин Нешкоски од страна на припадник на полицијата станува се посилен и помасовен.

Бахреин-судење на 34 лекари подржувачи на протестите

Р.С.Европа - 13.06.2011

На дел од персоналот во државната болница во Бахреин денеска им се суди затоа што ги подржувале про-демократските протести во кралството.

Маршеви на младешкиот бунт

Утрински - 13.06.2011

Веќе седми ден во континуитет продолжуваат протестите во Скопје и во неколку други градови како реакција на грозоморното убиство на 22-годишниот Мартин Нешкоски од припадник на специјалната единица ...

Разоружена полиција

Утрински - 13.06.2011

Полицаец што бил ангажиран на протестите за трагично загинатиот Мартин Нешкоски, останал без пиштол! Оваа вест што ја лиферуваше полицијата во екот на граѓанскиот револт од прекумерна употреба на ...

Полицијата затвора фејсбук - групи

Телма - 13.06.2011

На барање на МВР досега се затворени неколку интернет страници за поддршка во кои се повикува на насилство и се користи говор на омраза и нетолеранција.

МВР им стави лисици на „Фејсбук“ - групите

Дневник - 13.06.2011

Протести за Mартин Дел од групите на „Фејсбук“, каде што се организираа протестите против полициската тортура по убиството на Мартин Нешковски (22), се затворени по пријавата што МВР ја поднело до ...

МВР ги гасне групите на Фејсбук што повикуваат на улица

Н.Македонија - 13.06.2011

Демонстрантите сметат дека со овој потег власта е подготвена докрај да го прикрие случајот, но од полицијата велат дека имале цврста причина да го сторат тоа Седум дена непрекинати протести Седум ...

Продолжија протестите по скопските улици

Алфа - 13.06.2011

Здружени и невооружени јавно го изразуваме револтот против нечовечкото однесување на луѓето вработени во МВР. Полицијата е тука да превенира насилство а не да се однесува репресивно, порачаа младите ...

Штипјани повторно на протест против сограѓанинот Спасов

+инфо - 13.06.2011

Бруталноста на убиецот Игор Спасов штипјани масовно ќе ја осудат и денеска, јавува порталот „Скај“. Протестот ќе се одржи на Градскиот плоштад Слобода.

Младите и денеска на улица поради полициската бруталност

+инфо - 13.06.2011

Протестот против полициската бруталност продолжува денеска во Скопје и во други градови. Во главниот град протестот ќе почне во 18 часот.

Осми ден протести, од МВР одговор нема

+инфо - 13.06.2011

Граѓаноте осми ден без одговор од институциите се на улиците, протестирајќи против полициската бруталност. Стотици граѓани бараат одговорност од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и ...

Македонските протести пофалени на Алџезеира (ВИДЕО)

+инфо - 13.06.2011

Фотографијата на сега починатиот Мартин Нешкоски кој пред 8 дена го загуби животот од раката на специјалец „Тигар“ денес ја виде светот.

МВР затвора Фејсбук-групи

Кирилица - 13.06.2011

На барање на МВР досега се затворени неколку интернет страници за поддршка во кои се повикува на насилство и се користи говор на омраза и нетолеранција Самите учесници на протестите исто така се ...

Продолжуваат протестите против полициската бруталност

Точка - 13.06.2011

Нов протест против полициската бруталност е закажан за денес во 18 часот од пред споменикот на Мајка Тереза на улица “Македонија“.

Младите или ќе ја разбудат државата или ќе бидат угнетени од неа

Sky - 13.06.2011

Две сценарија, во врска со протестите се во оптек. Иако младите се упорни и сакаат да ја истераат правдата до крај, власта е решена да го забошоти случајот.

Бруталноста на убиецот Спасов штипјани масовно ќе ја осудат на денес

Sky - 13.06.2011

Бруталноста на убиецот Игор Спасов штипјани масовно ќе ја осудат на 13 јуни на Градскиот плоштад Слобода, може да се види на сите социјални мрежи.

Продолжуваат протестите против полициската бруталност

Нетпрес - 13.06.2011

Нов протест против полициската бруталност е закажан за денес во 18 часот од пред споменикот на Мајка Тереза на улица “Македонија“.

Младите осми ден на улица против полициската бруталност

eReporter - 13.06.2011

Протестите поради убиството на 22 – годишниот скопјанец Мартин Нешкоски продолжија и денеска, осми ден откако момчето до смрт беше претепано од полициски специјалец во центарот на главниот град.