TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакаме да ја видиме Македонија во еу и НАТО, кажа Британската премиерка Меј во скопје

Сакам да кажам - 18.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска пристигна во кратка посета на Македонија, за да ѝ изрази поддршка во што поскоро приклучување на Европската Унија и НАТО. Таа се сретна со премиерот Зоран Заев во Владата, кадешто одржаа заедничка ...

(Фото) Само Тереза Меј може да ги обедини лидерите на албанските партии

Независен - 18.05.2018

Албанските партии во земјава познато дека поради големите разлики меѓу нивните ставови ретко седнуваат на иста маса. Сепак, тоа што може да изгледа невозможно на прв поглед, Британската премиерка Тереза Меј успеа лидерите на најголемите албански ...

Тереза Меј шутната на крајот на групната фотографија на ЕУ-лидерите

Макфакс - 18.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј се најде „на работ“ од ЕУ кога лидерите на Европската Унија се собраа за традиционалната „семејна фотографија“ на самитот во бугарскиот главен град Софија.

(Фото) Стил во фокусот: Тереза Меј донесе елеганција во Скопје

Независен - 18.05.2018

Елегантна, а не ексцентрична како што ја знае светот, беше британската премиерка Тереза Меј при кратката посета на Македонија. Прагматичната политичарка која милува да носи чевли со тигреста шара - во Скопје избра стилизиран костум со панталони во ...

Меј: Треба да се здружиме сите заедно против Русија

Сител - 18.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј по денешната средба со премиерот на Македонија, Зоран Заев, изјав дека Русија се обидува да влијае како на европските земји така и на земјите од Западен Балкан, преку сајбер напади и пропаганди.

Ликот на Тереза Меј- во 5 (зло)дела

Антропол - 18.05.2018

Политичкото лицемерие во 5-те (зло)дела од ликот на Тереза ...

(ВИДЕО) Средба на премиерот Заев со британската премиерка Меј во Скопје: Македонија ја има британската поддршка

Бриф - 18.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнето во Скопје се сретна со Тереза Меј, премиерката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. Британската премиерка Меј во изјавата на заедничката прес ...

Поддршка од Велика Британија за евро-атлантските интеграции на Македонија

CivilMedia - 18.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчера попладнето во Скопје се сретна со Тереза Меј, премиерката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. Британската премиерка Меј во изјавата на заедничката прес ...

За Тереза Меј на “Твитер” сме Скопје

Вечер Прес - 18.05.2018

Целосна поддршка за решавање на спорот за името е клучната порака која ја пренесе премиерката на Обединето Кралство, Тереза Меј, по средбата со премиерот Зоран Заев. Решението во спорот со името ќе има придобивки и за Македонија и за Грција, но ќе ...

Меј побара единство во борбата против руското влијание

iPortal - 18.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј за време на нејзината посета во земјава ја повика владата да продолжи со реформите и решавањето на проблемите од минатото. Меј му искажа признание на официјално Скопје поради солидарноста околу случајот „Скрипал“ ...

Македонско -британските врски посилни од кога и да е

Н.Македонија - 18.05.2018

По деветнаесет години, откако земјава ја посети поранешниот британски премиер Тони Блер во екот на косовската бегалска криза, во земјава повторно доаѓа британска делегација предводена од премиерката Тереза Меј.

Денеска во Скопје средба Заев – Меј

Канал5 - 17.05.2018

За време на посетата на Македонија, британската премиерка Тереза ​​Меј ќе ја нагласи безусловната заложба на обединетото кралство за безбедност на Европа. И почитување на европските вредности – пишува во соопштението кое го објави владата на ...

Британската премиерка Тереза Меј во посета на Македонија

Фокус - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка денеска во посета на Македонија

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје. Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години, откако во 1999 година, во Скопје беше тогашниот британски премиер, Тони Блер.

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

Телма - 17.05.2018

Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Британска поддршка за Македонија, Тереза Меј во Скопје

Канал5 - 17.05.2018

Македонија е просперитетна и стабилна земја, и е добра не само за себе си, туку и за целиот Западен Балкан и Европа, вели британската премиерка Тереза Меј во своја колумна, пред посетата на Скопје.

ВИДЕО Британската премиерка Тереза Меј пречекана во владата

Фокус - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј пристигна во владата каде што беше пречекана од премиерот Зоран Заев со кој треба да одржат тет а тет ...

Британската премиерка Тереза Меј пречекана во Владата

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска пристигна во Скопје каде беше срдечно пречекана пред платото на Владата на Република Македонија. Таа ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, по што ќе одржат заедничка прес-конференција во 17:00 часот.

Во живо: Заедничка прес-конференција на Тереза Меј и Зоран Заев

Фокус - 17.05.2018

Следете ја во живо заедничката прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран Заев. ФОТО: ...

Прес-конференција на премиерите Зоран Заев и Тереза Меј

Канал5 - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата британска колешка Тереза Меј, во моментов имаат прес-конференција во Медиа центарот на Владата на РМ. Британската премиерка е во прва официјална посета на Македонија, каде дојде по денешниот самит ...

Заев до Тереза Меј: Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме

Фокус - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. „Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува ...

Тереза Меј е горда што во последните 25 години е првиот премиер од Велика Британија што ја посетил Македонија

Фокус - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на денешната прес-конференција во владата заедно со премиерот Зоран Заев истакна дека е горда што е прв премиер од Велика Британија што во последните 25 години ја посетил Македонија.

Меј: Решението за името ќе донесе чисти придобивки и за двете земји

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е горда што ја има можноста да биде првиот премиер кој ја посетил Македонија во последните 25 години. Меј се осврна на предизвиците со кои се соочува регионот и изрази надеж дека земјите од Западен Балкан ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Канал5 - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Никогаш не сме биле поблиску како пријатели, рече Меј по средбата со Заев

Сакам да кажам - 17.05.2018

„Сакаме да ја видиме Македонија на патот кон Европската Унија и НАТО. Иако не сте членка на ЕУ, нашето пријателство ќе расте, никогаш не сме биле поблиску како пријатели“, рече британската премиерка Тереза Меј после средбата во Владата со премиерот ...

Британската премиерка Меј на средба со претседателот на Собранието Џафери

Канал5 - 17.05.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Како што информира прес службата на Собранието, во своето обраќање Џафери подвлече: „ Чест ми е и ...

Британската премиерка Тереза Меј од попладнево е во официјална посета на Македонија

24 Вести - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј од попладнево е во официјална посета на Македонија. Церемонијата за пречек на британската делегација беше пред Владата, по што имаше тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј.

Меј побара единство во борбата против руското влијание

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј за време на нејзината посета во земјава ја повика владата да продолжи со реформите и решавањето на проблемите од минатото. Меј му искажа признание на официјално Скопје поради солидарноста околу случајот „Скрипал“ ...

Тереза Меј: Гледаме значајни промени во Македонија, Владата работи вредно да ги подобри односите со соседите

ТВ21 - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. Заев вели дека присуството на Меј во Македонија е доказ дека Велика Британија ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

24 Вести - 17.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј, попладнево се сретна и со претседателот на Собранието, Талат Цафери. Таа уште еднаш изрази поддршка за реформите, нагласувајќи дека знае дека изминатава година зградата на македонскиот парламент беше сведок на ...

Заев: Предлогот е за комплетно решение на спорот

24 Вести - 17.05.2018

Со интонирање на националните химни, во свечена атмосфера, денеска во Владата беше пречекана британската делегација. Тереза Меј е првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија за прв пат по скоро 2 децении.

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Телма - 17.05.2018

Силната порака дека Велика Британија ќе работи регионот на Западен Балкан да остане стабилен и безбеден, британската премиерка Тереза Меј ја испрати токму од Македонија. Одлуката да дојде во Скопје премиерката Меј ја потенцира со важноста на ...

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

24 Вести - 17.05.2018

Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

ТВ21 - 17.05.2018

Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Британската премиерка Тереза Меј на средба со претседателот на Собранието Талат Џафери

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј, попладнево се сретна и со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Меј уште еднаш изрази поддршка за реформите и подвлече дека најуспешните парламенти имаат две заеднички работи: првата, дека тоа се места каде ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Фокус - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

24 Вести - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Телма - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

ТВ21 - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј ексклузивно за САКАМДАКАЖАМ.МК: Британија е решена да поддржи просперитетна иднина на граѓаните на ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Премиерката на Обединето кралство Тереза Меј во колумна што ексклузивно ја објавува САКАМДАКАЖАМ.МК пишува дека се чувствува оптимизмот и еланот да се обезбеди просперитетна иднина за сите граѓани на Македонија, а Велика Британија е решена да нѐ ...

Тереза Меј во Скопје со британска поддршка за Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе допатува во Скопје, по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Дипломатската фела посетата ја толкува како историска, особено поради фактот дека последен пат тоа го направил премиерот Тони Блер во ...

ВО ЖИВО Заедничка прес конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

Слободен Печат - 17.05.2018

Проследете ја заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев и премиерката на Велика Британија Тереза ...

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Слободен Печат - 17.05.2018

Ти благодарам Зоран за топлото добредојде. Задоволство ми е што сум тука во Скопје на 25 годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји и горда сум што сум првиот премиер кој ја посетил вашата земја во овие 25 години, рече ...

Македонските политичари да не се прават Англичани пред Тереза Меј

А1 On - 17.05.2018

На 27 март оваа година, еден ден по ужасот настанат од пожарот во трговскиот центар во рускиот град Кемерово, во кој изгореа над 60 луѓе, меѓу кои и триесет деца од едно оддеделение, според налагањето на дипломатскиот бон-тон, човечноста, па, ако ...

(Во живо) Дочек на британската премиерка Тереза Меј во Владата на РМ

Макфакс - 17.05.2018

Во продолжение следува дочекот на британската премиерка Тереза Меј во Владата на Република ...

ВИДЕО: Тереза Меј пречекана во Владата на РМ

А1 On - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и изрази срдечно добредојде на британската премиерка Тереза Меј во Владата на Република Македонија каде двајцата високи функционери ќе одржат тет-а-тет средба. Меј заедно со делегација на Владата на Обединетото Кралство на ...

(Видео) Почна средбата на Тереза Меј со Заев

Макфакс - 17.05.2018

Во Владата почна средбата на британската премиерка Тереза Меј со премиерот Зоран Заев. Меј беше пречекана во Владата со високи државни почести. Меј заедно со делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска е во ...

ВО ЖИВО Заедничка прес конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

+инфо - 17.05.2018

Проследете ја заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев и премиерката на Велика Британија Тереза ...

Прес-конференција на премиерите Зоран Заев и Тереза Меј

Сител - 17.05.2018

- Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата британска колешка Тереза Меј, во моментов имаат прес-конференција во Медиа центарот на Владата на РМ. Британската премиерка е во прва официјална посета на Македонија, каде дојде по денешниот самит ...

Британската премиерка Тереза Меј во Скопје на средба со Заев

Р.С.Европа - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј допатува во посета на Македонија по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Таа пред Владата беше пречекана со сите почести од премиерот Зоран Заев со кого ќе оствари средба.

(Видео) Меј: Важно е да се спречи руското влијание на Балканот

Макфакс - 17.05.2018

Важно е да се спречи влијанието на Русија како во Европа така и во земјите од Западен Балкан, порача британската премиерка Тереза Меј на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

ВИДЕО: Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и Заев

А1 On - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј и македонскиот премиер Зоран Заев по нивната средба во Владата на Република Македонија, одржуваат заедничка ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Стандард - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Во живо: Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и Заев

Макфакс - 17.05.2018

Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран Заев во Владата на ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

МКД - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Независен - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Британската премиерка Тереза Меј пречекана во Скопје (ФОТО)

МКД - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска пристигна во Скопје каде беше срдечно пречекана пред платото на Владата на Република Македонија. Таа ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, по што ќе одржат заедничка прес-конференција.

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Сител - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Заев: Овозможете ни ја евроатлантската иднина ја заслужуваме ВИДЕО

+инфо - 17.05.2018

Почитувана премиерке Тереза изразувам искрена благодарност до Вас Тереза за принципиелната подршка што Велика Британија и ја дава на Македонија веќе 25 години. Денешната посета, прва по долго време, е круна на долгогодишно партнерство и ...

(ВИДЕО) Меј: Треба да се здружиме сите заедно против Русија

А1 On - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј по денешната средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, изјави дека Русија се обидува да влијае, како на европските земји, така и на земјите од Западен Балкан, преку сајбер напади и пропаганди.

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Кајгана - 17.05.2018

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија.

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

+инфо - 17.05.2018

Ти благодарам Зоран за топлото добредојде. Задоволство ми е што сум тука во Скопје на 25 годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји и горда сум што сум првиот премиер кој ја посетил вашата земја во овие 25 години, рече ...

Тереза Меј: Македонија е неделив дел од Европа

Нова ТВ - 17.05.2018

Ако не се реши спорот со името сега, тоа не значи дека ќе има дестабилизација во Македонија, ниту на Балканот – изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање што доколку името не се реши, а во контекст на предупредувањата дека во ...

Меј во Мерцедесот, а Груевски во суд заради тоа што е набавен

Курир - 17.05.2018

Денес за превоз на британската премиерка Тереза Меј, беше искористен блендираниот мерцедес за кој има процес на суд, во кој е обвинет поранешниот премиер на државата Никола Груевски, и поранешната министерка Гордана Јанкуловска, објави порталот ...

Меј – Џафери: Собранието посведочи тешки времиња, но кога владее демократијата, придобивките ги чувствуваме сите

+инфо - 17.05.2018

Чест ми е и огромно задоволство што вечер ја имам таа можност и привилегија да Ве поздравам и да бидам Ваш домаќин во Собранието на Република Македонија, рече претдедателот на Собранието Талат Џафери кој приреди прием во чест на британската ...

Заев до Меј: Ја заслужуваме европската иднина

Независен - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. “Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува заинтересирана и ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Макфакс - 17.05.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Во своето обраќање претседателот Џафери рече дека Македонија е посветена на враќање на вистинската ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Слободен Печат - 17.05.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Во своето обраќање претседателот Џафери рече дека Македонија е посветена на враќање на вистинската ...

Меј: Ја имате целосната поддршка да го решите спорот за името

Р.С.Европа - 17.05.2018

Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во нејзините напори да го реши спорот за името , а решението ќе донесе придобивки и за двете земји, порача британската премиерка Тереза Меј на прес конференцијата по средбата со македонскиот премиер Зоран ...

Меј: Здружено да се спротивставиме на надворешните влијанија на Русија

+инфо - 17.05.2018

Важно е здружено да се спротивставиме на надворешни влијанија на Русија во сите овие земји, порача премиерката на Велика Британија Тереза Меј за влијанието на Русија во регионот и додаде дека тоа им е познато, спомнувајќи го и случајот во Солзбери.

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

А1 On - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Заев и Меј на тет-а-тет средба во Влада

Макфакс - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на земјава.Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се одвива на ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Независен - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

А1 On - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Меј се сретна со Џафери во Собранието

Р.С.Европа - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Меј: Заедно против руските влијанија во Балканот и Европа

Глас на Америка - 17.05.2018

Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во решавање на спорот за името , а решението ќе донесе придобивки и за двете земји. Македонија е дел од Европа, порача Меј. СКОПЈЕ - Британската премиерка Тереза Меј и се заблагодари на Македонија за ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Сител - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Скопје

+инфо - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Кајгана - 17.05.2018

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Тереза Меј: Решението за името ќе донесе чист бенефит за двете земји

Сител - 17.05.2018

Целосна поддршка за решавање на спорот за името. Ова е клучната порака која ја пренесе премирката на Обединето Кралство Тереза Меј по денешната средба со премиерот Зоран Заев. Решението во спорот со името ќе има придобивки и за Македонија и За ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Стандард - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Нова ТВ - 17.05.2018

Тереза Меј ќе ја предводи високата владина делегација на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска која денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се ...

Британската премиерка Тереза Меј во Македонија

Независен - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Tереза Меј денеска во Скопје

МКД - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе допатува во земјава. Таа ќе оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија. Ова е прва посета на толку висок државник од Велика Британија од 1999 година кога Тони Блер како британски премиер беше ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Курир - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Сител - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

„Оваа година кога одбележуваме 25-години од дипломатските односи меѓу Македонија и Велика Британија, врските меѓу нашите земји се посилни од кога и да е“. Ова се наведува во соопштението на кабинетот на британската премиерка Тереза Меј која по ...

Почна средбата на Тереза Меј со Заев (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2018

Во Владата почна средбата на британската премиерка Тереза Меј со премиерот Зоран Заев. Меј беше пречекана во Владата со високи државни почести. Меј заедно со делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска е во ...

Тереза Меј во официјална посета на Република Македонија

iPortal - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Меј: Со нетрпение очекувам да слушнам за напредокот на земјата кон попрогресивна, попросперитетна и демократска ...

Либертас - 17.05.2018

За време на посетата на Македонија, британската премиерка Тереза ​​Мај ќе ја нагласи безусловната заложба на Обединетото Кралство за безбедност на Европа и почитување на европските вредности – пишува во соопштението кое го објави Владата на ...

Во живо: Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и премиерката Тереза Меј

Локално - 17.05.2018

Проследете ја во живо прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и премиерката на Велика Британија, Тереза ...

Британската премиерка Тереза Меј за прв пат во Македонија

еМагазин - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Официјална посета на висока владина делегација на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена ...

Бриф - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

(ГАЛЕРИЈА) Заев ја пречека Тереза Меј

Фактор - 17.05.2018

Британската премиерк, а Тереза Меј денеска пристигна во Скопје каде ја пречека премиерот Зоран Заев. Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години, откако во 1999 година, во Скопје беше тогашниот британски премиер, Тони Блер.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Вечер Прес - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Република - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Локално - 17.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Денко Малески за „Фокус“: Кога највисоките претставници на големите сили не заобиколуваа, некогаш само на неколку километри од нас, во посета на околните балкански држави, телефонот не прекинуваше да звони.

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Скопје

iPortal - 17.05.2018

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, попладнево е во официјална посета на Македонија, заедно со владина делегација. Таа првин ќе биде пречекана во Владата, по што ќе се одржи прес-конференција на гостинката и премиерот Зоран Заев, а ...

Меј: Владата пружа рака кон своите соседи, посветени сте за името

Фактор - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев се заблагодари на поддршката што Велика Британија ја дава на Македонија. Тој вели дека посетата на премерката Тереза Меј е круна на пријателството меѓу двете земји. Заев вети дека ќе придонесеме за светскиот мир и нагласи дека ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Локално - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Шеќеринска ја пречека британската премиерка Тереза Меј

Тера - 17.05.2018

Попладнево на скопскиот аеродром премиерката на Велика Британија, Тереза Меј беше пречекана од вицепремиерката Радмила Шеќеринска. Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во нејзините напори да го реши спорот за името, а решението ќе донесе ...

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

CivilMedia - 17.05.2018

„Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан“, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Средба Џафери- Меј:Посилно Собрание значи посилна Македонија,

Вечер Прес - 17.05.2018

Посилно Собрание значи посилна Македонија, порача премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј по средбта со спикерот Талат Џафери во Собранието на Република Македонија. Собранието на Република македонија е посветено на вистинската улога на ...

Меј: Врските меѓу Македонија и Британија се посилни од било кога

Локално - 17.05.2018

За време на посетата на Македонија, британската премиерка Тереза ​​Мај ќе ја нагласи безусловната заложба на Обединетото Кралство за безбедност на Европа и почитување на европските вредности – пишува во соопштението кое го објави Владата на ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

24Инфо - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република ...

Тереза Меј:Владата направи прогрес во преговорите за името

Вечер Прес - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. Заев вели дека присуството на Меј во Македонија е доказ дека Велика Британија ...

(ВИДЕО) Меј на средбата со Заев: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Либертас - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Либертас - 17.05.2018

Собранието на Република Македонија е посветено на вистинската улога на законодавниот дом, а резултат за тоа е неодамна добиениот Извештај за напредокот од Европската комисија, истакна поладнево спикерот на македонскиот Парламент Талат Џафери на ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

еМагазин - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Заев до Меј: Овозможете ни ја евроатланската интеграција, ја заслужуваме!

Поглед - 17.05.2018

Денешнава ваша посета, прва после долго време и во таков карактер е круна на долгогодишното пријателство и партнерство. Сакам да порачам дека ќе продолжиме да даваме причини низ демократските и реформски процеси за клучни прашања како што е ...

(Видео) Меј: Важно е да се спречи руското влијание на Балканот

Sky - 17.05.2018

Важно е да се спречи влијанието на Русија како во Европа така и во земјите од Западен Балкан, порача британската премиерка Тереза Меј на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Sky - 17.05.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Во своето обраќање претседателот Џафери рече дека Македонија е посветена на враќање на вистинската ...

Заев – Меј: Опцијата за името која би можела да биде прифатлива, е комплетно решение

Sky - 17.05.2018

Тереза Меј, првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија по скоро 2 децении, рече дека Македонија е интегрален дел од Европа и вети подршка за македонските евроинтеграции.

(Видео) Кој ја пречека Тереза Меј на скопскиот аеродром

еМагазин - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј за прв пат пристигна во посета на Македонија. На аеродромот во Скопје беше пречекана од македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и британскиот амбасадор Чарлс Гарет.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

МК News - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

iPortal - 17.05.2018

Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан , изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Тереза Меј во посета на Скопје, воведен посебен сообраќаен режим

Кумановски м. - 17.05.2018

loading... Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска престојува во официјална посета на Република Македонија.

Заев и Меј на тет-а-тет средба во Влада

Точка - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на земјава. Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се одвива на ...

ВО ЖИВО Заедничка прес конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

24Инфо - 17.05.2018

Проследете ја заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев и премиерката на Велика Британија Тереза ...

(ВИДЕО) Во живо: Заедничка прес-конференција на Тереза Меј и Зоран Заев

Бриф - 17.05.2018

Проследете ја во живо заедничката прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран ...

Британската премиерка се возеше во фамозниот владин „Мерцедес“

Република - 17.05.2018

За време на денешната посета на Скопје, британската премиерка Тереза Меј се возеше во фамозниот владин Мерцедес околу кој вештачки беше креиран случај во кој првообвинет е екс премиерот Никола Груевски.

Средба на Мицковски со британската премиерка Меј

Локално - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј, која денеска е во официјална посета на Македонија, се сретна со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека на средбата станало збор за актуелната политичка и општествена ситуација во ...

Тереза Меј 13 пати ја спомена „Македонија“ пред да дојде во Скопје

Фактор - 17.05.2018

Дури 13 пати британската премиерка Тереза Меј наместо ФИРОМ ја споменува Македонија во колумната која ексклузивно ја објавува порталот сдк.мк . Бесот во Атина е уште поголем затоа што таа ја користи Македонија во својата колумна а не Република ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска во посета на Македонија

Канал 77 - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација ќе се ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и Заев

Либертас - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј и македонскиот премиер Зоран Заев по нивната средба во Владата на Република Македонија, одржуваат заедничка прес конференција. Видео – ...

ВИДЕО: Димитров ја испрати Тереза Меј од скопскиот аеродром

Либертас - 17.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров отиде на скопскиот аеродром од каде ја испрати премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, која денеска беше во посета на Македонија. „Ни’ беше чест да бидеме домаќини на премиерката на Обединетото ...

Прес-конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

Република - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата британска колешка Тереза Меј, во моментов имаат прес-конференција во Медиа центарот на Владата на РМ. Британската премиерка е во прва официјална посета на Македонија, каде дојде по денешниот самит ...

(ВИДЕО) Македонија британски премиер последен пат ја посетил во 1999 година: Како изгледаше посетата на Блер

еМагазин - 17.05.2018

Македонија британски премиер последен пат ја има посетено во далечната 1999 година. Тогашниот премиер Тони Блер, беше во Македонија заради косовската криза. Денеска во Македонија во офицјална посета е актуелната британска премиерка Тереза Меј.

Заев до Тереза Меј: Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме

МК News - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. „Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува ...

Заев – Меј: Опцијата за името која би можела да биде прифатлива, е комплетно решение

Мета - 17.05.2018

Тереза Меј, првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија по скоро 2 децении, рече дека Македонија е интегрален дел од Европа и вети подршка за македонските евроинтеграции.

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Скопје

Мета - 17.05.2018

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, попладнево е во официјална посета на Македонија, заедно со владина делегација. Таа првин ќе биде пречекана во Владата, по што ќе се одржи прес-конференција на гостинката и премиерот Зоран Заев, а ...

(ГАЛЕРИЈА) Mej: Горда сум што во последните 25 години сум првиот премиер што ја посетил Македонија

Фактор - 17.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј на денешната прес-конференција во Владата заедно со премиерот, Зоран Заев изјави дека е горда што е прв премиер од Велика Британија што во последните 25 години ја посетил Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Локално - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј: Горда сум што во последните 25 години сум првиот премиер од Велика Британија што ја посетил Македонија

Република - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на денешната прес-конференција во владата заедно со премиерот Зоран Заев истакна дека е горда што е прв премиер од Велика Британија што во последните 25 години ја посетил Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Либертас - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

CivilMedia - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Тереза Меј ексклузивно за СДК: Британија е решена да поддржи просперитетна иднина на граѓаните на Македонија

Либертас - 17.05.2018

Видете само што се случи во оваа земја. Многу години патот за реформи беше блокиран од запаѓањето во „заробена држава“, а институциите, вклучително и судовите, медиумите и јавната администрација беа под изразено политичко влијание.

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Локално - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Н.Македонија - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Мицковски се сретна со британската премиерка Меј

Н.Македонија - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј, која денеска е во официјална посета на Македонија, се сретна со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека на средбата станало збор за актуелната политичка и општествена ситуација во ...

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Н.Македонија - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Денар - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска е во работна посета на Македонија

AKO - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје .Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика Британија, Тони Блер.

Шекеринска ја пречека британската премиерка Тереза Меј(видео)

AKO - 17.05.2018

Фотографии и видео инсерти од пречекот на скопскиот аеродром на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј од страна на вицепремиерката Шекеринска. ...

Тереза Меј утре ќе пристигне во Македонија

Канал5 - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе пристигне во Македонија. А денеска во посета на земјава ќе биде Милан Кучан, поранешен претседател на Република Словенија. На иницијатива на британската премиерка на 9 и 10 јули во Лондон ќе се одржи Самит со ...

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Фокус - 16.05.2018

Како да го протолкувам молкот за најавената посета на Тереза Меј, ден по разговорите Заев-Ципрас. Да, Тереза Меј доаѓа во Скопје. Но, најважното прашање е зошто доаѓа ? Пишува: Денко Малески Кога највисоките претставници на големите сили не ...

Тереза Меј доаѓа во Македонија за прва посета на британски премиер на Западен Балкан од 1999 година

Сакам да кажам - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе ја нагласи безусловната поддршка на Обединетото кралство на зачувување на европската безбедност и потврдување на европските вредности за време на утрешната посета на Македонија, соопшти Кабинетот на британскиот ...

Британската премиерка Тереза Меј утре доаѓа во Македонија

ТВ21 - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј утре ќе пристигне во Македонија. А денеска во посета на земјава ќе биде Милан Кучан, поранешен претседател на Република Словенија. На иницијатива на британската премиерка на 9 и 10 јули во Лондон ќе се одржи Самит со ...

Сојузникот на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Макфакс - 16.05.2018

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на ...

Британската премиерка во Македонија:Тереза Меј доаѓа да го поттурне името?

Вечер Прес - 16.05.2018

Неофицијалните информации говорат дека една од целите на посетата е да се даде дополнителен притисок во решавањето на спорт со името меѓу Скопје и Атина, по средбата која ќе ја имаат Заев и Ципрас претпаднево во Софија.

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Либертас - 16.05.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Денко Малески за „Фокус“: Кога највисоките претставници на големите сили не заобиколуваа, некогаш само на неколку километри од нас, во посета на околните балкански држави, телефонот не прекинуваше да звони.

Сојузник на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Точка - 16.05.2018

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на ...

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај во Скопје

Макфакс - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија. Таа ќе очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија.

Меј: Потребна е независна истрага за насилството во Газа

Макфакс - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Mеј изјави дека насилството во Газа е „трагично и загрижувачко“ и дека е потребна независна истрага откако израелските сили пукаа на демонстрантите и убија десетици Палестинци.

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај во Скопје

Независен - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, јавува Макфах . Таа се очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија.

Тереза Меј на 17 мај во Скопје

Нова ТВ - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 мај ќе пристигне во Македонија, потврдија за НОВА владини извори. Претходно Тони Блер како британски премиер беше во Македонија во 2005 година за време на бегалската криза на Косово.

Тереза Меј на 18 мај во Скопје

Локално - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај веднаш по сосотанокот во Софија ќе допатува во Скопје. Се очекува веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, таа со својот премиерски авион да слета на скопскиот аеродром.

Меј: Потребна е независна истрага за насилството во Газа

Sky - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Mеј изјави дека насилството во Газа е „трагично и загрижувачко“ и дека е потребна независна истрага откако израелските сили пукаа на демонстрантите и убија десетици Палестинци.

Тереза Меј доаѓа во Скопје

Фактор - 15.05.2018

На 18 мај по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка, Тереза Меј. Таа ќе има средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај во Скопје

Sky - 15.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија. Таа ќе очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј в четврток доаѓа во Скопје?!

Вечер Прес - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 17 во четврток доаѓа во Скопје, велат владини извори. Меј ќе оствари средба со Заев најверојатно во попладневните часови по враќањето на македонскиот премиер од Софија, каде истиот ден тој ќе разговара со својот ...

Тереза Меј на 18 мај во Скопје

Либертас - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, ќе допатува во посета на Скопје. Таа ќе оствари средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Тереза Меј доаѓа во Скопје

Поглед - 15.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, ќе допатува во посета на Скопје. Таа ќе оствари средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка доаѓа во посета на Македонија

Тера - 15.05.2018

На 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка Тереза Меј. Таа ќе оствари срдби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Тереза Меј на 18 мај во Скопје

24 Вести - 14.05.2018

На 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка Тереза Меј. Таа ќе оствари срдби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Тереза Меј на 18 мај во Скопје

+инфо - 14.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, ќе допатува во посета на Скопје. Таа ќе оствари средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Меј: Британија и партнерите му се посветени на нуклеарниот договор

МКД - 14.05.2018

Британија и нејзините европски партнери сакаат да го одржат нуклеарниот договор со Иран, рече Тереза Меј во телефонскиот разговор со Хасан Рохани. Освен тоа, британската премиерка истакна дека Техеран мора да продолжи да ги исполнува своите обврски ...

Тереза Меј на 18 мај во Скопје

Слободен Печат - 14.05.2018

На 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка Тереза Меј. Таа ќе оствари средби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Британската премиерка Тереза Меј на 18 мај доаѓа во Скопје

Република - 14.05.2018

На 18 мај веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија, во посета на Скопје ќе допатува британската премиерка Тереза Меј. Таа ќе оствари срдби со државно-пиолитичкиот врв на Македонија.

Тереза ​​Меј: Верувајте ми за Brexit!

Денар - 14.05.2018

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изјави дека треба да и се верува за „Brexit“, но додаде дека тоа не може да се случи без компромиси од сите страни, пренесе Ројтерс, додавајќи дека ова нејзино предупредување е до министрите во кабинет, кои се ...