TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел мобилизира околу 5.000 резервисти

А1 - 19.10.2003

Израелската армија денеска соопшти дека почнала мобилизацијата на околу 5.000 резервисти, кои треба да ги заменат војниците на Западниот Брег и во Појасот Газа. Портпаролот на израелската армија истакна дека мобилизацијата на војниците е неопходна поради неодамнешните терористички напади и ...

Шарон вели прогонувањето на Арафат не е добар избор

Вест - 18.10.2003

ЕРУСАЛИМ, 18 октомври, (Ројтерс) Израелскиот премиер Ариел Шарон смета дека прогонот на палестинскиот претседател Јасер Арафат "не би бил добар избор", пишува дневниот весник "Ерусалим пост", објавувајќи изјава на израелскиот премиер.

Шарон: Прогонувањето на Арафат би било лошо за Израел

Утрински - 18.10.2003

Израелскиот премиер ја менува политичката матрица ЕРУСАЛИМ - Премиерот Ариел Шарон вчера се појави за да го забрани прогонувањето на палестинскиот претседател Јасер Арафат и покрај заканите дека тоа ќе биде направено, велејќи дека таквиот потег ќе биде "лош за Израел".

Шарон: „Отстранувањето на Арафат не би било добро за Израел“

А1 - 17.10.2003

Израелскиот премиер Ариел Шарон денеска изјави дека отстранувањето на палестинскиот лидер Јасер Арафат „не би било добро за Израел“. Оваа изјава е сосема спротивна со одлуката на израелската власт „за отстранување на Арафат“, донесена откако Палестинците извршија два самоубиствени напади.

Американците бараат одговори за нападот во Газа

Утрински - 17.10.2003

По терористичкиот напад врз американски дипломатски конвој од страна на палестински милитанти Нема ништо воено, тајно или дури контроверзно во врска со американскиот конвој што беше нападнат во средата. Жртвите беа телохранители на официјалните претставници од амбасадата кои заминаа на пат за да ги ...

Палестинската полиција уапси тројца за нападот во Газа

Вест - 17.10.2003

ПОЈАСОТ ГАЗА, 17 октомври, (АП) - Палестинската полиција вчера уапсила тројца осомничени за бомбашкиот напад врз американскиот конвој на дипломати, по куса престрелка со милитантите во ноќната рација на бегалскиот камп Џебалија.

Уапсени петмина Палестинци за нападот врз американскиот конвој

Утрински - 17.10.2003

ОСОМНИЧЕНИ Палестинската полиција уапси најмалку пет лица кои се верува дека имаа врска со нападот врз американскиот дипломатски конвој што. се случи во средата во појасот Газа. Доброупатени палестински извори јавуваат дека осомничените милитанти се уапсени по кратка престрелка во бегалскиот камп ...

Уапсени тројца Палестинци за бомбашкиот напад во Газа

А1 - 16.10.2003

Палестинската полиција приведе тројца милитанти осомничени за поврзаност со бомбашкиот напад врз дипломатски конвој на САД во Појасот Газа, во кој загинаа тројца Американци, соопштија палестински безбедносни извори. Уапсените се припадници на Организациите на народниот отпор, група палестински ...

Бомбашки напад врз американски дипломатски конвој во Газа

Дневник - 16.10.2003

ПРВПАТ ВО ИЗРАЕЛСКО-ПАЛЕСТИНСКИОТ СУДИР Тројца американски телохранители загинаа вчера во палестинскиот појас Газа во првиот бомбашки напад врз американски дипломати за време на тригодишниот израелско-палестински судир, јави Ројтерс.

Хамас и Исламистички џихад негираат вмешаност во нападот

Утрински - 16.10.2003

Реакции Газа - Исламистичката милитантна група Хамас и екстремистичката група Исламистички џихад одрекуваат каква било вмешаност во денешниот напад врз колоната од американски дипломатски возила во Појасот Газа, при што тројца Американсци загинаа, а еден е потешко повреден.

Бомба уби 3 американски дипломати во Газа

Вест - 16.10.2003

БЕИТ ЛАХИЈА, Појасот Газа, 16 октомври, (АП) - Во експлозија на бомба на далечинско управување поставена под американски дипломатски конвој вчера е уништено едно оклопно возило, а тројца американски.... БЕИТ ЛАХИЈА, Појасот Газа, 16 октомври, (АП) - Во експлозија на бомба на далечинско управување ...

Во Газа нападнат американски конвој, 3 дипломати загинаа

Канал5 - 16.10.2003

Експлозија во појасот Газа погоди колона од американски дипломатски возила, при што загинаа три лица, а најмалку едно е рането. Еден сведок рече дека околу експлозијата имало парчиња од возилото и делови од телата на луѓето. Американските дипло Експлозија во појасот Газа погоди колона од ...

Загинаа тројца американски дипломати

Утрински - 16.10.2003

Конвој со американски набљудувачи наиде на мина во северна Газа ГАЗА - Најмалку тројца Американци загинаа, а уште еден е потешко повреден од експлозијата која вчера погоди американски конвој во северна Газа, во близина на границата со Израел, јавуваат американски и израелски извори.

Американско вето на резолуцијата против ѕидот

Утрински - 16.10.2003

САД ги блокираа акциите против изградбата на бариерата на Западниот Брег Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН која го осудува контроверзниот ѕид на Западниот Брег.. Во нацрт резолуцијата, која беше претставена од страна на арапските држави, се ...

САД не го осудија израелскиот безбедносен ѕид

А1 - 15.10.2003

САД синоќа ставија вето во Советот за безбедност на ОН врз палестинскиот предлог-резолуција во која Израел се осудува поради изградбата на безбедносната ограда на Западниот Брег. Со резолуцијата се осудуваат и плановите за изградба на 600 нови куќи во израелските населби на палестинска територија.

Тројца американци загинаа во Газа

А1 - 15.10.2003

Тројца американски граѓани загинаа, а еден е ранет денеска во близина на Појасот Газа, при бомбашки напад врз конвојот возила со кои патувале, што е прв напад врз американска цел во тригодишниот израелско-палестински конфликт, јавија американските медиуми.

САД ја блокираа акцијата против израелскиот ѕид

Канал5 - 15.10.2003

Соединетите американски држави ставија вето врз резолуција на Советот за безбедност, инаку поддржана од арапските земји, со која се побара од Израел да го сопре подигањето на оградата кон палестинските области на Западниот брег на реката Јордан.

Израел протера 15 палестински затвореници од Западниот Брег

Вест - 15.10.2003

ЕРУСАЛИМ, 15 октомври (АП) - Израелската војска вчера нареди 15 палестински притвореници да бидат протерани од Западниот Брег, гест досега без преседан, додека поткрепена од воени хеликоперти и тенкови ги пребаруваше шверцерските тунели во бегалскиот камп Рафах во Газа.

Израелски војници навлегоа во палестинскиот бегалски камп

А1 - 14.10.2003

Израелски војници изминатата ноќ повторно навлегоа во палестинскиот бегалски камп во Рафах во Појасот Газа. Според палестински извори, најмалку 40 тенкови, оклопни возила и булдожери и два хеликоптери, навлегле во кампот од две страни наидувајќи на слаб отпор.

Нов израелско-палестински Нацрт-мировен договор за Блискиот Исток

Утрински - 14.10.2003

По повеќе од две години тајни преговори ЕРУСАЛИМ - Група израелски и палестински политичари, активисти за човекови права и интелектуалци, изјавија дека постигнале договор за нов нацрт мировен договор, по повеќе од две години тајни преговори. Преговарачите не се од ниту една влада.

Јорданскиот крал бара итно воспоставување палестинска држава

А1 - 13.10.2003

Јорданскиот крал Абдула Втори денеска повика на „итна, видлива акција“ за воспоставување палестинска државност, израелска безбедност и напредок на Блискиот Исток. Арапско-израелскиот судир е главна причина за нестабилност и регрутен центар за екстремисти и глобален тероризам, оцени кралот Абдула, ...

Во урнатини претворени четириесетина куќи

Утрински - 13.10.2003

Заврши најголемата израелска воена операција во Газа ГАЗА СИТИ - Израелската армија ја оконча дводневната воена кампања во јужниот дел на појасот Газа,а Палестинците конечно ја окончаа борбата за моќ меѓу ветеранот и лидерот Јасер Арафат и неговиот премиер Ахмед Куреи.