TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРЕМИЕРОТ НА ГОСТИ, ДОМАЌИНОТ БЕЗ ФИСКАЛНА

Вечер Прес - 26.09.2004

Премиерот Хари Костов решил да олабави од политиката и децентрализацијата и се упатил во неколку гостиварски фирми за лично да се запознае со проблемите со кои се соочуваат новопечените бизнисмени. Па така , завчера тој беше гостин на “Доломит Вардар", мал погон на пропаднатиот гигант “Силика" кој ...

Костовски ќе дејствува преку Граѓанското движење на Македонија

Утрински - 25.09.2004

Независниот пратеник не прифати раководство во Координативното тело ?Во кампањата или антикампањата за референдумот активно ќе дејствувам преку Граѓанското движење на Македонија", изјави вчера независниот пратеник Трифун Костовски кој, ценејќи ја сеопштата политичка ситуација, одлучил да не прифати ...

Костовски нема да го предводи тимoт за референдумот

А1 - 24.09.2004

Пратеникот Трифун Костовски дефинитивно ја одби понудата на опозицијата да го води нивниот тим во кампањата за референдумот против територијалната поделба. Тој останува верен на своето Граѓанско движење за Македонија. „Имајќи во обзир севкупниот амбиент сепак решив да останам доследен на движењето ...

Костовски набргу ќе соопшти дали ќе учествува во кампањата за референдум

Утрински - 24.09.2004

По изјавите на СМК и на Граѓанското движење на Македонија "Ќе ги послушам сите изнесени мислења во јавноста околу мојата партиципација во Координативното тело за референдум и набргу ќе го соопштам мојот став", изјави вчера за ?Утрински весник" Трифун Костовски.

Костовски: Фудбалерите го осрамотија клубот

Време - 24.09.2004

ФУДБАЛ Управата на Вардар апсолутно стои зад тренерот Жилдо Родригес, вели Атанас Костовски, портпарол на најтрофејниот клуб во Македонија, по дебаклот на „црвено-црните“ завчера во мечот од соседското дерби во Купот со Работнички Кометал (0-3). - Виновни не се тие на клупата и на трибините.

Костов не планира скорешна реконструкција на Владата

Утрински - 24.09.2004

Мини-турнеја на првиот човек на Владата во повеќе гостиварски фирми Со изјавите на поединци за состојбата по референдумот не се создава клима за привлекување странски капитал АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Премиерот Хари Костов вчера, за време на посетата на неколку фирми во Гостивар, изјави дека нема ...

Премиерот за момент и се посвети на економијата

Дневник - 24.09.2004

ХАРИ КОСТОВ ВО ГОСТИВАР Премиерот Хари Костов вчера во Гостивар се сретна со сопствениците на фирмите "Вардар-Доломит", "Декон" и "Фејзи" бидејќи решил за момент да заборави на политиката и да види што се случува во економијата. - Мислам дека предолго се занимаваме со децентрализации и со политики.

ТРИФУН КОСТОВСКИ НЕ САКА ДА БИДЕ ЛИДЕР НА КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ..ПЕТРОВ СЕ ПЛАШИ ОД ФАЛСИКИФИКАТ

Канал5 - 24.09.2004

Трифун Kостовски ретерира, одлучил да не ја води кампањата за референдум на опозициското координативно тело, а нема ни да биде дел од него. Ваквиот став на Kостовски следи по оградата на Граѓанското здружение на кое што му припага, дека неговата одлука Трифун Kостовски ретерира, одлучил да не ја ...

Политиката настрана, на ред е економијата

Време - 24.09.2004

КОСТОВ ПОСЕТИ ТРИ ГОСТИВАРСКИ ФИРМИ Александра К. Мишовска Предолго расправавме за прашањата поврзани со децентрализацијата и други политики и јас лично сакав да се запознаам со дел од домашните претпријатија. Вака премиерот Хари Костов ја образложи вчерашната посета на три гостиварски фирми.

Костов во посета на економски капацитети во Гостивар

А1 - 23.09.2004

Две некогаш пропаднати гостиварски фирми, кои сега успешно работат за извоз и една мала семејна фабрика за сирење денеска имаа необичен гостин. Лично премиерот. Вели, дошол оти мисли дека владата предолго се занимава со политика и децентрализација па сакал лично да се запознае со проблемите на ...

Костовски нема донесено одлука дали да го води тимот за референдумот

А1 - 23.09.2004

Пратеникот Трифун Костовски се уште нема донесено конечна одлука дали да ја прифати понудата на опозицијата да го води нивниот тим во кампањата за референдумот против територијалната поделба или да остане верен на своето Граѓанското движење на Македонија кое се реши за самостоен настап.

Нема раскол на релација Костовски - Граѓанско движење на Македонија

Утрински - 23.09.2004

Невладина асоцијација просветителски, преку †антикампања", ќе им објаснува на граѓаните што е референдум Доколку Костовски прифати да раководи со Координативното тело, Граѓанското движење на Македонија ќе ја почитува неговата одлука КАТИЦА ЧАНГОВА ?Нема несогласувања или некакви проблеми на ...

Самостојно во кампањата

Дневник - 23.09.2004

ГРАЃАНСКО ДВИЖЕЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА Граѓанското движење за Македонија се залага да успее референдумот против Законот за територијалната организација, но нема да им се придружи на партиите во опозицискиот блок. Интелектуалците-членови на Движењето нема да водат политичка кампања, туку со објаснување ќе ...

Трифун нема да учествува во кампањата на опозицијата

Време - 23.09.2004

ГРАЃАНСКОТО ДВИЖЕЊЕ ТВРДИ Во Граѓанското движење за Македонија нема раскол, Трифун Костовски може самостојно да настапува во кампањата на опозицијата, но не значи дека ставовите што ќе ги кажува таму се и наши. Ова на вчерашната прес-конференција го рече претседателката на движењето Гордана ...

Хари Костов во посета на Гостиварско

Канал5 - 23.09.2004

„Малку да здивнеме од децентрализации и да и посветиме поголемо внимание на македонската економија.“ Со ваква идеја премиерот Хари Костов денеска појде во Гостивар за да ги посети 3 те надежни економски капацитети. Првиот е рестартираниот погон на „Малку да здивнеме од децентрализации и да и ...

МИНИСТЕРСКА СРЕДБА КАЈ ХАРИ КОСТОВ ПОСЛЕДНИ ПОДГОТОВКИ ЗА ПРАШАЛНИКОТ

Вечер Прес - 23.09.2004

Во кабинетот на премиерот Хари Костов, вчера се одржа министерска средба посветена на Прашалникот од Европската комисија што на први октомври ќе &"241; биде предаден на владата. Костов и вицепремиерката Радмила Шеќеринска, одржаа состанок со координаторите задолжени за поглавјата од Прашалникот, на ...

Граѓанското движење нема да учествува во Координативното тело

А1 - 22.09.2004

Граѓанското движење на Македонија денеска го потврди ставот дека нема да учествува во Координативното тело на здружената опозиција, кое треба да ја осмисли кампањата за референдумот, без разлика дали нивниот член Трифун Костовски ќе се реши да застане на чело на ова тело.

Референдумот не одлучува само за општините, туку и за фотелјата на Костов

Утрински - 22.09.2004

Дали премиерот само ги одработува решенијата на двата најмоќни коалициски партнера? Без разлика кој ќе биде нов лидер на СДСМ, освен Бучковски, Костов ќе си го одработи мандатот до 2006 година Борис Георгиевски Дисонантните и крајно спротивставени тонови што доаѓаат изминативе недели од Владата ...

Трифун Костовски е само член на граѓанското движење и здружението не може да се поистоветува со неговата личност, велат ...

Канал5 - 22.09.2004

Според нив во движењето не постоел никаков раскол, како што тврделе некои медиуми. Напротив, велат Силјановска и Марковиќ, Костовски потврдил оти е член на здружението и дека се согласува со сите одлуки на Централниот одбор, а неговото поврзување со Според нив во движењето не постоел никаков ...

Кабинетот на Костов ја демантира, а СДСМ ја потврдува смената на Буџаку

А1 - 21.09.2004

Извори во кабинетот на премиерот Костов ја негираат информацијата дека Костов сериозно размислува да го смени министерот за транспорт и врски Буџаку. Без да објаснат зошто, во кабинетот на Костов тврдат дека тој не ја подготвува смената на Буџаку.

Спротивставени ставови меѓу Костовски и Граѓанското движење

А1 - 21.09.2004

Граѓанското движење на Македонија можно е да се огради од својот основач пратеникот Трифун Костовски доколку тој прифати да ја предводи кампањата за референдумот против територијалната поделба во име на здружената опозиција, дознава А1.

Буџаку ќе "лета" од Кабинетот на Костов?

Дневник - 21.09.2004

кадровски промени во ВЛАДАТА Владини извори велат дека премиерот ќе побара реконструкција на Буџаку најдоцна до Нова година Премиерот Хари Костов планира најдоцна до Нова година да го смени министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку, дознава "Дневник".

Премиерот ќе го проветри кабинетот, прв ќе лета Буџаку

Време - 21.09.2004

ПО РЕФЕРЕНДУМОТ Александра М. Митевска Премиерот Хари Костов планирал мала реконструкција на Владата по референдумот, а пред новогодишните празници, тврдат за „Време“ владини извори. Речиси извесно е дека Агрон Буџаку од ДУИ ќе биде сменет од министерската функција во ресорот транспорт и врски.

СДСМ ја трампа Илинка за Буџаку

Вест - 21.09.2004

НОВО ПАЗАРЕЊЕ ВО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА Трампата би значела Агрон Буџаку да биде прв диплиомат во Владата, а актуелниот министер Илинка Митрева да се прекомандува за амбасадор во француската метропола. Испразнетото место на Буџаку во Транспорт и в Најголемата партија во владината коалиција СДСМ ...

Постигнат компромис за кампањата за референдумот

А1 - 20.09.2004

По првичните искрења и несогласувања, здружениот опозициски блок постигна согласност да формира заеднички тела кои треба да ја водат кампањата за референдумот против територијалната поделба, дознава А1. Договорот на опозицијата е кампања да се води на две нивоа, политичко и техничко, нешто слично ...

Опозицијата помогна за спас на Владата

Дневник - 20.09.2004

КАБИНЕТОТ НА КОСТОВ ЈА ПРЕЖИВЕА ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА Собранието и даде доверба на Владата. Против кабинетот на премиерот Костов гласаа 22, а "за" 67 пратеници. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, не гласаше, иако беше присутен на седницата, исто како и Ганка Самоиловска-Цветанова, Сашко ...

Владата, очекувано, спаси глава

Утрински - 20.09.2004

По жолчна целодневна дебата, во саботата на полноќ Собранието со гласање го отфрли барањето за изгласување недоверба на Кабинетот на Костов Кабинетот на премиерот Хари Костов, како и што се очекуваше, го преживеа првото скенирање пред Собранието и пред целата македонска јавност, и точно на полноќ ...

Костов: Георгиевски и Џафери градат ѕидови

Утрински - 20.09.2004

ОДБРАНА "На Македонија на 15 септември 2002 година не и се случи никаков терористички напад или некој друг трагичен настан, туку се ослободи од работењето на ВМРО-ДПМНЕ и на ДПА кое се одликува со диктатура, насилство, мито и корупција.

Опозиција без доверба

Дневник - 20.09.2004

коментар Може да се покаже дека не биле џабе потрошени парите - како што оцени премиерот Костов - за да се организира ујдурмата наречена интерпелација. Владата доби доверба од пратениците, нешто што и врапчињата (не само од ВМРО-ДПМНЕ) го знаеја, ама опозицијата сериозно си ја разниша довербата во ...

Опозицијата немоќна пред кабинетот на Костов

Време - 20.09.2004

РАСПРАВА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Сунчица Стојановска Премиерот Хари Костов ќе продолжи да ја раководи Владата, бидејќи за недоверба на неговиот кабинет се изјаснија само 22 пратеници, а 67 беа против, на гласањето во Собранието, завчера на полноќ.

Хари останува премиер

Вест - 20.09.2004

СОБРАНИЕТО И ИЗГЛАСА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА Со 67 гласови против менување на Владата, а 22 "за" (оние на опозиционите пратеници) и ниту еден воздржан, Костов ја победи иницијативата за недоверба што му ја поднесоа 24 пратеници од парламентот Владата на премиерот Хари Костов го преживеа прексиноќешното ...