TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: Излези, Никола, право на балкон да си го видиш црвениот картон

Вест - 27.01.2013

Опозициската коалиција „Сојуз за иднината" вчера одржа голем протестен марш од скопската населба Тафталиџе до зградата на МВР , како што вели, за вистината и против партиско-полициската држава.

ФОТО: Црвенковски со автобуси носи луѓе во Скопје за да не му пропадне протестот

Сител - 27.01.2013

За да протестираат денес низ скопските улици, СДСМ организира автобуси со кои членството пристигнa во главниот град. Маршот ќе започне напладне од крстосницата на улица „Брадфордска“ со улица „Јуриј ...

ФОТО: Граѓаните ниту денес не го поддржаа Црвенковски

Курир - 27.01.2013

Празни улици наместо отпор. Мала група поддржувачи наместо реки од луѓе. Ниту денешниот протест не му покажува на Црвенковски дека народот го поддржува и му верува.

ВИДЕО Црвенковски: Излези Никола право на тераса и поздрави го народот што гласа

+инфо - 27.01.2013

Што беше, беше. Доста е! Се разгоре слободарскиот дух на овој народ против киндаперите на нашата држава. Триесет и четири дена ширум Македонија ечи, грми гласот на народот, рече лидерот на СДСМ, ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Излези Никола на балкон да си го видиш црвениот картон

А1 On - 27.01.2013

Бранко Црвенковски на протестниот марш рече дека на граѓаните не им било дозволено да дојдат и да го изразат својот револт пред зградата на МВР и затоа рече тука сме токму пред зградата на ...

ФОТО: Поради мала поддршка, Црвенковски со автобуси го носи членството во Скопје

Курир - 27.01.2013

Откако се соочи со мал број на поддржувачи од посебни градови, па и Скопје, Црвенковски се врати на својата стара тактика.

Бранко се одлучи за Грујо

Нова ТВ - 27.01.2013

Бранко Црвенковски ја одби иницијативата на претседателот Иванов за формирање на независна експертска комисија која би требало да ги истражи случувањата од 24 декември “Одлуката на Црвенковски е ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Излези Никола право на тераса и поздрави го народот што гласа, излези на балкон да го видиш ...

Либертас - 27.01.2013

Бранко Црвенковски на протестниот марш рече дека на граѓаните не им било дозволено да дојдат и да го изразат својот револт пред зградата на МВР и затоа рече тука сме токму пред зградата на ...

Црвенковски: Излези Никола право на балкон да го видиш црвениот картон

Sky - 27.01.2013

7 години не третиравте како глувци за тестирање на вашите експерименти. ДОСТА Е рече лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на денешниот марш против полициската диктатура, пред повеќе од 30 илјади ...

Фото: Граѓаните повторно не го поддржаа Црвенковски

Денешен - 27.01.2013

Граѓаните ниту денес не го поддржаа Црвенковски. Наместо отпор имаше празни улици и мала група поддржувачи. С е помала е поддршката која граѓаните му ја даваат на СДСМ и на лидерот на партијата.

(ВИДЕО) Црвенковски: Излези Никола на тераса да го видиш народот што гласа

Бриф - 27.01.2013

- Излези Никола право на тераса и поздрави го народот што гласа! – повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на протестот што заврши пред зградада на МВР.

Фото: Поради мала поддршка Црвенковски со автобуси го носи членството во Скопје

Денешен - 27.01.2013

Откако се соочи со мал број на поддржувачи од посебни градови, па и Скопје, Црвенковски се врати на својата стара тактика.

Црвенковски: Што беше, беше. Доста е!

Фактор - 27.01.2013

-Што беше, беше. Доста е! Се разгоре слободарскиот дух на овој народ против киндаперите на нашата држава. Триесет и четири дена ширум Македонија ечи, грми гласот на народот.

Нападот на Ахмети врз Црвенковски, изборна математика?!

Либертас - 27.01.2013

Најновата изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, упатена лично кон опозицискиот лидер Бранко Црвенковски дека бил „мајстор за кризи“ во врвот на владејачката албанска партија ја толкуваат само како ...

За ќеиф на Б.Ц. Заев ја испразни Струмица

Вечер Прес - 27.01.2013

ДО 16 ФЕВРУАРИ ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ БРАНКО ОДИ НА ИЗБОРИ За да протестира денес по скопските улици, СДСМ организира автобуси со кои членството пристигна на протестите во главниот град Се помал е бројот на ...

Црвенковски: Доста е, потребни се фер и предвремени избори

Н.Македонија - 27.01.2013

Неколку илјади луѓе излегоа на денешните опозициски протести во Скопје. Маршот за вистината против партиско – полициската држава, како што велат од опозициската коалиција „Сојуз за иднината“.

Ниту ЕУ не го премисли СДСМ за ултиматумот

Дневник - 26.01.2013

И по средбата Црвенковски-Филе, на која била истакната потреба од омекнување на ставовите во партијата, социјалдемократите децидни дека единствен излез од кризата се само предвремени парламентарни ...

Ахмети во жесток напад на Црвенковски

Утрински - 26.01.2013

Мајсторот за „Рамковниот“ стана мајстор за кризи, изјави лидерот на ДУИ за својот некогашен политички партнер „Мајстор за создавање политички кризи“ - вака лидерот на ДУИ Али Ахмети го оквалификува ...

Ахмети: Голема грешка ќе биде ако СДСМ ги бојкотира изборите

+инфо - 26.01.2013

Според лидерот на ДУИ, социјалдемократите ќе направат голема грешка ако опстојат на одлуката да ги бојкотираат изборите.

Ахмети - СДСМ греши што ги бојкотира локалните избори

Inpress - 26.01.2013

Скопје, 26. јануари 2013 (ИНПРЕС) Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмет, смета дека опозициската СДСМ ќе направи голема грешка доколку ги бојкотира претстојните локални избори.

Ахмети: Црвенковски е мајстор за создавање на кризи

Курир - 26.01.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека Бранко Црвенковски создава криза за да си го подобри рејтингот. Во изјава за Алсат М, Ахмети го нарекува неговиот некогашен коалициски партнер „мајстор за ...

Ахмети: голема грешка е ако СДСМ ги бојкотира изборите

МКД - 26.01.2013

Мислам дека господинот Црвенковски е мајстор за создавање кризи, изјави Али Ахмети за Алсат М телевизија. Според лидерот на ДУИ, социјалдемократите ќе направат голема грешка ако опстојат на одлуката ...

Ахмети: Голема грешка е ако СДСМ не оди на избори

Нетпрес - 26.01.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмет, кој е дел од владината коалиција, смета дека опозициската СДСМ ќе направи голема грешка доколку ги бојкотира претстојните локални избори.

Ахмети: Црвенковски е мајстор за кризи

Сител - 26.01.2013

Црвенковски е мајстор за кризи. Лидерот на ДУИ во изјаваз а Алсат коментира дека политчката криза која ја создаде опозицијата е дел од тактиката на Црвенковски за да си го покачи очајниот рејтинг ...

Ахмети: Голема грешка е ако СДСМ не оди на избори

Точка - 26.01.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмет, кој е дел од владината коалиција, смета дека опозициската СДСМ ќе направи голема грешка доколку ги бојкотира претстојните локални избори.

Ахмети: Црвенковски создава криза за да си го подобри рејтингот

Денешен - 26.01.2013

Бранко Црвенковски создава криза за да си го подобри рејтингот, смета лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Во изјава за Алсат М, Ахмети го нарекува неговиот некогашен коалициски партнер „мајстор за создавање ...

Ахмети: Црвенковски е мајстор за кризи

24 Вести - 25.01.2013

Ахмети ќе вмеша прсти во политичката криза во обид да се најде решение. Лидерот на ДУИ од Виена порача дека неговата партија ќе се вмеша во кризата за да најде излез.

Младеновски: „Минута до 12“ за промени во СДСМ

А1 On - 25.01.2013

„Минута до 12“ е насловот на активноста на исклулениот од СДСМ, Михаил Младеновски и групата која се нарекува „младите социјалдемократски сили“ во пресрет на локалните избори, со која како што велат ...

Младеновски: Црвенковски нема поддршка од членството

Сител - 25.01.2013

„Минута до 12“ е насловот на третата последователна активност на младите социјалдемократски сили во пресрет на локалните избори, со која како што велат сакаат симболично да покажат дека е дојдено ...

Ахмети: Црвенковски е мајстор за кризи - се е тактика за подобар рејтинг

Press24 - 25.01.2013

Ахмети ја повика опозицијата да се врати во законодавниот дом, пред 16 февруари кога и истекува рокот за поднесување на кандидатските листи. Лидерот на ДУИ Али Ахмети со остри критики до Црвенковски.

Ахмети за Црвенковски: Тој е мајстор за создавање кризи

А1 On - 25.01.2013

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, во тој контекст упати остри критики до лидерот на социјалдемократите, Бранко Црвенковски. Во изјава за Алсат Ахмети вели дека Црвенковски е мајстор за создавање ...

ВИДЕО: Ѓорчев го нарече премиерот Никола Црвенковски

А1 On - 25.01.2013

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев од говорницата во Собранието го прекрсти премиерот, од Никола Груевски, во Никола Црвенковски, што предизвика смеа кај неговите колеги пратеници.

ВИДЕО Ѓорчев го нарече премиерот Никола Црвенковски

+инфо - 25.01.2013

Гафот што го направи пратеникот Влатко Ѓорчев од собраниската говорница ги насмеа неговите колеги. Преокупираноста со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски си го направи своето.

ФОТО: „Минута до 12, време е Бранко да си оди“

Курир - 25.01.2013

„Минута до 12“ е насловот на третата последователна активност на младите социјалдемократски сили во пресрет на локалните избори, со која како што велат сакаат симболично да покажат дека е дојдено ...

Црвенковски бара поддршка од оние против чии интереси работи

Курир - 25.01.2013

Лидерот на СДСМ бара некој друг да ја реши напнатоста во политичката состојба која сам ја креираше и за тоа поставува и услов по најчувствителното прашање за Македонците.

„Минута до дванаесет“ за нова алтернатива на СДСМ

Република - 25.01.2013

Младите социјадемократи предводени од Миахел Младеновски на симболичен начин со транспарент „Минута до дванаесет“ покажаа дека треба да се случи нова алтернатива на СДСМ со социјалдемократска ...

(ВИДЕО) Ѓорчев се збуни: Никола…, кој беше Никола?

Бриф - 25.01.2013

Пратеникот Влатко Ѓорчев зборувајќи на расправа во Собранието, во недостаток на пратениците од опозицијата, го нарече својот премиер Никола Црвенковски, за малку, се исправи и кажа Груевски.

Минута до 12 е, време е Бранко да си оди!

Вечер Прес - 25.01.2013

Дојде времето кога македонскиот народ треба да направи промени на политичката сцена и да замине Бранко Црвенковски од СДСМ.

Ахмети со речникот на Груевски кон Црвенковски

Бриф - 25.01.2013

- Мислам дека господинот Црвенковски е мајстор за создавање кризи – изјавил лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во изјава за Алсат.

ВИДЕО: Влатко Ѓорчев го нарече премиерот Никола Црвенковски

Либертас - 25.01.2013

Пратеникот од владејачката ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев често се занимава со ликот и делото на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Али Ахмети: Црвенковски прави криза за да го подобри рејтингот

Република - 25.01.2013

Лидерот на ДУИ Ахмети во изјава за АЛСАТ - М го прозва Бранко Црвенковски дека ја режирал последната криза во земјава со цел да го има во јавноста и да си го поврати рејтингот.

Еве што порачува СДММ

Денешен - 25.01.2013

„Минута до 12“ е насловот на третата последователна активност на младите социјалдемократски сили во пресрет на локалните избори, со која како што велат сакаат симболично да покажат дека е дојдено ...

Фијаското очекувано, ќор-сокакот уште потемен

Утрински - 24.01.2013

За експертите, неуспехот на лидерската средба бил предвидлив. Тие проценуваат дека ќе биде неопходно меѓународно медијаторство за Македонија Фијаското на лидерската средба меѓу премиерот и прв човек ...

Ќе станат ли независните листи алтернатива на СДСМ?

Утрински - 24.01.2013

Доколку СДСМ се реши за бојкот, ВМРО-ДПМНЕ во моментов во македонскиот блок нема сериозен опозиционер кој ќе и' парира По најавата на премиерот Никола Груевски дека ќе се одржат локални избори, ...

Има надеж

Дневник - 24.01.2013

Мојот оптимизам го темелам на фактот дека барањата што ги поставува опозицијата, се стари неколку месеци и власта одамна ги има анализирано.

Следниот потег на опозицијата

Утрински - 24.01.2013

Роберт Несими Точно пред две недели, во време кога ја пишував претходната колумна за овој весник, СДСМ имаше поставени низа услови за учество во годинешните локални избори, а се чекаше на одговор од ...

Власта си нарача опозиција

Утрински - 24.01.2013

Ерол Ризаов Две работи станаа сосема јасни од средбата меѓу лидерите на власта и на опозицијата, Никола Груевски и Бранко Црвенковски.

Политичка криза за да се скрие или за да се помогне решението за името?

Капитал - 24.01.2013

Лидерската средба Груевски-Црвенковски не успеа, на прв поглед од добро познати причини, но дали второто читање на изјавите на двајцата лидери по средбата открива дека со својата улога во политичката ...

СДСМ ги радува Грците, ги налути Македонците

Курир - 24.01.2013

Во период кога создава вештачка криза во внатрешната политика во Македонија, опозицискиот лидер Бранко Црвенковски кризата ја пренесува и надвор од границите.

И името стана заложник на предизвиканата криза

МКД - 24.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски веднаш по неуспешната лидерска средба ја повлече бланко-поддршката што одамна му ја даде на Никола Груевски , лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на решение за името.

Бранко Црвенковски стана хит во грчките медиуми

Сител - 24.01.2013

Дека изјавите на Црвенковски и СДСМ одат единствено во корист на Грција потврдува тоа што се вистински хит во грчките медиуми.

Власта да понуди истрага, опозицијата да се откаже од избори

Н.Македонија - 24.01.2013

Има многу можности да се постигне компромис, само треба политичарите да имаат волја за тоа, коментираат аналитичарите. Според нив, двајцата лидери се многу далеку од договор, покажале ригидни ставови ...

Колапс на политичкиот дијалог

Утрински - 23.01.2013

Груевски го обвини својот политички ривал дека настапил со ултиматум, Црвенковски тврди дека не е можен договор без предвремени парламентарни избори Нема договор по вчерашната лидерска средба на ...

Јанкуловски: Црвенковски никогаш не чувствува одговорност

Канал5 - 23.01.2013

Ултимативните изјави на Бранко Црвенковски стануваат кобни за неговата партија но и за државата. Македонската експертска јавност негативно ја толкува и вчерашната изјава на Црвенковски за проблемот ...

Што по лидерската Груевски-Црвенковски?

24 Вести - 23.01.2013

На кој пат е Македонија по вчерашната лидерска средба на Груевски со Црвеновски? Аналитичарот Мерсељ Биљали смета дека земјата и народот се заложници на деструктивната политика и на двајцата.

ВМРО-ДПМНЕ подготвена за дијалог, СДСМ за ултиматуми

Дневник - 23.01.2013

На средбата немало простор за преговори затоа што Црвенковски јасно му рекол на Груевски: прифати или остави. Kога нема простор за што да се преговара, воопшто не требаше ниту да се најавуваат ...

Пропадната надеж

Утрински - 23.01.2013

Гордана Дувњак Само наивните и политички неупатените во нашите македонски состојби можеа да помислат дека е можно да дојде до некаков договор меѓу опозицискиот СДСМ и владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Црвенковски И СДСМ во грчките медиуми

МРТ - 23.01.2013

Сите грчки медиуми и интернет портали секојденевно одвојуваат голем простор за како што велат “политичката криза во Македонија”, јавува дописиникот на МРТ од Атина.

Неуспешна лидерска поради ултиматумот на СДСМ

Сител - 23.01.2013

Oчекуван исхот без резултат. Вака политичките аналитичари го оценуваат вчерашниот прв обид на Груевски и Црвенковски да најдат решение за политичката криза.

Црвенковски и опозицијата се вистински хит во грчките медиуми

Press24 - 23.01.2013

Сите грчки медиуми и интернет портали секојдневно одвојуваат неверојатно огромен простор за како што велат “политичката криза во Македонија”, јавува дописникот на Нетпрес од Атина Секојдневно се ...

Црвенковски хит во грчките медиуми

Курир - 23.01.2013

Дека изјавите на Црвенковски и потезите на СДСМ се единствено во корист на Грција, потврдува и фактот што токму тие се вистински хит во грчките медиуми.

Црвенковски повторно заигра за Грција

Нетпрес - 23.01.2013

Нов момент во стратегијата на Бранко Црвенковски со кој повторно игра во полза на Грција и му дава алиби на нашиот јужен сосед во спорот за името.

Црвенковски повторно заигра за Грција

Курир - 23.01.2013

Нов момент во стратегијата на Бранко Црвенковски со кој повторно игра во полза на Грција и му дава алиби на нашиот јужен сосед во спорот за името.

Црвенковски и СДСМ се повторно хит во грчките медиуми!

Нетпрес - 23.01.2013

Сите грчки медиуми и интернет портали секојдневно одвојуваат неверојатно огромен простор за како што велат “политичката криза во Македонија”, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Талат Џафери: Не ни се потребни предвремени избори, опозицијата да се врати во Собрание

МКД - 23.01.2013

Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, денеска изјави дека партијата останува на ставот дека на Македонија не ѝ се потребни предвремени парламентарни избори.

Црвенковски повторно заигра за Грција

Сител - 23.01.2013

Нов момент во стратегијата на Бранко Црвенковски со кој повторно игра во полза на Грција и му дава алиби на нашиот јужен сосед во спорот за името.

Црвенковски повторно работи за туѓи интереси

Денешен - 23.01.2013

Нов момент во стратегијата на Бранко Црвенковски со кој повторно игра во полза на Грција и му дава алиби на нашиот јужен сосед во спорот за името.

Црвенковски коментиран по грчките медиуми

Денешен - 23.01.2013

Сите грчки медиуми и интернет портали секојдневно одвојуваат неверојатно огромен простор за како што велат “политичката криза во Македонија”, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Црвенковски му праќа порака на Самарас, да не се грижи многу, зашто тој му стои на располагање!

Вечер Прес - 23.01.2013

- Ова е доказ дека во СДСМ не постои заеднички став по крупните државни и национални прашања. СДСМ покажа дека е партија која донесува ад-хок ставови и со оваа последна изјава, Црвенковски му праќа ...

Црвенковски и Груевски во длабоки ровови

Н.Македонија - 23.01.2013

За жал, по вчерашниот ден немаше ниту минимален напредок во форма „се договорија да се договорат“, бидејќи Црвенковски и Груевски не ја споменале ниту можноста за нова средба ЕДЕН ЧАС ДРЖ - НЕ ДАЈ ВО ...

Средбата Груевски - Црвенковски ќе се одржи во 13.30 ч.

Утрински - 22.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на СДСМ ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на претстојните избори Премиерот и претседател на ...

Почна средбата Груевски - Црвенковски

24 Вести - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Почна средбата Груевски - Црвенковски

Канал5 - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Средбата Груевски - Црвенковски заврши без договор

Утрински - 22.01.2013

Премиерот истакна дека Црвенковски настапил со ултиматум и го повторил барањето за превремени парламетарни избори заедно со локалните, што за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо Не е постигнат никаков договор ...

Предвремени избори, епизода 74

Дневник - 22.01.2013

Многу добро се сеќавам на периодот пред распишување на предвремените парламентарни избори во 2011 година. Тогаш опозицијата, многу слично како и денес, се обиде да креира парламентарна криза за да ...

Груевски и Црвенковски да се реални заради интересите на Македонија

Дневник - 22.01.2013

Двајцата лидери своите позиции ќе ги бранат од името на евро-интеграциите. Експертите велат дека не е реално СДСМ сега да бара предвремени избори, а ВМРО-ДПМНЕ како власт ќе мора да даде гаранции ...

Ќе се сретнат!

Утрински - 22.01.2013

Лидерите на двете најголеми партии во Клубот на пратениците ќе бараат излез на политичката криза По серијата пораки испратени по медиумите, претседателот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола ...

СДСМ бара избори веднаш, ВМРО-ДПМНЕ е за 2014

Утрински - 22.01.2013

За партиите на Груевски и на Ахмети поприфатливо би било вонредни парламентарни избори да се одржат во 2014 година, заедно со изборите за претседател на државата Татjана Поповска СДСМ инсистира ...

Груевски и Црвенковски на лидерска средба

24 Вести - 22.01.2013

Премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе седнат на заедничка маса во обид да најдат излез од политичката криза.

Средба Груевски - Црвенковски

Телма - 22.01.2013

Денеска ќе има лидерска средба. Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ја прифати поканата што му ја упати премиерот Hикола Груевски.

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

Вест - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, за надминување на полтичката криза.

Пропадна лидерската средба

24 Вести - 22.01.2013

Нема договор за излез од политичката криза. Лидерите на двете најголеми партии во земјава Никола Груевски и Бранко Црвенковски остануваат вкопани во своите позиции.

Мразот меѓу Груевски и Црвенковски ќе се „топи“ постепено?

Deutsche Welle - 22.01.2013

Аналитичарите не се изненадени од „фијаското“ на лидерската средба помеѓу Никола Груевски и Бранко Црвенковски, но не очекуваат дека тука е крајот на преговорите за излез од политичката криза.

Ако нема парламентарни избори опозицијата не прифаќа одговорност за името

Канал5 - 22.01.2013

По денешната неуспешна лидерска средба екс претседателот Црвенковски објави уште една контроверзна позиција на неговата партија.

Лидерската средба Груевски Црвенковски заврши без успех

Канал5 - 22.01.2013

Нема договор - Црвенковски инсистирал на ултиматумот за предвремени парламентарни избори. Груевски потврди дека и без СДСМ локални избори ќе има бидејќи тие не се единствената опозиција во Македонија.

Неуспешна лидерска средба

Телма - 22.01.2013

Не успеа обидот лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски преку дијалог да најдат излез од политичката криза.

Интегралните изјави на Груевски и Црвенковски по денешната средба

Телма - 22.01.2013

,,Телма" во ова издание на Вести+ ги објавува интегралните изјави што на новинарите им ги дадоа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Бранко Црвенковски, по нивната денешна едночасовна ...

Лидерски дебакл

24 Вести - 22.01.2013

Дојдоа, се видоа, се напија кафе и си замина, секој со својата позиција. Груевски и Црвенковски закопани во своите ровови. Само еден час им беше доволен да се констатира фијаското.

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

Канал5 - 22.01.2013

Како што изјави Груевски по едночасовната средба, Црвенковски настапил со ултиматум и го повторил барањето за одржување превремени парламетарни избори заедно со локалните, што за ВМРО-ДПМНЕ е ...

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

Дневник - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ сo лидерот на СДСМ за надминување на политичката криза.

Груевски и Црвенковски без договор поради ултиматумот на СДСМ

Дневник - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ со лидерот на СДСМ за надминување на политичката криза.

Груевски и Црвенковски не постигнаа договор

Deutsche Welle - 22.01.2013

На денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски не е постигнат никаков договор за надминување на политичката криза.

Почна средбата Груевски - Црвенковски

Дневник - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Средба Груевски - Црвенковски

Дневник - 22.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Денес лидерска средба Црвенковски - Груевски

Таратур - 22.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денес ќе остварат лидерска средба во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на ...

Неуспешен обид за надминување на кризата

Глас на Америка - 22.01.2013

Средбата Груевски - Црвенковски заврши без договор. Не успеа обидот со дијалог меѓу владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ да се излезе од политичката криза во Македонија по инцидентите во ...

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

Р.С.Европа - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката криза.

Почна лидерската средба Груевски-Црвенковски

Press24 - 22.01.2013

Во клубот на пратеници попладнево почна лидерската средба на Никола Груевски и Бранко Црвенковски. На средбата, двајцата лидери ќе се обидат да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на ...

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

МРТ - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката криза.

Средба Груевски- Црвенковски

Алфа - 22.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Груевски и Црвенковски денес на лидерска средба

Кајгана - 22.01.2013

Лидерска средба, на која премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ќе се обидат да најдат излез од политичката криза, ќе се одржи во вторник во Клубот на пратениците.

Средба Црвенковски-Груевски

+инфо - 22.01.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска во 13.30 часот ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на ...

Предвремени парламентарни нема, СДСМ останува на улиците

Кајгана - 22.01.2013

Нема договор по денешната средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, откако и двете страни останаа цврсто на своите ставови, едните со барање опозицијата да се ...

Средбата Груевски и Црвенковски заврши без договор

Inpress - 22.01.2013

Скопје, 22. јануари 2013 (ИНПРЕС) Денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката криза заврши без ...

Лидерската средба без договор, СДСМ останува на улиците

Таратур - 22.01.2013

Нема договор по денешната средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, откако и двете страни останаа цврсто на своите ставови, едните со барање опозицијата да се ...

Утре средба Груевски - Црвенковски

Нова ТВ - 22.01.2013

Премиерот Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.

Лидерска средба на Груевски и Црвенковски за политичката криза

Р.С.Европа - 22.01.2013

Лидерската средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, ќе се одржи денеска во Клубот на пратеници во Скопје.

Груевски и Црвенковски денеска на лидерска средба

Press24 - 22.01.2013

Лидерите на двете најголеми политички партии во Македонија, Никола Груевски и Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Груевски и Црвенковски на лидерска средба

Макфакс - 22.01.2013

Лидерска средба, на која премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ќе се обидат да најдат излез од политичката криза, ќе се одржи во вторник во Клубот на пратениците.

Започна лидерската Груевски-Црвенковски

Курир - 22.01.2013

Предмалку во Клубот на пратениците започна лидерската средба меѓу претседателот на македонската влада Никола Груевски и лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски.

Груевски и Црвенковски денеска на средба во Клуб на пратеници

Нетпрес - 22.01.2013

Лидерите на двете најголеми политички партии, претседателот на ВМРО ДПМНЕ и премиер Никола Груевски и претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во Клубот на пратеници со цел да ...

Предвремени избори, епизода 74

Курир - 22.01.2013

Многу добро се сеќавам на периодот пред распишување на предвремените парламентарни избори во 2011 година. Тогаш опозицијата, многу слично како и денес, се обиде да креира парламентарна криза за да ...

Груевски и Црвенковски денеска на лидерска средба

Капитал - 22.01.2013

Според вчера договореното, премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за излез од политичката ...

Лидерската ништо нема да реши, само ќе се скрши мразот

Макфакс - 22.01.2013

Закажаната лидерска средба меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски нема да даде некој грандиозен резултат, но добро е што македонските политичари ...

Со позитивна волја, Груевски и Црвенковски може да ја решат кризата

Нетпрес - 22.01.2013

Двајцата лидери на средбата во Клубот на пратеници денеска попладне најверојатно одат со некаква идеја за договор, сметаат аналитичарите.

ГАЛЕРИЈА Лидерската средба почна со 20 минути задоцнување

+инфо - 22.01.2013

Поради доцнењето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, лидерската средба во Клубот на пратеници во Скопје почна предмалку, со задоцнување од дваесетина минути.

ВИДЕО: Започна средбата Груевски – Црвенковски

А1 On - 22.01.2013

Со 20-минутно задоцнување започна лидерската средба. Освен лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, од страна на опозицијата, на средбата присуствуваат и генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров и ...

Почна лидерската средба Груевски – Црвенковски

Нетпрес - 22.01.2013

Штотуку започна лидерската средба помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски и претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски во Клубот на пратеници.

Почна лидерската средба Груевски-Црвенковски

Капитал - 22.01.2013

Во Клубот на пратеници тукушто пристигна премиерот и лидерот на ВМРО - ДПМНЕ, Никола Груевски (со задоцнување од петнаесетина минути во однос на договореното време - 13.30).

ГАЛЕРИЈА: Груевски и Црвенковски седнаа на заедничка маса

Press24 - 22.01.2013

Започна лидерската средба на Никола Груевски и Бранко Црвенковски. Црвенковски, од страна на опозицијата, на средбата присуствуваат и генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров и Јани Макрадули ...

Груевски и Црвенковски ги почнаа разговорите (ФОТО)

МКД - 22.01.2013

Претседателите на двете најголеми партии на Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ) и Бранко Црвенковски (СДСМ) во Клубот на пратениците во Скопје ги почнаа разговорите.

Почна средбата Груевски-Црвенковски

Таратур - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Црвенковски со ултиматум до Груевски: Предвремени парламентарни избори, или ништо!

Нетпрес - 22.01.2013

Штотуку заврши средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и опозицискиот лидер Бранко Црвенковски. Како што јави репортерот на Нетпрес, Црвенковски му поставил ултиматум на Груевски: или предвремени ...

Лидерската средба неуспешна

+инфо - 22.01.2013

Нема договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кажа претседателот на владејачката партија и премиер, Никола Груевски, кој предмалку излезе од салата каде малку повеќе од еден час се разговараше за барањата на ...

Нема договор, Црвенковски излегол со ултиматум

Курир - 22.01.2013

Црвенковски на лидерската средба дојде да поставува ултиматуми, а не да преговара. Ова го изјави премиерот Никола Груевски по кратката лидерска средба која попладнево се одржа во Клубот на пратеници, ...

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

Алфа - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ сo лидерот на СДСМ за надминување на полтичката криза.

Денес средба Груевски- Црвенковски за надминување на кризата

Кирилица - 22.01.2013

Денес средба Груевски- Црвенковски за надминување на кризата Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат ...

Лидерската средба без резултат

Макфакс - 22.01.2013

Нема договор по денешната средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски. Двете страни, како што јави репортерот на Макфакс, останале на истите позиции од претходно.

(ВИДЕО) Црвенковски: Од нашите услови не отстапуваме

А1 On - 22.01.2013

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, кажа дека премиерот Груевски на опозицијата и понудил да се вратат во Парламентот, што веднаш било одбиено, без да се исполнат условите за одржување на ...

Груевски и Црвенковски не се договорија ништо

МКД - 22.01.2013

Фијаско. Ова е заклучокот по едночасовната средба на лидерите на најголемите македонски политички партии Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ) и Бранко Црвенковски (СДСМ).

Димовски: Нема да се зачудам ако Црвенковски во мачо-стил се откаже од барањата

А1 On - 22.01.2013

Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, има огромна резерва кон потребата за распишување вонредни избори без за тоа да има институционални, функционални и системски ...

Неуспешно заврши лидерската средба Груевски-Црвенковски

Капитал - 22.01.2013

Лидерската средба меѓу премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, заврши неуспешно.

Божиновски: Зошто имаме влада, ако опозицијата ги избира министрите

Курир - 22.01.2013

Опозицијата да излезе на локални избори и доколку освои повеќе советници од владејачката партија легитимно може да побараат предвремени парламентарни избори на есен или другата пролет, смета ...

(ВИДЕО) Груевски: И да не оди СДСМ на избори има и друга опозиција

А1 On - 22.01.2013

Премиерот Никола Груевски кажа дека средбата не вродила со никаков резултат затоа што бил соочен со ултиматумот на СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните.

Груевски ја чека опозицијата во Собрание, Црвенковски не отстапува од отпорот

+инфо - 22.01.2013

СДСМ не се враќа во парламентот и нема да оди на локални избори ако не се одржат и предвремени парламентарни избори, а ВМРО-ДПМНЕ бара опозицијата да се врати во Собранието, па таму да се разговара ...

Предвремени парламентарни нема, СДСМ останува на улиците

Макфакс - 22.01.2013

Нема договор по денешната средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, откако и двете страни останаа цврсто на своите ставови, едните со барање опозицијата да се ...

ВИДЕО Што рекоа Груевски и Црвенковски за лидерската средба

+инфо - 22.01.2013

По денешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Бранко Црвенковски и Никола Груевски, двајцата останаа на своите цврсти позиции.

Општинските ограноци со свои видувања по средбата Груевски- Црвенковски

OhridNews - 22.01.2013

Сериозна власт на ваква криза би требало сериозно да одговори. За жал не станува збор за сериозна власт која сериозно и пристапува на настанатата состојба во која се наоѓа земјата, вели пратеникот од ...

ВИДЕО: Груевски во 2004-та го стави државниот пред личниот интерес

Курир - 22.01.2013

Ниту кариерата на градоначалниците, ниту желбата на членството, а ни средбата со премиерот, не го натераа Црвенковски да отстапи од бојкот на локалните избори.

Денеска лидерска средба Груевски-Црвенковски

Курир - 22.01.2013

Никола Груевски, премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе се сретне со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Црвенковски гледа дека нешто се случува во спорот со името

Макфакс - 22.01.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, нема информации за тоа што се случува во преговорите за спорот околу името на Македонија, што постои со Грција, но вели дека е очигледно оти нешто се случува.

Дебакл на лидерската средба

Алфа - 22.01.2013

Дебакл. Само со овој збор може да се опише исходот од лидерската средба. Еден час беше доволен за да се констатира дека Груевски и Црвенковски се далеку од некаков компромис за излез од политичката ...

Почна средбата Груевски-Црвенковски

Р.С.Европа - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Нема договор на средбата Груевски – Црвенковски

Сител - 22.01.2013

Добрата воља на власта за разговори за излез од политичката криза наиде на ултиматум од опозицијата. Груевски и Црвенковски на првата лидерска средба воопшто и не разговларале за отворените прашања.

Лидерска средба - Груевски и Црвенковски денес очи во очи

Inpress - 22.01.2013

Скопје, 22. јануари 2013 (ИНПРЕС) Премиерот на Република Македонија и актуелен прв човек на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се обидат да ги доближат ...

Почна средбата Груевски - Црвенковски

Нова ТВ - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот Груевски и лидерот на СДСМ Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Неуспешна лидерска средба

Нова ТВ - 22.01.2013

„Средбата не вроди со никаков резултат“, ова го изјави премиерот Никола Груевски кој објасни дека бил соочен со ултиматумот на СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори заедно со ...

Груевски и Црвенковски се сретнаа и не се договорија

Р.С.Европа - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката криза.

"Црвенковски повторно настапи со неприфатлив ултиматум" - лидерите не постигнаа никаков договор

Press24 - 22.01.2013

На денешната лидерска средба на премиерот Никола Груевски и претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, не е постигнат никаков договор за надминување на политичката криза.

Груевски и Црвенковски не се договорија

Кирилица - 22.01.2013

Груевски и Црвенковски не се договорија Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката ...

Лидерската ништо нема да реши, само ќе се скрши мразот

Тера - 22.01.2013

Закажаната лидерска средба меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски нема да даде некој грандиозен резултат, но добро е што македонските политичари ...

На првата лидерска средба, без договор, следната не ја одбија двајцата лидери !

Локално - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката криза.

Средба за договор или мачкање очи – лидерите воздржани

Бриф - 22.01.2013

Груевски и Црвенковски, најверојатно во поширок формат, со свои соработници, денеска ќе се сретнат во Клубот на пратеници во 13.30 часот во обид, како што е најавено, да се најде решение за ...

Трибина за демократија во институциите или надвор од нив

Денешен - 22.01.2013

Опозицијата да излезе на локални избори и доколку освои повеќе советници од владејачката партија легитимно може да побараат предвремени парламентарни избори на есен или другата пролет, смета ...

СДСМ категорични – од предвремени избори откажување нема

Бриф - 22.01.2013

- Ние продолжуваме да ги браниме интересите на граѓаните и демократијата, но надвор од институциите, се додека нивниот легитимитет не се поврати преку вољата на гласачите изразена само преку слободни ...

Црвенковски со ултиматум до Груевски: Предвремени парламентарни избори, или ништо!

Точка - 22.01.2013

Средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и опозицискиот лидер Бранко Црвенковски заврши без било каков договор за решавање на политичката криза.

Почна средбата Груевски - Црвенковски

Локално - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Груевски и Црвенковски на лидерска средба

Тера - 22.01.2013

Лидерска средба, на која премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ќе се обидат да најдат излез од политичката криза, ќе се одржи во вторник во Клубот на пратениците.

ВИДЕО: Еве ја изјавата на Црвенковски по лидерската средба

Либертас - 22.01.2013

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, кажа дека премиерот Груевски на опозицијата и понудил да се вратат во Парламентот, што веднаш било одбиено, без да се исполнат условите за одржување на ...

Груевски и Црвенковски седнаа на заедничка маса

Бриф - 22.01.2013

Почна средбата помеѓу Груевски и Црвенковски во Kлубот на пратениците. Со премиерот Груевски се и Гордана Јанкуловска, Мартин Протоѓер и владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

ВИДЕО Ако има бојкот на изборите, одговорноста за решението за името е само на Никола Груевски

Sky - 22.01.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска на новинарско прашање во врска со решението за спорот со името, порача дека доколку власта не се договори со опозицијата и има бојкот, тогаш дадената ...

Средбата Груевски – Црвенковски заврши без договор

МК News - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за надминување на политичката криза.

ВИДЕО: Лидерската средба заврши без договор

Либертас - 22.01.2013

Нема договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кажа претседателот на владејачката партија и премиер, Никола Груевски, кој предмалку излезе од салата каде малку повеќе од еден час се разговараше за барањата на ...

Премиерот Груевски задоцни 20 минути и на лидерската средба

Либертас - 22.01.2013

Иако беше закажана за 13:30, лидерската средба помеѓу премиерот и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, започна на неколку минути пред 14 часот, ...

Груевски и Црвенковски седнаа на заедничка маса

Република - 22.01.2013

Лидерите на позицијата и опозицијата седнаа на заедничка маса. Во Клубот на пратениците започна лидерската средба меѓу претседателот на македонската влада Никола Груевски и лидерот на опозициската ...

По 20 минути задоцнување почна лидерската средба

Sky - 22.01.2013

Лидерската средба во Клубот на пратеници во Скопје почна предмалку, со задоцнување од дваесетина минути поради доцнењето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Предвремени парламентарни нема, СДСМ останува на улиците

Тера - 22.01.2013

Нема договор по денешната средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, откако и двете страни останаа цврсто на своите ставови, едните со барање опозицијата да се ...

Со позитивна волја, Груевски и Црвенковски може да ја решат кризата

Точка - 22.01.2013

Двајцата лидери на средбата во Клубот на пратеници денеска попладне најверојатно одат со некаква идеја за договор, сметаат аналитичарите.

ВИДЕО: Еве ја изјавата на Груевски по лидерската средба

Либертас - 22.01.2013

Премиерот Никола Груевски кажа дека средбата не вродила со никаков резултат затоа што бил соочен со ултиматумот на СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните.

Груевски во клин, Бранко во плоча, демократија на улица, локални во март, економијата во неизвесност!

Фактор - 22.01.2013

Очекувано, првата таканаречена лидерска средба меѓу Бранко Црвенковски и Никола Груевски заврши со фијаско. Едниот засилен со својата тројка за стратешки, полициски и медиумски прашања, Јанкуловска, ...

Груевски - Црвенковски без договор

Вечер Прес - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на денешната средба на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на СДСМ за надминување на полтичката криза.

Бранко не му даде шанса на СДСМ

Вечер Прес - 22.01.2013

СРЕДБАТА ГРУЕВСКИ-ЦРВЕНКОВСКИ ЗАВРШИ БЕЗ ДОГОВОР Лидерската средба помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ пропадна без утврдено заедничко решение.

Нема договор, Црвенковски настапил со ултиматум за предверемени избори

Република - 22.01.2013

Не е постигнат никаков договор на средбата меѓу Никола Груевски и Бранко Црвенковски. Лидерот на СДСМ настапил со ултимативно барање, за распишување на предвремени парламентарни избори, што Груевски ...

Божиновски: Нека освојат повеќе советници и нека бараат избори

Република - 22.01.2013

Ако СДСМ не излезе на локални избори и натаму го бојкотира парламентот може да се случат внатрепартиски превирања, што може да доведе до распаѓање на партијата, смета политичкиот аналитичар Владимир ...

Нема договор меѓу Груевски и Црвенковски

Sky - 22.01.2013

Лидерската средба заврши неуспешно. Договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ нема, кажа премиерот Никола Груевски, кој предмалку излезе од салата.

Средба Груевски- Црвенковски

Вечер Прес - 22.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Груевски и Црвенковски денеска на средба во Клуб на пратеници

Точка - 22.01.2013

Лидерите на двете најголеми политички партии, претседателот на ВМРО ДПМНЕ и премиер Никола Груевски и претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во Клубот на пратеници со цел да ...

Денеска средба Груевски – Црвенковски

Република - 22.01.2013

Премиерот на Република Македонија и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ денеска на заедничка маса ќе се обидат да изнајдат решение за политичката криза.

Почна средбата Груевски – Црвенковски

МК News - 22.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Како во комунизмот, Груевски сам ќе оди на избори

Sky - 22.01.2013

Груевски нагласи дека со Црвенковски не може да се преговара, зошто тој на лидерската дошол да поставува ултиматуми, а не да се изнајде решение.

Почна лидерската средба Груевски – Црвенковски

Точка - 22.01.2013

Започна лидерската средба помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски и претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски во Клубот на пратеници.

ВИДЕО: Црвенковски- Опозицијата не се враќа во Парламентот без исполнување на условите за фер избори

Либертас - 22.01.2013

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, кажа дека премиерот Груевски на опозицијата и понудил да се вратат во Парламентот, што веднаш било одбиено, без да се исполнат условите за одржување на ...

Прва лидерска средба на Груевски и Црвенковски за политичката криза

Локално - 22.01.2013

По затегнувањето на политичките спротиставености и парламентарната криза денеска се организира прва лидерската средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко ...

Пропадна средбата, Груевски е одлучен да оди на локални избори без СДСМ

Бриф - 22.01.2013

- Ќе одиме на избори со опозиција, не е само СДСМ опозиција – изјави Груевски по средбата со Црвенковски. ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа предвремени парламентарни избори.

Нема договор, Груевски е одлучен да оди на локални избори без СДСМ

Бриф - 22.01.2013

- Ќе одиме на избори со опозиција, не е само СДСМ опозиција – изјави Груевски по средбата со Црвенковски. ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа предвремени парламентарни избори зашто во Парламентот кога беа влечени ...

Денеска средба Груевски- Црвенковски

Sky - 22.01.2013

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе седнат на заедничка маса во обид да најдат излез од политичката криза.

Во 13:30 лидерска средба – Груевски-Црвенковски

Либертас - 22.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

ВИДЕО: Црвенковски не попушта!

Sky - 22.01.2013

Лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, кажа дека премиерот Никола Груевски им понудил да се вратат во Парламентот, без да бидат исполнети условите за одржување на предвремени парламентарни ...

Груевски и Црвенковски ќе бараат излез од политичката криза

Н.Македонија - 22.01.2013

На средбата помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ ќе присуствуваат и уште еден до двајца претставници од двете партии.

Никола и Бранко дојдоа, се видоа, не се договорија

Н.Македонија - 22.01.2013

Премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на денешната средба не постигнале согласност за начинот на излегувањето од политичката криза и двајцата останале на своите почетни ...

Лидерската средба заврши без договор

eReporter - 22.01.2013

Средбата на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, чија цел беше изнаоѓање на решение за излез од политичката криза во земјава, заврши без ...

Груевски и Црвенковски денеска на заедничка маса

eReporter - 22.01.2013

Премиерот и лидер на ВМРО - ДПМНЕ, Никола Груевски и претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска ќе седнат на заедничка маса во обид да изнајдат решение за излез од политичката криза во земјава.

Почна средбата Груевски - Црвенковски

Идивиди - 22.01.2013

Скопје, 21 јануари 2012 (МИА) - Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат ...

Утре средба груевски-црвенковски

Телма - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски.

Груевски предложи, Црвенковски прифати - Денес лидерска средба

Вест - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски.

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

Канал5 - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Утре средба Груевски - Црвенковски

Deutsche Welle - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски утре ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

Утрински - 21.01.2013

„Искрено се надевам дека освен вашата покана за средба кај Вас навистина постои искрена политичка волја заеднички да ги утврдиме и реализираме сите предуслови за одржување слободни и фер избори“, ...

Груевски го покани Црвенковски на средба

Утрински - 21.01.2013

Засега нема потврда од СДСМ дали ја добиле покана и како ќе одговорат, но средбата би можела да се одржи утре во Клубот на пратениците во 13:30 часот Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола ...

Груевски упати покана до Црвенковски за средба

Телма - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го покани претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.

Груевски му нуди лидерска средба на Црвенковски

Deutsche Welle - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава Според ...

Горе високо, долу длабоко!

Дневник - 21.01.2013

Ако направиме анализа на „отсуството“ на СДСМ од власта веќе шест години, ќе дојдеме до заклучок дека многу околности не и~одеа во прилог.

За лидерска средба само се зборува

Дневник - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски рече дека средбата може да ја свика ако на Бранко Црвенковски му треба „излезно решение“, а опозицискиот СДСМ продолжува со протести Лидерска средба за излез од актуелната ...

Странците ја преземаат играта?

Утрински - 21.01.2013

Се дознава дека на маса има и конкретен предлог - одложување на локалните избори до јуни, кои би се одржале заедно со предвремени парламентарни, а во замена за ова СДСМ да се врати во парламентот Се ...

Груевски закажа средба со Црвенковски

Дневник - 21.01.2013

Покана за средба утре во Kлубот на пратеници испратил утрово лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, за надминување на политичката криза откако опозицијата ...

Груевски утре на лидерска средба со Црвенковски

24 Вести - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски го покани лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на лидерска средба за актуелната политичка криза.

Груевски го кани Црвенковски утре на лидерска средба

Канал5 - 21.01.2013

Утре попладне лидерска средба во клубот на пратениците. Премиерот Никола Груевски, денеска го поканил лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на средба на која ќе се ќе се разговара за актуелните ...

Груевски и Црвенковски денеска ќе се обидат да ја надминат политичката криза

Канал5 - 21.01.2013

Ќе се врати ли опозициската СДСМ во Собранието и покрај ставот на владејачките партии дека во март ќе се одржат само редовните локални избори? Црвенковски ја прифати поканата на премиерот Груевски ...

Утре лидерска средба Груевски Црвенковски

Канал5 - 21.01.2013

Ќе падне ли договор. Ќе се врати ли опозицијата во Собранието.Одговорот ќе биде познат по утрешната лидерска средба на Груевски и Црвенковски.

ДУИ останува на ставот – не сакаат предвремени парламентарни избори

Канал5 - 21.01.2013

Коалиционата ДУИ и денеска го повторија ставот- не сакаат предвремени парламентарни. Партијата се подготвува за локалните избори.

Младеновски:СДСМ да воведе разумни политики

Канал5 - 21.01.2013

Пред седиштето на европската унија во Скопје дел од младите социјалдемократи со порака дека е вистинскиот момент СДСМ да размислува со полна глава.

Протести на опозицијата

Канал5 - 21.01.2013

Лидерската средба доаѓа во време кога и Брисел и Вашингтон повикуваа на институционален договор за отворените прашања и во време кога опозицијата ги радикализира протестите.

Црвенковски од Куманово: Ајде на избори

Канал5 - 21.01.2013

Не знам што ке ми каже Груевски, но знам што јас ке му кажам, рече вечерва на протестот во Куманово лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски говорејќи за утрешната лидерска средба, што ја прифати на покана ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

Дневник - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груeвски .

Црвенковски ја прифати поканата за лидерска на Груевски

Макфакс - 21.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ја прифати поканата за лидерска средба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, која треба да се одржи во вторник од 13.30 часот во Клуб на Пратеници.

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

+инфо - 21.01.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Цвенковски, ја прифати поканата од премиерот Никола Груевски за лидерска, која ќе се одржи утре во 13.30 часот во Клубот на пратеници за да разговараат за актуелните политички ...

Ова е писмото кое Груевски му го испрати на Црвенковски

Press24 - 21.01.2013

Интегрален текст од писмото на Груевски до Црвенковски Почитуван г-дин Црвенковски Република Македонија во рамките на својот државно правен развој се соочувала со предизвици од различен карактер, кои ...

Црвенковски ја прифати поканата за Груевски за фер-избори

МКД - 21.01.2013

Бранко Црвенковски Ја прифаќам Вашата покана за средба со надеж дека кај Вас постои искрена политичка волја заеднички да ги утврдиме и реализираме сите предуслови за одржување на слободни и ...

За што ќе разговараат Груевски и Црвенковски?

МКД - 21.01.2013

Во атмосфера кога Црвенковски за Груевски вели дека е Милошевиќ , а применува мерки на отпор како Ѓинѓиќ , утре овие двајца политички ривали треба да седнат на иста маса и нешто да решат.

Младите од СДСМ бараат ЕУ да влијае врз СДСМ

Сител - 21.01.2013

Младите социјалдемократи побараа Европската унија да изврши влијание врз раководството на СДСМ, да престане со радикалните политики и разумно да се однесуваат кон државните институции.Тие уште еднаш ...

Средба Груевски- Црвенковски

А1 On - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Локални и парламентарни избори во јуни?

А1 On - 21.01.2013

Под силен притисок на меѓународната заедница се подготвува излез од политичката криза во земјава. Според пишувањето на Утрински весник на маса има и конкретен предлог – одложување на локалните избори ...

Црвенковски прифати лидерска средба со Груевски

Сител - 21.01.2013

Свесни за длабоката политичка криза во која се наоѓа земјата после немилите настани кои се случија пред и на 24-ти декември, заради создавање на амбиент за успешни ЕУ и НАТО интеграции на земјата, ја ...

Утре лидерска среба Груевски - Црвенковски

Алфа - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на заедничка маса ќе се обидат да изнајдат излез од политичката криза.Груевски покрена иницијатива, а Црвенковски ја прифати ...

Утре лидерска средба на Груевски и Црвенковски

Таратур - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски го покани лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на лидерска средба за актуелната политичка криза.

Црвенковски ја прифати поканата за средба со Груевски

Алфа - 21.01.2013

„Свесни за длабоката политичка криза во која се наоѓа земјата после немилите настани кои се случија на 24 декември, заради создавање на амбиент за успешни ЕУ и НАТО интеграции на земјата, ја прифаќам ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

А1 On - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски.

Груевски и Црвенковски ќе ја решаваат политичката криза

Р.С.Европа - 21.01.2013

Лидерска средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, ќе се одржи утре во Клубот на пратеници во Скопје.

Писмото на премиерот Груевски до Црвенковски

Курир - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го покани претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

ВИДЕО: Црвенковски: Груевски, тешка казна те чека!

+инфо - 21.01.2013

Утре ќе одам на лидерска средба со Груевски, што ќе каже тој не знам, но јас ќе му го кажам тоа што секој ден го говорам пред народот, рече лидерот на СДСМ, на вечерашниот граѓански парламент во ...

Што може да се очекува од лидерската средба

Press24 - 21.01.2013

Лидерската средба ќе започне во 13:30 часот во Клубот на пратениците Црвенковски и Груевски утре за прв пат ќе седнат на заедничка маса по лидерската средба пред последните избори, во 2011 година.

Груевски го покани Црвенковски на средба

Кирилица - 21.01.2013

Груевски го покани Црвенковски на средба Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за ...

Груевски го покани Црвенковски на лидерска средба

Нетпрес - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го поканил претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

МРТ - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски.

Груевски го покани Црвенковски на лидерска средба

Сител - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.

Црвенковски ја прифати поканата за лидерска на Груевски

Кајгана - 21.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ја прифати поканата за лидерска средба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, која треба да се одржи утре од 13.30 часот во Клуб на Пратеници.

Почна средбата Груевски - Црвенковски

МРТ - 21.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Средба Груевски- Црвенковски

МРТ - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Младеновски: Младите му кажуваат големо НЕ на Црвенковски!

Нетпрес - 21.01.2013

Европска унија во моментов е единствен меѓународен фактор кој што може да изврши влијание над СДСМ да ги неутрализира своите радикални политики, односно да почне разумно да се однесува кон ...

Почна средбата Груевски - Црвенковски

Сител - 21.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Груевски е подготвен за лидерска средба, и покрај подготовката на СДСМ за локални избори

Таратур - 21.01.2013

Доколку на Бранко Црвенковски му е потребно некои излезно решени за бојкотот на локалните избори во март што го најави, премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба, но ...

Со провокации нема излез од кризата

Р.С.Европа - 21.01.2013

Изјавата на премиерот за лидерска средба како излезна стратегија за СДСМ е провокативна и не води кон излез од кризата. Опозицијата продолжува со протестите се додека власта не организира лидерска ...

Младеновски: Младите му кажуваат едно големо НЕ на Црвенковски

Курир - 21.01.2013

Сметавме дека Европска унија во моментов е единствен меѓународен фактор кој што можат да извршат влијание над Социјалдемократскиот сојуз да ги неутрализира своите радикални политики, односно да почне ...

Утре средба Груевски – Црвенковски

МКД - 21.01.2013

Никола Груевски , претседателот на ВМРО–ДПМНЕ денеска го поканил Бранко Црвенковски , претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на средба за актуелните политички состојби во земјава.

Утре лидерска средба Груевски-Црвенковски

Курир - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го покани претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

Груевски го покани Црвенковски на лидерска

Курир - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го поканил претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

Груевски и официјално го покани Црвенковски утре да одржат лидерска средба

Press24 - 21.01.2013

Груевски го поканил Црвенковски утре на лидерска средба во Клубот на пратеници Премиерот Никола Груевски го поканил лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на лидерска средба дознава Press24 Според ...

Средба Груевски- Црвенковски за решавање на политичката криза

Сител - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Груевски го покани Црвенковски на средба

МРТ - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.

СДСМ крои стратегија по поканата на Груевски за лидерска средба

Press24 - 21.01.2013

Молк во опозициската партија. Никој од партиското раководство не сака да го потврди присуството на Црвенковски на лидерската средба утре во 13:30 Молк во опозициската СДСМ по поканата на премиерот ...

Груевски го кани Црвенковски на лидерска средба

+инфо - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски го покани лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на лидерска средба, потврди Владата. Во писмото на Груевски упатено до Црвенковски, е нагласено лидерот на СДСМ заедно со ...

Груевски го повика Црвенковски утре на лидерска средба

А1 On - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.

Груевски го покани Црвенковски на лидерска средба

Капитал - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски ја конкретизираше искажаната подготвеност за дијалог со опозицијата - денеска лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, добил покана за средба на која би се разговарало за ...

Груевски и Црвенковски утре на лидерска средба

Р.С.Европа - 21.01.2013

Лидерска средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, ќе се одржи утре во Клубот на пратеници, јавуваат македонските медиуми.

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

Кирилица - 21.01.2013

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ...

Груевски го кани Црвенковски на лидерска во вторник

Макфакс - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска упатил покана до претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, за средба во вторник во 13.30 часот.

Црвенковски прифати лидерска средба со Груевски

Нетпрес - 21.01.2013

Свесни за длабоката политичка криза во која се наоѓа земјата после немилите настани кои се случија пред и на 24-ти декември, заради создавање на амбиент за успешни ЕУ и НАТО интеграции на земјата, ја ...

Ќе се договорат ли Груевски и Црвенковски?

Р.С.Европа - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски го покани лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба за утре. До овој момент сè уште нема официјален одговор од социјалдемократите, иако извори од партијата велат дека ...

Црвенковски прифати - утре ќе има средба со Груевски

Press24 - 21.01.2013

Република Македонија на патот на остварување на своите стратешки цели не смее да ги става под знак прашалник основните цивилизациски достигнувања и демократски развојкои се столб за секоја модерна ...

Еве што му напиша Црвенковски на Груевски

Press24 - 21.01.2013

Лидерската средба ќе се одржи утре во 13:30 часот во Клубот на ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба, потврдуваат од СДСМ

Капитал - 21.01.2013

Црвенковски ја прифати покана за средба од Груевски, потврди генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров, за „Капитал“. На Бихаќка чекаат да добијат потврда од Владата дека писмото со кое се прифаќа ...

Груевски и Црвенковски утре на лидерска средба

Inpress - 21.01.2013

Скопје, 21. јануари 2013 (ИНПРЕС) Лидерска средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, ќе се одржи утре во Клубот на пратеници.

Груевски го покани Црвенковски на средба

Бриф - 21.01.2013

По­ка­на за сред­ба ут­ре во Kлу­бот на пра­те­ни­ци ис­пра­тил ут­ро­то ли­де­рот на ВМРО-ДПМНЕ, Ни­ко­ла Гру­ев­ски, до ли­де­рот на СДСМ, Бран­ко Цр­вен­ков­ски.

Црвенковски ја прифати поканата за лидерска на Груевски

Тера - 21.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ја прифати поканата за лидерска средба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, која треба да се одржи во вторник од 13.30 часот во Клуб на Пратеници.

Младеновски: Младите му кажуваат едно големо НЕ на Црвенковски

Вечер Прес - 21.01.2013

Европска унија во моментов е единствен меѓународен фактор кој може да изврши влијание над СДСМ да ги неутрализира своите радикални политики и да почне разумно да се однесува кон институциите на ...

Никола го трга Бранко од улица

Вечер Прес - 21.01.2013

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ГРУЕВСКИ-ЦРВЕНКОВСКИ Политичката кариера на Бранко Црвенковски дефинитивно зависи од ВМРО-ДПМНЕ. Сега е во коалиција со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски од кого ...

Ќе има средба Груевски – Црвенковски

Република - 21.01.2013

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, ја прифати покана за средба од премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Греувски - Искрено се надевам дека освен вашата покана за средба кај вас, навистина, ...

Младината му врти грб на Црвенковски?

Денешен - 21.01.2013

Сметавме дека Европска унија во моментов е единствен меѓународен фактор кој што можат да извршат влијание над Социјалдемократскиот сојуз да ги неутрализира своите радикални политики, односно да почне ...

ВИДЕО: Црвенковски – Никола, поарно казната да ја дочекаш на избори отколку на друг начин!

Либертас - 21.01.2013

„Денеска се навршуваат четири недели од црниот понеделник кога се изврши класично убиство на уставот, слободата и демократијата“, рече лидерот на сдсм Бранко Црвенковски во Куманово „Четири недели ги ...

Странците до Груевски: Локални и парламентарни избори во јуни!

Sky - 21.01.2013

Неофицијално, од дипломатски извори се дознава дека дури на маса имало и конкретен предлог, кој во суштина значи одложување на локалните избори до јуни, кои би се одржале заедно со предвремени ...

ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Јас знам што ке му кажам ,Никола ајде на избори “

Локално - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава Според ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

Денешен - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски.

Груевски: Да најдеме решенија за учество на СДСМ на престојните избори

Бриф - 21.01.2013

Еве ја интегралната содржина на поканата за средба од премиерот Груевски до претсеадтелот на СДСМ, Црвенковски: „Република Македонија во рамките на својот државно правен развој се соочувала со ...

Црвенковски ја прифати поканата од Груевски – утре лидерска средба

Либертас - 21.01.2013

Лидерска средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, ќе се одржи утре во Клубот на пратеници, јавуваат македонските медиуми.

Црвенковски и Груевски утре на лидерска средба

Фактор - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски.

Црвенковски прифати средба

Бриф - 21.01.2013

„Свесни за длабоката политичка криза во којашто се наоѓа земјата после немилите на стани кои се случија на 24 декември, заради создавање амбиент за успешни ЕУ и НАТО интеграции на земјата, ја ...

Груевски го покани Црвенковски на средба

Локално - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.

ФОТО: Еве го одговорот на Црвенковски до Груевски

Либертас - 21.01.2013

Лидерска средба меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, ќе се одржи утре во Клубот на пратениците.

Еве го писмото со кое Груевски го повикува Црвенковски на лидерска средба

Либертас - 21.01.2013

Почитуван г-дин Црвенковски, Република Македонија во рамките на својот државно правен развој се соочувала со предизвици од различен карактер, кои со мудро и одговорно однесување успевала да ги ...

Странците преземаат, локални и парламентарни во јуни можно решение ?!

Бриф - 21.01.2013

За ваква разврска на политичката криза во којашто се вклучува меѓународната заедница пишува денешен „Утрински весник“. Се дознава дека на маса има и конкретен предлог – одложување на локалните избори ...

Георгиев: Груевски официјално нека нè покани на средба, а не преку медиум

Република - 21.01.2013

Потпретседателот на опозициската СДСМ, Гордан Георгиев негира дека социјалдемократите се подготвуваат за локални избори, а повикот на премиерот Груевски за лидерска средба тие не го земаат за ...

Утре лидерска средба Груевски-Црвенковски

Вечер Прес - 21.01.2013

Според предлогот на премиерот Груевски, средбата би се одржала утре во клубот на пратениците во Скопје со почеток во 13.30 часот.

Груевски го покани Црвенковски на лидерска средба

Либертас - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го поканил претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

Груевски го покани Црвенковски на лидерска средба

Република - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го поканил претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

Младеновски: Големо „не“ за Црвеновски

Република - 21.01.2013

Сметавме дека Европската унија во моментов е единствен меѓународен фактор што може да изврши влијание над Социјалдемократскиот сојуз за да ја неутрализира својата радикална политика, односно да почне ...

Груевски побара лидерска средба со Црвенковски

Sky - 21.01.2013

Премиерот Никола Груевски го покани лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на лидерска средба, потврди Владата. Во писмото на Груевски упатено до Црвенковски, е нагласено лидерот на СДСМ заедно со ...

Груевски го кани Црвенковски на лидерска средба

Денешен - 21.01.2013

На средбата треба да разговараат двајцата лидери на најголемите македонски партии за актуелностите во државата, вели новинската агенција Курир.

Почна средбата Груевски- Црвенковски

Денешен - 21.01.2013

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за ...

Средба Груевски- Црвенковски

Денешен - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска ќе се сретнат во обид да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на ...

Црвенковски прифати лидерска средба со Груевски

Точка - 21.01.2013

Свесни за длабоката политичка криза во која се наоѓа земјата после немилите настани кои се случија пред и на 24-ти декември, заради создавање на амбиент за успешни ЕУ и НАТО интеграции на земјата, ја ...

Црвенковски прифати – утре ќе има средба со Груевски

МК News - 21.01.2013

-Свесни за длабоката политичка криза во која се наоѓа земјава, после немилите настани кои се случија на 24 декември, заради создавање амбиент за успешни Еу и НАТО интеграции ја прифаќам вашата ...

Груевски го покани Црвенковски на лидерска средба

Точка - 21.01.2013

Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска го поканил претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Бранко Црвенковски, на средба на која ќе се разговара за актуелните политички ...

Црвенковски прифати средба со Груевски

Sky - 21.01.2013

-Свесни за длабоката политичка криза во којашто се наоѓа земјата после немилите настани кои се случија на 24 декември, заради создавање амбиент за успешни ЕУ и НАТО интеграции на земјата, ја прифаќам ...

ВИДЕО Црвенковски: Груевски го чека тешка казна, народна казна!

Sky - 21.01.2013

- Денеска се навршуваат четири недели од црниот понеделник кога се изврши класично убиство на уставот, слободата и демократијата.

(ВИДЕО) Црвенковски: Ајде Никола на парламентарни избори

Бриф - 21.01.2013

Пред кумановчани се обрати лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски кој потсети на случувањата од 24 декември и за настојувањето на Груевски да се заборави целиот тој настан.

Црвенковски ја прифати поканата од Груевски

Н.Македонија - 21.01.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати покана за средба што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Греувски - Искрено се надевам дека освен ...

Само Црвенковски верува во бојкот на локалните избори

Н.Македонија - 21.01.2013

На подадената рака од премиерот за лидерска средба СДСМ одговара дека ќе ја прифати ако се разговара за предвремени парламентарни избори, но лидерот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека е подготвен да ѝ помогне ...

Груевски го покани Црвенковски на средба

Идивиди - 21.01.2013

Скопје, 21 јануари 2012 (МИА) - Премиерот и претседател на ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните ...

Црвенковски ја прифати поканата на Груевски за средба

Идивиди - 21.01.2013

Скопје, 21 јануари 2012 (МИА) - Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ја прифати што денеска му ја упати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.