TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И слобода и живот

Дневник - 06.08.2016

Илинден (2 Август) во македонска историја има посебно значење за републиката и македонизмот, за македонската нација. Православниот празник Свети Илија оставил двоен, силен белег во аналите на историјата и со Илинденското востание во 1903 година и со ...

Тодор Александров „дојава“ на Илинден

Утрински - 05.08.2016

Ликот и делото на Тодор Александров повторно ја разбрануваа и ja поделија македонската јавност. Серијата реакции беа предизвикани откако претставници на Македонското патриотско здружение „Тодор Александров“, формирано на крајот од 2014 година, доби ...

Илинденски бојкот

Дневник - 05.08.2016

Ете и тоа се случи. Македонскиот народ годинава отворено го бојкотира својот најголем национален и државен празник Илинден. Дури и на ниво на излетничка скара, односно забава, како што вообичаено го слави празникот на трудот откако работништвото ...

Илинден

Репортер - 05.08.2016

Неколку дена ми требаа да ги средам впечатоците од прославата на 2 август во Крушево каде што бев дел од партиската делегација на СДСМ за чествување на 2 август- Денот на Републиката. Во Крушево пристигнав ден порано, на 1 август, попладнето.

Скопски Илинденци

А1 On - 05.08.2016

Не треба да се биде голем експерт за современа македонска историја (може историјата и само периферно да ви била дел од образованието, па и како самоук да сте површен познавач на историските настани) за да можете здраворазумно да логицирате некои ...

Празнично „плукање“ по опозицијата

Окно - 05.08.2016

[Рецензија: Иронијата на СДСМ: Ги сквернавеа Илинденците, а денес лицемерно им се поклонуваат] Текстот е целосен спин, од почеток до крај, креиран со единствена цел – да ѝ наштети на опозициската партија.

Илинден

Локално - 05.08.2016

Неколку дена ми требаа да ги средам впечатоците од прославата на 2 август во Крушево каде што бев дел од партиската делегација на СДСМ за чествување на 2 август- Денот на Републиката. Во Крушево пристигнав ден порано, на 1 август, попладнето.

Илинден

Либертас - 05.08.2016

Неколку дена ми требаа да ги средам впечатоците од прославата на 2 август во Крушево каде што бев дел од партиската делегација на СДСМ за чествување на 2 август- Денот на Републиката. Во Крушево пристигнав ден порано, на 1 август, попладнето.

Дебата во „Клик плус“: улогата на Албанците во Илинденското востание

ТВ21 - 04.08.2016

Во синоќешниот дебатен магазин Клик Плус, се дискутираше за улогата на Албанците во Илинденското востание. Докторот по историски науки, Илми Велиу помеѓу многуте документи кои ги поседува, цитираше фрагмент од книгата на Кочо Топузовски во која ...

Дневната политика го порази Илинден

Утрински - 04.08.2016

Татјана Поповска Наместо пораки за вистинско обединување, пораки за соживот, заедништво и демократија, државните функционери годишнината од Илинденското востание и од Првото заседание на АСНОМ ја искористија за да пратат партиски пораки во пресрет ...

Како Тодор Александров ја „украде“ прославата на Илинден?

Deutsche Welle - 04.08.2016

Крушевчани се револтирани што ликот на Тодор Александров доминирал на Илинден. Но според организаторот, учеството на Здружението што го слави неговото дело, било одобрено во официјалниот протокол за прославата Тодор Александров деновиве е ...

Дневен печат - Илинденски пораки и сообраќајки

Р.С.Европа - 04.08.2016

Прославата на 2 август е речиси единствената тема во весниците во изминатата недела, но и таа загадена со нашето вообичаено: политиката. Дневниот печат пишува и за низата сообраќајни несреќи со жртви.

Како Тодор Александров ја „украде“ прославата на Илинден

Нова ТВ - 04.08.2016

Крушевчани се револтирани што ликот на Тодор Александров доминирал на Илинден. Но според организаторот, учеството на Здружението што го слави неговото дело, било одобрено во официјалниот протокол за прославата, пишува Дојче Веле.

Како Тодор Александров ја „украде“ прославата на Илинден?

Либертас - 04.08.2016

Крушевчани се револтирани што ликот на Тодор Александров доминирал на Илинден. Но според организаторот, учеството на Здружението што го слави неговото дело, било одобрено во официјалниот протокол за прославата, пишува Дојче веле.

Празнично „плукање“ по опозицијата

СПФМ - 04.08.2016

[Рецензија: Иронијата на СДСМ: Ги сквернавеа Илинденците, а денес лицемерно им се поклонуваат] Текстот е целосен спин, од почеток на крај, со единствена цел да ѝ се наштети на опозициската партија.

Како Тодор Александров ја „украде“ прославата на Илинден?

Локално - 04.08.2016

Крушевчани се револтирани што ликот на Тодор Александров доминирал на Илинден. Но според организаторот, учеството на Здружението што го слави неговото дело, било одобрено во официјалниот протокол за прославата, пишува DW.

Македонците во Албанија го одбележаа Илинден

Канал5 - 03.08.2016

Во организација на Општина Пустец и македонското друштво „Илинден“, Македонците во Албанија го одбележаа Денот на двата Илиндена со повеќе активности. Централната прослава се одржа синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец.

„Македониум“: една слика - илјада зборови!

Deutsche Welle - 03.08.2016

И дождот кој вчера обилно му го „честиташе“ празникот на Крушево, откри дека тој многу побрзо влегува во споменикот „Македониум“, отколку оние што треба да ги санираат последиците од него Една слика - илјада зборови! Оваа омилена реченица на ...

Македонија го слави илинден

Алсат-М - 03.08.2016

Државниот врв на Македонија повика на внатрешно помирување во земјата по сите основи. Тоа е заедничкото во илинденските говори на претседателот на државата, премиерот и претседателот на Собранието.

„Македониумот“ го јаде мувла – Министерството за култура работи на реконструкција

ТВ21 - 03.08.2016

На прославата по повод Илинден, излезе на виделина негрижата за споменикот „Македониум“ во Крушево. Фотографиите кои од вчера циркулираат по медиумите и порталите покажуваат дека овој важен споменик за државата е во лоша состојба.

ОМД: Македонија ќе го издржи тестот

Дневник - 03.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците во светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

Иванов: Проблемите да не се решаваат во амбасадите

Дневник - 03.08.2016

Во името на нашите херои од минатото, но и на нашите деца, кои се херои на иднината, ве повикувам да ги жртвуваме личните заради општите интереси, теснопартиските заради државните интереси.

Денеска во Kрушево трибина за Илинден

Дневник - 03.08.2016

Трибина под наслов „Илинден: слобода, државност и независност“ ќе се одржи денеска од 11 часот, во хотелот „Монтана палас“ во Kрушево, во рамките на Научно-културните средби „10 дена Kрушевска Република“, манифестација што беше отворена спроти ...

Илинден го прославија и Македонците во Албанија

МКД - 03.08.2016

Со бројни активности македонскиот нациoнален празник 2 Aвгуст, Илинден, беше прослевен и од Македонците во соседна Албанија. Во организација на здружението на Македонците „Илинден“, со седиште во Тирана, прослави по повод Илинден се одржаа во ...

Илинден го прославија и Македонците во Албанија

Макфакс - 03.08.2016

Со бројни активности македонскиот нацинален празник 2-ри август – Илинден, беше прослевен и од Македонците во соседна Албанија. Во организација на здружението на Македонците „Илинден“, со седиште во Тирана, прослави по повод Илинден се одржаа во ...

Крушево ги обновува историските светилишта

МРТ - 03.08.2016

Градот на музеите- Крушево, ги збогатува аргументите во приказната за славното минато. Се обновуваат четирите од шесте музеи. Музејските поставки, особено од илинденската епопеја ќе донесат нови, досега непознати документи и факти за првата ...

Реконструкцијата на споменикот „Македониум“ во Крушево ќе заврши догодина

МКД - 03.08.2016

Целата реконструкција на споменикот кој е симбол на Илинден ќе заврши во текот на 2017 година, информира Министерството за култура по вчерашните написи за запуштеноста на споменикот. „Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за ...

Македонците во Албанија го одбележаа Илинден

Press24 - 03.08.2016

Во организација на Општина Пустец и македонското друштво „Илинден“, Македонците во Албанија го одбележаа Денот на двата Илиндена со повеќе активности. Централната прослава се одржа синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец.

Македонците во Албанија го одбележаа Илинден

Курир - 03.08.2016

Во организација на Општина Пустец и македонското друштво „Илинден“, Македонците во Албанија го одбележаа Денот на двата Илиндена со повеќе активности. Централната прослава се одржа синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец.

Скопје празно, граѓаните поделени – Илинден со траги на шарената револуција

Репортер - 03.08.2016

Пред споменикот на Никола Карев и пред обоената фасада на Собранието од боите на Шарената револуција, собраниска делегација положи цвеќе по повод одбележувањето на двата Илиндена. Иако пред неколку дена беше спроведена акција за чистење на фасадата ...

Македонците во Албанија го одбележаа Илинден

Сител - 03.08.2016

Во организација на Општина Пустец и македонското друштво „Илинден“, Македонците во Албанија го одбележаа Денот на двата Илиндена со повеќе активности. Централната прослава се одржа синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец.

Како ДПМНЕ тивко го задуши Илинден во Крушево

Окно - 03.08.2016

Ако нешто со душа сме чекале уште од деца, тоа е прославата на Илинден. За да ја пречекаме коњаницата која пристигнуваше во 18 часот, ние помалите веќе бевме во градскиот парк во 17:30, стокмени, за да фатиме место.

Македонците во Србија го прославија Илинден

Курир - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизарањето во Војводина, објави МРТ. И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски ...

Македонците во Србија го прославија Илинден

Press24 - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизарањето во Војводина, објави МРТ. И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски ...

Делчевата Внатрешна Револуционерна Организација и денешна Македонија

Нетпрес - 03.08.2016

Оваа колумна ја пишувам пред 2 август, затоа што знам со кои зборови ќе се обратат македонските политичари на празникот. Тие зборови ќе бидат од аспект на потребите кон решавањето на политичката криза, за единство на нацијата, за внатрешни и ...

Македонците во Србија го прославија Илинден

МРТ - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизарањето во Војводина... И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски празник.

Македонците во Србија го прославија Илинден

Нетпрес - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизирањето во Војводина, објави МРТ. И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски ...

Македонците во Србија го прославија Илинден

Вечер Прес - 03.08.2016

И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски празник. Централната прослава годинава се одржува во најмакедонските места во Србија-во Качарево и во Јабука.

Македонците во Србија ги прославија двата Илиндени

Пулс24 - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизирањето во Војводина, објави МРТ. И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски ...

Скопје празно -граѓаните поделени. Илинден со траги на шарената револуција

Либертас - 03.08.2016

Пред споменикот на Никола Карев и пред обоената фасада на Собранието од боите на Шарената револуција, собраниска делегација положи цвеќе по повод одбележувањето на двата Илиндена. Иако пред неколку дена беше спроведена акција за чистење на фасадата ...

„Македониум“: една слика – илјада зборови!

Либертас - 03.08.2016

И дождот кој вчера обилно му го „честиташе“ празникот на Крушево, откри дека тој многу побрзо влегува во споменикот „Македониум“, отколку оние што треба да ги санираат последиците од него, пишува Дојче веле.

Македонците во Србија го прославија Илинден

Точка - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизирањето во Војводина, објави МРТ. И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски ...

Илинден го прославија и Македонците во Албанија

Точка - 03.08.2016

Со бројни активности македонскиот нацинален празник 2-ри август – Илинден, беше прослевен и од Македонците во соседна Албанија. Во организација на здружението на Македонците „Илинден“, со седиште во Тирана, прослави по повод Илинден се одржаа во ...

Одбележан државниот празник Илинден

Пулс24 - 03.08.2016

По повод одбележувањето на двата Илиндена,113-ет години од Илинденското востание и 72-ве години од Првото заседание на АСНОМ , Прилеп им оддаде почит на заслужните дејци и револуционери, на сите прилепчани кои го дадоа животот за слободна и ...

Македонците во Србија го прославија Илинден

Република - 03.08.2016

Македонците во Србија покрај двојниот Илинден, го одбележуваат и јубилејот 70-години од колонизирањето во Војводина, објави МРТ. И овој Илинден ги обедини Македонците од Врање до Суботица, каде што веќе со денови се чествува најголемиот македонски ...

Македонците во Албанија го одбележаа Илинден со повеќе активности

Пулс24 - 03.08.2016

Во организација на Општина Пустец и македонското друштво „Илинден“, Македонците во Албанија го одбележаа Денот на двата Илиндена со повеќе активности. Централната прослава се одржа синоќа на плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец.

Хероите од Слива

Пулс24 - 03.08.2016

......Тргнале да загинат за Крушево да преживее. Нивната смрт, нивната жртва, на крушевчани им донела живот. Тоа е приказната за битката кај местото Слива, која, заедно со таа на Мечкин Камен, е една од најтешките во периодот на Илинденското ...

Иронијата на СДСМ: Ги сквернавеа Илинденците, а сега лицемерно им се поклонуваат

Вечер Прес - 03.08.2016

Партискиот портпарол на Заев, Петре Шилегов, кој низа пати плука по спомениците со што ја навредува македонската нација, вчера на Илинден положи цвеќе пред споменикот чие сквернавење го одобруваше.

„Македониум“: една слика – илјада зборови!

Локално - 03.08.2016

И дождот кој вчера обилно му го „честиташе“ празникот на Крушево, откри дека тој многу побрзо влегува во споменикот „Македониум“, отколку оние што треба да ги санираат последиците од него, пишува Дојче веле.

Министерство за култура: Во тек е проект на обнова на Македониумот

Либертас - 03.08.2016

Реација на Министерство за култура на текстот: Мувла го јаде Македониумот во Крушево Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за наводната целосна запуштеност на споменикот „Македониум“ во Крушево, ве информираме дека преку надлежната ...

Лажна привидна поделба на партизани и на комити ...

Н.Македонија - 03.08.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вчера од Крушево го честита големиот државен празник, 2 Август - Ден на републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. - Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна ...

Само сплотена Македонија може да продолжи напред ...

Н.Македонија - 03.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ги зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Се полнат економските зони во Илинден ...

Н.Македонија - 03.08.2016

Во рамките на одбележувањето на патрониот празник Илинден, во општината Илинден се поставија нови камен-темелници за четири нови инвестиции во вредност од 17 милиони евра, кои според инвеститорите ќе овозможат отворање на нови 230 работни места.

Груевски и Заев со политички пораки за Илинден – прославата помина без претставници на албанските партии

ТВ21 - 02.08.2016

Лидерите на најголемите политички партии Груевски и Заев со политички пораки за празнувањето на Илинден. Груевски од Битола рече дека народот едвај чека да го каже своето на избори. Лидерот на опозицијата Зоран Заев истакна дека потребен е нов ...

Скопје празно – граѓаните поделени илинден со траги на Шарената револуција

ТВ21 - 02.08.2016

Пред споменикот на Никола Карев и пред обоената фасада на Собранието од боите на Шарената револуција, собраниска делегација положи цвеќе по повод одбележувањето на двата Илиндена. Иако пред неколку дена беше спроведена акција за чистење на фасадата ...

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

24 Вести - 02.08.2016

Македонија е заедничка татковина на сите нас и заедно треба да се бориме за неа и да ги постигнеме идеалите токму на двата илиндени, а тоа се секако слободна земја со демократски институции, правото и правдата да важат за сите, земја каде што ...

ДС: Илинден да не се сведе на празни политички говори

Фокус - 02.08.2016

Демократскиот сојуз на сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или верска припадност, денеска им го честиташе најголемиот двоен празник на македонската државност – Втори август.

Отворени научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“

Вест - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

СДСМ во Крушево во чест на Илинден - Заев: Не постојат две револуции

Вест - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со потпретседателот Александар Кирацовски и претседателот на ОО на СДСМ Крушево Трајче Калески, во чест на 2 август - Денот на Републиката оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Никола Карев, првиот ...

Заев во Крушево - Ни треба нов четврти Илинден во кој ќе се обединиме одново

Утрински - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со потпретседателот Александар Кирацовски и претседателот на ОО на СДСМ Крушево Трајче Калески, во чест на 2 август - Денот на Републиката оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Никола Карев, првиот ...

СДСМ: Власта ниту на Илинден не се откажа од црната пропаганда

Фокус - 02.08.2016

-ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси и не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од злоупотреба на државните функции и ресурси, реагираат од СДСМ на денешните говори на претставниците од власта.

Отворени научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“

Канал5 - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Македонија во чест на Илинден

24 Вести - 02.08.2016

Во Македонија денеска се одбележуваат 113 години од Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. По тој повод државни и други делегации ќе положат цвеќиња на спомен белезите на овие два значајни настана во макдеонската историја.

Архива: Ги исполнивме ли идеалите на Илинден?

Deutsche Welle - 02.08.2016

Комфорот во политичките фотелји ја затапи острицата за борба за државните цели, а актуелната криза го потврди лажниот политички однос кон илинденските идеали кои денеска се слават, оценуваат соговорниците на Дојче веле.

Илинден: Македонците се уште се борат за своите правдини

Deutsche Welle - 02.08.2016

И по седум децении, пораките од македонската химна се актуелни и во денешен контекст - битка за правдини и слобода, во заедничка држава изградена врз најдобрите традиции на Илинден Втори август 2016 година.

(ГАЛЕРИЈА) Премиерот Димитриев со сопругата на отворањето на „Десет дена Крушевска Република“

Фокус - 02.08.2016

Премиерот Емил Димитриев вчера пристигна во Крушево, каде што присуствуваше на свеченото отворање на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Димитриев во Крушево го придружува и неговата ...

Заев го честиташе Илинден од Крушево: Секогаш по дождот иде сонце

Фокус - 02.08.2016

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, денеска е во Крушево од каде и го честиташе големиот македонски празник Илинден. Тој истакна дека веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити со цел едната партија да ...

Делегација предводена од Зоран Заев оддаде почит во крушево

ТВ21 - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со потпретседателот Александар Кирацовски и претседателот на ОО на СДСМ КрушевоТрајче Калески, во чест на 2 август – Денот на Републиката оддаде почит и положи свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, првиот ...

Иванов - Кога сме поделени - ние сме поробени

Утрински - 02.08.2016

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов по повод националниот празник Илинден присуствуваше на свеченостите во меморијалниот центар во Пелинце. Во прилог го објавуваме интегралниот текст од обраќането на Иванов за Илинден.

Илинден без делегација од општина Тетово и бистите на народните херои

24 Вести - 02.08.2016

Голем број делегации во Тетово го одбележаа Илинден. Но, не и делегацијата од локалната самоуправа. Оттаму никој не присуствуваше пред Споменикот на револуцијата во Тетово каде што се оддаде почит на паднатите борци.

Повици за обединување и дијалог од илинденските говорници

Deutsche Welle - 02.08.2016

Шефот на државата Иванов повикува на обединување околу државните интереси. Со слична порака и собранискиот спикер Вељаноски. Заев најави изградба на Републиката според илинденските идеали Власта повикува на обединување и бара да се почитува волјата ...

Експерти: Се политизира прославата на Илинден

24 Вести - 02.08.2016

Илинден 1903 и Илинден 1944 – датуми кои ја означуваат борбата за македонската државност. Македонија празнува, а политичките елити чествуваат на Пелинце, Мечкин Камен, пред спомениците на големите дејци.

Заев: Има поделба на арамии и ограбени од нив, Груевски: граѓаните се господари на ова парче земја

Телма - 02.08.2016

Партиските лидери во празничен поход со илинденски пораки. Зборуваа за актуелната политичка ситуација со посебен осврт на изборите. Од средбата со иселениците во Трново Груевски порачува дека граѓаните се господари на ова парче земја и едвај чекаат ...

Илинденски пораки: Заев народот го дели на арамии и ограбени, Груевски на кодоши и патриоти

24 Вести - 02.08.2016

Зоран Заев народот го дели на арамии и ограбени, а Никола Груевски на кодоши и патриоти. Со илинденски пораки меѓу народот и напади кон политичкиот противник, едниот од револуционерно Крушево порачува дека ќе се бори да ја симне фамилијата од власт, ...

ОМД: Успешноста е во обединувањето

Канал5 - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

Граѓаните до политичарите: Заборавени вредностите на Илинденците, партиските интереси пред националните

24 Вести - 02.08.2016

Илинденците и антифашистите не се бореа за држава која еден век подоцна ќе се соочува со висока стапка на сиромаштија, невработеност и младина што ги напушта нејзините граници, им порачаа граѓаните на политичарите додека се празнува годишнината од ...

Мувла го јаде Македониумот во Крушево

Телма - 02.08.2016

Фотографијата која ја објави СДСМ на својот сајт од положувањето на венци во чест на Илинден во споменикот Македониум односно споменичниот комлепс Илинден во Крушево ја открива негрижата за спомениците во Македонија.

На Мечки Камен одбележана 113 годишнината од Илинден

Канал5 - 02.08.2016

Денешниот голем празник не потсетува на минатото, на Илинден 1903 и Илинден 1944. Не потсетува на сите оние кои ги втемелија своите животи за самостојна и независна татковина, но истовремено Илинден не поттикнува за иднината на Македонија, истакна ...

Јолевски: Илинден е симболот на македонската решителност да се живее во слобода и мир

Макфакс - 02.08.2016

Илинден претставува симбол на нашиот непокор, нашата желба и одлучност да живееме слободно и во мир, се истакнува во честитката што по повод националниот празник 2-ри Август ја упати министерот за обрана Зоран Јолевски до сите припадници на ...

Демократски сојуз: Битката за правда и слобода никогаш не престанува

Стандард - 02.08.2016

Демократскиот сојуз на сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или верска припадност, им го честита најголемиот двоен празник на македонската државност – Втори август.

Во Крушево свечености за 113 годишнината од Илинденското востание

Сител - 02.08.2016

Свеченостите по повод 113 годишнината од Илинденското востание во Крушево почнаа изутрината со положување свежи цвеќиња на гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во Македониумот на Гумење и оддавање почит и на загинатите ...

Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Алфа - 02.08.2016

Централното одбележување на Денот на Републиката и 114-тата годишнина од Илинденското востание традиционално ќе се одржи на Мечкин Камен во Крушево. Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена - 114 години од почетокот на ...

Отворени научно-културните средби „10 дена Крушевска Република”

Репортер - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Иванов: Кога сме поделени, ние сме поробени

Курир - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Иванов: Потребен ни е процес на национално обединување

Репортер - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

КРУШЕВО: Свечености за 113-годишнината од Илинденското востание

Телеграф - 02.08.2016

Во црквата „Свети Никола“ во центарот на Крушево се служеше панихида во чест на илинденците со која чиноначалствуваше владиката Петар Свеченостите по повод 113 годишнината од Илинденското востание во Крушево почнаа изутрината со положување свежи ...

ДС: Илинден да не се сведе на празни политички говори

Репортер - 02.08.2016

Демократскиот сојуз на сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или верска припадност, денеска им го честиташе најголемиот двоен празник на македонската државност – Втори август.

Иванов: Секогаш кога сме поделени, ние сме и поробени

Нетпрес - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Иванов: Кога сме поделени, ние сме поробени

Сител - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Отворени научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“

МКД - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Во Крушево свечености за 113 годишнината од Илинденското востание

Алфа - 02.08.2016

Свеченостите по повод 113 годишнината од Илинденското востание во Крушево почнаа изутрината со положување свежи цвеќиња на гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во Македониумот на Гумење и оддавање почит и на загинатите ...

Зошто ние Албанците не славиме за Илинденското Востание?

Репортер - 02.08.2016

Зашто ние албанците не славиме за Илинденското Востание кога сме дале евидентен, вивиден, значаен, голем придонес? Не е дел од нашата традиција негирањето на историјата и на нашето учество во создавањето на идејата за сувереност.

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Нова ТВ - 02.08.2016

Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити со цел едната партија да се поврзе со наследството на броците од првиот Илинден, а другата со востаниците од вториот Илинден.

Заев: Нема поделба на комити и партизани, туку на арамии и на ограбени од арамиите

МКД - 02.08.2016

Републиката, којашто е во пламен, и опустошена од оваа мала фамилијарна банда, повторно ќе ја изградиме согласно илинденските идеали. Затоа ни треба нов четврти Илинден во којшто ќе се обединиме одново без разлика на вера, народност, пол и ...

Илинден: Македонците се уште се борат за своите правдини

Репортер - 02.08.2016

И по седум децении, пораките од македонската химна се актуелни и во денешен контекст – битка за правдини и слобода, во заедничка држава изградена врз најдобрите традиции на Илинден Втори август 2016 година.

Делегација предводена од претседателот Заев оддаде почит во Крушево

А1 On - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со потпретседателот Александар Кирацовски и претседателот на ОО на СДСМ Крушево Трајче Калески, во чест на 2 август – Денот на Републиката оддаде почит и положи свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, првиот ...

Заев во чест на Илинден

+инфо - 02.08.2016

Оддаде почит и положи свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, првиот претседател на Крушевска република, во споменичкиот комплекс Илинден. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со потпретседателот Александар Кирацовски и претседателот на ОО на ...

113 години од крвавите илинденски битки во Охридско

OhridNews - 02.08.2016

На денешен ден во 1903 г. почна Илинденското востание на македонскиот народ против османлиската власт, што се смета за еден од најзначајните настани во нашата историја. За време на востанието се водеle битки кај селото Смилево, Демирхисарско, на ...

Охрид им се поклонува на Илинденците

OhridNews - 02.08.2021

Во чест на националниот празник Илинден, делегација на oпштина Охрид, предводена од градоначалникот Константин Георгиески, претставници на општината, пратеници и политчки партии, утрово положија цвеќе пред спомениците на хероите од Илинденскиот ...

Македонија го празнува Илинден

Факултети - 02.08.2016

На денешен ден пред 113 години започнало Илинденското востание, а во 1944 година е одржано Првото заседание на АСНОМ. Националниот празник на Македонија ќе се прослави со повеќе манифестации.

Македонија ги слави двата Илиндена

Макфакс - 02.08.2016

Македонските граѓани во вторник го слават 2-ри Август - Ден на Републиката. Годинава се одбележуваат 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од првото заседание на АСНОМ.

„10 дена Крушевска република“: Се потсетуваме на аманетот на нашите предци да ја чуваме нашата држава

Курир - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Заев - Нам ни треба нов Илинден

Р.С.Европа - 02.08.2016

Македонија е заедничка татковина на сите нас и заедно треба да се бориме за неа и да ги постигнеме идеалите токму на двата илиндени, а тоа се секако слободна земја со демократски институции, правото и правдата да важат за сите, земја каде што ...

Демократски сојуз: Да учиме од Илинден

+инфо - 02.08.2016

Денес е денот кога треба да размислиме каде сме и дали сме го одбрале вистинскиот пат во градењето независна македонска држава. Демократскиот сојуз на сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или верска припадност, им го ...

СДСМ Прилеп положи свежо цвеќе во чест на Илинден

+инфо - 02.08.2016

Прилепските социјалдемократи положија свежо цвеќе на спомениците од „Методија Андонов - Ченто“ и на „Могилата на непобедените“. Делегацијата на ОО СДСМ Прилеп, положи свежо цвеќе на спомениците од „Методија Андонов - Ченто“ и на „Могилата на ...

Сведоштва: Како загина Даме Груев (Видео)

Курир - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на ...

Сведоштво: Како загина Даме Груев

Сител - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

Продолжува одбележувањето на празникот

OhridNews - 02.08.2016

Со положување на свежо цвеќе пред спомен обележјето на загинатите Илинденци во градскиот парк, денес, продолжија чествувањата на големиот празник, Денот на републиката. Во чест на Илинденците се поклонаа претставници од локалната самоуправа, ...

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали ВИДЕО

+инфо - 02.08.2016

Оваа наша република нема веќе да е вилает на фамилијата на власт, туку ќе му припаѓа на граѓанинот на Р.Македонија. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 август - Ден на Републиката, во свое име ...

Во Крушево свечености за 113 годишнина од Илинденското востание

Курир - 02.08.2016

Свеченостите по повод 113 годишнината од Илинденското востание во Крушево почнаа изутрината со положување свежи цвеќиња на гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во Македониумот на Гумење и оддавање почит и на загинатите ...

Заев упати честитка до граѓаните за празникот Илинден

Press24 - 02.08.2016

Република Македонија е заедничка татковина на сите нас и заедно треба да се бориме за неа и да ги постигнеме идеалите токму на двата илиндени, а тоа се секако слободна земја со демократски институции, правото и правдата да важат за сите, земја каде ...

Македонија го слави Илинден

+инфо - 02.08.2016

Државни и други делегации ќе положат цвеќиња на спомен белезите на овие два значајни настана во макдеонската историја. Во Македонија денеска се одбележуваат 113 години од Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ.

Одбележан празникот Илинден во Гевгелија

Press24 - 02.08.2016

Со положување цвеќе пред споменикот на Сава Михајлов, бистите на народните херои и првоборците и костурницата на паднатите борци, денеска во Гевгелија, делегации од боречката организација, градоначалникот Иван Франгов со членовите на општинскиот ...

Иванов: Кога сме поделени, ние сме поробени

Press24 - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Сите заедно да ја чуваме државноста и независноста на Македонија

Репортер - 02.08.2016

Упатуваме повик до сите граѓани на Република Македонија за зацврстување на меѓусебната почит, разбирање и сплотени сите заедно да ја чуваме државноста, сувереноста и независноста на Република Македонија.

Во Штип се одбележа празникот Илинден

Press24 - 02.08.2016

По повод празникот Илинден денеска во алејата на Народните хероии и на спомен плочите во селата Долани и Драгоево од страна на градоначалникот Илчо Захариев, пратениците во Собранието на Република Македонија Никола Мицевски и Трајче Димков и ...

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Макфакс - 02.08.2016

Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити со цел едната партија да се поврзе со наследството на броците од првиот Илинден, а другата со востаниците од вториот Илинден, но не постои таква поделба, ...

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Кајгана - 02.08.2016

„Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити со цел едната партија да се поврзе со наследството на борците од првиот Илинден, а другата со востаниците од вториот Илинден, но не постои таква поделба“, ...

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита државниот празник 2-ри Август – Илинден

А1 On - 02.08.2016

Денес Македонија ја прославува борбата на илјадниците македонски дејци, револуционери и борци за слободна и независна татковина, Република Македонија. Празникот Илинден е силно вкоренет во традицијата, но и меморијата на граѓаните на Македонија како ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Сите заедно да ја чуваме државноста и независноста на Македонија

МКД - 02.08.2016

Упатуваме повик до сите граѓани на Република Македонија за зацврстување на меѓусебната почит, разбирање и сплотени сите заедно да ја чуваме државноста, сувереноста и независноста на Република Македонија.

Иронијата на СДСМ: Ги сквернавеа Илинденците, а денес лицемерно им се поклонуваат

Курир - 02.08.2016

Продолжува лицемерното однесување на СДСМ и партиските полтрони. Со месеци тие ги сквернавеа спомениците низ Скопје, плукнаа по асномците и илинденците, ги шараа со боја и ги уништуваа. Денес со насмевка на лицето лицемерно се поклонуваат пред нив, ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Илинден

Курир - 02.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита државниот празник 2-ри Август – Илинден. интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ Денес Македонија ја прославува борбата на илјадниците македонски дејци, револуционери и борци за ...

Делегации на ДС положија цвеќе

А1 On - 02.08.2016

Делегации на демократскиот сојуз по повод најголемиот Македонски празник Илинден, положија свежо цвеќе пред спомениците во Крушево, Пелинце и Скопје. Илинден е најсветлиот ден на Македонците и сите граѓани на Македонија, кога се удрени темелите на ...

Илинден одбележан со повици за национално обединување

Р.С.Европа - 02.08.2016

Македонија денеска ги одбележува двата значајни историски датуми: 113 години од Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Државни и други делегации положија цвеќе на спомен одбележјата на овие два значајни настана во ...

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод Илинден

Нетпрес - 02.08.2016

Како пратеници од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ и претставници на народот, упатуваме повик до сите граѓани на Република Македонија за зацврстување на меѓусебната почит, разбирање и сплотени сите заедно да ја ...

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод Илинден

Сител - 02.08.2016

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на граѓаните на Република Македонија им го честита најголемиот празник 2 Август - Илинден. - Овој голем празник претставува симбол за македонската непокор, желба и одлучност ...

Груевски: Ние сме едно ткиво нераскинливо, едно знаме, една држава, едно име- Македонија

Курир - 02.08.2016

Го славиме нашиот голем празник Свети Илија, Илинден. Илинден е ден и кога оддавае почит на илјадниците смели мажи и жени кои во Илинденското востание и во Антифашистичката борба ги положија своите животи на олтарот на татковината.

СДСМ ги сквернавеа Илинденците, а денес лицемерно им се поклонуваат

Нетпрес - 02.08.2016

Продолжува лицемерното однесување на СДСМ и партиските полтрони. Со месеци тие ги сквернавеа спомениците низ Скопје, плукнаа по асномците и илинденците, ги шараа со боја и ги уништуваа. Денес со насмевка на лицето лицемерно се поклонуваат пред нив, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пред нас е борба за напредна, современа и достоинствена македонска држава

Стандард - 02.08.2016

Празникот Илинден е силно вкоренет во традицијата, но и меморијата на граѓаните на Македонија како симбол на неопокорот на големиот број знајни и незнајни јунаци кои се жртвуваа пред олтарот на слободата, стои во честитката од ВМРО-ДПНЕ.

Честитка по повод Илинден од ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 02.08.2016

Пред нас е нова и постојана борба, борба за напредна, современа и достоинствена македонска држава, рамо до рамо со сите европски држави. Нашата борба, но и борбата на сите идни генерации е да изградат општество на благосостојба, повисок стандард, ...

СДСМ: Илинден не е за поделби!

+инфо - 02.08.2016

Нема поголемо предавство од тоа да ги делиш сопствените граѓани! ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси. Не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од зпоупотреба на државните функции и ресурси, се вели ...

„10 дена Крушевска република“: Се потсетуваме на аманетот на нашите предци да ја чуваме нашата држава

Press24 - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод Илинден

Телеграф - 02.08.2016

На овој ден, како што посочуваат, ги чествуваме славните и храбрите Илинденци кои го жртвувале својот живот за татковината како и мудрите и пожртвувани припадници на Народнослободителната војска кои се нераскинлив дел од модерна Македонија ...

СДСМ Прилеп положи свежо цвеќе во чест на Илинден

А1 On - 02.08.2016

Делегацијата на ОО СДСМ Прилеп, положи свежо цвеќе на спомениците од „Методија Андонов – Ченто“ и на „Могилата на непобедените“ по повод 2-ри Август – ...

Делегации на ДС положија цвеќе за Илинден

Нова ТВ - 02.08.2016

Делегации на Демократскиот сојуз, по повод најголемиот Македонски празник Илинден, положија свежо цвеќе пред спомениците во Крушево, Пелинце и Скопје. „Илинден е најсветлиот ден на Македонците и сите граѓани на Македонија, кога се удрени темелите на ...

Тетово го празнува Илинден- без присуство на локалните власти и без отстранетите бисти на хероите

Алфа - 02.08.2016

И во Тетово денеска се празнува Илинден, но без присуство на делегации од општината и без бистите на двајцата тетовски народни херои. Тетово традиционално, денешниот голем празник Илинден, го одбележува со положување цвеќе пред Споменикот на ...

Груевски: Ние сме едно ткиво нераскинливо, едно знаме, една држава, едно име- Македонија

Press24 - 02.08.2016

Го славиме нашиот голем празник Свети Илија, Илинден. Илинден е ден и кога оддавае почит на илјадниците смели мажи и жени кои во Илинденското востание и во Антифашистичката борба ги положија своите животи на олтарот на татковината.

Груевски: Ние сме едно ткиво нераскинливо, едно знаме, една држава, едно име- Македонија

Нетпрес - 02.08.2016

Го славиме нашиот голем празник Свети Илија, Илинден. Илинден е ден и кога оддавае почит на илјадниците смели мажи и жени кои во Илинденското востание и во Антифашистичката борба ги положија своите животи на олтарот на татковината.

Реакција на Министерството за култура за споменикот „Македониум“ во Крушево

+инфо - 02.08.2016

Целата реконструкција на споменикот кој е симбол на Илинден ќе заврши во текот на 2017 година“, информира Министерството за култура. Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за наводната целосна запуштеност на споменикот „Македониум “ ...

Министерството за култура со реакција за целосната запуштеност на споменикот „Македониум“ во Крушево

Стандард - 02.08.2016

По информациите кои денеска се појавија за „целосната запуштеност на споменикот „Македониум“ во Крушево“, која јасно може да се види од многуте фотографии направени денес, со реакција се јави Министерството за култура.

ОМД: Успешноста е во обединувањето

Курир - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси

А1 On - 02.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси. Не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од зпоупотреба на државните функции и ресурси. Ѓорѓе Иванов е последниот кој може да зборува за единство, дијалог, ...

ОМД: Успешноста е во обединувањето

А1 On - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

Граѓаните до политичарите: Ги заборавивте вредностите на Илинденците

Репортер - 02.08.2016

Илинденците и антифашистите не се бореа за држава која еден век подоцна ќе се соочува со висока стапка на сиромаштија, невработеност и младина што ги напушта нејзините граници, им порачаа граѓаните на политичарите додека се празнува годишнината од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси

Репортер - 02.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси. Не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од зпоупотреба на државните функции и ресурси. Ѓорѓе Иванов е последниот кој може да зборува за единство, дијалог, ...

ОМД: Успешноста е во обединувањето

Репортер - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

СДСМ: Нема поголемо предавство од тоа да ги делиш сопствените граѓани!

Стандард - 02.08.2016

„ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси. Не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од зпоупотреба на државните функции и ресурси“. се вели во денешното соопштение на СДСМ.

Како ДПМНЕ тивко го задуши Илинден во Крушево

Репортер - 02.08.2016

Ако нешто со душа сме чекале уште од деца, тоа е прославата за Илинден. За да ја пречекаме коњаницата која пристигнуваше во 18ч. ние помалите веќе бевме во градскиот парк во 17:30, стокмени, за да фатиме место.

Мувла го јаде Македониумот во Крушево

Репортер - 02.08.2016

Фотографијата која ја објави СДСМ на својот сајт од положувањето на венци во чест на Илинден во споменикот Македониум односно споменичниот комплекс Илинден во Крушево ја открива негрижата за спомениците во Македонија, пренесе Телма .

Отворени научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“

Сител - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Мувла го јаде Македониумот во Крушево

+инфо - 02.08.2016

На левата страна на фотографијата се гледа огромна мувла под прозорскиот витраж во споменикот. Фотографијата која ја објави СДСМ на својот сајт од положувањето на венци во чест на Илинден во споменикот Македониум, односно споменичниот комплекс ...

СДСМ: Власта ниту на Илинден не се откажа од црната пропаганда

Репортер - 02.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси и не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од злоупотреба на државните функции и ресурси, реагираат од СДСМ на денешните говори на претставниците од власта.

Македонија го одбележува Илинден

Стандард - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена ­- 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Во Крушево за Илинден традиционално пристигнаа и коњаниците од Илинденски марш, а ...

Крушево пред Илинден

Репортер - 02.08.2016

Неколку развиорени знамиња по улиците, по некој посетител низ тесните крушевски сокаци и плакати излепени по бандерите за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ го навестуваат утрешното Илинденско чествување во историско Крушево.

Демократски сојуз: Да учиме од Илинден

А1 On - 02.08.2016

Демократскиот сојуз на сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или верска припадност, им го честита најголемиот двоен празник на македонската државност – Втори август.

Македонија ги слави двата Илиндена

Кајгана - 02.08.2016

Македонските граѓани денеска го слават 2 Август - Денот на Републиката. Годинава се одбележуваат 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од првото заседание на АСНОМ. По повод националниот празник, Претседателот на Република ...

(ГАЛЕРИЈА) Премиерот Димитриев со сопругата на отворањето на „Десет дена Крушевска Република“

Репортер - 02.08.2016

Премиерот Емил Димитриев вчера пристигна во Крушево, каде што присуствуваше на свеченото отворање на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Димитриев во Крушево го придружува и неговата ...

ВИДЕО: Како загина Даме Груев

Press24 - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

СДСМ: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Репортер - 02.08.2016

Почитувани граѓани, Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити со цел едната партија да се поврзе со наследството на броците од првиот Илинден, а другата со востаниците од вториот Илинден.

(ВИДЕО) Заев: Републиката опустошена од фамилијарната банда повторно ќе ја изградиме согласно илинденските идеали

А1 On - 02.08.2016

Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна поделба на партизани и комити со цел едната партија да се поврзе со наследството на броците од првиот Илинден, а другата со востаниците од вториот Илинден. Не постои таква поделба.

Заев: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Стандард - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Обраќањето на претседателот на СДСМ го пренесуваме во целост: ...

Во Крушево свечености за 113 годишнината од Илинденското востание

Press24 - 02.08.2016

Свеченостите по повод 113 годишнината од Илинденското востание во Крушево почнаа изутрината со положување свежи цвеќиња на гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во Македониумот на Гумење и оддавање почит и на загинатите ...

ЗАЕВ: Македонија е заедничка татковина и заедно треба да се бориме за неа

Телеграф - 02.08.2016

Не постојат два различни идеала, две различни револуции. И во 1903 и за време на Народно ослободителната борба, и во минатото и денес, постоел и постои само еден идеал, слободна Македонија во којашто достоинствено ќе живеат сите нејзини граѓани, ...

Се потсетуваме на аманетот на нашите предци: „10 дена Крушевска република“

Пулс24 - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Демократски сојуз: Да учиме од Илинден

Либертас - 02.08.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз на сите граѓани на Република Македонија, без разлика на нивната етничка или верска припадност, им го честита најголемиот двоен празник на македонската државност – Втори август.

Сведоштва: Како загина Даме Груев (Видео)

Вечер Прес - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

СДСМ: Илинден не е за поделби!

Мета - 02.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси и не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од злоупотреба на државните функции и ресурси, реагираат од СДСМ на денешните говори на претставниците од власта ...

Заев во Крушево

Тера - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „ Веќе со години во Македонија е наметната една лажна ...

Сведоштва: Како загина Даме Груев (Видео)

Скопје инфо - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

Мувла го јаде Македониумот во Крушево

Либертас - 02.08.2016

Фотографијата која ја објави СДСМ на својот сајт од положувањето на венци во чест на Илинден во споменикот Македониум односно споменичниот комплекс Илинден во Крушево ја открива негрижата за спомениците во Македонија, пренесе Телма .

На Гумење отворена манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Република - 02.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Репубика“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август – Илинден.

Сведоштва: Како загина Даме Груев (Видео)

МК News - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

СДСМ: Власта ниту на Илинден не се откажа од црната пропаганда

Либертас - 02.08.2016

-ВМРО-ДПМНЕ и на Илинден не успеа да се надмине себеси и не се откажа од црните пропаганди, од туркањето на граѓаните кон поделби и од злоупотреба на државните функции и ресурси, реагираат од СДСМ на денешните говори на претставниците од власта.

Крушево пред Илинден

Либертас - 02.08.2016

Неколку развиорени знамиња по улиците, по некој посетител низ тесните крушевски сокаци и плакати излепени по бандерите за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ го навестуваат утрешното Илинденско чествување во историско Крушево.

Лицемерието на СДСМ продолжува: Се поклонуваат пред Илинденците кои ги сквернавеа

Пулс24 - 02.08.2016

Продолжува лицемерното однесување на СДСМ и партиските полтрони. Со месеци тие ги сквернавеа спомениците низ Скопје, плукнаа по асномците и илинденците, ги шараа со боја и ги уништуваа. Денес со насмевка на лицето лицемерно се поклонуваат пред нив, ...

Иронијата на СДСМ: Ги сквернавеа Илинденците, а денес лицемерно им се поклонуваат

Република - 02.08.2016

Продолжува лицемерното однесување на СДСМ и партиските полтрони. Со месеци тие ги сквернавеа спомениците низ Скопје, плукнаа по асномците и илинденците, ги шараа со боја и ги уништуваа. Денес со насмевка на лицето лицемерно се поклонуваат пред нив, ...

Честитка од Градоначалникот Зоран Дамјановски по повод Илинден

Кумановски м. - 02.08.2016

Честитка по повод најголемиот национален празник во Република Македонија испрати и градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски до сите граѓани на општината. Историската и духовната традиција на овој празник се доказ за непокорливоста на ...

Како ДПМНЕ тивко го задуши Илинден во Крушево

Либертас - 02.08.2016

Ако нешто со душа сме чекале уште од деца, тоа е прославата за Илинден. За да ја пречекаме коњаницата која пристигнуваше во 18ч. ние помалите веќе бевме во градскиот парк во 17:30, стокмени, за да фатиме место.

Македонија го слави Илинден!

Пулс24 - 02.08.2016

Во Македонија денеска се одбележуваат 113 години од Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Во Македонија денеска се одбележуваат 113 години од Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ.

Иванов: Кога сме поделени, ние сме поробени

МК News - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

(ВИДЕО) Сведоштва на Илинденци: Како загина Даме Груев

еМагазин - 02.08.2016

Македонија денес прославува 113 години од Илинденското востание. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било развиено уште кога нашата земја била поробена од Османлиите.

ЗАЕВ ЗА ИЛИНДЕН: Републиката повторно ќе ја изградиме според илинденските идеали

Фактор - 02.08.2016

Опозицискиот лидер го честита денешниот празник и порачува дека Македонија повторно ќе биде изградена според илинденските идеали. Во продолжение ви го пренесуваме неговото излагање од Крушево: „Веќе со години во Македонија е наметната една лажна ...

Македонија слави 113 години од Илинденско востание и 72 години од првото заседание на АСНОМ

еМагазин - 02.08.2016

Македонија оваа година одбележува 113 години од формирање на првата република на Балканот и 72 години од првото заседание на АСНОМ. На денешен ден во 1903 г. почна Илинденското востание на македонскиот народ против османлиската власт, што се смета ...

Македонија ги празнува двата Илиндена

Мета - 02.08.2016

Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание, како и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. По повод историските датуми, денеска се одржуваат разни манифестации во земјата.

Кичевчани маршираат кон Крушево за Илинден 1988 година

Пулс24 - 02.08.2016

Со мало задоцнување, бидејќи ни беа испратени непосредно пред Илинден, ги објавуваме овие две видеа направени во далечната 1988 година. На видеата се кичевчани кои се собираат и одат пешки накај Крушево по повод Илинден.

„10 дена Крушевска република“: Се потсетуваме на аманетот на нашите предци да ја чуваме нашата држава

МК News - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Честит Илинден

Kumanovo News - 02.08.2016

Со Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ во манaстирот Прохор Пчински удрени се темелите на македонската држава. Овие датуми се длабико вкоренети во колективната меморија на нашиот народ.Двата Илиндена претставуваат историски темелник на ...

Македонија ги празнува двата Илендена

Либертас - 02.08.2016

Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание, како и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. На 2 август 1903 година со биењето на камбаните на полноќ е објавен почетокот на востанието.

Аманетот од Илинден се поголем, илинденци се помалку!

Либертас - 02.08.2016

Комфорот во политичките фотелји ја затапи острицата за борба за државните цели, а актуелната криза го потврди лажниот политички однос кон илинденските идеали кои денеска се слават, оценуваат соговорниците на Дојче веле.

Заев во чест на Илинден во Крушево

МК News - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со потпретседателот Александар Кирацовски и претседателот на ОО на СДСМ Крушево Трајче Калески, во чест на 2 август – Денот на Републиката оддаде почит и положи свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, првиот ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод Илинден

Пулс24 - 02.08.2016

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита државниот празник 2-ри Август – Илинден. интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ Денес Македонија ја прославува борбата на илјадниците македонски дејци, револуционери и борци за ...

Иванов: Кога сме поделени, ние сме поробени

Република - 02.08.2016

­ Како што во 1941­та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991­та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

СЕ ВЕАТ ЗНАМИЊА: Македонија го празнува Илинден

Фактор - 02.08.2016

Илинден или ден на Св. Илија — голем македонски национален и православен празник, кој се одбележува на 2 август. Илинден има посебно значење за историјата на македонскиот народ заради тоа што на 2 август започнало Илинденското востание во 1903 ...

Сведоштва: Како загина Даме Груев (Видео)

Република - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 114 години од почетокот на Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

Зошто ние албанците не славиме за Илинденското Востание?

Либертас - 02.08.2016

Зошто ние албанците не славиме за Илинденското Востание кога сме дале евидентен, вивиден, значаен, голем придонес? Не е дел од нашата традиција негирањето на историјата и на нашето учество во создавањето на идејата за сувереност.

Иванов: Секогаш кога сме сплотени, ние сме слободни

Пулс24 - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Македонија го празнува Илинден

Република - 02.08.2016

На денешен ден пред 113 години започнало Илинденското востание, а во 1944 година е одржано Првото заседание на АСНОМ. Националниот празник на Македонија ќе се прослави со повеќе манифестации.

(ВИДЕО) Заев од Крушево: Народот се крена против арамиите, ќе има правeдна Македонија согласно илинденските идеали

Либертас - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Веќе со години во Македонија е наметната една лажна привидна ...

Заев: Потребен е нов Илинден на кој ќе се обединиме и ќе се бориме за слобода и за живот

Мета - 02.08.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Крушево го честита големиот државен празник, 2 Август – Илинден, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Тој рече дека со години во Македонија е наметната една лажна привидна ...

Груевски: Илинден е ден кога оддаваме почит на сите смели мажи и жени во Востанието

Република - 02.08.2016

Втори август, Илинден, е голем ден во историјата на македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија. Денес го славиме нашиот голем празник. Илинден е ден и кога оддаваме почит на илјадниците смели мажи и жени кои во Илинденското востание и во ...

Сведоштвата на Македонците кои го преживеале Илинденското востание: Како загина Даме Груев?

Пулс24 - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Историските факти јасно покажуваат дека чувството за македонската национална свест било ...

Во чест на Илинден

Тера - 02.08.2016

Делегација на ОК на ВМРО ДПМНЕ предводена од претседателот на партијата во Битола Борче Димитровски денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на двата Илиндена во Битола. Свежо цвеќе денеска и делегација на Општина Битола положи пред споменикот на ...

Илинден: Македонците се уште се борат за своите правдини

Либертас - 02.08.2016

И по седум децении, пораките од македонската химна се актуелни и во денешен контекст – битка за правдини и слобода, во заедничка држава изградена врз најдобрите традиции на Илинден Втори август 2016 година.

Премиерот Димитриев со сопругата присуствуваше на отворањето на манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Пулс24 - 02.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Република“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август – Илинден.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ МАКЕДОНЦИ: Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Скопје инфо - 02.08.2016

Македонските граѓани во вторник го слават 2-ри Август - Ден на Републиката. Годинава се одбележуваат 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од првото заседание на АСНОМ.

ОМД: Илинденското востание ги обедини луѓето

Пулс24 - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

ОМД: Успешноста е во обединувањето

Вечер Прес - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

ОМД: Успешноста е во обединувањето

Република - 02.08.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) на денот на одбележувањето на националниот празник Илинден ги потсетува, како што стои во соопштението, Македонците ширум светот дека Илинденското востание беше успешно во неговото обединување на луѓето.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ МАКЕДОНЦИ: Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Вистина.мк - 02.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Македонија гo слави Илинден

Денар - 02.08.2016

Македонските граѓани во вторник го слават 2-ри Август – Ден на Републиката. Годинава се одбележуваат 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од првото заседание на АСНОМ.

Иванов: Кога сме поделени, ние сме поробени

Lider - 02.08.2016

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и ...

Отворени научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“

Lider - 02.08.2016

Собрани сме овде на Гумење каде пред 113 години е извршено пробното пукање од црешовото топче, на местото каде заседавал штабот на Горското начелство, на местото каде на 2 август 1903 година се одржала големата народна веселба по ослободувањето на ...

Во Крушево свечености за 113 годишнината од Илинденското востание

Lider - 02.08.2016

Свеченостите по повод 113 годишнината од Илинденското востание во Крушево почнаа изутрината со положување свежи цвеќиња на гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во Македониумот на Гумење и оддавање почит и на загинатите ...

Македонија од Ајова до Пакистан

Призма - 01.08.2016

Илинден за македонската историја ќе стане она што е „Роки“ за холивудската историја: Илинден 1, 2, 3, 4… и Роки 1, 2, 3, 4… Како и да земеш, Свети Илија е еден вид религиски суперхерој, своевиден супермен што ем дели правда и морал, ем брилијантно ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Утрински - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

Вест - 01.08.2016

Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена - 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

(ФОТО) На Гумење отворена манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Утрински - 01.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Репубика“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август - Илинден.

На Гумење отворена манифестацијата „10 Дена Крушевска република“

ТВ21 - 01.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Репубика“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август – Илинден.

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Канал5 - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Македонија ги одбелжува двата историски Илиндена

ТВ21 - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Обновен патот Илинден-Марино

Дневник - 01.08.2016

Пуштен е во употреба обновениот пат, кој ги поврзува населените места Илинден и Марино. Станува збор за улица 8 и дел од улица 500, во должина од 2,1 километра. Kако што информираа надлежните од Општината Илинден, покрај новиот асфалт, на наведената ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена kрушевска Република“

ТВ21 - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни ...

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

24 Вести - 01.08.2016

Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена - 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Пратениците на одмор до 15 август

Сакам да кажам - 01.08.2016

Гласањето за ребалансот на буџетот на 29 јули беше последниот парламентарен настан пред почетокот на летните одмори за политичарите, кој вообичаено трае две недели. Еден ден порано беа изгласани и и измените и дополнувањата на Законот за внатрешни ...

Знамиња за 2 август

Телма - 01.08.2016

Знамињата на јарболите се предвесник на двата историски Илиндена, 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 од Првото заседание на АСНОМ. За разлика од претходните оваа година тие се развиорени во сите општини.

Крушево пред Илинден

Телма - 01.08.2016

Неколку развиорени знамиња по улиците, по некој посетител низ тесните крушевски сокаци и плакати излепени по бандерите за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ го навестуваат утрешното Илинденско чествување во историско Крушево.

„Ноќ спроти Илинден” во Битола

Канал5 - 01.08.2016

Вечерва во античкиот локалитет Хераклеја со голем концерт насловен ,,Ноќ спроти Илинден,, се затвораат Илинденските денови во Битола. На фестивалот учествуваат над 1000 фолклористи од земјата и странство.

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

А1 On - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

МАКЕДОНИЈА ГИ ПРАЗНУВА ДВАТА ИЛИНДЕНА: Манифестации во Пелинце, Крушево и во Скопје

Телеграф - 01.08.2016

Почетокот на Илинденското востание го објавиле камбаните во Крушево на полноќ спроти Илинден 1903 година. Околу 800 востаници го ослободиле градот, а по два дена Никола Карев ја прогласил Крушевската Република и станал нејзин претседател...

Сандански: Ние не сакаме да ги замениме турските султани со други, сакаме Македонија да биде независна и слободна!

МКД - 01.08.2016

Како по некое непишано правило, последниве години пред Илинден, од бугарска страна се појавуваат неколку провокации во врска со наводните бугарски корени на Илинденското востание, овие провокации остануваат без реакција од македонска страна, и така ...

За многу години: Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Press24 - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Курир - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

За Илинден, Иванов во Пелинце, Димитриев на Мечкин Камен, Вељаноски во Скопје

+инфо - 01.08.2016

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на ...

Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Нетпрес - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Тричковски го сквернави Илинден, а тоа му се допаѓа на членството на СДСМ

Курир - 01.08.2016

Бранко Тричковски го сквернави Илинден, а членството на СДСМ тоа го лајкува. Бранко Тричковски, идеологот на СДСМ и Шарената револуција, на својот Фејсбук профил објави: “Да победеле комитите во илинденското востание, Македонците ќе виделе што е ...

Со полагање свежо цвеќе на спомен обележјата ќе им се оддаде почит на загинатите Илинденци

OhridNews - 01.08.2016

Делегација од локалната самоуправа, предводена од градоначалникот Никола Бакрачески, како и делегации на општинската организација на Сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна на Македонија 1941-1945 и на граѓаните ...

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

Алфа - 01.08.2016

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена - 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Кога на полноќ спроти Илинден 1903 година камбаните во Крушево го објавиле почетокот на Илинденско ...

Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

МРТ - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ... Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од ...

Честитка на градоначалникот Бакрачески по повод Илинден

OhridNews - 01.08.2016

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Охрид и Република Македонија и до сите Македонци ширум светот.

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Алфа - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација ...

Министерот Јолевски со честитка по повод Илинден

Курир - 01.08.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, на сите припадници на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството за одбрана и граѓаните на Република Македонија им го честита големиот празник „2 Август – Илинден“.

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република”

Репортер - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Димитриев на свеченото отворање на „Десет дена Крушевска Република“

Курир - 01.08.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на свеченото отворање на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Настанот ќе се одржи кај месноста Гумење, во Крушево со почеток во 20:30 ...

Заев за Денот на Републиката во Крушево

А1 On - 01.08.2016

Делегации на СДСМ утре ќе положат цвеќе и ќе оддадаат почит на загинатите борци во чест на големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ќе биде во Крушево уште рано утрото и ќе положи цвеќе пред ...

Oтворена манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Press24 - 01.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Репубика“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август - Илинден.

Тричковски го сквернави Илинден, на членството на СДСМ тоа му се допаѓа

Нетпрес - 01.08.2016

Идеологот на СДСМ и Шарената револуција, Бранко Тричковски преку статус на својот Фејсбук профил го осквернави Илинден. Тој за оваа постапка беше поддржан и од членови на СДСМ, кои го јакуваа неговиот статус.

Јолевски упати честитка: Илинден претставува симбол на нашиот непокор, желба и одлучност да живееме слободно

Press24 - 01.08.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, на сите припадници на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството за одбрана и граѓаните на Република Македонија им го честита големиот празник „2 Август – Илинден“.

Честитка од министерот Јолевски по повод празникот Илинден

Телеграф - 01.08.2016

На овој ден ние ги славиме храбрите илинденци и сето она што тие го жртвувале за нашата татковина, вели министерот за одбрана Зоран Јолевски Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, на сите припадници на Армијата на Република ...

Министерот Јолевски со честитка по повод празникот Илинден

Сител - 01.08.2016

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, на сите припадници на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството за одбрана и граѓаните на Република Македонија им го честита големиот празник „2 Август – Илинден“.

КРУШЕВО: По 49. пат ќе се одржи манифестацијата „10 Дена Kрушевска Република“

Телеграф - 01.08.2016

Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август - Илинден Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена ...

Димитриев на свеченото отворање на „Десет дена Крушевска Република“

Нетпрес - 01.08.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на свеченото отворање на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Настанот ќе се одржи кај месноста Гумење, во Крушево со почеток во 20:30 ...

Димитриев на свеченото отворање на „Десет дена Крушевска Република“

Press24 - 01.08.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на свеченото отворање на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Настанот ќе се одржи кај месноста Гумење, во Крушево со почеток во 20:30 ...

Димитриев со сопругата присуствуваше на отворањето на манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Курир - 01.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Република“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август – Илинден.

ГУМЕЊЕ: Oтворена манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Телеграф - 01.08.2016

Ако не беше Илинденското востание, не ќе бевме ние Македонци, ниту државата Македонија. Илинденската приказна жилаво опстојува и не уверува дека иако сме мали, можеме да кренеме глава, да пуштиме глас и да избориме право на свое место под сонцето, ...

Отворена манифестацијата „10 Дена Крушевска Република“

Нетпрес - 01.08.2016

На Гумење во Крушево, по 49. пат вечерва беа отворени Научно-културните средби „10 Дена Крушевска Република“ во пресрет на утрешното одбележување на македонскиот национален празник 2 Август – Илинден.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ МАКЕДОНЦИ: Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Курир - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Традицијата продолжува: „10 Дена Kрушевска Република“

Press24 - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Репортер - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Сител - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Утре ќе бидат одбележани двата историски Илиндена на Македонија

Пулс24 - 01.08.2016

Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Локално - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Граѓаните и политичарите на одмор, „борбата“ продолжува по 15 август

Либертас - 01.08.2016

Гласањето за ребалансот на буџетот во петокот (29 јули 2016 г.) беше последниот парламентарен настан пред почетокот на летните одмори за политичарите, кој вообичаено трае две недели. Еден ден порано беа изгласани и и измените и дополнувањата на ...

Бранко Тричковски го сквернави Илинден, а членството на СДСМ тоа го лајкува

Пулс24 - 01.08.2016

Тричковски го сквернави Илинден, а тоа му се допаѓа на членството на СДСМ Бранко Тричковски, идеологот на СДСМ и Шарената револуција, на својот Фејсбук профил објави: “Да победеле комитите во илинденското востание, Македонците ќе виделе што е ...

Почнува манифестацијата „Десет дена крушевска Република“

Република - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

Република - 01.08.2016

Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Граѓаните и политичарите на одмор, „борбата“ продолжува по 15 август

Мета - 01.08.2016

Гласањето за ребалансот на буџетот во петокот (29 јули 2016 г.) беше последниот парламентарен настан пред почетокот на летните одмори за политичарите, кој вообичаено трае две недели. Еден ден порано беа изгласани и и измените и дополнувањата на ...

Вечен да ни е Илинден!

Вечер Прес - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ, а православните христијани и верскиот празник Св.Илија.

Честитка од градоначалникот за Илинден

Kumanovo News - 01.08.2016

„Историската и духовната традиција на овој празник се доказ за непокорливоста на македонскиот народ, а неговоото празнување е оддавање почит на битката за самостојност и независност. Денеска им оддаваме почит на нашите херои кои го дале својот живот ...

Во Крушево 49. издание на „10 Дена Крушевска Република“...

Н.Македонија - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево ќе се одржи 49. издание на манифестација „10 Дена Крушевска Република“, која ќе понуди многубројни културни настани. Манифестацијата почнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното одбележување на ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Lider - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...

Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Lider - 01.08.2016

Република Македонија денеска ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе присуствува и ќе се обрати на ...

Во Крушево по 49. пат „10 Дена Kрушевска Република“

Вистина.мк - 01.08.2016

Од денеска до 10 август во Крушево по 49-ти пат ќе се одржи традиционалната манифестација „10 Дена Крушевска Република“ која ќе понуди бројни културни настани. Манифестацијата започнува вечер во 20.30 часот на Гумење, во пресрет на утрешното ...