TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште еден црн ден во Србија, рекордни 65 починати, 6179 новозаболени

Канал5 - 29.11.2020

Во изминатото деноноќие во Србија од последиците од корона вирус починале рекордни 65 лица, а новозаболени се 6179 граѓани. Од почетокот на пандемијата во Србија па се до денес регистрирани се 169214 заразени од корона.

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

ТВ21 - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Во светот над 62 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Фокус - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Во светот над 62 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

24 Вести - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Телма - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Во Хрватска речиси 60 починати, во БиХ над 40 жртви на коронавирусот

Фокус - 29.11.2020

Во последните 24 часа здравствените власти во Хрватска и соседната Босна и Херцеговина забележале повторно високи бројки на починати лица во пандемијата од коронавирусот, а релативно помал број нови коронаинфекции имајќи предвид дека станува збор за ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Сител - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со ковид-19

Слободен Печат - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар” досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Нов црн рекорд во Србија – 65 починати и над 6.000 заразени

Макфакс - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус, a починале 65 лица. Тестирани биле 15.508 луѓе. Според последните податоци, во болниците има 7.256 пациенти, од кои на респиратори се 252.

Во Хрватска речиси 60 починати, во БиХ над 40 жртви на коронавирусот

Нетпрес - 29.11.2020

Во последните 24 часа здравствените власти во Хрватска и соседната Босна и Херцеговина забележале повторно високи бројки на починати лица во пандемијата од коронавирусот, а релативно помал број нови коронаинфекции имајќи предвид дека станува збор за ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

А1 On - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со ковид-19

+инфо - 29.11.2020

Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се активни случаи. Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со ковид-19

Press24 - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар” досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Помалку новозаболени во БиХ, но од Ковид-19 починаа уште 44 пациенти

Независен - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се нови 664 случаи со корона вирус, а тестирани се 1.680 лица, додека од заразата починаа уште 44 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 1.399, а позитивни биле 573.

Србија брои црни рекорди: Новозаразени 6.179, а 65 починаа

Независен - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа регистрирани се 6.179 случаи со корона вирус, а починаа 65 пациенти. За овој пресек тестирани се 15.508 луше. Во болниците има 7.256 лица, а на респиратори се 252 пациенти.

32 пациенти починаа, 820 новозаразени

Press24 - 29.11.2020

Нови 820 случаи на заболени од Ковид -19 се регистрирани во последните 24 часа. Направени се 2019 тестови. Министерството за здравство вечерва соопшти дека починати се 32 пациенти, а оздравени 895 пациенти.

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од ковид-19 во еден ден

+инфо - 29.11.2020

Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за дишење. Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од ковид -19 умреле ...

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

А1 On - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за ...

33 оздравени и 24 нови случаи на Ковид 19 во Охрид

OhridNews - 29.11.2020

Нови 820 случаи на заболени од Ковид -19 се регистрирани во последните 24 часа. Направени се 2019 тестови. Министерството за здравство вечерва соопшти дека починати се 32 пациенти, а оздравени 895, од кои 33 во Охрид.

Се кријат ли повторно лица починати од коронавирусот во Македонија?!

Нетпрес - 29.11.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со коронавирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев. Имено на Фејсбук профилот на министерот Филпче се појави коментар од лице чии близок починал ...

Се кријат ли повторно лица починати од коронавирусот во Македонија?!

Курир - 29.11.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со коронавирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев. Имено на Фејсбук профилот на министерот Филпче се појави коментар од лице чии близок починал ...

Ковид-19 во светот: Заразени се над 62,5 милиони луѓе

Денешен - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Фактор - 29.11.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ при посетата на Ниш, одговарајќи на критиките од стручњаците дека здравствениот систем може во секој момент да крахира, направи споредба на Србија и Македонија и рече дека вкупниот број на починати од Ковид-19 е ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Опсервер - 29.11.2020

– Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Опсервер - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за ...

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Либертас - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Либертас - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

24Инфо - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

iPortal - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Нов црн рекорд во Србија – 65 починати и над 6.000 заразени

Опсервер - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус, a починале 65 лица. Тестирани биле 15.508 луѓе. Според последните податоци, во болниците има 7.256 пациенти, од кои на респиратори се 252.

Нов црн рекорд во Србија – 65 починати и над 6.000 заразени

Точка - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус, a починале 65 лица. Тестирани биле 15.508 луѓе. Според последните податоци, во болниците има 7.256 пациенти, од кои на респиратори се 252.

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Вечер Прес - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за ...

Нов црн рекорд во Србија - 65 починати и над 6.000 заразени

MTM - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус, a починале 65 лица. Тестирани биле 15.508 луѓе. Според последните податоци, во болниците има 7.256 пациенти, од кои на респиратори се 252.

Во Србија последниве 24 часа како последица од Ковид-19 починале 65, во Грција 98 лица

CivilMedia - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болнииците се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати ...

Нови 820 случаи на коронавирус, оздравени 895 пациенти

Локално - 29.11.2020

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

24Инфо - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар” досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Денес 820 нови случаи, во Битола 58 нови позитивни на ковид-19, оздравени 18, починати тројца

Битола Њуз - 29.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 од кои во Битола се 58 нови позитивни на ковид-19. Вкупно до сега има во Битола 2.041, а активни се 891 лице.

Нов црн рекорд во Србија – 65 починати и над 6.000 заразени

Вечер - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус, a починале 65 лица. Тестирани биле 15.508 луѓе. Според последните податоци, во болниците има 7.256 пациенти, од кои на респиратори се 252.

Бугарија за еден ден регистрираше 1792 случаи со Ковид-19 и 69 починати

Акцент - 29.11.2020

Во БУгарија во последните 24 часа регистрирани се 1792 нови случаи на КОВИД-19, покажуваат податоците на Унифицираниот информативен Ковид портал. Бројот на регистрирани примероци е скоро двапати помал од вчера, но причината е во помалку извршените ...

Починаа 32 лица, 820 новозаразени

Centar - 29.11.2020

ВО последните 24 часа починале вкупно 32 лица, а 820 лица се новозаразиле од коронавирусот. Биле направени вкупно 2019 тестирања. Повеќе на следниов линк ...

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

Frontline - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 починале 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

Frontline - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Ситуацијата во Србија излезе од контрола: 65 починати, над 6.000 заразени – Пред Нова година нови мерки

Centar - 29.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 6.179 случаи на коронавирус. Починаа 65 лица. Тестирани 15.508 лица. Според последните податоци, во болниците има 7.256 лица, а на респиратори има 252 пациенти.

Србија: Рекордни 65 смртни случаи од Ковид-19 во еден ден

MakPress - 29.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од Ковид -19 умреле 65 лица. Во моментов, во болниицте се сместени 7.256 пациенти, а 252 од нив се на апарати за ...

Во светот над 62,5 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19

MakPress - 29.11.2020

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 62,57 милиони луѓе, а од последици од заразата починаа 1.458.309 лица во 210 земји и територии во светот. Според интернет-страницата „Ворлдметар“ досега оздравеле 43.194.258 пациенти, а 17.920.855 се ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

MakPress - 29.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот коронавирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Албанија: 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици со ковид-19

ТВ21 - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот коронавирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

ТВ21 - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Австрија рекорден број на починати, се намалува бројката на заразени

Канал5 - 28.11.2020

Додека австриската влада успеа да го намали дневниот број на новоинфицирани со вирусот корона преку рестриктивните мерки, земјата сè уште бележи голем број смртни случаи од последиците на ковид-19.

Уште еден црн ден во Србија, 61 починат, повеќе од 7000 новозаболени

Канал5 - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа според последните податоци во Србија починати се 61 лица, а во болниците низ земјата на респиратор се 254 пациенти. Новозаболени се уште 7041 жители.. Во изминатото деноноќие на корона вирус се тестирани 18592 граѓани на Србија.

Бројот на починати од ковид19 во Европа надмина 400 000, вкупно во светот 1,45 милиони

Канал5 - 28.11.2020

Бројот на починати од ковид19 денеска во Европа надмина 400 000 луѓе. Најголемиот број се во Британија, вкупно 57000, потоа следува Италија со 53 000, па Франција со 51 000 и Шпанија со 45000 починати.

Колку всушност е смртоносен коронавирусот?

Deutsche Welle - 28.11.2020

426 лица починаа само во еден ден во Германија како последица од корона – нов црн рекорд. Што значи пораст на смртност од корона? Умираат ли сега повеќе луѓе отколку пролетоска? Како може да се објасни порастот на смртни случаи? Кривата на ...

Рекорден број на починати со ковид во Србија, за еден ден вкупно 61

360 степени - 28.11.2020

Рекорден број на починати во еден ден регистрира соседна Србија, вкупно 61 лице ја загубија битката со ковид-19 за 24 часа. Во истиот период направени се 18 592 теста, од кои 7 041 се позитивни на ковид-19.

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

А1 On - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен Печат - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство од ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

А1 On - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот коронавирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Дваесет и осум нови случаи на Ковид 19 во Охрид, единаесет оздравени

OhridNews - 28.11.2020

Илјада дваесет и два нови случаи на заболени од Ковид-19 се регистрирани во земјава во изминатите 24 часа од 3127 тестирања, 41 починат, а оздравени се 680 пациенти. Во последното деноноќие во Охрид се регистрирани 28 нови случаи и 11 оздравени.

Грција: 1.747 новоинфицирани, починаа уште 121 заразен со Ковид-19

Макфакс - 28.11.2020

Во Грција, коронавирусот е потврден кај уште 1.747 лица, додека 121 пациент починале како резултат на болеста, пренесува агенцијата АНА. Во моментов има 606 пациенти на апарати за дишење.Меѓу новите случаи, двајца се потврдени на граничните премини.

Србија го забележа рекордниот број починати од почетокот на епидемијата

Нетпрес - 28.11.2020

„Црниот петок“ скапо ќе ја чини Србија, предупредија во саботата лекарите од владиниот Кризен штаб на денот кога земјата забележа 61 смртени исход како последица на компликациите предизвикани од Covid-19, што е најголемиот ваков показател на дневно ...

Турција шест дена по ред со рекорден број на заболени од Ковид-19

Макфакс - 28.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Турција го достигна црниот рекорд шести ден по ред со 182 смртни случаи во изминатите 24 часа, соопшти турското Министерство за здравство. Во Турција беше постигнат црн рекорд и во бројот на новоинфицирани ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од ковид-19

Слободен Печат - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. „Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот коронавирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Независен - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот корона вирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Во Србија рекордни 61 починат од ковид-19

+инфо - 28.11.2020

Според податоци на српското Министерство за здравство о Институтот Батут, хоспитализирани се 7.011, а на респиратор се 254 пациенти. Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на ковид-19, а починале 61 ...

Опаѓа бројот на смртни случаи и новозаразени со Ковид-19 во Италија

Макфакс - 28.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија се зголеми за 686 во претходните 24 часа, што е намалување во споредба со вчера, кога беа пријавени 827 случаи, соопшти италијанското Министерство за здравство.

Во Босна и Херцеговина починаа 34 луѓе со Ковид-19, а новозаразени се 1.279

Независен - 28.11.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се нови 1.279 слчаи со корона вирус, а тестирани биле 3.303 лица. Починаа 34 шацоенти. Во Федерацијата тестирани биле 2.196 примероци, а 865 се покажале позитивни.

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен Печат - 28.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Турција го достигна црниот рекорд шести ден по ред со 182 смртни случаи во изминатите 24 часа, соопшти турското Министерство за здравство. Во Турција беше постигнат црн рекорд и во бројот на новоинфицирани ...

Србите приморани на построги мерки ! ДЕНЕС НАЈГОЛЕМ БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА !

Во Центар - 28.11.2020

Во последните 24 часа, вирусот корона е потврден кај 7.041 лица, а во исто време,починале 61 пациенти како резултат на оваа болест. Тестирани се 18.592 луѓе. Постојат 254 пациенти на респиратор.

Србија со најмногу починати во еден ден досега – 61

Независен - 28.11.2020

Во последните 24 часа, во Србија, вирусот корона е потврден кај 7.041 лица, а во исто време, починале 61 пациенти како резултат на оваа болест. Тестирани се 18.592 луѓе. Постојат 254 пациенти на респиратор.

Нови 37 случаи на Ковид 19 во Охрид, 27 оздравени

OhridNews - 28.11.2020

Нови 1093 заразени со коронавирусот од 3084 тестирања во изминатите 24 часа, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од нив 37 се од Охрид. Во денешната статистика на министерството е евидентиран еден смртен случај од Охрид од вчера (39), а ...

Турција шест дена по ред со рекорден број на заболени од Ковид-19

Опсервер - 28.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Турција го достигна црниот рекорд шести ден по ред со 182 смртни случаи во изминатите 24 часа, соопшти турското Министерство за здравство. Во Турција беше постигнат црн рекорд и во бројот на новоинфицирани ...

Турција шест дена по ред со рекорден број на заболени од Ковид-19

24Инфо - 28.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Турција го достигна црниот рекорд шести ден по ред со 182 смртни случаи во изминатите 24 часа, соопшти турското Министерство за здравство. Во Турција беше постигнат црн рекорд и во бројот на новоинфицирани ...

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

Курир - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Опаѓа бројот на смртни случаи и новозаразени со Ковид-19 во Италија

Опсервер - 28.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија се зголеми за 686 во претходните 24 часа, што е намалување во споредба со вчера, кога беа пријавени 827 случаи, соопшти италијанското Министерство за здравство.

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

Либертас - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Опсервер - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот коронавирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Србите приморани на построги мерки ! ДЕНЕС НАЈГОЛЕМ БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА !

Курир - 28.11.2020

Во последните 24 часа, вирусот корона е потврден кај 7.041 лица, а во исто време,починале 61 пациенти како резултат на оваа болест. Тестирани се 18.592 луѓе. Постојат 254 пациенти на респиратор.

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

24Инфо - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-1

Република - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот корона вирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

Опсервер - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Либертас - 28.11.2020

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани новиот коронавирусот е дијагностициран кај 545 лица, што е 27 отсто од ...

Борба со коронавирусот во Австрија: Забележан е рекорден број на починати, но бројката на заразени опаѓа

Точка - 28.11.2020

Додека со рестриктивните мерки австриската влада успеа да го намали дневниот број на новозаразени, земјата бележи рекордни бројки кога станува збор за починатите како последица од коронавирус.

Србија: 61 лице почина од корона

Локално - 28.11.2020

Во последните 24 часа во Србија беа заразени уште 7.041 лице со коронавирус, а 61 лице почина од последиците предизвикани од вирусот. Во споредба со минатата сабота, кога имаше 28, бројот на мртви е двојно поголем.

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

Вечер Прес - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

iPortal - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Србија 61 починат, над 7.000 нови случаи на корона

Expres - 28.11.2020

Во текот на последните 24 часа, во Србија се регистрирани 7.041 случаи на коронавирус од тестирани 18.592 луѓе. Починаа 61 лице, што е најголема бројка досега. Според последните податоци, во болниците има 7.011 лица, а на респиратори има 254 ...

Грција: 1.747 новоинфицирани, починаа уште 121 заразен со Ковид-19

Вечер - 28.11.2020

Во Грција, коронавирусот е потврден кај уште 1.747 лица, додека 121 пациент починале како резултат на болеста, пренесува агенцијата АНА. Во моментов има 606 пациенти на апарати за дишење.Меѓу новите случаи, двајца се потврдени на граничните премини.

Денес 1.022 нови случаи, во Битола 48 позитивни на ковид-19,

Битола Њуз - 28.11.2020

Во последните 24 часа се направени 3.127 тестирања, а регистрирани се 1.022 нови случаи на ковид-19 од кои во Битола се 48, лица кои се позитивни на ковид-19. Со денешните бројки во Битола до сега има 1.980 лица кои биле позитивни, а активни се 851 ...

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

MakPress - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на Ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата. Според податоци на српското Министерство за здравство о ...

Во Италија состојбата се влошува, од ковид-19 во еден ден починале 822 луѓе

24 Вести - 27.11.2020

Во Италија, во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со коронавирусот, што го врати дневниот број на смртни случаи близу нивото од крајот на март, кога земјата беше епицентар на пандемија во Европа.

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

ТВ21 - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Рекорден број починати во Германија, Меркел со предупредување до граѓаните

Канал5 - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата на коронавирус, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордни 426 случаи, според податоците на Институтот Роберт Кох (РКИ) објавени денеска.

Германија ја надмина границата од еден милион корона-инфицирани

Deutsche Welle - 27.11.2020

Присуство на коронавирус првпат беше докажано во Германија на крај на јануари. Сега бројот на инфицирани ја премина симболичната граница од еден милион. Бројот на смртни случаи во тек на еден ден бележи нов рекорд – 426 Вкупниот брј на досега ...

Нов црн рекорд во Турција

Канал5 - 27.11.2020

Денеска, петти ден по ред, Турција бележи рекорден број смртни случаи од последиците на вирусот корона на дневна основа - 177, според податоците на Министерството за здравство. Во последните 24 часа во Турција се регистрирани нови рекордни 29.845 ...

Филипче: Нема потреба од полициски час, врвот на вирусот беше пред една недела, состојбата се стабилизира

ТВ21 - 27.11.2020

Според анализите на Министерството за здравство, бројот на позитивни случаи се стабилизира и има лесен пад на бројот на заразени. Од сите активни случаи, 6,7% се хоспитализирани и се лекуваат во болница, но според министерот Филипче радува бројот на ...

СЗО: Над 441.000 новозаразени за последните 24 часа

Канал5 - 27.11.2020

Во изминатиот ден на глобално ниво се евидентирани повеќе од 441 000 нови потврдени случаи на коронавирус. Со тоа вкупниот број на инфекции се зголемил на 60,53 милиони заразени лица во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО) во ...

Србија: 57 починати и 7.780 новозаразени со коронавирус

Канал5 - 27.11.2020

Во Србија во изминатите 24 часа се регистрирани 7.780 новозаразени со коронавирус. Од последиците на вирусот починале 57 лица. Хоспитализиран е 6.901 пациент, а на респиратори се наоѓаат 245 лица. До последниот пресек се тестирани 22.404 лица.

Безмалку 8.000 новозаболени во Србија,ситуацијата е алармантна

Канал5 - 27.11.2020

Денеска во Србија се потврдени нови 7780 случаи и ситуацијата е крајно алармантна, а најголемиот број заразени лица се уште се во Белград.57 лица починале. Во главниот град на Србија има 2.033 новоинфицирани со коронавирус.

Филипче: Евидентен е пораст на смртни случаи и глобално, и кај нас

ТВ21 - 27.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција ги презентираше најновите податоци за состојбата со коронавирусот и посочи дека евидентиран е порастот на смртни случаи предизвикани од коронавирус, како на глобално ниво, така и ...

Во Италија состојбата се влошува, од ковид-19 во еден ден починале 822 луѓе

Фокус - 27.11.2020

Во Италија, во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со коронавирусот, што го врати дневниот број на смртни случаи близу нивото од крајот на март, кога земјата беше епицентар на пандемија во Европа.

Италија се враќа на рекордите од март: Од ковид-19 во еден ден починале 822 луѓе

360 степени - 27.11.2020

Италијанската влада сега размислува за нови мерки за божиќните празници, за да овозможи истовремено да се прослави празникот, но без ризик од ново ширење на коронавирусот Во Италија, во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со ...

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19, според медумите болниците преполни

Сител - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Сител - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Над 3.500 нови случаи во Бугарија, 162 пациенти починаа, 29 отсто од тестираните се позитивни

Слободен Печат - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

Слободен Печат - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

А1 On - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

Филипче: Граѓаните да разберат дека вирусот ќе опстане, широко е распространет

Press24 - 27.11.2020

Глобално, расте бројот на смртни случаи, односно тој број изнесува 60.000 починати на неделно ниво. Сите земји во светот се соочуваат со истиот предизвик – менаџирањето на болничките капацитети, недостаток на медицински персонал.

Филипче: „Притисокот врз болниците и медицинските работници е голем, нема ниту еден лек којшто е потврден да биде ...

Црнобело - 27.11.2020

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за состојбата со ковид кризата. Тој потенцираше дека до 22 ноември глобално се регистрирани над 57.8 милиони случаи и 1.3 милиони смртни случаи од почеток на ...

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19, болниците преполни

Независен - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Ковид-19 ја притиска Албанија: Нови 645 инфекции и 18 смртни случаи

Слободен Печат - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита на Албанија информира дека продолжува трендот на голем број на заразени, починати, но и на оздравени од ковид-19 . – Во последното деноноќие, процентот на лицата со дијагносициран ковид-19 останува ...

Албанските болници се преполни, денеска 18 починати и 645 новозаразени со коронавирус

А1 On - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Европа со најмногу заразени и најмногу смртни случаи од Ковид-19 во изминатава недела

Факултети - 27.11.2020

Европа остана најголемиот глобален придонесувач за нови случаи на Ковид-19 и смртни случаи во изминатата недела, соопшти Светската здравствена организација, и покрај знаците дека построгите мерки против ширењето на вирусот почнуваат да даваат ...

Филипче: Пикот го достигнавме минатата недела, бројот на новозаболени стагнира, но во пораст се смртните случаи

+инфо - 27.11.2020

Филипче вели дека е мобилизиран целокупниот кадар, сите тимови и дека се ангажирани и дел од приватните специјализанти. Според него ситемот Мој термин насекаде работи нормално освен негде каде е редуциран.

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

А1 On - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Независен - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Во Германија рекорден број на починати во еден ден, Меркел ги предупреди граѓаните

МКД - 27.11.2020

Во Германија, од почетокот на пандемијата на коронавирус се заразени повеќе од милион лица, а дневниот број на починати достигна рекордни 426 случаи, според податоците на Институтот Роберт Кох (РКИ) објавени во петокот.

Во Германија рекорден број на починати за 24 часа

Макфакс - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска.

Италија им се враќа на рекордите од март: 822 лица починаа од ковид-19 за еден ден

МКД - 27.11.2020

Во Италија во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со коронавирусот, со што дневниот број на смртни случаи достигна близу нивото од крајот на март, кога земјата беше епицентар на пандемијата во Европа, пренесува Анадолија.

Во Босна и Херцеговина 1.179 новозаразени, починаа 62 пациенти

Независен - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 1.179 нови случаи со корона вирус, а тестирани биле 3.184. Од последиците на заразата починале 62 пациенти. Во Федерацијата пријавени се 2.145 примероци од кои 738 биле позитивни на корона ...

Во Србија на секои 28 минути едно лице ја губи битката со коронавирусот: Нови 7.790 случаи, 57 лица починаа

Слободен Печат - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус се тестирани 24.404 лица, меѓу кои 7.790 биле позитивни, а 57 лица починале. Според последните податоци на српското Министерство за здравство и Институтот „Батут“ на респиратори во здравствени ...

Бројот случаи на Covid-19 во светот надмина 61 милион

Нетпрес - 27.11.2020

Бројот на случаите на зараза со новиот коронавирус во светот од крајот на минатата година досега надмина 61 милион, објави во петокот околу пладне по македонски време американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ кој ги сумира офицалните податоци од ...

Нови највисоки корона-бројки во Србија, 57 лица починале во изминатиот ден

А1 On - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Србија, коронавирусот е потврден кај нови 7.880 пациенти, што е најмногу досега во еден ден, а починале 57 лица – уште еден црн рекорд во земјата. Според официјалните податоци, тестирани се 22.404 лица, а 34,73 отсто од ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Макфакс - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

Либертас - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Курир - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

Опсервер - 27.11.2020

– Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Точка - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на инфекција ...

Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани

Тера - 27.11.2020

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за состојбата со ковид кризата. Тој потенцираше дека до 22 ноември глобално се регистрирани над 57.8 милиони случаи и 1.3 милиони смртни случаи од почеток на ...

Во Германија рекорден број на починати за 24 часа

Опсервер - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска.

Во Германија рекорден број на починати за 24 часа

24Инфо - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска.

Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани

PressingTV - 27.11.2020

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција потенцираше дека до 22 ноември глобално се регистрирани над 57.8 милиони случаи и 1.3 милиони смртни случаи од почеток на пандемијата.

Во Германија рекорден број на починати за 24 часа

Точка - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска.

Во БиХ регистрирани 1.179 новозаразени и 62 починати пациенти

24Инфо - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 1.179 нови случаи со корона вирус, а тестирани биле 3.184. Од последиците на заразата починале 62 пациенти. Во Федерацијата пријавени се 2.145 примероци од кои 738 биле позитивни на корона ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

MTM - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Кумановски м. - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19,според медумите болниците преполни

Опсервер - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19,според медумите болниците преполни

24Инфо - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Филипче: Пораст на смртни случаи и глобално, и кај нас

Вечер Прес - 27.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција ги презентираше најновите податоци за состојбата со коронавирусот и посочи дека евидентиран е порастот на смртни случаи предизвикани од коронавирус, како на глобално ниво, така и ...

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19, според медумите болниците преполни

Вечер Прес - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Опсервер - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Опсервер - 27.11.2020

– Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Либертас - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

Вечер Прес - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

24Инфо - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

24Инфо - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година .

Филипче: Бројот на нови случаи со КОВИД-19 успорува, преносливоста е намалена

CivilMedia - 27.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција изјави дека во земјите во регионот е забележително дека бројот на нови случаи од КОВИД-19 останува на високо ниво и дека многу благо се намалува, а бројот на смртни случаи останува ...

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19,според медумите болниците преполни

Либертас - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Филипче: Граѓаните да разберат дека вирусот ќе опстане, широко е распространет

Мета - 27.11.2020

Глобално, расте бројот на смртни случаи, односно тој број изнесува 60.000 починати на неделно ниво. Сите земји во светот се соочуваат со истиот предизвик – менаџирањето на болничките капацитети, недостаток на медицински персонал.

ФИЛИПЧЕ: Глобално расте бројот на смртни слуачаи, но епидемијата го достигна пикот

Фактор - 27.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција ги презентираше најновите податоци за состојбата со коронавирусот и посочи дека евидентиран е порастот на смртни случаи предизвикани од коронавирус, како на глобално ниво, така и ...

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

Кумановски м. - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

Фактор - 27.11.2020

Србија урива рекорди со бројот на заразени од коронавирусот. Во земјата денеска се потврдени нови 7.780 случаи и ситуацијата е крајно алармантна. Најголемиот број заразени луѓе се во Белград. За 24 часа 57 луѓе починале.

Корона-агонија во Италија: Повеќе од 800 починати во последните 24 часа

Локално - 27.11.2020

Бројот на смртни случаи од последиците од инфекција со коронавирус во Италија е зголемен за 827, објавило италијанското Министерство за здравство. Во соопштението се наведува дека во Италија во последните 24 часа се регистрирани уште 28.352 случаи ...

Црн петок во Србија со 57 починати и 7.780 новозаразени од коронавирусот

24Инфо - 27.11.2020

Црн петок во Србија според бројките на новозаразени и починати лица од коронавирусот. Во последните 24 часа во Србија се евидентирани се 7.780 новозаразени лица од коронавирусот, а починале 57 поациенти. Напреавни биле 22.404 тестови.

Речиси 40% од тестираните во Бугарија биле позитивни на корона

Република - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 3.568 нови случаи на заразени со корона вирусот, а 162 пациенти починале од последиците на Ковид-19. Како што на својата веб-страница објави бугарската Влада, во изминатото деноноќие тестирани биле ...

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

24Инфо - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Најмногу мртви од почетокот на епидемијата во Србија

Локално - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Србија биле заразени уште 7.780 лица со коронавирус, а 57 лица починале од последиците предизвикани од вирусот. Тестирани се 22.404 лица, а на респираторите во болниците низ Србија има 245 ...

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19 во светот

Н.Македонија - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на инфекција ...

Дури 7.780 нови случаи на ковид 19 во Србија, 57 починати

Frontline - 27.11.2020

Србија урива рекорди со бројот на заразени од коронавирусот. Во земјата денеска се потврдени нови 7.780 случаи и ситуацијата е крајно алармантна. Најголемиот број заразени луѓе се во Белград. За 24 часа 57 луѓе починале.

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Денар - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Вечер - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Centar - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се искачи над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

Во Германија рекорден број на починати за 24 часа

Вечер - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска.

Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани

Frontline - 27.11.2020

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција потенцираше дека до 22 ноември глобално се регистрирани над 57.8 милиони случаи и 1.3 милиони смртни случаи од почеток на пандемијата.

Нови 28 починати и 1.093 заразени од коронавирус за 24 часа во Македонија

Expres - 27.11.2020

Во последното деноноќие во Македонија 28 лица ја загубија битката со Ковид-19, а 1.093 се позитивни од 3.084 направени тестови. Речиси една третина од починатите или девет лица се од Скопје на возраст од 54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62 години, ...

Во Битола денес 37 нови позитивни на ковид-19 од вкупно 1.093 случаи

Битола Њуз - 27.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 од кои денес во Битола се регистрирани 37 случаи.

Дневна статистика: 1093 новозаразени, 28 починати од коронавирус за еден ден во Македонија

Centar - 27.11.2020

Во последните 24 часа се регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19, од направени 3084 тестирања. Според официјалните податоци на Министерството за здравство, денеска починале 28 лица. Детални податоци погледнете тука ...

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

MakPress - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

MakPress - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

Во Албанија 645 новозаразени, 18 починати од Ковид-19,според медумите болниците преполни

MakPress - 27.11.2020

Министерството за здравство и социјална заштита информираше дека во Албанија продолжува трендот на голем број заразени, починати но и на оздравени од Ковид-19. -Во последното деноноќие процентот на лицата кај кои е дијагносициран Ковид-19 останува ...

Нов црн рекорд во Србија: Регистрирани 7606 новозаразени и 51 починат

Канал5 - 26.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7606 случаи на коронавирус. Починале 51 лице, што е нов црно рекорд. Тестирани се 21.569 лица. Во болниците се 6.722 лица, а моментално на респиратори се 243 пациенти.

Во Романија повеќе од 9.000 новозаразени, 171 лице починати од Ковид-19

ТВ21 - 26.11.2020

Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на интензивна ...

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Сител - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Србија со нови црни рекорди, повеќе од 7.500 заболени денеска

Независен - 26.11.2020

Во Србија денеска се забележани 7.606 случаи со корона вирус, а починаа 51 пациенти. Тестирани се 21.569 лица. Во болница се лекуваат 6.722 лица, а во моментот на респиратор се 243 пациенти.

Денеска во БиХ 924 новозаразени, починаа 51 пациент

Независен - 26.11.2020

Во Босна и Херцеговина во претходните 24 часа регистрирани се 924 новозаразени лица со корона вирус, од обработени 2.787 тестови. Во истиот период починаа 51 пациент. Во Федерацијата направени се 1.665 тестови, а 443 биле позитивни.

Нов црн рекорд во Србија, со 7.606 новозаразени и 51 починат

Нетпрес - 26.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7606 случаи на коронавирус. Починале 51 лице, што е нов црно рекорд. Тестирани се 21.569 лица. Во болниците се 6.722 лица, а моментално на респиратори се 243 пациенти.

Во Италија 822 починати од корона вирус денеска

Независен - 26.11.2020

Најмалку 822 лица починаа од последиците на коронавирус во Италија во последните 24 часа, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи ...

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Press24 - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Србија со рекорден број на новозаразени: Починати 51 пациент, а 243 се на респиратор

Press24 - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Романија: Над 9.000 новозаразени, 171 лице починало од ковид-19

Слободен Печат - 26.11.2020

Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на интензивна ...

Од срцеви болести лани починале шест пати повеќе луѓе отколку годинава од Ковид-19

А1 On - 26.11.2020

Од Ковид-19, досега, според официјалната статистика на Министерството за здравство, починале 1.600 луѓе, што е за 6.6 пати помалку од бројката на лица кои починале од болести на циркулаторниот систем во 2019 година (10.586 лица).

Коронавирусот во светот: Русија и Украина со рекорден број нови случаи

МКД - 26.11.2020

Русија урива нови рекорди со 25.487 новозаразени и 524 починати од ковид-19, а Финска признава дека состојбата со коронавирусот во земјата брзо се влошила последниве денови, додека во светот се заразени повеќе од 60,37 милиони луѓе, а починалe ...

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Макфакс - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Макфакс - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Кои се шансите да умрете (скраја да е) ако се заразите со коронавирусот?

МКД - 26.11.2020

Стапката на смртност сега треба да е помала, бидејќи здравствените работници имаат поголемо искуство во лекувањето на ковид-19, а испитувањата открија кои третмани се ефикасни. Процентот на луѓе што умираат откако ќе се заразат со коронавирусот ...

Во Србија евидентирани 7.606 заболени од коронавирусот

24Инфо - 26.11.2020

Во Србија денеска се забележани 7.606 случаи со корона вирус, а починаа 51 пациенти. Тестирани се 21.569 лица. Во болница се лекуваат 6.722 лица, а во моментот на респиратор се 243 пациенти.

Нов црн рекорд во Србија: Регистрирани 7606 новозаразени и 51 починат

Курир - 26.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7606 случаи на коронавирус. Починале 51 лице, што е нов црно рекорд. Тестирани се 21.569 лица. Во болниците се 6.722 лица, а моментално на респиратори се 243 пациенти.

Секој ден е поцрн од претходниот: Во Србија 51 починати и повеќе од 7.500 заразени

Република - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Во БиХ 924 новозаразени, почина 51 лице

Локално - 26.11.2020

Во Босна и Херцеговина (БиХ), во последните 24 часа беа регистрирани 924 новозаразени со коронавирус, а 51 лице почина од последиците на КОВИД 19. По тестирање на 1.665 примероци, 443 случаи позитивни на коронавирус и 27 смртни случаи беа пријавени ...

Во Италија уште 822 лица починаа од коронавирус

Локално - 26.11.2020

Најмалку 822 лица починаа од последиците на коронавирус во Италија во последните 24 часа, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи ...

Во Романија повеќе од 9.000 новозаразени, 171 лице починало од Ковид-19

Либертас - 26.11.2020

Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на интензивна ...

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Точка - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569. Во болниците има 6.722 лица, а во моментот 243 пациенти се на апарати за дишење.

Во Романија повеќе од 9.000 новозаразени, 171 лице починало од Ковид-19

Опсервер - 26.11.2020

– Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на ...

Во Романија повеќе од 9.000 новозаразени, 171 лице починало од Ковид-19

Кумановски м. - 26.11.2020

Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на интензивна ...

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Н.Македонија - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Centar - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569. Во болниците има 6.722 лица, а во моментот 243 пациенти се на апарати за дишење.

Во БиХ 924 новозаразени, починаа 51 пациент

Frontline - 26.11.2020

Во Босна и Херцеговина во претходните 24 часа регистрирани се 924 новозаразени лица со корона вирус, од обработени 2.787 тестови. Во истиот период починаа 51 пациент. Во Федерацијата направени се 1.665 тестови, а 443 биле позитивни.

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Вечер - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Вечер - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Денес во Битола 87 нови позитивни на ковод-19, починати 6 пациенти, оздравени 47

Битола Њуз - 26.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 2.64 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19, од кои во , Битола се 87. Со овие бројки во Битола досега се регистрирани 1.897 лица со ...

Во Романија повеќе од 9.000 новозаразени, 171 лице починало од Ковид-19

MakPress - 26.11.2020

Во Романија во последните 24 часа потврдени се 9.005 нови случаи на коронавирусот, а 171 лице починало, соопшти кризниот штаб на земјата. Од последниот пресек, тестирани се 36.271 лица. Во болниците има 13.248 пациенти, од кои 1.226 се на интензивна ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Телма - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во Бразил веќе регистрирани над 170.000 смртни случаи од коронавирус

24 Вести - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Русија и Полска со рекорден број починати од коронавирусот

Канал5 - 25.11.2020

Полска, денеска има рекорден број смртни случаи од коронавирус, 674, со повеќе од 15.000 новоинфицирани. Иако бројот на нови случаи е помал во споредба со рекордните нивоа од околу 27 000 на почетокот на ноември, бројот на смртни случаи се зголемува ...

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

24 Вести - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

ТВ21 - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Србија: 7.579 новозаразени и 41 починат

Канал5 - 25.11.2020

Според последните податци, во Србија се потврдени 7.579 нови случаи на коронавирус а починале 41 лица. Тестирани се 22.231 лица, а на респиратори се наоѓаат 223 пациенти. На болничко лекување се 6.597 заболени, а стапката на смртност изнесува 0,93 ...

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19, речиси половината, 9985 се во Скопје

Канал5 - 25.11.2020

Во претходното деноноќие се евидентирани 1039 нови случаи на ковид-19 од направени 3143 тестирања. Има 998 оздравени пациенти, а починаа 15 лица. 24660 Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети Вкупно 20711 активни ...

Црн Ковид просек: Во последната недела умираат по повеќе од 30 луѓе дневно

Сител - 25.11.2020

Секој трет тест направен вчера дал позитивни резултати. Според податоците на Министерството за здравство, од 3143 тестирања дијагностицирани се 1039 нови случаи а дури 15 пациенти починале. Црн ден во Прилеп.

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Сител - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

+инфо - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

А1 On - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронавирус

А1 On - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

СЗО со драматични податоци: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела- најмногу од почетокот на ...

Press24 - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Активни 20.711 случаи на ковид-19, во Скопје 9.985

+инфо - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20.711 случаи на ковид-19, во Скопје 9.985

Нетпрес - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

А1 On - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

Независен - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

+инфо - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во Германија рекордни 410 смртни случаи од коронавирус

Нетпрес - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

А1 On - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен Печат - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа, починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на нови случаи се зголеми за 18.633 на вкупно 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох” .

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела

Нетпрес - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Над 250.000 лица во САД починаа од ковид-19

Press24 - 25.11.2020

Во Соединетите Американски Држави од последиците на коронавирусот досега починаа повеќе од 250.000 луѓе, соопшти денеска американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Во однос на претходниот пресек, регистрирани се нови 1.989 ...

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

А1 On - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Макфакс - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

СЗО: Во претходната недела, повеќе од четири милиони лица се заразиле со коронавирус

МКД - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони лица се заразиле со коронавирус во светот во изминатите седум дена, што е најмногу за една недела од почетокот на пандемијата, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Нови 30 случаи на Ковид-19 во Охрид, 2 лица починаа, а оздравеа 52

OhridNews - 25.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот, oд кои 30 во Охрид.

Црн ковид просек: Во последната недела умираат по повеќе од 30 луѓе дневно

Press24 - 25.11.2020

Секој трет тест направен вчера дал позитивни резултати. Според податоците на Министерството за здравство, од 3143 тестирања дијагностицирани се 1039 нови случаи а дури 15 пациенти починале. Црн ден во Прилеп.

Здравствениот систем во САД во тешка состојба: Дури 170.000 заразени во изминатото деноноќие и 2.157 починати од ...

Слободен Печат - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја се веќе полни . Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај

Независен - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

За еден ден над 2.000 лица починаа од ковид-19 во САД

+инфо - 25.11.2020

Бројот на хоспитализирани низ Америка надмина 87.000 во изминатите 24 часа, додека 30 од 50 држави пријавија дека во ноември имаат рекорден број пациенти во болниците. Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а ...

СЗО ОБЈАВИ ШОКАНТНИ ВЕСТИ: Коронавирусот го забавува ширењето!

Во Центар - 25.11.2020

Светската здравствена организација соопшти дека ширењето на вирусот корона на глобално ниво забави во текот на претходната недела, иако бројот на смртни случаи продолжи да расте, со над 67.000 нови смртни случаи, како што беше потврдено во ...

СЗО СО ПРЕПОРАКИ : Време е за најстроги мерки

Во Центар - 25.11.2020

Во претходните седум дена, повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус, што е најмногу за една недела од почетокот на пандемијата, објави СЗО. СЗО објави дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус минатата недела и дека ...

Владата во Србија во паника по неславниот рекорд денес : “Луѓе бидете совесни , ја губиме битката со коронавирусот “

Во Центар - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Макфакс - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Во Босна и Херцеговина нови 1.589 заразени, 35 починати

Независен - 25.11.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 1.589 случаи со корона вирус, а направени се 4.005 тестови, починаа 35 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 2.807 примероци, од кои 1.088 се позитивни на корона вирус.

Додека Европа се соочува со рекорден број на заразени, оваа земја најавува делумно отворање

Факултети - 25.11.2020

Додека другите земји од Источна Европа се соочуваат со нови рекорди во бројот на пациенти и смртни случаи, Полска најавува делумно отворање поради израмнување на кривата на бројот на нови случаи на Ковид-19.

Во Србија над 40 починати од Ковид-19, рекорден број новозаразени

А1 On - 25.11.2020

Рекордни бројки на заразени и починати од комппликации предизвикани од коронавирусот се забележани во последните 24 часа во Србија, а здравствените власти ситуацијата ја оценуваат како критична.

СЗО предупредува: Четири милиони нови случаи со ковид-19 за само една недела

Слободен Печат - 25.11.2020

Со коронавирус, во изминатите седум дена во светот, се заразиле над четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) .

Сè поголем број заразени и починати во Србија, денеска 7.579/41

Независен - 25.11.2020

Според последните информации во Србија се потврдени 7.579 нови случаи со корона вирус, а починаа 41 пациент. Тестирани биле 22.231 лица, а на респиратори се 223 пациенти. Во болница од Ковид-19 се лекуваат 6.597 заболени, а стапката на смртност во ...

Ковид-19 пустоши во Британија, бројките се страшни

+инфо - 25.11.2020

Од почетокот на епидемијата во Велика Британија се регистрирани вкупно 1.557.007 заразени лица, од кои 56.533 починале. Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај.

Данок на ковид-19: Бразил досега регистрира над 170. 000 смртни случаи

Слободен Печат - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа, бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на починати лица од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство .

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Слободен Печат - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај . Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

24Инфо - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Вечер Прес - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

iPortal - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Курир - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Опсервер - 25.11.2020

– Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Опсервер - 25.11.2020

– Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Опсервер - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

Опсервер - 25.11.2020

– Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Точка - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Либертас - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Бразил регистрирани над 170.000 смртни случаи од коронаворус

Курир - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

24Инфо - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох”.

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Кумановски м. - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Вечер Прес - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

Опсервер - 25.11.2020

– Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

СЗО: За една недела 4 милиони нови случаи со коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата

Денешен - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

24Инфо - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Либертас - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Кумановски м. - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

Кумановски м. - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Курир - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Либертас - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Кумановски м. - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

24Инфо - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Опсервер - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

Либертас - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во Србија рекордни дневни бројки на заразени и починати

24Инфо - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Во Босна и Херцеговина нови 1.589 заразени и 35 починати

24Инфо - 25.11.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 1.589 случаи со корона вирус, а направени се 4.005 тестови, починаа 35 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 2.807 примероци, од кои 1.088 се позитивни на корона вирус.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

Курир - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Точка - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

Опсервер - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

СЗО: Време е за најстроги мерки

Локално - 25.11.2020

Во претходните седум дена, повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус, што е најмногу за една недела од почетокот на пандемијата, објави СЗО. СЗО објави дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус минатата недела и дека ...

Британија има најмногу жртви од корона од мај месец

Локално - 25.11.2020

Во Обединетото Кралство, во последните 24 часа се пријавени 696 смртни случаи од коронавирус, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа е 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јавува Би-Би-Си.

Во Србија, 7579 нови случаи, почина 41 лице: Воведени нови мерки за училиштата

Локално - 25.11.2020

Според официјалните податоци, во Србија 41 лице починало во последните 24 часа од последиците на коронавирус, па вкупниот број на починати се зголеми на 1.315, објави Министерството за здравство на веб-страницата covid19.rs.

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

Кумановски м. - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Курир - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

78,3% од починатите од Ковид-19 имале претходни заболувања, најчесто кардиоваскуларна болест

еМагазин - 25.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 22. ноември покажуваат дека 78,3% од починатите од Ковид-19 во Македонија имале претходни заболувања. “Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=1.172) ...

87 лица починале од Ковид-19 надвор од болница

еМагазин - 25.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 22. ноември покажуваат дека 87 лица во Македонија починале од Ковид-19 надвор од болница. „Осумдесет и седум (5,6%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 1.451 ...

Рекордни дневни бројки на заразени и починати во Србија

Н.Македонија - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Н.Македонија - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

СЗО: Време е за најстроги мерки

Centar - 25.11.2020

Во претходните седум дена, повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус, што е најмногу за една недела од почетокот на пандемијата, објави СЗО. СЗО објави дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус минатата недела и дека ...

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Вечер - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Повеќе од 400 починати во Германија како последница од коронавирусот, најмногу за еден ден

Frontline - 25.11.2020

Во Германија, во последните 24 часа починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на потврдени случаи се зголеми за 18.633 на 961.320, според денешните податоци на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

Frontline - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Centar - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

Тешка ситуација во Србија: Рекордни дневни бројки на заразени и починати

Centar - 25.11.2020

Во последните 24 часа, коронавирусот во Србија е потврден кај 7.579 лица, а 41 лице починале. Во двата случаја, ова се рекордни бројки на дневна основа. Српските здравствени власти информираа дека направени биле 22.231 тест.

Србија: 7.579 новозаразени и 41 починат

Frontline - 25.11.2020

Тестирани се 22.231 лица, а на респиратори се наоѓаат 223 пациенти. На болничко лекување се 6.597 заболени, а стапката на смртност изнесува 0,93 отсто. Од почеткот на епидемијата се тестирани 1.682.416 граѓани, а потврдени се 140.608 нови случаи на ...

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

Вечер - 25.11.2020

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави СЗО. Светската здравствена организација посочи дека 4.060.891 лице биле заразени со коронавирус ...

СЗО: Рекорден број на лица заразени и починати од КОВИД-19 во текот на неделата

Акцент - 25.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во светот се зголеми за повеќе од 4 милиони во последната недела, што е најголем број од почетокот на пандемијата. Бројот на починати се зголеми за повеќе од 67.000, соопшти Светската здравствена организација.

Денес во Битола 53 нови позитивни на ковид-19, оздравени 144 битолчани

Битола Њуз - 25.11.2020

Во последните 24 часа, според информации од Министерството за здравство се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на ковид-19, од кои 53 битолчани се позитивни на корона вирус.

Во САД повеќе од 2.000 починати од коронавирус за еден ден

MakPress - 25.11.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 2.000 за првпат од мај, а болниците низ целата земја веќе се полни. Во изминатите 24 часа починаа 2.157 лица и беа заразени 170.000, додека експертите сугерираат дека бројот може да се зголеми, ...

Во Бразил веќе регистрирани над 170. 000 смртни случаи од коронаворус

MakPress - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа бројот на смртни случаи од коронавирус во Бразил се зголемил за 630, со што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 170.115, соопшти бразилското Министерство за здравство.

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

MakPress - 25.11.2020

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно ...

Во Велика Британија најмногу починати од Ковид-19 од 5 мај, бројот на заразени скоро тројно зголемен од вчера

MakPress - 25.11.2020

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 696 смртни случаи од коронавирусот, што е највисок дневен биланс од 5 мај. Тоа се 88 смртни случаи повеќе од претходниот ден, јави Би-Би-Си.

Во Бразил над 6 милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

24 Вести - 24.11.2020

Во Бразил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава. Бразил сега има регистрирано 6.087.608 случаи на Ковид-19, починале 169.485 лица.

Италија: 853 починати и 23.232 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 24.11.2020

Во Италија денес починале 853 лица заболени од коронавирус, што е најцрн биланс уште од 28 март, соопшти министертвото за здравство. Министерството наведува дека се регистрирани уште 23.232 случаи на коронавирус, од направени 188.659 тестови, ...

Во Струга највисока смртност од ковид-19

24 Вести - 24.11.2020

Од почетокот на пандемијата и сега Струга е на врвот на општини со најголема смртност кај заболените од ковид 19, а Охрид се наоѓа на шестата позиција. Ова го покажуваат и најновите анализи за ковид 19 морталитет на 100.000 жители.Директорите на ...

Близу 7.000 нови случаи во Србија, починаа 37 лица

ТВ21 - 24.11.2020

Во последните 24 часа во Србија се направени 21.476 теста, и регистрирани се нови 6.842 случаи со Ковид-19. Починаа 37 лица. Според последните информации од здравствените власти, на респитратори се ставени 225 пациенти, што е најголем број.