TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Штајнамер: Се поголем интерес за Контакт групата за Сирија

Телма - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Штајнамер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

24 Вести - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Лавров:Русија ќе продолжи со воената соработка со Сирија

Р.С.Европа - 13.09.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва ќе продолжи да испраќа воена опрема во Сирија. Зборувајќи во интервју за руска телевизија Лавров рече дека воено-техничката соработка на Москва со Дамаск има за цел да се ...

Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

+инфо - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Штајнамер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

А1 On - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Русија ја заострува реториката: Ние наштетуваме на борбата на тероризмот? Па тоа е ѓубре!

МК News - 13.09.2015

Засилената руска воена активност во Сирија и натаму е централна тема во светските медиуми, како и во дипломатските кругови. Одредени неименувани дипломатски извори во разговор за Ројтерс откриле дека Русија намерно го засилува притисокот одбивајќи ...

Штајнамер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

Сител - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Русија и САД го играат второто полувреме

Фактор - 13.09.2015

Русија и Америка го продолжуваат меѓусебниот натпревар за влијание врз меѓународната политика. Барак Обама, американскиот претседател, вели Русија е регионална, но не и светска сила. Оваа пак, предводена од претседателот Владимир Путин, како за ...

Штајнамер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

Локално - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Се реализира договореното меѓу Путин и иранскиот генерал Касем Сулејмани за Сирија- по русите таму влезе и единица на ...

Локално - 13.09.2015

Руси водат воените дејствија во Сирија, соопшти телевизијата “Фокс њуз”, цитирајќи извори од Пентагон. “Русите веќе не советуваат, туку учествуваат во водењето на војната во Сирија”, рекол извор од разузнавањето на САД.

Штајмаер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

Нетпрес - 13.09.2015

Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија . Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една ...

Штајнамер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

Репортер - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

Вечер - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Русија и САД го играат второто полувреме

Репортер - 13.09.2015

Русија и Америка го продолжуваат меѓусебниот натпревар за влијание врз меѓународната политика , извор Фактор Барак Обама, американскиот претседател, вели Русија е регионална, но не и светска сила.

Штајнамер: Расте поддршката за создавање Контакт група за Сирија

Република - 13.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер по средбата со своите руски, француски и украински колеги во Берлин, изјави дека забележал растечка поддршка за создавање една меѓународна Контакт група за решавање на сирискиот ...

Канадски експерт: Москва го забрзува крајот на војната во Сирија

Репортер - 13.09.2015

Ако Русија го зајакнува своето учество во сирискиот конфликт, тоа може да доведе до неговиот крај, тврди полковник Џорџ Петролекас од канадскиот Институт за глобална политика, цитира весникот “Глоуб енд мејл”.

Русија бара Западот да ја вооружи армијата на Асад

Вест - 12.09.2015

РУСИЈА (АП) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера ги повика светските сили да помогнат во вооружување на сириската армија, нагласувајќи дека тоа е најефикасниот начин да се употреби сила против групата Исламска држава.

Лавров:Потребна е зголемена комуникација за да се избегнат судири во Сирија

Р.С.Европа - 12.09.2015

Русија ги повика Соединетите Американски Држави да ги обноват каналите за комуникација меѓу двете воени супер сили за да се избегнат „ненамерните инциденти“ откако Русија ја зголеми воената помош за сириската влада.

Штајнмајер ја предупреди Русија за зголемувањето на војската во Сирија

Р.С.Европа - 12.09.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер ја предупреди Русија во врска со зголемувањето на нејзината поддршка за владата на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Во интервју објавено во германски весници денеска Штајнмајер ...

Русија и испраќа на Сирија напреден противоздушен ракетен систем

Тера - 12.09.2015

Русија и испраќа на Сирија напреден противоздушен ракетен систем во рамки на засилената воена поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад, соопштија во петок двајца западни функционери и еден руски извор.

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Руски војници во Сирија!

МК News - 12.09.2015

Откако беа објавени информации за руско воено присуство во Сирија, на Јутјуб се појави видео, кое наводно прикажува како руски војници вежбаат стрелање во градот Тартус. Претходно, Ројтерс јави дека руската војска се приклучила во воените операции ...

Треба да сме реалисти за ситуацијата во Сирија

А1 On - 12.09.2015

Фајненшел тајмс – Лондон Западот треба да му помогне на сунитското мнозинство како против режимот на Асад, така и против Исламска држава Меѓу сте покажувања со прст и бркотницата околу бегалската криза, се наметнуваат страдањата и напливот на ...

Русија ја заострува реториката: Ние наштетуваме на борбата на тероризмот? Па тоа е ѓубре!

Точка - 12.09.2015

Русија сè повеќе го зголемува притисокот околу Сирија, а со тоа и реториката во комуникацијата со западните сили. Засилената руска воена активност во Сирија и натаму е централна тема во светските медиуми, како и во дипломатските кругови.

Рускиот адут во борбата против Исламската држава, со кој не може да управува било кој!

Точка - 12.09.2015

Русија во Сирија праќа напреден противвоздушен ракетен состав во рамките засилената воена потпора на сирискиот претседател Башар ал-Асад, пренеле вчера двајца западни дипломати и еден руски извор.

Џулијан Асанж: САД сакаат да го соборат Асад уште од 2006 година

Локално - 12.09.2015

Основачот на “Викиликс ” Џулијан Асанж откри план на поранешниот амбасадор на САД во Сирија Вилијам Робек од пред девет години, насочен кон соборувањето на режимот на Башар Асад, користејќи екстремисти, јави сириската државна новинска агенција SANA.

Лавров потврди дека во Сирија има руски војници

Локално - 12.09.2015

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров го потврди присуството на руски војници во Сирија, пренесе РИА Новости. Според него нивното присуство е поврзано со испораките на вооружување на сириската армија, која го носи товарот на ...

Сирија – последната одбранбена позиција на Москва

Локално - 12.09.2015

Во Сирија Кремљ го брани не само режимот на Асад, туку најмногу принципот на апсолутниот суверенитет – правото на владите да прават што сакаат со граѓаните. Ова го тврди во својот коментар Константин Егер. Сум бил во сириското пристаниште Тартус.

Џулијан Асанж: САД сакаат да го соборат Асад уште од 2006 година

Репортер - 12.09.2015

Основачот на “Викиликс ” Џулијан Асанж откри план на поранешниот амбасадор на САД во Сирија Вилијам Робек од пред девет години, насочен кон соборувањето на режимот на Башар Асад, користејќи екстремисти, јави сириската државна новинска агенција SANA.

Сирија – последната одбранбена позиција на Москва

Репортер - 12.09.2015

Во Сирија Кремљ го брани не само режимот на Асад, туку најмногу принципот на апсолутниот суверенитет – правото на владите да прават што сакаат со граѓаните. Ова го тврди во својот коментар Константин Егер. Сум бил во сириското пристаниште Тартус.

Сиријците во стапицата меѓу режимот на Асад и дивеењето на ИД

Репортер - 12.09.2015

Фајненшел тајмс – Лондон Западот треба да му помогне на сунитското мнозинство како против режимот на Асад, така и против Исламска држава Меѓу се покажувањата со прст и бркотницата околу бегалската криза, се наметнуваат страдањата и напливот на ...

Германија ја предупредува Русија „да не се меша“ во Сирија

Руска реч - 12.09.2015

Не смее да се дозволи секој „самоволно да се меша во работите на Сирија“, изјави министерот за надворешни работи на Германија Франк-Валтер Штајнмаер. Министерот за надворешни работи на Германија Франк-Валтер Штајнмаер ја предупреди Русија ...

Обама: Стратегијата на Русија во Сирија е погрешна

Руска реч - 12.09.2015

Претседателот на САД Барак Обама, одговарајќи на прашања на американски војници, изјави дека политиката на Русија во Сирија, која вклучува поддршка за претседателот Башар Асад, е погрешна.

САД и Русија да се договорат, Асад да падне и да добие азил

Вечер - 12.09.2015

Доколку САД ја остварат целта и сирискиот режим падне, а Русија го спаси својот сојузник Асад, почнува акцијата за уништување на ИД, пишува Вечерњи лист Како што наведува весникот, спречувањето војската на Асад да претрпи пораз, се спречува на власт ...

Сирија и Ирак пред распаѓање како држави

Нова ТВ - 11.09.2015

Шефовите на американските разузнавачки служби ги повторија нивните проценки дека Ирак и Сирија ќе бидат поделени поради војните и секташките судири и затоа можеби нема да преживеат како држави.

Сирија и Ирак пред распаѓање како држави

Р.С.Европа - 11.09.2015

Шефовите на американските разузнавачки служби ги повторија нивните проценки дека Ирак и Сирија ќе бидат поделени поради војните и секташките судири и затоа можеби нема да преживеат како држави.

Челниците на разузнавањето на САД предвидуваат распади на Ирак и Сирија

Точка - 11.09.2015

Челниците на американските разузнавачки агенции, предвидуваат најверојатни распади на сегашните држави Ирак и Сирија. „Можам да претпоставам дека во иднината Сирија ќе се распадне на два или три дела“, го цитира Associated Press шефот на управата за ...

Западот во паника поради војници на Русија во Сирија

Точка - 11.09.2015

Војници на Русија активно учествуваат во воени операции во Сирија, изјавиле тројца неименувани либански извори, од кои едниот дополнил дека руското учество засега е "малубројно", објавува новинската агенција "Ројтерс".

Американски генерал предупредува: "Можен е судир помеѓу американски и руски војници во Сирија"

Точка - 11.09.2015

Американскиот генерал во пензија, Џон Ален, предупредил дека во Сирија може да дојде до судир помеѓу американски и руски војници, и истакнал дека пропаднала обуката на сириската опозиција за борба против ИСИС.

Русија до светските сили: Сакате да ја победите Исламската држава - вооружете ја Сирија!

Точка - 11.09.2015

Можам само уште еднаш да кажам дека нашите војници и воени експерти се таму да пренесат руска воена опрема, и да ѝ помогнат на сириската војска во користење на опремата, рекол Лавров на конференцијата за новинари во Москва.

Русија најави подготвеност да ја прошири помошта за Сирија

Фактор - 11.09.2015

Русија објави дека испраќа воени испораки, советници и хуманитарна помош за Сирија, а ако Дамаск побара, Москва ќе испрати и дополнителна помош. Испораките вклучуваат оклопни превозници, гранати, камиони и муниција, посочува рускиот комерсант.

“Взгляд”: Приказната со “руските војници во Сирија” почнува да се разјаснува

Локално - 11.09.2015

Потребата од објаснувањето на Сергеј Лавров дека Русија испраќа во Сирија воени товари со авиони, а не само со бродови, наиде по бројните пораки за маринците во Латакија. Сето ова ни овозможува да претпоставиме со голема сигурност дека Русија ...

“Взгляд”: Приказната со “руските војници во Сирија” почнува да се разјаснува

Репортер - 11.09.2015

Потребата од објаснувањето на Сергеј Лавров дека Русија испраќа во Сирија воени товари со авиони, а не само со бродови, наиде по бројните пораки за маринците во Латакија. Сето ова ни овозможува да претпоставиме со голема сигурност дека Русија ...

Американски генерал предупредува: “Можен е судир помеѓу американски и руски војници во Сирија”

Репортер - 11.09.2015

Американскиот генерал во пензија, Џон Ален, предупредил дека во Сирија може да дојде до судир помеѓу американски и руски војници, и истакнал дека пропаднала обуката на сириската опозиција за борба против ИСИС.

Русија до светските сили: Сакате да ја победите Исламската држава – вооружете ја Сирија!

Репортер - 11.09.2015

Можам само уште еднаш да кажам дека нашите војници и воени експерти се таму да пренесат руска воена опрема, и да ѝ помогнат на сириската војска во користење на опремата, рекол Лавров на конференцијата за новинари во Москва.

Русија и испраќа на Сирија напреден противоздушен ракетен систем

Макфакс - 11.09.2015

Русија и испраќа на Сирија напреден противоздушен ракетен систем во рамки на засилената воена поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад, соопштија во петок двајца западни функционери и еден руски извор.

Челниците на разузнавањето на САД предвидуваат распади на Ирак и Сирија

Макфакс - 11.09.2015

Челниците на американските разузнавачки агенции, предвидуваат најверојатни распади на сегашните држави Ирак и Сирија. „Можам да претпоставам дека во иднината Сирија ќе се распадне на два или три дела“, го цитира Associated Press шефот на управата за ...

Лавров: САД ги поддржуваат оние што сакаат да употребат терористи против Асад

Руска реч - 11.09.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Вашингтон прави кобна грешка со тоа што им излегува во пресрет на оние кои сакаат да ја употребат терористичката група „Исламска држава“ за да го соборат од власт претседателот на ...

Координаторот на САД за борба против ИД не исклучува конфронтација со Русија во Сирија

Руска реч - 11.09.2015

Генералот во пензија Џон Ален, назначен за координатор за соработка на САД со други земји во борбата против „Исламската држава“, смета дека на територијата на Сирија може да се случи конфронтација меѓу руските војници и коалицијата што ја предводи ...

Захарова со коментар на изјавата на Порошенко за „зелените човечиња“ во Сирија

Руска реч - 11.09.2015

Портпаролот на МНР Русија Марија Захарова истакна дека Русија никогаш не криела дека има свои воени стручњаци во Сирија во рамките на воено-техничката соработка со владата во Дамаск. Според зборовите на Захарова, „чудно е како до ден-денес г-н ...

Западот во паника поради војници на Русија во Сирија

Нетпрес - 11.09.2015

Војници на Русија активно учествуваат во воени операции во Сирија, изјавиле тројца неименувани либански извори, од кои едниот дополнил дека руското учество засега е „малубројно“, објавува новинската агенција „Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

Функционери на САД тврдат дека во Сирија има 200 руски маринци

Макфакс - 11.09.2015

Американскиот власти претпоставуваат дека околу 200 припадниците на руската поморска пешадија се стационирани во сириска воздухопловна база недалеку од градот Латакија, каде што мнозинство население се алавитите и христијаните, пренесува Reuters ...

Русија ги повика САД на директна воена комуникација

Макфакс - 11.09.2015

Русија ги повика во петокот САД да ја обноват директната соработка меѓу војските на двете земји за да се избегнат „ненамерни инциденти“ во Сирија, во моментите кои американски функционери, кои остануваат неименувани, преку медиумите тврдат дека ...

Kако да се уништи ИД, а да не му се помогне на Асад

Дневник - 11.09.2015

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, тврди дека САД планирале да ја урнат власта во Сирија долго пред бунтот во 2011 година. Во интервју за „Раша тудеј“ тој го претставил поглавјето за Сирија, кое се занимава со настаните од 2006 година и ...

Челниците на разузнавањето на САД предвидуваат распади на Ирак и Сирија

Sky - 11.09.2015

Челниците на американските разузнавачки агенции, предвидуваат најверојатни распади на сегашните држави Ирак и ...

Лавров:Има руски војници во Сирија

Телма - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

Русија за прв пат потврди дека нивни воени советници се наоѓаат во Сирија

24 Вести - 10.09.2015

По неколкунеделни шпекулации, Русија за прв пат официјално потврди дека нивни воени советници се наоѓаат во Сирија и им помагаат на силите на претседателот Башар Ал Асад. Сепак, тврдат дека не учествуваат во борбите.

Кери и Лавров разговараа за ситуацијата во Сирија

Р.С.Европа - 10.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров телефонски разговарале за загриженоста на Вашингтон во врска со зголемувањето на руското воено присуство во Сирија.

Русија и Иран можат да влијаат за крај на конфликтот во Сирија

Р.С.Европа - 10.09.2015

Шефот на британската дипломатија Филип Хамонд изјави дека конфликтот во Сирија ќе продолжи се додека Русија и Иран не го искористат нивното влијание врз претседателот Башар ал Асад за постигнување политичко решение.

Асанж: САД планирале уривање на Сирија уште во 2006 година (ВИДЕО)

МКД - 10.09.2015

Основачот на сајтот Викиликс Џулијан Асанж во својата нова книга „Фајловите на Викиликс“ (The Wikileaks Files) тврди дека САД планирале да ја урнат власта во Сирија долго време пред бунтот во 2011 година.

САД ја предупредиле Русија за трупањето војници во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 10.09.2015

Шефот на американската дипломатија Џон Кери го предупредил својот руски колега Сергеј Лавров дека руското воено присуство во Сирија би можело да го засили крвавиот конфликт кој го разурнува регионот повеќе од две години, јавува Си-ен-ен .

Русија: Ѝ даваме на Сирија оружје за борбата против ИСИС и ги учиме како да го користат

МКД - 10.09.2015

Руски воени советници се присутни во Сирија и тоа не е тајна, порачала Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи, откако Ројтерс објави дека руската војска се вклучила во војната во Сирија на страната на силите на ...

Руски војници снимени за време на стрелачки вежби во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 10.09.2015

Веднаш по појавувањето на информациите за зголеменото руско воено присуство во Сирија, на интернет се појави видео на кое наводно руски војници вежбаат стрелање со боева муниција во руската морнаричка база во пристанишниот град Тартус, јавува ...

Ројтерс: Руските војници се вклучија во борбите во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 10.09.2015

Руските сили почнаа да учествуваат во воените операции во Сирија во знак на поддршка на владините трупи, рекле вчера три либански извори запознаени со тамошната политичка и воена ситуација.

Руски војници во Сирија (ВИДЕО)

Телеграф - 10.09.2015

Откако се објавени информации за зголеменото руско воено присуство во Сирија, на интернет се појави видео на кое се прикажани руски војници како вежбаат стрелање со боева муниција во морнаричка база во пристанишниот град Тартус ...

ИЗРАЕЛ: Руските војници веќе се во Сирија

Телеграф - 10.09.2015

Колку што сме запознаени, во оваа фаза станува збор за ограничени сили, кои вклучуваат воени советници, екипа за безбедност и подготовка за управување со борбени авиони и хеликоптери, изјави израелскиот министер Моше Јалон Израелскиот министер за ...

Руските војници се вклучија во борбите во Сирија

Тера - 10.09.2015

Руските сили почнаа да учествуваат во воените операции во Сирија во знак на поддршка на владините трупи, рекле вчера три либански извори запознаени со тамошната политичка и воена ситуација.

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

+инфо - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

Алфа - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на ...

Официјален Лондон подготвува план за војна со ИД и тргање на Асад

А1 On - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Израел: Руски војници веќе се во Сирија

+инфо - 10.09.2015

Израелскиот министер за одбрана изјави дека руски војници изминатите неколку дена пристигнале во Сирија, за да помогнат на силите на претседателот Башар ал Асад. Моше Јалон денеска изјави дека Москва испратила воени советници и активен контингент со ...

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

А1 On - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

„Гардијан“ : Официјален Лондон подготвува план за војна со ИД и тргање на Асад

Алфа - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Израел: Руски војници веќе се во Сирија

А1 On - 10.09.2015

Израелскиот министер за одбрана изјави дека руски војници изминатите неколку дена пристигнале во Сирија, за да помогнат на силите на претседателот Башар ал Асад. Моше Јалон денеска изјави дека Москва испратила воени советници и активен контингент со ...

Песков одби да коментира дали руски трупи учествуваат во борбите во Сирија

А1 On - 10.09.2015

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска одби да коментира дали руски војници учествуваат во борбите во Сирија, откако либански извори изјавија дека руски сили се ангажирани во операциите на сириска територија.

„Гардијан“: Лондон подготвува план за војна со ИД и тргање на Асад

+инфо - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Израел: Руски војници веќе се во Сирија

Сител - 10.09.2015

Израелскиот министер за одбрана изјави дека руски војници изминатите неколку дена пристигнале во Сирија, за да помогнат на силите на претседателот Башар ал Асад. Моше Јалон денеска изјави дека Москва испратила воени советници и активен контингент со ...

„Гардијан“ : Официјален Лондон подготвува план за војна со ИД и тргање на Асад

Сител - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Песков одби да коментира дали руски трупи учествуваат во борбите во Сирија

Сител - 10.09.2015

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска одби да коментира дали руски војници учествуваат во борбите во Сирија, откако либански извори изјавија дека руски сили се ангажирани во операциите на сириска територија.

Асанж: САД планираа да го урнат сирискиот режим уште во 2006 (видео)

Канал5 - 10.09.2015

САД планираа да го соборат сирискиот режим уште во 2006-тата, пет години пред да почнат немирите во оваа северноафиканска земја, тврди основачот на Викиликс Џулијан Асанж во новата книга насловена фајловите на Викиликс.

Лавров: Русија одамна има свои војници во Сирија

Н.Македонија - 10.09.2015

Доделена им е и воена опрема и хуманитарна помош во земјата, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесоа агенциите Москва не негираше дека го засилува своето воено присуство во Сирија, со што му помага на режимот на Башар ал ...

Русите за прв пат официјално потврдија дека нивни воени советници се наоѓаат во Сирија

Точка - 10.09.2015

Од Русија пристигна потврда дека воени советници моментално се наоѓаат во Сирија каде што им помагаат на воените сили на претседателот Башар Ал Асад. Руското министерство за надворешни работи потврди дека руски воени советници се наоѓаат во Сирија.

"Околу Сирија има многу играчи, сакаат да ја распарчат уште од 2006-тата година"

Точка - 10.09.2015

"Планот бил да се користат многу различни фактори за создавање на параноја внатре во сириската влада, како протерувања и страв од државен удар", вели Асанж. Основачот на "Викиликс", Џулијан Асанж, во својата нова книга "Документите на Викиликс" ...

Руски војници учествуваат во битките во Сирија

Точка - 10.09.2015

Ројтерс повикувајќи се на анонимни извори ексклузивно пренесува дека руски воени сили им помагаат на силите на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Руската војска се прикчлучи во воените операции во Сирија и тоа на страната на државната војска која ...

Му помага ли Путин на Асад со воени средства?

Точка - 10.09.2015

Новостите за руското проширување на воената приправност во Сирија се сé почести. Сепак, цврсти докази за тоа нема. „Немам никакви информации за тоа“, одговори портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот во Москва, на прашањето ...

Лавров: Русија одамна има војници во Сирија

Фактор - 10.09.2015

Русија има свои војници во Сирија и тоа многу години наназад. Доделена им е воена опрема и хуманитарна помош во земјата. Ова го објави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесоа агенциите.

НАТО е загрижен поради руското воено присуство во Сирија

Локално - 10.09.2015

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја изрази својата загриженост во врска со информациите за военото присуство на Русија во Сирија. – Загрижен сум од пораките за враќањето на военото присуство на Русија во Сирија.

Лавров: Русија ѝ доставува воена опрема на Сирија

Локално - 10.09.2015

Руските воени сили се наоѓаат во Сирија веќе многу години и тие помагаат во обука на техниките за борба против терористите. Тоа го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Само заедно САД и Русија можат да ги поразат исламските екстремисти

Локално - 10.09.2015

Реакцијата на САД против зголемувањето на руската помош за Сирија е премногу лицемерно бидејќи Вашингтон ќе се ужаснува најмногу од сите, ако сириската армија претрпи пораз и главната сила во земјата станат групата “Исламска држава” (ИД) и “Ал ...

Путин испрати во Сирија “љубезни луѓе”, Украина не му стига

Локално - 10.09.2015

Пентагон се сомнева дека Русија пренесува војници во Сирија, пишува рускиот електронски весник “Век”. Воени извори и сириски бунтовници соопштија во неколку изданија, дека Русија има пренесено во Сирија воен контингент, техника и авиони, за да ...

Ведомости: Добрите и лошите страни на руската помош за Сирија

Локално - 10.09.2015

Бугарија го објасни своето одбивање да гипропушти руските авиони со хуманитарна помош за Дамаск со сомневања во суштината на товарите. Грција објави барањето на САД да не се обезбедува коридор за руските авиони.

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

Либертас - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

Репортер - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

„Гардијан“ : Официјален Лондон подготвува план за војна со ИД и тргање на Асад

Либертас - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

еМагазин - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

Лондонски план за војна со ИД и соборување на Асад

Репортер - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

Денешен - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

Израел: Руски војници веќе се во Сирија

Репортер - 10.09.2015

Израелскиот министер за одбрана изјави дека руски војници изминатите неколку дена пристигнале во Сирија, за да помогнат на силите на претседателот Башар ал Асад. Моше Јалон денеска изјави дека Москва испратила воени советници и активен контингент со ...

Лавров потврди присуство на руски војници во Сирија

Република - 10.09.2015

Присуството на руски војници во Сирија е поврзано со испораката на оружје на сириските владини сили, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Рускиот весник „Коммерсант“ денеска објави дека Москва ги снабдува сириските ...

„Гардијан“ : Официјален Лондон подготвува план за војна со ИД и тргање на Асад

Република - 10.09.2015

Официјален Лондон подготвува план за британско учество во војната со џихадистите од Исламска држава, како и за отстранување од власт на претседателот Башар ал Асад, открива лондонски „Гардијан“.

Русите влегоа во Сирија

Република - 10.09.2015

Израелскиот министер за одбрана изјави дека руски војници изминатите неколку дена пристигнале во Сирија, за да помогнат на силите на претседателот Башар ал Асад. Моше Јалон денеска изјави дека Москва испратила воени советници и активен контингент со ...

Викиликс: САД планираа рушење на Сирија уште во 2006-тата (видео)

Нетпрес - 10.09.2015

САД планираа рушење на Сирија уште во 2006-тата. Основачот на викиликс Џулијан Асанж во неговата нова книга „Фајловите на Викиликс“ наведува дека САД планирале да ја соборат владата во Сирија многу порано пред почетокот на бунтот во 2011-тата година.

Израел: Руски војници веќе се во Сирија

Lider - 10.09.2015

Израелскиот министер за одбрана изјави дека руски војници изминатите неколку дена пристигнале во Сирија, за да помогнат на силите на претседателот Башар ал Асад. Моше Јалон денеска изјави дека Москва испратила воени советници и активен контингент со ...

„Си-Ен-Ен“: Ако Русите не бидат запрени, уште повеќе бегалци ќе се слеат во Европа

Lider - 10.09.2015

Според мислењето на американските власти, военото присуство на Русија во Сирија ќе може да доведе до тоа уште поголем број сириски бегалци да тргнат кон европскиот континент барајќи безбедност, соопштува „Си-Ен-Ен САД“, а пренесува „RT“.

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Руски војници во Сирија!

Sky - 10.09.2015

Откако беа објавени информации за руско воено присуство во Сирија, на Јутјуб се појави видео, кое наводно прикажува како руски војници вежбаат стрелање во градот Тартус. Претходно, Ројтерс јави дека руската војска се приклучила во воените операции ...

Руски војници им се придружија на силите на Асад!

Sky - 10.09.2015

Руската војска се приклучи во воените операции во Сирија, и тоа на страната на државната војска на Башар ал-Асад, дознава Ројтерс. Русија се` повеќе ги зајакнува своите сили во Сирија иако моментално во операцијата учествуваат помал број припадници ...

САД: Руското воено присуство во Сирија е можност за конфронтација

24 Вести - 09.09.2015

Соединетите Американски Држави предупредија дека зголемувањето на руското воено присуство во Сирија би можело да води до конфронтација со сојузничките сили кои изведуваат воздушни напади против милитантите на Исламската држава.

Москва: Во Сирија престојуваат руски воени експерти

24 Вести - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека во Сирија престојуваат руски воени есперти, што претставува прва официјална потврда од страна на Москва дека руски воени лица се наоѓаат на сириска територија.

Москва: Во Сирија престојуваат руски воени експерти

Алсат-М - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека во Сирија престојуваат руски воени есперти, што претставува прва официјална потврда од страна на Москва дека руски воени лице се наоѓаат на сириска територија.

Руското воено присуство во Сирија, можна конфронтација

Р.С.Европа - 09.09.2015

Соединетите држави предупредија дека зголемувањето на руското воено присуство во Сирија би можело да води до конфронтација со сојузничките сили кои изведуваат воздушни напади против милитантите на Исламската држава.

Потврдено присуството на руски воени експерти во Сирија

Р.С.Европа - 09.09.2015

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека руски воени експерти се присутни во Сирија. Портпаролот на министерството Марија Захарова денеска изјави дека експерти помагаат во испорака на руско оружје во Сирија, за кое Москва вели дека е ...

Москва: Во Сирија престојуваат руски воени експерти

А1 On - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека во Сирија престојуваат руски воени есперти, што претставува прва официјална потврда од страна на Москва дека руски воени лице се наоѓаат на сириска територија.

Во Сирија престојуваат руски воени експерти

+инфо - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека во Сирија престојуваат руски воени есперти, што претставува прва официјална потврда од страна на Москва дека руски воени лице се наоѓаат на сириска територија.

Кери и Лавров на телефонска врска за руското воено присуство во Сирија

+инфо - 09.09.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери, денеска повторно разговараа по телефон, поради американската загриженост за зголеменото руско воено присуство во Сирија, јави ТАСС.

Нов телефонски разговор меѓу Кери и Лавров за руското воени присуство во Сирија

А1 On - 09.09.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери, денеска повторно разговараа по телефон, поради американската загриженост за зголеменото руско воено присуство во Сирија, јави ТАСС.

Мекдоналд: САД "ги испратија" руските војници во Сирија поради Саудијците

Точка - 09.09.2015

Не постои никакво зајакнато руско воено присуство во Сирија за којашто цела седмица "хистерично" пишуваа западните медиуми, тема којашто ја поттурија американските медиуми кои имаат намера да го сопрат трендот на приближување на позициите на Русија ...

Руски воени експерти се на терен во Сирија

Фактор - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека руски воени експерти се присутни во Сирија, што е прва официјална потврда дека има руски воени трупи на теренот во Сирија по неколку неделните медиумски извештаи дека Москва го засилува ...

Путин преку Сирија до подобри односи со Западот?

Н.Македонија - 09.09.2015

Со таквиот чекор, сигнализирајќи дека Москва сака да ѝ се приклучи на меѓународната коалиција против ИД, рускиот лидер Владимир Путин се обидува да ги подобри односите со Западот и да ја намали изолацијата на Русија, оценуваат некои од експертите ...

Русија почна изградба на воздухопловна база во Сирија

Локално - 09.09.2015

Британскиот весник “Дејли експрес” тврди дека Русија започнува изградба на воздухопловна база во Сирија, наменета за воена акција против терористичката група “Исламска држава”. Британското издание цитира американските воени извори, според кои ...

Што замислил Путин за старата руска база Сирија-сопствена коалиција против ИД за отстапки во украинското прашање?

Локално - 09.09.2015

Се тврди дека Путин има свој “план за Сирија”, околу кој засега само се погодува. Експертите сметаат дека тој кова сопствена коалиција против исламистите од ИД, за да добие отстапки во украинското прашање.

Москва потврди дека во Сирија престојуваат руски воени експерти

Република - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека во Сирија престојуваат руски воени експерти, што претставува прва официјална потврда од страна на Москва дека руски воени лице се наоѓаат на сириска територија.

Кери и Лавров разговараа за руското воено присуство во Сирија

Репортер - 09.09.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери, денеска повторно разговараа по телефон, поради американската загриженост за зголеменото руско воено присуство во Сирија, јави ТАСС.

Путин кова сопствена коалиција против ИД

Репортер - 09.09.2015

Се тврди дека Путин има свој “план за Сирија”, околу кој засега само се погодува. Експертите сметаат дека тој кова сопствена коалиција против исламистите од ИД, за да добие отстапки во украинското прашање, извор Локално Позицијата на портпаролот на ...

Русија го потврди присуството на воени експерти во Сирија

Кирилица - 09.09.2015

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека руски воени експерти се присутни во Сирија. Портпаролот на министерството Марија Захарова изјави дека експерти помагаат во испорака на руско оружје во Сирија, за кое Москва вели дека е наменето ...

Москва: Во Сирија престојуваат руски воени експерти

Денешен - 09.09.2015

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека во Сирија престојуваат руски воени есперти, што претставува прва официјална потврда од страна на Москва дека руски воени лице се наоѓаат на сириска територија.

МНР РФ: Руски војници не учествуваат во воени операции во Сирија

Руска реч - 09.09.2015

Руските војници кои се наоѓаат во Сирија не учествуваат во воени операции, изјави специјалниот претставник на рускиот претседател за Блискиот Исток и Африка Михаил Богданов, Руските војници кои се наоѓаат во Сирија не учествуваат во воени операции, ...

„Индепендент“: Отпорот што Америка ѝ го пружа на руската поддршка за Сирија е лицемерие

Руска реч - 09.09.2015

Острата реакција на Вашингтон на гласините за можносто зголемување на руската помош за Сирија е многу лицемерна, затоа што САД најмногу ќе се ужаснат ако сириската војска биде поразена и ако главна сила во оваа земја станат „Исламската држава“ и „Ал ...

„Си-Ен-Ен“: Ако Русите не бидат запрени, уште повеќе бегалци ќе се слеат во Европа

Руска реч - 09.09.2015

Според мислењето на американските власти, военото присуство на Русија во Сирија ќе може да доведе до тоа уште поголем број сириски бегалци да тргнат кон европскиот континент барајќи безбедност, соопштува „Си-Ен-Ен САД“, а пренесува „RT“.

Мекдоналд: САД ‘ги испратија’ руските војници во Сирија поради Саудијците

Макфакс - 09.09.2015

Не постои никакво зајакнато руско воено присуство во Сирија за којашто цела седмица „хистерично“ пишуваа западните медиуми, тема којашто ја поттурија американските медиуми кои имаат намера да го сопрат трендот на приближување на позициите на Русија ...

Изненадени сте дека сириските бегалци имаат паметни телефони?

Пулс24 - 09.09.2015

Вие не треба да бидете од Запад за да поседувате релативно евтино парче технологија. „Еј тие луѓе што бегаат од војната во Сирија, не се сиромашни воопшто! Погледнете сите имаат смартфони“- е само еден од многуте слични коментари односно приговори ...

Мекдоналд: САД ‘ги испратија’ руските војници во Сирија поради Саудијците

Sky - 09.09.2015

Не постои никакво зајакнато руско воено присуство во Сирија за којашто цела седмица „хистерично“ пишуваа западните медиуми, тема којашто ја поттурија американските медиуми кои имаат намера да го сопрат трендот на приближување на позициите на Русија ...

Што да се прави во Сирија?

Deutsche Welle - 08.09.2015

Кога некој ќе праша како да се сопре напливот на бегалци во Европа, вообичаениот одговор е: спречете ги причините. Погледот кон Сирија јасно става до знаење дека тоа не е лесно, смета Александер Кудашеф.

Планот на Путин за Сирија

Deutsche Welle - 08.09.2015

Се множат информациите за засилено руско воено присуство во Сирија, но засега нема цврст доказ за такво нешто. Руските аналитичари се сомневаат дека Русија може воено да ја победи ИД. Тоа не беше непоколеблив демант: „Немам информација за тоа“, ...

Русија ја отфрла загриженоста за военото присуство во Сирија

Алсат-М - 08.09.2015

Официјална Москва ја отфрла американската загриженост од руското воено присуство во Сирија, наведувајќи дека воената помош за претседателот Башар ал Асад не е ништо невообичаено. Во текот на изминатиот викенд американскиот државен секретар Џон Кери ...

Иран подготвен со сите да разговара за постигнување мир во Сирија

Алсат-М - 08.09.2015

Иран е подготвен да разговара за постигнување мир во Сирија со секоја земја, ако резултатот од преговорите е безбедна и стабилна Сирија со демократска иднина, изјави денеска претседателот Хасан Рохани.

Русија ја отфрла загриженоста за военото присуство во Сирија

Р.С.Европа - 08.09.2015

Официјална Москва ја отфрла американската загриженост од руското воено присуство во Сирија, наведувајќи дека воената помош за претседателот Башар ал Асад не е ништо невообичаено. Во текот на изминатиот викенд американскиот државен секретар Џон Кери ...

Иран подготвен за решавање на кризата во Сирија

Р.С.Европа - 08.09.2015

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека неговата земја е подготвена да разговара со САД и со Саудиска Арабија за начините за решавање на граѓанската војна во Сирија. Рохани вели дека Иран ќе седне на секоја маса со регионалните земји и ...

САД загрижени од руското воено присуство во Сирија

Р.С.Европа - 08.09.2015

Знаците за зголемување на руските воени сили во Сирија предизвикаа американска загриженост и го покренаа прашањето дали Москва планира да се вмеша во тамошниот конфликт. Кремљ демантира такво нешто, оставајќи ја можноста да се вклучи во коалицијата ...

Путин меѓу коалиција и еднострана акција

МКД - 08.09.2015

Знаците за трупање руски воени сили во Сирија предизвикаа загриженост кај САД и иницираа прашања за тоа дали Москва планира да се вмеша во регионалниот конфликт. Претседателот Владимир Путин беше скржав на зборови, кажувајќи дека Русија сѐ уште ...

Иран подготвен со сите да разговара за постигнување мир во Сирија

А1 On - 08.09.2015

Иран е подготвен да разговара за постигнување мир во Сирија со секоја земја, ако резултатот од преговорите е безбедна и стабилна Сирија со демократска иднина, изјави денеска претседателот Хасан Рохани.

Иран подготвен со сите да разговара за постигнување мир во Сирија

Алфа - 08.09.2015

Иран е подготвен да разговара за постигнување мир во Сирија со секоја земја, ако резултатот од преговорите е безбедна и стабилна Сирија со демократска иднина, изјави денеска претседателот Хасан Рохани.

Планот на Путин за Сирија

Правдико - 08.09.2015

Се множат информациите за засилено руско воено присуство во Сирија, но засега нема цврст доказ за такво нешто. Руските аналитичари се сомневаат дека Русија може воено да ја победи ИД. Тоа не беше непоколеблив демант: „Немам информација за тоа“, ...

Иран подготвен со сите да разговара за постигнување мир во Сирија

+инфо - 08.09.2015

Иран е подготвен да разговара за постигнување мир во Сирија со секоја земја, ако резултатот од преговорите е безбедна и стабилна Сирија со демократска иднина, изјави денеска претседателот Хасан Рохани.

Медиум: САД ја преиспитуваат стратегијата за борбата против IS во Сирија

Точка - 08.09.2015

САД повторно ја разгледуваат стратегијата за борба против Исламската држава (IS) во Сирија, и Пентагон ја истражува можноста од разместување на сириските опозициски борци во побезбедните зони, давање подобри разузнавачки податоци и подобрување на ...

Што се крие зад руските маневри во Сирија?

Фактор - 08.09.2015

Што преставува зголеменото руско воено присуство во Сирија? Ова е прашањето, откако во саботата, претседателот Владимир Путин за прв пат јавно призна за руското учество во сириската граѓанска војна.

Што се крие зад руските маневри во Сирија

Локално - 08.09.2015

Што цели зголемената руско воено присуство во Сирија? Ова е прашањето, откако во саботата, претседателот Владимир Путин за прв пат јавно призна за руското учество (“сериозно” според неговите зборови), во сириската граѓанска војна.

Русија гради огромна воена база во Сирија -САД антируска хистерија!

Локално - 08.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин нареди изградба на огромна воздухопловна база во Сирија, што е уште еден знак за зголемената т му интервенција во регионот, објави весникот “Дејли експрес”.

Непријатни селфија на руски војници во Сирија

Локално - 08.09.2015

Руски војници објавуваат на социјалните мрежи свои фотографии, направени во Сирија, пишува францускиот весни. “Монд”. Владимир Путин вели дека е прерано да се зборува за присуство на руски војници во Сирија, но фотографиите објавени на социјалната ...

Иран подготвен со сите да разговара за постигнување мир во Сирија

Либертас - 08.09.2015

Иран е подготвен да разговара за постигнување мир во Сирија со секоја земја, ако резултатот од преговорите е безбедна и стабилна Сирија со демократска иднина, изјави денеска претседателот Хасан Рохани.

(ГАЛЕРИЈА) Селфи-фотографии на руски војници во Сирија

Репортер - 08.09.2015

Руски војници објавуваат на социјалните мрежи свои фотографии, направени во Сирија, пишува францускиот весни. “Монд”. Владимир Путин вели дека е прерано да се зборува за присуство на руски војници во Сирија, но фотографиите објавени на социјалната ...

Медиум: САД ја преиспитуваат стратегијата за борбата против IS во Сирија

Макфакс - 08.09.2015

САД повторно ја разгледуваат стратегијата за борба против Исламската држава (IS) во Сирија, и Пентагон ја истражува можноста од разместување на сириските опозициски борци во побезбедните зони, давање подобри разузнавачки податоци и подобрување на ...

Сирија ги демантираше тврдењата за руските војници на нејзина територија

Макфакс - 08.09.2015

Сириската влада го негираше присуството на руски војници и нивно воено дејствување на сириска територија, одговарајќи на изразите на загриженост од САД поради наводниот руски воен ангажман во оваа земја.

Русија го поддржувала и ќе го поддржува Асад

Дневник - 08.09.2015

Владата на Сирија ќе продолжи да добива руска помош. Москва се залага за обединување на напорите во борбата против терористичката организација Исламска држава во таа земја, изјави претставничката на руското министерство за надворешни работи, Марија ...

ОН: Ако светот им ги препушти Сиријците на ИД, ќе има уште многу бегалци

Lider - 08.09.2015

Илјадници и илјадници нови бегалци од Сирија ќе тргнат кон Европа доколку меѓународната заедница не најде мирно решение за кризата во Сирија и ако го препушти народот на оваа земја на милост и немилост на џихадистичката Исламска држава (ИД), ...

Москва потврди дека ѝ испорачува оружје на Сирија за борба против тероризмот

Sky - 08.09.2015

Русија ѝ испорачува воена опрема на владата на Сирија за борба против тероризмот, соопшти во понеделникот руското министерство за надворешни работи и ги оцени како измислици медиумските написи за наводното трупање руски сили во Сирија и дека ги ...

Медиум: САД ја преиспитуваат стратегијата за борбата против IS во Сирија

Sky - 08.09.2015

САД повторно ја разгледуваат стратегијата за борба против Исламската држава (IS) во Сирија, и Пентагон ја истражува можноста од разместување на сириските опозициски борци во побезбедните зони, давање подобри разузнавачки податоци и подобрување на ...

Сирија ги демантираше тврдењата за руските војници на нејзина територија

Sky - 08.09.2015

Сириската влада го негираше присуството на руски војници и нивно воено дејствување на сириска територија, одговарајќи на изразите на загриженост од САД поради наводниот руски воен ангажман во оваа земја.

Путин: Рано е да се зборува за воена интервенција на Русија против ИД

Алсат-М - 07.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е многу рано да се зборува за воена интервенција на Русија во Сирија во борбата против организацијата „Исламска држава“. На прашањето за евентуално вклучување на Русија во војна против ИД, ...

ПУТИН ЈАВНО ПРИЗНА: Влеговме во Сирија и ќе ја избришеме ИСИЛ од картата

МК News - 07.09.2015

Рускиот преседател Владимир Путин за прв пат јавно објави дека Русија е вмешана во војната во Сирија. Рускиот претседател рече дека расправите за директна интервенција во Сирија засега се преуранети, но не ја исклучи таа можност за во иднина.

Америка била загрижена поради информациите за руско воено присуство во Сирија

МК News - 07.09.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа во телефонски разговор со својот руски колега Сергеј Лавров изрази загриженост на САД поради информациите за зголемено воено присуство на Русија во Сирија, соопшти американскиот Стејт департмент.

Дејвид Милибанд: САД и Русија мораат заеднички да работат за ситуацијата во Сирија

А1 On - 07.09.2015

Претседателот на Извршниот одбор на меѓународниот „Рескју Комити“, со седиште во Њујорк Дејвид Милибанд изјави дека САД и Русија ќе мора веднаш да почнат со соработка и заедничко работење за средување на ситуацијата во Сирија, во борбата со ...

Дејвид Милибанд: САД и Русија да работат за ситуацијата во Сирија

+инфо - 07.09.2015

Претседателот на Извршниот одбор на меѓународниот „Рескју Комити“, со седиште во Њујорк, Дејвид Милибанд изјави дека САД и Русија ќе мора веднаш да почнат со соработка и заедничко работење за средување на ситуацијата во Сирија, во борбата со ...

Зариф: Повиците за повлекување на Асад ќе ја продолжат војната во Сирија

А1 On - 07.09.2015

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф упати критика до барањата за повлекување на сирискиот претседател Башар Асад, нагласувајќи дека таквите барања само ќе ја продолжат граѓанската војна во Сирија.

ОН: Ако светот им ги препушти Сиријците на ИД, ќе има уште многу бегалци

А1 On - 07.09.2015

Илјадници и илјадници нови бегалци од Сирија ќе тргнат кон Европа доколку меѓународната заедница не најде мирно решение за кризата во Сирија и ако го препушти народот на оваа земја на милост и немилост на џихадистичката Исламска држава (ИД), ...

Новата војна на Путин: Русија во Сирија гради база, пристигнува руско оружје

Точка - 07.09.2015

Доколку воопшто постоела дилема, повеќе ја нема - Русија активно се вклучила во војната во Сирија, а на тамошната војска ѝ праќа логистичка и вооружена поддршка. "Тврдењата за директно учество на руски војници во борбата против ИСИС се прерани.

Дејвид Милибанд: САД и Русија мораат заеднички да работат за ситуацијата во Сирија

Денешен - 07.09.2015

Претседателот на Извршниот одбор на меѓународниот „Рескју Комити“, со седиште во Њујорк Дејвид Милибанд изјави дека САД и Русија ќе мора веднаш да почнат со соработка и заедничко работење за средување на ситуацијата во Сирија, во борбата со ...

Милибанд: Американско-руска акција во Сирија

Репортер - 07.09.2015

Претседателот на Извршниот одбор на меѓународниот „Рескју Комити“, со седиште во Њујорк Дејвид Милибанд изјави дека САД и Русија ќе мора веднаш да почнат со соработка и заедничко работење за средување на ситуацијата во Сирија, во борбата со ...

Зариф: Одговорни за крвопролевањата во Сирија се протерувачите на Асад

Репортер - 07.09.2015

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф упати критика до барањата за повлекување на сирискиот претседател Башар Асад, нагласувајќи дека таквите барања само ќе ја продолжат граѓанската војна во Сирија.

Захарова за Асад: Русија не назначува и не отстранува странски претседатели

Руска реч - 07.09.2015

Русија ниту сама, ниту во договор, не назначува и не отстранува странски претседатели, изјави портпаролот на МНР Русија Марија Захарова, коментирајќи ги тезите на странските медиуми што се проширија за сценариото за отстранување од власт на ...

Москва потврди дека ѝ испорачува оружје на Сирија за борба против тероризмот

Макфакс - 07.09.2015

Русија ѝ испорачува воена опрема на владата на Сирија за борба против тероризмот, соопшти во понеделникот руското министерство за надворешни работи и ги оцени како измислици медиумските написи за наводното трупање руски сили во Сирија и дека ги ...

Милибанд ги повика САД да примат бегалци

Sky - 07.09.2015

САД се изложени на сé поголем притисок да ѝ помогнат на Европската унија во згрижувањето на големиот број имигранти и бегалци пред војните и хаосот на Блискиот исток и во Африка, но засега нема сигнали дека Вашингтон има намера да прими некоја ...

Дамаск ги критикува ’колонијалистичките’ планови на Лондон и Париз

Sky - 07.09.2015

Сириското министерство за надворешни работи го критикуваше британското мешање во сириските внатрешни праша, откако британски министер изјави дека Велика Британија е сé понаклонета за странска воена интервенција во оваа земја во којашто четири ипол ...