TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изградени првите 175 метри од оградата на границата меѓу Србија и Унгарија

Канал5 - 19.07.2015

Меѓу Унгарија и Србија може да се изгради „НАТО ограда“. Унгарската армија ги заврши првите 175 метри „пробен дел“ ограда во близина на границата на Унгарија со Србија. Изградбата на овој дел од оградата започнала во понеделникот , а во изградбата ...

Унгарија изгради пробна ограда на границата со Србија

Телма - 19.07.2015

Унгарската војска ги заврши пробните 150 метри од оградата поставена на границата со Србија, која треба да ја спречи илегалната миграција. Поставени се четири вида на ограда, а унгарската влада во вторник ќе донесе одлука за тоа каква технологија ќе ...

Унгарија ги издигна првите 150 метри од „кинескиот ѕид“ во Европа без граници

Канал5 - 19.07.2015

Непрегледните и идилични полиња долж унгарско-српската граница ја добија првата меѓа. Во унгарското гратче Морахалом од денеска се издига 150 метри долга жичена ограда, како вовед на контроверзниот проект вреден 20 милиони евра, своевиден кинески ...

Поставена пробната ограда на границата меѓу Србија и Унгарија

+инфо - 19.07.2015

Кај граничниот премин Морахала унгарската војска за заврши пробната ограда од 150 метри која треба да ги спречи мигрантите да влегуваат на илегалните премини, јавува спрскиот јавен сервис РТС.

СНИМЕНО СО ДРОН: Унгарија изгради пробна ограда на границата со Србија (ВИДЕО)

Репортер - 19.07.2015

Унгарската војска ги заврши пробните 150 метри од оградата поставена на границата со Србија, која треба да ја спречи илегалната миграција. Поставени се четири вида на ограда, а унгарската влада во вторник ќе донесе одлука за тоа каква технологија ќе ...

Завршена пробната ограда на унгарската граница

Нова ТВ - 19.07.2015

Кај граничниот премин Морахала унгарската војска за заврши пробната ограда од 150 метри која треба да ги спречи мигрантите да влегуваат на илегалните премини, јавува спрскиот јавен сервис РТС.

ОГРАДА: Унгарија пробно постави 150 метри жица против мигрантите (ФОТО)

Телеграф - 19.07.2015

За изградба на оградата ќе бидат потрошени 21 милион евра, а ќе ја поставува војската, затвореници Војската на Унгарија кај пограничното место Морахалом на границата со Србија подигна 150 метарска ограда која би требала да ги спречи проаѓањата на ...

Унгарија ја заврши пробната ограда против илегалците, вистинската ќе биде долга 175 километри

Кирилица - 19.07.2015

Унгарија денеска ги постави пробните 150 метри од оградата на границата со Србија која треба да спречи понатамошен влез на мигранти од земјите од Блискиот исток. Пробната ограда ја поставија припадници на унгарската војска кај граничниот премин ...

Никој не може да му одолее на македонското тавче-гравче!

Вечер Прес - 19.07.2015

Во неговиот мандат, воспоставени се многу врски и меѓусебна соработка на музеи, библиотеки, универзитети, училишта, збратимени се 11 македонски градови и општини со унгарските, организирани се посети на највисоко ниво меѓу македонските и унгарските ...

Унгарија ја заврши изградбата на пробниот дел на оградата

Н.Македонија - 18.07.2015

Унгарија денеска ги заврши првите 175 метри од „пробниот дел“ на оградата близу границата со Србија. аботите почнаа во понеделникот, а 43 војници беа исто така вклучени во изградбата На овој краток дел унгарската војска тестираше четири различни ...

Унгарија ги сели мигрантите во шатори

Канал5 - 17.07.2015

Унгарската влада, откако започна со изградбата на ѕидот на унгарско-српската граница, презема и други мерки против илегалните мигранти. Имено, мигрантите ги селат од населените места во шаторски населби, а најавуваат и измена на законот со кој ...

900 војници и затвореници го поставуваат четириметарскиот ѕид кон Србија

Дневник - 17.07.2015

Ѕидот од жица висок четири метри, кој ќе се протега на 175 километри, по должината на границата на Унгарија со Србија, ќе биде завршен до 30 ноември, изјави вчера унгарскиот министер за одбрана, Чаба Хенде, кој додаде дека за неговата изградба се ...

Оградата на унгарско-српската граница ќе биде завршена до ноември

Sky - 17.07.2015

Унгарија до 30 ноември ќе ја заврши изградбата на оградата долж границата со Србија, соопшти унгарскиот министер за одбрана Чаба Хенде. Градењето на оградата на границата меѓу Унгарија и Србија почна на 13 јули, седум дека откако парламентот го ...

900 затвореници и војници ја креваат оградата во Унгарија

Република - 17.07.2015

Жичаната ограда висока четири метри и долга175 километри на границата меѓу Србија и Унгарија ќе биде завршен до 30-ти ноември, објави „Репортер“. На нејзиното поставување работат 900 затвореници и војници, рече унгарскиот министер за одбрана Чаба ...

Дрон над границата: Како се гради ѕидот кој ќе ги дели Унгарија и Србија

Точка - 17.07.2015

Беспилотното летало ја снимило 175 километри долгата линија на границата помеѓу Србија и Унгарија, на која ќе биде изграден спорниот ѕид кој би ги спречил мигрантите од Сирија, Ирак и Авганистан, илегално да влегуваат во Унгарија.

Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

Р.С.Европа - 16.07.2015

Унгарија за изградба на ѕидот долж границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра, изјави денеска пратеникот и потпретседателот на Комитетот за надворешни работи во унгарскиот Парламент, Мартон Ѓенѓеши.

Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

+инфо - 16.07.2015

Унгарија за изградба на ѕидот долж границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра, изјави денеска пратеникот и потпретседателот на Комитетот за надворешни работи во унгарскиот Парламент, Мартон Ѓенѓеши.

Оградата меѓу Србија и Унгарија ќе чини најмалку 20 милиони евра

Макфакс - 16.07.2015

Унгарија ќе потроши околу 20 милиони евра за изградба на оградата долж границата со Србија, изјави за Спутник, Мартон Ѓенѓеши, пратеник и потпретседател на Комитетот за надворешни работи во парламентот на Унгарија.

Унгарија: Ќе ја отстраниме оградата доколку бројот на мигранти се намали

Правдико - 16.07.2015

Министрите за внатрешни работи и одбрана на Унгарија, Шандор Пинтер и Чаба Хенде беа на посета на местото каде што се врши поставување ограда на унгарско-српската граница. На изградбата на оградата ќе учествуваат 900 војници.

ПРИСИЛНА РАБОТА: Затвореници ја градат унгарската ограда за мигранти (ФОТО)

Телеграф - 16.07.2015

Голем дел од мигрантите кои се упатуваат кон земјите на ЕУ поминуваат и низ Македонија, која е на една од главните рути за новата миграција од Азија и Африка, кон Западна Европа Како сцени од воен филм изгледа изградбата на жичената ограда што ...

900 затвореници го градат унгарскиот ѕид против мигрантите (ГАЛЕРИЈА)

Репортер - 16.07.2015

Жичаната ограда висока четири метри и долга175 километри на границата меѓу Србија и Унгарија ќе биде завршен до 30-ти ноемвр. На нејзинотоа поставување работат 900 затвореници и војници, рече унгарскиот министер за одбрана Чаба Хенде.

Ѓенѓаши: Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

Сител - 16.07.2015

Унгарија за изградба на ѕидот долж границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра, изјави денеска пратеникот и потпретседателот на Комитетот за надворешни работи во унгарскиот Парламент, Мартон Ѓенѓеши.

Ѓенѓаши: Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

А1 On - 16.07.2015

Унгарија за изградба на ѕидот долж границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра, изјави денеска пратеникот и потпретседателот на Комитетот за надворешни работи во унгарскиот Парламент, Мартон Ѓенѓеши.

Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

Телеграф - 16.07.2015

Владата најави дека во изградбата ќе учествуваат и затвореници и невработени лица, но конечните трошоци ќе бидат многу поголеми, смета Ѓенѓеши Унгарија за изградба на ѕидот по должина границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра , изјави ...

Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

Локално - 16.07.2015

Унгарија за изградба на ѕидот долж границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра, изјави денеска пратеникот и потпретседателот на Комитетот за надворешни работи во унгарскиот Парламент, Мартон Ѓенѓеши.

Ѓенѓаши: Ѕидот на унгарско-српската граница ќе чини 20 милиони евра

Република - 16.07.2015

Унгарија за изградба на ѕидот долж границата со Србија ќе потроши околу 20 милиони евра, изјави денеска пратеникот и потпретседателот на Комитетот за надворешни работи во унгарскиот Парламент, Мартон Ѓенѓеши.

Оградата меѓу Србија и Унгарија ќе чини најмалку 20 милиони евра

Точка - 16.07.2015

Унгарија ќе потроши околу 20 милиони евра за изградба на оградата долж границата со Србија, изјави за Спутник, Мартон Ѓенѓеши, пратеник и потпретседател на Комитетот за надворешни работи во парламентот на Унгарија.

Оградата меѓу Србија и Унгарија ќе чини најмалку 20 милиони евра

Бриф - 16.07.2015

Унгарија ќе потроши околу 20 милиони евра за изградба на оградата долж границата со Србија, изјави за Спутник, Мартон Ѓенѓеши, пратеник и потпретседател на Комитетот за надворешни работи во парламентот на Унгарија.

Оградата меѓу Србија и Унгарија ќе чини најмалку 20 милиони евра

Денар - 16.07.2015

Унгарија ќе потроши околу 20 милиони евра за изградба на оградата долж границата со Србија, изјави за Спутник, Мартон Ѓенѓеши, пратеник и потпретседател на Комитетот за надворешни работи во парламентот на Унгарија.

Протест во Будимпешта против подигнувањето ограда на границата со Србија

Канал5 - 15.07.2015

Околу илјада демонстранти и рекоа „не“ на оградата која Унгарија почна да ја издига на границата со Србија за да го запре напливот мигранти на своја територија. И Исус бил мигрант, мојот најдобар пријател е мигрант, порачаа преку транспаренти ...

Започна да се гради унгарскиот ѕид

Телма - 14.07.2015

Долж границата со Србија инжењерите на унгарската војска започнаа да градат 4 метри вискота и 175 километри долгата ограда - со која сакаат да ги запрат илегалните преминувања на мигрантите.

Унгарија почна да го гради ѕидот на границата со Србија

Фокус - 14.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел за ѕидот рече дека тој „нема никаква смисла“. Унгарија почна да го гради заштитниот ѕид на границата со Србија чија цел е да ги спречи мигрантите да влегуваат на територија на Европската унија.

Унгарија ја започна изградбата на оградата кон Србија

Нова ТВ - 14.07.2015

Унгарски војници започнале да ја подигнуваат контроверзната ограда на границата со Србија за да се спречат мигрантите да влегуваат во Унгарија. Критичарите на овој потег велат дека би било подобро унгарската влада да подигне ограда кон Австрија за ...

Протест во Будимпешта: И Исус беше мигрант!

Кирилица - 14.07.2015

Околу илјада луѓе протестираа во центарот на Будимпешта поради оградата која унгарските власти ја подигаат долж границата со Србија, како би го спречиле прилiвот на мигранти. Протестот кој го организираа невладините организации започна пред ...

Унгарија почна да гради ѕид на границата со Србија

Нетпрес - 14.07.2015

Унгарската армиja почна дeнес со изградба на ѕид како од ограда долж својата гранична линија со Србија, за да ги сопре бегалците, кои доаѓаат најмногу од Сирија. Пред околу еден месец унгарскиот министер за внатрешни работи Петер Сијарто изјави дека ...

Унгарија ја започна изградбата на оградата кон Србија

Р.С.Европа - 14.07.2015

Унгарски војници започнале да ја подигнуваат контроверзната ограда на границата со Србија за да се спречат мигрантите да влегуваат во Унгарија. Критичарите на овој потег велат дека би било подобро унгарската влада да подигне ограда кон Австрија за ...

Унгарија почна да ја гради оградата кон Србија

Кирилица - 14.07.2015

Унгарски војници започнале да ја подигнуваат контроверзната ограда на границата со Србија за да се спречат мигрантите да влегуваат во Унгарија, јави Радио Слободна Европа2. Првиот дел од оградата, што ќе биде висока четири метри, а долга 175 ...

Унгарците почнале да ја креваат оградата на границата со Србија

Вечер Прес - 14.07.2015

Унгарија денес ја почнала изградбата на оградата долж својата граница со Србија во обид да ги сопре нелегалните емигранти во обидот да влезат во земјата. Германската канцеларка Ангела Меркел оваа одлука неодамна ја нарече бесмислена.

Директна авиолинија ќе ги поврзе Скопје и Будимпешта

Вечер Прес - 14.07.2015

Државниот секретар Левент Маѓар е во неколкудневна посета на Македонија. Како што вели, во изминативе години забележително е зголемување на бројките во меѓусебната трговија меѓу Македонија и Унгарија.

Унгарија почна да гради оградата со Србија

Локално - 14.07.2015

Унгарската армија започна денес да гради ограда по јужната граница на земјата со Србија, за да престане прилив без преседан на мигранти, пренесоа американските медиуми. Според податоците на Унгарската новинска агенција (МТИ) работата на објектот ...

Мигрантите ќе ни останат на Балкан – Унгарија почна да го гради ѕидот на граница со Србија

МК News - 14.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти. Како што јавува Танјуг, градежните работи започнале утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше ...

Унгарците почнале да ја креваат оградата покрај границата со Србија

Република - 14.07.2015

Унгарија денес ја почнала изградбата на оградата долж својата граница со Србија во обид да ги сопре нелегалните емигранти во обидот да влезат во земјата. Германската канцеларка Ангела Меркел оваа одлука неодамна ја нарече бесмислена.

Унгарската војска започна со подигнувањето на ограда долж границата со Србија

Канал5 - 13.07.2015

Унгарската војска изутринава започна со подигнување на оградата на границата со Србија, за да го спречи приливот на нелегални мигранти, јави агенцијата „АП“. Првите градежни работи се изведуваат во близина на градот Морахалома, каде војската со ...

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

24 Вести - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за градба.

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

Утрински - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави Танјуг. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за ...

Унгарија почна да го крева ѕидот долж српската граница

Радио МОФ - 13.07.2015

Унгарската војска почна да ја гради оградата кон границата со Србија, во намера да го запре приливот на илегални мигранти. Како што јавува Танјуг, градежните работи почнале утринава близу градот Морахал, каде булдожер го подготвува земјиштето за ...

УНГАРИЈА НЕ ОТСТАПУВА: Почна да го гради ѕидот против мигранти

Телеграф - 13.07.2015

Според најавите оградата ќе биде висока четири метри во должина од 175 километри на дел од границата со Србија, а која ќе биде крената во осум до 10 области Со булдожери кои излегоа да го рамнат теренот, Унгарија денеска ги почна градежните ...

Унгарија започна со изградба на ѕидот против мигрантите

Press24 - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти. Како што јавува Танјуг, градежните работи започнале утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше ...

Унгарците почнале да ја креваат 4 метри виската ограда покрај границата со Србија

МКД - 13.07.2015

Унгарија денес ја почнала изградбата на оградата долж својата граница со Србија во обид да ги сопре нелегалните емигранти во обидот да влезат во земјата. Германската канцеларка Ангела Меркел оваа одлука неодамна ја нарече бесмислена.

Унгарија почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

Кирилица - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за градба.

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

А1 On - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави Танјуг. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за ...

Унгарската војска почна да го гради ѕидот против мигрантите

Курир - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти. Како што јавува Танјуг, градежните работи започнале утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше ...

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

+инфо - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави Танјуг. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за ...

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

Репортер - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави Танјуг. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за ...

Унгарската војска започна со подигнувањето на ограда долж границата со Србија

Макфакс - 13.07.2015

Унгарската војска во понеделникот утрото започнала да ја подигнува оградата долж границата со Србија, со цел да се спрели приливот на нелегалните мигранти, јавува агенцијата АР. Првите работи се изведуваат кај градот Морахалом, каде војската со ...

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

Република - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави Танјуг. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за ...

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

Вечер Прес - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави ...

Унгарската војска започна со подигнувањето на ограда долж границата со Србија

Точка - 13.07.2015

Унгарската војска во понеделникот утрото започнала да ја подигнува оградата долж границата со Србија, со цел да се спрели приливот на нелегалните мигранти, јавува агенцијата АР. Првите работи се изведуваат кај градот Морахалом, каде војската со ...

Унгарската војска почна да го гради антиимигрантскиот ѕид

Lider - 13.07.2015

Унгарската војска денеска почна да ја крева оградата на границата со Србија, за да го запре приливот на илегални мигранти, јави Танјуг. Градежните работи почнаа утринава во околината на градот Морахал, каде булдожер го подготвуваше земјиштето за ...