TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бундестагот и „зеленото светло“ за доделување датум за преговори со ЕУ

МКД - 29.09.2019

Го разбирам „триумфализмот“ и радоста од добра вест, но никако не се согласувам со „димензијата“ на објавената вест сврзано со „зеленото светло“ од Германија. Со месеци нашите електронски медиуми секој ден известуваа за, сѐ уште, недавањето зелено ...

Рамадани: Постојат слабости во одредени области, не сакам да помислам дека Франција и Холандија ќе не блокираат

24 Вести - 28.09.2019

Иако земјава доби зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ од германскиот Бундестаг, сепак се уште постојат слабости на кои треба да се работи, вели во интервју за Тв 24 аналитичарот Исмет Рамадани.

Се поизвесно добивањето на датум за земјава за ЕУ – Дали Германија ќе ја „омекне“ Франција?

ТВ21 - 28.09.2019

Последните информации од француските претставници на состаноците во Бриселс се дека сеуште Франција нема конечна одлука за давање на датум за почеток на преговорите на Македонија со Европската Унија, за самитот на 15 октомври .

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

Канал5 - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Ехото од Берлин во координација со Париз

Независен - 28.09.2019

Германскиот Бундестаг ја крена рампата за Северна Македонија и Албанија за почеток на пристапните преговори со Европската Унија. Германското „да“ се смета за важен сигнал од една од најважните и највлијателните членки пред конечната одлука на ...

Отворен патот за почеток на преговорите со ЕУ, Законот за ЈО не е услов

ММС - 28.09.2019

Патот за почеток на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и’ одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

До Брисел и без закон за обвинителство: Danke Deutschland

Независен - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

А1 On - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

ТРЕТПАТ ЌЕ ДОБИВАМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ: Прво беше услов само името да се смени, сега власта со нови изговори

Денешен - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

Вечер Прес - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Законот за ЈО веќе не е услов за датум за преговори во ЕУ, туку обезбедување на правна држава

CivilMedia - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Се поизвесно добивањето на датум за земјава за ЕУ – Дали Германија ќе ја „омекне“ Франција?

4NEWS - 28.09.2019

Последните информации од француските претставници на состаноците во Бриселс се дека сеуште Франција нема конечна одлука за давање на датум за почеток на преговорите на Македонија со Европската Унија, за самитот на 15 октомври .

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

Опсервер - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

Локално - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

24Инфо - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Отворен патот за старт на преговорите со ЕУ, законот за ЈО не е услов

Либертас - 28.09.2019

– Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Патот за старт на преговорите со ЕУ е отворен – законот за ЈО не е услов

1tv - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

Законот за ЈО нема да е услов за почнување на преговорите со ЕУ

MakPress - 28.09.2019

Патот за старт на преговорите на земјава за членство во Европската Унија полека се отвора. Германскиот Бундестаг и одобри на Владата да се заложи за отворање пристапни преговори, а позитивни сигнали доаѓаат од Франција, по изјавата на францускиот ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

24 Вести - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Канал5 - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите ...

„Danke Deutschland" – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Канал5 - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Алсат-М - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Државниот врв егзалтиран: Данке Дојчланд!

Deutsche Welle - 27.09.2019

Водечките македонски политичари преку социјалните мрежи побрзаа да се заблагодарат на поддршката од германскиот Бундестаг за отворање преговори со ЕУ. Шефот на државата Стево Пендаровски вечерва преку Твитер ја искажа својата благодарност за ...

Бундестагот гласаше за отворање на преговорите: Македонија со безусловна поддршка, за Албанија 9 услови

ТВ21 - 27.09.2019

Германскиот Бундестаг рече ДА за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија за пристапување во ЕУ. Гласање за РСМ: 476 гласа ЗА, 122 против, 16 воздржани Гласање за Албанија: 395 ЗА, 188 против, 16 воздржани За Македонија 476 пратеници ...

„Данке Дојчланд“ за зеленото светло од Бундестагот за Македонија

Телма - 27.09.2019

Со зборовите „Данке Дојчланд“ дел од македонските политичари и се заблагодарија на Германија за давањето зелено светло за датум за прегповори со ЕУ. Претседателот на државата Стево Пендаровски, токму со оваа зборови, ја сподели информацијата на ...

Властите во Скопје и Тирана ја поздравија одлуката на германскиот Бундестаг

Алсат-М - 27.09.2019

Одлуката во германскиот Бундестаг да се одобри почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија за членство доби внимание во домашните и медиумите од регионот. Поддршката на Германија се смета за огромна, но едногласната одлука од ...

Тимоние: Очекуваме зелено светло и од Макрон за старт на преговорите

24 Вести - 27.09.2019

И Франција најавува зелено светло за почеток на преговорите, откако германскиот Бундестаг ги отвори вратите на ЕУ за Македонија. Францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние, комнтирајќи ја одлуката на Бундестагот во Германија вели секоја ...

„Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“, грчките медиуми за синоќешното ...

Фокус - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Канал5 - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Македонија и Албанија"; „Европски тепих за Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент"; „Германско „да" за Скопје и Тирана"; „Албанија и Македонија добија зелено светло од ...

Германија го одобри почеток на преговори за Македонија

Алсат-М - 27.09.2019

Со 476 гласа „за“ и 122 „против“, и 16 воздржани пратеници, Бундестагот даде зелено светло за старт на преговорите на Македонија со ЕУ. Во исто време, прарениците гласаа и за Албанија. Политичарите се согласија дека двете земји направиле голем ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

24 Вести - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Што пишуваат грчките медиуми за синоќашното гласање во Бундестагот?

Слободен Печат - 27.09.2019

Медиумите во Грција го пренесуваат опширниот текст на грчката новинска агенција АНА-МПА под наслов „Зелено светло од Бундестагот за почеток на пристапни преговори со Албанија и С.Македонија".

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Независен - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

„Европски тепих за Северна Македонија“ - грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Press24 - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Германија посла европски тепих за Северна Македонија, пишуваат грчките медиуми

Р.С.Европа - 27.09.2019

„Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“, „Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“, „Германско „да“ за Скопје и Тирана“...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Нетпрес - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв му се заблагодари на Бундестагот

+инфо - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Бундестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

А1 On - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Германскиот Бундестаг изгласа почеток на преговори со Северна Македонија

Окно - 27.09.2019

Германскиот Бундестаг, вчера вечер, со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани потврди дека Македонија ги исполнува условите да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија. Во дебатата што траеше повеќе од половина час, пратениците на ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Сител - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Сител - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Бундестагот одобри почеток на преговори со ЕУ

ММС - 27.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг синоќа со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот- „Danke Deutschland“

Нова ТВ - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Бундестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Курир - 27.09.2019

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Северна Македонија во октомври. За“ гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 беа воздражани.

Македонскиот државен врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Р.С.Европа - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. „Данке Дојчланд. Со големо мнозинство гласови „за“ пратениците во германскиот ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Нова ТВ - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за преговори со ЕУ во октомври

Р.С.Европа - 27.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. „Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Нетпрес - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Press24 - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Press24 - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Р.С.Европа - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Слободен Печат - 27.09.2019

Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите со Скопје и Тирана е важен сигнал, пренесе Дојче веле. Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на ...

Мас: Скопје и Тирана да продолжат со реформите на патот кон ЕУ

Макфакс - 27.09.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас рече дека одлуката го подвлекува значењето кое Западниот Балкан го има за ...

Бундестагот АНАЛИЗИРА па носи одуки – Оптимизам по германското „да“ за датумот за преговори со ЕУ

Слободен Печат - 27.09.2019

Емоциите на страна, германскиот Будндестаг прави проценки и анализи во детали пред да донесе одлука. Оптимизам за зелено светло за пристапни преговори со Европската унија има. Оптимизам за Македонија пристигна од германскиот Бундестаг.

Државниот врв ѝ заблагодари на Германија за поддршката

Макфакс - 27.09.2019

Македонските политичари на социјалните мрежи се заблагодарија на поддршката од германскиот Бундестаг за зеленото светло за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот Стево Пендаровски ја искажа својата благодарност на „Твитер“ со зборовите „Danke ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

МКД - 27.09.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ја поздрави одлуката на Бундестагот за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас рече дека одлуката го подвлекува значењето кое Западниот Балкан го има за ...

Државниот врв се заблагодари на одлуката на Бундестагот

МКД - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

„Danke Deutschland” – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

ММС - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Грчки медиуми: Европски тепих за С.Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент

+инфо - 27.09.2019

Медиумите во Грција го пренесуваат опширниот текст на грчката новинска агенција АНА-МПА под наслов „Зелено светло од Бундестагот за почеток на пристапни преговори со Албанија и С.Македонија“.

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Сител - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

А1 On - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

А1 On - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Лавина честитки и благодарности по одлуката на Бундестагот: „Данке Дојчланд“

еМагазин - 27.09.2019

Повеќе домашни и странски политичари се заблагодарија и честитаа за одлуката на Бундестагот да и препорача на германската Влада да се заложи за почетокот на пристапните преговори на Македонија за зачленување во Европската Унија.

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

4NEWS - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

CivilMedia - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

CivilMedia - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Република - 27.09.2019

„Германско „да” за Скопје и Тирана”; „Албанија и Македонија добија зелено светло од германскиот Парламент”; „Германците велат „да” за почеток на интеграција во ЕУ на Северна Македонија и Албанија”, се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките ...

Што напишаа грчките медиуми за за синоќешното гласање во Бундестагот

Либертас - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Мас: Скопје и Тирана да продолжат со реформите на патот кон ЕУ

Centar - 27.09.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ја поздрави одлуката на Бундестагот за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас рече дека одлуката го подвлекува значењето кое Западниот Балкан го има за ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Опсервер - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Државниот врв ѝ заблагодари на Германија за поддршката

Точка - 27.09.2019

Македонските политичари на социјалните мрежи се заблагодарија на поддршката од германскиот Бундестаг за зеленото светло за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот Стево Пендаровски ја искажа својата благодарност на „Твитер“ со зборовите „Danke ...

Данке – Благодарам од државниот врв за одлуката на германскиот Бундестаг

Вечер Прес - 27.09.2019

Abgabe einer Regierungserkl‰ung durch Bundesfinanzminister Dr. Wolfgang Sch‰uble, CDU/CSU, MdB, w‰hrend der Sondersitzung zu den ESM Krediten f¸r Spanien. Abgeordnete, Sitzung, Europ‰ischer Rettungsschirm, EU, Euro, Finanzen, Finanzpolitik, ...

Бундестагот гласаше за отворање на преговорите: Македонија со безусловна поддршка, за Албанија 9 услови

4NEWS - 27.09.2019

Германскиот Бундестаг рече ДА за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија за пристапување во ЕУ. Гласање за РСМ: 476 гласа ЗА, 122 против, 16 воздржани Гласање за Албанија: 395 ЗА, 188 против, 16 воздржани За Македонија 476 пратеници ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Опсервер - 27.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

MTM - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Бриф - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

„Danke Deutschland” – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

24Инфо - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв му се заблагодари на германскиот Бундестаг

Пулс24 - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Локално - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Опсервер - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Либертас - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Со големо мнозинство германскиот Бундестаг изгласа почеток на преговори меѓу Македонија и ЕУ

еМагазин - 27.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг синоќа со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ

Бриф - 27.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. Very much welcome today’s vote in #German #Bundestag in favour of ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

4NEWS - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Мас: Скопје и Тирана да продолжат со реформите на патот кон ЕУ

24Инфо - 27.09.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас рече дека одлуката го подвлекува значењето кое Западниот Балкан го има за ...

Државниот врв ѝ заблагодари на Германија за поддршката

24Инфо - 27.09.2019

Македонските политичари на социјалните мрежи се заблагодарија на поддршката од германскиот Бундестаг за зеленото светло за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот Стево Пендаровски ја искажа својата благодарност на „Твитер“ со зборовите „Danke ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

iPortal - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Заев: Прекрасна вест од Берлин, благодарност до Бундестагот

24Инфо - 27.09.2019

Премиерот Зоран Заев задоволен од гласањето во Бундестагот, им се заблагодари на канцеларката Ангела Меркел и на пратениците. Вечерва добивме прекрасна вест од Берлин. Бундестагот со огромно мнозинство даде поддршка за ЕУ да ги започне преговорите ...

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Скопје инфо - 27.09.2019

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Северна Македонија во октомври. За“ гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 беа воздражани.

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Бриф - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Данке Дојчланд, ќе нè биде!

Република - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Хајко Мас по гласањето за Македонија: Одлуката на Бундестагот ќе ги убеди и другите во ЕУ

Фактор - 27.09.2019

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, и честиташе на Македонија по одлуката на Бундестагот на земјата да и се одобри датум за преговори со ЕУ во октомври и наведе дека позитивниот исход од гласањето ќе влијае и другите ...

Бундестагот со мнозинство гласови одобри почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Мета - 27.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори за нашата држава. „За“ гласаа 476 пратеници, помеѓу кои и пратеници на опозицијата, против 122, а 16 беа воздражани.

МАС: Убеден сум дека условениот пристап на Бундестагот ќе убеди и други во ЕУ да одобрат почеток на преговори со С. ...

Денешен - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на С. Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

еМагазин - 27.09.2019

Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Медиумите од регионот: Моќниот Бундестаг и даде зелено светло на Македонија за старт на преговорите

Фактор - 27.09.2019

Германскиот Бундестаг изгасал поддршка и дал зелено светло дека Северна Македонија и Албанија може да ги почнат преговорите за членство во Европската унија, пишуваат и медиумите од регионот.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ

Centar - 27.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. „Многу го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за ...

Сонот се остварува: Македонија чекори кон ЕУ – Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија ...

Centar - 27.09.2019

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Северна Македонија во октомври. За“ гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 беа воздражани.

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Точка - 27.09.2019

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Северна Македонија во октомври. За“ гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 беа воздражани.

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

Локално - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

24Инфо - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија”; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент”; „Германско „да” за Скопје и Тирана”; „Албанија и Северна Македонија ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Власта задоволна од одлуката на Бундестагот, докторка вербално нападната

Фактор - 27.09.2019

Германскиот Бундестаг изгасал поддршка и дал зелено светло дека Северна Македонија и Албанија може да ги почнат преговорите за членство во Европската унија, пишуваат и медиумите од регионот.

Мас: Скопје и Тирана да продолжат со реформите на патот кон ЕУ

Точка - 27.09.2019

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас рече дека одлуката го подвлекува значењето кое Западниот Балкан го има за ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Република Македонија со ЕУ

Опсервер - 27.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

24Инфо - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Опсервер - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Државниот врв ѝ заблагодари на Германија за поддршката

Н.Македонија - 27.09.2019

Македонските политичари на социјалните мрежи се заблагодарија на поддршката од германскиот Бундестаг за зеленото светло за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот Стево Пендаровски ја искажа својата благодарност на „Твитер“ со зборовите „Danke ...

Грчките медиуми преплавени со веста за синоќешното гласање во Бундестагот

MakPress - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

Што напишаа грчките медиуми за за синоќешното гласање во Бундестагот

1tv - 27.09.2019

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско „да“ за Скопје и Тирана“; „Албанија и Северна Македонија ...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Денар - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Безусловна поддршка од Бундестагот за С. Македонија: Награда за историскиот успех

1tv - 27.09.2019

Двете најголеми владејачки партии, ЦДУ и СПД и дадоа поддршка на С. Македонија, а кон неа се придружија и опозициските Зелени и Либерали. Популистичката АфД беше против, а Левицата делумно ...

Државниот врв преку социјалните мрежи се заблагодари за одлуката на Бундестагот

MakPress - 27.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Данке Дојчланд! Danke Deutschland!

1tv - 27.09.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски вечерва преку Твитер ја искажа својата благодарност за поддршката од Бундестагот за отворањето пристапни преговори со ЕУ, со едноставно: Danke Deutschland.

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

MakPress - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Данке дојчланд, по одлуката на Бундестагот

Expres - 27.09.2019

По синоќешната поддршка од од германскиот Бундестаг за отворање преговори на Македонија со ЕУ водечките македонски политичари преку социјалните мрежи побрзаа да се заблагодарат, јавува „Дојче веле“ .

Хан: Ја поздравувам одлуката на Бундестагот за почеток на преговори на Македонија и Албанија

MakPress - 27.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

„Реформите се ценат“, државниот врв се заблагодари: Данке, Дојчланд!

365 - 27.09.2019

„Поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите за членство со С. Македонија и Албанија е важен сигнал. Одлуката го подвлекува значењето кое Западниот Балкан го има за ЕУ“, порача германскиот министер за надворешни работи – Хајко ...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

1tv - 27.09.2019

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на ...

Бундестагот со големо мнозинство одобри отворање преговори со Македонија

Фокус - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Канал5 - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. ,,Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Хан веднаш го поздрави гласањето на Бундестагот за почнување преговори со Македонија

Фокус - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

24 Вести - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Канал5 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Македонија и Албанија. На седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува и ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

24 Вести - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Германскиот Бундестаг денеска дава зелено светло за старт на преговорите

ТВ21 - 26.09.2019

Тој вчера во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристијан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД. Османи и Петри разговараа за поддршката за одлуката за старт на преговорите, а вицепремиерот по ...

Германскиот Бундестаг се очекува денеска да даде согласност за почеток на преговори за Македонија со ЕУ

Алсат-М - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Телма - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Хан: Го поздравувам гласањето на Бундестагот за почнување преговори во октомври

ТВ21 - 26.09.2019

„Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за ...

Бундестагот дава зелено светло за Македонија?

Алсат-М - 26.09.2019

Алсат дознава дека германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која ќе се обврзе да ги следи преговорите и реформите во ...

Германија сака ЕУ преговори со С. Македонија и Албанија

Deutsche Welle - 26.09.2019

Германските политичари сметаат дека двете земји треба да ги отворат преговорите со ЕУ за да се избегне нов вакум во регионот. Но, останува да се убедат Франција и Холандија Денеска Бундестагот со голема веројатност за почеток на преговори со ЕУ за ...

Османи: Бундестагот ги смирува ЕУ скептиците

Deutsche Welle - 26.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи денеска во живо во Берлин ќе ја следи дебатата во Бундестагот за одредувањето датум за почеток на преговори со ЕУ. За ДВ вели дека поддршката е обезбедена. „Документот е одлична рефлексија на состојбите во државата и ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Канал5 - 26.09.2019

Чисто зелено светло за Македонија, темно зелено за Албанија, ова е одлуката што според германските медиуми, вечерва ќе ја испорача германскиот Бундестаг во однос на преговорите за членство на двете земји.

Германија поддржува преговори на Македонија со ЕУ, за Албанија поставува услови

Фокус - 26.09.2019

Споредбата на предлог-одлуките за Северна Македонија и за Албанија што вечерва треба ги донесе Бундестагот покажува дека кај владејачките партии во Германија постои согласност дека земјава безусловно треба да добие датум за почеток на преговори на ...

Бундестагот дава датум, но бара јасни рокови и цели во преговорите на ЕУ со земјава

Телма - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва треба да ја потврди одлуката на Германија дека земјава ги исполнува условите да добие датум за старт на преговори со ЕУ. Но со зеленото светло за земјава, Бундестагот ќе побара дополнителни гаранции и услови во ...

Бундестагот за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

24 Вести - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва ќе го отвори патот за почеток на преговори со ЕУ за земјава. Земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за почеток на преговорите, додека на Албанија Бундестагот ќе и даде „темно зелено“ светло.

Огромно мнозинство во Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ (ВИДЕО)

Канал5 - 26.09.2019

Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри поетокот на преговорите на Македонија со ЕУ .

Бундестагот со големо мнозинство одобри добивање датум за почеток на преговори

Телма - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани пратеници ја потврди одлуката на Германија, дека Македонија ги исполнува условите да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија.

Бундестагот изгласа почеток на преговори со С. Македонија и Албанија

Deutsche Welle - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата Со големо мнозинство гласови „За“ ...

Германскиот Бундестаг и официјално даде зелено светло за почеток на преговорите со Македонија

24 Вести - 26.09.2019

По речиси едночасовна дебата, германските пратеници вечерва во Бундестагот го отворија патот на Северна Македонија за почеток на преговорите со Европската Унија. Во дискусиите што претходеа на гласањето, беа истакнати заложбите на земјава кон ...

Германскиот Бундестаг одобри почеток на пристапни преговори на Северна Македонија со ЕУ

Сакам да кажам - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг даде зелено светло за почеток на пристапни преговори на Северна Македонија со Европската унија, објави „ Дојче Веле “. „За“ гласаа големо мнозинство од пратениците, кои ја поддржаа и резолуцијата за почеток на преговори со ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за преговори во октомври

+инфо - 26.09.2019

Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за кредибилитетот ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

Сител - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Бундестагот за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Р.С.Европа - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија. На седницата, според најавите,ќе присуствува и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

А1 On - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Бундестагот пред одлука за безусловен почеток на преговори со С. Македонија

360 степени - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг се согласува германската влада да биде „за“ почеток на пристапни преговори со С. Македонија на Европскиот Совет на 17 ио 18 октомври оваа година. Ова го пишува во заедничкиот предлог на пратеничките групи на владејачките ...

Бундестагот ќе нѐ поддржи, но ќе испорача и услови

+инфо - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која ќе се обврзе да ги следи преговорите и реформите во Скопје, пишува ...

Хан: Го поздравувам гласањето на Бундестагот за почнување преговори во октомври

Слободен Печат - 26.09.2019

„Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за ...

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со С. Македонија, серија услови за Албанија

360 степени - 26.09.2019

Во предлог-одлуката за Албанија, не само што се наведени серија услови за одржување на првата, а потоа и на втората меѓувладина конференција туку се вели дека при подоцнежен почеток на преговорите со Тирана во предвид ќе се земе и способноста за ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

Нова ТВ - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

(ВИДЕО) Бундестаг и официјално даде зелено светло за почеток на преговорите со С.Македонија

Независен - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

А1 On - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Нова ТВ - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Независен - 26.09.2019

Фото: Б. Грданоски Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија.

(ВО ЖИВО) Седница на Бундестагот за отпочнување преговори со С.Македонија

360 степени - 26.09.2019

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на С. Македонија во Европската Унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи. Седницата може да ја проследите овде.

Заседава Бундестагот и расправа за Македонија

+инфо - 26.09.2019

Германскиот парламент вечерва расправа за одлуката за отпочнување преговори за членството на Македонија во Европската Унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи. Седницата во ЖИВО може да ја проследите на следниов ...

Хан: Го поздравувам гласањето на Бундестагот за почнување преговори во октомври

МКД - 26.09.2019

Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за кредибилитетот ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

+инфо - 26.09.2019

ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел и социјалдемократите нагласила дека почетокот на преговорите со двете земји ќе испрати важен сигнал за целиот регион. Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Сител - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Македонија со ЕУ

Алфа - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата. „За“ гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 беа воздражани.

Бундестагот поддржа почеток на преговори со Македонија, со 476 наспрема 122 гласа

МКД - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани потврди дека Македонија ги исполнува условите да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија. Ова значи дека на самитот на европските лидери во октомври Германија ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Нетпрес - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Нетпрес - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за нашата држава и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува и ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Сител - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Бундестагот поддржа почеток на преговори со Северна Македонија

Р.С.Европа - 26.09.2019

Со големо мнозинство гласови „за“ пратениците во германскиот Бундестаг вечерва одобрија почеток на пристапни преговори на С. Македонија со ЕУ. Поддршка доби и поединечната резолуција за почеток на преговори со Албанија.

Бундестагот со огромно мнозинство изгласа почеток на преговори со С. Македонија

360 степени - 26.09.2019

Со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани пратениците во германскиот Бундестаг вечерва дадоа зелено светло за почеток на пристапни преговори на С. Македонија со ЕУ. Во дебатата која траеше нешто повеќе од половина час, пратениците на владејачките ...

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Макфакс - 26.09.2019

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Северна Македонија во октомври. За“ гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 беа воздражани.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ

Макфакс - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. „Многу го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за ...

Бундестагот со големо мнозинство даде зелено светло за отпочнување на преговори со Македонија

OhridNews - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и дадоа зелено светло на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Македонија за членство во Европската унија. За гласаа 476 пратеници, против 122, а 16 биле воздражани.

Германскиот Бундестаг одобри почеток на преговори за Македонија

Сител - 26.09.2019

Со 476 гласа „за“ и 122 „против“, и 16 воздржани пратеници, Бундестагот даде зелено светло за старт на преговорите на Македонија со ЕУ. Во исто време, прарениците гласаа и за Албанија. Политичарите се согласија дека двете земји направиле голем ...

Германија денеска гласа за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Press24 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

А1 On - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Независен - 26.09.2019

Германија – Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ...

Денеска во Бундестагот ќе се гласа за преговорите на Македонија со ЕУ

МКД - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Бундестагот со услови за преговори со Северна Македонија

Press24 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која ќе се обврзе да ги следи преговорите и реформите во Скопје, дознава ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Нова ТВ - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Press24 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Слободен Печат - 26.09.2019

Бундестагот бара и Еврокомисијата и Европската служба за надворешни работи редовно да информираат за напредокот на реформите за време на пристапните преговори. Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Независен - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

ММС - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг”, земјава ќе добие „целосно зелено” светло за ...

Зелено светло од Германија за датум, ама и строга контрола на реформите

Р.С.Европа - 26.09.2019

Бундестагот во Берлин денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

А1 On - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Сител - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

ВО ЖИВО Седница на Бундестагот за отпочнување преговори со С.Македонија

Слободен Печат - 26.09.2019

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на С. Македонија во Европската Унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи.

ВО ЖИВО Седница на Бундестагот за отпочнување преговори со Македонија

Press24 - 26.09.2019

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на С. Македонија во Европската Унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи.

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Слободен Печат - 26.09.2019

Тој вчера во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристијан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД. Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со ...

Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.09.2019

Со 476 гласа за и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ . Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ.

Хан на Твитер: Го поздравувам гласањето на Бундестагот за почнување преговори во октомври

Press24 - 26.09.2019

Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за кредибилитетот ...

Бундестаг: 476 пратеници гласаа Македонија да почне преговори со ЕУ

+инфо - 26.09.2019

Со 476 гласа за и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри поетокот на преговорите на Македонија со ЕУ . Пратениците во исто време гласаа и за почеток на преговорите на Албанија.

(ВИДЕО) Со огромно мнозинство Бундестагот и даде зелено светло на Македонија за почеток на преговорите со ЕУ

Нетпрес - 26.09.2019

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против, како и 16 воздржани пратеници, Бундестагот го одобри поетокот на преговорите на Македонија со ЕУ.

Германскиот Бундестаг ќе гласа „за“ почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Нова ТВ - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Бундестагот даде зелено светло на Македонија за почеток на преговорите со ЕУ

Press24 - 26.09.2019

Со 476 гласа за и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ . Пратениците во исто време гласаа и за почеток на преговорите на Албанија.

360 Степени објави документ: Бундестагот пред одлука за безусловен почеток на преговори со С. Македонија

Либертас - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг се согласува германската влада да биде „за“ почеток на пристапни преговори со С. Македонија на Европскиот Совет на 17 ио 18 октомври оваа година. Ова го пишува во заедничкиот предлог на пратеничките групи на владејачките ...

Бундестагот со услови за преговори со Македонија

Република - 26.09.2019

Алсат дознава дека германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која ќе се обврзе да ги следи преговорите и реформите во Скопје, ...

Седница на Бундестагот – ќе ни даде ли Германија зелено светло за датум за преговори?

Република - 26.09.2019

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на Македонија во Европската унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи.

Хан: Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите

Фактор - 26.09.2019

Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за кредибилитетот ...

Бундестагот ќе даде „целосно зелено“ светло за преговори

Бриф - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло и ќе постави услови за Северна Македонија

CivilMedia - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која ќе се обврзе да ги следи преговорите и реформите во Скопје, дознава ...

Германскиот Бундестаг ќе го услови датумот за преговори со Македонија?

PressingTV - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која ќе се обврзе да ги следи преговорите и реформите во Скопје, објави Алсат.

Бундестагот дава зелено светло за Македонија?

Бриф - 26.09.2019

Ггерманскиот Бундестаг денес ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија со забелешки за германската влада, која треба да се обврзе да ги следи преговорите и реформите во Скопје, објави Алсат .

Бундестагот го одобри почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ

Фактор - 26.09.2019

Со 476 гласа за и 122 против, како и 16 воздржани пратеници, Бундестагот го одобри почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ. Пратениците во исто време гласаа и за почеток на преговорите на Албанија.

Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ

Република - 26.09.2019

Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против и 16 воздржани пратеници Бундестагот го одобри поетокот на преговорите на Македонија со ЕУ.

За Македонија безусловна – за Албанија условена препорака

Centar - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг утревечер ќе гласа за предлогот да се одобри почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. За Скопје нема никакви забелешки, но Тирана ќе се соочи со дополнителни услови, пишува Дојче веле .

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Либертас - 26.09.2019

– Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе ...

Силна и безусловна поддршка од Германија за Северна Македонија

CivilMedia - 26.09.2019

Наспроти објавите во неколку медиуми, дека Бундестагот наведува серија услови за Северна Македонија во подготовките за гласањето во текот на вечерната сесија, препораката, сепак, е безусловна.

Бундестагот изгласа почеток на преговори со С. Македонија и Албанија

Либертас - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата Со големо мнозинство гласови „За“ ...

Хан: Го поздравувам гласањето на Бундестагот за почнување преговори во октомври

Либертас - 26.09.2019

„Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за ...

Во тек е седницата на германскиот Бундестаг на која се одлучува за Северна Македонија и Албанија, следете во живо

CivilMedia - 26.09.2019

Во тек е седницата на германскиот Бундестаг на која се одлучува за Северна Македонија и Албанија. Седницата може да се следи во живо на веб страницата на германскиот парламент. Гласањето за поддршка на Северна Македонија и Албанија е предвидено да ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Опсервер - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Вечер Прес - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

CivilMedia - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Хан ја поздрави одлуката на Бундестагот

Република - 26.09.2019

Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за кредибилитетот ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

24Инфо - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Опсервер - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Германија денеска гласа за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

iPortal - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг: Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Либертас - 26.09.2019

– Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестагот одобри почеток на преговори со ЕУ

24Инфо - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Бундестагот даде зелено светло за Македонија и Албанија за почнување преговори во октомври

PressingTV - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори во октомври со Македонија и Албанија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Германскиот Бундестаг денеска дава зелено светло за старт на преговорите

4NEWS - 26.09.2019

Тој вчера во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристијан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД. Османи и Петри разговараа за поддршката за одлуката за старт на преговорите, а вицепремиерот по ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

4NEWS - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со Северна Македонија

Локално - 26.09.2019

Споредбата на предлог-одлуките за Северна Македонија и за Албанија што вечерва треба ги донесе Бундестагот покажува дека кај владејачките партии во Германија постои согласност дека земјава безусловно треба да добие датум за почеток на преговори на ...

Љупчо Николовски ја соопшти среќната вест за Македонија

Centar - 26.09.2019

-Бундестагот даде зелено светло за Република Северна Македонија, за почеток на преговорите со ЕУ! Со 476 гласа “ЗА” и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри пчоетокот на преговорите на Република Северна Македонија, со ЕУ.

Хан: Го поздравувам гласањето на Бундестагот за почнување преговори во октомври

4NEWS - 26.09.2019

„Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

4NEWS - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Либертас - 26.09.2019

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Твитер профил се заблагодари ...

Државниот врв ѝ заблагодари на Германија за поддршката

Centar - 26.09.2019

Македонските политичари на социјалните мрежи се заблагодарија на поддршката од германскиот Бундестаг за зеленото светло за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот Стево Пендаровски ја искажа својата благодарност на „Твитер“ со зборовите „Danke ...

Премиерот Заев им се заблагодари на германскиот Бундестаг и на владиниот тим на канцеларката Меркел

CivilMedia - 26.09.2019

Премиерот Зоран Заев се појави со порака на социјалните мрежи веднаш по одлуката во Бундестагот, во која им упати благодарност на германските пратенички и пратеници и на владиниот тим на канцеларката Ангела ...

Заев: Прекрасна вест од Берлин

Република - 26.09.2019

Премиерот Зоран Заев задоволен од гласањето во Бундестагот, им се заблагодари на канцеларката Ангела Меркел и на пратениците. ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

Вечер Прес - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со Македонија, серија услови за Албанија

Република - 26.09.2019

Споредбата на предлог-одлуките за Македонија и за Албанија што вечерва треба ги донесе Бундестагот покажува дека кај владејачките партии во Германија постои согласност дека земјава безусловно треба да добие датум за почеток на преговори на ...

Бундестагот поддржа почеток на преговорите со Македонија

Тера - 26.09.2019

Со големо мнозинство гласови „За“ пратениците во германскиот Бундестаг дадоа зелено светло за почеток на пристапни преговори на Македонија со ЕУ. Како што објави Дојче веле, во дебатата која траеше нешто повеќе од половина час, пратениците на ...

Бундестагот даде зелено светло на Македонија за почеток на преговорите со ЕУ

iPortal - 26.09.2019

Со 476 гласа за и 122 против , како и 16 воздржани пратеници , Бундестагот го одобри почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ . Пратениците во исто време гласаа и за почеток на преговорите на Албанија.

Меркел и Макрон се договорија да ни дадат датум!

Вечер Прес - 26.09.2019

Очекуваме зеленото светло од Макрон за старт на преговорите, изјави вчера францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Неколку дена претходно, Тимоние рече дека Франција сè уште не одлучила како ќе се изјасни за почнување на преговорите на Македонија со ...

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со С. Македонија, серија услови за Албанија

Centar - 26.09.2019

Во предлог-одлуката за Албанија, не само што се наведени серија услови за одржување на првата, а потоа и на втората меѓувладина конференција туку се вели дека при подоцнежен почеток на преговорите со Тирана во предвид ќе се земе и способноста за ...

Бундестагот изгласа почеток на преговори со С. Македонија и Албанија

Бриф - 26.09.2019

Со големо мнозинство гласови „За“ пратениците во германскиот Бундестаг дадоа зелено светло за почеток на пристапни преговори на С. Македонија со ЕУ. Поддршка доби и поединечната резолуција за почеток на преговори со Албанија.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

24Инфо - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Пулс24 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг”, земјава ќе добие „целосно зелено” светло за почеток на ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

4NEWS - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Бујар Османи со објаснување за критериумите од Бундестагот: Тие се добри за нас

Фактор - 26.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи објасни дека критериумите кои германскиот Бундестаг ги постави за Македонија непосредно пред изгласувањето на позитивна одлука за старт на преговорите со ЕУ не претставуваат ништо ново, односно не се ...

Македонија и Албанија добија „виза“ за Брисел од Бундестагот, за нас поставени редица услови

Денешен - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со С. Македонија, серија услови за Албанија

Бриф - 26.09.2019

Во предлог-одлуката за Албанија, не само што се наведени серија услови за одржување на првата, а потоа и на втората меѓувладина конференција туку се вели дека при подоцнежен почеток на преговорите со Тирана во предвид ќе се земе и способноста за ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

PressingTV - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Македонија и за Албанија. Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за ...

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со С. Македонија, серија услови за Албанија

iPortal - 26.09.2019

Во предлог-одлуката за Албанија, не само што се наведени серија услови за одржување на првата, а потоа и на втората меѓувладина конференција туку се вели дека при подоцнежен почеток на преговорите со Тирана во предвид ќе се земе и способноста за ...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

Локално - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ во октомври

Локално - 26.09.2019

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија. – Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг ...

Германскиот Бундестаг одобри почеток на преговори за Македонија

4NEWS - 26.09.2019

Со 476 гласа „за“ и 122 „против“, и 16 воздржани пратеници, Бундестагот даде зелено светло за старт на преговорите на Македонија со ЕУ. Во исто време, прарениците гласаа и за Албанија. Политичарите се согласија дека двете земји направиле голем ...

(ВО ЖИВО) Седница на Бундестагот за отпочнување преговори со С.Македонија

Либертас - 26.09.2019

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на С. Македонија во Европската Унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи.

Бундестагот со услови за преговорите со Северна Македонија?

Вечер Прес - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија, ќе донесе и услов за германската влада, која како што објави Алсат-М ќе се обврзе да ги следи преговорите и ...

Германскиот Бундестаг денеска ќе даде зелено светло за преговорите

Локално - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

(ВО ЖИВО) Седница на Бундестагот за отпочнување преговори со С.Македонија

iPortal - 26.09.2019

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на С. Македонија во Европската Унија. На седницата присуствува и вицепремиерот Бујар Османи.

Во тек е седницата на Бундестагот за отпочнување преговори со Македонија

Н.Македонија - 26.09.2019

Во тек е седницата на германскиот Бундестаг, на која се одлучува за почнувањето на преговорите за влез во Европската Унија на Македонија и Албанија. На седницата присуствува вицепремиерот Бујар Османи.

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Н.Македонија - 26.09.2019

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Република Македонија во октомври. Со големо мнозинство гласови „за“, пратениците на Бундестагот дадоа одобрување за почнување на ...

Активирана шлеп-службата на ЕУ

Н.Македонија - 26.09.2019

Дали ќе даде плод наводната стратегија на Брисел за определување датум за почнување преговори на Европската Унија со Македонија и со Албанија поврзани во таканаречениот пакет? Ова прашање се наметна по завчерашната одлука на Комисијата за надворешни ...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговори со ЕУ

1tv - 26.09.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Јоханес Хан, вечерва го поздрави гласањето на Бундестагот за отпочнување преговори со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија.

Денеска Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за почеток на преговорите

Магазин - 26.09.2019

Денеска и офоцијално германскиот Бундестаг треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија. На седницата ќе присустува и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи по покана од ...

Бундестагот со големо мнозинство поддржа почеток на преговорите со Македонија и Албанија

Скопје1 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани потврди дека Македонија ги исполнува условите да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија. На седницата во Бундестагот присуствуваше и вицепремиерот за ...

Бундестагот ќе даде зелено светло за преговори, но бара продолжување на реформите

Магазин - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за ...

Денеска ќе се гласа за преговорите на Македонија со ЕУ

365 - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Северна Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува ...

Алсат: Бундестагот со поддршка, но и со услови за преговори со Македонија

Expres - 26.09.2019

Германскиот парламент се очекува вечерва да се изјасни околу давањето „зелено светло“ за почеток на преговори на Македонија и Албанија со ЕУ. Алсат М дознава дека германскиот Бундестаг, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на ...

Со 476 гласа за и 122 против, Германскиот парламент одобри почеток на преговори на Македонија со ЕУ

MakPress - 26.09.2019

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Македонија. За предлогот гласаа и власта и дел од опозицијата.

Бундестагот ќе даде поддршка на Македонија за датумот за преговори, но бара реформи

MakPress - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Македонија и за Албанија. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, земјава ќе добие „целосно зелено“ светло за почеток на ...

Во Бундестагот денеска ќе се гласа за отварање на преговорите за Македонија со ЕУ

MakPress - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг денеска и официјално треба да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија за Македонија и Албанија, а на седницата по покана од претседателот на германскиот Парламент, Волфганг Шојбле, ќе присустува и ...

(Видео) Делот од гласањето во Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ

1tv - 26.09.2019

Германскиот Бундестаг вечерва со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани потврди дека Македонија ги исполнува условите да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија. Во продолжение погледнете го делот каде што членовите на парламентот ...

Германија: За С. Македонија безусловна, за Албанија условена препорака

Deutsche Welle - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утревечер ќе гласа за предлогот да се одобри почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. За Скопје нема никакви забелешки, но Тирана ќе се соочи со дополнителни услови.

Бундестагот утре со одлука за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ

Канал5 - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално треба да донесе одлука за почеток на преговорите на Македонија и Албанија со Европската Унија, откако владините коалициони партнери дадоа зелено светло за позитивна одлука.

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

24 Вести - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија. Владејачките германски партии ЦДУ и СПД успеаа да постигнат согласност да се одобри датум за почеток на преговори со Европската унија, а ...

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Македонија

Канал5 - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри датум за почеток на преговори за Македонија и Албанија

Канал5 - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Македонија и Албанија. Бундестагот ќе гласа за одлуката в четврток.

Владејачките германски партии дадоа зелено светло за Скопје и Тирана

Deutsche Welle - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. Бундестагот ќе гласа за одлуката в четврток Одлуката била донесена вчера на состанок ...

Бундестагот утре ќе одобри одредување датум за почеток на преговори за Скопје и Тирана

Алсат-М - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. Бундестагот ќе гласа за одлуката утре, пренесува Дојче Веле.

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Курир - 25.09.2019

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата Бујар Османи ќе престојува во работна посета на ...

Владејачките германски партии дадоа зелено светло за Скопје и Тирана во ЕУ

Нова ТВ - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. Бундестагот ќе гласа за одлуката в четврток.

Препорака до Бундестагот да донесе позитивна одлука за Македонија и Албанија

Нетпрес - 25.09.2019

Доцна вечерва заврши сесијата на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија, јави „360 ...

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Нетпрес - 25.09.2019

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата Бујар Османи ќе престојува во работна посета на ...

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Алфа - 25.09.2019

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата Бујар Османи ќе престојува во работна посета на ...

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Press24 - 25.09.2019

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата Бујар Османи ќе престојува во работна посета на ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Независен - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

А1 On - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Владејачките германски партии дадоа зелено светло за Македонија

OhridNews - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Македонија и Албанија, а Бундестагот, за олуката ќе гласа за одлуката во четврток.

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

ММС - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре ќе даде зелено светло за отпочнување на претпристапните преговори со ЕУ

МКД - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германија утре ќе даде поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Р.С.Европа - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

+инфо - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Македонија на чекор до датум!

Слободен Печат - 25.09.2019

Во четврток Бундестагот решава за подршка на Македонија за добивање датум за преговори. Датумот за добивање датум за отпочнување на преговори на Македонија со ЕУ се наближува. Очекувањата се големи од одлуката што на во Октомври ќе ја донесат ...

Османи: СПД со огромно мнозинство одобри подршка за старт на преговорите на Северна Македонија

Press24 - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, престојува во работна посета на Берлин, каде оствари средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација- партијата СПД.

Османи: Германската партија СПД со огромно мнозинство одобри поддршка за старт на преговорите на Северна Македонија

Макфакс - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, престојува во работна посета на Берлин, каде се сретна со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Слободен Печат - 25.09.2019

Расправата во живо ќе ја следи вицепремиерот Бујар Османи. Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на ...

Комисијата на Бундестагот препорача отворање преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Нова ТВ - 25.09.2019

Комисијата за надворешни работи доцна вечерва изгласа да му препорача на германскиот Парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Сител - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Османи: СПД со огромно мнозинство одобри поддршка за старт на преговорите

+инфо - 25.09.2019

Нова, охрабрувачка порака денес ми пренесе Кристиан Петри, дека и пратеничката група на неговата партија, СПД, која е и втора по број на пратенички места, вчера со огромно мнозинство донеле одлука со која ќе гласаат за донесување на одлуката за ...

Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Северна Македонија

Независен - 25.09.2019

Abgabe einer Regierungserkl‰ung durch Bundesfinanzminister Dr. Wolfgang Sch‰uble, CDU/CSU, MdB, w‰hrend der Sondersitzung zu den ESM Krediten f¸r Spanien. Abgeordnete, Sitzung, Europ‰ischer Rettungsschirm, EU, Euro, Finanzen, Finanzpolitik, ...

Османи од Берлин: Бундестагот ќе гласа за почеток на преговори со ЕУ

МКД - 25.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, во Берлин се сретна со Кристиан Петри, пратеник во германскиот Бундестаг од втората по големина политичка групација- партијата СПД со кого разговарале за поддршката за одлуката за старт на преговорите ...

Германија ќе даде за Македонија безусловна, а за Албанија условена препорака за ЕУ?

Слободен Печат - 25.09.2019

Дека земјава ќе добие потврда од Бундестагот е сигурно уште од надминувањето на спорот за името, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг, прогнозирајќи притоа дека на гласањето в четврток, Скопје ќе добие „целосно зелено“, а Тирана „темно зелено“ ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Ќе одобри ли Бундестагот датум за преговори на Македонија

Фактор - 25.09.2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ... * Партијата на Меркел со поддршка, за преговорите со Македонија Бундестаг одлучува утре Германскиот Бундестаг во четврток треба да гласа за одобрување Македонија да добие датум за преговори за членство во ...

Османи-Петри: Бундестагот утре ќе донесе одлука за почеток на преговорите со ЕУ

Мета - 25.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, престојува во работна посета на Берлин, каде се сретна со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација- партијата СПД (Социјал-демократската партија ...

Македонија доби зелено светло од Комисијата за надворешни работи на Бундестагот

Република - 25.09.2019

Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Македонија и со Албанија.

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Точка - 25.09.2019

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата Бујар Османи ќе престојува во работна посета на ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

24Инфо - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Локално - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Скопје инфо - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре ќе даде зелено светло за почеток на преговорите

Република - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Бундестагот утре ќе гласа ЗА старт на преговори со Македонија и Албанија

Вечер Прес - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. Бундестагот ќе гласа за одлуката в четврток.

Бундестагот утре ќе одлучува за старт на преговорите на Македонија

Вечер Прес - 25.09.2019

Утре германскиот Бундестаг ќе одлучува за зелено светло за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Секторот за европски прашања информира дека заменик претседателот на Владата Бујар Османи ќе престојува во ...

Владејачките германски партии дадоа зелено светло за Скопје и Тирана

Либертас - 25.09.2019

Двете владејачки партии во Германија, ЦДУ и СПД постигнаа согласност да се одобри одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. Бундестагот ќе гласа за одлуката в четврток Одлуката била донесена вчера на состанок ...

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Северна Македонија

MTM - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Опсервер - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

Либертас - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Северна Македонија

Локално - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Македонија

Опсервер - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Османи: Германската партија СПД со огромно мнозинство одобри поддршка за старт на преговорите на Северна Македонија

Точка - 25.09.2019

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, престојува во работна посета на Берлин, каде се сретна со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри, од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

CivilMedia - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

еМагазин - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

За Северна Македонија безусловна, за Албанија условена препорака

Вечер Прес - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утревечер ќе гласа за предлогот да се одобри почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. За Скопје нема никакви забелешки, но Тирана ќе се соочи со дополнителни услови.

Партијата на Меркел со поддршка, за преговорите со Македонија Бундестаг одлучува утре

Фактор - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг во четврток треба да гласа за одобрување Македонија да добие датум за преговори за членство во Европската Унија. Партијата на Ангела Маркел синоќа со апсолутно мнозинство донела одлука за поддршка на процесот за старт на ...

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Северна Македонија

Либертас - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Германија: За Македонија безусловна – за Албанија условена препорака

Либертас - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утревечер ќе гласа за предлогот да се одобри почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија. За Скопје нема никакви забелешки, но Тирана ќе се соочи со дополнителни услови, пишува Дојче веле .

Османи: Германската партија СПД со огромно мнозинство одобри поддршка за старт на преговорите на Северна Македонија

Centar - 25.09.2019

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, престојува во работна посета на Берлин, каде се сретна со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри, од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Германскиот Бундестаг утре и официјално со зелено светло за преговорите

4NEWS - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Германскиот Бундестаг официјално ќе даде согласност за почеток на преговори со ЕУ

MakPress - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Македонија

MakPress - 25.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри од втората по големина политичка групација – партијата СПД.

Германија: За Македонија безусловна – за Албанија условена препорака

1tv - 25.09.2019

Дека Северна Македонија ќе добие потврда од Бундестагот е сигурно уште од надминувањето на спорот за името, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг , прогнозирајќи притоа дека на гласањето в четврток, Скопје ќе добие „целосно зелено“, а Тирана „темно ...

На утрешната седница на Бундестагот ќе се потврди одлуката за старт на преговори за Македонија и Албанија

365 - 25.09.2019

Двете големи владеачки партии во Германија ЦПД на чело со канцеларката Ангела Меркел и СДП, донесоа одлука со која што се одобрува почеток за преговори со Северна Македонија и Албанија за влез во ЕУ.

Германија дава безусловна поддршка за Македонија, условна за Албанија

AKO - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг, утревечар ќе изгласа безусловен старт на преговори на ЕУ со Северна Македонија, а за Албанија поддршката ќе биде условена, објави Дојче Веле на македонски јазик. како што го пренесува пишувањето на некои медиуми, во извештајот ...

Германскиот Бундестагот утре одлучува за старт на преговорите на Македонија

Магазин - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре ќе одлучува за старт за преговорите на нашата земја на Самитот на ЕУ закажан за во октомври. Заменик претседателот на Владата Бујар Османи утре ќе биде во работна посета на Берлин, па ќе присуствува на седницата на ...

Македонија доби „зелено светло“ за датум од Комисијата на Бундестагот

Expres - 25.09.2019

Доцна синоќа, Комисијата за надворешни работи на германскиот Бундестаг му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Бундестагот утре и официјално со зелено светло за преговорите

1tv - 25.09.2019

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот Парламент, Волфганф Шојбле, ќе присустува и вицепремиерот задолжен за ...

Комисијата за надворешни работи на Бундестагот препорача отворање преговори за Македонија

Фокус - 24.09.2019

Доцна вечерва заврши сесијата на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Падна препорака до Бундестагот да донесе позитивна одлука за Македонија и Албанија

+инфо - 24.09.2019

Доцна вечерва заврши сесијата на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија, јави „360 ...

С.Македонија доби зелено светло од Комисијата за надворешни работи на Бундестагот

360 степени - 24.09.2019

Доцна вечерва заврши сесијата на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Северна Македонија доби зелено светло од Комисијата за надворешни работи на Бундестагот

iPortal - 24.09.2019

Доцна вечерва заврши сесијата на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

Северна Македонија доби зелено светло од Комисијата за надворешни работи на Бундестагот

Centar - 24.09.2019

Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со ...

360: Северна Македонија доби зелено светло од Комисијата за надворешни работи на Бундестагот

Бриф - 24.09.2019

оцна вечерва заврши сесијата на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.

С.Македонија доби зелено светло од Комисијата за надворешни работи на Бундестагот

Либертас - 24.09.2019

Комисијата за надворешни работи на Бундестагот чии членови му препорачаа на германскиот парламент да донесе позитивна одлука за отпочнување преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и со Албанија.