TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Пржино“ не завршува со оставката

Утрински - 16.01.2016

Вчерашните тешки политички преговори јасно укажаа дека најмачната етапа од процесот за излез од кризата допрва следува Премиерот Никола Груевски ја поднесе вчера оставката до парламентот, оставајќи простор за избор на нова - т.н. преодна влада.

Груевски зборуваше како шеф на партија

Утрински - 16.01.2016

Како да бил протеран од земјата сите овие години додека беше на власт, Груевски во стилот на некој политички дисидент му се обрати на народот: „Со нетрпение ги чекам сите идни разговори со вас, разговори на терен, затоа што тоа е мојот план“ Никола ...

Груевски: Македонија мора да оди напред

Дневник - 16.01.2016

Дојдено е времето да се исполни обврската за избори на 24 април, како најважен дел од Договорот од Пржино. Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа, порача во своето прексиноќешно обраќање премиерот Никола Груевски.

Груевски губи на рати, а ќе загуби на фер избори

Дневник - 16.01.2016

Започна годината на промените. Оваа 2016-та е година на промени и победа на слободата, правдата и вистината. Победа на подобриот живот наспроти криминалот и корупцијата. Оваа година ќе се случат промените што ги бараат граѓаните, кои се неопходни за ...

Премиерот денеска ќе ја депонира оставката

Телма - 15.01.2016

Премиерот вчера најави дека денеска изутрина ќе ја депонира својата оставка во Собранието. Но, доколку изборите се одложат, оставката нема да се активира веднаш. Груевски во својот говор порача дека очекува изборите да се одржат во предвидениот рок, ...

Кои се сценаријата за оставка на Груевски?

Нова ТВ - 15.01.2016

Пoранешниот министер за надворешни работи Александар Димитров и пи- ар експертот Петар Арсовски дебатираат за можните излезни решенија на Груевски по условената оставка; дали еврокомесарот во дипломатската актовка носи разврска за кризата; дали е ...

Кој ќе го пречека денеска Хан: Груевски или Димитриев?

Deutsche Welle - 15.01.2016

Според Договорот од Пржино, денеска е последниот рок во кој Собранието треба да избере нова влада и нов премиер. До утринава немаше најава за таква седница. Има условна премиерска оставка на Груевски, има кандидат за нов премиер - Емил Димитриев, но ...

Премиерската оставка стигна во Собрание

Р.С.Европа - 15.01.2016

Собраниската седница на која ќе се утврдува оставката на премиерот ќе зависи од денешните политички разговори. Реакциите на граѓаните по вчерашната најава за оставка на премиерот се поделени, од воодушевување за најавата за оставка до обвинување на ...

Груевски условува и при заминување

CivilMedia - 15.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски , во синоќешното обраќање до македонската јавност најави дека денеска до Собранието на Република Македонија, ќе ја достави својата оставка. Но, оставката ја услови со нејзиното стапување во сила – 100 дена ...

Проѕирен спин на Груевски

CivilMedia - 15.01.2016

„Со нетрпение ги чекам сите идни разговори со вас на терен, затоа што тоа е мојот план, да бидам постојано со вас и да разговараме и да се договараме за заедничката иднина на нашата татковина… Заеднички ќе обзнаниме една нова ера на визија, на ...

ГРУЕВСКИ: Истрајавме заедно со вас и ќе победиме заедно со вас

Телеграф - 15.01.2016

Во вечерашното обраќање до граѓаните премиерот Никола Груевски најави дека утре до претеседателот на Собранието ќе испрати писмо со оставка која ќе биде ефективно на сто дена пред изборите Во вечерашното обраќање до граѓаните премиерот Никола ...

Груевски до граѓаните: Правам важен чекор заради мојата верба во вас

Канал5 - 15.01.2016

Премиерот Груевски најави дека денеска ке ја достави до собранието писмената оставка која ке се ефектуира на 100 дена пред изборите, онака како што е предвидено со договорот од Пржино... Синоќа во специјално обраќање до граганите премиерот Груевски ...

Политичките случувања во Македонија интересни за Грција

Канал5 - 15.01.2016

Обраќањето на Груевски, оставката, шпекулациите за Димитриев на позицијата нов премиер и посетата на Хан на Македонија се точките на кои акцентот го ставаат грчките медиуми во текстовите објавени доцна синоќа и денеска, за случувањата кај нас.

Груевски доцни: „Сто дена пред избори“ е рок за нова влада, а не за премиерска оставка!

Локално - 15.01.2016

Најавата на премиерот дека „оставката ќе се ефектуира 100 дена пред официјалниот датум на избори“, аналитичарите ја толкуваат како оставање простор за одложување на договорениот датум за избори.

ГРУЕВСКИ: Проблемите да се стават зад нас, а народот и државата да продолжат напред

Fox.mk - 15.01.2016

Премиерот Никола Груевски вечерва и се обрати на македонската јавност. Тој потенцира дека проблемите треба да се остават зад нас, а народот и државата да продолжат напред. „Не можам да не истакнам колку е важно да се остават проблемите зад нас, за ...

Груевски до граѓаните: По временото повлекување огромна ќе биде победата заедно со вас на следните избори

МРТ - 15.01.2016

Премиерот писмото со времената оставка ќе ја достави до Собранието, како што кажа, бидејќи навршуваат стоте дена пред 24 април, денот за кој е договорено да се одржат предвремени парламентарни избори и оти тоа е влезено во закон.

Кој ќе го пречека денеска Хан: Груевски или Димитриев?

Либертас - 15.01.2016

Има условна премиерска оставка на Груевски, има кандидат за нов премиер – Емил Димитриев, но нема нова влада. Ова е епилогот по вчерашното обраќање на премиерот Груевски, во кое тој најави дека утрово „до претседателот на Собранието ќе испрати писмо ...

Грчки медиуми за Груевски: Се повлекува „фалсификаторот на историјата“ – за кусо време се враќа како премиер

Нетпрес - 15.01.2016

Сигурно е дека Никола Груевски ќе биде победник на изборите, но и дека ќе се врати посилен. Ова се речиси едногласните предвидувања во грчката јавност, каде што заминувањето на премиерот Груевски предизвикува големо внимание, јавува дописникот на ...

Кој ќе го пречека денеска Хан: Груевски или Димитриев?

Канал 77 - 15.01.2016

Според Договорот од Пржино, денеска е последниот рок во кој Собранието треба да избере нова влада и нов премиер. До утринава немаше најава за таква седница – пишува Дојче Веле. Има условна премиерска оставка на Груевски, има кандидат за нов премиер ...

Груевски утре поднесува оставка

Глас на Америка - 14.01.2016

„Ние како партија стоиме зад договорот, зашто се потпираме на вас. Јас давам оставка заради вас“, им порача на граѓаните премиерот во заминување. Во обраќање на нацијата од Владата, директно пренесувано во живо од медиумите, во пресрет на утрешната ...

(ВИДЕО) Груевски: Утре писмено ќе ја поднесем својата оставка во Собранието

Телма - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски пред малку ја најави својата оставка. Како што рече во своето обраќање пред јавноста тој утре во писмена форма оставката ќе му ја испрати на претседателот на Собранието, Трајко Велјановски.

Во 19 часот Груевски ќе и се обрати на јавноста

Телма - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска во 19:00 часот ќе има обраќање кон јавноста, соопштија пред малку од Владата на Република ...

Премиерот утре ќе ја депонира оставката

Телма - 14.01.2016

Премиерот вечерва најави дека утре изутрина ќе ја депонира својата оставка во Собранието. Но, доколку изборите се одложат, оставката нема да се активира веднаш. Груевски во својот говор порача дека очекува изборите да се одржат во предвидениот рок, ...

Груевски утре депонира оставка со услов „100 дена пред избори“

Нова ТВ - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање во Владата на Република Македонија соопшти дека согласно Договорот од Пржино тој изутрина ќе ја депонира својата оставка до Собранието. Груевски во својот говор порача дека целта е да се испочитува ...

Груевски доцни: „Сто дена пред избори“ е рок за нова влада, а не за премиерска оставка!

Deutsche Welle - 14.01.2016

Најавата на премиерот дека „оставката ќе се ефектуира 100 дена пред официјалниот датум на избори“, аналитичарите ја толкуваат како оставање простор за одложување на договорениот датум за избори.

Никола Груевски најави обраќање во 19 часот

24 Вести - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски најави свое обраќање во 19 часот. Засега останува непознато дали ќе го соопшти своето повлекување од премиерската позиција. Рокот за да замине од функцијата истекува утре, а пораките и од еврокомесарот Хан и олеснувачот Ван ...

Груевски: Утре до собранието ја доставувам мојата оставка од функцијата премиер

24 Вести - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во неговото обраќање во 19 часот објави дека утре ќе ја достави својата оставка до претседателот на собранието Трајко Вељаноски. Според зборовите на Груевски, оставката ќе се активира на 100 дена пред изборите, што значи ...

Груевски со условена оставка

24 Вести - 14.01.2016

Депонирана, но не и активирана. Ваква премиерска оставка ќе го пречека еврокомесарот Јоханес Хан. Премиерот Никола Груевски по состанокот на извршниот и централниот комитет вечерва најави дека оставката утре ќе стаса кај собранискиот спикер, ...

Интегрално говорот на премиерот Груевски со кој најави условена оставка!

Капитал - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе испрати писмо со времено повлекување на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ефективна на сто дена пред ...

Груевски: Ќе доставам оставка ефективна 100 дена пред изборите

Алсат-М - 14.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе иаспрати писмо со оставка на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ефективна на сто дена пред ...

Премиерот Груевски утре ќе си поднесе оставка

Р.С.Европа - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе поднесе писмо со оставка. Тој во обраќање во Владата вечерва рече дека се држи до Договорот од Пржино за излез од кризата, а дел од тој договор е и повлекувањето на премиерот на 100 дена пред изборите.

Премиерот Никола Груевски утре ќе поднесе оставка до Собранието!

Капитал - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе ја достави својата оставка. Тој пред јавноста вечерва рече дека се држи до Договорот од Пржино за излез од кризата, а дел од тој договор е и повлекувањето на премиерот на 100 дена пред изборите.

Премиерот Груевски утре ќе си поднесе оставка што ќе важи 100 дена пред избори

Радио МОФ - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање во Владата соопшти дека утре до Собранието ќе ја поднесе својата оставка. Оставката е условена и ќе стане ефективна 100 дена пред избори. Во своето обраќање Груевски посочи дека се држи до Договорот ...

Оставка на Груевски на 100 дена пред избори

Р.С.Европа - 14.01.2016

Оставката ќе стапи на сила на 100 дена од официјалниот датум од одржувањето на парламентарните избори во земјата. Премиерот Никола Груевски утре до претседателот на Собранието ќе поднесе писмо со оставка од неговата функција.

Груевски утре ќе ја депонира оставката

Утрински - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре наутро ќе ја поднесе својата оставка до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, пред почетокот на разговорите со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Никола Груевски даде оставка, ќе важи 100 дена пред изборите (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2016

Утре до претседателот на Собранието ќе испратам писмо со мојата оставка, која ќе биде ефективна 100 дена пред официјалното одржување на изборите, изјави вечерва македонскиот премиер Никола Груевски.

Груевски во 19 часот ќе ѝ се обрати на јавноста

МКД - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски во 19 часот ќе има обраќање кон јавноста, соопштија пред малку од Владата на Република Македонија. Вечерва заседаваше и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Премиерот Груевски утре ќе си поднесе оставка

Тера - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе поднесе писмо со оставка. Тој во обраќање во Владата вечерва рече дека се држи до Договорот од Пржино за излез од кризата, а дел од тој договор е и повлекувањето на премиерот на 100 дена пред изборите.

Груевски утре ќе достави писмо до Собранието со кое ќе понуди времено повлекување

Алфа - 14.01.2016

Со цел да се стави крај на агонијата со политичката криза, премиерот Никола Груевски најави дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе испрати писмо со кое ќе понуди времено повлекување од функцијата претседател на Владата, коe ќе биде ...

Груевски со обраќање до граѓаните по временото повлекување (ВИДЕО)

МК News - 14.01.2016

Нашата земја е предолго заглавена во политичката криза. Минатово лето 4-те најголеми политички партии заедно со олеснувачите од меѓународната заедница склучија договор за да ја надминат кризата, рече премиерот Никола Груевски на денешното обраќање ...

Груевски до граѓаните: По временото повлекување огромна ќе биде победата заедно со вас на следните избори

Алфа - 14.01.2016

Минатово лето четирите најголеми политички партии заедно со олеснувачите од меѓународната заедница склучија договор за да ја надминат кризата. Почитувани граѓани, драги пријатели, Како што и самите знаете и чувствувате нашата земја предолго е ...

Груевски: Ќе доставам оставка што ќе биде ефективна 100 дена пред изборите

Алфа - 14.01.2016

Утре изутрина до претседателот на Собранието ќе го испратам моето писмо со оставка на функцијата претседател на Владата, која же биде ефективна на сто дена пред официјалниот датум на избори, рече премиерот.

Груевски: Ќе доставам оставка што ќе биде ефективна 100 дена пред изборите

Популарно - 14.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе испрати писмо со оставка на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ефективна на сто дена пред ...

Премиерот Груевски утре ќе поднесе оставка

Кајгана - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вечерва во обраќањето до јавноста изјави дека утре ќе поднесе писмо со оставка до претседателот на Собранието, Трајко Велјановски.

Премиерот Груевски утре ќе си даде оставката, но таа ќе важи 100 дена пред изборите

24Струмица - 14.01.2016

Во вечерашното обраќање до јавноста, премиерот Никола Груевски соопшти дека утре до претседателот на Собранието ќе достави писмо со негова оставка, но истата ќе има важност на 100 дена пред изборите.

Груевски во 19 часот ќе и се обрати на јавностa

+инфо - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во 19 часот ќе има обраќање кон јавноста, соопшти неговиот Кабинет. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата. Извршниот комитет на ВМРО-ДPМНЕ попладне одржи седница на која се разговараше за оставката на премиерот ...

Груевски утре ќе даде оставка, но таа ќе важи 100 дена пред изборите, кога и да бидат тие

+инфо - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе ја достави својата оставка која ќе важи на сто дена пред следните избори. - Утре до претседателот на Собрението ќе го испратам моето писмо со оставка од претседател на Владата на Македонија кое ќе биде ...

Ќе доставам оставка што ќе биде ефективна 100 дена пред изборите

Идивиди - 14.01.2016

Скопје, 14 јануари 2016 (МИА) - Претседателот на Владата Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе иаспрати писмо со оставка на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ...

ГРУЕВСКИ: Утре до Собранието ќе испратам писмо со мојата оставка

Академик - 14.01.2016

Утре до претседателот на Собранието ќе испратам писмо со мојата оставка, изјави вечерва премиерот Никола Груевски во своето обраќање до македонската јавност. „Утре до претседателот на Собранието ќе испратам писмо со мојата оставка, која ќе биде ...

Груевски утре ќе ја поднесе оставката која ќе важи на 100 дена пред изборите

Фокус - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски само што одржа пресконференција на која соопшти дека си поднесува оставка од функцијата премиер на Република Македонија. Премиерот Никола Груевски само што одржа пресконференција на која соопшти дека ќе си поднесе оставка ...

(ВИДЕО) Груевски со условна оставка: Ова го правам поради сите вас

А1 On - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во директното обраќање од Владата ја најави својата оставка за која рече дека утре ќе му ја испрати на претседателот на македонското собрание. Според него, таа ќе биде ефективна на сто дена од изборите, со што остави ...

Груевски: Ќе доставам оставка што ќе биде ефективна 100 дена пред изборите

Сител - 14.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе иаспрати писмо со оставка на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ефективна на сто дена пред ...

Во 19 часот следува обраќање до јавноста на премиерот Никола Груевски

Сител - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ќе и се обрати на јавноста. Обраќањето е најавено за во 19:00 часот а вие може да го следите ОВДЕ. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Никола Груевски (ВИДЕО)

Телеграф - 14.01.2016

Обраќањето се одржува во просториите на Владата на Република Македонија Во тек е најавеното јавно обраќање на претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски. Обраќањето кое започна во 19:00 часотможе да го следите ОВДЕ.

Груевски утре ќе му ја предаде оставката на Вељаноски

Канал5 - 14.01.2016

Утре изутрина до претседателот на собранието ќе испратам мое писмо со оставка која ќе биде ефектуирана на сто дена пред датумот на избори, рече премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање до нацијата.

Груевски утре ќе депонира оставка која ќе биде ефективна 100 дена пред избори

Фактор - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре ќе испрати писмо до претседателот на Собранието на Македонија, во кое ќе даде оставка што ќе биде ефективна 100 дена пред изборите. Груевски ова го најави во денешното обраќање пред јавноста и рече дека со неговото ...

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Сител - 14.01.2016

Договорот од Пржино опфаќа и времено повлекување на премиерот на 100 дена пред изборите. Навршуваат 100-те дена пред 24 ти април, денот за кој е договорено да се одржат избори и тоа е влезено во закон, а јас стојам и зад тој дел од договорот.

Оставката на премиерот ќе важи 100 дена пред изборите

За Се - 14.01.2016

Утре до претседателот на Собранието ќе испратам писмо со мојата оставка, која ќе биде ефективна 100 дена пред официјалното одржување на изборите, изјави вечерва македонскиот премиер Никола Груевски.

Освен оставката, еве што друго им порача Груевски на граѓаните

Локално - 14.01.2016

Во продолжение следува целиот говор на премиерот Никола Груевски, во кој соопшти дека утре ќе ја депонира оставката до Собранието. Како што и самите знаете и чувствувате нашата земја предолго е заглавена во политичката криза.

Груевски во 19 часот ќе има обраќање во Владата

Локално - 14.01.2016

Предмалку од Секторот за односи со јавноста во Владата, стигна соопштение дека претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска во 19:00 часот ќе има обраќање кон јавноста.

Груевски утре ќе даде оставка, но таа ќе важи 100 дена пред избори кога и да бидат тие

Локално - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе ја достави својата оставка која ќе важи на сто дена пред следните избори. -Утре изутрина до претседателот на собранието на РМ ке го испратам моето писомо со оставка, која ке биде ефективна на 100 дена ...

Груевски утре ќе ја депонира оставката

Локално - 14.01.2016

Актуелниот премиер Никола Груевски најави дека во име на граѓаните и иднината на Македонија, утре ќе поднесе депонирана оставка, која ќе има важност на 100 дена пред следните избори. Тоа значи дека ако датумот на изборите биде одложен и биде надвор ...

Груевски - европски, Заев - со маалски финти!

Вечер - 14.01.2016

На изборите во 2011 година, кога Црвенковски како тогашен опозициски лидер го замајуваше своето членство со лажно ветување на победа, исто така напразно се славеше во СДСМ. И по обраќањето на премиерот Груевски во СДСМ се славеше, но никој не знае ...

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Република - 14.01.2016

Вечерва премиерот Никола Груевски најави времено повлекување кое утре во писмена форма ќе го достави до Собраснанието, а ќе биде ефектуирано на 100 дена пред изборите. Тоа е дел од договорот од Пржино, образложи Груевски.

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Нетпрес - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски во своето обраќање потенцира дека Договорот од Пржино исто така опфаќа и времено повлекување на Премиерот на 100 дена пред изборите.

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Курир - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во своето обраќање до јавноста потенцира дека Македонија мора да оди напред. Договорот исто така опфаќа и времено повлекување на премиерот на 100 дена пред изборите.

Груевски ја најави својата оставка и одржување избори на 24 април (видео)

Кумановски м. - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во своето вечерашно обраќање од Владата на Република Македонија соопшти дека согласно Договорот од Пржино тој изутрина ќе ја депонира својата оставка до Собранието.

Груевски: Ќе доставам оставка што ќе биде ефективна 100 дена пред изборите

Press24 - 14.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе иаспрати писмо со оставка на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ефективна на сто дена пред ...

(ВИДЕО) Целото обраќање на Груевски, во која ја објави условената оставка

еМагазин - 14.01.2016

Во оваа насока на исполнување на сите обврски од договорот, Груевски најави дека утре наутро ќе ја достави својата оставка до претседателот на Собранието на Република Македонија. -Договорот исто така опфаќа и времено повлекување на премиерот на 100 ...

Груевски до граѓаните по временото повлекување: Огромна ќе биде победата заедно со вас на следните избори (Видео)

Република - 14.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски во вчерашното обраќање до јавноста во кои истакна дека денеска до претседателот на Собранието ќе испрати писмо со времено повлекување на функцијата претседател на Владата, посочи дека тоа ќе биде ефективнo на ...

Премиерот Груевски ќе и се обрати на јавноста во 19 часот

Нетпрес - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ќе и се обрати на јавноста. Обраќањето е најавено за во 19:00 часот. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република ...

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Денешен - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во своето обраќање до јавноста потенцира дека Македонија мора да оди напред. Договорот исто така опфаќа и времено повлекување на премиерот на 100 дена пред изборите.

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Груевски

Денешен - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ќе и се обрати на јавноста. Обраќањето е најавено за во 19:00 часот. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република Македонија.

ДИЛЕМА ЌЕ ИМА ОСТАВКА ИЛИ НЕ? – Груевски вечерва ќе се обрати на широката јавност

Репортер - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска (четврток, 14.01.2016 година), во 19:00 часот ќе има обраќање кон јавноста. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република ...

Груевски: Утре депонирам оставка, огромна ќе биде победата со вас и на следните избори!

Вечер - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски утре до Собранието ќе ја достави својата оставка која ќе важи на сто дена пред следните избори. - Ние направивме многу компромиси, ние тоа го правевме свесно и за доброто на државата.

Ќе има ли избори во април и ќе поднесе ли денеска оставка Груевски?

еМагазин - 14.01.2016

На 3 јануари премиерот Груевски соопшти дека ќе поднесе оставка пред 15 јануари за да може да се спроведе Договорот од Пржино, пренесува Мета. „Во согласност со договореното, на 15 јануари ќе се избира нова влада со претседател на владата за ...

Обраќање на Никола Груевски кон јавноста во 19 часот

Република - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски во 19 часот ќе има обраќање кон јавноста, соопшти неговиот Кабинет. Обраќањето ќе се одржи во просториите на ...

Премиерот Груевски утре ќе ја предаде својата оставка на Вељаноски

Нетпрес - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање до нацијата истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски ќе испрати писмо со оставка, која ќе биде ефектуирана на сто дена пред датумот на изборите.

(ВИДЕО) Груевски утре ќе поднесе оставка

Бриф - 14.01.2016

Утре, Никола Груевски ќе испрати писмо со неговата оставка до претседателот на Собранието, Трајко Велјаноски. – Утре до претседателот на Собранието ќе го испратам моето писмо со оставка од претседател на Владата на Македонија, која ќе биде ефективна ...

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Press24 - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во своето обраќање до јавноста потенцира дека Македонија мора да оди напред. Договорот исто така опфаќа и времено повлекување на премиерот на 100 дена пред изборите.

Груевски со условна оставка: Ова го правам поради сите вас

Репортер - 14.01.2016

Како и самите знаете и чувствувате земјата е предолго заглавена во политичка криза. Минатово лето четирите политички партии склучија договор да ја надминат кризата. Ние направивме многу компромиси, ние тоа го правевме свесно и за доброто на државата.

ВО ЖИВО: Премиерот Груевски ќе и се обрати на јавноста во 19 часот

Курир - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ќе и се обрати на јавноста. Обраќањето е најавено за во 19:00 часот. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република ...

Груевски доцни: „Сто дена пред избори“ е рок за нова влада, а не за премиерска оставка!

Либертас - 14.01.2016

Најавата на премиерот дека „оставката ќе се ефектуира 100 дена пред официјалниот датум на избори“, аналитичарите ја толкуваат како оставање простор за одложување на договорениот датум за ...

Груевски ќе и соопшти на нацијата дека поднесува оставка

Либертас - 14.01.2016

-Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска (четврток, 14.01.2016 година), во 19:00 часот ќе има обраќање кон јавноста. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република Македонија – стои во ...

(ВО ЖИВО) Груевски ќе и се обрати на јавноста

еМагазин - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во просториите на Владата ќе и се обрати на македонската јавност. Дали ќе ја соопшти својата оставка, што е дел од договорот од Прижино и ќе соопшти кој ќе дојде на негова место во техничката влада која треба да ги ...

Груевски ќе ја објави оставката на прес во Владата?

Бриф - 14.01.2016

За 19 часот највена е прес конференција во Владата на Република Македонија каде свое обраќање ќе има премиерот Никола Груевски. Се шпекулира дека во вечерашното обраќање Груевски ќе и соопшти на јавноста за неговото повлекување од функцијата ...

Никола Груевски за утре најави условена оставка

еМагазин - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски, во своето обраќање до јавноста соопшти дека утре изутрина до претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ќе ја депонира својата оставка, која ќе биде ефективна на 100 дена пред датумот кој ќе биде утврден за избори.

Груевски утре ќе поднесе оставка до претседателот на Собранието

Позитив.мк - 14.01.2016

Никола Груевски утре ќе испрати писмо до претседателот на собранието со кое ќе поднесе оставка од премиерската функција. Тој рече дека сите обврски од пржинскиот договор ги исполниле во целост и останува уште тој да се повлече на 100 дена пред ...

Премиерот Груевски најави оставка

Макфакс - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски најави дека во петок ќе ја депонира до претседателот на Собранието својата оставка, која ќе стане ефективна 100 дена од датумот на закажаните избори. Груевски, во обраќањето во четврток, рече дека тие ги исполниле сите ...

Груевски: Утре ќе ја поднесам оставката

Вечер - 14.01.2016

Груевски рече дека тие ги испочитувале сите обврски од договорот, но дека СДСМ со нивните изјави сакаат да се оспори правото на народот да се изјасни кој сака да ја води државата. Никола Груевски на прес- конференција најави дека утре до ...

Утре ќе ја предадам оставката

Дневник - 14.01.2016

Утре изутрина до претседателот на Собранието ќе испратам мое писмо со оставка која ќе биде ефектуирана на сто дена пред датумот на избори, рече премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање пред македонската јавност.

Груевски до граѓаните по временото повлекување: Огромна ќе биде победата заедно со вас на следните избори

Нетпрес - 14.01.2016

Премиерот Никола Груевски во вечерашното обраќање до нацијата истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски ќе испрати писмо со оставка, која ќе биде ефектуирана на сто дена пред датумот на изборите.

Премиерот Груевски времено ќе се повлече на 100 дена пред изборите

Република - 14.01.2016

Утре до претседателот на Собранието ќе испратам писмо со мојата оставка, која ќе биде ефективна 100 дена пред официјалното одржување на изборите, изјави вечерва македонскиот премиер Никола Груевски во своето обраќање до јавноста.

Ако нема избори, не важи оставката!

Вечер - 14.01.2016

Доколку партиските тела се согласат да поднесе оставка, таа да биде условена препорачуваат експертите. За да се согласат на оставка - да има избори. Доколку нема цврсти гаранции дека изборите ќе се одржат според договореното, договорот повеќе не ...

Груевски: Македонија мора да оди напред и ние заедно со народот ќе се избориме за тоа

Lider - 14.01.2016

Договорот од Пржино опфаќа и времено повлекување на премиерот на 100 дена пред изборите. Навршуваат 100-те дена пред 24 ти април, денот за кој е договорено да се одржат избори и тоа е влезено во закон, а јас стојам и зад тој дел од договорот.

Груевски до граѓаните: Јас верувам во вас и верувам во Македонија. Знам дека и вие верувате!

Пулс24 - 14.01.2016

Нашата земја е предолго заглавена во политичката криза. Минатово лето 4-те најголеми политички партии заедно со олеснувачите од меѓународната заедница склучија договор за да ја надминат кризата, рече премиерот Никола Груевски на денешното обраќање ...

Груевски ќе ѝ се обрати на јавноста во 19 часот

Пулс24 - 14.01.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ќе ѝ се обрати на јавноста. Обраќањето е најавено за во 19:00 часот. Обраќањето ќе се одржи во просториите на Владата на Република ...

Груевски до граѓаните: Oгромна ќе биде победата заедно со вас и на следните избори/ВИДЕО

Lider - 14.01.2016

Претседателот на Владата Никола Груевски во вечерашното обраќање до јавноста истакна дека утре изутрина до претседателот на Собранието ќе испрати писмо со времено повлекување на функцијата претседател на Владата, која ќе биде ефективна на сто дена ...

Груевски: Утре ќе ја испратам оставката

Канал 77 - 14.01.2016

Утре изутрина премиерот Никола Груевски ќе ја испрати својата оставка до претседателот на Собранието на Република Македонија, рече вечерва во своето обраќањето до јавноста. Интегралното обраќање на Никола Груевски во аудио ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Груевски си ја депонирал оставката

Канал 77 - 14.01.2016

Дел од македонските медиуми на албански јазик информираат дека Никола Груевски веќе ја депонирал својата оставка. Сеуште нема потврда за оваа информација. Според договорот од Пржино, груевски треба веќе да ја достваи оствката, ако изборите се одржат ...

На „стенд бај“ и Договорот и оставката на Груевски

Deutsche Welle - 13.01.2016

До посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, сѐ е ставено на „стенд бај“: ниту се реализира оставката на премиерот, ниту лидерската четворка седнува на заедничка маса Посетата на тројцата европарламентарци, Едуард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит не ...

Оставката на Никола Груевски (НЕ)ИЗВЕСНА

Фактор - 13.01.2016

Македонскиот премиер Никола Груевски најверојатно на 15 јануари нема да поднесе оставка доколку нема избори на 24 април како што е предвидено со Договорот од Пржино. Тој ќе се повлече од функцијата 100 дена пред изборите кога и тие да се одржат.

Договорот од Пржино јасен - Ако нема избори на 24 април, нема да има повлекување на Груевски

Сител - 13.01.2016

Без цврсти гаранции дека изборите ќе се одржат на 24 април 2016та, нема основа да се очекува повлекување на премиерот Груевски на 15ти јануари. Договорот од Пржино јасно утврдува дека техничката влада на чело со технички премиер од ВМРО ДПМНЕ треба ...

DW: На „стенд бај“ и Договорот и оставката на Груевски

Локално - 13.01.2016

До посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, сѐ е ставено на „стенд бај“: ниту се реализира оставката на премиерот, ниту лидерската четворка седнува на заедничка маса, анализра DW Посетата на тројцата европарламентарци, Едуард Кукан, Иво Вајгл и Ричард ...

За избори на 24 април, Груевски најдоцна утре треба да си даде оставка

Локално - 13.01.2016

На 3 јануари премиерот Груевски соопшти дека ќе поднесе оставка пред 15 јануари за да може да се спроведе Договорот од Пржино. „Во согласност со договореното, на 15 јануари ќе се избира нова влада со претседател на владата за спроведување избори.

DW: На „стенд бај“ и Договорот и оставката на Груевски

Репортер - 13.01.2016

До посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, сѐ е ставено на „стенд бај“: ниту се реализира оставката на премиерот, ниту лидерската четворка седнува на заедничка маса Посетата на тројцата европарламентарци, Едуард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит не ...

Ако нема избори на 24 април, нема да има повлекување на Груевски

Вечер - 13.01.2016

Без цврсти гаранции дека изборите ќе се одржат на 24 април 2016та, нема основа да се очекува повлекување на премиерот Груевски на 15ти јануари.Договорот од Пржино јасно утврдува дека техничката влада на чело со технички премиер од ВМРО ДПМНЕ треба ...

На „стенд бај“ и Договорот и оставката на Груевски

Либертас - 13.01.2016

До посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, сѐ е ставено на „стенд бај“: ниту се реализира оставката на премиерот, ниту лидерската четворка седнува на заедничка ...

Ако нема избори во април Груевски не се повлекува

Позитив.мк - 13.01.2016

На опозицијата и е јасно порачано дека договорот од Пржино мора да се спроведе како што е предвидено и на 24 април да се одржат предвремените парламентарни избори инаку во спротивно нема логика актуелниот претседател на владата Никола Груевски да си ...

Историјата на годишното обраќање на претседателот на САД за состојбата на нацијата

Глас на Америка - 12.01.2016

Џорџ Вашингтон на 8-ми јануари, 1790 година е првиот претседател којшто се обратил до нацијата. Неговиот говор наводно се состоел од само 883 збора, што е најкратко обраќање во историјата на САД.

Дер Стандард: Груевски во Вашингтон си ја „спасуваше кожата“

Нова ТВ - 12.01.2016

„Никола Груевски е веројатно првиот премиер во светот кој ја потпиша сопствената абдикација“, пишува во денешното издание виенскиот Дер Стандард, коментирајќи ја најавената оставка на македонскиот премиер на 15 јануари.

Дер Стандард: Груевски во Вашингтон си ја „спасуваше кожата“

Deutsche Welle - 12.01.2016

Австрискиот Дер Стандард во анализата посветена на состојбата во Македонија тврди дека премиерот Груевски во Вашингтон заминал во обид да „си ја спаси кожата“. Грчката политика како семеен бизнис „Никола Груевски е веројатно првиот премиер во светот ...

Der Standard: Оставката на Груевски – симболичен акт за крај на културата на системот на Груевски

Капитал - 12.01.2016

„Оставката на Груевски треба да донесе нов почеток за Македонија“, е насловот на текстот што излезе во денешното издание на виенски Der Standard. Осврнувајќи се на најавената оставка на премиерот на македонската Влада, весникот пишува дека „Никола ...

Брза оставка или побавни избори

Утрински - 12.01.2016

Александра М. Митевска Денот што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го одреди како термин за оставка на Владата – 10 јануари, премиерот Никола Груевски го помина во подготовки за посетата на САД.

Дер Стандард: Груевски ја спасуваше својата кожа во Вашингтон

А1 On - 12.01.2016

Австрискиот весник Дер Стандард во написот со наслов „Оставката на Груевски треба да донесе нов почеток за Македонија“ посочува дека премиерот Никола Груевски во Вашингтон отишол во мисија да „си ја спасува кожата“.

Дер Стандард: Груевски во Вашингтон си ја „спасуваше кожата“

+инфо - 12.01.2016

Никола Груевски е веројатно првиот премиер во светот кој ја потпиша сопствената абдикација, пишува во денешното издание на виенскиот Дер Стандард, коментирајќи ја најавената оставка на македонскиот премиер на 15 јануари.

И Груевски заминува поради „невозвратена љубов“?!

Окно - 12.01.2016

Еве уште една историска година за Македонија: 2016. Некако, за последните 25 години, секоја втора година ни е историска, бидејќи кога ќе фати човек да се присетува, ние нон-стоп сме на работ на некакво да-се-биде-или-не: првите две-три години од ...

Der Standard: Груевски во Вашингтон си ја „спасуваше кожата“

Локално - 12.01.2016

Австрискиот Дер Стандард во анализата посветена на состојбата за Македонија тврди дека премиерот Груевски во Вашингтон заминал во обид да „си ја спаси кожата“- пренесува DW „Никола Груевски е веројатно првиот премиер во светот кој ја потпиша ...

Дер Стандард: Груевски во Вашингтон си ја „спасуваше кожата“, неговата оставка треба да донесе нов почеток за ...

Либертас - 12.01.2016

„Никола Груевски е веројатно првиот премиер во светот кој ја потпиша сопствената абдикација“, пишува во денешното издание виенскиот Дер Стандард, коментирајќи ја најавената оставка на македонскиот премиер на 15 јануари.

Дер Стандард: Груевски ја спасуваше својата кожа во Вашингтон

Репортер - 12.01.2016

Австрискиот весник Дер Стандард во написот со наслов „Оставката на Груевски треба да донесе нов почеток за Македонија“ посочува дека премиерот Никола Груевски во Вашингтон отишол во мисија да „си ја спасува кожата“.

Дер Стандард: Груевски во Вашингтон си ја „спасуваше кожата“

Бриф - 12.01.2016

Никола Груевски е веројатно првиот премиер во светот кој ја потпиша сопствената абдикација, пишува во денешното издание на виенскиот Дер Стандард, коментирајќи ја најавената оставка на македонскиот премиер на 15 јануари.

Фрчкоски: Вашингтон и Брисел сакаат да се осигураaт дека Груевски ќе си поднесе оставка

+инфо - 11.01.2016

Посетата на Никола Груевски на Вашингтон, како и доаѓањето на европратениците и еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје е со единствена цел да се осигура оставката на Груевски, вели професорот Љубомир Фрчкоски.

„Катимерини“ му предвидува победа на Груевски на изборите

Алфа - 11.01.2016

Во пресрет на предвремените парламентарни избори во земјава, грчките медиуми деновиве излегоа со анализи за политичката ситуација во Македонија, пред се за размерот на силите меѓу власта и опозицијата.

ИНТЕРВЈУ НЕНАД МАРКОВИЌ: Ако Јанева не покрене обвинение против Груевски, тој пак би можел да биде премиер!

Фактор - 11.01.2016

Многу тешко ќе се создадат услови за комплетно фер и демократски избори, па дури и да се потпишат серија договори како оној во Пржино. Дури и да се пролонгираат изборите, не знам дали тоа воопшто нешто ќе смени, вели проф. Ненад Марковиќ.

Марковиќ: Ако Јанева не покрене обвинение против Груевски, тој пак би можел да биде премиер!

Локално - 11.01.2016

Многу тешко ќе се создадат услови за комплетно фер и демократски избори, па дури и да се потпишат серија договори како оној во Пржино. Дури и да се пролонгираат изборите, не знам дали тоа воопшто нешто ќе смени, вели проф.

Катимерини: Груевски ќе извојува удобна победа на изборите – опозицијата жали што избрза

Нетпрес - 11.01.2016

Во пресрет на предвремените парламентарни избори во април, грчките медиуми се повеќе најавуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, но и се погласно се негодува поради тоа, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Марковиќ: Ако Јанева не покрене обвинение против Груевски, тој пак би можел да биде премиер!

Либертас - 11.01.2016

Многу тешко ќе се создадат услови за комплетно фер и демократски избори, па дури и да се потпишат серија договори како оној во Пржино. Дури и да се пролонгираат изборите, не знам дали тоа воопшто нешто ќе смени, вели проф.

Катимерини: Груевски ќе извојува убедлива победа на изборите

Press24 - 11.01.2016

Во пресрет на предвремените парламентарни избори во април, грчките медиуми се повеќе најавуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, но и се погласно се негодува поради тоа, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Катимерини: Груевски ќе извојува удобна победа на изборите

Република - 11.01.2016

Во пресрет на предвремените парламентарни избори во април, грчките медиуми се повеќе најавуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, но и се погласно се негодува поради тоа, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Катимерини: Груевски ќе извојува удобна победа на изборите

Вечер - 11.01.2016

Во пресрет на предвремените парламентарни избори во април, грчките медиуми се повеќе најавуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, но и се погласно се негодува поради тоа, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Фрчкоски: Вашингтон и Брисел сакаат да се осигураaт дека Груевски ќе си поднесе оставка

Либертас - 11.01.2016

Посетата на Никола Груевски на Вашингтон, како и доаѓањето на европратениците и еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје е со единствена цел да се осигура оставката на Груевски, вели професорот Љубомир Фрчкоски за Плусинфо .

Фрчкоски: Вашингтон и Брисел сакаат да се осигураaт дека Груевски ќе си поднесе оставка

Бриф - 11.01.2016

Посетата на Никола Груевски на Вашингтон, како и доаѓањето на европратениците и еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје е со единствена цел да се осигура оставката на Груевски, вели професорот Љубомир Фрчкоски за Плусинфо .

Груевски ќе победи зашто како противник има некредибилна опозиција

Дневник - 11.01.2016

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски на предвремените парламентарни избори во април најавуваат грчките медиуми, но со нескриено незадоволство од таквиот развој на настаните. Владејачката партија во земјава за нив и натаму останува ...