TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одговорноста ја исфрливме од политичкиот речник

Утрински - 12.09.2009

Одлуката на премиерот Никола Груевски да не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесена како чин на морална одговорност ...

Неприфаќањето на оставката ќе ги влоши односите меѓу Македонија и Бугарија

Н.Македонија - 12.09.2009

Премиер што не прифаќа понудена оставка самиот индиректно влегува во политичка одговорност - Осман Кадриу, професор на Факултетот за општествени науки ...

Дневен печат – Оставката на Јанакиевски не прифатена

Р.С.Европа - 11.09.2009

Главна тема во медиумите изминативе денови беше оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, чија оставка по неколку дена размислување ...

Моралната оставка неморално отфрлена

Време - 11.09.2009

Игор Чавески Неприфаќањето на оставката на министерот Миле Јанакиески е само продолжение на сапуницата со оставки во Владата во режија на Никола Груевски.

Софија на солзите не им верува

Утрински - 11.09.2009

Никој не го тераше министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, да дава оставка по повод трагедијата во Охрид.

Груевски го спаси Јанакиески од „давење“

Утрински - 11.09.2009

Опозицијата вчера жестоко го критикуваше потегот на премиерот Никола Груевски да не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ...

(„Јанакиевски ќе го преживее бродоломот“)

Дневник - 11.09.2009

Кога некој ќе побара да биде сменет од функцијата од морални причини, во тој случај отпаѓа формулацијата дали за тој чин е потребна дискусија.

Пратеникот Цветко го спаси министерот Миле

Дневник - 11.09.2009

Врз основа на информациите и на тоа што ни го раскажа колегата Цветко Грозданов, кој учествуваше во спасувањето на туристите, не утврдивме директна вина кај ...

Груевски: Јанакиески не е ни морално одговорен

Н.Македонија - 11.09.2009

По двете авионски несреќи, тогашниот министер Пешев поднесе оставка од морални причини. Речиси 16 години потоа, тој вели дека се повлекол од функцијата поради ...

СДСМ го обвини Груевски за лицемерие

Кирилица - 11.09.2009

СДСМ по повод не прифаќањето од премиерот Никола Груевски на понудената оставка од министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по трагичната несреќа во ...

СДСМ обвини - ВМРО-ДПМНЕ ја дефокусира јавноста

Inpress - 11.09.2009

Охрид, 11. септември (ИНПРЕС) - Најодговорните министри Јанакиески и Јанкулоска, како домашни миленичиња на Премиерот, заштитени од секаква политичка ...

Груевски не го дава Јанакиески

А1 - 10.09.2009

Неприфаќањето на оставката на министерот за транспорт и врски од страна на Премиерот за опозицијата е очекувана игра, театар, но и кукавичлук и лицемерие.

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

Р.С.Европа - 10.09.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, која тој ја понуди како морален чин поради ...

По Миле, Михајло

Време - 10.09.2009

Тони Ангеловски Миле Јанакиевски останува министер за транспорт и врски барем до почетокот на следната недела.

СДСМ: "наводна морална оставка"

Телма - 10.09.2009

„Наводната морална оставка“ на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по загинувањето на 15 бугарски државјани во Охридското Езеро беше „смислен блеф ...

Премиерот Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски

Кајгана - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, која тој ја понуди како морален чин поради бродската ...

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

Идивиди - 10.09.2009

Скопје, 9 септември (МИА) - Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, која тој ја понуди како ...

Опозицијата го критикува неприфаќањето на оставката на Јанакиевски

Алсат-М - 10.09.2009

Неприфаќањето од страна на премиерот на оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски што тој ја понуди по несреќата во О)хрид во која при ...

СДСМ: Лоша порака е неприфаќањето на оставката на Јанакиески

Форум - 10.09.2009

Со што го држи министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески својот шеф Груевски за да не му ја прифати оставката, прашуваат социјалдемократите Според СДСМ, ...

Кој ќе биде одговорен за охридската трагедија?

Алфа - 10.09.2009

Со одбивањето на оставката на Јанакиески, одговорноста за охридската трагедија ја презема премиерот, еднодушна е оценката на опозиционите партии.

Македонската влада не ја прифати оставката на Јанакиевски

SETimes - 10.09.2009

10/09/2009 СКОПЈЕ, Македонија -- Премиерот Никола Груевски вели дека нема да ја прифати оставката на министерот за транспорт, Миле Јанакиевски, во врска со ...

Груевски не ја прифати оставката на министерот Јанакиески

Кирилица - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, која тој ја понуди како морален чин поради бродската ...

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

МРТ - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт Миле Јанакиески, понудена како морален чин по бродската несреќа во Охридското ...

Србија се споредува со Македонија во одговорноста на министрите при трагедии

Кирилица - 10.09.2009

Пример за Србија е оставката од морални причини на министерот Миле Јанакиевски која вчера беше одбиена од премиерот Никола Груевски Српските медиуми ...

Опозицијата „на нож“ ја дочека одлуката на Груевски да не ја прифати оставката на Јанакиески

Канал5 - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски синоќа пред да замине на економскиот форум во Далиан, кина одлучи да не му ја прифати оставката на министерот Миле Јанакиески.

Бугарските медиуми за Неприфаќањето на оставката на министерот јанакиевски

Сител - 10.09.2009

Неприфаќањето на оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески е прва вест на Бугарската национална телевизија БНТ.

Опозицијата инсистира на оставка Од Јанакиески

Сител - 10.09.2009

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески мора да си поднесе оставка на својата функција, во знак на морален чин за бродската несреќа во Охрид, инсистира ...

СДСМ: Груевски и Јанакиевски немаат морал

МРТ - 10.09.2009

„Наводната морална оставка“ на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по загинувањето на 15 бугарски државјани во Охридското Езеро беше „смислен блеф ...

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

Нетпрес - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката поднесена од министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по саботната несреќа на Охридското езеро во која ...

СДСМ: Неприфаќањето на оставката на Јанакиески, уште еден кукавички обид на Груевски

Нетпрес - 10.09.2009

Република Македонија под водство на Никола Груевски се повеќе наликува на банана држава во која никој од ВМРО ДПМНЕ не сноси одговорност за ништо, велат од ...

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

Макфакс - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт Миле Јанакиески, понудена како морален чин по бродската несреќа во Охридското ...

СДСМ: Груевски и Јанакиевски немаат морал

Макфакс - 10.09.2009

„Наводната морална оставка“ на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по загинувањето на 15 бугарски државјани во Охридското Езеро беше „смислен блеф ...

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

А1 - 09.09.2009

Врз основа на анализите од несреќата, препораките од експертите и сугестиите од пратеничката група, но и врз основа на сопствените убедувања базирани на ...

Јанакиевски падна, Јанкуловска е следна?

Време - 09.09.2009

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески поднесе оставка на функција како морален чин по несреќата на бродот „Илинден“ во водите на Охридско Езеро.

Министерка во несоодветно издание

Утрински - 09.09.2009

По бродската несреќа во Охрид, владиниот кабинет, најверојатно, ќе остане да плива во ист состав.

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиевски

Телма - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски, денеска од Кина, каде се наоѓа во официјална посета, извести дека не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле ...

Нема одговор од Владата за оставката на Јанакиески

Алфа - 09.09.2009

Пет дена по трагедијата Груевски не кажува ќе остане ли министерот Јанакиевски во неговиот тим или ке замине како чин на морална одговорност..

Груевски не ја прифаќа оставката на Јанакиевски

Форум - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски, не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, што ја даде како морален чин по несреќата во Охрид, ...

Груевски ја одби оставката на Миле Јанакиески

Алфа - 09.09.2009

Силниот притисок од јавноста и очигледното одбегнување на одговорите од неговите министри, го натераа премиерот Никола Груевски, дури од Кина да се изјасни за ...

Груевски не ја прифати оставката на министерот Јанакиески

Алсат-М - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, која тој ја понуди како морален чин поради бродската ...

Груевски за оставката на Јанакиески ќе се произнесе по празникот

МРТ - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски по празникот 8. Септември ќе се произнесе во врска со понудената оставка на министерот за траннспорт и врски Миле Јанакиески.

Пратениците го бранат Јанакиески

Канал5 - 09.09.2009

Пратениците на ВМРО - ДПМНЕ ќе му препорачаат на Премиерот да не ја прифаќа оставката на министерот Јанакиески – дознава Канал 5 од високи партиски извори.

Груевски не ја прифати оставката на Јанакиески

Канал5 - 09.09.2009

Водејќи се од реалната и фактичка состојба што ја утврдија експертите, која не укажува на одговорност на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески за ...

Премиерот Груевски не ја прифати оставката на министерот Јанакиески

Сител - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски не ја прифати оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, која тој ја понуди како морален чин поради бродската ...

Груевски: Нема предвремени избори

Вечер - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски ги отфрла шпекулациите актуелни деновиве дека се можни нови предвремени парламентарни избори.

Груевски за оставката на Јанакиески ќе се произнесе по празникот

А1 - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски по празникот 8. Септември ќе се произнесе во врска со понудената оставка на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

„Од трагедијата не треба да се прави политички случај“

А1 - 07.09.2009

Од трагедијата не треба никој да прави политички случај, ниту Бугарија ниту нашите партии, реакција на политичките субјекти.

Поради несреќата кај охрид СДСМ бара оставки

Телма - 07.09.2009

ДСМ денеска побара министрите за транспорт и врски и за внатрешни работи, Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска да поднесат неотповикливи оставки или веднаш да ...

Груевски за оставката на Јанакиески по празникот

Алсат-М - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски по празникот 8. Септември ќе се произнесе во врска со понудената оставка на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески.

Груевски сé уште не ја прифатил оставката на Јанакиески

Н.Македонија - 07.09.2009

Премиерот Груевски во текот на наредните неколку дена ќе се изјасни дали ја прифаќа оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски Министерот ...

СДСМ: Последниот немил настан ја прелеа чашата!

Форум - 07.09.2009

По два дена од несреќата на Охридското езеро, СДСМ бара неотповиклива оставка од министрите Миле Јанакиевски и Гордана Јанкуловска „Имајќи предвид дека ...

СДСМ бара оставки од министрите Јанакиески и Јанкуловска

Алфа - 07.09.2009

СДСМ денеска побара министрите за транспорт и врски и за внатрешни работи, Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска да поднесат неотповикливи оставки или веднаш ...

Опозицијата бара одговорност за „Илинден“ од Јанакиевски и Јанкуловска

Алсат-М - 07.09.2009

Со едноминутно молчење пратениците им одадоа почит на загинатите туристи во Охрид. Но, и покрај многуте повици овој случај да не се политизира, опозицијата ...

Опозицијата бара премиерот веднаш да ги разреши Јанакиески и Јанкуловска

Алфа - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски до четврток ќе треба да се произнесе дали ќе ја прифати или не оставката од министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски по ...

Одлука за оставката на Јанакиески по 8-ми септември

Кирилица - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски по националниот празник 8-ми септември ќе се произнесе по поднесената оставка од министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ...

СДСМ бара оставка на министрите Јанакиески и Јанкуловска

Сител - 07.09.2009

СДСМ денеска побара министрите за транспорт и врски и за внатрешни работи, Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска да поднесат неотповикливи оставки или веднаш ...

СДСМ бара оставки од Јанакиески и Јанкуловска

Кирилица - 07.09.2009

Иако имаше повик од ВМРО - ДПМНЕ да не се употребува трагедијата во дневната политика, СДСМ со барање за отказ на надлежните министри СДСМ денеска побара ...

Дали оставката на Јанакиески ќе биде прифатена ќе се знае по 8-ми септември

Нетпрес - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски ќе одлучи за поднесената оставка на министерот за транспорт и врски по Денот на независноста.

Груевски за оставката на Јанакиески ќе се произнесе по празникот

Макфакс - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски по празникот 8. Септември ќе се произнесе во врска со понудената оставка на министерот за траннспорт и врски Миле Јанакиески.