TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја

ТВ21 - 29.10.2017

Каталонците ќе можат слободно да ја изразат својата волја на предвремени парламентарни избори на 21 декември распишани од централната влада, изјави денеска шпанскиот преммиер Маријано Рахој.

„Никој во Европа нема да ја признае независноста на Каталонија“

Канал5 - 29.10.2017

Претседателот на Европскиот парламент, Антони Тајани изјави дека никој во Европа нема да ја признае независноста на Каталонија. Тајани пред новинарите после конференцијата за иднината на Европа во Ватикан, изјави дека позицијата на Европа е многу ...

Тајани: Никој нема да ја признае независна Каталонија

Алсат-М - 29.10.2017

Никој нема да ја признае Каталонија како независна држава, изјави претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани. – Каталонскиот референдум за независност беше незаконски и треба да се обнови владеењето на законите, смета Тајани.

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона

Алсат-М - 29.10.2017

Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на независноста да излезат денеска напладне на улици.

На протестот во Барселона се бара затвор за каталонскиот лидер, Белгија му нуди азил

Сакам да кажам - 29.10.2017

Приврзаниците на единствена Шпанија излегоа во голем број на улиците на Барселона, само ден откако Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Каталонија, реагирајќи на едностраното прогласување независност во петокот.

Тајани: Никој во Европа нема да ја признае независноста на Каталонија

24 Вести - 29.10.2017

Никој нема да ја признае независноста на Каталонија изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани. Реферндумот за независност беше нелегален и таму треба да се обнови владеењето на правото, порача Тијани во изјава дадена по ...

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона

А1 On - 29.10.2017

Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на независноста да излезат денеска напладне на улици.

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона

Press24 - 29.10.2017

Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на независноста да излезат денеска напладне на улици.

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона

Сител - 29.10.2017

Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на независноста да излезат денеска напладне на улици.

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона

Курир - 29.10.2017

Според организаторите, цел на маршот е да се одбрани единството на Шпанија и да се отфрли „нападот без преседан во историјата на демократијата“. Нивниот слоган е – Ние сме сите Каталонија. Здрав разум за коегзистенција.

Реал по 27 години загуби од новајлија, Џирона го шокираше фаворитот (ВИДЕО)

МКД - 29.10.2017

Реал Мадрид за прв пат по 1990 забележа пораз во дуел со новајлија, Џирона со пресврт во вториот дел го шокираше шамионот на Шпанија „Кралевите“ без бодови се враќаат од гостувањето во Каталонија кај новајлијата во Примера, Џирона вечерва го ...

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја

+инфо - 29.10.2017

„Ние сме Каталонци. Каталонците ќе проговорат слободно на 21 декември“, нагласува Рахој. Каталонците ќе можат слободно да ја изразат својата волја на предвремени парламентарни избори на 21 декември распишани од централната влада, изјави денеска ...

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја

Сител - 29.10.2017

Каталонците ќе можат слободно да ја изразат својата волја на предвремени парламентарни избори на 21 декември распишани од централната влада, изјави денеска шпанскиот преммиер Маријано Рахој.

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја

А1 On - 29.10.2017

Каталонците ќе можат слободно да ја изразат својата волја на предвремени парламентарни избори на 21 декември распишани од централната влада, изјави денеска шпанскиот преммиер Маријано Рахој.

Фудбалската репрезентација на Каталонија – тим полн со добри играчи

Sport M - 29.10.2017

Можете ли да ја замислите фудбалската репрезентација на Каталонија, во квалификации за европскот или светско првенство? Доколку тоа се случи, по прогласувањето на независноста, Кталонија како новоформирана репрезентација би ги започнала ...

Тајани: Никој во Европа нема да ја признае незвисноста на Каталонија

+инфо - 29.10.2017

Тој оцени дека одлуката на шпанската Влада за распуштање на каталонските регионални власти и за распишување предвремени избори е „вистинска работа“. Незвисноста на Каталонија, што вчера ја прогласија регионалните власти во Барселона, нема да ја ...

Тајани: Никој нема да ја признае независна Каталонија

Press24 - 29.10.2017

Никој нема да ја признае Каталонија како независна држава, изјави претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани. - Каталонскиот референдум за независност беше незаконски и треба да се обнови владеењето на законите, смета Тајани.

Барселона: Протест против независноста на Каталонија

МКД - 29.10.2017

Во Барселона денес ќе се одржи протест против независноста на шпанската област Каталонија, чии власти во петокот едногласно прогласија независност додека централната власт на Мадрид во одговор ја укинаа досегашната автономност на регионот.

Тајани: Никој нема да ја признае независна Каталонија

Курир - 29.10.2017

– Каталонскиот референдум за независност беше незаконски и треба да се обнови владеењето на законите, смета Тајани. Тој нагласи дека е против посредништво од страна на Европската унија оквалификувајќи ја кризата како внатрешен проблем на ...

Тајани: Никој нема да ја признае независна Каталонија

Сител - 29.10.2017

Никој нема да ја признае Каталонија како независна држава, изјави претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани. - Каталонскиот референдум за независност беше незаконски и треба да се обнови владеењето на законите, смета Тајани.

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона

Алфа - 29.10.2017

Според организаторите, цел на маршот е да се одбрани единството на Шпанија и да се отфрли „нападот без преседан во историјата на демократијата“. Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во ...

Собир за обединета Шпанија, повеќе од милион луѓе на улиците на Барселона

Кајгана - 29.10.2017

На улиците во Барселона се излезени повеќе од милион луѓе кои протестираат против референдумот за независност на Каталонија. Организатор на собирот е здружението Societat Civil Catalana. Сообраќајот е стопиран, а луѓето веат шпански и каталонски ...

„Кралевите“на Реал во центарот на каталонското движење за независност

Нова ТВ - 29.10.2017

Политичката криза во Шпанија по прогласената независност на Каталонија и вонредните мерки против таа одлука како одговор на Мадрид, од еден обичен фудбалски натпревар направија голем случај.

Контра – протести во Барселона за шпанско единство

Радио МОФ - 29.10.2017

Стотици илјади демонстранти беа дел од митингот за шпанско единство во Барселона откако регионалниот парламент прогласи независност на Каланија, по што централната влада во Мадрид и ја одзеде автономијата.

Каталонија во транс: „Кралот“ на колена за пет минути (ВИДЕО)

Sport 1 - 29.10.2017

Кристијан Стуани израмни против Реал Мадрид за да ја турне Каталонија во транс, откако фудбалерите на Џирона издриблаа шестмина „кралски“ играчи за да стигнат до погодок за израмнување, а пет минути подоцна и да поведат преку Кристијан Португес, па ...

Од Каталонија со љубов за Мадрид: Реал губи во Џирона, навивачите провоцираат со знамиња (Видео)

Спортклуб - 29.10.2017

Освен што Реал Мадрид губи кај Џирона во Каталонија со 2:1, на трибините кај домаќинот, се веат и неколку каталонски знамиња, како дополнително подгревање на ионака наелектризираната ситуација. Реал на оваа средба поведе преку Иско во 12.

Поборниците за единствена Шпанија излегоа на улиците на Барселона

Нетпрес - 29.10.2017

Стотици илјади заговорници на единственото на Шпанија се собраа на улиците на каталонската престолнина Барселона во неделата поздравувајќи го воведувањето суспендирањето на автономијата и воведувањето директно управување со покраината од страна на ...

Организаторите: 1,3 милиони луѓе; Полицијата: 300.000

МКД - 29.10.2017

На протестниот марш на поддржувачите на единствена Шпанија во Барселона, според проценката на претставниците на шпанската влада во Каталонија се собрани милиони луѓе. АФП наведува дека, за разлика од оваа проценка, општинската полиција на Барселона ...

ВИДЕО: Џирона го шокираше Реал Мадрид, Зидан и „кралевите“ на -8 од Барса

Gol.mk - 29.10.2017

Реал Мадрид го запиша вториот сезонски пораз, откако одигра под сите очекувања и загуби на незгодното гостување во Каталонија, кај Џирона (2-1). Со овој пораз, „кралскиот“ клуб повторно ја врати негативата од осум бода зад лидерот Барселона.

Барселона слави: „Кралот“ падна во Каталонија (ВИДЕО)

Sport 1 - 29.10.2017

„Кралот“ првпат допатува во сепаратистичкиот регион Каталонија прогласи независност која Мадрид не ја признава, но и Каталонците не го признаваат „кралот“, па денеска најмалиот клуб од оваа шпанска провинција Џирона му го зема скалпот (2-1) на ...

Каталонија „пука“ од радост: Малата Џирона го сруши Реал Мадрид (Видео)

Спортклуб - 29.10.2017

Во рамките на 10. коло од првенството во Шпанија, Реал Мадрид денеска гостуваше во Каталонија, кај екипата на Џирона, каде сензационално загуби, иако пред мечот Реал беше фаворит за победа. Реал Мадрид прв поведе на овој натпревар преку Иско во 12.

„Кралска“ бламажа во Каталонија, Реал загуби од Џирона

Екипа - 29.10.2017

Одбраната на титулата во Примера дивизион станува невозможна мисија за Реал Мадрид откако „кралевите“ повторно претрпеа неочекуван пораз, овојпат на гостувањето во Каталонија против Џирона со 2-1.

Реал падна во Каталонија: Џирона со гол од офсајд направи чудесен пресврт и ги здрви „кралевите“ (Видео)

Дерби - 29.10.2017

Реал Мадрид го доживеа вториот сезонски пораз во шпанската Примера, и тоа на гостување кое најмалку ќе им се допадне на големите фанови на „кралскиот клуб“ со оглед на тоа што тимот на Зинедин Зидан потклекна во Каталонија.

Џирона го изненади Реал Мадрид

СуперСпорт - 29.10.2017

Фудбалерите на Реал Мадрид доживеаја шокантен пораз на гостувањето кај Џирона со 2:1 во рамките од 10. коло од Ла Лига. Џирона оваа година за прв пат во историјата влезе во најдобрата шпанска лига, а ова беше прво првенствено гостување на Реал ...

Сепаратистите слават и го сеират „кралот“: Реал Мадрид ќе прифати отцепување на Каталонија! (ФОТО)

Sport 1 - 29.10.2017

Џирона денеска е каталонска гордост, дури и поголема од Барселона, откако малиот тим од северниот дел на Каталонија успеа да го урне „кралскиот“ Реал Мадрид, актуелниот европски и шпански првак предводен од штотуку избраниот најдобар светски ...

Џирона го шокираше Реал, „Кралевите“ ваков пораз немаат доживеано 27 години (ВИДЕО)

24Фудбал - 29.10.2017

Џирона приреди сензација во Примера откако со пресврт во вториот дел му нанесоа пораз на фаворитот Реал Мадрид, домаќините со головите на Стуаин и Порту славеа со 2-1 „Кралевите“ без бодови се враќаат од гостувањето во Каталонија кој новајлијата во ...

Рампа за Реал во Каталонија – но повторно тој валкан Роналдо и неговите гнасни потези (Видео)

Спортклуб - 29.10.2017

Критиките на сметка на Реал Мадрид доаѓаат буквално од сите страни, а најгласни од најверните навивачи на клубот. Џирона сензационално го победи Реал Мадрид, кој е актуелен шампион во Примера и Лигата на шампионите, но денеска се сопнаа во ...

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја

Курир - 29.10.2017

На својот Твитер налог тој денеска објави фотографии од собирот за поддршка на единствена Шпанија во Барселона на кој според проценки на шпанските власти имало милион луѓе, а на локалните – околу 300 илјади.

Реал поразен во Каталонија (Видео)

Макфакс - 29.10.2017

Гордоста на шпанската централна власт Реал Мадрид, во рамките на десеттото коло во Ла Лига, го „положи оружјето“ во срцето на каталонската независност. Џирона е првиот град во Каталонија кој спушти шпанските знамиња, а истоимениот прволигаш во ...

Сеир на социјалните мрежи: Играчите на Џирона го натераа Рамос да се потсети на трикот со Меси (Видео)

Дерби - 29.10.2017

Џирона одигра исклучително храбро и без никаков респект против Реал Мадрид и навистина заслужи да го приреди најголемото изненадување во досегашниот тек на шпанската Примера, бидејќи победата од 2:1 значеше дека „кралевите“ за првпат губат од еден ...

Зидан ја даде својата стручна анализа по поразот од Џирона

Спортклуб - 29.10.2017

Се чини дека Реал Мадрид го губи чекорот со Барселона на табелата, откако денеска беа шокантно и неочекувано поразени на гостувањето во Каталонија, кај Џирона со 2:1. Натпреварот тргна убаво за „кралевите“, тие постигнаа гол за почетно водство, ...

Шпанско МВР: Каталонската полиција треба да го почитува Уставот и да ја извршува работата

А1 On - 29.10.2017

Шпанскиот министер за внатрешни работи Хуан Игнасио Соидо Алварес ја предупреди каталонската регионална полиција дека е должна да го почитува Уставот на Шпанија и локалните закони. Во отворено писмо до сите полициски единици во Каталонија – ...

Иско: Немој да заборавите едно нешто

Дерби - 29.10.2017

Иско Аларкон беше единствениот играч на Реал Мадрид кој беше расположен за игра на гостувањето кај Џирона, не само поради постигнатиот гол, туку и поради начинот на кој се обидуваше да направи нешто повеќе на теренот кога сите негови соиграчи ...

Иско: Со ваква игра не се станува шампион

Екипа - 29.10.2017

Иско го постигна водечкиот гол за Реал Мадрид на гостувањето во Џирона, но шпанскиот репрезентативец и неговите соиграчи беа шокирани на стартот од второто полувреме и загубија планирани три бода.

Иско: Ние сме Реал Мадрид, не не отпишувајте пред време бидејќи сме покажaлe дека можеме

Спортклуб - 29.10.2017

Актуелниот европски и шпански првак Реал Мадрид забележа нов кикс по поразот од Џирона со 2-1. Атмосферата кај „кралевите“ по мечот беше доста разочарувачка, но Иско во целиот овој „мрак“ најави дека тие можат да ја пронајдат светлината на крајот од ...

Роналдо пред нова суспензија: Во фрустрација удри фудбалер на Џирона (ВИДЕО)

Sport 1 - 29.10.2017

Кристијано Роналдо сезонава веќе заработи една суспензија од пет натпревари, откако го турна судијата на првиот натпревар од шпанскиот Суперкуп со Барселона. Сега Португалецот би можел да добие уште една казна откако удри еден фудбалер на Џирона.

Каталонскиот лидер Пучдемон ја поздрави победата на Џирона над Реал Мадрид

Дерби - 29.10.2017

Шпанските власти ги распуштија регионалните каталонски власти, па и премиерот Карлес Пучдемон, но тоа не го спречи да ја прокоментира големата победа на Џирона против актуелниот шпански и европски шампион Реал Мадрид.

ВИДЕО: Голот на Џирона за победа над Реал Мадрид постигнат е од офсајд!

Gol.mk - 29.10.2017

Иако фудбалерите на Реал Мадрид протестираа кон помошникот при голот на Порту, на крај истиот беше признат и им донесе три нови бода на екипата на Џирона. Повторените снимки по мечот ја потврдија реакцијата на „кралевите“, кои покажаа дека напаѓачот ...

Унионистите ќе протестираат во Барселона

Вечер Прес - 29.10.2017

Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на независноста да излезат денеска напладне на улици.

Протести во Барселона против независноста на Каталонија

Мета - 29.10.2017

Во Барселона ќе има нови протести кои ќе бидат против прогласувањето на независност на Каталонија од Шпанија.Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците за независноста да излезат попладне на улиците.Нивниот слоган е „Ние сме сите ...

Протести во Барселона против независноста на Каталонија

Sky - 29.10.2017

Во Барселона ќе има нови протести кои ќе бидат против прогласувањето независност на Каталонија од Шпанија. Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците за независностa да излезат попладне на улиците.

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја

Либертас - 29.10.2017

Каталонците ќе можат слободно да ја изразат својата волја на предвремени парламентарни избори на 21 декември распишани од централната влада, изјави денеска шпанскиот преммиер Маријано Рахој.

Оставка на „каталонскиот херој“: Бидете лојални на новиот шеф

Локално - 29.10.2017

Шефот на каталонската полиција Жозеп Луис Траперо официјално поднесе оставка на функцијата, откако мадридските власти наредија негова смена. Во писмо на две страници тој ги повика колегите да покажат лојалност кон новиот шеф на полицијата, кој го ...

Тајани: Распуштањето на каталонската влада е вистинска работа

Фактор - 29.10.2017

Според претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, никој во Европа нема да ја прифати еднострано прогласената независност на Каталонија која сака да се отцепи од Шпанија. - Никој нема да ја признае Каталонија како независна држава.

(ВИДЕО) Mоторџиите парадираа во Барселона за подршка на шпанската полиција

еМагазин - 29.10.2017

Околу 150 лица на мотори и со леки коли вчера парадираа низ улиците на Барселона, веејќи знамиња на Шпанија и Каталонија. Минувајќи низ барселонските улици тие свиреа на своите сирени, со цел како што најавија, да ја искажат својата солидарност со ...

Протести против независноста на Каталонија во Барселона

Локално - 29.10.2017

Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на независноста да излезат денеска попладне на улици.

Шпанско МВР: Каталонската полиција треба да го почитува Уставот и да ја извршува работата...

Н.Македонија - 29.10.2017

Шпанско МВР: Каталонската полиција треба да го почитува Уставот и да ја извршува работата Шпанскиот министер за внатрешни работи Хуан Игнасио Соидо Алварес ја предупреди каталонската регионална полиција дека е должна да го почитува Уставот на ...

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја...

Н.Македонија - 29.10.2017

Рахој: Каталонците на избори ќе изразат слободна волја Каталонците ќе можат слободно да ја изразат својата волја на предвремени парламентарни избори на 21 декември распишани од централната влада, изјави денеска шпанскиот преммиер Маријано Рахој.

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона...

Н.Македонија - 29.10.2017

Противници на независноста на Каталонија со протести во Барселона Барселона се подготвува за нови протести против отцепувањето на таа покраина од остатокот на Шпанија во момент кога Каталонската цивилна асоцијација ги повика противниците на ...

Каталонскиот лидер повика на ненасилен отпор

Сакам да кажам - 28.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт повика на ненасилен отпор, откако Мадрид примени драстични мерки и ја презеде контролата врз регионот, кој вчера прогласи отцепување од Шпанија. Тој ја критикуваше одлуката на Мадрид да ја смени целата власт во ...

Каталонската криза се заканува да стане и европска, можни ли се потреси и на Балканот

24 Вести - 28.10.2017

Историски ден за Шпанците. Со аплаузи и каталонски знамиња, каталонците ја дочекаа одлуката на локалниот парламент за отцепување од Шпанија и прогласување независност. Само еден час подоцна, шпанскиот Сенат ја одобри одлуката на централната влада за ...

Сестрата на Пеп Гвардиола меѓу првите отпуштени поради членот 155

ТВ21 - 28.10.2017

Франсеска Гвардиола, сестра на тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа на списокот на каталонските „амбасадори“, кои поради примената на членот 155 од шпанскиот Устав за воспоставување директна контрола врз Каталонија од ...

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

ТВ21 - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до која дошле некои западни медиуми.

„Дејли експрес“: Финска би можела да ја признае независноста на Каталонија

ТВ21 - 28.10.2017

Финска би можела да биде првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а таквиот потег на скандинавската држава би значел директно спротивставување на ЕУ, пишува лондонскиот весник „Дејли експерс“.

Протест против независноста на Каталонија во Мадрид

Фокус - 28.10.2017

Повеќе илјади луѓе се собраа денеска во Мадрид во знак на протест поради прогласување на независноста на Каталонија. Демонстрантите се собраа на плоштадот Колон, еден ден откако каталонските регионални власти прогласија независност на тој шпански ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

ТВ21 - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

И Канада поддржува единствена Шпанија

ТВ21 - 28.10.2017

Канада го отфрла едностраното објавување на независност на Каталонија и апелира за дијалог со Мадрид. – Според меѓународните законски принципи, признаени од Врховниот суд на Канада, таквите решенија треба да бидат донесени во рамките на Уставот.

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Алсат-М - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

ТВ21 - 28.10.2017

Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата.

Премиерот Рахој го распушта каталонскиот парламент

24 Вести - 28.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека неговата Влада почна со процесот на преземање директна контрола врз Каталонија, прогласувајќи го гласањето а за независност „неважечко", и најави формално распуштање на каталонскиот парламент.

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

24 Вести - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија. Генералниот секретар ги охрабрува сите страни да најдат решение во рамки на шпанскиот устав и врз ...

Каталонија – борба за независност од 2010

Сакам да кажам - 28.10.2017

Каталонија, најбогатиот регион во Шпанија со 7,5 милиони жители, вчера прогласи независност, речиси еден месец по референдумот, што за централната власт во Мадрид беше неуставен. Индустриска и туристичка сила, Каталонија обезбедува(ше) речиси една ...

Сите ѝ свртеа грб на Каталонија, на чии лидери им се заканува затвор

Сакам да кажам - 28.10.2017

Речиси еден месец по хаотичниот референдум, Каталонија, конечно, прогласи независност, но Мадрид на тоа одговори со жестоки противмерки, кои би можеле да ги одведат сепаратистичките лидери и во затвор.

Моја Европа: Корида, Каталонија и независност

Deutsche Welle - 28.10.2017

Долготрајниот спор околу статусот на Каталонија во последниве недели се заостри. Станислав Штразбургер е уверен дека за културата и идентитетот мора да се преговара на регионална основа. Национална независност е илузија.

Каталонија: Ова го чекавме цел живот

Deutsche Welle - 28.10.2017

Илјадници Каталонци втренчено гледаа во екраните додека заседаваше регионалниот парламент. Расположението на улиците на Барселона по прогласувањето независност - опуштено. Мариел Милер пренесува слика од Барселона.

Мадрид ја презеде власта во Каталонија

Сакам да кажам - 28.10.2017

Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Каталонија и ја презеде контролата врз нејзината влада. Мерките и официјално стапија на сила денеска наутро, ден откако каталонскиот парламент прогласи отцепување на регионот од Шпанија, на што шпанскиот ...

Шпанија - катастрофа со најава

Deutsche Welle - 28.10.2017

Каталонија прогласи независност, а владата во Мадрид го активира членот 155, односно т.н. „нуклеарна опција“. Време е на ЕУ да ѝ падне напамет нешто повеќе од топли зборови, оценува Габриел Гонзалес.

Пучдемон ги повика Каталонците на мирен отпор против мерките на Мадрид

Канал5 - 28.10.2017

Петочното славје заврши, Каталонија се разбуди со нова реалност. Утринава и формално стапија на сила мерките со кои Мадрид и ја одзеде политичката автономија и ја презеде контролата врз нејзината влада.

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Курир - 28.10.2017

Решението е потпишано лично од шпанскиот министер за внатрешни работи Хуан Игнасио Соидо Алварес. Смената на Траперо е објавена во службениот весник на шпанската Влада. Тој истакна дека ќе ја почитува одлуката, но засега од каталонските официјални ...

Шпанија ја презеде контролата над каталонската влада

Р.С.Европа - 28.10.2017

Шпанија презеде директна контрола над Каталонија и ја отпушти својата сепаратистичка влада. Мерките стапија на сила неколку часа откако регионалниот парламент на Каталонија прогласи независност на 27 октомври.

Почна периодот на неизвесност за Каталонија и за Шпанија

Нетпрес - 28.10.2017

Ден по прогласувањето на независноста на североисточната шпанска автономна покраина Каталонија, на што централната влада во Мадрид одговори со воведувањето на директната управа над покраината, долготрајната криза во Шпанија во саботата влегува во ...

Еден ден по прогласување независност, што ги очекува каталонските клубови?

Sport 1 - 28.10.2017

Каталонија вчера прогласи независност, а шпанскиот парламент веднаш одобри вонредни мерки кон својата покраина, што за многу претставува само вовед кон многу поголем хаос. Сепак, весникот „Марка“ смирува, велејќи дека во спортот работите ќе останат ...

Што ќе се случи со Барса и Реал по прогласувањето независност? Одговорот пристигна и нема да им се допадне на многумина

Спортски - 28.10.2017

Шпанскиот парламент во петокот одобри воведување на итни мерки во Каталонија, кратко време откако каталонскиот парламент изгласи независност на покраината на североисточниот дел на Шпанија, но тоа за сега не би требало да влијае на продолжувањето на ...

Про-шпанска парада на моторџии во Барселона

А1 On - 28.10.2017

Околу 150 лица на мотори и со мали коли денеска парадираа низ улиците на Барселона, веејќи знамиња на Шпанија и Каталонија. Минувајќи низ барселонските улици тие свиреа на своите сирени, со цел како што најавија, да ја искажат својата солидарност со ...

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

+инфо - 28.10.2017

Шпанските власти ја распуштија каталонската влада, презедоа контрола врз администрацијата и закажаа нови избори за 21 декември. Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот ...

Дачиќ: Каталонија тргна по патот на Косово

Макфакс - 28.10.2017

Ивица Дачиќ, српскиот министер за надворешни работи, истакна дека Србија смета дека едностраното прогласување независност на Каталонија нема никакво правно дејство и нагласи дека постои сличност со едностраниот акт на Косово за прогласување ...

Една ЕУ земја ќе ја признае независноста на Каталонија?

Нетпрес - 28.10.2017

Финска би можела да стане првата земја која офиијално ќе ја признае Каталонија како република, а тој потег би можел оваа скандинавска земја би можел директно да ја спротивстави со Европската Унија, пишува лондонски „Дејли експрес“.

Каталонија минува под контрола на шпанскиот вицепремиер

Стандард - 28.10.2017

Шпанската влада ја суспендираше автономијата на Каталонија и ја презеде контролата врз нејзината влада, пренесе BBC. Мерките се објавени во официјалното соопштение, во кое се посочува дека контролата над областа и службите во неа преминуваат под ...

Каталонија ќе има репрезентација од која ќе стравуваат Европа и светот

SportMedia - 28.10.2017

И службено, Каталонија прогласи независност од Шпанија, а тоа пак од друга , спортска страна е еден голем чекор кон распадот на една од најмоќните репрезентации на светот – секако фудбалската.

Шпанската влада го разреши шефот на каталонската полиција

Нова ТВ - 28.10.2017

Шпанската влада денеска во Службен весник објави дека е разрешен началникот на каталонската полиција, ден откако оваа североисточна покраина прогласи независност, а каталонската полиција ги повика своите полицајци да се однесуваат „неутрално“.

Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Слободен Печат - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Финска би можела да ја признае Каталонија и да направи хаос во ЕУ

МКД - 28.10.2017

Финска би можела да стане прва земја која официјално ќе ја призна Каталонија како република, а овој потег би можел оваа скандинавска земја директно да ја спротивстави со Европската унија, пишува лондонскиот Дејли експрес.

„Дејли експрес“: Финска би можела да ја признае независноста на Каталонија

Сител - 28.10.2017

Финска би можела да биде првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а таквиот потег на скандинавската држава би значел директно спротивставување на ЕУ, пишува лондонскиот весник „Дејли експерс“.

Протести против независноста на Каталонија во Мадрид

Р.С.Европа - 28.10.2017

Повеќе илјади луѓе се собраа денеска во Мадрид во знак на протест поради прогласување на независноста на Каталонија. Демонстрантите се собраа на плоштадот Колон, еден ден откако каталонските регионални власти прогласија независност на тој шпански ...

Паника во Европа: Финска сака да ја признае Каталонија

А1 On - 28.10.2017

Финска би можела да стане првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а со тој потег оваа скандинавска земја директно би се спротивставила на Европската унија, пишува лондонски „Дејли експрес“.

Мадрид назначи нов министер за внатрешни работи на Каталонија

Стандард - 28.10.2017

Шефот на техничкиот секретаријат на шпанското Министерство за надворешни работи, Хуан Антонио Пучсервер го презема управувањето на Оделот за внатрешни работи на Каталонија, објави ТАСС, цитирајќи соопштение во Твитер.

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

А1 On - 28.10.2017

Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата.

И Канада поддржува единствена Шпанија

А1 On - 28.10.2017

Канада го отфрла едностраното објавување на независност на Каталонија и апелира за дијалог со Мадрид. – Според меѓународните законски принципи, признаени од Врховниот суд на Канада, таквите решенија треба да бидат донесени во рамките на Уставот.

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

Сител - 28.10.2017

Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата.

Иско со брутална финта го збуни својот мал син (Видео)

Дерби - 28.10.2017

Реал Мадрид утре го игра својот натпревар од 10-то коло во шпанската Примера, а пред гостувањето во Каталонија кај екипата на Џирона, еден од лидерите во играта на „кралевите“ одлучи да има еден необичен тренинг во својот дом.

Сестрата на Гвардиола остана без функција поради одлуката на шпанската влада

Дерби - 28.10.2017

Пеп Гвардиола одамна го поддржа референдумот за независност на Каталонија, а според тоа јасно наведе дека шпанските власти треба да го почитуваат мислењето на своите жители. Откако шпанската влада ја суспендираше регионалната каталонска власт и сите ...

Парада на моторџии во Барселона

+инфо - 28.10.2017

Моторџиите својата солидарност ја изразија кон припадниците на шпанската национална полиција Околу 150 лица на мотори и со леки коли денеска парадираа низ улиците на Барселона, веејќи знамиња на Шпанија и Каталонија.

„Ел Паис“: 29% од каталонците се за независност на областа

Стандард - 28.10.2017

Само 29 отсто од жителите на Каталонија се за независност на регионот, пишува денеска шпанскиот весник „Ел Паис“, повикувајќи се на истражување на шпанската компанија Метроскопија. Студијата опфати 500 луѓе.

Реал пристигна во каталонската Џирона, сите изненадени од дочекот! (ФОТО)

Sport 1 - 28.10.2017

Фудбалерите на Реал Мадрид вечерва пристигнаа во каталонскиот град Џирона, каде што утре ќе го играат дуелот против истоимениот тим во рамките од Примера лигата Дуелот привлече големо влијание, поради најновиот развој на настаните во Каталонија, ...

Репрезентација на Каталонија, тим преполн со талент и квалитет

Макфакс - 28.10.2017

Можете ли да ја замислите фудбалската репрезентација на Каталонија, во квалификации за европскот или светско првенство? Доколку тоа се случи, по прогласувањето на независноста, Кталонија како новоформирана репрезентација би ги започнала ...

Тајани: Никој во Европа нема да ја признае незвисноста на Каталонија

А1 On - 28.10.2017

Незвисноста на Каталонија, што вчера ја прогласија регионалните власти во Барселона, нема да ја признае никој во Европа, изјави вечерва претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

Press24 - 28.10.2017

Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата.

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

А1 On - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

А1 On - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

+инфо - 28.10.2017

- Шпанија е посветен сојузник кој значајно придонесува за нашата безбедност, напиша Столтенберг на Твитер. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на ...

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

+инфо - 28.10.2017

Решението е потпишано лично од шпанскиот министер за внатрешни работи Хуан Игнасио Соидо Алварес. Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето ...

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Сител - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Press24 - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

Сител - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до која дошле некои западни медиуми.

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

А1 On - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до која дошле некои западни медиуми.

Што ќе се случи со Барса и Реал по прогласувањето независност на Каталонија? Одговорот нема да им се допадне на ...

Курир - 28.10.2017

-Тоа е долг процес во кој мораат да учествуваат и меѓународните фудбалски организации УЕФА и ФИФА, а во овој момент не постои причина дека такво нешто би можело да се случи и поради желбите на лидерите на Барселона.

Каталонците слават, ама никој не им ја признава независноста

Кајгана - 28.10.2017

Одлуката на каталонскиот парламент за прогласување независност од Шпанија еуфорично е дочекана на улиците во Барселона откако денеска 135 пратеници изгласаа независност на оваа шпанска провинција со 70 гласаа „за“ и 10 „против“.

Каталонската репрезентација ќе има ѕвезди, но што ќе остане од Шпанија? (ФОТО)

Sport M - 28.10.2017

Каталонија денеска прогласи независност и тоа веднаш крена многу прашалници за иднината на спортот во покраината и во цела Шпанија. Едно од сценаријата е каталонската фудбалска репрезентација да си функционира независно од моќната шпанска фурија.

Шпанската влада го разреши началникот на каталонската полиција

Алфа - 28.10.2017

Шпанската Влада утрово го разрешила од должност началникот на каталонската регионална полиција Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Финска би можела да ја признае независноста на Каталонија

Курир - 28.10.2017

Пратеникот од Лапонија, Мико Карна, најави дека на финскиот Парламент ќе му поднесе предлог за признавање на новосоздадената држава. Карна, кој е од редовите на владејачката Партија на центарот на финскиот премиер Јуха Сипила, и честиташе на ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Сител - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Слободен Печат - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Паника во Европа: Финска сака да ја признае Каталонија

Скопје24 - 28.10.2017

Финска би можела да стане првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а со тој потег оваа скандинавска земја директно би се спротивставила на Европската унија, пишува лондонски „Дејли експрес“.

„Дејли експрес“ најавува дека Финска би можела да ја признае независноста на Каталонија

Макфакс - 28.10.2017

Лондонски „Дејли експрес“ пишува дека Финска би можела да стане првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а со тој потег оваа скандинавска земја директно би се спротивставила на Европската унија.

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

Курир - 28.10.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата. Во соопштението на аргентинското Министерство за надворешни работи се изразува надеж дека со помош на уставни средства ќе биде решен ...

Хрватска на страната на Мадрид

Нова ТВ - 28.10.2017

Хрватското министерство за надворешни и европски работи смета дека „случувањата во Каталонија се внатрешно прашање на Шпанија“, пренесе агенцијата Мета . Оттука, Хрватска се залага за демократско и мирно решавање на проблемот, во согласност со ...

Шпанска треска

Окно - 28.10.2017

Каталонија прогласи независност, а владата во Мадрид го активира Членот 155 од уставот, таканаречената „нуклеарна опција“. Време е ЕУ да понуди повеќе од топли зборови. Два воза во Шпанија итаат еден кон друг и никој како да не може да ги запре.

Сестрата на Пеп Гвардиола меѓу првите отпуштени поради членот 155

А1 On - 28.10.2017

Франсеска Гвардиола, сестра на тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа на списокот на каталонските „амбасадори“, кои поради примената на членот 155 од шпанскиот Устав за воспоставување директна контрола врз Каталонија од ...

„Дејли експрес“: Финска би можела да ја признае независноста на Каталонија

Алфа - 28.10.2017

Финска би можела да биде првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а таквиот потег на скандинавската држава би значел директно спротивставување на ЕУ. Финска би можела да биде првата земја која официјално ќе ја признае ...

Сестрата на Пеп Гвардиола меѓу првите отпуштени поради членот 155

Алфа - 28.10.2017

Франсеска Гвардиола, сестра на тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа на списокот на каталонските „амбасадори“, кои поради примената на членот 155 од шпанскиот Устав.

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Курир - 28.10.2017

Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите страни да најдат решение во рамки на шпанскиот Устав и врз основа на вообичаени политички и легални начини“. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, исто така, оцени дека „прашањето за ...

Мадридските и каталонските медиуми ја започнаа војната: Барселона ќе биде главната жртва

Спортклуб - 28.10.2017

По референдумот кој беше одржан кон почетокот на овој месец, Каталонија вчера и официјално прогласи независност од Шпанија. Јасно е дека борбата помеѓу Каталонија и Шпанија допрва почнува бидејќи веднаш по прогласувањето на независноста, од Мадрид ...

Мадрид ја отпушти од дипломатската служба и сестрата на Гвардиола

Нова ТВ - 28.10.2017

Франческа Гвардиола, сестра на тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа на списокот на каталонските „амбасадори“, кои поради примената на членот 155 од шпанскиот Устав за воспоставување директна контрола врз Каталонија од ...

Точката од која нема враќање никогаш поблиска: Каталонците ги симнуваат шпанските знамиња, Мадрид спрема илјадници ...

Скопје24 - 28.10.2017

Шпанскиот премиер Рахој во наредните денови мора да постапува внимателно, блиску е точката од која нема враќање и никој не сака крв на улиците низ Каталонија, пишува Гардијан. Како што се наведува, Рахој има правна можност да преземе остри мерки по ...

Џирона-Реал: Празник на фудбалот и ништо повеќе

Макфакс - 28.10.2017

Претседателот на Џорона, Делфи Гели, најавил дека натпреварот против Реал Мадрид ќе се одигра според планираното иако постои загриженост околу безбедноста. Овој шпански регион прогласи независност, а ден по прогласувањето Реал ќе гостува во ...

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

+инфо - 28.10.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата. Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија.

Сестрата на Пеп Гвардиола меѓу првите отпуштени поради членот 155

Сител - 28.10.2017

Франсеска Гвардиола, сестра на тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа на списокот на каталонските „амбасадори“, кои поради примената на членот 155 од шпанскиот Устав за воспоставување директна контрола врз Каталонија од ...

Стапија на сила вонредните мерки во Шпанија, Пучдемон развластен

Нова ТВ - 28.10.2017

Владата на Шпанија утрово ја укина автономијата и го презеде управувањето над каталонската влада, јави БИ-БИ-СИ. Во шпанскиот службен весник е објавено дека управувањето со Каталонија е доверено на потпретседателката на Владата на Шпанија, Сораја ...

Европа и го сврте грбот на Каталонија

Стандард - 28.10.2017

Претседателот на Европарламентот Антонио Тајани напиша во својот Twitter профил дека никој во ЕУ не ја признава независноста на Каталонија од Шпанија. „Декларацијата за независност, гласањето на која се одржа денеска во парламентот на Каталонија, е ...

Шпанија ја отстрани од должност каталонската влада по прогласувањето на независност

Стандард - 28.10.2017

Мадрид ја отстрани од должност каталонската влада неколку часа по објавувањето на независност на регионот, при кулминација на најтешката политичка криза во Шпанија во текот на последните четири децении, објави Ројтерс.

ОН и НАТО: Прашањето на Каталонија да се реши во рамки на Уставот на Шпанија

МКД - 28.10.2017

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш изјави дека какви било разговори за распределбата на власта остануваат внатрешно прашање на Шпанија, пренесе неговиот портпарол Фархан Хак.

Што ќе се случи со Барса и Реал по прогласувањето независност на Каталонија? Одговорот нема да им се допадне на ...

Поглед - 28.10.2017

Шпанскиот парламент во петокот одобри воведување на итни мерки во Каталонија, кратко време откако каталонскиот парламент изгласа независност на покраината на североисточниот дел на Шпанија, но тоа за сега не би требало да влијае на продолжувањето на ...

Ако Финска ја признае Каталонија ќе „збесне“ ЕУ

Фактор - 28.10.2017

На цврстиот став на ЕУ дека ја гледа Шпанија како обединета и унитарна држава може да се спротистави Финска која постои можност да биде првата земја воопшто која би ја признала независноста на Каталонија со што ќе се отвори Пандорината кутија во ...

ЕУ во паника: Финска размислува да ја признае независноста на Каталонија

Република - 28.10.2017

Лондонски „Дејли експрес“ пишува дека Финска би можела да стане првата земја која официјално ќе ја признае Каталонија како република, а со тој потег оваа скандинавска земја директно би се спротивставила на Европската унија.

Каталонија веќе еднаш прогласила независност, траела неколку часа

еМагазин - 28.10.2017

На 6 октомври 1934 година премиерот на автономната област Каталонија, Луис Компанис, објави Каталонска држава во рамки на непостоечката федерална република Шпанија. Десет часа подоцна, и по смртта на десетици луѓе, тој се предал.

Хрватска: Шпанија треба да го реши проблемот со Каталонија во рамките на Уставот

Мета - 28.10.2017

Хрватското министерство за надворешни и европски работи смета дека случувањата во Каталонија се внатрешно прашање на Шпанија. Оттука, Хрватска се залага за демократско и мирно решавање на проблемот, во согласност со европските вредности.

Што ќе се случи со Барса и Реал по прогласувањето независност на Каталонија?

Вечер Прес - 28.10.2017

Шпанскиот парламент во петокот одобри воведување на итни мерки во Каталонија, кратко време откако каталонскиот парламент изгласа независност на покраината на североисточниот дел на Шпанија, но тоа за сега не би требало да влијае на продолжувањето на ...

Барселона главна жртва на медиумската војна по независноста на Каталонија

Локално - 28.10.2017

По референдумот кој беше одржан кон почетокот на овој месец, Каталонија вчера и официјално прогласи независност од Шпанија. Јасно е дека борбата помеѓу Каталонија и Шпанија допрва почнува бидејќи веднаш по прогласувањето на независноста, од Мадрид ...

И Канада поддржува единствена Шпанија

Локално - 28.10.2017

Канада го отфрла едностраното објавување на независност на Каталонија и апелира за дијалог со Мадрид. – Според меѓународните законски принципи, признаени од Врховниот суд на Канада, таквите решенија треба да бидат донесени во рамките на Уставот.

Европа и го сврте грбот на Каталонија

Локално - 28.10.2017

Светот ја повика Каталонија да се почитува шпанскиот устав и да се откаже од својата желба за независност. Како што пишуваше претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, на Твитер, никој во ЕУ не ја призна независноста на Каталонија од ...

(ВИДЕО) Каталонската криза се заканува да стане и европска, можни ли се потреси и на Балканот

Локално - 28.10.2017

Каталонија вчера прогласи независност, но Kаталонците денеска се разбудија под директна шпанска власт. Oткако Mадрид ја укина автономијата ги разреши и сите каталонски власти. Eвропската Унија порача дека не ја признава независноста на регионот, но ...

Рахој ги распуштил каталонските власти и закажа предвремени избори

Локално - 28.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој најави разрешувањето на каталонската влада, распуштање на каталонскиот парламент и закажа предвремени регионални избори, пренесоа светските новински агенции.

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Република - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

ЕУ земја ќе ја признае независноста на Каталонија?!

Вечер Прес - 28.10.2017

Финска би можела да стане првата земја која офиијално ќе ја признае Каталонија како република, а тој потег би можел оваа скандинавска земја би можел директно да ја спротивстави со Европската Унија, пишува лондонски „Дејли експрес".

Хрватска: Шпанија проблемот со Каталонија треба да го реши во рамките на Уставот

Локално - 28.10.2017

Хрватското министерство за надворешни и европски работи смета дека „случувањата во Каталонија се внатрешно прашање на Шпанија“. Оттука, Хрватска се залага за демократско и мирно решавање на проблемот, во согласност со европските вредности.

Мадрид ќе си бира нова покраинска влада во Каталонија

Фактор - 28.10.2017

Централните власти на Шпанија лоцирани во главниот град Мадрид донесоа одлука да и ја одземат автономијата на каталонската влада и на 21 декември закажаа нови предвремени избори за покраинска влада.

Сестрата на Пеп Гвардиола меѓу првите отпуштени поради членот 155

Локално - 28.10.2017

– Франсеска Гвардиола, сестра на тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа на списокот на каталонските „амбасадори“, кои поради примената на членот 155 од шпанскиот Устав за воспоставување директна контрола врз Каталонија ...

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

Република - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до која дошле некои западни медиуми.

Три жртви на судирите за независноста во Каталонија

Локално - 28.10.2017

Илјадници Каталонци синоќа се собраа на плоштадот Сан Квеј вчера за да го прослават објавувањето на независноста на Каталонија. Во исто време, сепак, протестираа и поборниците на обединета Шпанија во Каталонија .

Каталонците без никаква поддршка: Макрон, Јункер и Меј на страната на Мадрид!

Точка - 28.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа порача дека целосно го поддржува шпанскиот премиер Маријано Рахој во врска со кризата околу Каталонија. „Мојот став е секогаш ист. Имам еден соговорник во Шпанија, а тоа е премиерот Рахој“, изјави Макрон ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Локално - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Џирона-Реал: Празник на фудбалот и ништо повеќе

Точка - 28.10.2017

Претседателот на Џирона, Делфи Гели, најавил дека натпреварот против Реал Мадрид ќе се одигра според планираното иако постои загриженост околу безбедноста. Овој шпански регион прогласи независност, а ден по прогласувањето Реал ќе гостува во ...

Фудбалската репрезентација на Каталонија – тим полн со добри играчи

Република - 28.10.2017

Можете ли да ја замислите фудбалската репрезентација на Каталонија, во квалификации за европскот или светско првенство? Доколку тоа се случи, по прогласувањето на независноста, Кталонија како новоформирана репрезентација би ги започнала ...

Антонио Тајани: Никој во Европа нема да ја признае незвисноста на Каталонија

Република - 28.10.2017

Незвисноста на Каталонија, што вчера ја прогласија регионалните власти во Барселона, нема да ја признае никој во Европа, изјави вечерва претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Дачиќ: Каталонија тргна по патот на Косово

Точка - 28.10.2017

Ивица Дачиќ, српскиот министер за надворешни работи, истакна дека Србија смета дека едностраното прогласување независност на Каталонија нема никакво правно дејство и нагласи дека постои сличност со едностраниот акт на Косово за прогласување ...

И Канада и Русија не ја признаваат независноста на Каталонија

еМагазин - 28.10.2017

Ставот на Русија за ситуацијата во Каталонија останува непроменет, истакна портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Парламентот во Барселона прогласи независност, а шпанската Влада ги разреши каталонскиот ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Поглед - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

Вечер Прес - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално" и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до која дошле некои западни медиуми.

Напнатоста во Шпанија расте: Сменет началникот на каталонската полиција

еМагазин - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Вечер Прес - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д'Ескуадра", Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија

Вечер Прес - 28.10.2017

Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието напиша на Твитер дека очекува мирно и политичко решение на кризата.

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција

Пулс24 - 28.10.2017

Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради желбата за отцепување од Шпанија.

Дачиќ: Каталонија тргна по патот на Косово

Вечер Прес - 28.10.2017

Ивица Дачиќ, српскиот министер за надворешни работи, истакна дека Србија смета дека едностраното прогласување независност на Каталонија нема никакво правно дејство и нагласи дека постои сличност со едностраниот акт на Косово за прогласување ...

ОН и НАТО: Прашањето на Каталонија да се реши во рамки на Уставот на Шпанија

Вечер Прес - 28.10.2017

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш изјави дека какви било разговори за распределбата на власта остануваат внатрешно прашање на Шпанија, пренесе неговиот портпарол Фархан Хак.

Краткотрајно објавување независност на Каталонија во 1934 година

МК News - 28.10.2017

На 6 октомври 1934 година премиерот на автономната област Каталонија, Луис Компанис, објави Каталонска држава во рамки на непостоечката федерална република Шпанија. Десет часа подоцна, и по смртта на десетици луѓе, тој се предал.

Каталонија. Во 1934 независноста ја платија со стрелање

Вечер Прес - 28.10.2017

Ова не е прв пат Каталонија да објави незвисност. Во минатото минуваа многу лошо во таква ситуација, особено под режимот на фашистот Франко. На 6 октомври 1934 година премиерот на автономната област Каталонија, Луис Компанис, објави Каталонска ...

Шпанија и официјално презеде контрола над Каталонија, Рахој претседател

Локално - 28.10.2017

Шпанија во сабота презеде директна контрола над Каталонија, распуштајќи ја сепаратистичката влада на овој регион, еден ден откако каталонските парламентарци усвоија декларација за независност.

Една ЕУ земја ќе ја признае независноста на Каталонија?

Пулс24 - 28.10.2017

Финска би можела да стане првата земја која офиијално ќе ја признае Каталонија како република, а тој потег би можел оваа скандинавска земја би можел директно да ја спротивстави со Европската Унија, пишува лондонски „Дејли експрес“.

Шок во ЕУ! Една земја одлучила да ја признае Каталонија? Ако го направи тоа, отворено ќе се спротивстави на Унијата

Точка - 28.10.2017

Пратеникот од Лапонија, Мико Карна, најавил, имено, дека финскиот парламент ќе поднесе предлог да ја признае ново-настанатата држава. Карна, кој е од редовите на владејачката Партија на центарот, која ја предводи премиерот Јоха Сипила, и честитал на ...

Стапија на сила вонредните мерки во Шпанија, Пучдемон развластен

Тера - 28.10.2017

Владата на Шпанија утрово ја укина автономијата и го презеде управувањето над каталонската влада, јави БИ-БИ-СИ. Во шпанскиот службен весник е објавено дека управувањето со Каталонија е доверено на потпретседателката на Владата на Шпанија, Сораја ...

Финска ќе ја признае Каталонија?

Локално - 28.10.2017

Финска би можела да стане прва земја што официјално ќе ја признае Каталонија како република, пренесува лондонски „Daily Express“ Со тој потег на оваа скандинавска земја директно би се спротивставила на Европската унија.

Како ќе изгледа составот на репрезентацијата на Каталонија?

Поглед - 28.10.2017

Како ќе изгледа составот на репрезентацијата на Каталонија? Каталонија вчера прогласи независност од Шпанија по референдумот кој беше одржан на почетокот овој месец. Како што сега стојат работите Каталонија ќе стане нова држава во светот откако ...

Шпанија го активира членот 155, ја поддржаа САД, ЕУ, Германија, Британија, Франција

Тера - 28.10.2017

Каталонија денес прогласи независност со гласање во регионалниот парламент: 70 пратеници гласаа за независност, 10 беа против и 2 воздржани. Кратко потоа, почнаа првите реакции на прогласувањето независност.

Шпанските власти од денеска ја преземаат контролата над Каталонија – еве што се случува

Sky - 28.10.2017

Преземањето на контролата на шпанските власти над Каталонија денеска стапи на сила. „Претседателот на шпанската Влада ја презеде улогата и овластувањата од претседателот на Каталонија“, се наведува во официјалното соопштение на шпанските власти.

Мадрид му даде отказ на регионалниот шеф на полицијата на Каталонија

Локално - 28.10.2017

Мадрид во сабота го отпушти шефот на Каталонската регионална полиција, еден ден по прогласувањето независност на регионот, а откако Шпанија ја презеде власта. Отпуштањето на Жосеп Луис Траперо, највисокорангираниот полицаец цо Каталонија, е објавено ...

Што следи во кризата меѓу Мадрид и Барселона

еМагазин - 28.10.2017

Шпанија доживува политички потрес – каталонскиот парламент гласаше за објавување независност, а централната влада се подготвува за удар врз обидот за отцепување. Германската агенција ДПА наведува поенти - што може да се случи понатаму во кризата во ...

Мадрид ја „неутрализира“ полицијата во Каталонија

Фактор - 28.10.2017

Централната влада на Шпанија користејќи ја уставната можност целосно ја укина покраинската влада на Каталонија откако нивниот парламент еднострано прогласи независност. Следен важен чекор на властите во Мадрид беше и суспензија на началникот на ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Либертас - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Корзика и Шкотска ја поздравија независноста на Каталонија

еМагазин - 28.10.2017

Жан-Ги Таламони, претседател на регионалниот Парламент на француската независна административно-територијална единица Корзика, ги поздрави владата и парламентот на Каталонија за прогласувањењто на независност.

Шпанските власти од денеска ја преземаат контролата над Каталонија

Мета - 28.10.2017

Преземањето на контролата на шпанските власти над Каталонија денеска стапи на сила. „Претседателот на шпанската Влада ја презеде улогата и овластувањата од претседателот на Каталонија“, се наведува во официјалното соопштение на шпанските власти.

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност...

Н.Македонија - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до ...

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција...

Н.Македонија - 28.10.2017

Официјален Мадрид го смени началникот на каталонската полиција Владата во Мадрид утрово го разреши од должност началникот на каталонската полиција „Мосос д’Ескуадра“, Жозеп Луис Траперо, еден ден по воведувањето директна контрола врз регионот поради ...

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија...

Н.Македонија - 28.10.2017

Мексико и Аргентина не ја признаваат независноста на Каталонија Мексико и Аргентина се за почитување на територијалниот интегритет на Шпанија, додавајќи дека не ја признаваат независноста на Каталонија.

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав...

Н.Македонија - 28.10.2017

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол ...

ОН и НАТО: Каталонското прашање да се реши во рамки на шпанскиот Устав

Идивиди - 28.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш смета дека какви било разговори за распределба на надлежностите остануваат внатрешно прашање на Шпанија, изјави неговиот портпарол Фархан Хак. Тој нагласи дека „генералниот секретар ги охрабрува сите ...

Каталонската полиција ги повика своите припадници на неутралност

Идивиди - 28.10.2017

Каталонската полиција ги повика денеска своите припадници да се однесуваат „неутрално“ и да не заземаат страна во спорот меѓу Мадрид и Барселона, се наведува во интерната порака до која дошле некои западни медиуми.

САД, Германија и Франција не ја признаваат Каталонија

Сакам да кажам - 27.10.2017

САД, Германија и Франција соопштија дека не ја признаваат независната Каталонија и дека нивниот единствен партнер останува шпанската влада. Според портпаролот на германската влада, Штефен Зајберт, потегот на Каталонија претставува кршење на ...

Мадрид во контранапад: Се распушта Каталонскиот парламент, предвремени избори

Канал5 - 27.10.2017

Шпанската влада веќе почна да ги спроведува мерките против прогласената независност на Каталонија . Владата на вечерашната вонредна седница го распушти Каталонскиот парламент , ја смени владата и шефот на полицијата .

Шпанскиот премиер Рахој го распушти каталонскиот парламент и свика избори

Сакам да кажам - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој објави дека го распушта каталонскиот парламент и дека ќе свика локални парламентарни избори, откако регионот денеска прогласи независност. Тој, истовремено, ги отпушти каталонскиот претседател Карлес Пуигдемонт и ...

Рахој: Каталонскиот парламент ќе биде распуштен, нови избори во декември

Фокус - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска објави дека каталонскиот парламент ќе биде распуштен и нови регионални избори ќе се одржат на 21 декември. -Целата каталонска влада исто така ќе мора да биде распуштена – додаде Рахој, најавувајќи мерки ...

Шпанскиот Сенат решава за суспензија на автономијата на Каталонија

Телма - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, со што практично ќе биде суспендирана автономијата на Каталонија.

Комисија во шпанскиот Сенат го одобри владиниот план за преземање контрола врз Каталонија

Алсат-М - 27.10.2017

Комисија во шпанскиот Сенат го одобри предлогот на Владата да преземе директно управување во Каталонија, со цел да прекине нејзината кампања за независност. Предлогот, подготвен од Владата на шпанскиот премиер Маријано Рахој, вклучува отстранување ...

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

ТВ21 - 27.10.2017

Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на Каталонија дека ќе бидат кривично гонети, доколку продолжат ...

Комисија во шпанскиот сенат го одобри владиниот план за преземање контрола врз Каталонија

24 Вести - 27.10.2017

Комисија во шпанскиот сенат го одобри предлогот на владата да преземе директно управување во Каталонија, со цел да прекине нејзината кампања за независност. Предлогот, подготвен од владата на шпанскиот премиер Маријано Рахој, вклучува отстранување ...

Рахој : Прв чекор е смената на Пуџдемон

Телма - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако регионот на 1 октомври одржа референдум за независност. - Доколку се усвојат мерките, прв чекор на шпанската Влада ќе биде смена на Карлес Пуџдемон, ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

ТВ21 - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент гласаше за прогласување независност од Шпанија, откако шпанската влада побара директно владеење, односно укинување на автономијата. Овој потег беше поддржан со 70 спрема 10 гласачки ливчиња за, откако бојкотираа ...

Шпанскиот Сенат во 16.30 часот ќе гласа за активирање на член 155

ТВ21 - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат, по денешната расправа за активирање на членот 155 од Уставот на земјата, што предвидува одземање на сите овластувања на каталонските власти, се очекува да спроведат гласање во 16.30 часот по локално време.

Шпанскиот Сенат изгласа активирање на член 155

Алсат-М - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат и одобри на Владата на шпанскиот премиер Мариано Рахој да воспостави директна контрола врз Каталонија. Таа одлука е донесена само неколку минути откако каталонските власти прогласија независност на областа од Шпанија.

Шпанскиот Сенат одобри директна контрола на Мадрид врз Каталонија

ТВ21 - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат и одобри на Владата на шпанскиот премиер Мариано Рахој да воспостави директна контрола врз Каталонија. Таа одлука е донесена само неколку минути откако каталонските власти прогласија независност на областа од Шпанија.

Шпанија ги почна мерките против Каталонија

24 Вести - 27.10.2017

Владата во Шпанија почнува со примена на мерките против Каталонија - го распушти парламентот и владата и го разреши од функција шефот на полицијата, изјави вечерва шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Шкотска: Го почитуваме ставот на Каталонија

Алсат-М - 27.10.2017

Шкотската влада соопшти дека „го почитува и разбира” ставот на владата на Каталонија. Владата, предводена од страна на Шкотската национална партија, која се залага за независност на Шкотска, изјави дека „наметнувањето на директна контрола на Мадрид ...

Шпанскиот премиер ја распушти каталонската влада

Алсат-М - 27.10.2017

Каталонскиот парламент ќе биде распуштен и нови регионални избори ќе се одржат на 21 декември, објави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој. – Целата каталонска влада исто така ќе мора да биде распуштена, додаде Рахој, најавувајќи мерки против ...

Москва го почитува суверенитетот и територијалната целост на Шпанија

Алсат-М - 27.10.2017

Ставот на Русија за ситуацијата во Каталонија останува непроменет, истакна портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Парламентот во Барселона прогласи независност, а шпанската Влада ги разреши каталонскиот ...

Јункер: Каталонија и Југославија не се исто

Канал5 - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и дека оваа ситуација не може да се спореди со онаа на поранешна Југославија. Во Каталонија нема проблем со кршење на човековите права, ...

Ден за одлука во Шпанија

24 Вести - 27.10.2017

Ден за одлука во Шпанија. Премиерот Мариано Рахој побара од членовите на сенатот да го одобрат активирањето на членот 155 од Уставот. Во своето обраќање во парламентот, Рахој порача дека специјалните овластувања кои ги планира Мадрид не значат ...

Немаме избор освен да ја разрешиме каталонската власт, кажа премиерот Рахој

Сакам да кажам - 27.10.2017

Шпанската влада нема друг избор освен да ја разреши сепаратистичката власт во Каталонија, изјави премиерот Маријано Рахој. Тој се обрати во Сенатот пред гласањето за активирање на членот 155 од уставот, што му овозможува на Мадрид директно да се ...

Шпанскиот сенат гласа за преземање на власта врз Каталонија

Канал5 - 27.10.2017

Шпанскиот сенат попладнево ја почна седницата на која се очекува да ги изгласа мерките со кои Мадрид ќе ја презема власта од својот североисточен регион. Доколку се усвојат мерките, прв чекор на шпанската влада ќе биде смена на Карлес Пуџдемон, ...

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија

Алсат-М - 27.10.2017

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија. Опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на ...

Каталонија прогласи независност

Сакам да кажам - 27.10.2017

Парламентот во Барселона донесе одлука за прогласување на независност на Каталонија, само ден пред шпанската влада да наметне своја власт во сепаратистичкиот регион. Одлуката беше донесена со 70 гласови „за“ и само десет „против“, додека гласањето ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Канал5 - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност на тој регион од Шпанија. Пратениците на каталонскиот парламент за тоа се одлучија на тајното гласање кое го бојкотираа пратениците на опозицијата.

Шпанскиот Сенат го активираше членот 155

Канал5 - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат денеска го одобри планот на владата за активирањето на членот 155 и преземање на директната власт врз Каталонија, откако претходно Парламентот во Каталонија изгласа независност од Шпанија.

Каталонија прогласи независност, Мадрид најави принудна управа

Deutsche Welle - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денеска се изјасни во прилог на независност на провинција, а само неколку минути подоцна горниот дом на шпанскиот парламент изгласа укинување на автономијата на Каталонија Состојбата во Шпанија е пред нова ескалација откако ...

Туск: Објавувањето независност на Каталонија не менува ништо за ЕУ

Алсат-М - 27.10.2017

Одлуката на каталонскиот парламент да ја прогласи шпанската автономна област за независна, не менува ништо за Европскиот унија. Таа ќе продолжи да разговара само со Шпанија, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Каталонија прогласи независност, Шпанија и ја укина автономијата

ТВ21 - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денеска прогласи независност од Шпанија, а веднаш потоа шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Членовите на каталонскиот парламент ја донесоа одлуката на тајно ...

Каталонија стана независна!

Фокус - 27.10.2017

Каталонскиот парламент попладнево прогласи независност на шпанската покраина. Парламентот ја изгласа одлуката за незавиност со 70 гласа „за“ и десет гласови „против“. Прогласувањето независност се случи еден ден пред шпанската влада да наметне своја ...

Каталонија прогласи независност, Мадрид се подготвува за укинување на автономијата

24 Вести - 27.10.2017

Каталонија прогласи независност. Со 72 гласа за и 10 против, регионалниот парламент одлучи да се одвои од Шпанија. Резолуцијата која беше донесена и покрај противењето на дел од партиите, му овозможува на собранието да ги издаде сите неопходни ...

Шпанскиот Сенат му овозможи на премиерот Рахој да ја преземе власта во Каталонија

Сакам да кажам - 27.10.2017

Само еден час откако парламентот во Барселона изгласа независност на Каталонија, шпанскиот Сенат одговори со активирање на членот 155 од уставот, што на Мадрид му овозможува да ја разреши каталонската власт и да преземе контрола врз институциите во ...

САД и даде поддршка на Шпанија да го спречи отцепувањето на Каталонија

Фокус - 27.10.2017

Американскиот Стејт Департмент денеска соопшти дека ја поддржува Шпанија и е против отцепувањето на Каталонија. Официјален Вашингтон смета дека Каталонија е интегративен дел од Шпанија и ја поддржува Владата во напорите таа да остане единствена.

Шпанија ги почна мерките против Каталонија: Распуштена каталонската влада, најавени нови избори

Курир - 27.10.2017

Каталонскиот парламент ќе биде распуштен и нови регионални избори ќе се одржат на 21 декември, објави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој. – Целата каталонска влада исто така ќе мора да биде распуштена, додаде Рахој, најавувајќи мерки против ...

Шпанските и каталонските парламенти пред одлука за иднината на Каталонија

Сител - 27.10.2017

За активирање на членот 155 од Шпанскиот устав или популарно наречената нуклеарна опозиција во текот на денот ќе гласа Сенатот на Шпанија. . Зеленото светло од Сенатот ќе и овомзожи на владата во Мадидр да ја преземе контролата над бунтовничката ...

Шпанскиот Сенат го одобри наметнувањето на директно управување во Каталонија

Стандард - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја одобри примената на членот 155 од Уставот во Каталонија, пишува „Ел Паис“. Овој потег ќе му даде на Мадрид директна власт над автономниот регион, а во рок од шест месеци ќе мора да бидат одржани нови избори во Каталонија.

Шпанија ги почна мерките против Каталонија: Распуштена каталонската влада, најавени нови избори

Press24 - 27.10.2017

Владата во Шпанија почнува со примена на мерките против Каталонија – го распушти парламентот и владата и го разреши од функција шефот на полицијата, изјави вечерва шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти

Сител - 27.10.2017

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти откако парламентот во Барселона прогласи независност на областа од Шпанија, информираат шпанските медиуми. Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа ...

Каталонија прогласи независност, на спортски план следуваат големи промени

Sport 1 - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денеска во попладневните часови ја прогласи Каталонија за независна држава. Кога станува збор за спортот, зад сето ова политичко превирање, се поставува едно големо прашање - и што сега? Што ќе биде со натпреварувањата, ...

Реакции од Франција, Британија, Белгија, Италија и НАТО по прогласувањето независност на Каталонија

Нова ТВ - 27.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази целосна поддршка за шпанскиот премиер Маријано Рахој, откако парламентот во Каталонија прогласи независност. – Имам еден соговорник во Шпанија и тоа е премиерот Маријано Рахој… Има правна држава во ...

Каталонија прогласи независност - Мадрид со контра мерки

Р.С.Европа - 27.10.2017

Парламентот на Каталонија со 70 гласови „за“ и 10 против гласаше за одвојување од Шпанија. По ова Шпанскиот Сенат веднаш ја овласти централната влада во Мадрид да преземе директна контрола над Каталонија.

Каталонија прогласи независност, што ќе се случува со Барса, Еспањол, Џирона...?

Gol.mk - 27.10.2017

Каталонија како што изгледа според последните случувања ја доби посакуваната слобода и се отцепи од Шпанија, но поради ситуацијата, можно е спортските клубови да претрпат големи промени. Поради независноста, многумина очекуваат „бум“ во Шпанија, ...

Каталонија прогласи независност, Шпанија ја укина автономијата

Слободен Печат - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денес прогласи независност на регионот, а само половина час подоцна премиерот на Шпанија објави дека ја одзема автономијата на Каталонија. Со тоа, централната власт на Шпанија ја презема управата над Каталонија и добива ...

САД: Каталонија е дел од Шпанија

+инфо - 27.10.2017

Според официјален Вашингтон, Каталонија е интегрален дел на земјата која има поддршка од САД да остане единствена. Американскиот Стејт департмент ги поддржува напорите на Шпанија да го спречат осамостојувањето на Каталонија.

Главната сепаратистичка група во Каталонија ги повика службениците на „мирен отпор“

А1 On - 27.10.2017

Главната сепаратистичка група во Каталонија, граѓанското движење Каталонско народно собрание (АNC) ги повика денеска државните службеници во Каталонија да не ги слушаат наредбите од шпанските власти откако Мадрид официјално соопшти дека презема ...

Шкотска: Го почитуваме ставот на Каталонија

Курир - 27.10.2017

Владата, предводена од страна на Шкотската национална партија, која се залага за независност на Шкотска, изјави дека „наметнувањето на директна контрола на Мадрид не може да биде решение” Шкотската министерка за надворешни работи Фиона Хислоп во ...

ДПА: Што следува во кризата меѓу Мадрид и Барселона?

А1 On - 27.10.2017

Шпанија доживува политички потрес – каталонскиот парламент гласаше за објавување независност, а централната влада се подготвува за удар врз обидот за отцепување. Германската агенција ДПА наведува поенти – што може да се случи понатаму во кризата во ...

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија

Сител - 27.10.2017

Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на шпанската автономна област, која денеска е прогласена од каталонскиот парламент, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

ВИДЕО: Локалните власти на два каталонски града го симнаа шпанското знаме од зградите

А1 On - 27.10.2017

Градскиот совет на Жирона го симна шпанското знаме од пред зградата, десетина минути по објавувањето на резултатот од гласањето во каталонскиот парламент за резолуцијата за независност на областа од Шпанија, објави весникот „Касо аисладо“.

НАТО: Проблемот со Каталонија е внатрешно шпанско прашање

Стандард - 27.10.2017

Шпанија останува важен член на НАТО, а Каталонија е внатрешно прашање, кое треба да се реши во рамките на шпанскиот устав, соопшти претставник на Алијансата, цитиран од Ројтерс. „Шпанија е клучен сојузник што дава значаен придонес кон нашата ...

Таламони: Корзика ја поздравува независноста на Каталонија

Press24 - 27.10.2017

Жан-Ги Таламони, претседател на регионалниот Парламент на француската независна административно-територијална единица Корзика, ги поздрави владата и парламентот на Каталонија за прогласувањењто на независност.

(Видео) Каталонците ја слават независноста, се симнуваат шпанските знамиња

Макфакс - 27.10.2017

Десетина минути по објавувањето на резултатите од гласањето во каталонскиот парламент за резолуцијата за независност на областа од Шпанија, градскиот совет на Жирона го симна шпанското знаме од пред општинската зграда.

Репрезентацијата на Каталонија изгледа навистина моќно

Sport 1 - 27.10.2017

Каталонија официјално прогласи независност од Шпанија, а тоа е голем чекор кон распад на една од најмоќните репрезентации на светот. Шпанската репрезентација изминатава деценија беше предводена од каталонски играчи кои го сочинуваат костурот и го ...

Германија не ја признава независноста на Каталонија

+инфо - 27.10.2017

Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во Шпанија. Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт.

Каталонската независност – Како дојде до тука, и што следува

Нова ТВ - 27.10.2017

Шпанската политичка криза се продлабочи овој петок, кога Каталонската Влада конечно официјално прогласи независност – предизвикувајќи ја Владата во Мадрид да преземе конкретни чекори. Борбата за Каталонија, најбогатата од шпанските 17 региони, ја ...

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад

А1 On - 27.10.2017

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад откако каталонскиот парламент изгласа независност на областа од Шпанија. Главниот индекс на берзата во Мадрид IBEX35 се намали за повеќе од еден отсто на 10.198,50 поени, откако ...

По прогласувањето за независност, вака ќе изгледа репрезентацијата на Каталонија: Многумина ќе стравуваат кога ќе ...

Спортски - 27.10.2017

Парламентот на Каталонија прогласи независност од Шпанија со 72 гласа „за“, „10“ против и два воздржани. Ниту фудбалот не е ослободен од политиката, всушност е дел од сегашната тензија во Шпанија.

ФОТО: Шпанските лични документи се палат во Каталонија

Курир - 27.10.2017

Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа шпанското знаме од пред ...

Во Каталонија се симнуваат шпански знамиња, се кршат лични карти и се палат пасоши

Press24 - 27.10.2017

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти откако парламентот во Барселона прогласи независност на областа од Шпанија, информираат шпанските медиуми. Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа ...

Смеа, солзи и шампањско: Барселона слави по прогласувањето независност (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 27.10.2017

Регионалниот парламент на Каталонија денеска со големо мнозинство ја усвои одлуката за прогласување независност од Шпанија. На улиците на Барселона веднаш излегоа илјадници луѓе и почнаа да слават.

Србија не ја поддржува независноста на Каталонија

Стандард - 27.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека за Србија објавувањето на независноста на каталонија нема правен легитимитет, пренесува Б92. „Србија го поддржува шпанскиот територијален интегритет, и оваа акција не е во согласност со ...

Захарова: Москва го почитува суверенитетот и територијалната целост на Шпанија

Сител - 27.10.2017

Ставот на Русија за ситуацијата во Каталонија останува непроменет, истакна портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Парламентот во Барселона прогласи независност, а шпанската Влада ги разреши каталонскиот ...

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија

Курир - 27.10.2017

Тој истакна дека декларацијата за независност е спротивна на владеењето на законот, шпанскиот Устав и автономниот статус на Каталонија, кои се дел од правниот поредок на ...

Германија, Франција и Британија не ја признаваат независноста на Каталонија

Нетпрес - 27.10.2017

Германија, Франција и Велика Британија не ја признаваат независноста на Каталонија и ги поддржуваат напорите на Шпанија во земјата „да го обнови уставниот поредок“, објавија власите на овие земји во петокот агенциите.

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на шпанската автономна област, која денеска е прогласена од каталонскиот парламент, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Шпанија го активира членот 155, ја поддржаа САД, ЕУ, Германија, Британија, Франција...

МКД - 27.10.2017

Каталонија денес прогласи независност со гласање во регионалниот парламент: 70 пратеници гласаа за независност, 10 беа против и 2 воздржани. The moment the Catalan parliament votes to declare independence from Spain https://t.co/SsFrYwEEtk ...

Мадрид го распушти каталонскиот парламент и закажа предвремени избори на 21 декември

МКД - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој го распушти каталонскиот премиер и свика вонредни избори за да „ја врати нормалната состојба“ во регионот. ...

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти

Скопје24 - 27.10.2017

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти откако парламентот во Барселона прогласи независност на областа од Шпанија, информираат шпанските медиуми. Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа ...

Каталонската репрезентација ќе има ѕвезди, но што ќе остане од Шпанија? (ФОТО)

Sport 1 - 27.10.2017

Каталонија денеска прогласи независност и тоа веднаш крена многу прашалници за иднината на спортот во покраината и во цела Шпанија. Едно од сценаријата е каталонската фудбалска репрезентација да си функционира независно од моќната шпанска фурија.

Шкотска: Го почитуваме ставот на Каталонија

Сител - 27.10.2017

Шкотската влада соопшти дека „го почитува и разбира" ставот на владата на Каталонија. Владата, предводена од страна на Шкотската национална партија, која се залага за независност на Шкотска, изјави дека „наметнувањето на директна контрола на Мадрид ...

Шпанскиот премиер ја распушти каталонската влада и најави нови избори

+инфо - 27.10.2017

Целата каталонска влада исто така ќе мора да биде распуштена, додаде Рахој, најавувајќи мерки против сецесионистичките лидери. Каталонскиот парламент ќе биде распуштен и нови регионални избори ќе се одржат на 21 декември, објави денеска шпанскиот ...

Абхазија подготвена да ја призна независноста на Каталонија, Србија нема

Нетпрес - 27.10.2017

Абхазија е подготвена да го разгледува признавањето на независноста на Каталонија, доколку добие соодветен одговор, изјави во петокот министерот за надворешни работи Кан Танија, додека Белград изјави дека не ја признава независноста на Каталонија, ...

Таламони: Корзика ја поздравува независноста на Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Жан-Ги Таламони, претседател на регионалниот Парламент на француската независна административно-територијална единица Корзика, ги поздрави владата и парламентот на Каталонија за прогласувањењто на независност.

Премиерот Рахој го распушта каталонскиот парламент

Р.С.Европа - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека неговата влада започна со процесот на преземање директна контрола врз бунтовничкиот регион Каталонија, прогласувајќи го гласањетоа за независност "неважечко", и најави формално распуштање на каталонскиот ...

Пучдемонт разрешен од функцијата, распуштен каталонскиот Парламент

Нова ТВ - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој вечерва најави дека на Карлес Пучдемонт е разрешен од својата функција, претседателот на каталонската Влада. Истата судбина со него ќе ја делат и сите членови на Владата на Каталонија кои вечерва беа разрешени.

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

Сител - 27.10.2017

Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на Каталонија дека ќе бидат кривично гонети, доколку продолжат ...

Каталонија не е подготвена за оваа борба

+инфо - 27.10.2017

Декларацијата за независност за сега е само симболична. Но, тешката шпанска рака би можела да ја промени играта. Изјавата за независност на Каталонија од Шпанија, усвоена од Каталонскиот парламентот денеска, е главно симболичен гест што се однесува ...

Шпанија ги почна мерките против Каталонија

Сител - 27.10.2017

Владата во Шпанија почнува со примена на мерките против Каталонија - го распушти парламентот и владата и го разреши од функција шефот на полицијата, изјави вечерва шпанскиот премиер Маријано ...

Зошто независноста на Каталонија нема да успее?

Факултети - 27.10.2017

Пресврт од четвртокот во петокот. Додека во четвртокот се чинеше дека каталонската коалиција крахира, и дека претседателот на каталонската влада Карлес Пуџимонт ја изгуби контролата па одби и јавно да настапува, во петокот се променија работите.

Каталонија оди кон „слепа улица“ – Барселона ќе „исчезне“ од Примера, или сепак не?

Спортклуб - 27.10.2017

Шпанскиот парламент денеска одобри да се воведат посебни мерки во Каталонија, со цел да се зачува безбедноста на повеќе луѓе, кои сметаат дека треба да се отцепат од Шпанија. Многу од шпанските медиуми веќе тврдат дека по објавата на Каталонците за ...

Рахој ја распушти каталонската влада и распиша избори

Нетпрес - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој ја распушти во петокот вечерта владата на североисточната автономна покраина Каталонија и распиша предвремени парламентарни избори во покраината за 21-ви декември, откако шпанскиот парламент ги одобри мерките за ...

Премиерот Рахој ја распушти каталонската влада и најави нови избори

Алфа - 27.10.2017

Веднаш по гласањето во Каталонскиот Парламент,Шпанскиот Сенат во Мадрид изгласа во полза на воспоставување директно владеење врз Каталонија, според одредбите од членот 155 од Шпанскиот устав.

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

Правдико - 27.10.2017

Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на Каталонија дека ќе бидат кривично гонети, доколку продолжат ...

Пучдемонт разрешен од функцијата, распуштен каталонскиот Парламент

Скопје24 - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој вечерва најави дека на Карлес Пучдемонт е разрешен од својата функција, претседателот на каталонската Влада. Истата судбина ќе ја делат и сите членови на Владата на Каталонија кои вечерва беа разрешени по наредба на ...

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

А1 On - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија

Стандард - 27.10.2017

Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на шпанската автономна област, која денеска е прогласена од каталонскиот парламент, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Захарова: Москва го почитува суверенитетот и територијалната целост на Шпанија

Стандард - 27.10.2017

Ставот на Русија за ситуацијата во Каталонија останува непроменет, истакна портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Парламентот во Барселона прогласи независност, а шпанската Влада ги разреши каталонскиот ...

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

А1 On - 27.10.2017

Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на Каталонија дека ќе бидат кривично гонети, доколку продолжат ...

Комисија во шпанскиот Сенат го одобри владиниот план за преземање контрола врз Каталонија

Алфа - 27.10.2017

Комисија во шпанскиот Сенат го одобри предлогот на Владата да преземе директно управување во Каталонија, со цел да прекине нејзината кампања за независност. Комисија во шпанскиот Сенат го одобри предлогот на Владата да преземе директно управување во ...

Шпанскиот Сенат решава за суспензија на автономијата на Каталонија

Алфа - 27.10.2017

Сенатот треба да и одобри на Владата преземање директна управа над Каталонија, со цел да се спречи прогласување на нејзина независност. Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за активирање на ...

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

Алфа - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

Алфа - 27.10.2017

Според правните експерти, поради усвојување на ваква декларација шпанските судови би можеле да ги обвинат каталонските сепаратистички лидери за бунт. Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во ...

Рахој во Сенатот: Прв чекор е смената на Пуџдемон

Алфа - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако регионот на 1 октомври одржа референдум за независност. Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако ...

Рахој во Сенатот: Прв чекор е смената на Пуџдемон

А1 On - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако регионот на 1 октомври одржа референдум за независност. – Доколку се усвојат мерките, прв чекор на шпанската Влада ќе биде смена на Карлес Пуџдемон, ...

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

Курир - 27.10.2017

– Ако мислите дека ќе ви суди историјата, тогаш грешите. Судот на правдата ќе ви суди, рече Албиол за време на парламентарна седница обраќајќи му се на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон и другите приврзаници на независност на Каталонија.

Каталонскиот парламент изгласа независност

+инфо - 27.10.2017

Гласањето за незавиност го бојкотираа пратениците на опозицијата. Каталонскиот регионален парламент изгласа да прогласи независност од Шпанија, објави Би-би-си. Каталонскиот парламент попладнево изгласа формирање на независна република, ...

Каталонија конечно прогласи независност од Шпанија

Press24 - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија. За независност гласаа 70 пратеници, а против беа 10, а два пратеници беа воздржани. Шпанскиот Сенат би требало во 15:30 по локално време (16:30) да гласа за членот 155 од шпанскиот Устав, кој ...

Шпанскиот Сенат решава за суспензија на автономијата на Каталонија

+инфо - 27.10.2017

Предлогот вклучува отстранување на каталонското регионално раководство од должност и ограничување на надлежностите на регионалниот парламент. Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за ...

Каталонија прогласи независност од Шпанија!

Нетпрес - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија. За независност гласаа 70 пратеници, а против беа 10, а два пратеници беа воздржани. Шпанскиот Сенат би требало во 15:30 по локално време (16:30) да гласа за членот 155 од шпанскиот Устав, кој ...

ВИДЕО: Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија

А1 On - 27.10.2017

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија. Со 70 гласа за и 10 гласа против, парламентот прогласи независност откако опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на Каталонија.

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

+инфо - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија додаде дека не сака „утре или задутре Европска унија да има 95 различни земји“. Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се ...

Шпанскиот Сенат во 16.30 часот ќе гласа за активирање на член 155

Сител - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат, по денешната расправа за активирање на членот 155 од Уставот на земјата, што предвидува одземање на сите овластувања на каталонските власти, се очекува да спроведат гласање во 16.30 часот по локално време.

ЕК: Немаме што да додадеме на претходниот став за Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Европската комисија објави денеска дека немаат нов коментар за одлуката на каталонскииот парламент за прогласување независност од Шпанија. -Немаме што да додадеме на она што веќе го кажавме, изјави портпаролката на ЕК, Мина Андреева.

Во живо: Голем број Каталонци на улиците- во Каталонија се слави независноста

Press24 - 27.10.2017

Каталонија од денеска е официјално независна држава, откако Парламентот со 70 гласа ЗА, 10 ПРОТИВ и два пратеника воздржани, ја изгласа независноста која претходно на референдум ја изгласаа и Каталонците.

Рахој повика на смиреност по прогласувањето независност

А1 On - 27.10.2017

По гласањето во каталонскиот Парламент, со кое областа прогласи независност од Шпанија, шпанскиот премиер Мариано Рахој повика на смиреност. – Барам сите Шпанци да останат смирени. Владеењето на правото ќе ја обнови законитоста во Каталонија, наведе ...

Шпанскиот Сенат изгласа укинување на автономијата на Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Според Одлуката на Сенатот, владата во Барселона веќе нема извршна надлежност во ...

Шпанскиот Сенат одобри директна контрола на Мадрид врз Каталонија

Курир - 27.10.2017

Таа одлука е донесена само неколку минути откако каталонските власти прогласија независност на областа од Шпанија. За укинувањата на овластувањата на каталонските власти, 214 членови на шпанскиот Сенат гласаа „за“, 47 „против“, додека еден член беше ...

Јункер: Шпанија не е Југославија

Нетпрес - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер оценил дека Каталонците не се под репресија на Шпанија како и за ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

Шпанскиот Сенат решава за суспензија на автономијата на Каталонија

Сител - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, со што практично ќе биде суспендирана автономијата на Каталонија.

За ЕУ ништо не значи самопрогласената независност на Каталонија

Макфакс - 27.10.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека одлуката на каталонскиот парламент да ја прогласи шпанската автономна област за независна, не менува ништо за Европскиот Унија и дека таа ќе продолжи да разговара само со Шпанија – За ЕУ ...

Каталонскиот парламент изгласал независност: Каталонија се отцепи од Шпанија

Скопје24 - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денес прогласил независност од Шпанија, јавуваат тамошните медиуми. Пратениците во регионалниот парламент изгласале почеток на уставен процес за одвојување од Шпанија, а потоа со тајно гласање поддржале отцепување.

Каталонија прогласи независност, Шпанија и ја укина автономијата

Нова ТВ - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денеска прогласи независност од Шпанија, а веднаш потоа шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Членовите на каталонскиот парламент ја донесоа одлуката на тајно ...

САД: Каталонија е дел од Шпанија

Курир - 27.10.2017

Според официјален Вашингтон, Каталонија е интегрален дел на земјата која има поддршка од САД да остане единствена. – Каталонија е интегрален дел на Шпанија. САД ја поддржува Владата на таа држава во уставните мерки да ја одржат државата силна и ...

САД: Каталонија е дел од Шпанија, ги поддржуваме уставните мерки на владата

Press24 - 27.10.2017

Американскиот Стејт департмент ги поддржува напорите на Шпанија да го спречат осамостојувањето на Каталонија. Според официјален Вашингтон, Каталонија е интегрален дел на земјата која има поддршка од САД да остане единствена.

САД: Каталонија е дел од Шпанија, ги поддржуваме уставните мерки на владата

А1 On - 27.10.2017

Американскиот Стејт департмент ги поддржува напорите на Шпанија да го спречат осамостојувањето на Каталонија. Според официјален Вашингтон, Каталонија е интегрален дел на земјата која има поддршка од САД да остане единствена.

САД: Каталонија е дел од Шпанија, ги поддржуваме уставните мерки на владата

Сител - 27.10.2017

Американскиот Стејт департмент ги поддржува напорите на Шпанија да го спречат осамостојувањето на Каталонија. Според официјален Вашингтон, Каталонија е интегрален дел на земјата која има поддршка од САД да остане единствена.

Главната сепаратистичка група во Каталонија ги повика службениците на „мирен отпор“

Сител - 27.10.2017

Главната сепаратистичка група во Каталонија, граѓанското движење Каталонско народно собрание (АNC) ги повика денеска државните службеници во Каталонија да не ги слушаат наредбите од шпанските власти откако Мадрид официјално соопшти дека презема ...

ДПА: Што може да се случи подоцна во кризата меѓу Мадрид и Барселона

Сител - 27.10.2017

Шпанија доживува политички потрес – каталонскиот парламент гласаше за објавување независност, а централната влада се подготвува за удар врз обидот за отцепување. Германската агенција ДПА наведува поенти - што може да се случи понатаму во кризата во ...

Локалните власти на два каталонски града го симнаа шпанското знаме од зградите

Сител - 27.10.2017

Градскиот совет на Жирона го симна шпанското знаме од пред зградата, десетина минути по објавувањето на резултатот од гласањето во каталонскиот парламент за резолуцијата за независност на областа од Шпанија, објави весникот „Касо аисладо“.

Германија не ја признава независноста на Каталонија

Курир - 27.10.2017

Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во Шпанија, напоменувајќи дека едностраното прогласување независност „ги прекршува принципите на суверенитетот и територијалниот интегритет на Шпанија“.

Шпанскиот Уставен суд со процедура против независноста на Каталонија

Press24 - 27.10.2017

Шпанскиот Уставен суд денеска започна процедура против прогласувањето независност на Каталонија. Претходно, каталонскиот парламент ја усвои резолуцијата за независност на шпанската автономска област.

Германија не ја признава независноста на Каталонија

Press24 - 27.10.2017

Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт. Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во ...

ВИДЕО: Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти

А1 On - 27.10.2017

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти откако парламентот во Барселона прогласи независност на областа од Шпанија, информираат шпанските медиуми. Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа ...

ВИДЕО: Шпанските знамиња се симнуваат од зградите на локалните власти во Каталонија

Курир - 27.10.2017

Градскиот совет на Жирона го симна шпанското знаме од пред зградата, десетина минути по објавувањето на резултатот од гласањето во каталонскиот парламент за резолуцијата за независност на областа од Шпанија, објави весникот „Касо аисладо“.

Германија не ја признава независноста на Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт. Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во ...

Шпанскиот Уставен суд почна процедура против прогласувањето независност на Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Шпанскиот Уставен суд денеска започна процедура против прогласувањето независност на Каталонија. Претходно, каталонскиот парламент ја усвои резолуцијата за независност на шпанската автономска област.

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад

Сител - 27.10.2017

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад откако каталонскиот парламент изгласа независност на областа од Шпанија. Главниот индекс на берзата во Мадрид IBEX35 се намали за повеќе од еден отсто на 10.198,50 поени, откако ...

Јункер: Нема репресија, Шпанија не е Југославија

МКД - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер кажа дека Каталонците не се под репресија на Шпанија па таа ситуација не може да се споредува со онаа во поранешна Југославија. „Во Каталонија нема проблем со кршењето на човековите права бидејќи ...

Комисија во шпанскиот Сенат го одобри владиниот план за преземање контрола врз Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Комисија во шпанскиот Сенат го одобри предлогот на Владата да преземе директно управување во Каталонија, со цел да прекине нејзината кампања за независност. Предлогот, подготвен од Владата на шпанскиот премиер Маријано Рахој, вклучува отстранување ...

Шпанскиот Сенат решава за суспензија на автономијата на Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, со што практично ќе биде суспендирана автономијата на Каталонија.

Германија не ја признава независноста на Каталонија

Сител - 27.10.2017

Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт. Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во ...

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

+инфо - 27.10.2017

Поради усвојување на ваква декларација шпанските судови би можеле да ги обвинат каталонските сепаратистички лидери за бунт. Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер ...

Гостувањето на Реал Мадрид во Каталонија под знак прашање!?

Екипа - 27.10.2017

… Мечот од шпанската Примера меѓу Џирона и Реал Мадрид кој е на распоред во недела би можел да биде одложен. Причина се безбедносните мерки. Според најавите, постои можност Владата на Каталонија овој викенд да прогласи независност од Шпанија, па ...

Реал можеби нема да патува за Каталонија, мечот може да биде одложен?!

Спортклуб - 27.10.2017

Мечот од шпанската Ла Лига помеѓу Џирона и Реал Мадрид е на распоредот за во недела, но тој меч може да биде одложен. Причините се безбедоносните мерки кои се преземаат. Постои можност владата на Каталонија за време на викендот да прогласи ...

Каталонската криза и „Брегзит“ се производ на еден ист национализам

Нетпрес - 27.10.2017

Многумина во моментов очекуваат каталонските власти да прогласат независност, по референдумот одржан на 1 октомври, годинава. Но, какви ќе бидат последиците за Каталонија, ако навистина се оддели од Шпанија.

Шпанскиот сенат почна расправа за смена на каталонската влада

Макфакс - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја започна седницата на која треба да се гласа за смена на владата во Каталонија откако регионот го одржа нелегалниот референдум за независност на 1-ви октомври, објави АФП.

Прогласување независност на Каталонија го одложува дуелот помеѓу Џирона и Реал Мадрид?!

МКД - 27.10.2017

Медиумите од Шпанија пренесуваат дека полицијата ја разгледува можноста за одложување на дуелот помеѓу Џирона и Реал Мадрид доколку Каталонија прогласи независност „Кралевите“ во недела гостуваат на Монтиливи, и како што стојат работите во овој ...

Рахој во Сенатот: Прв чекор е смената на Пуџдемон

+инфо - 27.10.2017

Сенатот ќе гласа за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, што ќе доведе до воведување на принудна управа на Мадрид над Каталонија. Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако регионот на ...

Каталонските партии бараат декларација за независност

Макфакс - 27.10.2017

Каталонските партии кои се залагаат за независност поднесоа барање до регионалниот парламент да прогласи Република Каталонија, но не е познато дали за предлогот ќе се гласа на денешната седница.

Рахој побара од Сенатот отстранување на Пучдемон и министрите од регионалната влада

Стандард - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од Сенатот отстранување од функцијата на регионалниот лидер на Каталонија, Карлес Пуккемон, во обид да се спречи отцепување на североисточниот автономен регион, објави АФП.

Каталонците отсекогаш биле различни, но како се најдоа во Шпанија?

Оff.net - 27.10.2017

Што и да направи владата во Мадрид, чувството на одделност кое го имаат голем број Каталонци во однос на Шпанците со кои ја делат државата нема да исчезне. Затоа што тоа не исчезнало и претходно, во годините на долгата шпанска репресија.

Поденесена резолуција за независност во парламентот во Барселона

Стандард - 27.10.2017

Партиите „Заедно „За“ и „Кандидатура за народно единство“ (CUP) поднесоа резолуција во регионалниот парламент во Барселона, со која прогласуваат независност од Шпанија. Ова беше соопштено од страна на портпаролот на владејачката коалиција во ...

Краткотрајно објавување независност на Каталонија во 1934 година

Сител - 27.10.2017

На 6 октомври 1934 година премиерот на автономната област Каталонија, Луис Компанис, објави Каталонска држава во рамки на непостоечката федерална република Шпанија. Десет часа подоцна, и по смртта на десетици луѓе, тој се предал.

Рахој: Прв потег- смена на Пуџдемон

МРТ - 27.10.2017

Шпанскиот Парламент ја почна седницата на која треба да одлучи за смена на каталонската Влада. Во Барселона се очекува седница на регионалниот Парламент на која би можел да се најде предлогот за одвојување од Шпанија.

Каталонија прогласи независност

Нова ТВ - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент прогласи независност од Шпанија. Гласањето беше 70 за и 10 против, а беше бојкотирано од опозициските пратеници. Шпанскиот премиер конзервативецот Мариано Рахој утринава побара од Сенатот дозвола да го смени ...

Стравот од политички тензии си го направи своето, експедицијата на Реал Мадрид ќе минува „скришно“ низ Каталонија

24Фудбал - 27.10.2017

Неизвесност околу средбата предвидена да се одигра во Џирона во рамките на десеттото коло од Примера. Натпреварот во Ла Лига помеѓу Џирона и Реал Мадрид би можел да се одложи доколку дојде до прогласување на независност на Каталонија.

Дачиќ: Патот на Косово и Каталонија е идентичен

А1 On - 27.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека, Србија оценува оти едностраното прогласување независност на Каталонија нема никаво правно дејство и укажува на тоа дека постои сличност со едностраниот акт на Косово.

Дачиќ: Патот на Косово и Каталонија е идентичен

Сител - 27.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека, Србија оценува оти едностраното прогласување независност на Каталонија нема никаво правно дејство и укажува на тоа дека постои сличност со едностраниот акт на Косово.

Се бара прогласување „Република Каталонија“

МРТ - 27.10.2017

Шпанските медиуми пренесуваат дека пред почетокот на вонредната седница пред каталонскиот Парламент почнале да се собираат луѓе, и дека дел од нив извикуваат „Независност“ и „Слобода“. Каталонските партии кои се залагаат за независност поднесоа ...

Захарова: Москва го почитува суверенитетот и територијалната целост на Шпанија

А1 On - 27.10.2017

Ставот на Русија за ситуацијата во Каталонија останува непроменет, истакна портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Парламентот во Барселона прогласи независност, а шпанската Влада ги разреши каталонскиот ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Макфакс - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент изгласа да прогласи независност од Шпанија, објави Би-би-си. Каталонскиот парламент попладнево изгласа формирање на независна република, спротивставувајќи се на шпанската влада која се очекува да го отпушти ...

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија

Press24 - 27.10.2017

Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на шпанската автономна област, која денеска е прогласена од каталонскиот парламент, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Оff.net - 27.10.2017

Во исто време додека Мадрид се подготвуваше да наметне централна власт врз регионот, парламентот на Каталонија изгласа независност од Шпанија. Независноста е изгласана со 70 спрема 10 гласа, а опозициските пратеници го бојкотираа гласањето.

Опозициските пратеници го напуштија парламентот во Каталонија

А1 On - 27.10.2017

Опозициските пратеници во каталонскиот парламент ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на Каталонија. Регионалниот парламент на Каталонија почна седница на која ќе се разгледува Резолуција со барање до Регионалната влада да ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Радио МОФ - 27.10.2017

Регионалниот парламент на Каталонија изгласа прогласување на независност од Шпанија, на истиот ден кога шпанската влада одлучи да воведе директно владеење и укинување на владата на провинцијата.

Каталонија прогласи независност од Шпанија

МКД - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент гласаше за прогласување независност од Шпанија, додека шпанската влада се чини дека наметна директна власт во покраината, јави Би-би-си . Овој потег бил поддржан со 70-10 гласа, додека пратениците од опозицијата го ...

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Каталонија прогласи независност од Шпанија!

Курир - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија. За независност гласаа 70 пратеници, а против беа 10, а два пратеници беа воздржани. Шпанскиот Сенат би требало во 15:30 по локално време (16:30) да гласа за членот 155 од шпанскиот Устав, кој ...

(Видео) Каталонците слават – никој не им ја признава независноста

Макфакс - 27.10.2017

Одлуката на каталонскиот парламент за прогласување независност од Шпанија еуфорично е дочекана на улиците во Барселона, откако денеска 135 пратеници изгласаа независност на оваа шпанска провинција со 70 гласаа „за“ и 10 „против“.

Шпанскиот Сенат во 16.30 часот ќе гласа за активирање на член 155

+инфо - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој нагласи денеска „Повторно ќе биде вратена законитоста во Каталонија“. Шпанскиот Сенат, по денешната расправа за активирање на членот 155 од Уставот на земјата, што предвидува одземање на сите овластувања на ...

Каталонија се прогласи независна, Мадрид ќе ја укинува

Макфакс - 27.10.2017

Каталонскиот парламент конечно прогласи независност на регионот откако шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека сака Шпанија да преземе директна контрола врз Каталонија. Но, пред гласањето, опозициските партии го напуштија парламентот во знак на ...

Каталонскиот Парламент прогласи независност

Сител - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност на регионот од Шпанија. Пред зградата на Парламентот голем број приврзаници на независноста слават поради одлуката на народните избраници. 16.30 - Гласање во шпанскиот Сенат, по денешната расправа за ...

Рахој повика на смиреност по прогласувањето на независност

+инфо - 27.10.2017

Каталонскиот Парламент денеска со тајно гласање прогласи независност на автономната област. По гласањето во каталонскиот Парламент, со кое областа прогласи независност од Шпанија, шпанскиот премиер Мариано Рахој повика на смиреност.

Парламентот на Каталонија прогласи независност

Р.С.Европа - 27.10.2017

На гласањето за незвисноста на Каталонија во Парламентот 70 партеници гласаа во корист на формирање независна Каталонска република, а пратениците одлуката ја поздравија со аплаузи. На гласањето имаше 10 гласа против и 2 празни гласачки ливчиња.

ВО ЖИВО: Голем број Каталонци на улиците- во Каталонија се слави независноста (ВИДЕО)

Курир - 27.10.2017

Десетина опозициски пратеници претходно ја напуштија салата во Парламентот, а меѓу нив беа и пратениците од Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахот, кои пред излегувањет на своите места оставија шпански и каталонски знамиња, наведува ...

Русија го кажа својот став за независноста на Каталонија

Press24 - 27.10.2017

Ставот на Русија за ситуацијата во Каталонија останува непроменет, истакна портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова откако Парламентот во Барселона прогласи независност, а шпанската Влада ги разреши каталонскиот ...

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија

+инфо - 27.10.2017

Според Одлуката на Сенатот, ниту владата во Барселона веќе нема извршна надлежност во Каталонија. Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион.

Шпанија ѝ ја укина автономијата на Каталонија

МКД - 27.10.2017

Шпанскиот сенат изгласа да ѝ се укине автономијата на Каталонија и да се воведе директна власт од шпанската влада, откако каталонскиот парламент денеска прогласи независност од Шпанија. Сенатот на Шпанија му даде дозвола на премиерот Маријано Рахој ...

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

Сител - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

Каталонија прогласи независност, и сега…Барселона и останатите, каде ќе играат?

Екипа - 27.10.2017

Каталонија прогласи независност, откако парламентот во раните попладневни часови прогласи создавање на Република Каталонија. На тајно гласање, за независност гласаа 70 пратеници, десетмина беа против, а двајца останаа неопределени.

Каталонија прогласи независност, а шпанскиот Сенат го активираше членот 155 од Уставот

Академик - 27.10.2017

Прогласувањето независност на Каталонија беше поддржано од 70 пратеници наспроти 10 опозициски пратеници, кои гласаа против. На само половина час по одлуката на каталонскиот Парламент за прогласување независност, шпанскиот Сенат изгласа активирање ...

Туск: ЕУ ќе разговара само со Шпанија

А1 On - 27.10.2017

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска дека ништо не е променето во Европската унија по одлуката на каталонскиот Парламент. Тој нагласи дека ЕУ ќе продолжи да разговара само со ...

Шпанскиот Сенат одобри директна контрола врз Каталонија

+инфо - 27.10.2017

Сега се очекува Рахој да да го повика кабинетот со цел да се усвојат првите мерки за власт над Каталонија. Шпанскиот Сенат и одобри на Владата на шпанскиот премиер Мариано Рахој да воспостави директна контрола врз Каталонија.

Шпанскиот Сенат го овласти Мадрид да преземе директна контрола над Каталонија

Р.С.Европа - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја овласти централната влада во Мадрид да преземе директна контрола над Каталонија веднаш откако пратениците на автономниот регион прогласија независност. Шпанскиот Сенат денеска гласаше во корист на дозволувањето на Мадрид да ја ...

Каталонија прогласи независност

МРТ - 27.10.2017

Шпанија изгласа укинување на автономија и преземање целосна контрола врз Каталонија. Половина час претходно, Каталонија прогласи независност... Каталонија прогласи незвисност од Шпанија. Каталонската владејачка коалиција „Заедно за ДА“ и незиниот ...

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија

еМагазин - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Според Одлуката на Сенатот, ниту владата во Барселона веќе нема извршна надлежност во ...

Шпанија не е Југославија, им порача Јункер на Каталонците

Локално - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и дека ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со таа во поранешна Југославија.

Сенатот на Шпанија ја укина автономијата на Каталонија

Мета - 27.10.2017

Кратко откако попладнево парламентот на Каталонија прогласи независност , Сенатот на Шпанија изгласа овластувања за шпанската влада да преземе директна контрола врз сепаратистичкиот регион, односно ја укина автономијата и им ги одзеде овластувањата ...

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија

Канал 77 - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Според Одлуката на Сенатот, ниту владата во Барселона веќе нема извршна надлежност во ...

Шпанскиот парламент одобри воведување на вонредни мерки во Каталонија

МК News - 27.10.2017

Шпанскиот парламент го одобри во петок воведувањето на вонредни мерки во Каталонија, набрзо откако претходно каталонскиот парламент изгласа независност на оваа покраина на североистокот на Шпанија.

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

еМагазин - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад

Локално - 27.10.2017

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад откако каталонскиот парламент изгласа независност на областа од Шпанија. Главниот индекс на берзата во Мадрид IBEX35 се намали за повеќе од еден отсто на 10.198,50 поени, откако ...

Укината автономијата на Каталонија

Фактор - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат попладнево ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Ниту владата во Барселона нема веќе извршна надлежност во Каталонија. Со 214 гласа „за“ и 47 против, Сенатот за Шпанија се повика на ...

Каталонските партии бараат декларација за независност

Вечер Прес - 27.10.2017

Каталонските партии кои се залагаат за независност поднесоа барање до регионалниот парламент да прогласи Република Каталонија, но не е познато дали за предлогот ќе се гласа на денешната седница.

Јункер со порака до Каталонците: Шпанија не е Југославија!

Точка - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под никаква репресија од Шпанија, а ситуацијата во која што се наоѓаат не може да се спореди со ситуацијата од поранешна Југославија.

Ова е химната на Каталонија!

Вечер Прес - 27.10.2017

Каталонија од денеска е официјално независна држава. По долги години желба за независност Каталонците организираа референдум на кој се изборија за својата независност. Мадрид со сите сили се обидуваше да ги игнорира резултатите од референдумот за ...

Драги Каталонци: Шпанија не е Југославија!

Вечер Прес - 27.10.2017

"Во Каталонија непостои кршење на човекови права, бидејќи Каталонците, кои ми се драги и чија култура ја почитувам, не се под репресија на Шпанија... Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер оценил дека Каталонците не се под репресија на ...

Шпанскиот сенат почна расправа за смена на каталонската влада

Точка - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја започна седницата на која треба да се гласа за смена на владата во Каталонија откако регионот го одржа нелегалниот референдум за независност на 1-ви октомври, објави АФП.

Прослава на улиците во Барселона, Каталонија е независна (видео)

Република - 27.10.2017

Откако каталонскиот парламент прогласи независност на овој регион од Шпанија, илјадници жители се на улицата и со одушевување ја дочекаа одлуката на собранието. Илјадници граѓани се пред каталонскиот парламент за да ја поздрават одлуката за ...

ЕУ, НАТО и САД не ја признаваат независноста на Каталонија

еМагазин - 27.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази целосна поддршка за шпанскиот премиер Маријано Рахој откако парламентот во Каталонија прогласи независност. - Имам еден соговорник во Шпанија и тоа е премиерот Маријано Рахој...

Каталонија прогласи независност, Шпанија ја укина автономијата

Тера - 27.10.2017

Каталонија прогласи независност. Со 72 гласа за и 10 против, регионалниот парламент одлучи да се одвои од Шпанија. Резолуцијата која беше донесена и покрај противењето на дел од партиите, му овозможува на собранието да ги издаде сите неопходни ...

Kaталонците ги урнаа берзите, валутите варираат

Фактор - 27.10.2017

Берзата во Мадрид и каталонските банки се во пад, откако каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија. Главниот индекс на Мадридската берза IBEX35 падна за повеќе од 1%. За 5% паднаа акциите на Каиша банка која е трет најголем кредитор во ...

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија

Република - 27.10.2017

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија. Опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на ...

САД со поддршка за Шпанија: Каталонија е интегрален дел

Поглед - 27.10.2017

Американскиот Стејт департмент со официјална изјава ги поддржа напортие на Шпанија да го запрат осамостојувањето на автономната територија на Каталонија. Според официјален Вашингтон, Шпанија ја има целата поддршка да остане единствена, со ...

Германија не ја признава независноста на Каталонија

Локално - 27.10.2017

Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт. Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во ...

Шпанија не е Југославија, им порача Јункер на Каталонците

Мета - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и дека ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со таа во поранешна Југославија.

(ВИДЕО) БУРНО ВО КАТАЛОНИЈА: Рахој повика на смена на Пучдемон

Фактор - 27.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјавил во Сенатот дека смената на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон не е исклучена доколку се усвојат мерките кои подразбираат пеземање на контролата над Каталонија.

По мерките, прв чекор е смена на Пучдемон, порача Рахој

Мета - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која треба да се гласа за смена на владата на Каталонија, откако овој регион на 1 октомври одржа референдум за независност. Сенатот гласа за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија кој би довел до ...

Франција, Британија, Белгија, Италија и НАТО не ја признаваат независноста на Каталонија

Република - 27.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази целосна поддршка за шпанскиот премиер Маријано Рахој откако парламентот во Каталонија прогласи независност. – Имам еден соговорник во Шпанија и тоа е премиерот Маријано Рахој… Има правна држава во ...

Светот глув на прогласувањето независност на Каталонија

Sky - 27.10.2017

Србија, САД, Германија и Франција денеска соопштија дека ја поддржуваат владата на Шпанија и не го поддржуваат прогласувањето независност на Каталонија. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека за Србија објавувањето на ...

Шпанија се распадна – Европа се ситни: КАТАЛОНИЈА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ

МК News - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност на регионот од Шпанија. Пред зградата на Парламентот голем број приврзаници на независноста слават поради одлуката на народните избраници.Каталонскиот парламент денеска се изјасни во прилог на независност ...

(ВИДЕО) Дачиќ: Патот на Косово и Каталонија е идентичен

Локално - 27.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека, Србија оценува оти едностраното прогласување независност на Каталонија нема никаво правно дејство и укажува на тоа дека постои сличност со едностраниот акт на Косово.

Каталонските сепаратистички партии бараат прогласување независност

Мета - 27.10.2017

Каталонските партии кои се залагаа за независност поднеле барање до регионалниот парламент да прогласи независност на „Република Каталонија“, но не е познато дали за тоа барање ќе се гласа на денешната седница.

Шпанскиот Сенат одобри директна контрола врз Каталонија

Република - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат и одобри на Владата на шпанскиот премиер Мариано Рахој да воспостави директна контрола врз Каталонија. Таа одлука е донесена само неколку минути откако каталонските власти прогласија независност на областа од Шпанија.

Состојбата пред ексалација – Шпанија ѝ ја укина автономијата на Каталонија

МК News - 27.10.2017

Шпанскиот сенат изгласа да ѝ се укине автономијата на Каталонија и да се воведе директна власт од шпанската влада, откако каталонскиот парламент денеска прогласи независност од Шпанија. Сенатот на Шпанија му даде дозвола на премиерот Маријано Рахој ...

Туск: Објавувањето независност на Каталонија не менува ништо за ЕУ

МК News - 27.10.2017

Одлуката на каталонскиот парламент да ја прогласи шпанската автономна област за независна, не менува ништо за Европскиот унија. Таа ќе продолжи да разговара само со Шпанија, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Каталонија прогласи независност, Мадрид гласаше да и се укине се!

Вечер Прес - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат и одобри на Владата на шпанскиот премиер Мариано Рахој да воспостави директна контрола врз Каталонија. Таа одлука е донесена само неколку минути откако каталонските власти прогласија независност на областа од Шпанија.

ВИДЕО: Каталонија прогласи независност, Шпанија и ја укина автономијата

Либертас - 27.10.2017

Членовите на каталонскиот парламент ја донесоа одлуката на тајно гласање, кое го бојкотираа пратениците на опозицијата. Парламентот гласаше за покренување конститутивен процес за одвојување од Шпанија, со 70 гласови „за“, 10 „против“, а двајца се ...

Шпанскиот премиер ја распушти каталонската влада и најави нови избори на 21 декември

Република - 27.10.2017

Каталонскиот парламент ќе биде распуштен и нови регионални избори ќе се одржат на 21 декември, објави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој. – Целата каталонска влада исто така ќе мора да биде распуштена – додаде Рахој, најавувајќи мерки против ...

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

Република - 27.10.2017

k Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на Каталонија дека ќе бидат кривично гонети, доколку продолжат ...

Дачиќ: Патот на Косово и Каталонија е идентичен

еМагазин - 27.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека, Србија оценува оти едностраното прогласување независност на Каталонија нема никаво правно дејство и укажува на тоа дека постои сличност со едностраниот акт на Косово.

Светот глув на прогласувањето независност на Каталонија

Мета - 27.10.2017

Србија, САД, Германија и Франција денеска соопштија дека ја поддржуваат владата на Шпанија и не го поддржуваат прогласувањето независност на Каталонија. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека за Србија објавувањето на ...

(ВИДЕО) ШАМПАЊСКО И СОЛЗИ: Еве како Каталонците славеа во Барселона

Фактор - 27.10.2017

Регионалниот парламент на Каталонија денеска прогласи независност од Шпанија. Во Барселона излегоа илјадници луѓе за да слават. Каталонците донесоа шишиња шампањско за да го прослават прогласувањето на независноста на Каталонија, а дел од луѓето ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО): По прогласувањето на независност Каталонците се на улиците на Барселона – Мадрид ја укина одлуката, го ...

Локално - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денеска прогласи независност од Шпанија, а веднаш потоа шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Членовите на каталонскиот парламент ја донесоа одлуката на тајно ...

Туск: Објавувањето независност на Каталонија не менува ништо за ЕУ

Локално - 27.10.2017

– Одлуката на каталонскиот парламент да ја прогласи шпанската автономна област за независна, не менува ништо за Европскиот унија. Таа ќе продолжи да разговара само со Шпанија, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Каталонската криза и „Брегзит“ се производ на еден ист национализам

Точка - 27.10.2017

Многумина во моментов очекуваат каталонските власти да прогласат независност, по референдумот одржан на 1 октомври, годинава. Но, какви ќе бидат последиците за Каталонија, ако навистина се оддели од Шпанија.

Каталонија е Косово, проблем е што големите сили не ја признаваат Каталонија !

Вечер Прес - 27.10.2017

Вака министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ ја прокоментира независноста на Каталонија Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ вечерва рекол дека еднострано прогласување на независност на Каталонија за Србија нема никакво правно ...

Реакции од Франција, Британија, Белгија, Италија и НАТО по прогласувањето независност на Каталонија

Локално - 27.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази целосна поддршка за шпанскиот премиер Маријано Рахој откако парламентот во Каталонија прогласи независност. – Имам еден соговорник во Шпанија и тоа е премиерот Маријано Рахој… Има правна држава во ...

РАХОЈ ЈА РАСПУШТИ КАТАЛОНСКАТА ВЛАДА: Eдна земја на страната на Каталонија

Фактор - 27.10.2017

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој изјави дека Владата во Мадрид започна со процесот на преземање директна контрола врз бунтовничкиот регион Каталонија. Тој го нарече гласањето за независност „неважечко", и најави формално распуштање на каталонскиот ...

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти

МК News - 27.10.2017

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти откако парламентот во Барселона прогласи независност на областа од Шпанија, информираат шпанските медиуми. Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа ...

ДПА: Што може да се случи подоцна во кризата меѓу Мадрид и Барселона

Локално - 27.10.2017

– Шпанија доживува политички потрес – каталонскиот парламент гласаше за објавување независност, а централната влада се подготвува за удар врз обидот за отцепување. Германската агенција ДПА наведува поенти – што може да се случи понатаму во кризата ...

Рахој во Сенатот: Прв чекор е смената на Пуџдемон

Локално - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако регионот на 1 октомври одржа референдум за независност. – Доколку се усвојат мерките, прв чекор на шпанската Влада ќе биде смена на Карлес Пуџдемон, ...

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија

МК News - 27.10.2017

Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на шпанската автономна област, која денеска е прогласена од каталонскиот парламент, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Архивите велат за : Краткотрајно објавување независност на Каталонија во 1934 година

Локално - 27.10.2017

– На 6 октомври 1934 година премиерот на автономната област Каталонија, Луис Компанис, објави Каталонска држава во рамки на непостоечката федерална република Шпанија. Десет часа подоцна, и по смртта на десетици луѓе, тој се предал.

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Бриф - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент гласаше за прогласување независност од Шпанија, откако шпанската влада побара директно владеење, односно укинување на автономијата. Овој потег беше поддржан со 70 спрема 10 гласачки ливчиња за, откако бојкотираа ...

Каталонија објави независност од Шпанија

Поглед - 27.10.2017

Регионалниот парламент Каталонија гласаше и прогласи независност од Шпанија, објави весникот Lа Vanguardia. Предлогот беше поднесен порано денеска од страна на партиите “Заедно за” и “КУП”, а за време на самото гласање беше поддржан од гласовите на ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Sky - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент изгласа да прогласи независност од Шпанија, објави Би-би-си. Каталонскиот парламент попладнево изгласа формирање на независна република, спротивставувајќи се на шпанската влада која се очекува да го отпушти ...

Шпанскиот Сенат решава за суспензија на автономијата на Каталонија

Либертас - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, со што практично ќе биде суспендирана автономијата на Каталонија.

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење

Локално - 27.10.2017

Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на Каталонија дека ќе бидат кривично гонети, доколку продолжат ...

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти

Република - 27.10.2017

Во Каталонија се палат шпанските пасоши и се уништуваат личните карти откако парламентот на оваа шпанска област прогласи независност. Во два каталонски града, Жирона и Сабадел, градските власти го симнаа шпанското знаме од пред ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Мета - 27.10.2017

Пратениците на каталонскиот парламент денеска на тајно гласање прогласија независност на Каталонија од Шпанија. Гласањето го бојкотираа пратениците од опозицијата. Каталонскиот парламент гласаше за почнување на конститутивен процес за одвојување на ...

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Каталонија прогласи независност од Шпанија!

Локално - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија. За независност гласаа 70 пратеници, а против беа 10, а два пратеници беа воздржани. Шпанскиот Сенат би требало во 15.30 по локално време (16.30) да гласа за членот 155 од шпанскиот Устав, кој ...

Шпанскиот премиер ја распушти каталонската влада

Мета - 27.10.2017

Премиерот на Шпанија, Маријано Рахој, вечерва соопшти дека ја распушта владата на регионот Каталонија, откако регионалниот парламент прогласи Каталонска република, односно независност од Шпанија, јавија светските медиуми.

Каталонија независна - ќе се повтори ли Југославија?

Фактор - 27.10.2017

Каталонскиот регионален парламент гласаше за прогласување независност од Шпанија, додека шпанската влада се чини дека наметна директна власт во покраината, јави Би-би-си . Овој потег е поддржан со 70-10 гласа, додека пратениците од опозицијата го ...

Каталонскиот парламент изгласал независност: Каталонија се отцепи од Шпанија

Точка - 27.10.2017

Каталонскиот парламент денес прогласил независност од Шпанија, јавуваат тамошните медиуми. Пратениците во регионалниот парламент изгласале почеток на уставен процес за одвојување од Шпанија, а потоа со тајно гласање поддржале отцепување.

Каталонскиот парламен:“Ја прогласуваме Република Каталонија како независна и суверена држава...“

Вечер Прес - 27.10.2017

"Ја прогласуваме Република Каталонија како независна и суверена држава, заснована на демократија и социјална правда" Пратениците во каталонскиот парламент прогласи независностн на тој регион од Шпанија, јавува Франс прес.

Нема репресија, Шпанија не е Југославија

Тера - 27.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер кажа дека Каталонците не се под репресија на Шпанија па таа ситуација не може да се споредува со онаа во поранешна Југославија. „Во Каталонија нема проблем со кршењето на човековите права бидејќи ...

САД и даде поддршка на Шпанија да го спречи отцепувањето на Каталонија

Локално - 27.10.2017

Американскиот Стејт Департмент денеска соопшти дека ја поддржува Шпанија и е против отцепувањето на Каталонија. Официјален Вашингтон смета дека Каталонија е интегративен дел од Шпанија и ја поддржува Владата во напорите таа да остане единствена.

Пад на мадридската берза и акциите во каталонските банки

Република - 27.10.2017

Мадридската берза и акциите во каталонските банки забележаа пад откако каталонскиот парламент изгласа независност на областа од Шпанија. Главниот индекс на берзата во Мадрид IBEX35 се намали за повеќе од еден отсто на 10.198,50 поени, откако ...

Шкотска: Го почитуваме ставот на Каталонија

Поглед - 27.10.2017

Шкотската влада соопшти дека „го почитува и разбира” ставот на владата на Каталонија. Владата, предводена од страна на Шкотската национална партија, која се залага за независност на Шкотска, изјави дека „наметнувањето на директна контрола на Мадрид ...

СЕ ОГЛАСИ ГЕРМАНИЈА: Каков е нивниот став за Каталонија?

Фактор - 27.10.2017

Германија нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. Тој соопшти дека Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во Шпанија, напоменувајќи дека ...

(ВО ЖИВО) „ВРИЕ“ ОД ЛУЃЕ ВО БАРСЕЛОНА: Шпанскиот сенат ќе ги одземе овластувањата на покраината

Фактор - 27.10.2017

Луѓе се собираат на улиците на Браселона откако Каталонија денеска прогласи независност од Шпанија. Каталонците аплаудираат и се чувствува еуфорија. Нивниот број на улиците расте. Шпанскиот Сенат, по денешната расправа за активирање на членот 155 од ...

Битката почнува: Каталонскиот Парламент прогласи независност

Вечер Прес - 27.10.2017

Каталонскиот парламент прогласи независност на регионот од Шпанија. Пред зградата на Парламентот голем број приврзаници на независноста слават поради одлуката на народните избраници. 16.30 - Гласање во шпанскиот Сенат, по денешната расправа за ...

(ВИДЕО) Каталонија прогласи независност

еМагазин - 27.10.2017

Каталонскиот Парламент денеска со тајно гласање прогласи независност на автономната област Опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на Каталонија.

Каталонија слави (видео)

Република - 27.10.2017

Каталонија од денеска е официјално независна држава, откако Парламентот со 70 гласа ЗА, 10 ПРОТИВ и два пратеника воздржани, ја изгласа независноста која претходно на референдум ја изгласаа и Каталонците.

Голем број Каталонци на улиците- во Каталонија се слави независноста

Вечер Прес - 27.10.2017

Каталонија од денеска е официјално независна држава, откако Парламентот со 70 гласа ЗА, 10 ПРОТИВ и два пратеника воздржани, ја изгласа независноста која претходно на референдум ја изгласаа и Каталонците.

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

Република - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

Каталонските партии бараат декларација за независност

Канал 77 - 27.10.2017

Каталонските партии кои се залагаат за независност поднесоа барање до регионалниот парламент да прогласи Република Каталонија, но не е познато дали за предлогот ќе се гласа на денешната седница.

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија

Канал 77 - 27.10.2017

Каталонскиот парламент со 70 гласа за и 10 гласа против изгласа независност од Шпанија. Сепак, пред гласањето откако опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала во знак на протест, по што пратениците што се залагаат за независност ги ...

Први реакции по објавувањето на независноста на Каталонија: ЕК нема нов коментар – „барам мир од страна на сите Шпанци. ...

Локално - 27.10.2017

Европската комисија рече дека нема нов коментар за прашањето за Каталонија откако регионалниот парламент на автономниот регион прогласи независност, објави Ројтерс. „ Немаме што да додадеме на она што го рековме на редовниот брифинг за новинарите “ ...

Сенатот на Шпанија ги активира мерките за укинување на автономијата на Каталонија

Локално - 27.10.2017

Во Мадрид на итната седница на Сенатот на Шпанија беше изгласано активирање на мерките од членот 155 од Уставот на земјата, со кој во голема мерка се укинува автономијата на Каталонија. Сенаторите со 214 гласа „за“ и 47 „против“ како и еден воздржан ...

Каталонските партии бараат декларација за независност

Точка - 27.10.2017

Каталонските партии кои се залагаат за независност поднесоа барање до регионалниот парламент да прогласи Република Каталонија, но не е познато дали за предлогот ќе се гласа на денешната седница.

Од дебатата во каталонскиот Парламент пред прогласувањето независност од Шпанија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Од дебатата во каталонскиот Парламент пред прогласувањето независност од Шпанија Во каталонскиот парламент денеска се слушнаа противречни гласови пред гласањето за независност за предложеното отцепување од Мадрид при што сепаратистите поднесоа ...

Шпанскиот Уставен суд почна процедура против прогласувањето независност на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Шпанскиот Уставен суд почна процедура против прогласувањето независност на Каталонија Шпанскиот Уставен суд денеска започна процедура против прогласувањето независност на Каталонија. Претходно, каталонскиот парламент ја усвои резолуцијата за ...

ЕК: Немаме што да додадеме на претходниот став за Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

ЕК: Немаме што да додадеме на претходниот став за Каталонија Европската комисија објави денеска дека немаат нов коментар за одлуката на каталонскиот парламент за прогласување независност од Шпанија.

Комисија во Сенатот го одобри планот за преземање контрола врз Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Комисија во Сенатот го одобри планот за преземање контрола врз Каталонија Комисија во шпанскиот Сенат го одобри предлогот на Владата да преземе директно управување во Каталонија, со цел да прекине нејзината кампања за независност.

Краткотрајно објавување независност на Каталонија во 1934 година...

Н.Македонија - 27.10.2017

Краткотрајно објавување независност на Каталонија во 1934 година На 6 октомври 1934 година премиерот на автономната област Каталонија, Луис Компанис, објави Каталонска држава во рамки на непостоечката федерална република Шпанија.

Шпанскиот Сенат ќе решава за суспензија на автономијата на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат денеска ќе решава за суспензија на автономијата на Каталонија Шпанскиот Сенат денеска треба да се изјасни за барањето на Владата на премиерот Маријано Рахој за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија, со што практично ќе биде ...

Реакции од Франција, Британија, Белгија, Италија и НАТО по прогласувањето независност на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Реакции од Франција, Британија, Белгија, Италија и НАТО по прогласувањето независност на Каталонија Францускиот претседател Емануел Макрон изрази целосна поддршка за шпанскиот премиер Маријано Рахој откако парламентот во Каталонија прогласи ...

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Тајани: Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на Каталонија Никој во ЕУ нема да ја признае независноста на шпанската автономна област, која денеска е прогласена од каталонскиот парламент, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио ...

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење...

Н.Македонија - 27.10.2017

На каталонските сепаратисти им се заканува кривично гонење Шефот на пратеничката група на Народната партија на шпанскиот премиер Маријано Рахој во каталонскиот Парламент, Ксавиер Албиол ги предупреди функционерите кои се залагаат за отцепување на ...

САД: Каталонија е дел од Шпанија, ги поддржуваме уставните мерки на владата...

Н.Македонија - 27.10.2017

САД: Каталонија е дел од Шпанија, ги поддржуваме уставните мерки на владата Американскиот Стејт департмент ги поддржува напорите на Шпанија да го спречат осамостојувањето на Каталонија. Според официјален Вашингтон, Каталонија е интегрален дел на ...

Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија. Опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на ...

Туск: Објавувањето независност на Каталонија не менува ништо за ЕУ...

Н.Македонија - 27.10.2017

Туск: Објавувањето независност на Каталонија не менува ништо за ЕУ Одлуката на каталонскиот парламент да ја прогласи шпанската автономна област за независна, не менува ништо за Европскиот унија.

Германија не ја признава независноста на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Германија не ја признава независноста на Каталонија Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт.

Шпанскиот Сенат ќе гласа за активирање на член 155...

Н.Македонија - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ќе гласа за активирање на член 155 Шпанскиот Сенат, по денешната расправа за активирање на членот 155 од Уставот на земјата, што предвидува одземање на сите овластувања на каталонските власти, се очекува да спроведат гласање во 16.30 ...

Дачиќ: Патот на Косово и Каталонија е идентичен...

Н.Македонија - 27.10.2017

Дачиќ: Патот на Косово и Каталонија е идентичен Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека, Србија оценува оти едностраното прогласување независност на Каталонија нема никаво правно дејство и укажува на тоа дека постои сличност ...

Шкотска: Го почитуваме ставот на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Шкотска: Го почитуваме ставот на Каталонија Шкотската влада соопшти дека „го почитува и разбира" ставот на владата на Каталонија. Владата, предводена од страна на Шкотската национална партија, која се залага за независност на Шкотска, изјави дека ...

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија...

Н.Македонија - 27.10.2017

Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија Шпанскиот Сенат ја укина автономијата на Каталонија и одобри воведување директна управа во тој регион. Според Одлуката на Сенатот, ниту владата во Барселона веќе нема извршна надлежност во ...

Рахој во Сенатот: Прв чекор е смената на Пуџдемон...

Н.Македонија - 27.10.2017

Рахој во Сенатот: Прв чекор е смената на Пуџдемон Шпанскиот Сенат ја почна седницата на која ќе се гласа за смена на Владата на Каталонија, откако регионот на 1 октомври одржа референдум за независност.

Каталонските власти прогласија независност

365 - 27.10.2017

Каталонските власти прогласија независност на областа само половина час пред шпанската Влада да изгласа укинување на автономијата врз Каталонија. Властите од Каталонија денес прогласија независност, откако Декларацијата за независност ја изгласаа 76 ...

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија

Идивиди - 27.10.2017

Каталонскиот парламент изгласа независност од Шпанија. Опозициските пратеници ја напуштија парламентарната сала пред гласањето за независност на Каталонија. ...

Јункер до Каталонците: Шпанија не е Југославија

Идивиди - 27.10.2017

Претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер оцени дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и оти ситуацијата во која се наоѓаат не може да се спореди со поранешна Југославија.

Каталонија: Седница на парламентот, можно прогласување на независност

24 Вести - 26.10.2017

И двете страни не отстапуваат од своите позиции. Каталонскиот парламент на клучна седница ќе дебатира за кризата со Мадрид. Седница која ќе се одржи во услови на закана за одземање на автономните овластувања на регионот – бидејќи гласањето во ...

Втор државен удар во демократска Шпанија?

Deutsche Welle - 26.10.2017

Обвинувања за „државен удар“ се слушаат од двете страни вклучени дебатата за независност на Каталонија. Кризата зема сѐ поголем замав во земјата која уште се сеќава на 200 вооружени напаѓачи кои упаднаа во парламентот.

Мадрид не планира да распореди трупи во Каталонија

Канал5 - 26.10.2017

Шпанската влада не ја разгледува можноста за распоредување на трупи во Каталонија, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи и соработка Алфонсо Дастис Кеседо. „Нема такви планови, бидејќи владините акции се фокусирани на повторното ...

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија

ТВ21 - 26.10.2017

Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија. Тие изразуваат и протест поради намерата на шпанската Влада да ја стави под своја контрола автономната област.

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија

Алсат-М - 26.10.2017

– Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија. Тие изразуваат и протест поради намерата на шпанската Влада да ја стави под своја контрола автономната област.

Шпанскиот премиер тврди дека укинувањето на автономијата на Каталонија е единствениот начин за сопирање на кризата

МКД - 26.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој кажа вчера дека вонредните мерки во Каталонија се единствениотт начин за избегнување на уривање на економијата во североисточната покраина и цела Шпанија и дека е „единствениот можен одговор“ на обидот на ...

Каталонскиот парламент на клучна седница ќе дебатира за кризата со Мадрид

Стандард - 26.10.2017

Членовите на регионалниот парламент во Барселона се собураат на клучна седница денеска за да разговараат за тековната криза со централната власт во Мадрид, потсетува шпанската верзија на „The Local“.

Град во Каталонија прогласи независност

Стандард - 26.10.2017

Властите на каталонскиот град Белпуч (Bellpuig) вчера прогласија „независност на каталонската република“, објавија локалните медиуми, пренесува ТАСС. „Белпуч стана првиот во земјата град, каде е прогласена независност“, соопшти каталонската ...

Градче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Курир - 26.10.2017

Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на tаков чекор, кој доаѓа во период на засилени тензии меѓу властите во Мадрид и Барселона околу следните чекори.

Град во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Нетпрес - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

Попладне се очекува расплетот на случајот Каталонија

Кајгана - 26.10.2017

Седницата на каталонскиот парламент закажана е за 17:00 часот. Многумина стравуваат дека пратениците би можеле да се изјаснат за еднострано прогласување на независност за Каталонија. Истовремено, денес во Мадрид шпанскиот сенат ќе го разгледа и ...

Градче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Алфа - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија.

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија

+инфо - 26.10.2017

Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија. Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија.

Се очекува попладне расплетот на случајот Каталонија

Алфа - 26.10.2017

Многумина стравуваат дека пратениците би можеле да се изјаснат за еднострано прогласување на независност за Каталонија. Многумина стравуваат дека пратениците би можеле да се изјаснат за еднострано прогласување на независност за Каталонија.

Мадрид не планира распоредување трупи во Каталонија

А1 On - 26.10.2017

Шпанската влада не разгледува можност за распоредување трупи во Каталонија за решавање на ситуацијата во тој регион, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис Кеседо. – Нема такви планови, бидејќи владините акции се фокусирани на ...

Јункер: Шпанија не е Југославија

Макфакс - 26.10.2017

Претседателот на Европската комисија(ЕК), Жан-Клод Јункер, оцени дека Каталонците не се репресирани од Шпанија и затоа ситуацијата не може да се споредува со онаа во поранешна Југославија.

Јункер: Шпанија не е Југославија

Стандард - 26.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска рече дека Каталонците не се под репресија на Шпанија и дека оваа ситуација не може да се спореди со онаа на поранешна Југославија, пренесе Ал Џазира.

Градче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Сител - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија

Сител - 26.10.2017

Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија. Тие изразуваат и протест поради намерата на шпанската Влада да ја стави под своја контрола автономната област.

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија

А1 On - 26.10.2017

Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија. Тие изразуваат и протест поради намерата на шпанската Влада да ја стави под своја контрола автономната област.

Градче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

+инфо - 26.10.2017

- Белпуџ е првиот град каде е прогласена независноста - соопшти каталонската телевизија 324. Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија.

Градче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Press24 - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

Гратче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

А1 On - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

Гратче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Република - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

Денес ќе падне конечната одлука за Каталонија: Се очекува прогласување независност, кризата ќе ексалира ако Шпанија се ...

Република - 26.10.2017

Денешната седница на каталонскиот Парлемант ќе започне од 17 часот, а по референдумот, на неа се очекува да биде изгласана Декларацијата за независност на Каталонија, јавува АФП. Истовремено, денеска во Мадрид шпанскиот Сенат ќе ја разгледува ...

Градче во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Локално - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

КАТАЛОНСКИ ГРАД ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ: Луѓето на балконите пееја за отцепување од Шпанија

Фактор - 26.10.2017

Властите во градот Белпуч во Каталонија вчера прогласија независност, објавија локалните медиуми, пренесува ТАСС. „Белпуч стана првиот во земјата град, каде е прогласена независност“- објави каталонската телевизија 324.

Град во Каталонија прогласи независност од Шпанија

Точка - 26.10.2017

Градот Белпуџ во шпанскиот регион Каталонија синоќа соопшти дека прогласи независност на Каталонија од Шпанија. Иако советите на поголем број други градови и села донесоа слични декларации, советот во Белпуџ се смета дека е првиот што се реши на ...

Мадрид не планира распоредување трупи во Каталонија...

Н.Македонија - 26.10.2017

Мадрид не планира распоредување трупи во Каталонија Шпанската влада не разгледува можност за распоредување трупи во Каталонија за решавање на ситуацијата во тој регион, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис Кеседо.

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија...

Н.Македонија - 26.10.2017

Протест на студенти во Барселона со барање за прогласување независност на Каталонија Илјадници студенти денеска се собраа во Барселона на протести на кои повикаа за прогласување независна република Каталонија.

Внатрешните непријатели на Европа...

Н.Македонија - 26.10.2017

Внатрешните непријатели на Европа Се чини дека Европа конечно ја надмина својата повеќегодишна економска криза, но сепак таа останува сѐ уште нерешена. Од секоја причина за оптимизам, секогаш има нова причина за загриженост.

Пандорина кутија во Европа...

Н.Македонија - 26.10.2017

Пандорина кутија во Европа Денес сме сведоци на голем број протести и немири во Шпанија што навестува европска „есен“ потсетувајќи нѐ на не толку далечното минато кога се распаѓаше Југославија.

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија

24 Вести - 25.10.2017

Воспоставување на нормални услови и владеење на законот во Каталонија е еден од главните приоритети на официјален Мадрид, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој во обраќање пред парламентот во Мадрид.

Рахој се надева дека интервенцијата во Каталонија ќе биде кратка

24 Вести - 25.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека плановите на владата да ја преземе контролата врз Каталонија и да го спречи обидот за независност на тој регион се „исклучителни“ и дека се надева дека нема долго да траат.

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија

ТВ21 - 25.10.2017

Еден од приоритетите на Владата на Шпанија е „воспоставување на нормални услови и владеење на законот“ во Каталонија, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој во обраќање пред Парламентот во Мадрид.

Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија

Телма - 25.10.2017

Еден од приоритетите на Владата на Шпанија е „воспоставување на нормални услови и владеење на законот“ во Каталонија, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој во обраќање пред Парламентот во Мадрид.

Мадрид не отстапува – нема независност за Каталонија

Алфа - 25.10.2017

Официјалчен Мадрид нема да разговара за независност на Каталонија. Напротив, членот 155 од Уставот веќе е покренат, оформено е тело кое треба да го надгледува воведувањето директна управа над бунтовниот регион.

Каталонските медиуми со остри критики до Мадрид за планот за преземање на контрола врз медиумите

А1 On - 25.10.2017

Медиумските куќи во Каталонија упатија остри критики на планот на шпанската Влада за нивна контрола согласно преземањата на надлежностите од регионалната власт. – Планот на централната власт во Мадрид да ја преземе контролата врз медиумите е ...

Каталонските медиуми го осудија планот на Мадрид да ја преземе контролата врз нив

Нова ТВ - 25.10.2017

Медиумските куќи во Каталонија упатија остри критики на планот на шпанската Влада за нивна контрола согласно преземањата на надлежностите од регионалната власт. – Планот на централната власт во Мадрид да ја преземе контролата врз медиумите е ...

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија

Курир - 25.10.2017

Тој нагласи дека шпанската Влада сакала да ги избегне понатамошните економски штети во Каталонија, предизвикани од „обидите за сепаратизам“, поради што и ја донела одлуката за дирекна управа над регионот.

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија

+инфо - 25.10.2017

За утре е најавена седница на каталонскиот Парламент, на кој би можела да биде прогласена еднострана независност на Каталонија. Еден од приоритетите на Владата на Шпанија е „воспоставување на нормални услови и владеење на законот“ во Каталонија, ...

Шпанската Влада на чекор до активирање на членот 155 од Уставот за распуштање на каталонската Влада

Академик - 25.10.2017

Шпанскиот Сенат на пленарна седница в петок ќе треба да се изјасни за одлуката на Владата да го активира членот 155 од Уставот со цел да ги распуштат каталонската Влада и каталонскиот регионален претседател Карлес Пуџдемон и неговите министри.

Рахој се надева дека интервенцијата во Каталонија ќе биде кратка

Алфа - 25.10.2017

Еден од приоритетите на владата на Шпанија е „воспоставување на нормални услови и владеење на законот“ во Каталонија, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој, во обраќање пред парламентот во Мадрид.

Рахој смета дека вонредните мерки се единствен начин за запирање на кризата

Нетпрес - 25.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави во средата дека вонредните мерки во Каталонија се единствениот начин да се избегне уривање на економијата во оваа североисточна покраина и во цела Шпанија се „единствениот можен одговор“ на обидот на ...

Зидан за мерките за претпазливост пред мечот во Каталонија: Ние одиме да играме фудбал…

Дерби - 25.10.2017

Овој викенд во Примера се игра нова рунда во која има неколку интересни дерби дуели, но и еден меч кој е во центарот на вниманието поради политички причини. Тоа е средбата меѓу Џирона и Реал Мадрид која в недела се игра во Каталонија, гостување пред ...

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија

А1 On - 25.10.2017

Еден од приоритетите на Владата на Шпанија е „воспоставување на нормални услови и владеење на законот“ во Каталонија, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој во обраќање пред Парламентот во Мадрид.

Мадрид не отстапува – нема независност за Каталонија

Република - 25.10.2017

Официјалчен Мадрид нема да разговара за независност на Каталонија. Напротив, членот 155 од Уставот веќе е покренат, оформено е тело кое треба да го надгледува воведувањето директна управа над бунтовниот регион.

Ново масло пред гостувањето на Реал кај Џирона: Совет на градот го прогласи кралот Фелипе VI за ,,Персона нон грата”

Точка - 25.10.2017

Џирона во рамки на Примера дивисион ќе го пречека Реал Мадрид наредниот викенд на домашен терен и ќе се обиде да направи големи изненадување по вчерашната победа на гостувањето кај Депортиво, а секако мотивација плус за „сестринскиот“ клуб на ...

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија...

Н.Македонија - 25.10.2017

Рахој: Приоритет на Мадрид е воспоставување на законот во Каталонија Еден од приоритетите на Владата на Шпанија е воспоставување нормални услови и владеење на законот во Каталонија, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој во обраќање пред ...

Каталонија ќе се жали на примената на членот за суспензија на автономијата

А1 On - 24.10.2017

Каталонија има намера да се жали на примената на членот 155 од шпанскиот Устав, најави денеска портпаролот на каталонската Влада, Хорди Туруљ. Членот 155 од Уставот на Шпанија овозможува суспензија на каталонската автономија.

Иднината на Каталонија ќе ја дефинира ЕУ

Глас на Америка - 24.10.2017

Какви се последиците по аспирантите Откако шпанскиот премиер Маријано Рахој по вонредниот состанок со кабинетот, соопшти дека ќе ја распушти сепаратистичката влада во Каталонија и ќе побара распишување нови избори, во обид да го спречи ...

Ново масло пред гостувањето на Реал кај Џирона: Совет на градот го прогласи кралот Фелипе VI за ,,Персона нон грата”

Дерби - 24.10.2017

Џирона во рамки на Примера дивисион ќе го пречека Реал Мадрид наредниот викенд на домашен терен и ќе се обиде да направи големи изненадување по вчерашната победа на гостувањето кај Депортиво, а секако мотивација плус за „сестринскиот“ клуб на ...

Повеќе од 1.300 компании веќе ги преселија своите седишта од Каталонија

Стандард - 24.10.2017

Над 1.300 компании регистрирани во Каталонија, веќе пронашле друго место во Шпанија за своја централна канцеларија, откако жителите на ентитетот гласаа на референдум за независност. Ова се официјални податоци на шпански институции. До 23.

Надреалистичкиот аспект на сепаратизмот во Каталонија

Глас на Америка - 24.10.2017

Во борбата за независност нема молотови коктели, барикади.. Што се однесува до политичките револуции, обидот на каталонските сепаратисти за отцепување од Шпанија може да се категоризира како надреалистички.

Шпанија е подготвена да употреби сила против Каталонија

Стандард - 24.10.2017

Ако Барселона се спротивстави на воведувањето на директно управување, Мадрид е подготвен да употреби сила за да го врати редот во Каталонија. Ова го изјави портпаролот на шпанскиот кабинет и министер за образование, Индиго Мендес де Виго, пишува ...

Каталонија ќе се жали на примената на членот за суспензија на автономијата

Курир - 24.10.2017

Членот 155 од Уставот на Шпанија овозможува суспензија на каталонската автономија. Горниот дом на шпанскиот Парламент планира в петок да ја овласти Владата во Мадрид да ги користи тие посебни ...

ЕУ: Мерките на шпанската влада за Каталонија се во согласност со Уставот

Тера - 24.10.2017

Европската комисија соопшти дека мерките на шпанската влада за спречување на отцепувањето на Каталонија се во согласност со Уставот и законите. Иако во ЕУ е видлива загриженоста поради неизвесната и вжештена ситуација во Каталонија, поддршка на ...

Каталонија ќе се жали на примената на членот за суспензија на автономијата...

Н.Македонија - 24.10.2017

Каталонија ќе се жали на примената на членот за суспензија на автономијата Каталонија има намера да се жали на примената на членот 155 од шпанскиот Устав, најави денеска портпаролот на каталонската Влада, Хорди Туруљ.

Каталонија не сака да слуша наредби од Мадрид...

Н.Македонија - 24.10.2017

Барселона и Мадрид меѓусебно се обвинуваат за државен удар, додека ЕУ не сака да се меша во „внатрешните работи на Шпанија“ Каталонските власти најавија дека нема да ги слушаат наредбите од централната влада ако Мадрид почне да ја укинува ...

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија...

Н.Македонија - 24.10.2017

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија Каталонските студенти повикаа в четврток да се организира универзитетски штрајк, со кој се надеваат дека ќе извршат притисок врз регионалните власти да објават независност на Каталонија.

Каталонците нема да прифатат директно управување од Мадрид

Телма - 23.10.2017

Каталонија нема да се потчини на наредбите од Мадрид ако централната влада се обиде да воспостави контрола во регионот, тврди министерот за надворешни работи Раул Ромева. Шпанската влада активирајќи го членот 155 побара отстранување на регионалните ...

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави примена на членот 155

Алсат-М - 23.10.2017

Парламентарните партии во Каталонија денеска треба да се договорат околу новите чекори кои ќе ги преземе автономната област откако официјален Мадрид најави примена на членот 155 од шпанскиот Устав.

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави преземање на контрола на каталонскиот Парламент

24 Вести - 23.10.2017

Парламентарните партии во Каталонија денеска треба да се договорат околу новите чекори кои ќе ги преземе автономната област откако официјален Мадрид најави примена на членот 155 од шпанскиот Устав.

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори во врска со членот 155

Алсат-М - 23.10.2017

Каталонскиот парламент ќе одржи пленарна седница в четврток претпладне, на која ќе донесе решение како ќе реагира на одлуката на шпанската Влада за преземање директно управување со областа, изјави портпарол на регионалната партиска коалиција „Заедно ...

Каталонска сепаратистичка партија повика на „граѓанска непослушност“

ТВ21 - 23.10.2017

Екстремно левичарската сепаратистичка каталонска партија „Кандидатура за народно единство“ повика на „масовна граѓанска непослушност“ во автономната област по одлуката на шпанската Влада да го активира членот 155 од Уставот.

Каталонските власти нема да ги следат наредбите од Мадрид

Сакам да кажам - 23.10.2017

Каталонските власти нема да ги следат наредбите на шпанската влада, доколку Мадрид се одлучи да ја преземе контролата врз регионот. Ова го изјави портпаролот на министерството за надворешни работи Раул Ромева, додавајќи дека Мадрид дејствува ...

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори во врска со членот 155

24 Вести - 23.10.2017

Каталонскиот парламент во четврток ќе одржи пленарна седница на која ќе донесе решение како ќе постапи по одлуката на шпанската влада за преземање на контрола над регионот, изјави денеска портпарол на регионалната партиска коалиција.

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија

Алсат-М - 23.10.2017

Каталонските студенти повикаа в четврток да се организира универзитетски штрајк, со кој се надеваат дека ќе извршат притисок врз регионалните власти да објават независност на Каталонија. Движењето „Универзитети за републиката“ организира неколку ...

ЕК: Не го сменивме ставот за Каталонија по најавата на Рахој

Сител - 23.10.2017

Европската комисија соопшти денеска дека не го сменила ставот за Каталонија откако шпанскиот премиер Мариано Рахој изјави дека ќе ги активира посебните уставни овластувања, со цел да се распушти регионалната влада и да се распишат вонредни избори.

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија

Курир - 23.10.2017

Движењето „Универзитети за републиката“ организира неколку штрајкови и протести во изминатиот месец, откакто регионалната Влада на Каталонија и шпанските централни власти се конфронтираа поради референдумот за независност, кого шпанскиот Уставен суд ...

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија

А1 On - 23.10.2017

Каталонските студенти повикаа в четврток да се организира универзитетски штрајк, со кој се надеваат дека ќе извршат притисок врз регионалните власти да објават независност на Каталонија. Движењето „Универзитети за републиката“ организира неколку ...

Каталонските студенти подготвуваат штрајк

Нова ТВ - 23.10.2017

Каталонските студенти повикаа в четврток да се организира универзитетски штрајк, со коj се надеваат дека ќе извршат притисок врз регионалните власти да објават независност на Каталонија. Движењето „Универзитети за републиката“ организира неколку ...

Страв од можни немири во Каталонија

Р.С.Европа - 23.10.2017

Дел од жителите на Барселона изразуваат страхување откако лидерите на Каталонија изјавија дека нема да прифатат директно владеење што му е наметнато на регионот од страна на шпанската влада.

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави примена на членот 155

Курир - 23.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој пред два дена изјави дека Владата донела одлука за преземање контрола врз каталонскиот Парламент и администрацијата, а на 27 октомври предлогот ќе биде ставен на гласање во парламентот во Мадрид.

Потпретседателката на шпанската Влада: Пучдемонт ќе биде обезвластен

Нова ТВ - 23.10.2017

Претседателот на Каталонија, Карлес Пучдемонт, ќе ги изгуби сите овластувања и ќе престане да прима плата кога Сенатот ќе го одобри членот 155 од шпанскиот Устав со кој се воведува директна контрола на централната влада над тој регион, рече ...

Европската унија ги поддржа мерките на шпанската влада

Алфа - 23.10.2017

Европската комисија соопшти дека мерките на шпанската влада за спречување на отцепувањето на Каталонија се во согласност со Уставот и законите. Европската комисија соопшти дека мерките на шпанската влада за спречување на отцепувањето на Каталонија ...

Каталонските власти „нема да извршуваат наредби од Мадрид“

Стандард - 23.10.2017

Властите во Шпанскиот автономен регион Каталонија нема да ги почитуваат наредбите дадени од централната влада во Мадрид, изјави портпаролот н Министерството за надворешни работи на регионалната власт во Каталонија за Би-Би-Си.

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори во врска со членот 155

А1 On - 23.10.2017

Каталонскиот парламент ќе одржи пленарна седница в четврток претпладне, на која ќе донесе решение како ќе реагира на одлуката на шпанската Влада за преземање директно управување со областа, изјави портпарол на регионалната партиска коалиција „Заедно ...

Каталонска сепаратистичка партија повика на „граѓанска непослушност“

А1 On - 23.10.2017

Екстремно левичарската сепаратистичка каталонска партија „Кандидатура за народно единство“ повика на „масовна граѓанска непослушност“ во автономната област по одлуката на шпанската Влада да го активира членот 155 од Уставот.

Барса откри каде ќе игра ако Каталонија се оддели од Шпанија

SportMedia - 23.10.2017

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу реши да стави крај на сите шпекулации, околу тоа каде би играл каталонскиот гигант, доколку Каталонија се оддели од Шпанија. „Никогаш нема да ги загрозиме интересите на клубот.

Каталонија не мирува, Пучдаемон може дури и во затвор да оди

МКД - 23.10.2017

Каталонските лидери денеска се согласија да одржат седница во четврток, на која, како многумина стравуваат, би можело еднострано да се прогласи независноста на Каталонија. Портпаролот на регионалната партија, „Заедно за да“, денес изјави дека на ...

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави примена на членот 155

А1 On - 23.10.2017

Парламентарните партии во Каталонија денеска треба да се договорат околу новите чекори кои ќе ги преземе автономната област откако официјален Мадрид најави примена на членот 155 од шпанскиот Устав.

ЕК: Не го сменивме ставот за Каталонија по најавата на Рахој

Курир - 23.10.2017

– Нашиот став е добро познат. Секогаш зборувавме дека го почитуваме уставното и правното уредување на Шпанија, истакна портпарол на ЕК. Според него, преземените мерки „треба да се согледаат токму во тој уставен контекст“.

Каталонскиот парламент ќе заседава пред седницата на шпанската влада

Нетпрес - 23.10.2017

Коалицијата „Заедно за Да“, којашто е на власт во Каталонија, побара во понеделникот од каталонскиот парламент одржување седница во четврток, од којашто би бил испратен одговор на шпанската влада пред во петокот шпанскиот парламент да ги одобри ...

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави примена на членот 155

Алфа - 23.10.2017

Парламентарните партии во Каталонија денеска треба да се договорат околу новите чекори кои ќе ги преземе автономната област откако официјален Мадрид најави примена на членот 155 од шпанскиот Устав.

Шпанската централна власт најави влез во Каталонија

Глас на Америка - 23.10.2017

Кабинетот на Рахој се повикал на Членот 155 од Уставот на Шпанија, со кој на владата и` се дава овластување за одземање дел или цела автономија на Каталонија Шпанскиот премиер Маријано Рахој по вонредниот состанок со својот кабинет, соопшти дека ќе ...

Каталонска сепаратистичка партија повика на „граѓанска непослушност“

Курир - 23.10.2017

Партијата, која е клучен сојузник во каталонскиот парламент на владејачката сепаратистичка коалиција на малцинството, ја оцени одлуката на премиерот Мариано Рахој како „најтешка агресија врз граѓанските, индивидуалните и колективните права на ...

ЕУ: Мерките на шпанската влада за Каталонија се во согласност со Уставот

Макфакс - 23.10.2017

Европската комисија соопшти дека мерките на шпанската влада за спречување на отцепувањето на Каталонија се во согласност со Уставот и законите. Иако во ЕУ е видлива загриженоста поради неизвесната и вжештена ситуација во Каталонија, поддршка на ...

Каталонците нема да ги послушаат наредбите од Мадрид

Макфакс - 23.10.2017

Каталонските власти нема да ги послушаат наредбите од шпанската влада, туку волјата на каталонскиот народ, соопшти портпаролот за надворешни работи, Раул Ромева за Радио БиБиСи. Тој нагласи дека сите институции, вклучително и полицијата, треба да ги ...

Каталонците пред тешка одлука откако Мадрид најави примена на членот 155

Сител - 23.10.2017

Парламентарните партии во Каталонија денеска треба да се договорат околу новите чекори кои ќе ги преземе автономната област откако официјален Мадрид најави примена на членот 155 од шпанскиот Устав.

Каталонска сепаратистичка партија повика на „граѓанска непослушност“

Сител - 23.10.2017

Екстремно левичарската сепаратистичка каталонска партија „Кандидатура за народно единство“ повика на „масовна граѓанска непослушност“ во автономната област по одлуката на шпанската Влада да го активира членот 155 од Уставот.

Властите на Каталонија нема да примаат наредби од Мадрид

Слободен Печат - 23.10.2017

Властите на Каталонија нема да примаат наредби од Мадрид, туку ќе го слушаат само каталонскиот народ, соопшти портпаролот на каталонското министерство за надворешни работи, Раул Ромевa. – Сите институции, вклучувајќи ја и полицијата, треба да ги ...

ЕК: Не го сменивме ставот за Каталонија по најавата на Рахој

А1 On - 23.10.2017

Европската комисија соопшти денеска дека не го сменила ставот за Каталонија откако шпанскиот премиер Мариано Рахој изјави дека ќе ги активира посебните уставни овластувања, со цел да се распушти регионалната влада и да се распишат вонредни избори.

ЕУ: Мерките на шпанската влада за Каталонија се во согласност со Уставот

Либертас - 23.10.2017

Европската комисија соопшти дека мерките на шпанската влада за спречување на отцепувањето на Каталонија се во согласност со Уставот и законите. Иако во ЕУ е видлива загриженоста поради неизвесната и вжештена ситуација во Каталонија, поддршка на ...

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија

Канал 77 - 23.10.2017

Каталонските студенти повикаа в четврток да се организира универзитетски штрајк, со кој се надеваат дека ќе извршат притисок врз регионалните власти да објават независност на Каталонија. Движењето „Универзитети за Републиката“ организираше неколку ...

ЕК: Нашиот став за Каталонија останува ист

Поглед - 23.10.2017

Европската комисија соопшти дека не го сменила ставот за Каталонија по изјвата на шпанскиот премиер Мариано Рахој дека ќе ги активира посебните уставни овластувања, со цел да се распушти регионалната влада и да се распишат вонредни избори.

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори во врска со членот 155

Канал 77 - 23.10.2017

Каталонскиот парламент ќе одржи пленарна седница в четврток претпладне, на која ќе донесе решение како ќе реагира на одлуката на шпанската Влада за преземање директно управување со областа – најави портпаролот на регионалната партиска коалиција ...

Каталонците нема да ги послушаат наредбите од Мадрид

Точка - 23.10.2017

Каталонските власти нема да ги послушаат наредбите од шпанската влада, туку волјата на каталонскиот народ, соопшти портпаролот за надворешни работи, Раул Ромева за Радио БиБиСи. Тој нагласи дека сите институции, вклучително и полицијата, треба да ги ...

Каталонците нема да ги послушаат наредбите од Мадрид

Sky - 23.10.2017

Каталонските власти нема да ги послушаат наредбите од шпанската влада, туку волјата на каталонскиот народ, соопшти портпаролот за надворешни работи, Раул Ромева за Радио БиБиСи. Тој нагласи дека сите институции, вклучително и полицијата, треба да ги ...

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

Фактор - 23.10.2017

Каталонскиот претседател, Карлес Пуџдемон, ќе ги изгуби сите овластувања и ќе престане да добива плата кога Сенатот ќе го одобри членот 155 од шпанскиот Устав со кој се воведува директна контрола на централната влада над тој регион, вели ...

Каталонските власти нема да ги слушаат наредбите на Мадрид

Мета - 23.10.2017

Властите на Каталонија нема да примаат наредби од Мадрид, туку ќе го слушаат само каталонскиот народ, соопшти портпаролот на каталонското министерство за надворешни работи, Раул Ромевa. – Сите институции, вклучувајќи ја и полицијата треба да ги ...

Екстремно левичарската сепаратистичка каталонска партија повика на „граѓанска непослушност“

Поглед - 23.10.2017

Екстремно левичарската сепаратистичка каталонска партија „Кандидатура за народно единство“ повика на „масовна граѓанска непослушност“ во автономната област по одлуката на шпанската Влада да го активира членот 155 од Уставот.

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори за членот 155...

Н.Македонија - 23.10.2017

Каталонскиот парламент в четврток ќе ги разгледува идните чекори за членот 155 Каталонскиот парламент ќе одржи пленарна седница в четврток претпладне, на која ќе донесе решение како ќе реагира на одлуката на шпанската Влада за преземање директно ...

Каталонија одбива да го послуша Мадрид

365 - 23.10.2017

Дури и откако Мадрид ја суспендираше автономијата на Каталонија, оттаму велат дека нема да примаат наредби од централната власт на Шпанија. Ова соопштение доаѓа од Министерството за надворешни работи на Каталонија.